IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

34 Pagini V  < 1 2 3 4 > »   
Reply to this topicStart new topic
> România, Democraţie Zero! Sau despre dreptul moral de a-i linşa pe tirani., Cine ne apără când instituţiile ignoră legea şi voinţa poporului?
Pintea Haiducul
mesaj Aug 29 2012, 10:43 AM
Mesaj #31

În Numele Adevărului

Grup: Membri
Postari: 10 152
Inscris: 10-June 08
De la: Deva
Utilizatorul numarul: 1 133

Citeaza (gigel de luxembourg @ Aug 29 2012, 11:36 AM) *
Inca un aspect, foarte important. Referendumul a fost alcatuit pe baza unor date intiale, listele electorale.

Referendumul nu a fost "alcatuit" pe baza unor date initiale, a fost alcatuit din voturile liber exprimate ale celor opt milioane jumatate de cetateni pe care ii ignori. A spune ca referendumul e "alcatuit" pe baza unor date initiale e ca si cum ai spune ca tu, ca persoana, esti alcatuit doar pe baza facturilor care iti vin in cutia postala, nu pe baza propriilor tale fapte.

Aceasta postare a fost editata de Pintea Haiducul: Aug 29 2012, 10:53 AM

--------------------
https://www.scribd.com/collections/3894082/Holosemantica

http://pintea-haiducul.simplesite.com/423681607
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_Gamma.
mesaj Aug 29 2012, 10:46 AM
Mesaj #32

Guests

Citeaza (toteu @ Aug 29 2012, 10:32 AM) *
IMI POTI RASPUNDE LA O INTREBARE:
DE CE A CERUT CCR -UL REVIZUIREA LISTELOR ELECTORALE DACA NU A TINUT SEAMA DE ELE?

Ba au facut-o , acolo unde era LEGAL .

"Scrisoarea Guvernului nu răspunde solicitărilor Curţii de a comunica numărul persoanelor înscrise pe listele permanente actualizate până la data de 10 iulie 2012, ci prezintă o serie de date, privitoare la diverse categorii de persoane. Datele comunicate, în mare parte, nu au legătură cu solicitarea formulată de Curte".

"În concluzie, singurul număr care, potrivit datelor comunicate de Guvern, poate fi luat în considerare la actualizarea listelor electorale permanente, este cel din urmă, respectiv 34.654 persoane, reprezentând: persoane decedate, persoane având statutul de cetăţean român cu domiciliul în străinătate, persoane care au pierdut cetăţenia română, persoane fără drept de vot, persoane bolnave psihic care şi-au pierdut drepturile electorale, persoane cu corecţii CNP. De altfel, numai cu privire la aceste persoane se arată de către Guvern că "trebuie radiate de către primari şi serviciile publice""

Legal insa nu inseamna retragerea dreptului de vot in viitor plimbaretilor

+Quote Post
Pintea Haiducul
mesaj Aug 29 2012, 10:53 AM
Mesaj #33

În Numele Adevărului

Citeaza (cinefil amator @ Aug 29 2012, 12:32 PM) *
Analogia cu star wars nu este prea potrivita. Basescu a fost alungat de pe naboo cotroceni, a fost ajutat de infractorii jedi de la ccr sa revina, iar senatorul palpatine a ramas deocamdata cu buza umflata. Desigur ca lorzii sith lucreaza in continuare la distrugerea republicii galactice si instaurarea imperiului de cumetrie. Darth felix controleaza fortele intunericului si a fortat o lovitura parlamentara prin care l-a pus cancelar interimar pe clona lui palpatine. Dar el doreste sa ajunga imparat. Sa fie tanarul cavaler victoras vreun viitor darth vader? Armata clonelor sa fi votat la referendum? Poporul gungan sa fie cel roman? Nea nelu sigur nu-i yoda. Si nici baselu nu-i amidala. Indubitabil frunzaverde nu-i contele dooku. Desi are concurenta mare, nici ghise nu seamana cu lordul grievous. Oare binele va invinge? Eu sunt luke skywalker, tu cine vrei sa fii? cool.gif

Hai sa-ti explic mai pe indelete, poate o sa te luminezi un pic: cele 7,4 milioane de cetateni in numele carora vorbesc detesta visceral "principiul Sith", al Absolutului autocratic, care e la inima tuturor simpatizantilor basisti. Basistii (indivizi precari de extractie pur fascista) sunt funciarmente incapabili sa inteleaga si sa respecte "principiul Jedi", al Relativei colaborari democratice, pentru ei spiritul democratic e o oroare. Dupa cum bine s-a vazut in campania pentru referendum, cand scelerati ca Tapalaga sau Cristoiu ii considerau "pucisti" sau "borfasi" pe toti cei care au cutezat sa voteze pentru demitere.

In tot acest scenariu dramatic, Yoda este -bineinteles- Iliescu. wink.gif

biggrin.gif

Aceasta postare a fost editata de Pintea Haiducul: Aug 29 2012, 11:00 AM

--------------------

+Quote Post
Vizitator_Portofelul plin și fin.
mesaj Aug 29 2012, 10:53 AM
Mesaj #34

Guests

Citeaza (gigel de luxembourg @ Aug 29 2012, 10:30 AM) *
Ma, abureli din astea poate merg cu studentii tai. Afirmatiile facute sforaitor si autoritar nu inseamna nimic pt mine. Explica-mi tu PE CE BAZE a reusit INS sa vina cu aceste cifre? Cum s-au numarat acei oameni, prin ce metoda? Ce face INS este sa manipuleze niste numere insa nimeni nu-si pune intrebarea daca acele numere, acele date de intrare cu care opereaza INS sunt corecte. Aici e marea furaciune. Degeaba lucrezi steril si cu manusi de cauciuc, daca in eprubete bagi fecale n-o sa scoti apa de trandafiri.

Gigele tată, de ce să-mi pierd eu timpul meu prețios cu tine ? Înainte, când INS era Direcția Națională de Statistică, Direcțiile Județene îi dădeau situații semestrial cel puțin- colectate de oamenii lor. DNS-ul prelucra aceste situații și avea cifra exactă. După, INS-ul s-a folosit de rezultatele recensământului din 2002- pentru ce are el publicat pe site- la care a aplicat niște regresii- găsești explicațiile în anuarul statistic pe 2010- care e de fapt pe 2009. Acuma, INS-ul ar fi trebuit să prelucreze- că nu știa de referendum dar știa de alegeri- numărul persoanelor mai mari de 18 ani, viețuitoare în Românika sau de care rudele știu clar că trăiesc în Groenlanda din Vale. Acest calcul fabulos- odată introduse datele de la recensământ pe suport magnetic- îți ia maxim 30 de minute să le selectezi din bază. Dar...Boc-ul a tăiat în carne vie printre altele la INS- INS n-a avut funcționari să prelucreze datele, Boc-ul și Băsescu câștigă. Ești lămurit ? Sper.

+Quote Post
Vizitator_Portofelul plin și fin.
mesaj Aug 29 2012, 10:58 AM
Mesaj #35

Guests

Citeaza (JoJo @ Aug 29 2012, 10:15 AM) *
Am ras cu lacrimi laugh.gif laugh.gif
Nici nu vreau sa-mi imaginez rezultatul exercitiului asta laugh.gif laugh.gif

Apropo
Tu ce-ai fi raspuns? laugh.gif

Jojo, e treaba ta ce vrei să-ți imaginezi. Nu știu dacă știi dar PD-Lul care-l acuza pe Voiculescu că vrea să ia poșta și-a făcut o poștă paralelă- proastă ca tot ce a făcut PD-Lul dar unde a virat o serie de lucruri plătite de stat- cum ar fi trimisul amenzilor. Poșta respectivă se numea Total Post. Dacă dl. Rus nu era ardelean și tâmpit ar fi dat Poștei ROmâne niște bani exact printr-o treabă din asta. În comunele patriei noastre dragi, unde poștașul sună zilnic de 2 ori, ar fi putut da niște bani poștașului să facă treaba direct.

+Quote Post
Pintea Haiducul
mesaj Aug 29 2012, 10:59 AM
Mesaj #36

În Numele Adevărului

Citeaza (gigel de luxembourg @ Aug 29 2012, 12:38 PM) *
Asta e o mare incorectitudine, TOTI romanii, indiferent de adresa, sunt egali. Cvorumul trebuie calculat la TOTALUL cetatenilor cu drept de vot nu la totalul cetatenilor inclusi pe nu stiu ce lista particulara.

Cum trebuie calculat cvorumul ne spune cu precizie Legea Referendumului, opiniile tale sau ale mele in aceasta privinta sunt irelevante.

--------------------

+Quote Post
Vizitator_pehash.
mesaj Aug 29 2012, 11:01 AM
Mesaj #37

Guests

Citeaza (toteu @ Aug 29 2012, 10:32 AM) *
PRIMARUL IESE TOT ALA DACA SUNT 15 SAU 19 MILIOANE DE VOTANTI.
SI PROPORTIA CONSILIERILOR IESE TOT AIA DACA SUNT 15 SAU 19 MILIOANE DE VOTANTI.

Nu ti-a placut matematica Dorele, nu?
Deci o luam de la capat. Minus 4 milioane. Comuna Tatulesti, judetul Olt, are ~800 de persoane pe listele electorale. Oricum nu are sens sa fie numita comuna, dar asta e alta poveste. Daca scade dupa recensamant la 5-600 de locuitori si pierde statutul de comuna si satele ar fi incluse in comunele adiacente? Atunci primarul din Tatulesti (care a reusit o prezenta la vot de 148%) si-ar pierde de facto locul de munca. Primarul nu mai 'iese tot ala'. Nu mai iese deloc! USL ar pierde un primar (sau PDL, dupa caz). Daca un oras cu 11.000 locuitori ar ramane doar cu 9000? Atunci ar fi 'retrogradat' automat la nivel de comuna. Primarul si-ar vedea redus salariul la jumatate si aparatul administrativ s-ar reduce de asemenea cam la jumatate... (adica ar trebui sa concedieze 50% din rude si prieteni). Cate voturi ar pierde partidul care face asemenea miscari?
De asemenea, numarul de consilieri locali depinde de totalul populatiei. Poate ca ar castiga procentual USL tot atatea locuri in consililul local, dar o parte din membrii partidului ar trebui sa renunte la visul de a imparti bugetul local dupa bunul plac. Oare cati dintre ei ar mai sustine un partid care le-a taiat accesul la ciolan?

De-aia n-are ursul coada... si USL cvorum la recensamant. Pentru si-ar fi dat singuri cu tesla'n c... daca ar fi redus din pix totalul populatiei. Oricum, ar fi fost o aventura imposibila, pentru ca nu poti sa ii retragi cetatenia unei persoane doar pe motiv ca e plecata in strainatate. Chiar daca penalii USLului ar scrie si vota o asemenea aberatie, exista niste tratate internationale la care Romania a aderat. Ar fi greu sa explice la ONU cum au aparut subit milioane de apatrizi in Europa.

+Quote Post
Pintea Haiducul
mesaj Aug 29 2012, 11:19 AM
Mesaj #38

În Numele Adevărului

Citeaza (gigel de luxembourg @ Aug 29 2012, 12:42 PM) *
Inteleg, deci tot ce spune statul roman prin reprezentantii sai trebuie luat ca litera de lege. Acum zi-mi daca, pe vremea cand era Boc PM, erai la fel de sustinator a ideei de mai sus. Sunt convins ca nu.

Ba da. Dar una e "a lua ca litera de lege", si alta e "a inghiti in sec fara sa protestezi" (legal, evident). Acum doua zile, insa, atat CCR cat si Parlamentul Romaniei au exercitat suveranitatea in nume propriu, nu in numele poporului, si s-au situat singure in afara legii fundamentale, Constitutia. Or, in afara legii fundamentale nu mai este decat Legea Junglei. Si spiritul justitiar, evident... In principiu, fiecare cetatean inarmat si responsabil pentru viitorul copiilor lui (sau al Romaniei) ar avea acum datoria patriotica si morala sa omoare orice parlamentar din actuala legislatura, daca e capabil sa o faca si daca ii permit imprejurarile. Repet: in principiu. Nu vreau sa instig deloc la violentza, dar cum ne putem apara impotriva unor grupari criminale de tradatori care exercita suveranitatea in nume propriu? Sa ne organizam intr-un Ordin Jedi si sa fortam schimbarea Constitutiei? Hm? unsure.gif

--------------------

+Quote Post
Pintea Haiducul
mesaj Aug 29 2012, 11:22 AM
Mesaj #39

În Numele Adevărului

Citeaza (nepermanentul? @ Aug 29 2012, 12:43 PM) *
Justificarea ta este un proces verbal? smile.gif

Da. Mi se pare o justificare suficienta.

Aceasta postare a fost editata de Pintea Haiducul: Aug 29 2012, 11:22 AM

--------------------

+Quote Post
Pintea Haiducul
mesaj Aug 29 2012, 11:26 AM
Mesaj #40

În Numele Adevărului

Citeaza (pehash @ Aug 29 2012, 01:01 PM) *
Oricum, ar fi fost o aventura imposibila, pentru ca nu poti sa ii retragi cetatenia unei persoane doar pe motiv ca e plecata in strainatate. Chiar daca penalii USLului ar scrie si vota o asemenea aberatie, exista niste tratate internationale la care Romania a aderat.

Cine retrage cetatenia cui? huh.gif Cetatenii plecati in strainatate au drept de vot, dar pe listele suplimentare, normal.

--------------------

+Quote Post
Vizitator_Geos89.
mesaj Aug 29 2012, 11:26 AM
Mesaj #41

Guests

Citeaza (Pintea Haiducul @ Aug 29 2012, 10:16 AM) *
Ba da, este vina CCR, pentru ca ea este formata din judecatori, nu din rumegatori. Iar judecatorii judeca fapte, nu fabulatii scriptice. E ca si cum, intr-un tribunal civil, un judecator nu ar tine seama de plangerea unui cetatean abuzat pe motiv ca acesta ar fi... decedat, conform unor acte gresit intocmite de autoritati!!! Ceea ce este complet absurd. Cat despre amanare, ea a fost, in principiu, justificata de updatarea listelor permanente, in realitate insa a fost o tragere de timp pentru obtinerea cvorumului intern de 6 la 3.

Faptele necesită dovezi pentru a fi confirmate. CCR nu a avut la dispoziţie decât listele electorale cu 18,3 mil. alegători. Altele nu au fost folosite. A lucrat cu singurele dovezi existente şi valabile în cazul recensământului. Doar ai citit legea, sper! Acolo e clar totul. Nici un judecător expert nu ar valida un referendum doar de dragul USL-ului fără dovezile legale şi pentru a le acoperi incompetenţa. Legea spune clar: liste electorale, fără nici un recensământ implicat. Din punct de vedere legal, cvorumul nu a fost atins. 46,24% va rămâne tot timpul mai mic decât 50%+1. Asta e realitatea; asta e istoria! Nu s-a organizat nici un referendum anul ăsta cu liste cu 15,6 mil. de alegători. Că recensământul spune alta, e altă poveste, dar n-are nici o treabă cu povestea asta.

Faptul că aflăm acum că suntem mai puţin de 20 milioane de oameni, e aiurea, că din octombrie s-au dat primele rezultate. Deci, din octombrie până în iulie, cine nu şi-a făcut treaba? Boc, Ungureanu? Greu de spus! Ponta? El a organizat totul şi era responsabilitatea lui să se asigure că totul e ok. A făcut-o? Se pare că nu!

Legat de ultima frază, da, până la urmă, ai dreptate. Dar legea nu e fabulaţie criptică, e textul de bază într-un stat de drept; dacă vrei judecată după ureche, zvonuri sau dovezi indirecte, e treaba ta - mie îmi place să ştiu cadrul în care sunt evaluat.

P.S. Un judecător judecă fapte, dar numai dacă sunt dovezi pentru ele. Altfel, nu ar exista un caz şi n-ar sta la discuţii. Dacă cetăţeanul abuzat e mort şi nu sunt dovezi sau nu pot fi obţinute, asta e! Nu-şi poate risca cariera, depăşindu-şi atribuţiile, fiindcă ar abuza de poziţia sa. Dacă există dovezi şi pot fi obţinute în condiţii legale, cetăţeanul, fie şi postum, va fi răzbunat. Asta într-un stat de drept! A, şi vezi că e o prevedere în legea referendumului care specifică faptul că astfel de cazuri se pot soluţiona cu vreo două zile înainte de referendum, dacă vrei să verifici.

+Quote Post
Pintea Haiducul
mesaj Aug 29 2012, 11:39 AM
Mesaj #42

În Numele Adevărului

Citeaza (Geos89 @ Aug 29 2012, 01:26 PM) *
Faptele necesită dovezi pentru a fi confirmate. CCR nu a avut la dispoziţie decât listele electorale cu 18,3 mil. alegători. Altele nu au fost folosite. A lucrat cu singurele dovezi existente şi valabile în cazul recensământului.

CCR a avut la dispozitie si datele pe care le-a cerut guvernului, dar a preferat sa ignore numarul persoanelor cu drept de vot din strainatate. Acel numar trebuia a posteriori scazut din numarul persoanelor inscrise in listele permanente ne-updatate, pentru a se obtine cvorumul efectiv.

Citeaza
Legea spune clar: liste electorale, fără nici un recensământ implicat.

Hotararile CCR au statut de lege, iar CCR a cerut guvernului date suplimentare. Deci?

Citeaza
Din punct de vedere legal, cvorumul nu a fost atins. 46,24% va rămâne tot timpul mai mic decât 50%+1. Asta e realitatea; asta e istoria! Nu s-a organizat nici un referendum anul ăsta cu liste cu 15,6 mil. de alegători. Că recensământul spune alta, e altă poveste, dar n-are nici o treabă cu povestea asta.

Cum sa nu aiba treaba cu povestea asta daca datele demografice sunt relevante in privinta cvorumului efectiv? huh.gif Tu iti dai seama ce obiectii debitezi?

Citeaza
Faptul că aflăm acum că suntem mai puţin de 20 milioane de oameni, e aiurea, că din octombrie s-au dat primele rezultate. Deci, din octombrie până în iulie, cine nu şi-a făcut treaba? Boc, Ungureanu? Greu de spus! Ponta? El a organizat totul şi era responsabilitatea lui să se asigure că totul e ok. A făcut-o? Se pare că nu!

Nu conteaza cine a organizat referendumul sau cine a intocmit listele. Conteaza numai daca a fost atins cvorumul efectiv, conform Legii Referendumului si cerintelor CCR din 2 august.

Citeaza
Legat de ultima frază, da, până la urmă, ai dreptate. Dar legea nu e fabulaţie criptică, e textul de bază într-un stat de drept; dacă vrei judecată după ureche, zvonuri sau dovezi indirecte, e treaba ta - mie îmi place să ştiu cadrul în care sunt evaluat.

Da, legea nu e fabulatie scriptica, in schimb cifrele prezentate de BEC si AEP erau. Si necesitau updatare, care s-a efectuat de catre guvern fara a fi luata in seama de CCR.

Citeaza
P.S. Un judecător judecă fapte, dar numai dacă sunt dovezi pentru ele. Altfel, nu ar exista un caz şi n-ar sta la discuţii. Dacă cetăţeanul abuzat e mort şi nu sunt dovezi sau nu pot fi obţinute, asta e! Nu-şi poate risca cariera, depăşindu-şi atribuţiile, fiindcă ar abuza de poziţia sa. Dacă există dovezi şi pot fi obţinute în condiţii legale, cetăţeanul, fie şi postum, va fi răzbunat.

In speta noastra concreta, razbunarea cetateanului/cetatenilor este demisia imediata a lui Basescu. Sau indepartarea lui de la Cotroceni printr-o arestare efectuata de cetateni ("citizen's arrest"), că pe guvernul tradator nu mai putem sconta.

Aceasta postare a fost editata de Pintea Haiducul: Aug 29 2012, 11:50 AM

--------------------

+Quote Post
Vizitator_fefe.
mesaj Aug 29 2012, 11:53 AM
Mesaj #43

Guests

1. INS inseamana Institut National de Statistica. Statistica este o stiinta care se ocupa cu studierea pe baza unor metode matematice si de sondaj a unor evenimente. Statistica NU este Serviciul de evidenta a populatiei asa cum va invata neuronii singuratici de la Antena 3.
2. Mai mult, cei 19 milioane spusi de INS sunt, cum scrie chiar institutul, populatie stabila in Romania. Nota importanta, dar trecuta mereu cu vederea de mintile celor 50% populime din Romania stabiliti tot statistic ca sunt semianalfabeti. Populatie stabila nu inseamna cetateni cu drept de vot. Insemana oameni care locuiesc stabil in Romania. Asta inseamana o parte din cetateni cu drept de vot care stau permanent in Romania plus cetateni straini care stau permanent in Romania.
3. Cetateni cu drept de vot sunt toti cetatenii romani (peste 18 ani) indiferent unde binevoiesc ei sa locuiasca.
4. Listele electorale se fac pe baza domiciliului legal. Orice persoana care are declarat domiciliul in Romania, chiar daca are chef sa stea la Londra, Napoli, sau Pocreaca din Deal trebuie legal sa se gaseasca pe lista electorala. Restul sunt Pontacisme.
5. Listele electorale se scot foarte simplu din calculator de la Serviciulde Evidenta Populatiei care ii are inregistrati dupa buletin. Inadvertentele sunt minime. Este posibil ca la cate un serviciu de stare civila sa fi intarziat sa declare vreun mort, sau un condamnat la ridicarea drepturilor sa nu fi fost sters din calculator ca nu s-a comunicat hotararea judecatoreasca, dar astea sunt situatii punctuale, si diferenta dintre realitate si ce e inscris pe liste probabil ca nu depseste la nivelul intregii tari ordinul catorva mii.
6. In fine, sunt legi care spun clar cum se pot ataca actele electorale. Exista proceduri de contestare la Biroul Electoral a listelor daca se considera ca sunt incorecte. Ori astfel de contestatii nu s-au facut, sau nu au fost admise. Astfel ca daca nu s-a facut contestatie, ori contestatia nu a fost admisa inseamna ca listele electorale, astea sunt, si restul e gargara. Legile sunt facute ca sa fie respectate nu ca sa-si bata joc Ponta de ele.
7. Avertisment pentru populimea sustinatoare a USL care nu intelege exact ce i se pregateste. Pe argumentul asta ca e vointa poporului, maine USL o sa va ia casa, contul din banca, si o sa va f*t* femeia. Ca doar e vointa poporului si noi, USL, ne kkm pe ele de legi.

+Quote Post
Pintea Haiducul
mesaj Aug 29 2012, 12:28 PM
Mesaj #44

În Numele Adevărului

Citeaza (fefe @ Aug 29 2012, 01:53 PM) *
Dumnezeule!, cate stupiditati intr-o dicutie pornita de un postac platit de USL.

Nu sunt un postac platit de USL, ci un cetatean profund revoltat. angry.gif Daca as fi fost un postac platit, eram omniprezent pe forum in ultimele 2 luni, ceea ce nu se poate constata. Departe de mine gandul de a sugera ca userii foarte activi pe forum in campania pentru referendum ar fi fost postaci platiti, vreau doar sa evidentiez in mod onest propria mea pozitie.

Citeaza
1. INS inseamana Institut National de Statistica. Statistica este o stiinta care se ocupa cu studierea pe baza unor metode matematice si de sondaj a unor evenimente. Statistica NU este Serviciul de evidenta a populatiei asa cum va invata neuronii singuratici de la Antena 3.

Repet: comunicatul INS prezentat de Antena 3 avea antet, era parafat si semnat. Iata-l mai jos:

Citeaza
2. Mai mult, cei 19 milioane spusi de INS sunt, cum scrie chiar institutul, populatie stabila in Romania. Nota importanta, dar trecuta mereu cu vederea de mintile celor 50% populime din Romania stabiliti tot statistic ca sunt semianalfabeti. Populatie stabila nu inseamna cetateni cu drept de vot. Inseamna oameni care locuiesc stabil in Romania. Asta inseamana o parte din cetateni cu drept de vot care stau permanent in Romania plus cetateni straini care stau permanent in Romania.

Corect.

Citeaza
3. Cetateni cu drept de vot sunt toti cetatenii romani (peste 18 ani) indiferent unde binevoiesc ei sa locuiasca.

Iarasi corect.

Citeaza
4. Listele electorale se fac pe baza domiciliului legal. Orice persoana care are declarat domiciliul in Romania, chiar daca are chef sa stea la Londra, Napoli, sau Pocreaca din Deal trebuie legal sa se gaseasca pe lista electorala. Restul sunt Pontacisme.

Nu si daca ai domiciliul in strainatate. Sau poti avea doua domicilii? wacko.gif Anyway, retine ca pentru a completa un formular-cerere in scopul obtinerii dreptului de rezidenta in Spania sau Italia trebuie sa treci domiciliul stabil pe care-l ai in acele tari. Sau nu stiai asta?

Citeaza
5. Listele electorale se scot foarte simplu din calculator de la Serviciul de Evidenta Populatiei care ii are inregistrati dupa buletin. Inadvertentele sunt minime. Este posibil ca la cate un serviciu de stare civila sa fi intarziat sa declare vreun mort, sau un condamnat la ridicarea drepturilor sa nu fi fost sters din calculator ca nu s-a comunicat hotararea judecatoreasca, dar astea sunt situatii punctuale, si diferenta dintre realitate si ce e inscris pe liste probabil ca nu depseste la nivelul intregii tari ordinul catorva mii.

Da. Insa din acele liste trebuie radiate persoanele stabilite in strainatate, asa cum s-a facut la toate alegerile precedente. La TOATE, intelegi?

Citeaza
6. In fine, sunt legi care spun clar cum se pot ataca actele electorale. Exista proceduri de contestare la Biroul Electoral a listelor daca se considera ca sunt incorecte. Ori astfel de contestatii nu s-au facut, sau nu au fost admise. Astfel ca daca nu s-a facut contestatie, ori contestatia nu a fost admisa inseamna ca listele electorale, astea sunt, si restul e gargara. Legile sunt facute ca sa fie respectate nu ca sa-si bata joc Ponta de ele.

Ponta a furnizat Curtii datele solicitate, dar Curtea le-a ignorat fatis. Unde se vorbeste in decizia Curtii de relevantza numarului de votanti din strainatate asupra calcularii cvorumului efectiv? Nicaieri. Deci, s-a facut un abuz de drept flagrant.

Citeaza
7. Avertisment pentru populimea sustinatoare a USL care nu intelege exact ce i se pregateste. Pe argumentul asta ca e vointa poporului, maine USL o sa va ia casa, contul din banca, si o sa va f*t* femeia. Ca doar e vointa poporului si noi, USL, ne kkm pe ele de legi.

Multumim pentru avertisment, dar nu toti votantii de la referendum fac parte din "populimea" la care te referi. Iar in speta noastra concreta factorul agravant rezida in aceea ca nu s-a respectat nici legea, nici vointa poporului exprimata prin referendum!!! Nu este vorba deci de populism plebiscitar ("tirania majoritatii"), in care legile pot fi anulate la gramada prin votul maselor manipulate, deoarece s-a eludat atat Legea cat si votul popular, toata aceasta serie sinistra de abuzuri avand drept consecinta exercitarea suveranitatii in numele unui grup corupt nereprezentativ si anti-national. Ceea ce este interzis prin Articolul 2 din Constitutie. dry.gif

Aceasta postare a fost editata de Pintea Haiducul: Aug 29 2012, 12:40 PM

--------------------

+Quote Post
Vizitator_Nae.
mesaj Aug 29 2012, 12:41 PM
Mesaj #45

Guests

Citeaza (fefe @ Aug 29 2012, 11:53 AM) *
Dumnezeule!, cate stupiditati intr-o dicutie pornita de un postac platit de USL.

2. Mai mult, cei 19 milioane spusi de INS sunt, cum scrie chiar institutul, populatie stabila in Romania. Nota importanta, dar trecuta mereu cu vederea de mintile celor 50% populime din Romania stabiliti tot statistic ca sunt semianalfabeti. Populatie stabila nu inseamna cetateni cu drept de vot. Insemana oameni care locuiesc stabil in Romania. Asta inseamana o parte din cetateni cu drept de vot care stau permanent in Romania plus cetateni straini care stau permanent in Romania.
5. Listele electorale se scot foarte simplu din calculator de la Serviciulde Evidenta Populatiei care ii are inregistrati dupa buletin. Inadvertentele sunt minime. Este posibil ca la cate un serviciu de stare civila sa fi intarziat sa declare vreun mort, sau un condamnat la ridicarea drepturilor sa nu fi fost sters din calculator ca nu s-a comunicat hotararea judecatoreasca, dar astea sunt situatii punctuale, si diferenta dintre realitate si ce e inscris pe liste probabil ca nu depseste la nivelul intregii tari ordinul catorva mii.

Total de acord.

+Quote Post
Vizitator_Nae.
mesaj Aug 29 2012, 12:43 PM
Mesaj #46

Guests

Citeaza (Pintea Haiducul @ Aug 29 2012, 12:28 PM) *
Nu sunt un postac platit de USL, ci un cetatean profund revoltat.

Cam cat de profund?

+Quote Post
Pintea Haiducul
mesaj Aug 29 2012, 12:49 PM
Mesaj #47

În Numele Adevărului

Citeaza (Nae @ Aug 29 2012, 02:41 PM) *
Total de acord.

Buey, Nae, ia raspunde-mi la contra-obiectiile pe care i le-am adus, daca te tine cureaua. Sa vada lumea cat de limpede le judeci.

--------------------

+Quote Post
Pintea Haiducul
mesaj Aug 29 2012, 12:50 PM
Mesaj #48

În Numele Adevărului

Citeaza (Nae @ Aug 29 2012, 02:43 PM) *
Cam cat de profund?

Pana in abisurile Iadului in care veti ajunge toti cei care sustineti aceasta lovitura de stat. angry.gif

--------------------

+Quote Post
Vizitator_toteu.
mesaj Aug 29 2012, 12:54 PM
Mesaj #49

Guests

Citeaza
Nu ti-a placut matematica Dorele, nu?
Deci o luam de la capat. Minus 4 milioane. Comuna Tatulesti, judetul Olt, are ~800 de persoane pe listele electorale. Oricum nu are sens sa fie numita comuna, dar asta e alta poveste. Daca scade dupa recensamant la 5-600 de locuitori si pierde statutul de comuna si satele ar fi incluse in comunele adiacente? Atunci primarul din Tatulesti

Te faci ca nu pricepi? Poate sa fie +- 1 milion de alegatori la comuna XXX. Daca usl=60% atunci USL ia 60% din consilieri oricati ar fi ei in total si ia si primarul iar PDL 40% - ia 40% din consilieri.

Indiferent ca numarul consilierilor Variaza cu +-1 milion.

Asta am spus din stat dar tu o tot dai pe aratura.
Cred ca am intalnit nou un caz de basism varianta autistica.
Si te inseli , nu toti cetatenii romani merita sa fie pe listele permanete chiar si legal. pot sa voteze dar nu sunt pe listele permanente.
LISTELE PERMANENTE REPREZINTA CETATENII PE CARE TE POTI BAZA SI PE CARE ARE ROST SA II IEI IN CALCUL LA UN REFERENDUM CU PRAG DE PARTICIPARE.
Poate ca nu stii dar daca participarea in tara este peste 50% in ultimii 20 de ani cetatenii romani din strainatate au o participare pe undeva pe la 3%la vot.
Pentru o secunda sa nu mai vorbim de Basescu. Ati castigat, Beshescu este iar presedinte.

Dar spune-mi de ce sa iau incalcul in pragul de 50% un cetatean care a plecat de mai mult de un an din Romania, nu a platit ni o taxa in tara, practic si statistic nu participa niciodata la vot, are domiciliul stabil si serviciul stabil inafara tarii si participa la alegerile locale si nu numai in tara in care isi are domiciliul?

Asta daca poti sa renunti o secunda la tumoarea de pe creier numita basism.

+Quote Post
Vizitator_sanduv.
mesaj Aug 29 2012, 01:04 PM
Mesaj #50

Guests

Citeaza (Geos89 @ Aug 29 2012, 05:57 AM) *
Nu ştiu ce a fost abuziv, dar din ce am învăţat în clasa a patra, când am învăţat fracţiile, avem aşa:
8,5<(18,3/2+1). Aiurea a fost că le-au trebuit aproape o lună să ajungă la concluzia asta. Şi se pare că unii nici acum nu ştiu să facă o amărâtă de împărţire şi să compare rezultatul cu numărul de votanţi.

De ce să nu li se impute neactualizarea? De ce nu au făcut-o? Dacă USL-ului îi păsa de electorat, ar fi ordonat actualizarea listelor ÎNAINTE de referendum, altfel ar fi încălcat Codul Penal. Dar nu au făcut-o. Şi astfel am constatat că cei 7,4 milioane care apar că au votat (deşi fraudele au fost evidente) au fost bătaia de joc a USL-ului. Oricum au profitat de faptul că preşedintele devenise nepopular (aşa cum e normal în timpul unui mandat) şi, pac, hai să ne facem că lucrăm pentru popor.

Voinţa suverană a poporului a stat în cei x-8,5mil., sau x-7,4mil., care au însemnat 9,8mil., respectiv, 10,9mil., dacă luăm în considerare singurele acte disponibile pentru consult, aceleaşi acte care au fost folosite de USL pentru referendum. Deci, pe hârtie, aproape 11 mil. de oameni nu au dorit suspendarea lui Băsescu, nu i-a interesat referendumul sau politica, în general (de unde şi ideea de cvorum), sau, cea mai mică categorie, ar fi dorit suspendarea, dar au pus la îndoială legalitatea acţiunii.

Dacă suntem mai puţini cu drept de vot, aştept dovezi serioase. Nu prostii de genul câţi români mai suntem în ţară (nici atât nu ştim, că aproape 3% din case nu au putu fi recenzate, deci am putea fi aproape 20 mil., fără cei din străinătate)! Că asta nu dovedeşte decât că USL-ul a organizat prost referendumul şi şi-a bătut joc de cei care au mers la vot.

+Quote Post
Vizitator_Nae.
mesaj Aug 29 2012, 01:07 PM
Mesaj #51

Guests

Citeaza (Pintea Haiducul @ Aug 29 2012, 12:49 PM) *
Buey, Nae, ia raspunde-mi la contra-obiectiile pe care i le-am adus, daca te tine cureaua. Sa vada lumea cat de limpede le judeci.

Ete,na!..S-a mai discutat.
Totusi fac un rezumat.USL trebuia sa prezinte listele cu 5 zile inainte de referendum.Le-au dat.Ei cu manutza lor aia gingasa.
Dupa...nu mai conteaza.Regulile jocului se fac inainte nu dupa.

+Quote Post
Vizitator_sanduv.
mesaj Aug 29 2012, 01:08 PM
Mesaj #52

Guests

Citeaza (Geos89 @ Aug 29 2012, 05:57 AM) *
Nu ştiu ce a fost abuziv, dar din ce am învăţat în clasa a patra, când am învăţat fracţiile, avem aşa:
8,5<(18,3/2+1). Aiurea a fost că le-au trebuit aproape o lună să ajungă la concluzia asta. Şi se pare că unii nici acum nu ştiu să facă o amărâtă de împărţire şi să compare rezultatul cu numărul de votanţi.

De ce să nu li se impute neactualizarea? De ce nu au făcut-o? Dacă USL-ului îi păsa de electorat, ar fi ordonat actualizarea listelor ÎNAINTE de referendum, altfel ar fi încălcat Codul Penal. Dar nu au făcut-o. Şi astfel am constatat că cei 7,4 milioane care apar că au votat (deşi fraudele au fost evidente) au fost bătaia de joc a USL-ului. Oricum au profitat de faptul că preşedintele devenise nepopular (aşa cum e normal în timpul unui mandat) şi, pac, hai să ne facem că lucrăm pentru popor.

Voinţa suverană a poporului a stat în cei x-8,5mil., sau x-7,4mil., care au însemnat 9,8mil., respectiv, 10,9mil., dacă luăm în considerare singurele acte disponibile pentru consult, aceleaşi acte care au fost folosite de USL pentru referendum. Deci, pe hârtie, aproape 11 mil. de oameni nu au dorit suspendarea lui Băsescu, nu i-a interesat referendumul sau politica, în general (de unde şi ideea de cvorum), sau, cea mai mică categorie, ar fi dorit suspendarea, dar au pus la îndoială legalitatea acţiunii.

Dacă suntem mai puţini cu drept de vot, aştept dovezi serioase. Nu prostii de genul câţi români mai suntem în ţară (nici atât nu ştim, că aproape 3% din case nu au putu fi recenzate, deci am putea fi aproape 20 mil., fără cei din străinătate)! Că asta nu dovedeşte decât că USL-ul a organizat prost referendumul şi şi-a bătut joc de cei care au mers la vot.

Vezi numai ca cei 18 mil ai tai pe listele electorale permanente este una gogonata rau. Cand o sa stim cifrele reale ar fi bine sa te uiti in oglinda si sa-ti dai doua palme pentru modul in care gandesti (ma rog, de la fiecare cat poate).

+Quote Post
Pintea Haiducul
mesaj Aug 29 2012, 01:14 PM
Mesaj #53

În Numele Adevărului

Citeaza (Nae @ Aug 29 2012, 03:07 PM) *
Ete,na!..S-a mai discutat.
Totusi fac un rezumat.USL trebuia sa prezinte listele cu 5 zile inainte de referendum.Le-au dat.Ei cu manutza lor aia gingasa.
Dupa...nu mai conteaza.Regulile jocului se fac inainte nu dupa.

Regulile jocului au fost schimbate chiar de CCR atunci cand a cerut guvernului listele permanente actualizate. Obiectia ta pare logica, dar e invalida pe fond. CCR, conform propriei hotarari din 2 august, trebuia sa fie deschisa la noile date demografice. Ceea ce nu s-a intamplat, din ratiuni obscure.

--------------------

+Quote Post
Vizitator_sanduv.
mesaj Aug 29 2012, 01:14 PM
Mesaj #54

Guests

Citeaza (Pintea Haiducul @ Aug 29 2012, 10:16 AM) *
Ba da, este vina CCR, pentru ca ea este formata din judecatori, nu din rumegatori. Iar judecatorii judeca fapte, nu fabulatii scriptice. E ca si cum, intr-un tribunal civil, un judecator nu ar tine seama de plangerea unui cetatean abuzat pe motiv ca acesta ar fi... decedat, conform unor acte gresit intocmite de autoritati!!! Ceea ce este complet absurd. Cat despre amanare, ea a fost, in principiu, justificata de updatarea listelor permanente, in realitate insa a fost o tragere de timp pentru obtinerea cvorumului intern de 6 la 3.

Ar trebui sa fie judecatori nu rumegatori. In realitate .....

+Quote Post
Vizitator_Nae.
mesaj Aug 29 2012, 01:16 PM
Mesaj #55

Guests

Citeaza (toteu @ Aug 29 2012, 12:54 PM) *
Dar spune-mi de ce sa iau incalcul in pragul de 50% un cetatean care a plecat de mai mult de un an din Romania, nu a platit ni o taxa in tara, practic si statistic nu participa niciodata la vot, are domiciliul stabil si serviciul stabil inafara tarii si participa la alegerile locale si nu numai in tara in care isi are domiciliul?

Asta daca poti sa renunti o secunda la tumoarea de pe creier numita basism.

Tu ai cazut din leagan cand erai mic si ai tai nu ti-au spus? (daca tot o dam pe autisme).
Majoritatea romanilor din strainatate trimit/aduc mai multi bani in tara cat o sa dai tu vreodata pe impozite.
In anumite tari nu ai drept de vot acolo daca nu ai cetatenia.
Un cetatean american,german,francez are drept la vot,este calculat la suma populatiei,oriunde s-ar afla.
Numai voi vreti sa o suciti ca romanii din alta parte nu mai sunt atat de romani si nu e corect sa intre in calcule.

+Quote Post
Pintea Haiducul
mesaj Aug 29 2012, 01:17 PM
Mesaj #56

În Numele Adevărului

Citeaza (Pintea Haiducul @ Aug 29 2012, 03:14 PM) *
Regulile jocului au fost schimbate chiar de CCR atunci cand a cerut guvernului listele permanente actualizate. Obiectia ta pare logica, dar e invalida pe fond. CCR, conform propriei hotarari din 2 august, trebuia sa fie deschisa la noile date demografice. Ceea ce nu s-a intamplat, din ratiuni obscure.

Concluzia: abuz de drept mare cat Palatul Parlamentului!

Aux armes, citoyens! angry.gif

Aceasta postare a fost editata de Pintea Haiducul: Aug 29 2012, 01:18 PM

--------------------

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Aug 29 2012, 01:17 PM
Mesaj #57

Guests

Ceea ce ai definit tu acolo e un român cu cetăţenie străină. Dacă statul unde are domiciul permite cetăţenia dublă sau mai mult, atunci dreptul său de vot e păstrat. De ce să fie păstrat sau nu? De ce să pui o astfel de întrebare? Radiem oameni de pe liste pentru că avem clasa politică pe care o avem? Sau electoratul "care este"?
Dacă vorbim de români din Germania, de exemplu, atunci da, pentru că nu mai au cetăţenie română.

Apropo, deşi nu mai e vorba de cei plecaţi în străinătate, îi ştergem şi pe cei care nu plătesc taxe şi sunt români? Sau pe cei care nu merg la vot, dar sunt români? Şi pe mine m-ar bate gândul să fiu în Germania să plătesc taxe acolo şi să votez partidul lui Merkel, decât să votez partidul lui Ilici, al lui Blaga sau al lui Antonescu.

+Quote Post
Vizitator_pehash.
mesaj Aug 29 2012, 01:19 PM
Mesaj #58

Guests

Cred ca am intalnit nou un caz de basism varianta autistica.

Cred ca nu stii ce este autismul. Asta imi aduce aminte de un banc de pe vremea lu' ceasca.. se termina cu oi fi eu nebun, dar macar nu sunt prost.

nu toti cetatenii romani merita sa fie pe listele permanete

Listele alea permanente sunt stabilite pe baza unei legi, nu dupa merite de un fel sau altul.

1. cate taxe a platit este irelevant. sunt multi romani in tara care nu platesc taxe, dar incaseaza ajutoare. ar fi un criteriu interesant de acces la vot, dar nu cred ca ar fi in favoarea USL.
2. nu participa niciodata la vot este o certitudine? sau va deveni fortat o certitudine.. Constitutia Romaniei garanteaza dreptul la vot, dar nu obliga.
3. daca cetateanul isi declara domicilul stabil in afara tarii, automat este sters de pe listele electorale permanente. daca USL crede de cuviinta, poate sa scrie o lege care sa oblige cetatenii cu 'domiciliul stabil' in tara sa plateasca direct taxe locale si astfel va curata automat listele de cei care sunt plecati definitiv. alternativ, ar putea crea un registru electoral (si asa s-ar pune si bazele votului prin corespondenta). serviciul stabil este un termen hilar spre penibil. eu as intra la categoria serviciul instabil? laugh.gif autist si instabil.. combinatia ideala!

+Quote Post
Vizitator_Nae.
mesaj Aug 29 2012, 01:19 PM
Mesaj #59

Guests

Citeaza (Pintea Haiducul @ Aug 29 2012, 01:14 PM) *

Actualizate in ceea ce priveste mortii si ranitii.

+Quote Post
Pintea Haiducul
mesaj Aug 29 2012, 01:25 PM
Mesaj #60

În Numele Adevărului

Citeaza (Nae @ Aug 29 2012, 03:19 PM) *
Actualizate in ceea ce priveste mortii mamii lor...

Nu se preciza in mod expres. Listele trebuiau actualizate conform legilor in vigoare, indiferent ca era vorba de Legea pentru alegerea Presedintelui Romaniei (bizara alegere, dar hai, treaca-mearga...) ori de Legea Referendumului.

--------------------

+Quote Post

34 Pagini V  < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 Utilizatori care citesc acest topic (1 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 16th September 2019 - 02:33 AM