IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

207 Pagini V  « < 172 173 174 175 176 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Teoria darwinista
Vizitator_necunoscutu.
mesaj Dec 18 2010, 04:09 PM
Mesaj #5191

Guests

Citeaza (Crusoe @ Aug 13 2010, 11:04 AM) *
Ai dreptate, nu vazusem clipul.

In plus, nici nu spuneam ca Noe n-ar fi existat.

Dupa cum se arata si aici - http://www.youtube.com/watch?v=Mk1owD9y1hc -
el chiar a existat - si a facut o treaba excelenta ..

-

PS - o curiozitate mica mai am totusi ...
Cine is "the sons of God" din Genesis 6:4 ?...

("...the sons of God saw the daughters of men" - in romana: "Geneza 6:4 - "Uriaşii erau pe pământ în vremurile acelea, şi chiar şi după ce s-au împreunat fiii lui Dumnezeu cu fetele oamenilor, şi le-au născut ele copii: aceştia erau vitejii care au fost în vechime, oameni cu nume.")

Si despre ce uriasi e vorba ?

Creaturi spirituale ,numiti de Biblie ingeri ,care datorita acetei atitudini au devenit demoni ...Din relatia lor cu femei au rezultat creaturi hibride numite nefilimi cu o forta fizica iesita din comun....Detalii despre aceste creaturi regasim si un cultura grecilor....
Go to the top of the page

+Quote Post
ady 1
mesaj Dec 18 2010, 04:14 PM
Mesaj #5192

Membru veteran

Grup: Membri
Postari: 452
Inscris: 1-January 09
Utilizatorul numarul: 5 500

Citeaza (Crusoe @ Aug 1 2010, 01:13 PM) *
Cred ca se bate apa in piua mult.

In esenta problema e mai simpla, pt ca e vorba despre doua teorii, care se exclud reciproc:

1. universul are 6-7000 de ani

vs.

2. metoda datarii cu C14, uraniu etc.

-

Asta e tot.
Care e teoria corecta, si ce dovezi CLARE si argumentabile stiintific are fiecare in sprijinul ei ?
Atat.

Daca prima teorie este adevarata, a doua metoda este invalidata.
Daca a doua metoda este corecta, atunci prima teorie este invalidata (creationismul crestin).

It's that simple.

Universul nu are 6-7000 de ani....De fapt Biblia nu sustine acest lucru....Din Geneza putem intelege ca universul are o vechime mult mai mare.....

+Quote Post
Vizitator_MYTH.
mesaj Dec 18 2010, 05:34 PM
Mesaj #5193

Guests

Citeaza (ady 1 @ Dec 18 2010, 04:14 PM) *
Universul nu are 6-7000 de ani....De fapt Biblia nu sustine acest lucru....Din Geneza putem intelege ca universul are o vechime mult mai mare.....

Ce de vrajeala aveți în voi ... voi ăștia care credeți ca omenirea a început odată cu domesticirea câinelui ... Numai de ați mai prinde o baba sa va deschidă ușa la colind, și numa sa nu trebuiască sa munciți ...

+Quote Post
ady 1
mesaj Dec 18 2010, 08:51 PM
Mesaj #5194

Membru veteran

Citeaza (MYTH @ Dec 18 2010, 05:34 PM) *
Ce de vrajeala aveți în voi ... voi ăștia care credeți ca omenirea a început odată cu domesticirea câinelui ... Numai de ați mai prinde o baba sa va deschidă ușa la colind, și numa sa nu trebuiască sa munciți ...

,,Vrajeala,, este la cei care privesc superficial lucrurile... cool.gif

+Quote Post
Vizitator_olandezu.
mesaj Dec 18 2010, 09:22 PM
Mesaj #5195

Guests

Citeaza (necunoscutu @ Dec 18 2010, 04:04 PM) *
Nu uitati faptul ca Einstein era evreu.Evreii (marea majoritate ) nu sustin Biblia....Insa cred ca este o alta discutie care va depaseste....

domnule ... cata ipozcrizie... cata superficialitate ... ce smerenie prefacuta ... in doar doua propozitii ...

+Quote Post
ady 1
mesaj Dec 19 2010, 12:26 PM
Mesaj #5196

Membru veteran

Teoria evolutiei a fost studiata si analizata de multi oameni seriosi de stiinta.Evolutia nu este valida si prezinta foarte multe lacune.Acest lucru este subliniat de multi cercetatori obiectivi.Faptul de a accepta ceva care nu are fundament este credulitate si sunt sigur ca nimeni nu doreste sa fie credul.....
Din pacate ,,dovezile ,, multora se rezuma la atacuri verbale ceea ce denota lipsa de educatie .....
Chiar si acest topic in zecile lui de pagini prezinta dovezi care pot ajuta o persoana sa ia o decizie in privinta acestei dileme....Daca doriti si alte informatiii obiective ,va rog contatcati AICI....

Aceasta postare a fost editata de ady 1: Dec 19 2010, 12:34 PM

+Quote Post
Vizitator_ateu.
mesaj Dec 19 2010, 09:06 PM
Mesaj #5197

Guests

Citeaza (ady 1 @ Dec 19 2010, 12:26 PM) *
Teoria evolutiei a fost studiata si analizata de multi oameni seriosi de stiinta.Evolutia nu este valida si prezinta foarte multe lacune.Acest lucru este subliniat de multi cercetatori obiectivi.Faptul de a accepta ceva care nu are fundament este credulitate si sunt sigur ca nimeni nu doreste sa fie credul.....
Din pacate ,,dovezile ,, multora se rezuma la atacuri verbale ceea ce denota lipsa de educatie .....
Chiar si acest topic in zecile lui de pagini prezinta dovezi care pot ajuta o persoana sa ia o decizie in privinta acestei dileme....Daca doriti si alte informatiii obiective ,va rog contatcati AICI....

Nu cred ca exista persoana care sa poata lua o "decizie" in urma unui topic de pe un forum! Numai naivii pot lua decizii in urma a 175 de pagini de pe un forum!

O opinie se formeaza numai prin studiu amanuntit al ambelor fatede ale problemei despre care doresti sa-ti formezi o opinie, cu teorii stupide sau plauzibile ridicate de ambele parti!

Pana in momentul de fata, tind sa cred ca teoria evolutiei, sau ma rog, abordarea pur stiintifica a originilor speciei umane, ofera mai multe raspunsuri decat o face abordarea religioasa!
Evident, stiinta nu ofera toate raspunsurile deoarece este nevoie de timp si, in aceasta directie se merge pe niste teorii CARE TREBUIE DOVEDITE, in contradictie cu religia care "ia totul de-a gata!"
Multe din conceptiile pentru care acum cateva sute de ani erai ars pe rug, acum sunt cunoscute si acceptate ca fiind adevaruri absolute chiar si de un copil de liceu!
Stiinta evolueaza, si cu timpul v-a face lumina!
Insasi Biserica Catolica a declarat ca "existenta vietii extraterestre nu contrazice existenta lui dumnezeu"!
Biserica chiar nu mai poate face fata la valul de descoperiri stiintifice cu care a fost bombardata in ultima perioada! Aceasta schimbare de atitudine a bisericii catolice ridica mari semne de intrebare (si cred eu ca dovedeste ceea ce am sustinut inca de la inceput), este ceva incredibil ca s-a intamplat si demonstreaza, daca mai este nevoie pentru a nu stiu cata oara, conceptul de evolutie (da: si biderica evolueaza)!

PS: inca astept raspunsul la intrebarea mea!!

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Dec 19 2010, 09:25 PM
Mesaj #5198

Guests

Citeaza (ateu @ Dec 19 2010, 09:06 PM) *
Nu cred ca exista persoana care sa poata lua o "decizie" in urma unui topic de pe un forum! Numai naivii pot lua decizii in urma a 175 de pagini de pe un forum!

O opinie se formeaza numai prin studiu amanuntit al ambelor fatede ale problemei despre care doresti sa-ti formezi o opinie, cu teorii stupide sau plauzibile ridicate de ambele parti!

Pana in momentul de fata, tind sa cred ca teoria evolutiei, sau ma rog, abordarea pur stiintifica a originilor speciei umane, ofera mai multe raspunsuri decat o face abordarea religioasa!
Evident, stiinta nu ofera toate raspunsurile deoarece este nevoie de timp si, in aceasta directie se merge pe niste teorii CARE TREBUIE DOVEDITE, in contradictie cu religia care "ia totul de-a gata!"
Multe din conceptiile pentru care acum cateva sute de ani erai ars pe rug, acum sunt cunoscute si acceptate ca fiind adevaruri absolute chiar si de un copil de liceu!
Stiinta evolueaza, si cu timpul v-a face lumina!
Insasi Biserica Catolica a declarat ca "existenta vietii extraterestre nu contrazice existenta lui dumnezeu"!
Biserica chiar nu mai poate face fata la valul de descoperiri stiintifice cu care a fost bombardata in ultima perioada! Aceasta schimbare de atitudine a bisericii catolice ridica mari semne de intrebare (si cred eu ca dovedeste ceea ce am sustinut inca de la inceput), este ceva incredibil ca s-a intamplat si demonstreaza, daca mai este nevoie pentru a nu stiu cata oara, conceptul de evolutie (da: si biderica evolueaza)!

PS: inca astept raspunsul la intrebarea mea!!

Sincer, stiinta acum se comporta ca Biserica Catolica in perioadele alea in care oamenii erau arsi pe rug, numai ca ei nu ii ard pe rug, ci ii ignora. O fi prostie, sau nu, se face cu buna stiinta sau nu, nu stim. Dar un lucru e cert, stiinta din momentul actual are nevoie de o schimbare.

+Quote Post
Vizitator_alt necunoscut.
mesaj Dec 19 2010, 09:37 PM
Mesaj #5199

Guests

Citeaza (Musafir @ Dec 19 2010, 09:25 PM) *
Sincer, stiinta acum se comporta ca Biserica Catolica in perioadele alea in care oamenii erau arsi pe rug, numai ca ei nu ii ard pe rug, ci ii ignora. O fi prostie, sau nu, se face cu buna stiinta sau nu, nu stim. Dar un lucru e cert, stiinta din momentul actual are nevoie de o schimbare.

Si schimbarea necesara este acceptarea unor Adevaruri expuse de Credinciosii Adevarati, pe baza faptului ca Ei si altii asemenea Lor le cred. Stiinta in momentul actual are nevoie de schimbare: trebuie sa inceapa sa accepte ipoteze neverificate si neverificabile. Altfel nu ajungem nicaieri.

+Quote Post
Vizitator_toteu.
mesaj Dec 20 2010, 08:46 AM
Mesaj #5200

Guests

Vad ca v-am luat graiul.

Prima analiza cat de cat detaliata a ADN uman comparativ cu fratii nostri de sange cimpanzeii si cand colo
se pare ca mama e o curva si avem tati diferiti. Doar 70% asemanari intre oameni si cimpanzei. Tatal legal pe numele lui Evolutie Darwinescu e suparat rau. Mama Natura si-o trage pe ascuns si are copii din flori cu unul cu porecla Dumnezeu.

Domnul Evolutie a facut atac cerebral si e in coma.

+Quote Post
copywrite89
mesaj Dec 20 2010, 07:27 PM
Mesaj #5201

Membru veteran

Postari: 148
Inscris: 12-November 10
Utilizatorul numarul: 24 513

Citeaza (toteu @ Dec 20 2010, 08:46 AM) *
Vad ca v-am luat graiul.

Prima analiza cat de cat detaliata a ADN uman comparativ cu fratii nostri de sange cimpanzeii si cand colo
se pare ca mama e o curva si avem tati diferiti. Doar 70% asemanari intre oameni si cimpanzei. Tatal legal pe numele lui Evolutie Darwinescu e suparat rau. Mama Natura si-o trage pe ascuns si are copii din flori cu unul cu porecla Dumnezeu.

Domnul Evolutie a facut atac cerebral si e in coma.

Traducere: Absolut nimic nu dovedeste ca intre maimuta si om ar exista vreo filiatie. Experimente de laborator au demonstrat ca transfuzia de sange de la om la giboni, cimpanzei sau urangutani prezinta riscurile evidente la specii categoric diferite. Apoi, omul preistoriei nu locuia in caverne si grote. Daca animalele isi construiesc vizuine si pasarile cuiburi, oare cum am putea sa-l suspectam pe om de atata insolenta. Cercetatori din toata lumea printre care se detaseaza Von Daniken si Charrroux demonstreaza prin artefacte ca stramosul nostru locuia in colibe de lemn sau chiar in case din piatra. Un alt mit fals este acela ca omul primitiv se acoperea neglijent cu blanuri de animal pentru a razbi prin frig. La Muzeul Omului din Paris sunt expuse desene cu figuri rupestre apartinand epocii de piatra, descoperite la Lussac-les-Chateaux, in care subiectii apar imbracati cu robe, haine, pantaloni si pantofi. Am invatat ca omul preistoric era abia desprins din regnul animal si ca se comporta ca atare. Arheologii aveau sa infirme aceasta teorie dupa ce au descoperit tablitele gravate de la Glozel, care demonstreaza ca stramosul lui hommo sapiens cunoastea scrisul. Intrucat natura era bogata si neviciata de nici un factor de poluare, mediul de dezvolatre al omului asa zis primitiv era propice, desi la scoala ni s-a indus ideea ca stramosul regnului nostru ducea o viata precara. Pai e greu de crezut ca cineva sufera constrans de conditii nefavorabile cand padurile gemeau de vanat si raurile colcaiau de pesti.Poate cea mai nefericita descriere clasica a omului primitiv este cea a semicretinului obtuz, agresiv, violent, o fiinta grosolana. Santierele arheologice contrazic profund aceasta viziune "manelistica". Stramosul nostru era pictor, olar, desenator genial. Pesterile de la Altamira, Lascaux, Glozel, descoperirile de la Hamangia si Tartaria ofera suficiente dovezi care sa intareasca pledoaria pentru stramosul superior. dry.gif

--------------------
Geto-dac pur-sange!

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Dec 20 2010, 08:57 PM
Mesaj #5202

Guests

Citeaza (alt necunoscut @ Dec 19 2010, 09:37 PM) *
Si schimbarea necesara este acceptarea unor Adevaruri expuse de Credinciosii Adevarati, pe baza faptului ca Ei si altii asemenea Lor le cred. Stiinta in momentul actual are nevoie de schimbare: trebuie sa inceapa sa accepte ipoteze neverificate si neverificabile. Altfel nu ajungem nicaieri.

De unde scoti datele astea, prietene creationist dus evident cu capul?
Genomul uman este identic 99% cu al cimpanzeilor!
Faci dezinformare voluntara sau platita? biggrin.gif

recunoaste ca votezi basescu-pdl..

+Quote Post
Vizitator_olandezu.
mesaj Dec 21 2010, 05:19 AM
Mesaj #5203

Guests

Citeaza (Musafir @ Dec 20 2010, 08:57 PM) *
Faci dezinformare voluntara sau platita? biggrin.gif

bizonismul asta al dumitale o fi avand legatura cu afilitia politica?
postarea pe care o combati cu atata vehementa este evident ironica la adresa creationistilor ...

+Quote Post
Crusoe
mesaj Dec 21 2010, 07:54 AM
Mesaj #5204

Membru veteran

Postari: 374
Inscris: 23-February 10
Utilizatorul numarul: 18 851

Deci Universul a fost creat dupa ce incepuse neoliticul ? Dupa paleolitic si mezolitic ?
Dupa ce oamenii deja inventasera metalurgia, agricultura si sistemele de irigatii ?

Adica oaia, capra, calul, camila, vaca etc. au fost domesticite inainte sa fie creat Universul ?...

Imagine atasata

Cat mai aparati niste cretinatati, ca sa va justificati alte cretinatati, din idiotenia aia de carte ? wacko.gif

--------------------
Predarea Religiei in scoli sub forma actuala incalca:

- Constitutia Romaniei - art. 29, art. 32;
- Legislatia internationala privind caracterul neobligatoriu al materiei Religie in scoli (prin inscrierea automata a elevului la cursul de Religie);
- Legislatia europeana care atesta preeminenta Educatiei moral-religioase in fata Religiei;
- Legea 489/2006 privind libertatea religioasa si regimul cultelor - art. 5, art. 6, art. 9;
- Legea 18/1990 pentru ratificarea Convenţiei cu privire la drepturile copilului - art. 14, art. 15, art. 16, art. 24;
- Legea 272/2004 privind protectia si promovarea drepturilor copilului - art. 24, art. 25;
- Codul Muncii;
- Legea privind Statutul Cadrului Didactic;
- dreptul EXCLUSIV al M.E.C.T.S. de a administra programa, curriculumul si modul de predare al disciplinelor scolare;
- BUNUL SIMT, prin caracterul intolerant, agresiv, nociv psihologic si contraproductiv educational al unor tematici/modele morale predate.
...

Apel, pt copiii nostri:

http://www.petitieonline.ro/petitie/stop_abuzurilor_religiei_in_scoala-p17336050.html

+Quote Post
Vizitator_toteu.
mesaj Dec 21 2010, 07:59 AM
Mesaj #5205

Guests

Citeaza
Faci dezinformare voluntara sau platita?

postarea pe care o combati cu atata vehementa este evident ironica la adresa creationistilor ...

Cu astea nu va scoateti camasa. S-a scris inclusiv pe acest site si pe nenumarate alte forumuri si reviste ca
maimutele si oamenii sunt frati (veri) si au in comun ceva de genul 98- 99% ADN.

Anul acesta asa cum puteti vedea din articulul sugerat de mine si din linkurile de la subsolul articolului pe care se intemeiaza concluziile ca ultima analiza si cea mai detaliata de pana acum facuta pe cromozonul y unul de data recenta si care teoretic ar trebui sa aiba un minim de diferente si cand colo doar 70% ADN comun.
Trimiterile la PDL nu salveaza situatia. Si nici manelismele de genul "E de pe un site creationist". Articolul se bazeaza pe studii publicate in reviste serioase.

+Quote Post
Vizitator_popeu.
mesaj Dec 21 2010, 11:00 AM
Mesaj #5206

Guests

Citeaza (toteu @ Dec 21 2010, 07:59 AM) *
Cu astea nu va scoateti camasa. S-a scris inclusiv pe acest site si pe nenumarate alte forumuri si reviste ca
maimutele si oamenii sunt frati (veri) si au in comun ceva de genul 98- 99% ADN.

Anul acesta asa cum puteti vedea din articulul sugerat de mine si din linkurile de la subsolul articolului pe care se intemeiaza concluziile ca ultima analiza si cea mai detaliata de pana acum facuta pe cromozonul y unul de data recenta si care teoretic ar trebui sa aiba un minim de diferente si cand colo doar 70% ADN comun.
Trimiterile la PDL nu salveaza situatia. Si nici manelismele de genul "E de pe un site creationist". Articolul se bazeaza pe studii publicate in reviste serioase.

Singura problema e ca in revistele alea serioase se si explica de ce ADN-ul din cromozomul Y este mai diferit decat la estimarile initiale. Articolul citat de tine are vreo 9 referinte, dintre care decat 2 au referire la subiectul articolului si restul sunt referinte pentru informatii acceptate de facto. Exact ca si cum as spune eu ca ma cheama X si as face referire la cartea de identitate.

"E de pe un site creationist" este o precizare foarte importanta, articolele care incearca sa para stiintifice publicate de siteurile cu frica lui dumnezeu sunt cel mult o sursa de comedie.

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Dec 21 2010, 06:52 PM
Mesaj #5207

Guests

Citeaza (olandezu @ Dec 21 2010, 05:19 AM) *

era o eroare si o oroare, dar cum isi permite un prost ca tine sa vorbeasca de vehementa si bizoni...era evident despre ce combat, ca si despre prostul basescu si prostii care pun botul si prostii creationisti etc etc etc biggrin.gif

+Quote Post
Crusoe
mesaj Dec 22 2010, 07:01 AM
Mesaj #5208

Membru veteran

Postari: 374
Inscris: 23-February 10
Utilizatorul numarul: 18 851

@toteu

Calul a fost domesticit inainte de crearea Universului ?
Ia scrie negru pe alb, aci.

--------------------
Predarea Religiei in scoli sub forma actuala incalca:

- Constitutia Romaniei - art. 29, art. 32;
- Legislatia internationala privind caracterul neobligatoriu al materiei Religie in scoli (prin inscrierea automata a elevului la cursul de Religie);
- Legislatia europeana care atesta preeminenta Educatiei moral-religioase in fata Religiei;
- Legea 489/2006 privind libertatea religioasa si regimul cultelor - art. 5, art. 6, art. 9;
- Legea 18/1990 pentru ratificarea Convenţiei cu privire la drepturile copilului - art. 14, art. 15, art. 16, art. 24;
- Legea 272/2004 privind protectia si promovarea drepturilor copilului - art. 24, art. 25;
- Codul Muncii;
- Legea privind Statutul Cadrului Didactic;
- dreptul EXCLUSIV al M.E.C.T.S. de a administra programa, curriculumul si modul de predare al disciplinelor scolare;
- BUNUL SIMT, prin caracterul intolerant, agresiv, nociv psihologic si contraproductiv educational al unor tematici/modele morale predate.
...

Apel, pt copiii nostri:

http://www.petitieonline.ro/petitie/stop_abuzurilor_religiei_in_scoala-p17336050.html

+Quote Post
Vizitator_toteu.
mesaj Dec 22 2010, 09:54 AM
Mesaj #5209

Guests

CODE
Calul a fost domesticit inainte de crearea Universului ?
Ia scrie negru pe alb, aci.

Negru pe alb ? Aici ? Unde aici? Un mesaj manelist din care nu am inteles nimic. Unde scrie ca s-a domesticit calul inaintea crearii universului? Poti fi mai explicit pentru idiotii de creationisti.

Pentru popeu - eu incerc sa dau link-uri si sa imi explic pozitia.
Incerca sa faci si tu la fel. Da si tu un link si explica de ce este asa de evident ca intre cromozomii y de la om si maimuta trebuie sa fie diferente mai mari de 30%? Eu nu am vanut nicaieri scris ca e asa de evident. A devenit evident doar DUPA (DUPA!) ce testele au gasit aceasta diferenta imensa. Te asigur ca daca gaseau 2% diferente discursul lor ar fi fost cu totul si cu totul altul si am fi vazut stirea si la Esca si la Solcanu.

+Quote Post
Vizitator_olandezu.
mesaj Dec 22 2010, 10:16 AM
Mesaj #5210

Guests

Citeaza (Musafir @ Dec 21 2010, 06:52 PM) *
era o eroare si o oroare, dar cum isi permite un prost ca tine sa vorbeasca de vehementa si bizoni...era evident despre ce combat, ca si despre prostul basescu si prostii care pun botul si prostii creationisti etc etc etc biggrin.gif

da, da, comabati tot ce misca. Nu citesti, nu asculti, nu gandesti. Numa' combati, ca bizonul.

+Quote Post
Vizitator_popeu.
mesaj Dec 22 2010, 01:20 PM
Mesaj #5211

Guests

Citeaza (toteu @ Dec 22 2010, 09:54 AM) *
Pentru popeu - eu incerc sa dau link-uri si sa imi explic pozitia.
Incerca sa faci si tu la fel. Da si tu un link si explica de ce este asa de evident ca intre cromozomii y de la om si maimuta trebuie sa fie diferente mai mari de 30%? Eu nu am vanut nicaieri scris ca e asa de evident. A devenit evident doar DUPA (DUPA!) ce testele au gasit aceasta diferenta imensa. Te asigur ca daca gaseau 2% diferente discursul lor ar fi fost cu totul si cu totul altul si am fi vazut stirea si la Esca si la Solcanu.

Articol citat in beletristica pe care ai likuit-o tu:

http://www.nature.com/news/2010/100113/full/463149a.html

Citez:

CODE
The rapid evolution of the Y chromosome is not a total surprise, because the Y chromosome has no partner during cell division and so largely avoids the exchange of DNA that occurs between partnered chromosomes and keeps modifications in check. "It's expected that they are going to be more different than the rest of the genome, but the extent of it is pretty amazing," says geneticist Christine Disteche at the University of Washington in Seattle.

The Y chromosome is also prone to change because most of its characterized genes are involved in producing sperm, which are at the frontline of reproductive fitness, particularly in chimps; receptive females will often mate with many males in one session, so the male with the most virile sperm has the highest likelihood of success.

"The Y is full of surprises," Page says. "When we sequenced the chimp genome people thought we'd understand why we have language and write poetry. But one of the most dramatic differences turns out to be sperm production."

Ca sa folosesc un limbaj pe care se pare ca-l pricepi, a echivala "pretty amazing" cu vreo zeitate e manelism.
In rest, se explica de ce se gasesc diferentele (zonele vizate de genele din Y) etc. N-am gasit prin articolul din revista nici o referire la scriptura, zeitatea suprema, vreo progenitura a ei sau macar vreun dubiu legat de existenta stramosului comun cu bonobo. Pretty amazing, in articolul de beletristica produs de creationisti am gasit referinta la neexistenta stramosului comun cu bonobo chiar in primul alineat.

Alt articol, tot citat in beletristica pe care ai linkuit-o tu:

http://www.ufpel.edu.br/biotecnologia/gbio...fb4c4cf9350.pdf

Aceeasi lipsa a referintelor catre vreo zeitate si derivatele ei. Referinta care exista in compunerea libera creationista.

Dupa cum am mai zis restul de 7 referinte sunt catre articole cu subiecte acceptate de facto. Deci articolul de pe creation.com ia o serie se articole din reviste cu caracter stiintific, ofera informatiilor din ele un sens partinitor sau mai bine zis corupt. Nimic nou sub soare, suntem obisnuiti cu astfel de intorsaturi din condei, oameni au fost ucisi sau exilati pe baze religioase datorita afirmatiilor lor adeverite mai tarziu cum ca pamantul n-ar fi plat si ca ca soarele nu s-ar invarti in jurul pamantului. Dupa ce s-a dovedit veridicitatea respectivelor afirmatii, surprinzator, s-au gasit si in diersele scripturi referinte la forma si masele astrelor.

Ca tot veni vorba de de cromozomul Y, in care toti credinciosii au devenit brusc experti dupa cum au devenit experti si in cele 6 constante fundamentale si cat de bine sunt ele setate (de fiinta suprema care n-are nevoie de momentul creatiei pentru ca este atemporala conform unei carti scrise de o armata de calaritori de camile) pentru a permite viata doar in coltisorul nostru de univers am si eu o intrebare:

Cum personalitatea lui gizas a fost convenita in toate aspectele sale prin diverse consilii, si daca la Niceea nu se convenea de o mana de popi ca arianismul e eretism si ca de fapt gizas era mai mult zitate decat uman, cum el e nascut nu facut, iar Maria n-a cunoscut parte barbateasca, avea el un cromozom Y?

Daca da, de unde?
Daca nu, cum a ajuns in stadiul de morula?

Tin sa precizez ca nu scrie nicaieri in biblie ca Maria a avut probleme cu sarcina si ca divinitatea a intervenit pentru divizarea zigotului.

+Quote Post
Vizitator_toteu.
mesaj Dec 22 2010, 01:55 PM
Mesaj #5212

Guests

Citeaza
Cromozomul 2 provine din 2 cromozomi fuzionati (dovada telomerele din interior), cimpanzeul are 48, asemanarea este peste 98% etc etc... cam multe dovezi concrete si de netagaduit ca suntem inruditi cu cimpanzeul.

Uite, ce te intreb eu nu este o dovada a evolutiei. Este doar o mirare: de ce omul e mai asemanator la adn si alte molecule cu cimpanzeul decat este cimpanzeul cu oricare alt animal?
Da, intr-adevar, 2% e diferenta mare, daca asa spune turnul de veghe, dar intrebarea mea este: de ce 98% din adn-ul cimpanzeului este la fel cu adn-ul omului, si restul animalelor au adn asemanator cu al cimpanzeului de la 97% in jos?
Ui' aici desen ca sa pricepi:

PAI, stimate domn ....
Omul 100%, cimpanzeul 98%, alte animale 97%.De care este mai apropiat codul genetic al cimpanzeului ?....

Stimate domn, uite topul asemanarilor adn din lumea animala, din punctul de vedere al cimpanzeului:

1. Omul - 98
2. Gorila - 97
3. Urangutanul 96.

Uite cateva citate din colegii tai ateii. Luate de pe acest forum si postate anul trecut.
Nu vad pe nimeni sa spuna ca in anumite conditii pot exista diferente intre cromozomi intregi (si nu intre fragmente minuscule) de pana la 30%. Toti o tineau sus si tare cu 98% asemanari ao cimpanzeu.
Eu am spus inca de pe atunci ca cifra e total gresita dar sa fiu sincer nu imi imaginam nici eu ca poate atinge 30% diferente.

Asta era pozitia ateilor atunci.
Acum cand dupa prima comparare DETALIATA. Da prima comparare cu adevarat DETALIATA au iesit diferente de 30% tot noi crestinii suntem prosti. Cica ateii stiau lucru dinaintea erei noastre dar tineau secret si nu ne spuneau noua ca sa ne faca in ciuda.

Pe cand slujba de inmormantare a domnului Evolutie Darwinescu, escroc recidivist inrait?
Daca am sa am timp am sa mai aduc in discutie vreo 2-3 aspecte cruciale ale teoriei evolutiei.

+Quote Post
Vizitator_ghita.
mesaj Dec 22 2010, 02:04 PM
Mesaj #5213

Guests

Citeaza (toteu @ Dec 22 2010, 01:55 PM) *
Toti o tineau sus si tare cu 98% asemanari ao cimpanzeu.
Eu am spus inca de pe atunci ca cifra e total gresita dar sa fiu sincer nu imi imaginam nici eu ca poate atinge 30% diferente.

30% diferente intr-un cromozom Y de 60 de milioane de "litere" inseamna inseamna ~0.006% din genom.
acuma ca stii ce o sa faci, continui cu "dezinformarea" sau admiti ca ai fost un "escroc recidivist inrait" aruncand iar cu date deformate?

+Quote Post
Vizitator_carmen.
mesaj Dec 22 2010, 09:03 PM
Mesaj #5214

Guests

Va invit sa intrati pe www.decelatia.ro aici puteti intelege mai multe de evolutionism si darvinism. Aveti curaj si veti intelege

+Quote Post
Vizitator_toteu.
mesaj Dec 27 2010, 11:23 AM
Mesaj #5215

Guests

Citeaza
30% diferente intr-un cromozom Y de 60 de milioane de "litere" inseamna inseamna ~0.006% din genom.
acuma ca stii ce o sa faci, continui cu "dezinformarea" sau admiti ca ai fost un "escroc recidivist inrait" aruncand iar cu date deformate?

M-am cam saturat de atei evolutionisti cu aere de atotcunoscatori care se uita de sus cu superioritate le involuatii si ingustii la meinte de creatinisti. Raspunsul tau denota o necunoastere crasa a evolutiei.
Singurul SINGURUL SI UNUCUL mecanism prin care apar speciile si diferentele intre gene este cel numit RANDOM MUTATION.
Uite un citat :"According to the experts, Darwinian evolution is driven by a combination of Random Mutation and Natural Selection".
Dar Natural Selection este doar un catalizator care grabeste evolutia el nu creeaza evolutia. Niciodata nu a aparut ceva nou organ, functie , enzima etc. prin Natural Selection. Natural Selection nu creeaza nimic nou branhie, ochi, aripa etc. doar SELECTEAZA din ceea ce EXISTA DEJA.
Random Mutation prin mutatiile la nivelul genelor are TEORETIC potentialul de a crea organe, functii si in final specii noi. Teoretic practic nu prea.
In concluzie Random mutation creeaza speciile noi iar Natural Selection doar grabeste putin lucrurile si are un rol auxiliar in aceasta problema. Random Mutation este singura etapa INDISPENSABILA. Fara Random Mutation nu exista evolutie!

Acum dupa ce v-am innebunit putin de cap poate intelegeti de ce am spus cateva pagin in urma ca evolutia este random. Singurul element absolut indispensabil pentru evolutie este Random Mutation. Asta spre disperarea unuia care tipa ca o moara "Evolutia nu e random. Evolutia nu e random etc. etc.". Evident ca ateii cauta disperat un alt mecanism care sa creeze informatie nou la la nivelul ADN-ului. Exista o multidudine de mecanisme care mai de care mei diverse si mai socante care se straduiesc sa conserve ADN in forma actuala dar nici unul care sa creeze material genetic nou si util (exceptand un pseodo mecanism random Mutation).

In final raspunsul la citatul de la inceput.
Asa cum ii spune nume Random mutation este random adica mutatiile apar peste tot random aleatoriu distribuit. Statistic ar trebui sa nu existe diferente mari intre cromozomi si daca media intre om-cinpanzeu de de 1,5% o diferenta de 30% din punct de vedere statistic printr-un mecanism random nu este logica si nici sustenabila. Poate acum intelegi ca procentul de "~0.006% din genom" nu are relevanta in ceea ce am spus eu. Ai adaugat niste calcule care au numai aparent legatura cu ce am spus eu apoi m-ai declarat mincinos. Cu ce am dezinformat. Am spus clar de la inceput ca diferenta de 30% e intre cromozomii Y si nu am pretins ca e la nivelul intregului ADN. Doar ca aceasta diferenta nu se justifica avand in vedere ca este creata RANDOM. Randomul asta in unele locuri a creat 1% si in altele 30%. Bineinteles cand iti intemeiezi evolutionisnul pe multa multa credinta si cu suficienta credinta oarba se accepta orice.

CODE
In rest, se explica de ce se gasesc diferentele (zonele vizate de genele din Y) etc. N-am gasit prin articolul din revista nici o referire la scriptura, zeitatea suprema, vreo progenitura a ei sau macar vreun dubiu legat de existenta stramosului comun cu bonobo. Pretty amazing, in articolul de beletristica produs de creationisti am gasit referinta la neexistenta stramosului comun cu bonobo chiar in primul alineat.

Ce te minunezi asa ca nu exista citate despre Dumnezeu in revista Nature. Bineinteles ca orice dar orice ar rezulta din experimente in reviste ca Nature vor imbrobodi si rastalmaci rezultatele in asa fel ca sa obtina o noua victorie pentru Darwin. Exact cum orice dar orice s-ar intampla Basescu da vina pe opozitie si invers. Nature e mai tare in politica decat in stiinta. Dupa ce zeci de laboratoare s-au scremut 50 de ani cu teste pe musculita de otet ca sa obtina o boare de evolutie oricare ar fi ea si nu au obtinut nimic decat niste musculite handicapate crezi ca au recunoscut un esec al evolutie?

Cei de genul Nature au scris repede niste articole in care au declarat ritos ca evolutia fost demonstrata si ca s-au obtinut musculite evoluate cu un set suplimentar de aripi. Uitand sa apuna si ca aripile nu functionau musca nu zbura si mergea si ca o schiloada. Ai uitat sa pui in functiune si zona de creier numita gandire critica.

Se stie de decenii cum functioneaza cromozomul y. Au scris vreun articol acum 10 -20 de ani in care sa spuna ca nu asteptam la diferente mult mai mare intre cromozomii y om-cimpanzeu decat intre ceilalti cromozomi? Nu. Au calculat cumva aceasta diferenta. De esemplu intre cal si zebra exista aceeasi discrepanta? De la 1% la 30%. Nu , nu a verificat nimeni nimic si nu a prevazut nimeni nimic.

Da au spus vreo doi savanti cu un sfert de gura ca s-ar putea sa fie mai mult de 1% diferente dar DOGMA si CREZUL ateist spuneau clar 1% si se ameninta cu excomunicarea oricarui eretic care indraznea sa spuna ca e mai mult de 1% diferenta.

Acum ai pus tu un link care spune ca avem 6,5% diferente. Hopa. Deja gropa dintre om si maimute s-a adancit prea mult. Deja a devenit jenant de mare. Articolele din site-urile creationiste nu sunt articole de stiinta!! (nu sunt si nici nu am pretins asta, am spus doar ca informatiile pe care se intemeiaza sunt corecte si preluate din reviste "SERIOASE") ci de popularizare si demascare a stiintei (cel putin a zonelor politico-evolutionisto-jenante). De aia au trimiteri la Dumnezeu.
Daca te-ai uitat la niste poze omul si maimuta din punct de vedere fizic sunt foarte asemanatori de aia e destul de evident ca au un procent de ADN in comun mai ridicat decat intre om si vaca. Daca te-ai uitat in poze omul si vaca difera mai mult decat omul si maimuta de aici si diferentele ADN. Stiu ca e cumva simplist
dar e mai simplu si mai corect. Cum spuneati voi : briciul lui Occam

Citeaza
Tin sa precizez ca nu scrie nicaieri in biblie ca Maria a avut probleme cu sarcina si ca divinitatea a intervenit pentru divizarea zigotului.

Tu ce biblie ai citit. Biblia satanista. Te anunt ca exact asta scrie in Biblie. Maria a avut "probleme" cu sarcina
si diviniatea a intervenit. Nu stiu cum a intervenit dar a intervenit. Asta scrie negru pe alb in biblie.

+Quote Post
Vizitator_toteu.
mesaj Dec 27 2010, 11:25 AM
Mesaj #5216

Guests

http://www.randommutation.com/darwinianevolution.htm
Uitati-va si la linkul acesta ca sa vedeti cum e cu Random Mutation.

+Quote Post
copywrite89
mesaj Dec 27 2010, 12:11 PM
Mesaj #5217

Membru veteran

Curentul oficial arhicunoscut, arhitrâmbiţat, arhimediatizat, cel care susţine curentul evoluţionist darwinist,e destul de bine conturat pe aici. Eu, tin să prezint alternative la acest curent, în esenţă materialist, dogmatico-ştiinţific.
Nu strică să va informati şi să vedeti ce are toată lumea de spus. Veţi vedea că există puncte de vedere bine argumentate, ştiinţifice, de bun simţ, idei pe care e greu să le ignori.
o sa preiau doar un articol al lui Harun Yahya:
"Secolul 20, pe care tocmai l-am depaşit, a fost un secol al contrastelor. A fost un secol al revolutiei stiintifice, dar în acelasi timp, al decaderii morale si spirituale.
În mare parte, secolul 20 a fost plin de conflicte, razboaie, durere, masacre, saracie, si distrugeri enorme. Milioane de oameni au fost ucisi, abandonati foametei si mortii, lasati fara case sau acoperis deasupra capului, fara protectie sau sustinere. Si totul pentru nimic, cel mai adesea: în numele servirii unor ideologii deviante.
Aproape de fiecare data, în spatele acestor suferinte si dezastre au existat despoti, dictatori ca: Stalin, Lenin, Trotsky, Mao, Pol Pot, Hitler, Mussolini, Franco … Unii dintre acestia au avut ideologii asemanatoare, altii au fost dusmani de moarte.
Pentru simplul motiv ca ideologiile lor erau contrare eu au târât societatile în conflict si au întors fratii împotriva fratilor, au pornit razboaie, au aruncat bombe, au ars si au distrus totul în calea lor. Ei au batut fara mila, pâna la moarte tineri, batrâni, femei si copii sau i-au pus pur si simplu la zid si i-au împuscat. Eu au fost suficienti de cruzi sa tina o arma la capul lor, sa-i priveasca în ochi, sa-i omoare si apoi sa le zdrobeasca capul cu picioarele, doar pentru ca ei sustineau alte idei.
Aceasta a fost o trecere în revista, pe scurt, a cosmarelor secolului 20 care au izvorât din cauza unor oameni care au sustinut idei conflictuale si care au dus la durere si sânge în numele sustinerii acestor ideologii.
Fascismul şi Comunismul sunt în capul listei ideologiilor care au cauzat omenirii mari suferinţe. Acestea par contrare, par nişte ideolgii care au încercat să se distrugă unele pe altele. De fapt, în realitate, există un adevăr foarte interesant acolo: aceste ideologii au fost hrănite de o singură sursă ideologică, şi-au luat forţa şi susţinerea din această sursă, şi, mulţumită acesteia, au fost capabile să cheme societăţile de partea lor.
La prima vedere această sursă nu a atras nici o atenţie, a rămas mereu în spatele scenei până acum şi şi-a arătat mereu doar faţa inocentă populaţiei. Acea sursă este filozofia materialistă şi dogma darwinist- evoluţionistă.
Datorită ei, oamenii au început să creadă că există " o fugă pentru supravieţuire" printre creaturile din natură şi, ca rezultat, ideea "cel mai puternic supravieţuieşte, ceilalţi sunt înfrânţi şi dispar" a început să fie aplicată comportamentului uman. Când această supoziţie a darwinismului că natura este un loc al luptei şi al conflictului. a început să fie aplicată oamenilor şi societăţii umane, au apărut şi deviaţiile lui Hitler de a construi o rasă ariană, stăpână, ideile lui Marx cum că "istoria umanităţii este o istorie a luptei de clasă", avuţiile capitalismului pentru "cei mai puternici care cresc şi mai puternici pe spatele celor slabi, proşti, dar mulţi", toate împreună cu faptul că oamenii de culoare încă suferă de atacuri rasiste şi discriminare, toate şi-au găsit un fel de justificare.
În ciuda faptului că, Robert Wright, autorul cărţii " The Moral Animal" (Animalul moral) este un evoluţionist, el rezumă dizastrele pe care teoria evoluţionistă a adus-o istoriei umanităţii, în felul următor:
"Teoria evoluţionistă, după toate cele, are o lungă şi sordidă istorie a aplicării în treburile omeneşti. După ce a fost amestecată cu filozofia politică pentru a forma vaga ideologie cunoscută ca "darwinsim social", ea a fost adoptată şi jonglată de rasişti, fascişti, elitele diverse, care se simt superioare , mai ales de cele din liniile de sânge regale, albastre, dar şi de cei mai fără de inimă capitalişti.
Darwinismul nu este numai o teorie care încearcă să explice originiile vieţii şi care se restrânge numai în mediul academic ştiinţific, el este o DOGMĂ care este susţinută cu încăpăţânare de suporterii unor anumite ideologii, deşi s-a dovedit a fi total invalidă din punct de vedere ştiinţific.
În zilele noastre, mulţi oameni de ştiinţă, politicieni şi oameni vizionari, indiferent că erau sau nu conştienţi de faţa întunecată a darwinismului, nu au mai susţinut această dogmă."

Aceasta postare a fost editata de copywrite89: Dec 27 2010, 12:13 PM

--------------------
Geto-dac pur-sange!

+Quote Post
Vizitator_olandezu.
mesaj Dec 27 2010, 01:23 PM
Mesaj #5218

Guests

Citeaza (copywrite89 @ Dec 27 2010, 12:11 PM) *
...

n-ai spus nimic nou, doar spume multe. Citeste putintel si alt material decat cel dat de fituicile creationiste. Judeca. Incepe aici:
http://en.wikipedia.org/wiki/Evolution

+Quote Post
Vizitator_ateu.
mesaj Dec 27 2010, 02:25 PM
Mesaj #5219

Guests

Citeaza (toteu @ Dec 27 2010, 11:23 AM) *
....Maria a avut "probleme" cu sarcina
si diviniatea a intervenit. Nu stiu cum a intervenit dar a intervenit. Asta scrie negru pe alb in biblie.

Inseminare artificiala???
Dar deja ne lasam spre alta teorie...

"Chestii" de investigat:

Gobekli Tepe (aprox 12.000 de ani - "era in picioare" la sf. ultimei ere glaciare cand "omenirea" parasea cavernele), Carnac - France (4500 BC), Carahunge, Armenia (aprox. 7500 vechi) ... si lista poate continua...

+Quote Post
copywrite89
mesaj Dec 27 2010, 02:31 PM
Mesaj #5220

Membru veteran

Citeaza (olandezu @ Dec 27 2010, 01:23 PM) *
n-ai spus nimic nou, doar spume multe. Citeste putintel si alt material decat cel dat de fituicile creationiste. Judeca. Incepe aici:
http://en.wikipedia.org/wiki/Evolution

Tu stii sa citesti? Am specificat ca articolul nu este al meu, si am dat si un link.

Si am citit destule materiale ca sa pot spune ca teoria darwinista nu are un fundament solid, si e total lipsita de realitate. Daca poti deschide ochi si cerceta mai amanuntit, o sa iti dai si tu seama.

--------------------
Geto-dac pur-sange!

+Quote Post

207 Pagini V  « < 172 173 174 175 176 > » 
Reply to this topicStart new topic
5 Utilizatori care citesc acest topic (5 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 23rd August 2019 - 10:47 PM