IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

5 Pagini V  « < 3 4 5  
Reply to this topicStart new topic
> Dati bani cersetorilor ?
Vizitator_zz.
mesaj Jun 13 2010, 04:01 PM
Mesaj #121

Guests

Citeaza (Gigiel @ Sep 6 2008, 07:21 PM) *
Dau bani tuturor celor care imi cer, daca am, pentru ca ma gindesc ca:
1/ oricind pot fi in locul lor;
2/ daca ma mint si-mi cer bani de piine si ei se duc sa-si ia de baut e problema lor. Nu eu mint, ci ei si la urma urmei n-o sa stau sa-i verific ce fac ei cu banii. Si, in plus, daca din 100 de cersetori unul singur chiar isi ia piine eu zic ca e un procentaj ok.
Oricum, prietenii zimbesc ironic si nu inceteaza sa se minuneze de naivitatea mea; sint atit de fericiti cind descopera cit de bou sint incit li se lumineaza ochii. Argumentul lor suprem este "ai vazut Filantropica???" - de parca filmul asta ar fi proba suprema care dovedeste fara univoc ca la cersetori nu trebuie sa le dai bani. Dupa un timp vin ei insisi sa-mi ceara bani (cu imprumut) si atunci e rindul meu sa zimbesc, dar amar. Imi vine sa le zic: "ati vazut Filantropica?" -- dar ma abtin. Nu-i asa, oricind pot fi in locul lor.

1/ daca zici ca poti oricand sa fii in locul lor inseamna ca ori iti da tati bani de suc ori iti castigi existyenta in mod inconstient.

2/ pai daca esti asa de darnic cu borfasii si Filantropica nu te-a convins du-te oriunde in europa de vest sa vezi ce au patit aia de cand am intrat noi in UE. toata tiganimea si-a mutat operatiunile acolo. ei or sa stea acolo unde le da lumea bani de pomana nu unde le da lumea de lkucru. daca vrei sa vina inapoi in Romania da-le bani, frate.

nu zic sa nu dai la un batran bolnav, dar care sunt apti nu au absolut nici o scuza. si nici tu nu ai nici o scuza daca maine ajungi "in locul lor". oricand poti merge la tara sa lucrezi o bucata de pamant, nu te pune nimeni sa stai la oras sa faci foamea si sa cersesti. dar na, omul sarac cu duhu nu gandeste prea mult si prea des.
Go to the top of the page

+Quote Post
rammstein
mesaj Jun 13 2010, 04:50 PM
Mesaj #122

Membru veteran

Grup: Membri
Postari: 2 344
Inscris: 7-April 10
Utilizatorul numarul: 19 455

Dau tot timpul. Fara numar. Mai ales celor institutionali... biggrin.gif

+Quote Post
Vizitator_gigel de luxembourg.
mesaj Jun 13 2010, 08:03 PM
Mesaj #123

Guests

Citeaza (rammstein @ Jun 13 2010, 04:50 PM) *
Dau tot timpul. Fara numar. Mai ales celor institutionali... biggrin.gif

lol. tare

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Jun 23 2010, 09:22 PM
Mesaj #124

Guests

Citeaza (Musafir- PERTINENT @ May 21 2009, 01:47 PM) *
OAMENI care au nevoie reala de ajutor:

nevazatorii adevarati nu cersesc!
ei doresc sa fie activi, nu umiliti!

+Quote Post
Invincible
mesaj Jun 24 2010, 07:03 PM
Mesaj #125

Membru
**

Postari: 51
Inscris: 3-December 08
Utilizatorul numarul: 5 059

nu mai dau de cand am vazut ca astia au mai multi bani decat mine

--------------------
morom3t3.wordpress.com

E inutil sa ma ataci caci esti steril,/Apar in stil letal si te surprind,/Te prind, te scufund in benzina si te aprind zambind./Ma metamorfozez in nor, ma urc la cer, te fulger si cobor,/Scot katana si trec la lupta, la sol,/Trec cu ea prin tine lasandu-ti sufletul gol./Pana nu mori, nu mor!

+Quote Post
Vizitator_george.
mesaj Jun 24 2010, 10:06 PM
Mesaj #126

Guests

le dau pensia lu bunica si salariul mamei care e invatatoare.

+Quote Post
Vizitator_Caragiale.
mesaj Jun 25 2010, 05:55 AM
Mesaj #127

Guests

Nu ma refer la retelele de prositutie si cersetorie practicate de unii care se plimba cu Mercedesurile dar as dori criticilor care-si dau cu presupusul si blameaza amaratii sa doarma 3 zile pe o banca in parc , acoperiti cu folii sa o apere de ploile imense care au picat , imbracata in tzoale de capatat , inconjurata de cativa catzei maidanezi vai mama lor de amarati si ei, asa cum doarme o batrana intr-un mare oras Caragialesc , sub privirile nepasatoare ale edililor si al ASISTENTEI SOCIALE ZERO DIN TARA ASTA DE BABBUINI !

Succes la batut apa in piua!

+Quote Post
Vizitator_george.
mesaj Jun 25 2010, 01:09 PM
Mesaj #128

Guests

Citeaza (Caragiale @ Jun 25 2010, 05:55 AM) *
Nu ma refer la retelele de prositutie si cersetorie practicate de unii care se plimba cu Mercedesurile dar as dori criticilor care-si dau cu presupusul si blameaza amaratii sa doarma 3 zile pe o banca in parc , acoperiti cu folii sa o apere de ploile imense care au picat , imbracata in tzoale de capatat , inconjurata de cativa catzei maidanezi vai mama lor de amarati si ei, asa cum doarme o batrana intr-un mare oras Caragialesc , sub privirile nepasatoare ale edililor si al ASISTENTEI SOCIALE ZERO DIN TARA ASTA DE BABBUINI !

Succes la batut apa in piua!

mai dau din cand in cand unui tip la mine in cartier care nu cere bani dar se vede clar ca nu are unde dormi .i am mai lasat tigari ,o paine ... bani nu prea am nici eu dar daca nu l as fi cunoscut, cum naiba sa ii dau ?sunt mai toti niste hoti!pe ruta de metrou militari-piata unirii mereu vine unu pe care l as bate chiar si cred ca intr-o zi o sa iau o initiativa de genul asta.e roman are mereu adidasi noi nouti de diferite marci ,haine toate curate noi noute si il lasa pe ala micu sa faca colecta in timp ce el sta in genunchi si striga "tatal nostru care esti in ceruri..." si ca "suntem 12 frati acasa si nu avem ce manca..."si ala micu care intre timp a mai crescut ca de vreo 3 4 ani tot ii vad aproape zilnic incepe sa semene foarte mult cu cel mai mare. Acum nu inteleg de ce nu se face nimic in legatura cu acest lucru.credeti ca daca as chema politia ar rezolva ceva in bine ? eu nu prea am incredere...ce naiba o fi de facut ?

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Jun 25 2010, 01:14 PM
Mesaj #129

Guests

Citeaza (george @ Jun 25 2010, 01:09 PM) *
mai dau din cand in cand unui tip la mine in cartier care nu cere bani dar se vede clar ca nu are unde dormi .i am mai lasat tigari ,o paine ... bani nu prea am nici eu dar daca nu l as fi cunoscut, cum naiba sa ii dau ?sunt mai toti niste hoti!pe ruta de metrou militari-piata unirii mereu vine unu pe care l as bate chiar si cred ca intr-o zi o sa iau o initiativa de genul asta.e roman are mereu adidasi noi nouti de diferite marci ,haine toate curate noi noute si il lasa pe ala micu sa faca colecta in timp ce el sta in genunchi si striga "tatal nostru care esti in ceruri..." si ca "suntem 12 frati acasa si nu avem ce manca..."si ala micu care intre timp a mai crescut ca de vreo 3 4 ani tot ii vad aproape zilnic incepe sa semene foarte mult cu cel mai mare. Acum nu inteleg de ce nu se face nimic in legatura cu acest lucru.credeti ca daca as chema politia ar rezolva ceva in bine ? eu nu prea am incredere...ce naiba o fi de facut ?

aaaa si intre statii mai si scoate cata mai teancul de cate 1 leu si ii numara dupa care trece la vagonul celalalt. huh.gif

+Quote Post
Vizitator_Ana.
mesaj Jun 25 2010, 06:19 PM
Mesaj #130

Guests

Citeaza (george @ Jun 25 2010, 01:09 PM) *

Simplu. Le dai un prezervativ, cel mult, spunand: 12 sunteti cam multi, nu vi se pare?......

Personal, nu ii bag in seama. Eu tot aman sa fac un copil, desi am deja 30 de ani tocmai pentru ca nu imi permit. Pana la urma si risc sa nu mai pot avea inaintand in varsta. Si astia vin cu nesimtire si imi baga sub nas sloganul ca suntem 12 la parinti si eu trebuie sa-i inteleg?

Dar, in definitiv, nu povestea conteaza, pot inventa si altele mult mai spumoase. Ideea e ca astia nu stiu ce-i aia responsabilitatea si nici nu o sa-i intereseze sa afle daca tot primesc de la "inimile miloase" asa zisul "ajutor".

+Quote Post
daniel_O7
mesaj Jul 28 2010, 12:00 PM
Mesaj #131

Membru
**

Postari: 15
Inscris: 27-July 10
Utilizatorul numarul: 23 123

De multe ori, nu, pentru că nu simt că aceasta este metoda cea mai bună de a îi ajuta.

+Quote Post
Vizitator_avram.
mesaj Nov 1 2010, 05:26 PM
Mesaj #132

Guests

Citeaza (daniel_O7 @ Jul 28 2010, 12:00 PM) *
De multe ori, nu, pentru că nu simt că aceasta este metoda cea mai bună de a îi ajuta.

a cazut si ultimul bastion al evaziunii fiscale

+Quote Post
Vizitator_ionut.
mesaj Dec 22 2010, 02:52 PM
Mesaj #133

Guests

Oameni buni, va rog nu mai dati cu banii in tiganii care fac galagie pe strazi si se pretind colindatori !

+Quote Post
Vizitator_toto.
mesaj Dec 27 2010, 10:00 AM
Mesaj #134

Guests

Tiganii aia care bat in tobe si scot sunete de genu: aaaa tatata bababa. E simplu: daca nu primesc nimic anul asta nu mai vin la anu'. Asta nu e colind e o cersetorie agresiva. excl.gif

+Quote Post
Vizitator_mihai.
mesaj Dec 27 2010, 11:27 AM
Mesaj #135

Guests

Nu stiu daca exista cersetori care sa cerseasca doar pt ei. in general au stapani in spate carora le dau banii si fiecare stapan isi are zona sa de influenta. Si acestia au in spate oameni mult ami puternici, chiar f bogati. Eu unul cand vine unul langa mine ma gandesc ca ii sporesc averea altuia, asa ca imi trece orice gand din start.

+Quote Post
neverman
mesaj Jan 9 2011, 03:55 PM
Mesaj #136

Membru
**

Postari: 23
Inscris: 8-January 11
De la: SUCEAVA
Utilizatorul numarul: 25 336

Citeaza (CC @ Sep 9 2008, 09:25 AM) *
Dupa parerea mea e vina poliţiei. Cerşitul e ilegal. Daca poliţia şi-ar face treaba, nu ne-ar mai harţui pe strazi, prin magazine, prin restaurante, prin mijloacele de transport. Şi biserica ar putea face mai multe acte de caritate pentru nevoiaşi.

Eu nu le dau bani. Donez la biserica şi la organizaţii non-profit. Soţul le dadea bani

SI CE SA LE FACA POLITIA , DESTEPTACIUNE INTRUCHIPATA? NU SUNT POLITIST , DAR CHIAR MA AGASEAZA DIN ASTIA CA TINE CARE CRED CA POLITISTII SUNT NISTE ARHANGHELI CARE TE POT SCAPA DE TOATE PROBLEMETE TALE !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! CE VREI SA LE FACA CERSETORILOR , DECAT O AMARATA DE AMENDA ??? SA-I EXTERMINE ? SA-I IMPUSTE ? CE SA LE FACA DESTEPTULE !!!!!!

Citeaza (neverman @ Jan 9 2011, 03:55 PM) *
SI CE SA LE FACA POLITIA , DESTEPTACIUNE INTRUCHIPATA? NU SUNT POLITIST , DAR CHIAR MA AGASEAZA DIN ASTIA CA TINE CARE CRED CA POLITISTII SUNT NISTE ARHANGHELI CARE TE POT SCAPA DE TOATE PROBLEMETE TALE !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! CE VREI SA LE FACA CERSETORILOR , DECAT O AMARATA DE AMENDA ??? SA-I EXTERMINE ? SA-I IMPUSTE ? CE SA LE FACA DESTEPTULE !!!!!!

AM UITAT SA ADAOG. FIECARE DIN NOI SUNTEM VINOVATI DE NESIMTIREA ASTORA , A CERSETORILOR ! DACA NU LE-AM DA BANI , DE FIECARE DATA , SPIASITI , LA FIECARE SARBATOARE - CAND TOT ROMANUL ESTE RELIGIOS , NUMAI ATUNCI ! - , AR FI MAI BINE. S-AR ERADICA ACEST FENOMEN , CUM SPUN STIRISTELE.

+Quote Post
Vizitator_Dionis1979.
mesaj Jan 24 2011, 07:31 AM
Mesaj #137

Guests

[/quote]
[size="5"][/size][color="#0000FF"][/color]Hai sa fim seriosi...nu numai tiganii cersesc,foarte multi chiar nu au nu numai ca cer ca nu vor sa munceasca,unii chiar sunt amarati.

+Quote Post
Vizitator_toto.
mesaj Jul 24 2011, 09:03 AM
Mesaj #138

Guests

NU mai suport cele doua babe care cersesc de ani de zile la geamul masinilor din Piata Unirii din Bucuresti - dupa cerseala trec la bere in spatele bisericii.

+Quote Post
Vizitator_Nicula Ioan Cosmin.
mesaj Nov 12 2013, 05:54 PM
Mesaj #139

Guests

Citeaza (eta @ Nov 22 2008, 02:44 PM) *
Nu mai dau bani la cersetori. de exemplu:Intr-o zi erau in fata la alimentara 2 tiganusi care mi-au cerut bani.Eu le-am cumparat piine si le-am dat-o.Surpriza a fost ca au zis ca nu le trebuie piinea si au lasat-o acolo.Acestia sunt trimisi de adulti dupa bani.Deci ,eu consider ca nu trebuie incurajati.In centrul orasului nostru era un tigan ,care cersea,si in fiecare zi facea 1-2 milioane lei vechi.Atunci de ce sa mai munceasca.Noi incurajam LENEA,care este unul din pacate.

Da am dat si voi da in continuare

+Quote Post
ada7
mesaj Nov 27 2013, 08:27 AM
Mesaj #140

Membru
**

Postari: 21
Inscris: 12-November 13
Utilizatorul numarul: 32 534

Am dat si m-am invatat minte ca majoritatea sunt organizati in haite, efectiv, in retele. Pe teren, cum se spune, merg unii, iar din spate ii dirijeaza mafiotii adevarati. E o adevarata afacere cersetoria asta, de ce credeti ca s-au imbogatit tiganii hoti si cersetori in strainatate? Totusi, copiilor sau batranilor le dau. Vreau ca de Craciunul acesta sa dau niste bani caselor care ofera ajutoare si mese calde saracilor. Stiu ca atat pot face. Pot fi oricand in locul lor. Exista nenumarate cazuri de familii sarace care circula pe fb, si ma gandeam sa donez si acolo. Mai bine decat pe strada, chiar si asa, daca sunt escrocherii eu stiu ca sutn cu inima impacata. Stiu ce inseamna sa nu ai si stiu atata ca dar di dar se face rai si sa o data ce dai ti se intoarce inzecit inapoi atunci cand nu te astepti.

+Quote Post

5 Pagini V  « < 3 4 5
Reply to this topicStart new topic
1 Utilizatori care citesc acest topic (1 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 17th October 2019 - 12:31 AM