IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

207 Pagini V  « < 168 169 170 171 172 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Teoria darwinista
Vizitator_ipocrizie.
mesaj Jun 16 2010, 07:31 AM
Mesaj #5071

Guests

Citeaza (pamant @ Jun 15 2010, 09:30 PM) *
asta e vax ...
cand se vor produce exploziile cele mari ,solare ,temperatura va fi peste 50-60 pe aceeasi scara !Si acesta tu o vei prinde ...sa poti rade !

tipic crestinesc.
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_anonim.
mesaj Jun 16 2010, 07:36 AM
Mesaj #5072

Guests

Citeaza (ipocrizie @ Jun 16 2010, 07:31 AM) *
tipic crestinesc.

Nu e tipic crestinesc.

+Quote Post
Vizitator_ipocrizie.
mesaj Jun 16 2010, 07:41 AM
Mesaj #5073

Guests

Citeaza (anonim @ Jun 16 2010, 07:36 AM) *
Nu e tipic crestinesc.

corect, nu e tipic crestinesc, ci tipic crestinilor.

+Quote Post
Vizitator_anonim.
mesaj Jun 16 2010, 07:50 AM
Mesaj #5074

Guests

Citeaza (ipocrizie @ Jun 16 2010, 07:41 AM) *
corect, nu e tipic crestinesc, ci tipic crestinilor.

E drept sa afirmi asta daca toti crestinii pe care i-ai intalnit sau majoritatea s-au aratat in acest fel. Eu am intalnit si si. Deci pentru mine nu e tip nici crestinesc, nici crestinilor. Pentru mine e tipic anumitor genuri de oameni.

+Quote Post
Vizitator_ipocrizie.
mesaj Jun 16 2010, 07:58 AM
Mesaj #5075

Guests

Citeaza (anonim @ Jun 16 2010, 07:50 AM) *
E drept sa afirmi asta daca toti crestinii pe care i-ai intalnit sau majoritatea s-au aratat in acest fel. Eu am intalnit si si. Deci pentru mine nu e tip nici crestinesc, nici crestinilor. Pentru mine e tipic anumitor genuri de oameni.

corect, nu e tipic crestinilor, ci tipic crestinilor cu acces la internet.

+Quote Post
Vizitator_anonim.
mesaj Jun 16 2010, 08:02 AM
Mesaj #5076

Guests

Citeaza (ipocrizie @ Jun 16 2010, 07:58 AM) *
corect, nu e tipic crestinilor, ci tipic crestinilor cu acces la internet.

laugh.gif

si uite asa, povestea cu adevaratii crestini merge la nesfarsit. Ca nici tipic crestinilor cu acces la internet nu e , ca e.....

O zi buna!

+Quote Post
Vizitator_balonatul atmosferic.
mesaj Jun 16 2010, 08:20 AM
Mesaj #5077

Guests

Citeaza (pamant @ Jun 15 2010, 09:30 PM) *
cand se vor produce exploziile cele mari ,solare ,temperatura va fi peste 50-60 pe aceeasi scara !Si acesta tu o vei prinde ...sa poti rade !

multumesc pentru predictie si pentru usoara wink.gif tenta de condamnare la.. chinuri cumva!? te asigur insa ca-mi este deja mai usor sa-mi accept "soarta" stiind ca vom suferi impreuna!
pana atunci o sa am grija sa-mi mentin temperatura intr-un interval de variatie care sa nu-mi puna in pericol functiile vitale ale organismului.. altfel vom mai si delira impreuna si poate, ceea ce nu prea-mi place.. laugh.gif laugh.gif

+Quote Post
Vizitator_ipocrizie.
mesaj Jun 16 2010, 08:32 AM
Mesaj #5078

Guests

Citeaza (anonim @ Jun 16 2010, 08:02 AM) *
si uite asa, povestea cu adevaratii crestini merge la nesfarsit. Ca nici tipic crestinilor cu acces la internet nu e , ca e.....

O zi buna!

corect.

+Quote Post
Vizitator_anonim.
mesaj Jun 16 2010, 08:45 AM
Mesaj #5079

Guests

Citeaza (ipocrizie @ Jun 16 2010, 08:32 AM) *
corect.

Uite, am gasit ieri aceasta marturisire a unui adevarat crestin despre o adevarata crestina (ca tot e vorba de adevaratii crestini). Cred ca intamplarea s-a petrecut undeva intr-o tara comunista. Poate ti se pare interesant.

http://video.resursecrestine.ro/predici/51...-prin-suferinta

+Quote Post
Vizitator_spermatozoidu.
mesaj Jun 18 2010, 10:11 AM
Mesaj #5080

Guests

Citeaza (pamant @ Jun 6 2010, 06:45 AM) *
Bun ,hai sa discutam On-Topic .......

Stiati ca: Probabilitatea formarii intamplatoare a celei mai mici si mai simple celule vii este de 1 la 340 de milioane? "A presupune ca prima celula a aparut din inatamplare (dupa cum sustine evolutionismul) e ca si cum am crede ca o tornada care trece printr-o curte plina cu piese de avion poate construi un frumos Boeing 747." (Sir Fred Hoyle - astronom britanic). Stiati ca: Astazi, teoria lui Darwin se dovedeste depasita? Sau ca s-o spunem pe sleau - Imparatul e gol! Se poate demonstra cu precizie ca nu exista specii de tranzitie, iar asa-numitele verigi lipsa, lipsesc de-a dreptul. "Intr-o buna zi, mitul evolutiei va fi considerat ca fiind cea mai mare cacealma din istoria stiintei. Atunci multi se vor intreba, cum de a fost posibil asa ceva? Stiati ca: Singura alternativa posibila selectiei naturale si evolutionismului este creationismul? Cu toate acestea, in scoli si universitati continua sa se predea de zeci de ani o teorie darwiniana care fost desfiintata realmente de cercetarile din ultimii ani in domeniile geneticii si paleontologiei? De ce oare?

Stiai ca: Intr-o ejaculare sunt aproape 400 de milioane de spermatozoizi. Orice alt spermatozoid ar fi fecundat ovulul mamei tale, tu nu ai mai fi existat sa aberezi aici pe forum. Probabilitatea ca tu sa te fi nascut si sa ajungi pe forum la hotnews a fost infinitezimala, mai mica decat probabilitatea ca ai tai sa aiba sex neprotejat in momentul cand au avut inmultita cu probabilitatea combinatiei ovul+spermatozoid care te-a produs, inmultita cu probabilitatea de succes a sarcinii, inmultita cu probabilitatea de a ajunge la biserica sa inveti atatea versete, inmultita cu probabilitatea sa fi atat de dogmatic incat sa refuzi sa afli ce-i cu evolutionismul, inmultita cu multe altele.
Este mult mai mica decat acele 0.0000002% sanse ca spermatozoidul "pamant" sa ajunga la ovulul "pamant". E ca si cum am crede ca o tornada ce trece printr-o curte plina cu cioburi se asambleaza intr-un pahar de tuica, daca nu intr-o Dacia 1300. Dar totusi tu existi, si critici o teorie despre care habar nu ai.

Sunt niste sanse mici ca din aceasta poveste sa intelegi cum sta povestea cu aparitia celulei vii. Daca nu, te ajut spunandu-ti ca au existat 400 de milioane de incercari simultane pentru a se naste un individ, ca daca nu te-ai nascut tu s-ar fi nascut altcineva probabil putin diferit, ca daca nu te-ai fi nascut in urma respectivei seri romantice probabil s-ar fi nascut altcineva in ziua urmatoare si ar fi fost alt "pamant" care s-ar minuna ca exista, in ciuda sanselor atat de mici. Sau daca ai tai n-ar mai fi facut sex, nu ar fi fost nimeni sa-si puna intrebarea.
Si daca ai inteles si daca nu iti recomand calduros sa citesti si altceva decat biblia. Daca nu, macar abtine-te sa comentezi despre ce nu stii si nu vrei sa cunosti. Eu nu am intrat intr-o disputa cu tine daca fecioara maria s-a nascut cu sau fara pacatul stramosesc. Si daca as face-o as citi atent inainte de asta si parerea ortodocsilor si parerea catolicilor si nu as arunca cu vorbe aiurea.
O zi buna.

+Quote Post
Vizitator_necunoscutu.
mesaj Jun 18 2010, 02:53 PM
Mesaj #5081

Guests

Citeaza (spermatozoidu @ Jun 18 2010, 10:11 AM) *

Faceti acest calcul si in ceea ce priveste probabilitatea aparitiei vietii din intamplare sau a primei forme de viata....Aveti curaj ? cool.gif

+Quote Post
ady 1
mesaj Jun 18 2010, 03:30 PM
Mesaj #5082

Membru veteran

Grup: Membri
Postari: 452
Inscris: 1-January 09
Utilizatorul numarul: 5 500

Au fost purtate numeroase discutii pe acest forum....Pentru multi argumentul suprem este ironia...Cred ca lucrurile ar trebui analizate mai serios....Nu are importanta ca esti grozav la tastatura (evident ,anonim )....Incearca sa vezi de ce tu sustii evolutia....Incearca sa vezi de ce crezi in Dumnezeu....Din pacate multi, de o parte si alta, nu pot sustine acest lucru....Pe acest topic au fost prezentate unele argumente solide pentru a sustine un anumit lucru cu dovezi....Cititi fara prejudecati.... cool.gif

Aceasta postare a fost editata de ady 1: Jun 18 2010, 03:31 PM

+Quote Post
Vizitator_olandezu.
mesaj Jun 18 2010, 04:35 PM
Mesaj #5083

Guests

Stiai ca: Intr-o ejaculare sunt aproape 400 de milioane de spermatozoizi. Orice alt spermatozoid ar fi fecundat ovulul mamei tale, tu nu ai mai fi existat sa aberezi aici pe forum. Probabilitatea ca tu sa te fi nascut si sa ajungi pe forum la hotnews a fost infinitezimala, mai mica decat probabilitatea ca ai tai sa aiba sex neprotejat in momentul cand au avut inmultita cu probabilitatea combinatiei ovul+spermatozoid care te-a produs, inmultita cu probabilitatea de succes a sarcinii, inmultita cu probabilitatea de a ajunge la biserica sa inveti atatea versete, inmultita cu probabilitatea sa fi atat de dogmatic incat sa refuzi sa afli ce-i cu evolutionismul, inmultita cu multe altele.
Este mult mai mica decat acele 0.0000002% sanse ca spermatozoidul "pamant" sa ajunga la ovulul "pamant". E ca si cum am crede ca o tornada ce trece printr-o curte plina cu cioburi se asambleaza intr-un pahar de tuica, daca nu intr-o Dacia 1300. Dar totusi tu existi, si critici o teorie despre care habar nu ai.

Sunt niste sanse mici ca din aceasta poveste sa intelegi cum sta povestea cu aparitia celulei vii. Daca nu, te ajut spunandu-ti ca au existat 400 de milioane de incercari simultane pentru a se naste un individ, ca daca nu te-ai nascut tu s-ar fi nascut altcineva probabil putin diferit, ca daca nu te-ai fi nascut in urma respectivei seri romantice probabil s-ar fi nascut altcineva in ziua urmatoare si ar fi fost alt "pamant" care s-ar minuna ca exista, in ciuda sanselor atat de mici. Sau daca ai tai n-ar mai fi facut sex, nu ar fi fost nimeni sa-si puna intrebarea.
Si daca ai inteles si daca nu iti recomand calduros sa citesti si altceva decat biblia. Daca nu, macar abtine-te sa comentezi despre ce nu stii si nu vrei sa cunosti. Eu nu am intrat intr-o disputa cu tine daca fecioara maria s-a nascut cu sau fara pacatul stramosesc. Si daca as face-o as citi atent inainte de asta si parerea ortodocsilor si parerea catolicilor si nu as arunca cu vorbe aiurea.
O zi buna.

He, he! Fain!
Dar degeaba. Pamant nu o sa citeasca ce ai scris, caci cu siguranta vine la Diavol. Iar daca totusi citeste, ma indoiesc ca pricepe mesajul. Si oricum ar fi, nu are sa-ti raspunda.

Va aprea insa un altul ... gen Ady ... care scrie impaciuitor ... si calm ... sa citim ... fara prejudecati ... cu rabdare ... multe puncte ... si putine ... idei

si uite asa mesajul tau se pierde wink.gif

+Quote Post
Vizitator_spatiu.
mesaj Jun 18 2010, 07:33 PM
Mesaj #5084

Guests

O zi buna.

Ba,da cu gemenii ce faci sau cu tripletii?de ce nu sau format si doua planete pamant si mai putine sterpe ca restu?

+Quote Post
Vizitator_alba-neagra.
mesaj Jun 18 2010, 07:40 PM
Mesaj #5085

Guests

Citeaza (spatiu @ Jun 18 2010, 07:33 PM) *
Ba,da cu gemenii ce faci sau cu tripletii?de ce nu sau format si doua planete pamant si mai putine sterpe ca restu?

pentru ca asa s-a nimerit sa de-a dat Dumnezeu cu banu' wink.gif
se pare ca e un barbugiu inrait!

+Quote Post
pamant
mesaj Jun 18 2010, 08:43 PM
Mesaj #5086

Membru veteran

Postari: 130
Inscris: 1-June 10
Utilizatorul numarul: 20 866

Citeaza (olandezu @ Jun 18 2010, 04:35 PM) *
He, he! Fain!
Dar degeaba. Pamant nu o sa citeasca ce ai scris, caci cu siguranta vine la Diavol. Iar daca totusi citeste, ma indoiesc ca pricepe mesajul. Si oricum ar fi, nu are sa-ti raspunda.

Va aprea insa un altul ... gen Ady ... care scrie impaciuitor ... si calm ... sa citim ... fara prejudecati ... cu rabdare ... multe puncte ... si putine ... idei

si uite asa mesajul tau se pierde wink.gif

Am raspuns ...dar admin. ma cenzureaza en-gros .
Cine nu a reusit sa citeasca postarea mea ....a pierdut totul .Era ma haioasa decat orice postare existenta pe HOTNEWS ....

http://forum.hotnews.ro/index.php?showtopi...amp;#entry98044

pTR cei iNtErEsati//DE RASPUNSUL MEU ,,,

SUNT nascut doar cu un obraz!Imi pare rau ca nu ma pot incadra in standardul mult iubit de catre atei
;<Ci, oricui te loveşte peste obrazul drept, întoarce-i şi pe celălalt> blush.gif

aDmin ...oricum va primii in curand un avertisment de la MANAGERUL meu ..!
Cine te manipuleaza adminule ?
Basescu ,Boc ,Elena sau PAPA de la Roma ? rolleyes.gif

Aceasta postare a fost editata de pamant: Jun 18 2010, 09:05 PM

+Quote Post
pamant
mesaj Jun 18 2010, 08:56 PM
Mesaj #5087

Membru veteran

Matei 25:29
Pentru că celui ce are, i se va da, şi va avea de prisos; dar de la cel ce n-are, se va lua şi ce are!

Demonstrând încă o dată că se înscrie pe deplin în dictonul cu hoţul pe care l-am menţionat în prima mea postare de pe acest topic. Pentru el, orice creştin (religios nu e tot una cu crestinsi dobitocii atei sunt religiosi)
care are ceva de spus în favoarea lui Hristos, este un "propagandist creştin". De ce oare asta? Tocmai fiindcă "propaganda" este termenul în care gândirea lui s-a format.

Unul din efectele cele mai tragice ale păcatului este faptul că persoana care îl comite îşi pierde capacitatea de a aprecia obiectiv persoanele din jur. Le crede pe toate ca pe sine. Astfel, păcătoşii şi viciaţii se condamnă singuri la nefericire. Curvarul crede că toţi sunt curvari (inclusiv nevasta-i pe care o torturează cu o gelozie neîntemeiată), hoţul se teme că toţi din jur îl pot fura, propagandistul nu vede decât propagandişti pe lângă el (refuzându-le astfel ideile, şi devenind robotic şi impersonal în exprimare) etc. etc. Păcatul li se întoarce tuturor înzecit. "Fiindcă au semănat vânt, vor secera furtună." (Osea 8.7)

"Cel format prin credinţă se bucură de vedere, dar cel format prin vedere are angoasă de credinţa abstractă."

+Quote Post
Vizitator_olandezu.
mesaj Jun 19 2010, 08:20 AM
Mesaj #5088

Guests

Citeaza (pamant @ Jun 18 2010, 08:56 PM) *
Matei 25:29
Pentru că celui ce are, i se va da, şi va avea de prisos; dar de la cel ce n-are, se va lua şi ce are!

Demonstrând încă o dată că se înscrie pe deplin în dictonul cu hoţul pe care l-am menţionat în prima mea postare de pe acest topic. Pentru el, orice creştin (religios nu e tot una cu crestinsi dobitocii atei sunt religiosi)
care are ceva de spus în favoarea lui Hristos, este un "propagandist creştin". De ce oare asta? Tocmai fiindcă "propaganda" este termenul în care gândirea lui s-a format.

Unul din efectele cele mai tragice ale păcatului este faptul că persoana care îl comite îşi pierde capacitatea de a aprecia obiectiv persoanele din jur. Le crede pe toate ca pe sine. Astfel, păcătoşii şi viciaţii se condamnă singuri la nefericire. Curvarul crede că toţi sunt curvari (inclusiv nevasta-i pe care o torturează cu o gelozie neîntemeiată), hoţul se teme că toţi din jur îl pot fura, propagandistul nu vede decât propagandişti pe lângă el (refuzându-le astfel ideile, şi devenind robotic şi impersonal în exprimare) etc. etc. Păcatul li se întoarce tuturor înzecit. "Fiindcă au semănat vânt, vor secera furtună." (Osea 8.7)

"Cel format prin credinţă se bucură de vedere, dar cel format prin vedere are angoasă de credinţa abstractă."

Pamant, topicul curent este Teoria darwinista iar tu esti complet pe langa subiect.

uite de ce te cenzureaza admin-ul. Scrii off-topic, ataci pe toata lumea, iti dai si cu stangul in dreptul, fara sa-ti dai seama. Citatul subliniat ti se potriveste perfect.

+Quote Post
pamant
mesaj Jun 19 2010, 01:52 PM
Mesaj #5089

Membru veteran

Citeaza (olandezu @ Jun 19 2010, 08:20 AM) *
Pamant, topicul curent este Teoria darwinista iar tu esti complet pe langa subiect.

uite de ce te cenzureaza admin-ul. Scrii off-topic, ataci pe toata lumea, iti dai si cu stangul in dreptul, fara sa-ti dai seama. Citatul subliniat ti se potriveste perfect.

Bine portocaliule ,te invit sa vizionezi filmul <Creation 2009> sa discutam putin On Topic ..sa vedem cum a ajuns Darwin dependent de droguri . wink.gif

+Quote Post
Vizitator_olandezu.
mesaj Jun 21 2010, 08:16 AM
Mesaj #5090

Guests

Citeaza (pamant @ Jun 19 2010, 01:52 PM) *
Bine portocaliule ,te invit sa vizionezi filmul <Creation 2009> sa discutam putin On Topic ..sa vedem cum a ajuns Darwin dependent de droguri . wink.gif

auz pamant, esti ridicol. ce spui tu e ca si cum te-as invita sa discutam despre crestinism pe baza filmului The Davinci Code. Alo! E UN FILM! E fictiune! Pune mana si citeste carti. Daca vrei sa discutam despre TE ai putea sa ai bunul simt sa incerci macar sa intelegi ce vrea sa zica, inainte sa dai copy paste din tot felul de brosuri "sfinte" creationiste. Nu poti adminte ca "te tragi din maimuta"? Pai demonstreaz-o! Termina cu copiatul. Ti-a dat Dumnezu creier, nu? Foloseste-l!

+Quote Post
Vizitator_sfantu dex de la rasarit.
mesaj Jun 21 2010, 05:52 PM
Mesaj #5091

Guests

Citeaza (olandezu @ Jun 21 2010, 08:16 AM) *
auz pamant, esti ridicol. ce spui tu e ca si cum te-as invita sa discutam despre crestinism pe baza filmului The Davinci Code. Alo! E UN FILM! E fictiune! Pune mana si citeste carti. Daca vrei sa discutam despre TE ai putea sa ai bunul simt sa incerci macar sa intelegi ce vrea sa zica, inainte sa dai copy paste din tot felul de brosuri "sfinte" creationiste. Nu poti adminte ca "te tragi din maimuta"? Pai demonstreaz-o! Termina cu copiatul. Ti-a dat Dumnezu creier, nu? Foloseste-l!

Creierul primeste informatii ,sunt 2 surse de inspiratie :1.Inspiratie divina care vine doar prin Revelatie Scripturala .
2.Inspiratie demonica care vine prin rastalmacirea lucrurilor divine .

Dumnezeu a zis in gradina eden :Daca va bazati pe creierul vostru veti murii negresit !(Fizic si Spiritual )

Satan a zis :"Oare a zis Dumnezeu cu adevarat ......?Stati linistit hotarat nu veti murii !

Fa o vizita la cimitir ,cimitirul este adevarul crezut dupa moarte .Cred ca dupa cei vei murii ,vei fi cu siguranta cel mai bun predicator :"Fratilor nu credeti ca mine ....ca e cald rau aici ...." biggrin.gif

Citeaza (pamant @ Jun 21 2010, 05:52 PM) *
Creierul primeste informatii ,sunt 2 surse de inspiratie :1.Inspiratie divina care vine doar prin Revelatie Scripturala .
2.Inspiratie demonica care vine prin rastalmacirea lucrurilor divine .

Dumnezeu a zis in gradina eden :Daca va bazati pe creierul vostru veti murii negresit !(Fizic si Spiritual )

Satan a zis :"Oare a zis Dumnezeu cu adevarat ......?Stati linistit hotarat nu veti murii !

Fa o vizita la cimitir ,cimitirul este adevarul crezut dupa moarte .Cred ca dupa cei vei murii ,vei fi cu siguranta cel mai bun predicator :"Fratilor nu credeti ca mine ....ca e cald rau aici ...." biggrin.gif

Amice , Dumnezeul tau e agramat ? Murii ?

Citeaza (Sfintu' Hilarie @ Jun 21 2010, 06:07 PM) *

Dumnezeul meu nu are decat 1 clasa :Vesnicia !
dumnezeul tau are masteratu de gropar sef ........si tu vei fi viitorul discipol cu doctorat in pompe funebre ! biggrin.gif

Citeaza (Sfintu' Hilarie @ Jun 21 2010, 06:07 PM) *

Fericiti cei saraci cu duhul!

Citeaza (sfantu dex de la rasarit @ Jun 21 2010, 06:21 PM) *
Fericiti cei saraci cu duhul!

Matei 5:3
Ferice de cei săraci în duh, căci a lor este Împărăţia cerurilor! biggrin.gif

Matei 5:10
Ferice de cei batjocoriti din pricina neprihănirii, căci a lor este Împărăţia cerurilor!

Citeaza (pamant @ Jun 21 2010, 06:37 PM) *
Matei 5:3
Ferice de cei săraci în duh, căci a lor este Împărăţia cerurilor! biggrin.gif

Matei 5:10
Ferice de cei batjocoriti din pricina neprihănirii, căci a lor este Împărăţia cerurilor!

Moi, 1.1o
Din doua una: sau iti bati joc de noi intr-un mare stil, sau... Nenumarate sunt caile Domnului...

Citeaza
Nenumarate sunt caile Domnului...

Exista doar o SINGURA CALE '
Ioan 14;6
Isus a zis :EU SUNT calea ,adevarul si viata ,nimeni nu vine la TATAL,decat prin MINE !

Hotadmin spuse : Unde e Darwin aici ?

+Quote Post
pamant
mesaj Jun 21 2010, 07:44 PM
Mesaj #5092

Membru veteran

Cata parere de sine avem, atata minciuna zace in noi fara sa stim, atata iad al necredintei ne stapaneste pe nesimtite. Cu cat ne cultivam mai mult duhul demonic de ambitie, “desteptaciunea” si patima dreptatii proprii, cu atat ne vom cunoaste pe noi insine mai putin si vom pierde orice sansa la discernamantul duhovnicesc (care vine numai prin smerenie si ascultare in adevar)…”.
Darwin este oale si ulcele atat de mandru era incat a inebunit .
Desteptaciunea si cultura l-au dus pe omul contemporan pana la culmi nebanuite de rafinament si subtilitate in gasirea unor modalitati de a se pacali pe el insusi.De a se strecura mereu profitabil si oportun(ist), de a se descurca in toate, de a aluneca mereu pe langa adevar.

+Quote Post
Vizitator_egipteanu.
mesaj Jun 22 2010, 01:05 PM
Mesaj #5093

Guests

Citeaza (pamant)
Ioan 14;6
Isus a zis :EU SUNT calea ,adevarul si viata ,nimeni nu vine la TATAL,decat prin MINE !

amon! scuze... amin! (daca intelegi ce vreau sa zic)

+Quote Post
Vizitator_ginel.
mesaj Jun 22 2010, 03:26 PM
Mesaj #5094

Guests

Citeaza (pamant @ Jun 19 2010, 01:52 PM) *

Asa, si cui ii pasa ca Darwin a fost dependent de droguri? Sau cui ii pasa ca a terminat seminarul teologic?
Ce legatura are asta cu teoria evolutionista?

+Quote Post
Vizitator_olandezu.
mesaj Jun 22 2010, 09:37 PM
Mesaj #5095

Guests

Citeaza (pamant @ Jun 22 2010, 06:33 PM) *
Totul şi orice se poate justifica dacă îl scoţi pe Dumnezeu din schemă.

Acum două mii de ani, într-un context amoral, Sf. Pavel scria:

„Şi precum n-au încercat să aibă pe Dumnezeu în cunoştinţă, aşa şi Dumnezeu i-a lăsat la mintea lor fără judecată, să facă cele ce nu se cuvine. Plini fiind de toată nedreptatea, de desfrânare, de viclenie, de lăcomie, de răutate; plini de pizmă, de ucidere, de ceartă, de înşelăciune, de purtări rele”.

(Romani 1:28-29). Din păcate, cuvintele lui sunt un tablou al societăţii „moderne” de astăzi.

În versetul următor, Sf. Pavel spune că oamenii au devenit „urâtori de Dumnezeu”. De fapt, promovarea oarbă a teoriei evoluţioniste se bazează pe obstinaţia de a respinge cu orice preţ pe Dumnezeu şi a-l scoate de tot din viziunea globală asupra vieţii. Poate că Darwin nu îşi propusese să respingă moralitatea creştină, dar la aceasta a condus în final teoria lui. Trăind în Anglia victoriană, ar fi fost cu siguranţă îngrozit de ideologia nazistă, dar fără a sa teorie a evoluţiei, al treilea Reich nu s-ar fi putut justifica pe sine.

Desigur, nu darwinismul în sine a produs ororile nazismului şi comunismului, dar fără Darwin, în special fără permutările darwiniste şi eugenice sociale, nici Hitler şi nici Stalin nu ar fi avut baza ştiinţifică necesară pentru a se convinge pe sine şi pe adepţii lor că atrocităţile comise de ei sunt vrednice de laudă. Darwinismul sau, cel puţin unele interpretări naturaliste ale darwinismului, au reuşit să răstoarne scara valorilor morale.

Daca citeai o parte din forumul asta vedeai ca au mai fost aduse asemenea "argumente". Sa inteleg ca dupa tine TE nu e buna pentru ca unii "s-au folosit" de ea ca sa justifice niste ideologii in numele carora s-au comis atrocitati. Pai tot asa putem spune ca si crestinismul este otravit pentru ca niste fanatici s-au folosit de bibile pentru a justifica crimele pe care le-au facut.

Legile fizicii nu sunt abolite doar pentru ca oamenii au ales sa foloseasca stiinta pentru a construi bombe atomice.

Pamant, mai incearca. Argumente.

+Quote Post
Vizitator_trezirea.
mesaj Jun 22 2010, 09:50 PM
Mesaj #5096

Guests

Citeaza (olandezu @ Jun 22 2010, 09:37 PM) *
Daca citeai o parte din forumul asta vedeai ca au mai fost aduse asemenea "argumente". Sa inteleg ca dupa tine TE nu e buna pentru ca unii "s-au folosit" de ea ca sa justifice niste ideologii in numele carora s-au comis atrocitati. Pai tot asa putem spune ca si crestinismul este otravit pentru ca niste fanatici s-au folosit de bibile pentru a justifica crimele pe care le-au facut.

Legile fizicii nu sunt abolite doar pentru ca oamenii au ales sa foloseasca stiinta pentru a construi bombe atomice.

Pamant, mai incearca. Argumente.

olandezule, lasa-l mah sa posteze pana i s-o apleca. oricum nu are auditoriu, iar ideile nu-i apartin!
ce scrie el cu manuta lui te duce cu gandul la o persoana semianalfabeta, folosita de cine stie ce secta pe post de taietor-plasator-raspanditor din fituica propagandistica: isi castiga si omul o paine: atata poate/stie, atata face!

+Quote Post
hotnewsadmin
mesaj Jun 23 2010, 08:53 AM
Mesaj #5097

Administrator

Grup: Root Admin
Postari: 1 241
Inscris: 29-March 08
Utilizatorul numarul: 1

Citeaza (pamant @ Jun 23 2010, 06:19 AM) *
1 Corinteni 1:18
Fiindcă propovăduirea crucii este o nebunie pentru cei ce sunt pe calea pierzării: dar pentru noi, care suntem pe calea mântuirii, este puterea lui Dumnezeu.
2Cor 2.15; Fapt 17.18; 1Cor 2.14; 1Cor 15.26; Rom 1.16; 1Cor 1.24;
1 Corinteni 1:19
Căci este scris: "Voi prăpădi înţelepciunea celor înţelepţi, şi voi nimici priceperea celor pricepuţi."
Iov 5.12-13; Isa 29.14; Ier 8.9;
1 Corinteni 1:20
Unde este înţeleptul? Unde este cărturarul? Unde este vorbăreţul veacului acestuia? N-a prostit Dumnezeu înţelepciunea lumii acesteia?

1 Corinteni 1:27
Dar Dumnezeu a ales lucrurile nebune ale lumii, ca să facă de ruşine pe cele înţelepte. Dumnezeu a ales lucrurile slabe ale lumii, ca să facă de ruşine pe cele tari.
Mat 11.25; Iac 2.5; Ps 8.2;

Mat 11.25; Iac 2.5; Ps 8.2;
1 Corinteni 1:28
Şi Dumnezeu a ales lucrurile josnice ale lumii, şi lucrurile dispreţuite, ba încă lucrurile care nu sunt, ca să nimicească pe cele ce sunt;

Pamint , avem si noi Biblie , daca avem chef , o citim . Daca mai pui citate din Biblie , le sterg sau le mut . Daca ai ceva de spus , spune in cuvintele tale . Uite , iti fac o recomandare : du-te pe un forum crestin . Sunt sigur ca vei fi primit cu bratele deschise .

+Quote Post
Vizitator_ginel.
mesaj Jun 23 2010, 08:56 AM
Mesaj #5098

Guests

@pamant: Ne-am lamurit. Singurul tau sistem de valori provine din Biblie. Credinta e sistemul tau de valori.
Crede si nu cerceta e idea ta despre lume.
Bun, acum intelege ca nu toti suntem la fel. Si astia care nu suntem la fel avem grija ca aia ca tine sa nu moara la 30 de ani.
Si daca crezi ca Dumnezeu e unicul lucru de care ai nevoie, nu mai lua antibiotice. O sa te vindece credinta.
Cand ai o infectie, o sa te vindece credinta.
Cand copilul iti este bolnav, lasa-l sa moara, doctori sunt atei.

+Quote Post
pamant
mesaj Jun 23 2010, 11:30 AM
Mesaj #5099

Membru veteran

Citeaza (HotAdmin @ Jun 23 2010, 08:53 AM) *
Pamint , avem si noi Biblie , daca avem chef , o citim . Daca mai pui citate din Biblie , le sterg sau le mut . Daca ai ceva de spus , spune in cuvintele tale . Uite , iti fac o recomandare : du-te pe un forum crestin . Sunt sigur ca vei fi primit cu bratele deschise .

Nu cei sfinti au nevoie de neprihanire si nu sanatosii au nevoie de doctor ! biggrin.gif

+Quote Post
Vizitator_noroi.
mesaj Jun 23 2010, 11:32 AM
Mesaj #5100

Guests

Citeaza (pamant @ Jun 23 2010, 11:30 AM) *
Nu cei sfinti au nevoie de neprihanire si nu sanatosii au nevoie de doctor ! biggrin.gif

te crezi cumva sfant? sau sanatos?

+Quote Post

207 Pagini V  « < 168 169 170 171 172 > » 
Reply to this topicStart new topic
3 Utilizatori care citesc acest topic (3 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 18th August 2019 - 03:20 AM