IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

2 Pagini V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> Sterilizarea, obligatorie pentru cainii si pisicile de companie?, e o aberatie
norocel
mesaj Feb 3 2009, 10:06 AM
Mesaj #1

Nou venit
*

Grup: Membri
Postari: 5
Inscris: 3-February 09
Utilizatorul numarul: 6 273

Citeaza
Un nou proiect al Consiliului General al Municipiului Bucuresti, aflat in dezbatere publica, prevede ca Administratia pentru Supravegherea Animalelor fara Stapan (ASA) din cadrul Primariei Capitalei sa sterilizeze toti cainii comunitari si pisicile de pe strada, inclusiv animalele de companie si din curtile oamenilor.
Stirea

Mi se pare o incalcare grava a legilor si o imixtiune in viata privata a individului. Sa-l vad eu pe ala care intra in curte la mine sa-mi sterilizeze cainele!!!

Este o absurditate si o aberatie. Intai sa aiba grija de cainii comunitari si apoi mai vorbim despre altele.

Revoltator!!!
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_aaa.
mesaj Feb 3 2009, 11:24 AM
Mesaj #2

Guests

Citeaza (norocel @ Feb 3 2009, 10:06 AM) *
Stirea

Mi se pare o incalcare grava a legilor si o imixtiune in viata privata a individului. Sa-l vad eu pe ala care intra in curte la mine sa-mi sterilizeze cainele!!!

Este o absurditate si o aberatie. Intai sa aiba grija de cainii comunitari si apoi mai vorbim despre altele.

Revoltator!!!

am ascultat destul de putzin aseara la stiri dar din ce am inteles, doresc ca fie bucurestean sa-si declare animalele de companie...in nici un caz sa le sterilizeze. si daca nu sunt declarate, sa se dea amenda.

+Quote Post
Vizitator_aaa.
mesaj Feb 3 2009, 11:28 AM
Mesaj #3

Guests

Citeaza (aaa @ Feb 3 2009, 11:24 AM) *
am ascultat destul de putzin aseara la stiri dar din ce am inteles, doresc ca fie bucurestean sa-si declare animalele de companie...in nici un caz sa le sterilizeze. si daca nu sunt declarate, sa se dea amenda.

....revin......tie asta ti se pare o absurditate si o aberatie?!?!?! curios....eu mai repede m-as revolta pentru ''urmarirea'' convorbirilor telefonice/sms-urilor/mail-urilor. sa nu crezi ca nu sunt iubitor de animale.....dar stii vorba aceea:''tare arde si baba se piaptana''....cam asa si cu tine acum....ca sa nu mai vorbesc de acei oameni muscati si traumatizati de ''animalutele'' de casa

+Quote Post
Vizitator_Basli.
mesaj Feb 3 2009, 11:48 AM
Mesaj #4

Guests

Citeaza (aaa @ Feb 3 2009, 11:28 AM) *
....revin......tie asta ti se pare o absurditate si o aberatie?!?!?! curios....eu mai repede m-as revolta pentru ''urmarirea'' convorbirilor telefonice/sms-urilor/mail-urilor. sa nu crezi ca nu sunt iubitor de animale.....dar stii vorba aceea:''tare arde si baba se piaptana''....cam asa si cu tine acum....ca sa nu mai vorbesc de acei oameni muscati si traumatizati de ''animalutele'' de casa

Sunt curios cum o pisica sau motan care nu au iesit din apartament sau casa, ar putea sa traumatizeze pe cineva. Poate doar sa impresioneze felul in care doarme.

+Quote Post
Vizitator_aaa.
mesaj Feb 3 2009, 11:52 AM
Mesaj #5

Guests

Citeaza (Basli @ Feb 3 2009, 11:48 AM) *
Sunt curios cum o pisica sau motan care nu au iesit din apartament sau casa, ar putea sa traumatizeze pe cineva. Poate doar sa impresioneze felul in care doarme.

nu, aici ma refeream in mod special la caini. si oricum nu s-a discutat de sterilizarea lor.
iar in privinta acelor pisici....3 ani de zile am fost vizitati de pisoiul de la un etaj superior....cobora pe vita de vie, direct in balconul meu:)si nu, nu am facut nici o reclamatie.
dar asta nu inseamna ca nu sunt de acord cu o monitorizare a lor......

+Quote Post
Vizitator_Sol Badguy.
mesaj Feb 3 2009, 11:58 AM
Mesaj #6

Guests

Citeaza (norocel @ Feb 3 2009, 10:06 AM) *
Stirea

Revoltator!!!

Nu stiu daca e cazul tau, dar mie mi se pare revoltator faptul ce majoritatea covarsitoare a stapanilor de caini nu aduna fecalele pe care animalele lor le lasa pe trotuare si spatii verzi. As pune niste amenzi usturatoare pentru asa ceva. La fel si pt cei care is plimba cainii fara lesa sau fara botnita.

+Quote Post
corect
mesaj Feb 3 2009, 12:09 PM
Mesaj #7

Membru veteran

Postari: 413
Inscris: 14-May 08
De la: Bucuresti
Utilizatorul numarul: 7

Citeaza (Sol Badguy @ Feb 3 2009, 11:58 AM) *
Nu stiu daca e cazul tau, dar mie mi se pare revoltator faptul ce majoritatea covarsitoare a stapanilor de caini nu aduna fecalele pe care animalele lor le lasa pe trotuare si spatii verzi. As pune niste amenzi usturatoare pentru asa ceva. La fel si pt cei care is plimba cainii fara lesa sau fara botnita.

Foarte corect spus. Legea exista doar amenzile nu le da nimeni din pacate.

+Quote Post
Vizitator_Bobica.
mesaj Feb 3 2009, 12:15 PM
Mesaj #8

Guests

Sterilizati animalele de companie sau o sa avem un oras plin de caini si pisicute vagaboante blink.gif

+Quote Post
Vizitator_stela.
mesaj Feb 3 2009, 12:21 PM
Mesaj #9

Guests

Citeaza (Sol Badguy @ Feb 3 2009, 11:58 AM) *

Mi se pare mai de neinteles faptul ca o serie de OAMENI fac o mizerie de nedescris in parcuri si nimeni nu le reproseaza nimic. Sticle de tot felul, hartii, coji de seminte si altele mai putin obisnuite care nu sunt degradabile. Ce ziceti de asta?

+Quote Post
Vizitator_Sol Badguy.
mesaj Feb 3 2009, 12:46 PM
Mesaj #10

Guests

Citeaza (stela @ Feb 3 2009, 12:21 PM) *
Mi se pare mai de neinteles faptul ca o serie de OAMENI fac o mizerie de nedescris in parcuri si nimeni nu le reproseaza nimic. Sticle de tot felul, hartii, coji de seminte si altele mai putin obisnuite care nu sunt degradabile. Ce ziceti de asta?

Eu mereu arunc ambalajele si gunoaiele la cos. Caine n-am.
Tu le arunci la cos SI strangi rahatul cainelui tau?

+Quote Post
Vizitator_aaa.
mesaj Feb 3 2009, 12:57 PM
Mesaj #11

Guests

da' ce zici ca obligatia este tot a unei serii de oameni ce-si plimba cainii si nu curatza fecalele! ti se pare ca da cineva vina pe caini??...Asa ca tu propui tema: serie de oameni ce fac o mizerie de nedescris in parc vs serie de oameni ce nu strang fecalele propriilor caini! ce zici de asta?

+Quote Post
Vizitator_Blonde.
mesaj Feb 3 2009, 01:06 PM
Mesaj #12

Guests

Pai din cate inteleg eu din ce tot discutati aici, cred ca cel mai bine ar fi sa sterilizam stapanii cainilor care nu strang fecalele din parc. Nu?

+Quote Post
corect
mesaj Feb 3 2009, 01:29 PM
Mesaj #13

Membru veteran

Postari: 413
Inscris: 14-May 08
De la: Bucuresti
Utilizatorul numarul: 7

Nu stiu daca exista lege dar mi se pare corect ca si acesti oameni sa fie amendati la fel ca si stapanii cainilor care nu strang dupa animalele lor si nu le plimba cu lesa si botnita. Doar sa fie aplicate aceste amenzi, ca de aici apare de fapt problema. Atata timp cat nimeni nu e amendat pentru asa ceva multi (ca sa nu zic marea majoritate) se va comporta la fel.
Mai mult, oameni care sa arunce hartiile la cos am vazut (asa fac si eu) dar stapani care sa stranga dupa cainii lor inca nu.

+Quote Post
Vizitator_cutu.
mesaj Feb 3 2009, 01:35 PM
Mesaj #14

Guests

Citeaza (Sol Badguy @ Feb 3 2009, 12:46 PM) *
Eu mereu arunc ambalajele si gunoaiele la cos. Caine n-am.
Tu le arunci la cos SI strangi rahatul cainelui tau?

Eu am caine, imi duc ambalajele la cos, strangeam rahatul cainelui meu pana intr-o zi cand m-am intepat intr-o siringa aruncata sub fruze si am stat un an de zile cu frica: HIV sau nu? Ma poate condamna cineva ca nu mai strang rahatul cainelui?

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Feb 3 2009, 01:45 PM
Mesaj #15

Guests

Citeaza (cutu @ Feb 3 2009, 01:35 PM) *
Eu am caine, imi duc ambalajele la cos, strangeam rahatul cainelui meu pana intr-o zi cand m-am intepat intr-o siringa aruncata sub fruze si am stat un an de zile cu frica: HIV sau nu? Ma poate condamna cineva ca nu mai strang rahatul cainelui?

1) era seringa altui caine. a unui caine prost.

2) poti incerca sa-ti iei ca animal de companie o vaca, cred ca va potriviti; nimeni nu o sa te condamne ca nu o sa mai strangi dupa companion.

+Quote Post
Vizitator_Guest.
mesaj Feb 3 2009, 07:15 PM
Mesaj #16

Guests

Dacatot sant bani - mai bine s-ar monitoriza gropile decat cainii si pisicile din apartamente

+Quote Post
Vizitator_Dedalus.
mesaj Feb 3 2009, 09:15 PM
Mesaj #17

Guests

Ii dau doctorului 200 000 si-mi semneaza ca mi-a sterilizat pisicutza. Vine domnul Oprescu sa-mi verifice matza sub coada daca e asa?

Ca ce chestie vrea Oprescu sa-mi sterilizez eu pisica???? Eu vin la el acasa sa-i pun pe copii dumnealui sa se tunda ca sa imprastie paduchi???

Adica, nu conteaza cum imi ingrijesc animalele, daca le sterilizez???

Noi nu suntem in stare sa reparam semafoarele din Bucuresti si o sa inregistram totzi kotoii si toate potaile???

Cine a venit cu propunerile astea ar trebui sterilizat. Un asemenea creier nu trebuie sa aiba sanse sa se reproduca.

+Quote Post
Vizitator_Dedalus.
mesaj Feb 3 2009, 09:20 PM
Mesaj #18

Guests

Citeaza (aaa @ Feb 3 2009, 11:24 AM) *

UNDE sa le declare?! Astia de la primarii- li se strica softul de impozite la doua luni o data, habar nu au cate case sunt pe o strada, dau avize de constructie incalcand propriile legi, nu au loc nici ei unde sa stea prin primarii si o sa infiinteze un sistem de inregistrare al animalelor de companie???!!!

Cine draq ii crede in stare de asa ceva?! Sa ne imaginam ca in trei luni toti porpietarii trebuie sa declare animalele la primarie. Sunt undeva spre 300-400,000 de animale in Buc. Asta inseamanca ca UNA SUTA MII PERSOANE pe luna vor veni la primarie, depunind UNA SUTA MII HARTII pe luna. Trebuie si actualizate, ca doar daca imi moare pisoiul, trebuie sa-l scot din evidenta.

Ma umfla rasul la un gand fugar: se aplica si la pestii din acvariu? Si la sopairle, serpi, gandaci africani?

+Quote Post
Vizitator_Dedalus.
mesaj Feb 3 2009, 09:23 PM
Mesaj #19

Guests

Citeaza (Dedalus @ Feb 3 2009, 09:20 PM) *
UNDE sa le declare?! Astia de la primarii- li se strica softul de impozite la doua luni o data, habar nu au cate case sunt pe o strada, dau avize de constructie incalcand propriile legi, nu au loc nici ei unde sa stea prin primarii si o sa infiinteze un sistem de inregistrare al animalelor de companie???!!!

Cine draq ii crede in stare de asa ceva?! Sa ne imaginam ca in trei luni toti porpietarii trebuie sa declare animalele la primarie. Sunt undeva spre 300-400,000 de animale in Buc. Asta inseamanca ca UNA SUTA MII PERSOANE pe luna vor veni la primarie, depunind UNA SUTA MII HARTII pe luna. Trebuie si actualizate, ca doar daca imi moare pisoiul, trebuie sa-l scot din evidenta.

Ma umfla rasul la un gand fugar: se aplica si la pestii din acvariu? Si la sopairle, serpi, gandaci africani?

Unu" avea un leu in casa. Dupa o asemena gandire, leul nu ar trebui inregistrat, ca nu-i periculos. In schimb pisica mea de 3 luni, da!

Cat priveste sterilizarea animalelor de strada, m-am saturat sa tot aud ca se va face. Sunt convins ca nu se va face niciodata, fiind acea idee buna al draqului de jumulit la bani necontrolat din fonduri publice...

+Quote Post
Vizitator_musafir de departe.
mesaj Feb 3 2009, 09:32 PM
Mesaj #20

Guests

Mi se pare ca legea asta este total anticonstitutionala , adica incalca dreptul la propietate.
Pe de alta parte, daca te uiti ce este in alte tari, oamenii se inghesuie sa isi sterilizeze animalele....si sunt mai multe motive pentru asta : una ca sunt anumite state unde nu ai voie sa iti reporduci animalul daca nu face parte dintr-o rasa recunsocuta si nu faci un bussiness din asta ( crescatori de elita)...deci acolo se descurajeaza proliferarea necontrolata a metisilor sau "corcituri"cum sunt cunoscuti in Ro. Desigur, nu este cazul in RO...
Un lucru cu totul interesant este si faptul ca d.p.d.v. medical sterilizarea este un lucru in general benefic organismului animalului respectiv...dar chestia are multe fatete si poate nu este cazul sa o discutam aici....
In orice caz, imaginea relevata dupa citirea frontului de topic in care vine angajatul Primariei sa iti ia cainele din curte si sa il castreze, este absolut hilara si ridicola...asta nu dovedeste decat incompetenta celui care s-a gandit la legea aia si lipsa absoluta de opinii de la adviseri stiintifici pentru el, saracul...

+Quote Post
Vizitator_je.
mesaj Feb 3 2009, 09:58 PM
Mesaj #21

Guests

Doamne cate ineptii pot scoate unii : auzi la ei le incalca dreptul de proprietate , ai cumva drept de proprietate pe fofoloanca pisicii ??? sper sa se voteze aceasta lege. Daca iti iei angajamentul in scris ca vei avea grija personal de cele 5 pisici fatate azi de pisica ta , si care intr-un an mai fata de cate 2 ori x 5 atunci da iti dau dreptate. E normal sa se doreasca o evidenta si un control asupra inmultirii acestor animale. Multi iubitori de animale carora le aduce cateaua de 2 ori / an cate 4-7 pui ce credeti ca fac cu ei ??? sa nu imi zici mie ca ii creste pe toti ?? ca daca ar face asa ceva in 3 ani ar sari de 100 de caini. Iti zic eu , mai lasa cativa pe cheiul dambovitei sau ii arunca pe vre-un loc viran.Decat sa ii chinuie mai bine sa nu ii mai fete , si eu 1 catelusa are 7 ani e castrata si e la fel de nebuna si tampita ca in prima zi cand am luat-o , depinde de tine ca stapan cum ai grija de ea, daca o scoti sa o plimbi , daca ii aloci macar 30 de minute din timpul tau zilnic. Mai auzeam pe unii ca daca il castrezi se face ca boul cainele , se face normal daca il ghiftuiesti in loc sa ii dai mancare 1 data pe zi . Exista planuri de alimentatie pentru caini / pisici si nu costa nimic doar ceri sfatul unui medic veterinar. Dar asa stim noi sa ne plangem in loc sa vedem si fata buna a lucrurilor noi.

+Quote Post
Vizitator_Alex.
mesaj Feb 3 2009, 11:29 PM
Mesaj #22

Guests

Eu nu am nimic cu sterilizarea. Am (mama are) 3 motani, toti sterilizati.
Dar sa ma duc sa le implanteze cip sub piele mi se pare o imbecilitate. De ce sa chinui animalul daca nu are nicio problema de sanatate?
Mai mult, cine va suporta costurile?
Daca platesc eu direct din buzunar, ma deranjeaza. Daca plateste statul, iar ma deranjeaza.

Parerea mea e ca niste "prieteni" au o firma care importa asemenea cip-uri si, cu criza asta, au gasit o solutie sa duca business-ul mai departe.

+Quote Post
Vizitator_ANREEA.
mesaj Feb 4 2009, 12:24 AM
Mesaj #23

Guests

Citeaza (je @ Feb 3 2009, 09:58 PM) *
Doamne cate ineptii pot scoate unii : auzi la ei le incalca dreptul de proprietate , ai cumva drept de proprietate pe fofoloanca pisicii ??? sper sa se voteze aceasta lege. Daca iti iei angajamentul in scris ca vei avea grija personal de cele 5 pisici fatate azi de pisica ta , si care intr-un an mai fata de cate 2 ori x 5 atunci da iti dau dreptate. E normal sa se doreasca o evidenta si un control asupra inmultirii acestor animale. Multi iubitori de animale carora le aduce cateaua de 2 ori / an cate 4-7 pui ce credeti ca fac cu ei ??? sa nu imi zici mie ca ii creste pe toti ?? ca daca ar face asa ceva in 3 ani ar sari de 100 de caini. Iti zic eu , mai lasa cativa pe cheiul dambovitei sau ii arunca pe vre-un loc viran.Decat sa ii chinuie mai bine sa nu ii mai fete , si eu 1 catelusa are 7 ani e castrata si e la fel de nebuna si tampita ca in prima zi cand am luat-o , depinde de tine ca stapan cum ai grija de ea, daca o scoti sa o plimbi , daca ii aloci macar 30 de minute din timpul tau zilnic. Mai auzeam pe unii ca daca il castrezi se face ca boul cainele , se face normal daca il ghiftuiesti in loc sa ii dai mancare 1 data pe zi . Exista planuri de alimentatie pentru caini / pisici si nu costa nimic doar ceri sfatul unui medic veterinar. Dar asa stim noi sa ne plangem in loc sa vedem si fata buna a lucrurilor noi.

Auzi la tine musafirule.

Adica, daca tu esti un egocentrist ar trebui sa te impiedecam sa te reproduci? Ba mai mult sa se dea navala la tine in casa si sa se spuna: Guest nu este de rasa, nu poate avea descendenti. Ai fost candva sef de promotie? Nu se calca dreptul de proprietate se calca dreptul la intimitate. Gandeste-te Oblio, pardon Guest, la babutele care au pisici. Sa vina unul sa le sterilizeze? Cine asigura tratamentul postoperatoriu. Cine plateste sterilizarea? Poate va fi gratuita pentru proprietarii de animale beneficiari, dar asta inseamna bani publici alocati unor cabinete selectate (mai tarziu iti spun si care; daca esti baiat destept afli si singur) si daca nu ma crezi mergi in adaposturile de caini (ca de pisici nu exista) si vezi cum in 2000-2004 au facut pui catele sterilizate (adica cabinetul a luat bani, a "deschis cateaua", a cusut-o la loc si pa. Pune-te in postura unui posesor de caini (pisici) fara posibilitati financiare. Un astfel de tratament duce la complicatii Si daca nu ai bani, mai adauga un gram de suferinta si agitatie la necazurile de zi cu zi. Te compatimesc, Musafirule care ai un animal de care ai grija (cine mai e ca tine, ii aloci 30 de minute zilnic) si probabil ai avut si alte animale pe care le-ai schimbat ca pe ciorapi; nu-mi place hamsterul imi iau un chincilla, insa te deranjaza cainii vagabonti din zona blocului tau.

+Quote Post
Vizitator_Dia.
mesaj Feb 4 2009, 06:57 AM
Mesaj #24

Guests

Citeaza (musafir de departe @ Feb 3 2009, 09:32 PM) *
Un lucru cu totul interesant este si faptul ca d.p.d.v. medical sterilizarea este un lucru in general benefic organismului animalului respectiv...dar chestia are multe fatete si poate nu este cazul sa o discutam aici....

Ba poate ca acest aspect ar trebui sa fie luat in primul rand in calcul! In special pentru pisici. Eu am exemplul pisicilor mamei mele care, odata sterilizate, s-au ingrasat nefiresc de mult. Medicul ne-a avertizat inca de atunci ca acest lucru se va intampla si ca in timp or sa apara probleme de sanatate. Cu toata alimentatia echilibrata si toate tipurile de hrana recomandate, o pisica de apartament nu are cum sa contracareze efectul de ingrasare deoarece nu face suficienta miscare.

Astfel incat nu inteleg de ce eu ar trebui acum sa-mi sterilizez pisica, avand drept exemplu negativ ceea ce s-a intamplat cu pisicile memei mele.

Cat despre partea cu "fuge de acasa si se intoarce cu pui", dati-mi voie sa va spun ca pisica asta n-a parasit apartamentul decat in bratele mele ca sa mearga la veterinar. Fuga accidentala sau iesitul pe geam sunt excluse din discutie, eu stand la un etaj superior. Principala preocupare a fost " blindarea" ferestrelor si usii de la balcon TOCMAI pentru ca ea sa nu aiba vreo idee intr-un moment de neatentie. Inutil sa spun ca daca ar reusi sa sara pe geam, sarcina ar fi ultima mea preocupare.... Or cadea pisicile intotdeauna in picioare dar de la inaltimea asta direct pe asfalt n-ar avea nicio sansa.

Si in aceste conditii, de ce mi-as supune animalul de companie unei operatii ale carei urmari negative le stiu?

+Quote Post
Vizitator_musafir de departe.
mesaj Feb 4 2009, 02:37 PM
Mesaj #25

Guests

Citeaza (ANREEA @ Feb 4 2009, 12:24 AM) *
Auzi la tine musafirule.

Adica, daca tu esti un egocentrist ar trebui sa te impiedecam sa te reproduci? Ba mai mult sa se dea navala la tine in casa si sa se spuna: Guest nu este de rasa, nu poate avea descendenti. Ai fost candva sef de promotie?

...
@ Anreea :Intamplator sau nu, am fost si sef de promotie..si nu o data ci de doua ori smile.gif

@ Je : nu era cazul sa ma jignesti (ïneptii???)...pur si simlu in statul in care sunt eu licentiat sa practic chirurgie veterinara asa sunt legile...animalele sunt considerate proprietatea stapanului lor si nu ai voie sa le atingi, nici macar in spitalul veterinar fara acordul scris al stapanilor. Exista o singura exceptie : urgentele de grad 0.

As fi curios sa aud parerea unui specialist in drept de propietate in Romania pe chestia asta ....

@ Dia : problema este mult mai complicata si nu este locul cel mai fericit de a se discuta aici...ca idee, este adevarat ca schimbarile hormonale induse de lipsa orvarelor sau a testiculelor pot avea ca efecte negative un surplus de greutate cu toate consecintele tardive de aici ( diabet, probleme de tyroida, etc.).
Chestia asta se poate contracara printr-o educatie si un follow-up destul de strans cu veterinarul tau ( vizite cle putin anuale ), precum si printr-o dieta sanatoasa...
Eu vorbeam de altceva cand spuneam de efecte benefice...ce ai spune de faptul ca daca faci sterilizarea INAINTE DE PRIMUL CICLU DE CALDURI sansele ca pisica sau catelul tau sa faca un cancer mamar sau de prostata sunt aproape de zero ?
da o cautare de google si vezi cum sta treaba...
...WHEN TO SPAY: There is firm medical research indicating that if a dog spay surgery is performed before the dog's first estrus cycle (heat) the chances for developing mammary gland cancer later in life is nearly zero.""...

+Quote Post
Vizitator_Micu.
mesaj Feb 4 2009, 04:40 PM
Mesaj #26

Guests

Sint de acord cu sterilizarea animalelor de companie daca se face concomitent cu sterilizarea stapanilor tongue.gif .
Iar acestia sa accepte sterilizarea lor(stapanilor), daca si cei care au propus asta sa fie sterilizati impreuna cu familiiile lor...practic sa se faca sterilizarea tuturor, animale si oameni...oare animalele sterilizate nu ar fi de acord ca sterilizarea oamenilor care le sterilizeaza sau maltrateaza? Lasand gluma la o parte, nu sint de acord cu sterilizarea nici la animale si nici la oameni!!! Este o crima!
Cred ca cucoana aia grasa de la Primarie care a propus asta este chiar ea sterila din motive medicale si nu a stiut cum sa scape de aceasta frustrare....decat sa-i castreze si pe altii...vechea poveste romaneasca cu "capra vecinului".

+Quote Post
Vizitator_Adina.
mesaj Feb 6 2009, 08:45 PM
Mesaj #27

Guests

Si comunistii tot asta faceau - iti impuneau ce sa faci in propria casa.

Este o incalcare grosolana a drepturilor mele si a proprietatii mele. E treaba mea ce fac cu cainele sau pisica din casa, poate vreau sa-mi faca pui. Sunt unele animale care sunt foarte batrane si nu mai rezista la anestezie, le omori daca te apuci sa faci asa ceva.
Oamenii oricum nu-si lasa animalele sa se imperecheze cu astea de pe strada ca isi dau seama ca pot sa ia fel de fel de boli.

Care e comunistul care a propus asa ceva???? Se gandeste ca pot sa dau in judecata Primaria/ Statul pentru o astfel de lege? Macar de atata lucru sa ma folosesc ca am intrat in Uniune, de legile Comisiei care ne guverneaza si pe noi.

La mine pe strada si pe o strada perpendiculara sunt 2 haite de cate 15-17 caini de iti e si frica sa mai mergi, nu mai stii pe unde sa o iei si doamne fereste sa se supere unul pe tine sa inceapa sa latre ca sar toti. De ce nu folosesc banii, daca au prea multi si nu stiu ce sa faca cu ei, ca sa adune toti acesti caini in niste adaposturi, sa nu ne mai atace pe noi, copiii nostri, animalele de companie pe care le scoatem la plimbare s.a?
Am facut totul si exact asta a mai ramas - sa-mi sterilizeze mie animalul de companie... dry.gif

+Quote Post
Vizitator_catalins.
mesaj Feb 7 2009, 06:44 AM
Mesaj #28

Guests

Toata discutia de mai sus despre sterilizare sau despre cacatii de caine este una falsa.

De fapt problema as pune-o cu totul altfel:
- ai pisica sau caine acasa si ai declarat-o dar nu vrei s-o castrezi: 3000 RON taxa pe an.
- ai pisica sau caine acasa si ai declarat-o si ai castrat-o: 1500 RON taxa pe an
- ai pisica sau caine acasa si nu ai declarat-o: 10000 RON taxa pe an.

Observati ca nu este vorba de amenzi ci de niste taxe.
Vreti animale de casa care sa poata produce alte animale de casa (pe care de regula le aruncati in strada), platiti.

Curios este ca pe cine cunosc eu cu animale in case, se duc ei singuri sa le castreze, astfel ei scapa de niste probleme mai delicate cu animalul respectiv. Care e problema??

Si nu am pus deloc problema pishatzilor si cacatzilor de animal; pentru caini dar si pentru pisici: aveti idee de ce la oras exista canalizare, iar la tara wc-urile se fac la 4-5 metri adancime? Pentru ca materiile pe care le elimina mamiferele (adica om, pisica sau caine) sunt pline de MICROBI.

De ce oare un om ce se caca in mijlocul trotuarului este apostrofat de un mare iubitor de animale, iar acelasi iubitor ignora pur si simplu cacastoarea propriului odor???

Cred e nevoie de niste taxe sau impozite. Dar mari.

+Quote Post
Vizitator_Cristi.
mesaj Feb 7 2009, 08:42 AM
Mesaj #29

Guests

Citeaza (catalins @ Feb 7 2009, 06:44 AM) *
Toata discutia de mai sus despre sterilizare sau despre cacatii de caine este una falsa.

De fapt problema as pune-o cu totul altfel:
- ai pisica sau caine acasa si ai declarat-o dar nu vrei s-o castrezi: 3000 RON taxa pe an.
- ai pisica sau caine acasa si ai declarat-o si ai castrat-o: 1500 RON taxa pe an
- ai pisica sau caine acasa si nu ai declarat-o: 10000 RON taxa pe an.

Sunt curios cum ai ajuns la taxele astea si cum crezi ca ar ajuta ele si mai ales, pe cine. De ce sa platesti o taxa pentru a tine un animal in casa? Crezi ca o dispara rahatii de pe trotuare daca platesti taxa asta? E chiar mai rau daca se intampla asa ceva pentru ca atunci mentalitatea detinatorului de animale se transforma in: platesc o taxa pentru animal, deci cineva ar trebui sa stranga rahatii de pe trotuar in urma animalului meu.
Amenda pe de alta parte e cea mai buna solutie: te-a prins ca-ti plimbi cainele fara punga si faras dupa tine, pac: 1000 RON pana te inveti sa fii civilizat.
In alta ordine de idei, o pisica e mai usor de crescut in casa pentru ca e mai... "civilizata" decat un caine: isi face treaba intr-o cutie cu nisip pe care o cureti constant si arunci "produsul" la ghena. De asemenea pisicile tin numarul rozatoarelor sub control asa ca iar sunt curios cati sobolani si soareci am vedea iesind din subsol odata cu sterilizarea pisicilor.
Si inca ceva: as vrea sa-mi sterilizez pisica doar dupa ce face un rand de pui si am deja amatori (viitori stapani). Cat despre inregistrarea si vaccinarea ei la un punct veterinar mi se pare o idee foarte buna.
Concluzie: sterilizarea animalelor de casa ar trebui sa se faca dupa un studiu care sa precizeze care animal e mai periculos pentru societate (muscaturi, purtarea unor agenti patogeni.... etc) astfel o sa ajungem sa castram porcusorii de guineea si canarii cazand intr-o latura amuzanta si anume: ridicolul.

+Quote Post
Vizitator_AndreiRN.
mesaj Jul 27 2009, 06:36 PM
Mesaj #30

Guests

Este o forma de control a populatiei de stil socialist/comunist
Proprietarul este responsabil pt animalul lui si cele fara sa ajunga pantofi.
E o lege simpla.

+Quote Post

2 Pagini V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic
1 Utilizatori care citesc acest topic (1 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 13th November 2019 - 01:01 PM