IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

4 Pagini V  < 1 2 3 4 >  
Reply to this topicStart new topic
> 10 motive pentru care trebuie sa renunti la masina personala in oras
Vizitator_Vasilescu.
mesaj Jun 5 2009, 05:40 AM
Mesaj #61

Guests

Citeaza (corect @ Jun 4 2009, 02:02 PM) *
Atunci ar trebui modificat titlul in "10 motive pentru care ai putea renunta la masina personala" si nu "trebuie sa renunti la masina personala".

Era de asteptat ca aceasta sa fie concluzia la asa un subiect, in Romania. Pentru ca romanul e puturos si nu are cultura miscarii. Exclud aici pe cei care chiar nu pot renunta la masina pentru ca isi duc copilul la gradinita 10 km, apoi se duc la birou alti 10 samd.
Dar exista foarte multi care se duc cu masina si pana la chioscul din colt, de lene. Care nu s-ar urca pe o bicicleta ca le scade prestigiul, care nu s-ar urca intr-un autobuz nici fortat, care isi muta fundul de pe scaunul de la birou in cel al masinii si atat.
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_Paradox.
mesaj Dec 17 2009, 08:24 AM
Mesaj #62

Guests

Citeaza (Vasilescu @ Jun 5 2009, 05:40 AM) *
Era de asteptat ca aceasta sa fie concluzia la asa un subiect, in Romania. Pentru ca romanul e puturos si nu are cultura miscarii. Exclud aici pe cei care chiar nu pot renunta la masina pentru ca isi duc copilul la gradinita 10 km, apoi se duc la birou alti 10 samd.
Dar exista foarte multi care se duc cu masina si pana la chioscul din colt, de lene. Care nu s-ar urca pe o bicicleta ca le scade prestigiul, care nu s-ar urca intr-un autobuz nici fortat, care isi muta fundul de pe scaunul de la birou in cel al masinii si atat.

Da, intr-adevar, mersul pe jos face bine. Eu am mers pe jos 5 ani din Regie in Crangasi, apoi de la Pasajul Baneasa la Metav Biharia, cam 2 km dus + 2 km intors. Ce bine mi-a facut mersul pe jos mie? Pantofi distrusi rapid (costuri mari - trebuia sa fiu imbracat adecvat, cravata, etc.), bataturi in talpa, dureri de picioare, oboseala crunta, asteptat seara cel putin juma de ora vreun tramvai sau autobuz - NEBUNIE. Mi-am luat masina - culmea, au disparut toate problemele enumerate mai sus. evident am mai luat ceva kolograme. Nu stiu daca pentru viitor e mai bine sau nu, dar pe moment se vede.
Atunci cand merg undeva prin centru, sau unde nu am loc de parcare si pot lua metroul sau pe 41, le prefer, dar sa nu fiu conditionat sa ajung la o ora fixa - adica la plimbare. De ce? Tramvaiul 41 are boala sa se opreasca pe linie - consecinta, daca vroiai sa ajungi, nu mai poti din Crangasi la timp.
Masina o iei atunci cand faci mai putin timp sau ai ceva de carat!!!!!
Toti care scriu altceva sunt niste scartari care isi mananca de sub unghie si prefera sa se inghesuie, sa simta mirosul de transpiratie, ca sa depuna banii la banca!!! Scutiti-ma de comentarii proaste!

+Quote Post
Vizitator_pehash.
mesaj Dec 17 2009, 01:19 PM
Mesaj #63

Guests

Este unul din motivele pt care in vest multi prefera sa inchirieze locuintele, nu sa le cumpere. Cine face 10km pana la munca, in conditiile in care bucurestiul are 10km diametru, e inconstient. Da, te bucuri ca ai casa ta, ai un oarecare sentiment de siguranta personala (asta daca nu ai rate pe urmatorii 30 de ani), dar in realitate casa ta este o cutie de chibrituri in care iti faci o cafea dimineata, te speli si dormi... Mai mult de atat, cei pe care ii cunosc eu si au ales calea asta sunt oameni care isi petrect tot weekendul in fatza tembelizorului.
Deci daca ai o pb cu distantele si timpul parcurs pana la munca, gradinitza, scoala, magazine, poate ca ar trebui sa te uiti pe o harta si sa-ti alegi alt loc de munca, alta gradinitza, scoala, alte magazine.. sau poate alta casa.

Asta nu inseamna sa renunti la masina personala. Poate ca va fi o solutie in viitor, cand se va privatiza CFR-ul si vom avea si noi trenuri care merg efectiv cu 150-200km/h. Daca ramanem in oras, sunt momente in care te bucuri ca ai masina, chiar daca induri un trafic aberant. Cine a trecut de la RATB la masina personala cu greu va putea fi convins de contrariu. Metroul nu este o solutie pt toti.

Pentru Bucuresti cred ca singura solutie este constrangerea cetatenilor. Banda speciala de autobuz, mai multa politie in trafic, amenzi la greu pentru cine parcheaza aiurea, prioritate pt masinile cu minim 3 pasageri, pe principalele bulevarde. Chiar daca vom construi super sosele de centura si autostrazi suspendate oamenii vor alege in continuare comoditatea, avantajele vizibile pe termen scurt. Sa nu ne facem iluzii, nu suntem un popor prea inteligent (evident cititorii acestui topic se exclud laugh.gif ).

+Quote Post
Vizitator_AndreiT.
mesaj Dec 17 2009, 01:38 PM
Mesaj #64

Guests

Citeaza (Paradox @ Dec 17 2009, 08:24 AM) *
Da, intr-adevar, mersul pe jos face bine. Eu am mers pe jos 5 ani din Regie in Crangasi, apoi de la Pasajul Baneasa la Metav Biharia, cam 2 km dus + 2 km intors. Ce bine mi-a facut mersul pe jos mie? Pantofi distrusi rapid (costuri mari - trebuia sa fiu imbracat adecvat, cravata, etc.), bataturi in talpa, dureri de picioare, oboseala crunta, asteptat seara cel putin juma de ora vreun tramvai sau autobuz - NEBUNIE. Mi-am luat masina - culmea, au disparut toate problemele enumerate mai sus. evident am mai luat ceva kolograme. Nu stiu daca pentru viitor e mai bine sau nu, dar pe moment se vede.

Mentalitate tipica de roman. Pun pariu ca ti-ai luat un 4x4 (ca-ti trebuie neaparat in Bucuresti) sau macar un Passt cu manele.
Astia ca tine ar trebui educati cu forta.

+Quote Post
stalker
mesaj Dec 17 2009, 04:43 PM
Mesaj #65

Membru
**

Grup: Membri
Postari: 38
Inscris: 30-October 09
Utilizatorul numarul: 14 351

AndreiT si de unde ai dedus tu ca Passatul e numai cu manele? Sau dupa opinia ta toti care au Passat sunt si manelisti? E ceva invidie la mijloc? Omul ala avea dreptate. Daca mergi in fiecare zi pe jos 2 km dus si 2 intors, distrugi pantofii foarte repede, si eu sunt de acord cu el ca nu te poti incalta in ghete militare si sa te imbraci in costum blink.gif Plus ca ajungi la birou transpirat cind e foarte cald sau ud fleasca atunci cand ploua. Mersul pe jos e o solutie mai mult studenteasca decat business clas rolleyes.gif

+Quote Post
Vizitator_ghidulocatarului.
mesaj Jan 1 2010, 11:50 PM
Mesaj #66

Guests

Un motiv pentru care nu as mai circula cu masina sunt gaurile din strazile din Pitesti

Nu se poate sa fie asfaltate strazile an de an, si sa arate in ultimul hal ... vezi foto

+Quote Post
mesaj Jan 4 2010, 09:14 AM
Mesaj #67

Guests

Iarna care tocmai s-a instalat a lãsat urme adînci în asfaltul de pe drumurile argeșene. În special pe Drumul Național 73, care face legãtura între Pitești și Cîmpulung. Acesta este unul cunoscut de mulți ani ca fiind aproape impracticabil și care a produs nenumãrate stricãciuni mașinilor ce l-au tranzitat. Dupã topirea zãpezii, pe șosea au rãmas adevãrate cratere, ce îi pun pe șoferi în pericol.

Mașini avariate din cauza gropilor

+Quote Post
mesaj Jan 4 2010, 08:05 PM
Mesaj #68

Guests

of, of, of....exista cateva motive serioase pentru care sa renunti la masina ... prin pitestipai sa le enumeram:1. trebuie sa fi foarte atent pe unde aprchezi, ca altfel te arde rau la buzunar cand CNCD-ul iti ridica masina ... adica platesti minim 300 lei ... si ca sa va faceti o idee cate masini s-au ridicat, va spun ca in doar 6 luni, au incasat peste 1,2 milioane lei2. in centru nu prea gasesti locuri de parcare, dar aici s anu fim rautaciosi, ca de vreo 2 ani s-a mai descongestioant un pic traficul, ca s-au mai facut extinderi pentru parcari3. acuma dupa ninsori, e pacat sa strici masina prin gropile de prin orasul lalelelor

+Quote Post
nashu_mare
mesaj Jan 4 2010, 09:31 PM
Mesaj #69

Membru
**

Postari: 91
Inscris: 18-May 08
Utilizatorul numarul: 230

Citeaza (pehash @ Dec 17 2009, 01:19 PM) *
Este unul din motivele pt care in vest multi prefera sa inchirieze locuintele, nu sa le cumpere. Cine face 10km pana la munca, in conditiile in care bucurestiul are 10km diametru, e inconstient. Da, te bucuri ca ai casa ta, ai un oarecare sentiment de siguranta personala (asta daca nu ai rate pe urmatorii 30 de ani), dar in realitate casa ta este o cutie de chibrituri in care iti faci o cafea dimineata, te speli si dormi...

Asta presupunand ca in casa aia tu stai singur, fara partener, fara copii sau ca toti membrii familiei lucreaza sau au treaba in acealasi loc.

+Quote Post
Vizitator_Diana.
mesaj Jan 5 2010, 11:35 AM
Mesaj #70

Guests

Citeaza (stalker @ Dec 17 2009, 04:43 PM) *
. Mersul pe jos e o solutie mai mult studenteasca decat business clas rolleyes.gif

Sigur, d-aia (apoape) toti elvetienii, danezii, olandezii etc. merg la "business" cu bicicleta sau pe jos. Dar, noi, romanii, suntem mai educati si mult mai destepti.

+Quote Post
mesaj Jan 10 2010, 10:41 PM
Mesaj #71

Guests

acum nu ne mai trebuie masina in Pitesti, dar, operatorii maxi-taxi rămân în afara jocului

+Quote Post
Vizitator_Gigi Maybachistu' Nemultumit.
mesaj Jan 11 2010, 08:26 AM
Mesaj #72

Guests

Există şi un motiv pentru care ar trebui să nu renunţi la ideea de a folosi maşina: odată ce publicul o face, cretinii din fotoliile de primari în frunte cu Dr. Cârnat şi Paranghelie-Almanahe vor profita de ocazie pentru a renunţa la proiectele de infrastructură, unul câte unul, fiindcă nu mai există presiunea alegătorilor-automobilişti şi a sistemului economic din care aceştia fac parte în calitate de cumpărători, furnizori sau angajaţi (OMV-Petrom, Lukoil, Rompetrol, asfaltatorii, firmele de construcţii, speculatorii imobiliari etc).

De fiecare dată când ţi se face o recomandare care se potriveşte prea bine cu interesul cuiva, un om raţional se întreabă dacă e o simplă coincidenţă.

+Quote Post
ghidulocatarului
mesaj Jan 11 2010, 11:44 PM
Mesaj #73

Membru
**

Postari: 34
Inscris: 11-January 10
Utilizatorul numarul: 18 150

in scurt timp vom renunta la masina si vom da fuga in parcul de distractii de 25 milioane euro de pe maul Argesului.

+Quote Post
ghidulocatarului
mesaj Jan 11 2010, 11:45 PM
Mesaj #74

Membru
**

e ca si ucm ai spune ca nu ai ce face la noi in judet. Vino la cetatea Poienari si iti astept comentariile apoi

+Quote Post
ghidulocatarului
mesaj Jan 14 2010, 08:57 PM
Mesaj #75

Membru
**

Argeşul nu scapă de gripa porcină

+Quote Post
ghidulocatarului
mesaj Jan 15 2010, 11:11 PM
Mesaj #76

Membru
**

Pe fondul unei situatii economice nu tocmai stabila, viceprimarul Pitestiului, Cornel Ionica cauta idei pentru a aduce bani la bugetul local. Una dintre acestea este cresterea numarului de locuri de parcare cu taxa

+Quote Post
ghidulocatarului
mesaj Jan 19 2010, 12:44 PM
Mesaj #77

Membru
**

oamenii mai renunta la masini din cauza strazilor inzapezite sau ciuruite dupa deszapezire...dar pitesteanul bogdan ivan, directorul de la compania de autrostrazi da garantii ca argesul va beneficia de asfaltari ale unor drumuri cu probleme

+Quote Post
Vizitator_rakkone.
mesaj Jan 19 2010, 01:55 PM
Mesaj #78

Guests

Citeaza (AndreiT @ Dec 17 2009, 01:38 PM) *
Mentalitate tipica de roman. Pun pariu ca ti-ai luat un 4x4 (ca-ti trebuie neaparat in Bucuresti) sau macar un Passt cu manele.
Astia ca tine ar trebui educati cu forta.

Da, educati cu forta de cretini comunisti ca AndreiT care cred ca detin adevarul absolut

+Quote Post
Vizitator_sconx.
mesaj Jan 19 2010, 02:28 PM
Mesaj #79

Guests

Citeaza (Paradox @ Dec 17 2009, 08:24 AM) *
prefera sa se inghesuie, sa simta mirosul de transpiratie,

dar stiti cu adevarat de ce PUTE in mijloacele de transport in comun?
Pt ca in fiecare autobuz am vazut cate un om al strazii care doarme si se incalzeste, mergand de la cap la cap. Lumea nu zice nimic, se inghesuie toti in partea cealalta a autobuzului, in loc sa-l dea jos pe sconcs.
Nu mai spun ce lasa pe scaun: urme de urina, jeg si miros permanent urat si poate vei sta pe un asemenea scaun. Soferul autobuzului ar trebui sa opreasca si sa nu mai plece pana nu coboara sconcsul. Dar deh, mamaliga nu explodeaza...

+Quote Post
mesaj Jan 19 2010, 05:17 PM
Mesaj #80

Guests

pai ce sa mai merg cu masina cand drumurile sunt vai de mama lor, si fiti atenti cati bani se cheltuiesc cu asfaltarile.... 10 milioane de euro...va vine sa credeti...ei bine, cititi aici care sunt regii asfaltului

+Quote Post
Vizitator_Dedalus.
mesaj Jan 20 2010, 02:10 PM
Mesaj #81

Guests

Ideea e simpla: sa nu folosesti masina personala decat daca ai nevoie de ea.

+Quote Post
Vizitator_Madalina.
mesaj Jan 20 2010, 07:27 PM
Mesaj #82

Guests

Am locuit 10 ani in Bucuresti, timp in care am folosit doar RATB-ul cu toate ca aveam posibilitatea de a-mi lua masina. Intradevar transportul in comun nu este chiar optim, insa nu-i nici de lepadat. Am observat insa ca numarul masinilor din Bucuresti a crescut simtitor intre timp, iar traficul este groaznic. Orice ati spune nu-i normal sa faci 40 de minute de la Uverturii la Crangasi.
Ne-am mutat in Seattle acum 3 ani si am avut ocazia sa observ atitudinea americanilor cu privire la subiectul asta. Acum trei ani cand inca nu stiau ce-i aia criza toti veneau cu masina personala. Ba mai mult aveau in familie masina lui, masina ei si masina odraslei daca era trecut de 16 ani.
A crescut pretul la benzina cu 50 centi, au inceput sa-si puna probleme. Ea si-a dat seama ca odrasla poate foarte bine sa foloseasca school bus-ul si au scos masina la vanzare. Apoi a mai crescut putin pretul la benzina si au renuntat si la masina ei, pentru ca in final sa isi faca abonament pe transportul in comun.
Acuma se cuvin ceva detalii, distanta pe care o aveau de parcurs pana la munca era de 60Km. Iar in cazul autobuzelor care merg in downtown aglomeratia e la ordinea zilei, si mirosurile apar si ele.
Si cazul de care vorbesc nu este singular. La firma la care lucrez HR-ul anunta lunar ca se pot rezerva abonamentele de parcare. Acuma anunta ca se pot cumpara abonamentele de autobuz.

Diferenta dinte ei si noi este ca ei nu vad renuntarea la masina ca pe o injosire, si sunt in stare sa vada avantajele renuntarii la masina chiar daca exista si dezavantaje.

+Quote Post
ghidulocatarului
mesaj Jan 20 2010, 09:11 PM
Mesaj #83

Membru
**

cine ar mai renunta la masina daca promisiunile devin realitate ... ce parere aveti de "asfaltarile minune"

+Quote Post
ghidulocatarului
mesaj Jan 20 2010, 11:15 PM
Mesaj #84

Membru
**

acuma ca renunt sau nu renutn tot trebuie s stea parcata...iar in curand vor fi taxe si pe locurile de parcare de la blocuri

+Quote Post
Vizitator_Vizitator_Sever..
mesaj Jan 21 2010, 06:39 AM
Mesaj #85

Guests

Citeaza (Madalina @ Jan 20 2010, 07:27 PM) *
Am locuit 10 ani in Bucuresti, timp in care am folosit doar RATB-ul cu toate ca aveam posibilitatea de a-mi lua masina. Intradevar transportul in comun nu este chiar optim, insa nu-i nici de lepadat. Am observat insa ca numarul masinilor din Bucuresti a crescut simtitor intre timp, iar traficul este groaznic. Orice ati spune nu-i normal sa faci 40 de minute de la Uverturii la Crangasi.
Ne-am mutat in Seattle acum 3 ani si am avut ocazia sa observ atitudinea americanilor cu privire la subiectul asta. Acum trei ani cand inca nu stiau ce-i aia criza toti veneau cu masina personala. Ba mai mult aveau in familie masina lui, masina ei si masina odraslei daca era trecut de 16 ani.
A crescut pretul la benzina cu 50 centi, au inceput sa-si puna probleme. Ea si-a dat seama ca odrasla poate foarte bine sa foloseasca school bus-ul si au scos masina la vanzare. Apoi a mai crescut putin pretul la benzina si au renuntat si la masina ei, pentru ca in final sa isi faca abonament pe transportul in comun.
Acuma se cuvin ceva detalii, distanta pe care o aveau de parcurs pana la munca era de 60Km. Iar in cazul autobuzelor care merg in downtown aglomeratia e la ordinea zilei, si mirosurile apar si ele.
Si cazul de care vorbesc nu este singular. La firma la care lucrez HR-ul anunta lunar ca se pot rezerva abonamentele de parcare. Acuma anunta ca se pot cumpara abonamentele de autobuz.

Diferenta dinte ei si noi este ca ei nu vad renuntarea la masina ca pe o injosire, si sunt in stare sa vada avantajele renuntarii la masina chiar daca exista si dezavantaje.

Comparatia cu orasele americane si cu americanii cei grasi care merg numai cu masina nu are sens.
Comparati cu orase europene, unde foarte multi merg cu bicicletele. Dar romanul e domnos, lui ii trebuie neaparat masina, sa-l vada vecinul si colegul de servici.

+Quote Post
roxyca
mesaj Jan 21 2010, 10:51 AM
Mesaj #86

Nou venit
*

Postari: 5
Inscris: 21-January 10
Utilizatorul numarul: 18 306

Eu tot cu masina prefer sa merg, chiar daca stau la semafoare mai mult. Stiu cum e si sa stai in trafic in autobuz, in picioare, inghesuit ca o sarmaluta, si nu e deloc placut rolleyes.gif . Poate la vara ma incumet sa iau bicicleta, desi mi-e cam teama laugh.gif

--------------------
http://viatadebichon.blogspot.com/

+Quote Post
Vizitator_Madalina.
mesaj Jan 21 2010, 10:08 PM
Mesaj #87

Guests

Citeaza (Vizitator_Sever. @ Jan 21 2010, 06:39 AM) *
Comparatia cu orasele americane si cu americanii cei grasi care merg numai cu masina nu are sens.
Comparati cu orase europene, unde foarte multi merg cu bicicletele. Dar romanul e domnos, lui ii trebuie neaparat masina, sa-l vada vecinul si colegul de servici.

Pai daca citeai vedeai ca nu merg numai cu masina. Daca pana si ei care erau cei mai comozi oameni din lume au deschis ochii si au renuntat la masina, in conditiile in care distantele de la ei nu se compara ca distantele din Bucuresti, atunci romanii ar trebui sa se gandeasca serios. Dar din pacate pentru asta ar trebui sa aiba un alt set de valori.

+Quote Post
Vizitator_Vizitator_Sever..
mesaj Jan 22 2010, 08:48 AM
Mesaj #88

Guests

Citeaza (Madalina @ Jan 21 2010, 10:08 PM) *
. Dar din pacate pentru asta ar trebui sa aiba un alt set de valori.

Asa este. Si niste educatie.

+Quote Post
Vizitator_kellogs.
mesaj Sep 7 2010, 08:05 PM
Mesaj #89

Guests

Citeaza (solutia @ Sep 22 2008, 12:21 PM) *
investitii in ratb.

mai multe tramvaie, autobuze, trolee etc. care sa circule pe benzi dedicate.

si bineinteles, sa sapam la metrou precum cartitzele, fara oprire, pana se elibereaza traficul.

si daca intalnim oameni care circula in masina fara sa aiba nevoie sa ii oprim, sa ii coboram din masini si sa le tragem suturi in c*r pana le vine mintea la cap.

P.S. Gipanele is pentru mers pe ulita la tara. daca ai unul esti tzaran (redneck, hillbilly) fara comentarii suplimentare inutile.

Ura! iata ca exista speranta pentru Bucuresti - in special bine punctat aspectul celor cu tanculete care se dau pe stradute prin spatele guvernului sau in Cotroceni unde stim cat loc e pentru o masina normala... ce sa mai vorbim de un tanc + o alta masina normala de pe contrasens.... Dar asta e , nimanui nu ii pasa daca eu prefer bicicleta. Nu am pe unde merge cu ea sau daca am voi fi doborat de noxe. Centrul supracirculat de masini arata azi foarte bine. Proaspat vopsit cu negru de fum. Asta avem si noi, pietonii in plamani, dar dumneavoastra, soferilor, exact la asta nu va sta gandul. Dupa cum bine puncta un alt cetatean, nu conteaza, in interiorul masinii apesi un buton si e totul in regula. Baga'v'ati **** in ei de pietoni. Sa stea acasa!

Domnilor concetateni soferi ce imi sunteti foarte dragi si apropiati inimii, am renuntat la serviciul ce necesita comutatie zilnica deoarece devenise un infern. Eu tin la sanatatea mea. Lucrez de acasa si sunt mai fericit de atunci. Nu imi mai fac nervi aiurea prin trafic; da, din pacate nici RATB nu este azi o solutie, dar poate deveni:

Cu taxe progresive - vrei sa te dai cu masina in Bucuresti, pe anul 2011 platesti 1 mil pe an. 2012 patesti 3 mil... 2020 platesti vreo 15 mil. Evident, nu stiu care este cifra magica, dar se poate constata practic. Banii obtinuti in acest mod gradual se investesc in dezvoltare RATB, metrou, etc. Astfel scapam de masini al caror numar nu mai incape in "B 01 LOR" ci s-a trecut la numere gen "B 505 UGI". Ganditi'va - un calcul simplu ne da in jur de 1.400.000 masini (doar pe numerele vechi). E strigator la cer. Raman bineinteles salvarile, taxiurile, etc. Cetatenii vor avea o alternativa de data asta - transportul in comun. Singurul contra la care ma gandesc - cumparaturile.. cam multi bani dati la taxi pentru fiecare aprovizionare dela piata parca.

Apel pentru cei din sectorul 1 (cel putin) - pe situl http://www.primariasector1.ro/ in partea dreapta jos avem sondajul "Susţineţi introducerea sensurilor unice pentru fluidizarea traficului din Bucureşti?" Lor le pasa(?) dar noua ?

plimbare placuta

+Quote Post
Vizitator_Caron.
mesaj Sep 8 2010, 12:15 PM
Mesaj #90

Guests

Va luati scootere/motociclete biggrin.gif
costa mai putin
consuma mai putin
parchezi aproape unde vrei
+Bonus: se mai curata din "cocalari"

+Quote Post

4 Pagini V  < 1 2 3 4 >
Reply to this topicStart new topic
1 Utilizatori care citesc acest topic (1 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 16th October 2019 - 07:54 PM