IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

13 Pagini V  « < 2 3 4 5 6 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Credeti ca tragerea loto poate fi manipulata?, D23DAB
Vizitator_Raluca.
mesaj Jan 22 2009, 07:49 PM
Mesaj #91

Guests

Da. Din surse sigure am aflat ca se fac manuieli la Loto. Se pun greutati in bile.
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_Vizitator_dan..
mesaj Jan 22 2009, 08:32 PM
Mesaj #92

Guests

Eu cred ca din moment ce "extragerea" nu este cu public si imediat dupa inchiderea casieriilor, baietii au timp sa "exerseze" cate extrageri vor pana cand se opresc la cea convenabila lor. Si ca sa mai adaug niste posibilitati "electronice" de fraudare, va pot spune ca nu e necesar un supercalculator cu camere video ultrarapide sa detecteze bilele "dorite" ci un simplu senzor magnetic (de ex Hall) si bile "marcate" magnetic diferit, pentru ca acea valva electrica sa se deschida cand "trebuie ".

+Quote Post
Vizitator_ivan.
mesaj Jan 23 2009, 05:44 AM
Mesaj #93

Guests

Citeaza (Raluca @ Jan 22 2009, 07:49 PM) *
Da. Din surse sigure am aflat ca se fac manuieli la Loto. Se pun greutati in bile.

Poti sa detaliezi ce inseamna surse sigure?

+Quote Post
Vizitator_qwerty.
mesaj Jan 23 2009, 07:42 AM
Mesaj #94

Guests

Citeaza (george03 @ Jan 18 2009, 04:00 PM) *
Eu m-am referit la variantele PROBABILE. Tu vorbesti despre cele POSIBILE. Posibile sunt toate, dar oricat de mare ar fi manipularea, nu voi iesi NICIODATA 6 numere la rand ... nici macar 4 (3 au iesit, o singura data ... prin 2004 sau 2005).
Tu ai juca vreodata un bilet cu 6 numere consecutive? Sincer!!! ... Eu nu!! Pentru ca probabilitatea sa iasa asa ceva e atat de mica incat intra la valori extreme ... valori care sunt eliminate din orice fel de calcul statistic. Ca, teoretic, poate sa iasa ... e corect ... practic insa ...

Daca bilele au pe exterior numerele cunoscute, iar in interior au alte numere ?
Se face extragerea. Posibilitatea ca numerele 1, 2, 3, 4, 5, 6 este imposibila? Pentru care set de numere? Cel interior? Sau cel exterior?
Dar daca le dam la fiecare bila 100 seturi de numere, sau 1000 ? Este posibila aparitia setului imposibil?

Orice combinatie este posibila. Faptul ca pina acuma nu au iesit nu inseamna nimic. De ce? Pai de cind se face extragerea? 10 ani? 20? 30? Daca se face de 50 de ani, pina acum au fost extrase 2600 de combinatii. Din 14 milioane. Deci nu poti sa zici ca daca nu au iesit pina acum e ca se respecta reguli fara numere consecutive, sau alte asemenea limitari.

E posibil si ca saptamina asta sa se extraga aceesi combinatie ca saptamina trecuta. De ce nu.

Toate astea tin de probabilitati. Iar calculul probabilistic nu poate demonstra ca tragerea este manipulata. Manipularea trebuie cautata in alte parti.

+Quote Post
Vizitator_km0_karate.
mesaj Jan 23 2009, 08:15 AM
Mesaj #95

Guests

Citeaza (ivan @ Dec 28 2008, 09:20 PM) *
De mult ma macina aceastaintrebare: Poate fi manipulata tragerea loto la noi? Voi ce ziceti?

eu cred ca se poate manipula si nu neaparat cu softuri se pot face direct cu acele mingiute care unele pot devenii mai usoare si e normal ca asa acele sa iasa primele dar asta e la urma urmei cu speranta inainte:D si bafta tuturor

+Quote Post
Vizitator_vivi.
mesaj Jan 23 2009, 09:22 AM
Mesaj #96

Guests

ma gandesc daca nu cumva chiar la turnarea bilutelor din plastic nu se pot introduce si materiale cu proprietati magnetice, se face astfel un set cu proprietati magnetice mai puternice si un alt set cu alte proprietati, apoi se introduc in urna 6 dintr-un set si 43 din alt set, aceleasi dimensiuni, acelasi gramaj, aceleasi inscriptionari, doar diferente(insesizabile) de compozitie chimica a materialului bilelor.Aici un chimist poate sa ne ajute.

+Quote Post
Vizitator_weerr.
mesaj Jan 23 2009, 10:26 AM
Mesaj #97

Guests

Citeaza (vivi @ Jan 23 2009, 09:22 AM) *
ma gandesc daca nu cumva chiar la turnarea bilutelor din plastic nu se pot introduce si materiale cu proprietati magnetice, se face astfel un set cu proprietati magnetice mai puternice si un alt set cu alte proprietati, apoi se introduc in urna 6 dintr-un set si 43 din alt set, aceleasi dimensiuni, acelasi gramaj, aceleasi inscriptionari, doar diferente(insesizabile) de compozitie chimica a materialului bilelor.Aici un chimist poate sa ne ajute.

Nu cred ca e bagat ceva in bile, mai degraba e nevoie de o camera video de viteza mare cu multe cadre pe secunda si conectata la un calculator cu soft de recunoastre .Daca acum sunt softuri ce iti recunosc fata ce mare lucru sa faca un soft sa recunasca niste cifre.

+Quote Post
Vizitator_QWE.
mesaj Jan 23 2009, 12:41 PM
Mesaj #98

Guests

Citeaza (weerr @ Jan 23 2009, 10:26 AM) *
Nu cred ca e bagat ceva in bile, mai degraba e nevoie de o camera video de viteza mare cu multe cadre pe secunda si conectata la un calculator cu soft de recunoastre .Daca acum sunt softuri ce iti recunosc fata ce mare lucru sa faca un soft sa recunasca niste cifre.

High speed camera - prea mult pentru o tragere loto simpla
exista RIFD - care funtioneaz mult mai sigur decit softul de recunoastere video

un RIFD adaptat pentru distante foarte mici, un senzor pus pe canalul ce duce spre clapeta, si ai rezolvat problema, fara prea multa bataie de cap.

mai sus este un link despre firma care produce aceste masini de loto, si care foloseste tehnologie asemanatoare cu RFID.

deci misterul este rezolvat.
problema este cum se poate controla treaba respectiva, sa fie dati in vileag. adica eu nu pot merge la loterie si sa le cer sa imi arate toata documentatia tehnica de exploatare, si softurile, sa le verific. dar cine poate?

si mai ales cine le poate cere celor de la loterie sa demonstreze ca nu se poate trisa cu bilele lor?

daca noi nu putem sa avem acces la sistemul lor si sa le demonstram ca pot manipula, ei ar putea demonstra ca nu se poate manipula. dar ei se fac ca ploua, si nu iau in seama citeva discutii pe ici pe colo. poate doar daca lumea ar incepe sa boicoteze loteria, si sa nu mai joace la ei. atunci vor fi nevoiti sa faca ceva pentru a-si creste credibilitatea.

urmariri saptaminile cind sunt reporturi mari: se joaca in draci, toata lumea pune un bilet cu macar o varianta, poate poate e norocos.

+Quote Post
Vizitator_Viorel Hrebengiuc.
mesaj Jan 25 2009, 10:57 PM
Mesaj #99

Guests

nu se manipuleshte. ia vedeti
http://www.hotnews.ro/stiri-ultima_ora-535...-49.htm?cfadac=!

+Quote Post
Vizitator_qwe.
mesaj Jan 26 2009, 07:54 AM
Mesaj #100

Guests

Citeaza (Viorel Hrebengiuc @ Jan 25 2009, 10:57 PM) *

care e dovada? ca nu s-a cistigat? nu e nici o dovada. nic pentru, nici impotriva.

ar putea fi o dovada pentru manipulare, pentru ca daca se mai extrage de multe ori fara sa se cistige, se va ajunge la reporturi mari, si atunci vor juca tot mai multi

+Quote Post
Vizitator_qwe.
mesaj Jan 26 2009, 08:30 AM
Mesaj #101

Guests

Citeaza (qwe @ Jan 26 2009, 07:54 AM) *
care e dovada? ca nu s-a cistigat? nu e nici o dovada. nic pentru, nici impotriva.

ar putea fi o dovada pentru manipulare, pentru ca daca se mai extrage de multe ori fara sa se cistige, se va ajunge la reporturi mari, si atunci vor juca tot mai multi

Nu s-a castigat este o dovada ca nu exista posibilitatea de manipulare. Daca ar fi existat posibilitatea, s-ar fi inhatat potul de milioane de euro. Pentru asa suma de bani oamenii ar face orice.

+Quote Post
Vizitator_QWE.
mesaj Jan 26 2009, 08:37 AM
Mesaj #102

Guests

Citeaza (QWE @ Jan 23 2009, 12:41 PM) *
High speed camera - prea mult pentru o tragere loto simpla
exista RIFD - care funtioneaz mult mai sigur decit softul de recunoastere video

un RIFD adaptat pentru distante foarte mici, un senzor pus pe canalul ce duce spre clapeta, si ai rezolvat problema, fara prea multa bataie de cap.

mai sus este un link despre firma care produce aceste masini de loto, si care foloseste tehnologie asemanatoare cu RFID.

deci misterul este rezolvat.
problema este cum se poate controla treaba respectiva, sa fie dati in vileag. adica eu nu pot merge la loterie si sa le cer sa imi arate toata documentatia tehnica de exploatare, si softurile, sa le verific. dar cine poate?

si mai ales cine le poate cere celor de la loterie sa demonstreze ca nu se poate trisa cu bilele lor?

daca noi nu putem sa avem acces la sistemul lor si sa le demonstram ca pot manipula, ei ar putea demonstra ca nu se poate manipula. dar ei se fac ca ploua, si nu iau in seama citeva discutii pe ici pe colo. poate doar daca lumea ar incepe sa boicoteze loteria, si sa nu mai joace la ei. atunci vor fi nevoiti sa faca ceva pentru a-si creste credibilitatea.

urmariri saptaminile cind sunt reporturi mari: se joaca in draci, toata lumea pune un bilet cu macar o varianta, poate poate e norocos.

Esti plutitor... lucrez la o firma care distribuie sisteme RF - citirea unui tag dureaza aproximativ o secunda (intr-o secunda trec inca 20 de bile pe langa fanta aia, sau ce e ea) si eroarea de pozitionare este de 1 metru!. Cu alte cuvinte, un cititor poate sa spuna un singur lucru: ca cele 49 de bile sunt in apropiere, in acelasi loc, in acelasi punct! nu poate sa le departajeze pozitia in bolul acela. Sistemele RFID nu detecteaza pozitia pe un sistem de axe cartezian, ci doar existenta in apropiere sau nu a unei semnaturi magnetice (tagul, eticheta magnetica).
Dar tu trebuie sa spui tampenii, ca asa e traditia stramoseasca la romani: habar nu am, dar imi fac suflu singur in ....

+Quote Post
Vizitator_khopiij.
mesaj Jan 26 2009, 09:26 AM
Mesaj #103

Guests

Nu cred că tragerea este manipulată. În ziua de azi se câştigă mai rar decât acum 15 ani pentru că variantele sunt mult mai scumpe şi se joacă mai puţin. Însă în cazul în care s-ar manipula, operaţiunea nu ar avea loc la nivelul extragerii propriu zise a bilelor, ci la bilete. Să zicem că ies numerele a, b, c, d, e şi f. După extragere se emite un bilet cu aceste numere şi se modifică corespunzător datele din memoria sistemului. Nimic nu este mai simplu de mânărit ca un sistem electronic, fie el şi RFID. Bineînţeles, cei care ar putea face o astfel de manevră nu sunt simpli casieri la o agenţie de cartier, ci persoanele din conducere cu concursul celor care îi supravegheză. Cât despre varianta 1, 2, 3, 4, 5, 6, este la fel de posibil şi probabil să iasă ca şi celelalte variante.

+Quote Post
Vizitator_cris.
mesaj Jan 26 2009, 10:32 AM
Mesaj #104

Guests

Citeaza (Oxigen @ Jan 1 2009, 02:24 PM) *
Parerea mea serioasa e ca extragerea este foarte "manipulata"

Fapte:
1. de ce se fac extragerile NUMAI la sediul Loteriei Romane?
2. cine/cum/cand declanseaza electromagnetul de deschidere a "gaurii"?

Pe vremuri se mergea cu urna peste tot, la Televiziune, la Circ, la TNB, la Militia capitalei, samd.

Opinia mea este ca au cateva camere de filmat rapide si un calculator TARE cu un program similar cu cel care recunoaste numerele masinilor pe soseaua Bucuresti-Ploiesti (la 200 km/ora, ce viteza credeti ca au bilele in tomberonul de plastic? 20 km/h?) - pe baza traiectoriei celei mai probabile a bilei urmarite (care trebuie sa iasa) este comandata deschiderea gaurii.

La momentul extragerii Loteria cunoaste toate variantele jucate - si primul numar extras este cel jucat cu probabilitatea cea mai mica - si asa mai departe.

Mai am o intrebare pentru cei se pierd in calcule de probabilitati si nu vad padurea din cauza frunzelor - FRATIOLR, sunt 49 de bile din care se extrag bile, probabilitatea FIECARUI numar sa iasa (pe o perioada mai lunga, desigur) este EGALA - pai vedeti ca sunt numere care ies de 5 ori mai des decat altele!!!

Asta e exact ca in democratie, toti sunt egali, insa unii sant mai egali decat altii!

In loc de Loto mai bine dati acatiste, ca probabilitatea sa existe raiul e mai mare decat sa castigati !

atunci cine sunt cei care mai castiga din cand in cand smile.gif ???

+Quote Post
Vizitator_cris.
mesaj Jan 26 2009, 10:36 AM
Mesaj #105

Guests

...
am uitat sa va spun
se pare ca puteti participa si dumneavoastra la extrageri ...
doar cu buletinu ...
evident asta nu exclude frauda sad.gif
so ...
daca gasiti un angajat de la loto care stie care - i "smenu"
sal aduceti aici wink.gif

+Quote Post
Vizitator_lucian.
mesaj Jan 26 2009, 11:12 AM
Mesaj #106

Guests

este manipulata....
faptul ca nu se joaca pana la ora extragerii, macar in bucuresti, ei au timp sa vada toate variantele posibile jucate si sa scoata o varianta necastigatoare...
cel mai simplu ar fi ca numerele sa fie pur si simplu extrase cu mana, de cate un invitat...
sigur s-ar castiga saptamanal...

+Quote Post
Vizitator_loto calcul.
mesaj Feb 1 2009, 12:26 PM
Mesaj #107

Guests

Citeaza (Stefan P @ Jan 18 2009, 05:18 PM) *
Eu nu stiu daca sunt sau nu manipulate extragerile, dar stiu o metoda care poate elimina orice teama de manipulare: loteria sa nu stie ce numere au fost jucate. Sunt mai multe variante in criptografie care ofera solutia: blind signatures si commitments sunt doua din variante.

Am sa explic putin o varianta de semnaturi oarbe, folosind un analog fizic. Acelasi model poate fi implementat si matematic, cu numere prime si puteri.

Materiale necesare: un cufar si un lacat

1. Fiecare bilet de loterie este completat de cel care joaca si pus intr-un cufar
2. Jucatorul pune un lacat personal pe cufar si tine bine ascunsa cheia de la lacat. Nimeni in afara de jucator nu are cheia de la acest lacat.
3. Jucatorul spune functionarului ce tip de varianta a jucat si plateste (e.g. Jucatorul:"in acest cufar e un bilet cu 6 numere" Loteria:"va costa 3 lei")
4. Functionarul ia un lacat corespunzator variantei jucate (e.g. un lacat rosu pentru 6 numere jucate, un lacat albastru pentru 7 numere jucate etc.), si il inchide cufarul cu el, langa lacatul jucatorului. In caest moment cufarul este inchis cu doua lacate, unul al jucatorului si unul al loteriei.
5. Jucatoul ia cufarul acasa si scoate lacatul pe care el la pus la pasul 2. In acest moment jucarul are un cufar pe care nu il poate deschide, fiind inchis cu lacatul loteriei, in care e un bilet cu numerele jucate
6. Loteria extrage numerele.
7. Daca jucatorul crede ca a gastigat, merge la sediul loteriei cu cufarul. Functionarii loteriei verifica lacatul, il deschid si extrag biletul din cufar in presenta jucatorului.

In acest fel, loteria nu stie numerele jucate si jucatorul nu are cum sa modifice numerele dupa ce le-a jucat (cufarul fiind inchis cu lacatul loteriei)

Varianta fizica tocmai descrisa are cateva neajunsuri, dar varianta matematica, criptografica (cititi va rog despre blind signatures), merge perfect.

O a doua varianta e folosirea de "commitments". De exemplu jucatorul publica un HASH sarat al variantei jucate. HASH-ul e semnat de loterie. Pre-image-ul si sarea sunt dezvaluite de jucatorul castigator.

corect, frumoasa varianta!!!

+Quote Post
Vizitator_QWE.
mesaj Feb 1 2009, 01:35 PM
Mesaj #108

Guests

Citeaza (QWE @ Jan 26 2009, 08:37 AM) *
Esti plutitor... lucrez la o firma care distribuie sisteme RF - citirea unui tag dureaza aproximativ o secunda (intr-o secunda trec inca 20 de bile pe langa fanta aia, sau ce e ea) si eroarea de pozitionare este de 1 metru!. Cu alte cuvinte, un cititor poate sa spuna un singur lucru: ca cele 49 de bile sunt in apropiere, in acelasi loc, in acelasi punct! nu poate sa le departajeze pozitia in bolul acela. Sistemele RFID nu detecteaza pozitia pe un sistem de axe cartezian, ci doar existenta in apropiere sau nu a unei semnaturi magnetice (tagul, eticheta magnetica).
Dar tu trebuie sa spui tampenii, ca asa e traditia stramoseasca la romani: habar nu am, dar imi fac suflu singur in ....

(faptul ca lucrezi la o firma care dstribuie sisteme RF nu inseamna ca stii tot ce se poate face, stii doar ce s-a facut comercial, si ce se vinde pe piata)

Da, este normal ca sistemele RFID sa lucreze la 1-2 metrii, sa fie citibile intr-o secunda. Pentru ca pentru asta sunt facute, sa fie folosite antifurt la magazine, sau pentru inventariere, unde nu ai nevoie de viteza mare sau de precizie de pozitie.
Insa exista si variatii. Nu trebuie sa se introduca un senzor RFID clasic.

Cind eram student, am primit cartele de intrat in camin, care erau citibile de la citiva centimetrii (practic trebuia lipita cartela de senzor pentru a se deschide usa).
Deci se poate.
Se poate pune un senzor care sa fie si mai exact, adica atunci cind trece bila prin tubul dinaintea clapetei.

Sistemul cu camera ultrarapida e prea complicat, iar softul de recunoastere, desi e vorba doar de sfere, e si mai complicat. Poate daca erau cuburi, era mai simplu.

+Quote Post
Vizitator_qwe.
mesaj Feb 1 2009, 01:38 PM
Mesaj #109

Guests

Citeaza (qwe @ Jan 26 2009, 08:30 AM) *
Nu s-a castigat este o dovada ca nu exista posibilitatea de manipulare. Daca ar fi existat posibilitatea, s-ar fi inhatat potul de milioane de euro. Pentru asa suma de bani oamenii ar face orice.

loteria are interes sa nu se cistige.
cu fiecare saptamina in care nu se cistiga creste reportul, si vin mai multi sa joace.
cum din incasari doar o suma intra in fondul de cistig, undeva pe la 50%, restul intra in buzunarele loteriei, pe ei chiar nu ii intereseaza ca s-a cistigat sau nu acei bani.

+Quote Post
Vizitator_loto.
mesaj Feb 1 2009, 04:45 PM
Mesaj #110

Guests

Citeaza (qwe @ Feb 1 2009, 01:38 PM) *
loteria are interes sa nu se cistige.
cu fiecare saptamina in care nu se cistiga creste reportul, si vin mai multi sa joace.
cum din incasari doar o suma intra in fondul de cistig, undeva pe la 50%, restul intra in buzunarele loteriei, pe ei chiar nu ii intereseaza ca s-a cistigat sau nu acei bani.

Asta a fost banc, nu?

+Quote Post
Vizitator_qwe.
mesaj Feb 1 2009, 05:10 PM
Mesaj #111

Guests

Citeaza (loto @ Feb 1 2009, 04:45 PM) *
Asta a fost banc, nu?

da. unul bun?

+Quote Post
Vizitator_Relu.
mesaj Feb 1 2009, 08:09 PM
Mesaj #112

Guests

Si eu sint inclinat sa cred ca tragerile sint minarite.

E cineva care sa fi facut un studiu statistic pe ultimii, sa zicem 5 ani, care sa spuna ca rezultatele tragerilor sint total contrazise de statistica? Sau, din contra, statistic totul are sens. Stie cineva?
Teoretic tragerile sint independente deci un studiu statistic ar trebui sa valideze cumva aceasta ipoteza.
Ce parere aveti?

+Quote Post
Vizitator_zeitgeist.
mesaj Feb 1 2009, 11:22 PM
Mesaj #113

Guests

Salut.Sa va spun cum cred ca ar trebui sa procedeze loteria ptr. a inlatura orice urma de neincredere:la ora 13.59.59 toate bilele sa fie deja in suflanta(deja cintarite....etc.),deja invirtite ptr.ca la ora 14.00.00 sa faca extragerea ,bineinteles in direct.Asa nu cred ca ar mai lasa loc la interpretari.......

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Feb 2 2009, 07:49 AM
Mesaj #114

Guests

Citeaza (zeitgeist @ Feb 1 2009, 11:22 PM) *
Salut.Sa va spun cum cred ca ar trebui sa procedeze loteria ptr. a inlatura orice urma de neincredere:la ora 13.59.59 toate bilele sa fie deja in suflanta(deja cintarite....etc.),deja invirtite ptr.ca la ora 14.00.00 sa faca extragerea ,bineinteles in direct.Asa nu cred ca ar mai lasa loc la interpretari.......

deocamdata loteria nu trebuie sa inlature nici o urma de indoiala, pentru ca li se rupe.
uita-te la citi joaca. faptul ca sunt citeva sute sau mii de persoane care cred ca ei masluiesc tragerile, chiar nu ii afecteaza.
daca numarul celor care cred in masluire va creste prea mult, atunci vor trebui sa faca ceva, pina atunci....

+Quote Post
Vizitator_Alvaro.
mesaj Feb 6 2009, 07:14 PM
Mesaj #115

Guests

Citeaza (Relu @ Feb 1 2009, 08:09 PM) *
Si eu sint inclinat sa cred ca tragerile sint minarite.

E cineva care sa fi facut un studiu statistic pe ultimii, sa zicem 5 ani, care sa spuna ca rezultatele tragerilor sint total contrazise de statistica? Sau, din contra, statistic totul are sens. Stie cineva?
Teoretic tragerile sint independente deci un studiu statistic ar trebui sa valideze cumva aceasta ipoteza.
Ce parere aveti?

Citește articolul 6din 49 infracțiuni la legile statisticii apărut în ziarul Cotidianul (colecție).

+Quote Post
Vizitator_gheorghie.
mesaj Feb 8 2009, 09:45 AM
Mesaj #116

Guests

deci domle draga se zjmegherste sau nu?

+Quote Post
Vizitator_jgugiuh.
mesaj Feb 10 2009, 04:38 PM
Mesaj #117

Guests

Citeaza (Alvaro @ Feb 6 2009, 07:14 PM) *
Citește articolul 6din 49 infracțiuni la legile statisticii apărut în ziarul Cotidianul (colecție).

OK laugh.gif laugh.gif

+Quote Post
Vizitator_Top Secret.
mesaj Feb 10 2009, 05:30 PM
Mesaj #118

Guests

urmatorii au fost filmati cand falsificau tragerea Loto:
Domnii A.L., F. B. si P.V. si d-ra: M. G.
am sa dau si nume dupa publicarea inregistrarii pe Youtube.

+Quote Post
Vizitator_cshfwe.
mesaj Feb 10 2009, 06:51 PM
Mesaj #119

Guests

Citeaza (Top Secret @ Feb 10 2009, 05:30 PM) *
urmatorii au fost filmati cand falsificau tragerea Loto:
Domnii A.L., F. B. si P.V. si d-ra: M. G.
am sa dau si nume dupa publicarea inregistrarii pe Youtube.

da-ne si un link de youtube

+Quote Post
Vizitator_Top Secret.
mesaj Feb 10 2009, 06:59 PM
Mesaj #120

Guests

Citeaza (cshfwe @ Feb 10 2009, 06:51 PM) *
da-ne si un link de youtube

dupa cum stii, youtube publica dupa ce cineva analizeaza (controleaza, vizualizeaza) continutul fisierului. sper sa treaca de "cenzura", dureaza maxim 48 de ore (de obicei ...)

+Quote Post

13 Pagini V  « < 2 3 4 5 6 > » 
Reply to this topicStart new topic
2 Utilizatori care citesc acest topic (2 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 16th September 2019 - 02:34 AM