IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

63 Pagini V  < 1 2 3 4 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Dezbaterea comunismului ca viata de zi cu zi
Vizitator_olandezu.
mesaj Jan 2 2011, 01:26 PM
Mesaj #31

Guests

Citeaza (un comunist convins @ Jan 2 2011, 10:39 AM) *
Ah, inca ceva: nu exista nici o legatura intre democratie si capitalism, in capitalism alegerile sunt fraudate sistematic de partidele care au cei mai multi bani. Asa s-a intamplat in toata perioada interbelica, asa s-a intamplat si in 1996 si in 2004 si in 2008, cand partidele anti-pesediste au castigat alegerile cu bani americani. In 1992 si 2000 nu le-a iesit manevra pentru ca economia mersese prost in anii precedenti, poporul era mult prea furios si nu s-a lasat manipulat, a votat cu patriotii, nu cu tradatorii interesului national.

Stricto sensu, mai multa democratie era in comunism, desi --paradoxal-- nu erau alegeri libere. De ce? Pentru ca atunci exista RESPONSABILITATE, conducatorii trebuiau volens-nolens sa dea socoteala in fatza membrilor propriului partid. Nu se putea arunca vina pe opozitie, pentru ca nu exista opozitie. Acesta e marele avantaj al partidului unic, forteaza politicienii la responsabilitate. In asa-zisele "democratii capitaliste" (o contradictie in termeni) responsabilitatea e doar o vorba goala, oricat rau ai face tarii tot vei scapa basma curata, ca Basescu de pilda.

Acum ti-e clar?

Da, da, erau responsabili. Recoltele cresteau an de an, raportarile erau fabuloase, se depasea planificarea sistematic dar cu toate astea totul era rationalizat. Cozi la paine (se da doar 1 paine de persoana - sau jumate uneori), cozi la lapte, cozi la portocale, la carne, untul il primesti numai daca cumperi si conserva de peste, rafturi goale, frig, nu este apa calda, nu este curent, invatat la lumina lumanarii ... cate si mai cate, toate izvorate dintr-un mare simt al raspunderii al omului nou ... smile.gif
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_Novice.
mesaj Jan 2 2011, 01:52 PM
Mesaj #32

Guests

Citeaza (un comunist convins @ Jan 2 2011, 10:39 AM) *
Ah, inca ceva: nu exista nici o legatura intre democratie si capitalism, in capitalism alegerile sunt fraudate sistematic de partidele care au cei mai multi bani. Asa s-a intamplat in toata perioada interbelica, asa s-a intamplat si in 1996 si in 2004 si in 2008, cand partidele anti-pesediste au castigat alegerile cu bani americani. In 1992 si 2000 nu le-a iesit manevra pentru ca economia mersese prost in anii precedenti, poporul era mult prea furios si nu s-a lasat manipulat, a votat cu patriotii, nu cu tradatorii interesului national.

Stricto sensu, mai multa democratie era in comunism, desi --paradoxal-- nu erau alegeri libere. De ce? Pentru ca atunci exista RESPONSABILITATE, conducatorii trebuiau volens-nolens sa dea socoteala in fatza membrilor propriului partid. Nu se putea arunca vina pe opozitie, pentru ca nu exista opozitie. Acesta e marele avantaj al partidului unic, forteaza politicienii la responsabilitate. In asa-zisele "democratii capitaliste" (o contradictie in termeni) responsabilitatea e doar o vorba goala, oricat rau ai face tarii tot vei scapa basma curata, ca Basescu de pilda.

Acum ti-e clar?

Din ce scrieti Dvs in postari rezulta mai mult ca sunteti un PSDist fanatic decat un comunist convins.Cu scuzele de rigoare.

+Quote Post
Vizitator_un comunist convins.
mesaj Jan 2 2011, 06:48 PM
Mesaj #33

Guests

Citeaza (olandezu @ Jan 2 2011, 01:26 PM) *
Da, da, erau responsabili. Recoltele cresteau an de an, raportarile erau fabuloase, se depasea planificarea sistematic dar cu toate astea totul era rationalizat. Cozi la paine (se da doar 1 paine de persoana - sau jumate uneori), cozi la lapte, cozi la portocale, la carne, untul il primesti numai daca cumperi si conserva de peste, rafturi goale, frig, nu este apa calda, nu este curent, invatat la lumina lumanarii ... cate si mai cate, toate izvorate dintr-un mare simt al raspunderii al omului nou ... smile.gif

Repet ce-am spus pe pagina anterioara, poate-ti intra odata in cap: si germanii au indurat privatiuni dupa razboi dar asta nu i-a determinat sa respinga denazificarea. Ba din contra, au fost multumiti ca au scapat de Hitler si au avut rabdare sa vina vremuri mai bune. In Romania anilor '80, desi era penurie de alimente, oamenii n-au avut rabdare sa vina vremuri mai bune, au rasturnat regimul comunist si apoi si-au distrus singuri economia nationala, facandu-i cu ochiul lui Basescu atunci cand chiorul parsiv le vindea Flota. Iar azi aceiasi oameni zbiara impotriva lui Basescu si deplang in gura mare situatia disperata la care s-a ajuns. Sa nu-ti vina sa-i iei la suturi, mama lor de natie de imbecili?

+Quote Post
mesaj Jan 2 2011, 06:53 PM
Mesaj #34

Guests

Citeaza (Novice @ Jan 2 2011, 01:52 PM) *
Din ce scrieti Dvs in postari rezulta mai mult ca sunteti un PSDist fanatic decat un comunist convins.Cu scuzele de rigoare.

Sunt comunist, adica democrat. Nu exista democratie adevarata decat in comunism, "democratiile occidentale" sunt o gluma proasta.

+Quote Post
mesaj Jan 2 2011, 06:58 PM
Mesaj #35

Guests

Citeaza (olandezu @ Jan 2 2011, 01:26 PM) *
Da, da, erau responsabili. Recoltele cresteau an de an, raportarile erau fabuloase, se depasea planificarea sistematic dar cu toate astea totul era rationalizat.

Inca ceva, olandezule: comunistii au construit Romania moderna, capitalistii tai n-au facut decat sa o distruga.

Asta spune totul.

+Quote Post
Vizitator_Gheorghe C..
mesaj Jan 2 2011, 08:10 PM
Mesaj #36

Guests

Citeaza (elful @ Jan 1 2011, 08:49 PM) *
singura voastra grija..este flota!ma pis pe ea de flota!Atat stiti!FLOTA!!!!FLOTAAA!!!Si iar FLOTAAAA!

Vanzarea Flotei de catre Basescu a fost evenimentul motrice al dezastrului national pe care il traim, amice. Sa-ti explic: pana prin '91-'92, noi exportam in primul rand in tarile Lumii a Treia prin intermediul Flotei comerciale, cand ea nu a mai fost nu am mai avut cu ce exporta si economia a colapsat. Efectele imediate au fost inflatia galopanta, distrugerea capitalului autohton si dezindustrializarea cvasi-totala, care au insemnat in fond distrugerea viitorului economic al tarii noastre.

+Quote Post
Vizitator_manifestul comunist.
mesaj Jan 2 2011, 09:14 PM
Mesaj #37

Guests

[va rog cititi MANIFESTUL COMUNIST si pe urma discutati pe larg,pentru cei care nu l-au citit.]http://www.marxists.org/romana/m-e/1848/manifest/index.htm

+Quote Post
Vizitator_manifestul comunist.
mesaj Jan 2 2011, 09:19 PM
Mesaj #38

Guests

oare se poate face ceva?cred ca nu!!!!!!!!sau nu stiu de noi depinde dar trebuie sa iesim in fata si sa spunem ca...........1.AU VANDUT TARA 2.AU FURAT TOT CE AU FACUT COMUNISTII 3.AU DISTRUS SPITALELE 4.AU DISTRUS INVATAMANTUL ETC.5.ISI TIN SEDINTELE IN CASA POPORULUI despre care citeam undeva ca este un proiect faraonic sau ceva de genul asta al comunistilor,DE CE OARE STAU ACOLO????????

+Quote Post
Vizitator_berger.
mesaj Jan 2 2011, 10:20 PM
Mesaj #39

Guests

Comunismul romanesc a fost o crima la adresa poporului. Ce conducatori aleg sa isi ucida propriul popor, sa le fure libertatea, sa ii transforme in sclavi (munca patriotica fortata) si sa ii infometeze (alimentatie rationala - pentru curiosi, mai am si acum cartele din 1987 cu care stateam la coada o jumatate de zi ca sa cumpar 250 gr de paine cat aveam voie sa mananc; in 88 au venit si au luat porcul din cotet, primul si singurul nostru porc - nu era voie, statul este cel care are grija de noi - mama a cumparat carne si slanina de la cei care erau lasati sa manance irational)?

La Sighet este scrisa istoria comunismului - fireste, pentru cei care astazi plang dupa stapan, acele date istorice sunt doar niste povesti, niste nume, niste cifre. Niciodata acele date nu vor fi vieti si suflete. Iar 2 milioane de detinuti politici nu inseamna nimic pentru ei, doar un numar neinsemnat.

Eu cred ca Iliescu nu va putea fi pus sa plateasca in aceasta viata pentru deturnarea revolutiei. Dar zambesc, pentru ca NIMIC nu ramane neachitat. Nu va avea tovarasul Iliescu unde sa ascunda, curand : )

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Jan 2 2011, 10:33 PM
Mesaj #40

Guests

Citeaza (berger @ Jan 2 2011, 10:20 PM) *
Nu va avea tovarasul Iliescu unde sa ascunda, curand : )

Esti sigur ca nu e vorba de Basescu? dry.gif

+Quote Post
mesaj Jan 2 2011, 10:43 PM
Mesaj #41

Guests

Citeaza (berger @ Jan 2 2011, 10:20 PM) *
Comunismul romanesc a fost o crima la adresa poporului. Ce conducatori aleg sa isi ucida propriul popor, sa le fure libertatea, sa ii transforme in sclavi (munca patriotica fortata) si sa ii infometeze (alimentatie rationala - pentru curiosi, mai am si acum cartele din 1987 cu care stateam la coada o jumatate de zi ca sa cumpar 250 gr de paine cat aveam voie sa mananc; in 88 au venit si au luat porcul din cotet, primul si singurul nostru porc - nu era voie, statul este cel care are grija de noi - mama a cumparat carne si slanina de la cei care erau lasati sa manance irational)?

In anii '80 Romania se chinuia din rasputeri sa-si plateasca datoria externa, de aceea a fost penurie alimentara. Cu toate lipsurile de atunci, e demn de mentionat ca nu au existat oameni care sa moara de foame, cum se intampla in prezent.

Cu privire la masurile dure de represiune a opozitiei din anii '50, sunt de acord cu tine, au fost criminale pentru ca au suferit prea multi oameni nevinovati. Cu putin discernamant, insa, ele ar fi binevenite si in prezent, pentru a scapa tara de ciuma portocalie. Boc si Basescu, cel putin, merita sa fie omorati cu pietre pe strada.

+Quote Post
Vizitator_olandezu.
mesaj Jan 3 2011, 07:15 AM
Mesaj #42

Guests

Citeaza (un comunist convins @ Jan 2 2011, 06:48 PM) *
Repet ce-am spus pe pagina anterioara, poate-ti intra odata in cap: si germanii au indurat privatiuni dupa razboi dar asta nu i-a determinat sa respinga denazificarea. Ba din contra, au fost multumiti ca au scapat de Hitler si au avut rabdare sa vina vremuri mai bune. In Romania anilor '80, desi era penurie de alimente, oamenii n-au avut rabdare sa vina vremuri mai bune, au rasturnat regimul comunist si apoi si-au distrus singuri economia nationala, facandu-i cu ochiul lui Basescu atunci cand chiorul parsiv le vindea Flota. Iar azi aceiasi oameni zbiara impotriva lui Basescu si deplang in gura mare situatia disperata la care s-a ajuns. Sa nu-ti vina sa-i iei la suturi, mama lor de natie de imbecili?

Ce sa zic ... cine facea parte din aparatul administrativ al tarii in perioada 1990-2000? Cine era in guvern? Comunistii! Revolutia a fost doar o rotatie de cadre, comunist convins.

+Quote Post
Vizitator_Elful.
mesaj Jan 3 2011, 08:11 AM
Mesaj #43

Guests

Inca mai sunt "Paradisuri" pt voi,Cuba,Corea de Nord.Ce mai stati pe ganduri?Emigrati acolo!Pt ei ar fi o mare lovitura propagandistica si sunt convins ca o sa primiti garsoniera si cartelele pt paine,din prima zi.Drum bun si
mult succes in noua viata.
Iar marile realizari ale "iepocii de aur",atat de frumos zugravite,pe stadioane ,in tablouri si sloganuri,"pictate" cu trupurile noastre,ma lasa rece.Uite ca eu,care acum sunt somer,tot nu pot fi de acord ca o garsoniera primita de la partid(nu am vrut de la ei nimic,am preferat sa-mi cumpar un apartament.Nici macar aprobare pt televizor color,nu am cerut!),o slujba sigura si o scoala gratuita,compenseaza o viata de sclav.Pentru mine,nimic nu poate compensa,lipsa libertatii!Puteau sa arunce comunistii,camioane de mancare pe strazi,in fiecare zi!!! Pt mine,nu ar fi contat.Asa sunt eu.
Pot intelege si ca alti sunt altfel,ca s-au facut membrii de partid,sa primeasca o casa,sau ca au intrat in partid din convingere.Ca sa joci fotbal platit de firma unde lucrezi,e misto,iar foamea si represiunea conteaza mai putin decat "recoltele record",cincinalul in 4 ani si jumatate,etc,etc.
Acum este libertate.Libertatea asta,o sa rezolve,intr-un final, si problema gastii care a pus mana pe tara si singura preocupare ,este sa o spolieze(inclusiv problema flotei,atat de draga unui participant la discutie),sunt convins ca intr-un final,statul asta mafiot,o sa devina un stat de drept.Fiind libertate,pot spera!Atunci nu aveam nici o speranta.

+Quote Post
Vizitator_Novice.
mesaj Jan 3 2011, 08:22 AM
Mesaj #44

Guests

Citeaza (Elful @ Jan 3 2011, 08:11 AM) *
Inca mai sunt "Paradisuri" pt voi,Cuba,Corea de Nord.Ce mai stati pe ganduri?Emigrati acolo!Pt ei ar fi o mare lovitura propagandistica si sunt convins ca o sa primiti garsoniera si cartelele pt paine,din prima zi.Drum bun si
mult succes in noua viata.
Iar marile realizari ale "iepocii de aur",atat de frumos zugravite,pe stadioane ,in tablouri si sloganuri,"pictate" cu trupurile noastre,ma lasa rece.Uite ca eu,care acum sunt somer,tot nu pot fi de acord ca o garsoniera primita de la partid(nu am vrut de la ei nimic,am preferat sa-mi cumpar un apartament.Nici macar aprobare pt televizor color,nu am cerut!),o slujba sigura si o scoala gratuita,compenseaza o viata de sclav.Pentru mine,nimic nu poate compensa,lipsa libertatii!Puteau sa arunce comunistii,camioane de mancare pe strazi,in fiecare zi!!! Pt mine,nu ar fi contat.Asa sunt eu.
Pot intelege si ca alti sunt altfel,ca s-au facut membrii de partid,sa primeasca o casa,sau ca au intrat in partid din convingere.Ca sa joci fotbal platit de firma unde lucrezi,e misto,iar foamea si represiunea conteaza mai putin decat "recoltele record",cincinalul in 4 ani si jumatate,etc,etc.
Acum este libertate.Libertatea asta,o sa rezolve,intr-un final, si problema gastii care a pus mana pe tara si singura preocupare ,este sa o spolieze(inclusiv problema flotei,atat de draga unui participant la discutie),sunt convins ca intr-un final,statul asta mafiot,o sa devina un stat de drept.Fiind libertate,pot spera!Atunci nu aveam nici o speranta.

Draga Elfule, te-am urmarit de la inceput si nu te-am "apostat" pana acum. Am o intrebare si la tine: Ceausescu cel incult a platit datoria Romaniei cu niste urmari dezastruoase pentru nivelul de trai al romanilor.Bun. Din ce provenea datoria? Din imprumuturi. Ce s-a facut cu acele imrumuturi? Blocuri(de proasta factura, OK), scoli, spitale, strazi , fabrici si uzine, metrou. Cat era imrumutul? Parca vreo 15 miliarde de dolari.Ok.
Acum cat avem datoria?... miliarde euro. Ce s-a mai intamplat cu banii produsi de PIBul Romaniei de 20 de ani?
... liniste ... multa liniste ... romane dormi in liniste ... balet ... gargara... asta s-a intamplat.
Sportul romanesc traieste din amintiri, alea dupa vremea comunistilor, cultura face niste eforturi PERSONALE incredibile, educatia a ajuns intr-o fundatura, etc, etc, etc. De aceea am propus de la inceputul topicului sa prezentam fapte nu vorbe, nici intr-un sens nici in celalalt. Cu scuzele de rigoare.

+Quote Post
Vizitator_Elful.
mesaj Jan 3 2011, 09:19 AM
Mesaj #45

Guests

Citeaza (Novice @ Jan 3 2011, 08:22 AM) *
Draga Elfule, te-am urmarit de la inceput si nu te-am "apostat" pana acum. Am o intrebare si la tine: Ceausescu cel incult a platit datoria Romaniei cu niste urmari dezastruoase pentru nivelul de trai al romanilor.Bun. Din ce provenea datoria? Din imprumuturi. Ce s-a facut cu acele imrumuturi? Blocuri(de proasta factura, OK), scoli, spitale, strazi , fabrici si uzine, metrou. Cat era imrumutul? Parca vreo 15 miliarde de dolari.Ok.
Acum cat avem datoria?... miliarde euro. Ce s-a mai intamplat cu banii produsi de PIBul Romaniei de 20 de ani?
... liniste ... multa liniste ... romane dormi in liniste ... balet ... gargara... asta s-a intamplat.
Sportul romanesc traieste din amintiri, alea dupa vremea comunistilor, cultura face niste eforturi PERSONALE incredibile, educatia a ajuns intr-o fundatura, etc, etc, etc. De aceea am propus de la inceputul topicului sa prezentam fapte nu vorbe, nici intr-un sens nici in celalalt. Cu scuzele de rigoare.

Daca faptele sunt:Blocuri(de proasta factura, OK), scoli, spitale, strazi , fabrici si uzine, metrou.

Iar vorbele:Canal,Sighet....tortura,crime,umilinta,represiune,cultul personalitatii,minciuna,alimentatie rationala,biserici demolate,elite eliminate,Stefan Gheorghiu,omul nou,aprobare de la COM pt un tv.color,cartele pt paine,ratie la ulei si zahar,demolarea satelor,polimerizarea savantei de renume mondial,antena pt bulgari,spectacole omagiale,Scanteia,etc,etc,sunt multumit ca pentru mine,conteaza vorbele.
Fara "vorbele" acestea,o asemenea discutie nu merita purtata.Iar in cartile de istorie,aceste vorbe vor aparea,din pacate pt comunisti! Nu poti compensa,distrugerea unei natii,prin construire de blocuri si uzine!Si cine-mi demonstreaza mie ca daca nu veneau comunistii,ramaneam fara metrou?doar in tarile comuniste exista locuinte,uzine,metrou,spitale strazi? Din cate am vazut,exista peste tot!Din cate am mai observat si in aceasta tara,s-a construit cate ceva,pana in 1945!Nu au gasit aici,comunistii o stepa,pe care au umplut-o cu ce spui tu!Erau uzine mari,erau strazi si spre surprinderea tuturor..si locuinte!Toate au fost nationalizate ,spre fericirea..clasei ploretare!Mare fericire!

+Quote Post
Vizitator_olandezu.
mesaj Jan 3 2011, 09:37 AM
Mesaj #46

Guests

Nu mai ridicati in slavi "realizarile" comunismului. Este jenant, pur si simplu. Unde era RO in 1990? Nici macar la nivelul tarlilor capitaliste europene in 1970. S-a ales praful de "micul Paris" si orice urma de civilizatie in RO. In loc de asta s-au ridicat blocuri gri, uzine gigant nepefromante, rafturi goale, turnatorie, minciuna, non-valoare. Romania a iesit din experienta comunista distrusa economic si social - asta este "realizarea" comunismului.

+Quote Post
Pintea Haiducul
mesaj Jan 3 2011, 10:21 AM
Mesaj #47

În Numele Adevărului

Grup: Membri
Postari: 10 152
Inscris: 10-June 08
De la: Deva
Utilizatorul numarul: 1 133

Citeaza (olandezu @ Jan 3 2011, 11:37 AM) *
Romania a iesit din experienta comunista distrusa economic si social - asta este "realizarea" comunismului.

Romania a iesit din experienta comunista fara datorii externe, urbanizata, industrializata si cu o populatie relativ bine educata. Au fost si pierderi colaterale, nu zic nu, mereu vor fi, dusmanii poporului trebuie sa piara. Astazi insa suntem inglodati in datorii, tara e dezindustrializata iar populatia complet abrutizata. Chiar nu ti se aprinde nici un beculet in creier? dry.gif

--------------------
https://www.scribd.com/collections/3894082/Holosemantica

http://pintea-haiducul.simplesite.com/423681607

+Quote Post
Vizitator_Novice.
mesaj Jan 3 2011, 10:28 AM
Mesaj #48

Guests

Citeaza (Elful @ Jan 3 2011, 09:19 AM) *
Daca faptele sunt:Blocuri(de proasta factura, OK), scoli, spitale, strazi , fabrici si uzine, metrou.

Iar vorbele:Canal,Sighet....tortura,crime,umilinta,represiune,cultul personalitatii,minciuna,alimentatie rationala,biserici demolate,elite eliminate,Stefan Gheorghiu,omul nou,aprobare de la COM pt un tv.color,cartele pt paine,ratie la ulei si zahar,demolarea satelor,polimerizarea savantei de renume mondial,antena pt bulgari,spectacole omagiale,Scanteia,etc,etc,sunt multumit ca pentru mine,conteaza vorbele.
Fara "vorbele" acestea,o asemenea discutie nu merita purtata.Iar in cartile de istorie,aceste vorbe vor aparea,din pacate pt comunisti! Nu poti compensa,distrugerea unei natii,prin construire de blocuri si uzine!Si cine-mi demonstreaza mie ca daca nu veneau comunistii,ramaneam fara metrou?doar in tarile comuniste exista locuinte,uzine,metrou,spitale strazi? Din cate am vazut,exista peste tot!Din cate am mai observat si in aceasta tara,s-a construit cate ceva,pana in 1945!Nu au gasit aici,comunistii o stepa,pe care au umplut-o cu ce spui tu!Erau uzine mari,erau strazi si spre surprinderea tuturor..si locuinte!Toate au fost nationalizate ,spre fericirea..clasei ploretare!Mare fericire!

Nu mi-ai raspuns insa la partea a doua a intrebarii. Aceiasi romani, ce au facut din PIBul ultimilor 20 de ani de capitalism mantuitor? Fii bun si enumera-mi si mie cate ceva. Nu de alta dar dupa cum ai remarcat eu sunt un pic mai retardat si nu inteleg prea multe.

+Quote Post
Pintea Haiducul
mesaj Jan 3 2011, 10:34 AM
Mesaj #49

În Numele Adevărului

Citeaza (Elful @ Jan 3 2011, 10:11 AM) *
Inca mai sunt "Paradisuri" pt voi,Cuba,Corea de Nord.Ce mai stati pe ganduri?Emigrati acolo!

Si daca Romania va adopta din nou comunismul? Dupa cum merg treburile, nu-i exclus, ba chiar devine din ce in ce mai probabil cu fiecare zi care trece. Vorbesti de faptul ca in comunism s-ar fi reprimat "libertatea", dar nu e intru-totul adevarat: puteai sa pleci in strainatate, la cerere, puteai sa citesti literatura occidentala, puteai chiar sa fii un mic patron. Dar nu puteai sa devii un "mare patron" decat cu acordul partidului. Si nu aveai dreptul sa-ti formezi partid propriu. Daca incalcai regulile, erai sicanat sau chiar persecutat, dupa principiul "pe rivalii politici fie ii cooptezi, fie ii extermini". Mie mi se pare un principiu foarte sanatos, din acest punct de vedere comunismul e mult mai eco, mai aproape de intelepciunea naturala a darwinismului social decat asa-zisele "democratii occidentale".

--------------------

+Quote Post
Vizitator_Elful.
mesaj Jan 3 2011, 10:49 AM
Mesaj #50

Guests

Iar acum,vor veni raspunsuri cu:flota,basescu,teorii aberante despre o societate ideala,flota,basescu,siguranta locului de munca si succesul sportului national inainte de 89,flota,basescu,garsoniere de la partid,nu a murit de foame nimeni atunci,flota,basescu....adica propaganda comunista.Sa nu uit....datoria externa!Recunosc,am simtit o mare mandrie patriotica,am ramas perplex de fericire,cand Ceausescu a platit datoria externa!Am facut un chef cu ...tacamuri de pui si vin din surcele!Ce chef misto am tras!De bucurie!Mare bucurie!
Astea sunt argumentele "de bun simt",cand cineva condamna regimul bolsevic!De parca toti astia,care mai avem amintiri reale,care mai avem un pic de morala sa plangem eroii acestui popor("dusmanii de clasa",ucisi in gulagurile comuniste,suntem obligatoriu PDL-isti si mari admiratori ai actualului presedinte!

Despre PIB?Despre care?La ce facem o raportare?La raportarile false din "iepoca de aur"?Sa fac o paralela intre o economie reala,globalizata si "ieconomia" etatizata,planificata,coordonata de marele carmaci?Ce sa compar cu Prefectura?Productia pe stoc?Exportul la un curs leu-dolar, hotarat de stat?Cativa lei la dolar?Pai eu de ce nu puteam sa cumpar dolari la cursul ala,daca era real?De ce cumparam la 25 de lei dolarul?Ce sa compar?"legea corelarii nivelului mijloacelor de productie,cu nivelul fortelor de productie'"sau cum naiba se chema,cu adevaratele legi economice?

+Quote Post
Vizitator_olandezu.
mesaj Jan 3 2011, 10:49 AM
Mesaj #51

Guests

Citeaza (Pintea Haiducul @ Jan 3 2011, 10:21 AM) *
Romania a iesit din experienta comunista fara datorii externe, urbanizata, industrializata si cu o populatie relativ bine educata. Au fost si pierderi colaterale, nu zic nu, mereu vor fi, dusmanii poporului trebuie sa piara. Astazi insa suntem inglodati in datorii, tara e dezindustrializata iar populatia complet abrutizata. Chiar nu ti se aprinde nici un beculet in creier? dry.gif

in primul rand, La Multi Ani!

legat de beculet, nu, beculetul ala e numai al tau smile.gif cu toate problemele (multe) din RO, sa sustii ca in RO este mai rau acum decat in 89 este o prostie (sau amnezie, daca preferi un mod de exprimare mai bland).

+Quote Post
Pintea Haiducul
mesaj Jan 3 2011, 10:57 AM
Mesaj #52

În Numele Adevărului

Citeaza (Elful @ Jan 3 2011, 12:49 PM) *
Despre PIB?Despre care?La ce facem o raportare?La raportarile false din "iepoca de aur"?Sa fac o paralela intre o economie reala,globalizata si "ieconomia" etatizata,planificata,coordonata de marele carmaci?Ce sa compar cu Prefectura?Productia pe stoc?Exportul la un curs leu-dolar, hotarat de stat?Cativa lei la dolar?Pai eu de ce nu puteam sa cumpar dolari la cursul ala,daca era real?De ce cumparam la 25 de lei dolarul?Ce sa compar?"legea corelarii nivelului mijloacelor de productie,cu nivelul fortelor de productie'"sau cum naiba se chema,cu adevaratele legi economice?

Nu. Compara doar gradul de multumire al populatiei romanesti din 1980 (sa zicem) cu cel din 2010. Si o sa te convingi. Lucrurile exterioare mai putin conteaza, sufletul e cel mai important.

--------------------

+Quote Post
Vizitator_Elful.
mesaj Jan 3 2011, 10:57 AM
Mesaj #53

Guests

Si daca Romania va adopta din nou comunismul? Dupa cum merg treburile, nu-i exclus

Pai atunci,o sa fac,exact ce va sugeram voua.O sa emigrez,dar intr-un stat democratic,nu Cuba sau Corea de Nord.Asta daca nu apuca noii criminali,sa inchida granitele din nou.Ca au sanse sa ramana doar cu cei...care cer! Noi vrem,garsoniera,slujba,etc.Uite din aceasta cauza,e posibil sa inchida granitele,sa mai ramana pe aici si cei care....POT!Care nu doar cer!

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Jan 3 2011, 11:03 AM
Mesaj #54

Guests

Saracu' Russell!

+Quote Post
Pintea Haiducul
mesaj Jan 3 2011, 11:07 AM
Mesaj #55

În Numele Adevărului

Citeaza (olandezu @ Jan 3 2011, 12:49 PM) *
in primul rand, La Multi Ani!

legat de beculet, nu, beculetul ala e numai al tau smile.gif cu toate problemele (multe) din RO, sa sustii ca in RO este mai rau acum decat in 89 este o prostie (sau amnezie, daca preferi un mod de exprimare mai bland).

La multi ani si tie. Daca mai apuci. biggrin.gif Nu, nu spun prostii, prostii sunt cele cu care ai fost tu intoxicat de capitalistii americani si de cozile lor de topor din presa. Dar mintea ta va fi salvata in final, olandezule, acum capitalistii americani au ramas fara bani si istoria Lumii va fi rescrisa de invingatori. Adica de China, Rusia si de cei ca mine, care se uita la realitati si nu la naluciri ideologice. Cand vei fi batran si oleaca mai destept decat astazi, vei intelege cu amaraciune ca din cauza perfidiei capitalistilor ti-ai irosit toata tineretea traind in iluzie si minciuna. Dar macar te vei consola cu gandul ca nu ai murit in intuneric si ca Magnificul Pintea ti-a adus din timp lumina intelegerii. rolleyes.gif

--------------------

+Quote Post
Vizitator_elful.
mesaj Jan 3 2011, 11:12 AM
Mesaj #56

Guests

Citeaza (Pintea Haiducul @ Jan 3 2011, 10:34 AM) *
Si daca Romania va adopta din nou comunismul? Dupa cum merg treburile, nu-i exclus, ba chiar devine din ce in ce mai probabil cu fiecare zi care trece. Vorbesti de faptul ca in comunism s-ar fi reprimat "libertatea", dar nu e intru-totul adevarat: puteai sa pleci in strainatate, la cerere, puteai sa citesti literatura occidentala, puteai chiar sa fii un mic patron. Dar nu puteai sa devii un "mare patron" decat cu acordul partidului. Si nu aveai dreptul sa-ti formezi partid propriu. Daca incalcai regulile, erai sicanat sau chiar persecutat, dupa principiul "pe rivalii politici fie ii cooptezi, fie ii extermini". Mie mi se pare un principiu foarte sanatos, din acest punct de vedere comunismul e mult mai eco, mai aproape de intelepciunea naturala a darwinismului social decat asa-zisele "democratii occidentale".

Tu ai trait in RSR?Ma refer la chestia cu "puteai sa pleci in strainatate, la cerere, puteai sa citesti literatura occidentala, puteai chiar sa fii un mic patron.",nu la aprobarea crimelor,asta tine de caracter,educatie,morala,credinta in Dumnezeu,chestii minore.Dar asa de curiozitate,puteam pleca in occident...la cerere?

+Quote Post
Vizitator_Novice.
mesaj Jan 3 2011, 11:13 AM
Mesaj #57

Guests

Citeaza (Elful @ Jan 3 2011, 10:49 AM) *
Iar acum,vor veni raspunsuri cu:flota,basescu,teorii aberante despre o societate ideala,flota,basescu,siguranta locului de munca si succesul sportului national inainte de 89,flota,basescu,garsoniere de la partid,nu a murit de foame nimeni atunci,flota,basescu....adica propaganda comunista.Sa nu uit....datoria externa!Recunosc,am simtit o mare mandrie patriotica,am ramas perplex de fericire,cand Ceausescu a platit datoria externa!Am facut un chef cu ...tacamuri de pui si vin din surcele!Ce chef misto am tras!De bucurie!Mare bucurie!
Astea sunt argumentele "de bun simt",cand cineva condamna regimul bolsevic!De parca toti astia,care mai avem amintiri reale,care mai avem un pic de morala sa plangem eroii acestui popor("dusmanii de clasa",ucisi in gulagurile comuniste,suntem obligatoriu PDL-isti si mari admiratori ai actualului presedinte!

Dragul meu daca faptul ca tu gandesti doar in slogane nu te ingrijoreaza, este optiunea ta personala.
Spre surprinderea ta afla ca si eu sunt un fan al lui Basescu, ca persoana. Din pacate si el "a fost invins de sistem" vorba altuia in care am crezut ca un cretin.
Eu iti propuneam o comparatie intre ceea ce e palpabil, cum ar zice Darwin: "ce poti sa vezi, sa mirosi, sa atingi". Daca tu nu reusesti sa intelegi ca "democratii" de azi au legatura directa cu torionarii de ieri, e grav.
"Democratia" din 90 a reusit in backup al sistemului comunist.S-a facut acest backup pentru a fi folosit in interes personal. Astfel s-au preluat integral parghiile, iar ulterior migratia din partide a fost joaca de copii. Te mira cumva ca politica cea mai de stanga au dus-o fortele cele mai de "dreapta" adica PDL si PNL iar politica cea mai de dreapta a dus-o PSD? Te mira cumva ca bratul armat al partidului muncitoresc roman a fost organizat de fostii extremisti ai partidului legionar?
Cei care conduc azi tara au condus-o mereu, si pe vremea lui Ceausescu si a lui Iliescu si a lui Constantinescu si a lui Basescu.
Cu exceptia lui Nastase toti fostii conducatori ai Romaniei sunt vai mama lor la capitolul finante personale.
Chiar si Ceausescu. A fost acuzat de propaganda subversiva"Esalonul doi" ca are robineti de aur, noi cretinii am pus botul, ca Nicusor le-o trage la toate sibiencele, ca teroare, ca vai de noi. De fapt esalonul doi pregatea demonizarea lui Ceausescu si a lui Nicusor. Tu chiar crezi ca alea s-au intamplat? Pai daca doar 1% era adevarat, cu toate OTVurile si tabloidele de azi ii faceau varza, chiar si post mortem.
Aia ce crezi tu ca stii este doar propaganda subversiva de demonizare.

Nu ma refer la Canal, Sighet, sunt un bun roman iar acolo s-au petrecut atrocitati greu de descris, pentru care omeneste vorbind, nu am nici o intelegere.

+Quote Post
Pintea Haiducul
mesaj Jan 3 2011, 11:13 AM
Mesaj #58

În Numele Adevărului

Citeaza (Elful @ Jan 3 2011, 12:57 PM) *
Ca au sanse sa ramana doar cu cei...care cer! Noi vrem,garsoniera,slujba,etc.Uite din aceasta cauza,e posibil sa inchida granitele,sa mai ramana pe aici si cei care....POT!Care nu doar cer!

Statul social deja a murit, nimeni nu mai cere nimic. Nici sub comunism nu erau simpatizati milogii, trebuia sa muncesti ca sa poti trai decent. Si atunci chiar s-a muncit, neica, nu ca acum, vorba cantecului: "veneau flacai din uzine / ca si un roi de albine" biggrin.gif

--------------------

+Quote Post
Vizitator_olandezu.
mesaj Jan 3 2011, 11:18 AM
Mesaj #59

Guests

Citeaza (Pintea Haiducul @ Jan 3 2011, 11:07 AM) *
La multi ani si tie. Daca mai apuci. biggrin.gif Nu, nu spun prostii, prostii sunt cele cu care ai fost tu intoxicat de capitalistii americani si de cozile lor de topor din presa. Dar mintea ta va fi salvata in final, olandezule, acum capitalistii americani au ramas fara bani si istoria Lumii va fi rescrisa de invingatori. Adica de China, Rusia si de cei ca mine, care se uita la realitati si nu la naluciri ideologice. Cand vei fi batran si oleaca mai destept decat astazi, vei intelege cu amaraciune ca din cauza perfidiei capitalistilor ti-ai irosit toata tineretea traind in iluzie si minciuna. Dar macar te vei consola cu gandul ca nu ai murit in intuneric si ca Magnificul Pintea ti-a adus din timp lumina intelegerii. rolleyes.gif

pentru mine anii din timpul comunismului au fost anii de iluzii si minciuni. Anii traiti in RO dupa aceea - anii luptelor cu morile de vant (ie - oameni ca tine sau mai rau de atat) iar anii de dupa plecarea din RO - ani ai deschiderii, ai recunoasterii de sine, anii firescului, normalului si predictibilitatii vietii de zi cu zi, ani in care vise aparent imposibile devin realitate. Toate astea datorita mie in primul rand, evident dar posibile doar fiindca traiesc intr-un sistem care te lasa sa te desfasori, care recunoaste valoarea atat cat e si unde e si care recompenseaza individul pentru ceea ce este si ceea ce face. Nu se poate zice nimic asemanator despre RO comunista.

+Quote Post
Pintea Haiducul
mesaj Jan 3 2011, 11:19 AM
Mesaj #60

În Numele Adevărului

Citeaza (elful @ Jan 3 2011, 01:12 PM) *
Tu ai trait in RSR? Dar asa de curiozitate, puteam pleca in occident...la cerere?

Da. Zeci de mii de tehnicieni, ingineri, medici, cercetatori, scriitori, dansatori sau sportivi au putut pleca, in scop de perfectionare profesionala sau de reprezentare a tarii. Ma mira insa ca nu-ti aduci aminte, vorbeai din amintirile acelor ani. Unde traiai atunci, in cocina? dry.gif

--------------------

+Quote Post

63 Pagini V  < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topicStart new topic
3 Utilizatori care citesc acest topic (3 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 16th July 2019 - 08:52 AM