IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

Reply to this topicStart new topic
> 112, un serviciu ce sintetizeaza foarte mult filosofia romaneasca
Vizitator_GeorgeP.
mesaj Oct 4 2008, 08:08 PM
Mesaj #1

Guests

Exista anumite infractiuni in Bucuresti pe care nimeni nu le pedepseste in nici un fel. Printre ele se numara smecherii care tin parcarea ocupata si iau "taxa de protectie", spalatorii de parbrize, cersetorii care intra la metrou tolerati de personalul de securitate si multe altele. E si mai interesant ca in timp ce eu vad zi de zi aceste fenomene, politia totusi nu le vede.

Exista si un serviciu de urgenta, care chipurile de ceva vreme se reglementeaza la normele europene...mai mult prin legi decat in realitate. Am avut naivitatea sa apelez acest serviciu, agresat fiind sambata seara, in Piata Unirii de niste astfel de spalatori de parbrize, dar mult mai insistenti si agresivi decat de obicei. Ca un bun contribuabil, am apelat 112. Dupa ce a sunat de 5 ori(ca doar e serviciu de urgenta), mi s-a raspuns si mi-au spus ca-mi fac legatura cu politia. Am stat 2 minute pe fir, mi s-a spus ca suna ocupat la politie, sa mai astept putin. Am intrebat de ce suna ocupat la un serviciu de urgenta si mi s-a spus ca mi s-a preluat apelul si sa astept. Dupa inca 2 trei incercari mi s-a raspuns si de la politie. Omul de acolo parea foarte mirat de acest fenomen si desi a zis ca trimite echipaj(cum il obliga legea), mi-a dat impresia ca sunt absurd ca solicit politia pentru asa ceva. Intamplarea face ca o cunostinta imi povestea ca a sunat 4 zile consecutiv la politie in legatura cu acei indivizi care pun galeti pe locurile gratuite de parcare. Evident, ei tot acolo sunt.

Nu cred ca are sens sa povestesc experientele trecute legate de 112 si Ambulanta. Interesant e ca in loc sa se mareasca numarul de operatori, mai nou se baga bani in bombardat cu SMS-uri. Intre timp, ca niste detectivi adevarati, politistii intervin cu girofar si sirena, sa fie siguri ca infractorii au timp sa fuga.

112 sintetizeaza filosofia romaneasca : un serviciu branduit cu norme europene care e aproape inutil.
Go to the top of the page

+Quote Post
pamfletaru
mesaj Nov 22 2008, 07:03 PM
Mesaj #2

Membru
**

Grup: Membri
Postari: 41
Inscris: 8-August 08
Utilizatorul numarul: 2 179

Crezi ca are vreun rost sa zic ca am sunat la 112 si dupa ce am stat pe fir (adica on hold) 5 min, imi inchid telefonul in nas, fara sa vorbesc macar o secunda cu un operator?!

Ne pierdem timpul cu astia.
Am inceput sa renunt la ideea ca se mai poate face ceva in tara asta jalnica.

Aici ori faci revolutie ori pleci (apropos... nu vreau sa aud ca in '89 a fost revolutie... aia a fost lovitura de stat in toata regula). La cat de scarbit sunt mi-e frica sa ma gandesc ce s-ar intampla daca as ramane 10 min singur cu Adrian Nastase, de exemplu.

A murit Regele! Traiasca Regele!

+Quote Post
Vizitator_Radu.
mesaj Nov 22 2008, 08:06 PM
Mesaj #3

Guests

Problema ta nu intra la urgente decat in cazul in care ai fost agresat.
Daca ai o problema cu astia trebuie sa faci o reclamatie.Sau doua.Sau mai multe.

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Nov 22 2008, 08:42 PM
Mesaj #4

Guests

E tragic oricum. Pai daca suni la 112 si aia se tot codesc sa te ajute, tu ai putea foarte bine sa fii batut, sa ti se fure bani + acte sau mai stiu eu ce. Bine a facut cine a deschis acest topic. Sper sa aiba efecte in calitatea serviciului de 112

+Quote Post
Vizitator_Anonimescu Xfrim.
mesaj Nov 22 2008, 09:55 PM
Mesaj #5

Guests

Am avut si eu o experienta neplacuta cu operatorii de la 112. Deranjat seara de seara de tiganul ce locuieste deasupra mea, intr-o noapte pe la ora 24 am avut indrazneala sa sun la acest serviciu platit din buzunarele noastre.Operatoarea a tinut mortis sa-i spun cum ma numesc, eu am refuzat dar ea mi-a zis ca oricum vede numarul meu pe monitor si asa ca poate afla cine sunt. Treaba asta m-a enervat si i-am precizat ca si eu ca masura de precautie inregistrez convorbirea si daca se intampla ca vecinul sa afle cine a sunat o dau in jdecata caci nu are voie sa divulge cine a depus plangerea. In acel moment s-a facut mielusel si a dat curs cereri mele de a se respecta legea. Au venit organele si au vorbit frumos cu tiganu care a injurat cu voce tare pe sala dar intr-un final s-a potolit. Ce vreau eu sa zic este ca saca stii cum sa te dai la ei isi fac treaba pana la urma. Daca ar fi supravegheati de superiori si noi am putea depune plangere impotriva lor de cate ori am considera ca suntem nedreptatiti, alta ar fi situatia.

+Quote Post
Vizitator_Florin.
mesaj Feb 4 2009, 10:13 AM
Mesaj #6

Guests

Citeaza (Anonimescu Xfrim @ Nov 22 2008, 09:55 PM) *
Am avut si eu o experienta neplacuta cu operatorii de la 112. Deranjat seara de seara de tiganul ce locuieste deasupra mea, intr-o noapte pe la ora 24 am avut indrazneala sa sun la acest serviciu platit din buzunarele noastre.Operatoarea a tinut mortis sa-i spun cum ma numesc, eu am refuzat dar ea mi-a zis ca oricum vede numarul meu pe monitor si asa ca poate afla cine sunt. Treaba asta m-a enervat si i-am precizat ca si eu ca masura de precautie inregistrez convorbirea si daca se intampla ca vecinul sa afle cine a sunat o dau in jdecata caci nu are voie sa divulge cine a depus plangerea. In acel moment s-a facut mielusel si a dat curs cereri mele de a se respecta legea. Au venit organele si au vorbit frumos cu tiganu care a injurat cu voce tare pe sala dar intr-un final s-a potolit. Ce vreau eu sa zic este ca saca stii cum sa te dai la ei isi fac treaba pana la urma. Daca ar fi supravegheati de superiori si noi am putea depune plangere impotriva lor de cate ori am considera ca suntem nedreptatiti, alta ar fi situatia.

Ai avut noroc. Mie mi-a blocat masina in parcare dupa ce mai intai a infundat bara, pe motiv ca se lucra la borduri si vroia acel loc. Politistul venit dintr-o sectie ghetou din zona Aparatori - Nesti mi-a dat amenda 100 lei pe motiv ca are o masina la fel de scumpa ca cea a faptuitorului, si nu crede ca el a riscat s-o loveasca si sa-si puna in pericol o bara asa de scumpa. A spus si faptul ca poate lua ce masura vrea pt ca e in sindicat si Sectia de politie are si avocat...
Amenda a anulat-o instanta dar ea zace in continuare in evidenta Directiei de taxe a Primariei, din acelasi motiv. Politia are avocat si sindicat si face doar ce are chef. Poate n-are chef sa se supuna deciziei instantei, si are chef sa deregleze semaforul si sa stea la panda la spaga, sau sa faca afaceri cu permise, benzina din conducte, sau ce o mai suporta masa de fosti oameni ai muncii fara avocat si sindicat.

+Quote Post
Vizitator_sg.
mesaj Feb 4 2009, 01:32 PM
Mesaj #7

Guests

inteleg ca daca cineva incearca sa-ti sparga usa, serviciul 112 calculeaza cam cat i-ar trebui talharului sa reuseasca? La fel si cu amenintarile si instigarile la violenta: tot de domeniul utopiei sunt?
In ce stat traim?
Regret enorm comentariile unor anonimi, din toate punctele de vedere, fata de cel care a intervenit de pe strada in cazul jafului de la Brasov si a fost impuscat. Asta inseamna civism, nu prostie, ca daca ar fi gandit macar trei ca el, poate glontul l-ar fi tras in aer.
Adica trebuie sa depasim mentalitatea: las-o asa, nu te baga, ca vei avea numai belele.
E simplu sa va imaginati ca aveti copilul, sotia, cineva drag, amenintat si nimeni, din lasitate, nu intervine.

+Quote Post
Vizitator_Cineva patit de 2 ori.
mesaj Aug 22 2009, 08:47 PM
Mesaj #8

Guests

Am avut si eu 2 experiente cu operatorii 112.
Prima, acum 2 ani si cea mai periculoasa din pacate. Pe vremea aceea, copilul meu avea cam 1 luna si jumatate. Intr-o noapte, copilul s-a inecat si ne-am trezit speriati de tusea copilului. Nu va povestesc groaza si disperarea pe care am trait-o in acele momente cind imi tineam copilul in brate care se sufoca in mainile mele si nu aveam ce sa-i fac... Am pus repede copilul in bratele sotiei si am sunat la 112 serv urgente. STUPOARE: Dupa ce a sunat de vreo 3 ori a raspuns o operatoare parca deranjata ca o sun noaptea. NU A VRUT SA-MI FACA LEGATURA LA SALVARE decat dupa ce am raspuns la chestionarul ei stupid cu nume, prenume, adresa, natura urgentei, plus detaliile de rigoare!!!!!!! De parca eu aveam TIMP sa-i povestesc ei toate alea. Nu pot sa spun acum decat ca copilul meu a avut zile si asa a scapat cu viata in noaptea aia... Cred ca am vorbit cu ea mai mult de 1 minut, timp in care zbieram ca descreieratul la ea sa-mi faca REPEDE legatura la Salvare, pt ca copilul meu se SUFOCA. Am avut noroc ca doctora de la Salvare mi-a spus INSTANT ce trebuie sa fac sa-i dau copilului primul ajutor si asa a scapat.
Este inacceptabil ce se intimpla la Serv de Urgente 112 in Romania. Am vrut sa-i fac reclamatie, dar bucuria faptului ca-mi traieste copilul m-a facut sa ma razgandesc.
In seara asta am fost nevoit IAR sa apelez 112. Dupa ce mi-am facut cumparaturile, am fost urmarit de 2 masini pe strada dupa ce in prealabil am fost interpelat in parcarea magazinului de un tip care mi-a carut niste bani de benzina chipurile. M-am lasat pacalit, mai ales din cauza faptului ca iar eram cu sotia si copilul si nu aveam nevoie de probleme noaptea pe strada. Dupa ce i-am dat 200.000 lei tipul era nemultumit ca nu i-am dat "macar 1 milion" sa poata sa ajunga acasa cu masina. Ne-am urcat repede in masina si timp de 1 ora am umblat pe strazi si am facut sensuri giratorii cu 2 masini dupa mine. Nu sunt nici nebun, nici orb. Erau in spatele meu.
Am sunat la 112 si am cerut la Politie. La fel, operatoarea nu s-a lasat pana nu i-am povestit CU LUX DE AMANUNTE "ce urgenta am". I-am explicat ca sunt urmarit de mult de 2 masini si asa mai departe. Stiti ce mi-a raspuns? " Aceasta nu este o urgenta. Poate va cunosc cei care va urmaresc" !!!!! Incredibil asa ceva!!! Mi-a dat totusi nr de tel de la Politie dupa 3 minute si 54sec de conversatie. Daca puneau aia mana pe mine.... halal ajutor din partea 112.
De data asta vreau sa fac reclamatie, dar nu stiu unde. Am trimis un mail la adresa de pa site-ul lor, sa vad daca se rezolva ceva.
Concluzia: Nu sunati la 112 ca sunati degeaba! Sunteti tot singuri, doar ca pierdeti timp poate pretios......

+Quote Post
Vizitator_Cetateanul X.
mesaj Aug 23 2009, 02:01 PM
Mesaj #9

Guests

Intr-o tara normala si decenta un astfel de serviciu este bine pus la punct. La noi...ca la noi...tot mai des sunt convins si tot mai des aud, vad si citesc comentarii despre faptul ca suntem foarte aproape (daca nu cumva am ajuns) la limita rabdarii, suportabilitatii...la momentul la care zicem: Gata, f....tu-i mama ei de treaba, pun mana pe ciomag si imi fac singur dreptate...mie personal incepe sa imi fie clar ca totul e premeditat de la nivel inalt, ca in mod intentionat se doreste mentinerea acestei stari de nesiguranta tot mai accentuata...dar incep sa apara semnale...politistul de la Galati e doar un inceput...ok, sunt politistii prosti, unii chiar corupti, insa sunt si profesionisti, care chiar cred in jobul lor...in plus daca fiecare dintre noi ne stim drepturile, daca reclamam de fiecare data, daca de fiecare data se ia atitudine lucrurile se pot schimba...sunt ferm convins ca daca ar fi mai ulti politisti ca cel din Galati si ca daca la intamplari in care unii bogati, noii potentati ai Romaniei de azi, omoara oameni simpli si nevinovati si nu patesc nimic (vezi exemplul jegului din Timisoara cu Ferrari sau a javrei cu Audi care a omorat pe trecerea de pietoni, anul trecut pe Blvd. Kisseleff din Buxuresti, o studenta), daca in cazul lor parintii, fratii sau sotii celor morti si-ar face singuri dreptate pe criteriul "ochi pt ochi"...lucrurile s-ar schimba...daca nenoricitilor de mai sus sau altora ca ei rudele indurerate ale celor omorati de acestia le-ar infige un cutit in cap in direct la TV drept razbunare simpla, directa dar mult mai eficienta decat rahatul de legi si organe actuale, lucrurile s-ar schimba.
Cred cu tarie ca nu mai e mult pana se va ajunge acolo.

+Quote Post
ghidulocatarului
mesaj Jan 19 2010, 12:46 PM
Mesaj #10

Membru
**

Postari: 34
Inscris: 11-January 10
Utilizatorul numarul: 18 150

petse 20.000 de infractiuni raportate in 2009 de politia arges ... numarul a fost in creste cu aproape 10 procente fata de 2008... cand aveti probleme sunati la 112

+Quote Post
gigel de luxembo...
mesaj Jan 19 2010, 05:29 PM
Mesaj #11

Membru veteran

Postari: 629
Inscris: 25-October 08
Utilizatorul numarul: 4 440

Citeaza (Cineva patit de 2 ori @ Aug 22 2009, 08:47 PM) *
Intr-o noapte, copilul s-a inecat si ne-am trezit speriati de tusea copilului. Nu va povestesc groaza si disperarea pe care am trait-o in acele momente cind imi tineam copilul in brate care se sufoca in mainile mele si nu aveam ce sa-i fac... Am pus repede copilul in bratele sotiei si am sunat la 112 serv urgente.

in nicio tara din lume nu poate interveni cineva in timp util in astfel de cazuri, de sufocare reala. din cauza asta, daca vrei sa fii parinte responsabil, trebuie sa inveti ce trebuie facut in astfel de cazuri. In cazuri de sufocare trebuie sa stii procedura Heimlich, oricat de repede ar veni salvarea (hai sa zicem 3 minute) este prea tarziu pt copilul tau daca nu faci TU ceva.

+Quote Post
Vizitator_Dedalus.
mesaj Jan 20 2010, 01:33 PM
Mesaj #12

Guests

Serviciul ala e pentru urgente. Adicatelea, cand krapa ceva in tine daca nu vin in goana pompieri, politisti etc.

Evident, spalatorii de parbrize nu se incadreaza aici, chiar daca sunt hiperenervanti. Evident, in astfel de cazuri 112 nu te pune printre cei prioritari si, daca e vorba de ceva evident fara aspecte de urgenta, iti pot si inchide.

Exista un numar special al Politiei unde sunam pentru astfel de cazuri cronice (ti-l dau de la 112 daca ii intrebi, eu asa fac- le spun la 112 ca stiu ca nu e chiar o urgenta, dar ca as avea ceva important de reclamat cat de repede posbil, din ratiuni operative). Sau poti sa te uiti pe internet, eu nu am timp acum.

Si -da, trebuie facute reclamatii in astfel de cazuri, in mod calm si fara "ofuscari", fara replici de genul "lasca va stiu eu pe voi, shpagari!" etc.

+Quote Post
Vizitator_adi.
mesaj Jan 23 2010, 11:02 AM
Mesaj #13

Guests

DATI MAI DEPARTE VA ROG!!! POATE MAI SUNT CAZURI IN TARA...SA AFLAM CAT MAI MULTE!!! http://www.avocatnet.ro/content/forum|disp...Amenda-112.html

+Quote Post
Vizitator_diaconu mugurel.
mesaj Jan 29 2011, 02:59 PM
Mesaj #14

Guests

am solicitat 112 bucuresti la copil cu 39 temperatura corporala in data de 28 ianuarie 2011,la ora 21 10 ,si timp de doua ore nu a ajuns nicio salvare,am fost fortat de impeejurarri sa imbrac copilul si sa-l scot la - 12c cat era la ora acea afara si sa-l suc cu temperatura de 39c,si am mers cu el la alexandrescu,in bucuresti la distante mici nu vine salvarea,si seara cand este mai liber in bucuresti,dar amarati de la tara,am un mesaj pentru cei de la ambulanta,SA VA FIE RUSINE CACATIILOR,SPAGARILOR,.IMI ASUM ACESTE CUVINTE

+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
22 Utilizatori care citesc acest topic (22 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 19th October 2019 - 05:38 AM