IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

9 Pagini V  « < 5 6 7 8 9 >  
Reply to this topicStart new topic
> Eu cum imi vand garsoniera?
Vizitator_Musafir.
mesaj Oct 5 2008, 08:27 PM
Mesaj #181

Guests

Cel mai corect. Te felicit, sa ai parte te oameni seriosi si harnici la munca, preturi mici la materiale si de spor in noua locuinta! Cred si eu ca nu se compara conditiile de la curte cu blocul, in plus, mi se pare acum aveti spre Catelu si metrou, centura e aproape. Si e o zona faina. Mult noroc!
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_adi.i.
mesaj Oct 6 2008, 12:54 AM
Mesaj #182

Guests

Citeaza (Musafir @ Oct 5 2008, 05:53 PM) *
heeh multi dintre voi vorbesc prostii . tocmai am vandut apartamentul de 4 camere din zona Basarabia cu Chisinau etajul 4 din 10 , bloc din 1982 , are 2 balcoane mari suprafata 105 mp cu 90 mp util si 2 bai. Am cerut pe el 165.000 euro in primavara si am reusit intr-un sfarsit sa il vand cu 140.000 euro , doar fentand agentia care isi pusese comision 6.000 euro de la mine plus ce mai lua de la client !! Am ales sa vand apartamentul pentru a scapa de cativa vecini idioti , nu am camera care sa nu fi fost inundata ( mi sa facut lehamite sa mai tot renovez) , ma saturasem de galagia facuta de ei , erau dati cand la 2-3 dimineata plecau si lasau acasa ditamai animalul de caine sa urle pana la 8-9 dimineata. Mereu erau certuri pe locurile de parcare din fata blocului etc.

ca sa vedeti ce cumparati

+Quote Post
Vizitator_Bairam.
mesaj Nov 20 2008, 03:32 PM
Mesaj #183

Guests

mi-am vandut garsoniera in sfarsit. n-am avut timp sa va mai tin la curent cu ce am facut de la inceputul lunii octombrie si pana zilele trecute cand am vandut. in mare povestea suna dupa cum urmeaza, pentru cine o fi interesat.
Cum spuneam in ultimul meu post, in a doua parte a lui septembrie am redus pretul de la media zonei pana aproape de limita de jos pentru zona, conform sfaturilor de aici care mi s-au parut mai intemeiate. Au inceput sa sune telefoanele, am avut vizionari. Am povestit atunci ce s-a intamplat.
Dupa care totul s-a linistit brusc. Inca vreo saptamana si ceva n-am primit niciun semn serios, desi am dat in continuare anunturi. Doar cateva telefoane de verificare de la agentii.
Apoi, ma gandeam ca asta e, sa mai las din pret cateva mii - mai ales ca incepusera sa scada considerabil la pret si ceilalti care aveau garsoniere si doua camere in cartier. Dar brusc am avut mai multe vizionari in cateva zile, si clienti particulari, si clienti prin agentie. Nu cred ca a venit nimeni doar la mine, pareau sa fie toti in circuit de vizionari. Au fost vreo 3-4 promisiuni de cumparare, "dupa ce verificam la banca" etc., insa nimic mai mult. De fiecare data, oamenii (particulari, caci ceilalti veniti prin agentie nu au revenit si nici agentii nu erau prea fericiti cand spuneam ca trebuie sa negociem comisionul) spuneau ca ne intereseaza, dar mai lasati? Mai lasam un pic, maxim 1000, ziceau ok, ne place, ne gandim bine si revenim cu un telefon. Dar unul singur a revenit si pana la urma nici el n-a cumparat. Nu mai stiu cati de genul asta au fost, dar cred ca doar unul dintre cei interesati avea banul jos si restul planuiau sa ia credit.
Apoi, dupa inca vreo saptamana de pauza, au venit printr-o agentie niste tipi din provincie care au zis in aceeasi zi ca o iau. Just like that. Au venit, s-au uitat prin casa, le-a placut, au intrebat daca nu las totusi din pret, am zis ok, maxim 1000. 1000 e ok au spus. Isi aranjasera deja sa ia credit, erau siguri ca o sa-l ia (nu stiu situatia lor pe partea de credit), dar ziceau ca pe langa banii de la banca mai aveau bani fix pentru comisioane la agenti si notar si cheltuieli colaterale. Agentii au fost si ei foarte ok si deschisi sa negocieze comisionul si chiar s-au agitat sa ne ajute cu hartiile, asa ca si-au meritat banii (1000), zic eu.
Am incheiat vanzarea acum cateva zile. Nu mai intru in povesti cu dezabonari, rezilieri contracte etc, nu vreau sa-mi amintesc. De aceea nici n-am scris mai devreme despre vanzare, mi-am luat cateva zile de pauza.
La ora actuala, media preturilor pe unde stau eu, la garsonierele de tipul meu, a ajuns in jurul sumei la care am batut palma sa vand, din cate vedeam ieri in niste anunturi online.

Ce am/nu am inteles eu din toate astea:
Nu au disparut cumparatorii cu credit, cum aveam impresia pe la inceput. Asta nu inseamna ca sunt multi. Spun doar ca exista.
In cazul meu, banca de la care au luat credit cumparatorii a dat credit pentru garsoniera in bloc vechi.
Daca ai o oferta acceptabila comparativ cu altii din zona, indiferent de cat de constant te agiti sa te vada lumea in anunturi prin ziare/pe net/pe alta cale, tot vor fi perioade de agitatie mare si perioade de liniste totala. In cazul meu, cred ca o singura data cand au incetat definitiv, cateva zile, telefoanele am identificat un posibil motiv - cand a luat-o razna cursul. In rest, nu vad nicio explicatie pentru perioadele de pauze.
E bine sa te anunti pe toate caile posibile. Am avut vizionari si dupa anunturi in presa, si dupa anunturi online, si dupa biletele lasate prin casute postale, si dupa vorba-n-vorba.
De obicei agentii imobiliari continua sa faca fite. Dar printre ei sunt si agenti ok, care incearca sa faca treaba buna pe bani mai putini decat "3%".
Pe masura ce trecea timpul posibilii cumparatori se obrazniceau tot mai tare. Nu stiu daca e o intamplare sau nu, dar dintre ultimii care au venit unii au fost nesimtiti la culme. La modul ca lasau impresia ca bai (da, vreo doi m-au luat la per tu), tu depinzi de mine, da?, deci nu trebuie sa cer voie, pot sa scormonesc si in chiloti daca vreau. Nu stiu de ce, dar am avut rabdare cu ei, chiar daca nu le-as fi vandut nici daca ma implorau dupa aia. Din nou, nu au fost toti asa, dar s-a intamplat din ce in ce mai des in ultima perioada.
Daca suna telefoanele, cred ca e bine sa tii de pret pana cand incep sa scada semnificativ (3-5000) preturile locuintelor similare din zona ta. Daca nu suna telefoanele, e clar ca pretul e prea mare (chiar si cu 1000).
Toata lumea, inclusiv cei din provincie, incearca acum sa mai ciupeasca la pret.
Nu-mi imaginez cum ar merge la ora asta calcule de genul sa inmultesti de nu stiu cate ori chiria pe luna si-ti iese pretul garsonierei. Daca faceam calcule de genul asta dupa algoritmii prezentati aici, imi iesea o suma mai mare decat cea la care am vandut.
Ce auzeam in vara, ca trebuie sa-mi iau cartela ca o sa ma tot sune lumea si dupa ce vand, nu e valabil acum. Cand m-am oprit din dat anunturi au incetat si telefoanele dupa vreo saptamana.

Multumesc celor care au scris pareri pertinente si m-au directionat spre resurse bune pe diverse site-uri. Chiar au fost de ajutor.

+Quote Post
Vizitator_Rin Tin Tin.
mesaj Nov 20 2008, 05:36 PM
Mesaj #184

Guests

Ar fi bine sa ne spui si cu cat, nu? Si cateva detalii de final, de zona, etc. Sa nu citim tot de la inceput..
Felicitari pentru reusita, oricum:)

+Quote Post
Vizitator_amiral.
mesaj Nov 20 2008, 06:25 PM
Mesaj #185

Guests

Citeaza (jon de la bloc @ Sep 19 2008, 12:50 PM) *
Nu te descuraja.
Eu am vandut in sfarsit saptamana trecuta in zona baba novac, etaj 7, cf1. cu 87.000.
Scoasa la vanzare din iunie.
Ieri am semnat antecontractul.
Ai grija cu agentiile ca iti mai pun cateva mii la pretul tau
Si rabdare. Multa rabdare.

cat ma ?
hahahaha.
stai calm ca nu esti in Berlin ...
adios asemena preturi pe 4 pereti ...
ori vrun idiot care nu stie ce cumpara....

+Quote Post
Vizitator_Vizitator_alin..
mesaj Nov 20 2008, 07:04 PM
Mesaj #186

Guests

ceva e putred aici.. daca era particular si vindea ne-ar fi spus pretul la care a vandut fara probleme... miroase a agent imobiliar de la o posta..

+Quote Post
Vizitator_sl.
mesaj Nov 20 2008, 07:49 PM
Mesaj #187

Guests

daca mai asteptai 1 an 2 o dadeai dublu ..dupa ce trece psihoza asta si incep sa creasca preturile din nou!

+Quote Post
Vizitator_Horea.
mesaj Nov 20 2008, 07:49 PM
Mesaj #188

Guests

Citeaza (Vizitator_alin. @ Nov 20 2008, 07:04 PM) *
ceva e putred aici.. daca era particular si vindea ne-ar fi spus pretul la care a vandut fara probleme... miroase a agent imobiliar de la o posta..

Corect. Prea lauda agentii imobiliari.

+Quote Post
Vizitator_adi.
mesaj Nov 20 2008, 11:16 PM
Mesaj #189

Guests

Petru idiotii care cred: Faceti ca el, maine va veti trezi din vis si in jumatate de an o sa luati 25000. Nu exista oameni mai cretini decat agentii imobiliari.

+Quote Post
Vizitator_Emil.
mesaj Nov 21 2008, 04:27 AM
Mesaj #190

Guests

zona misto intre blocurile vechi din aria "Iancului-Foisor-Dimitrov-Bucur" ??

Bucurestii vechi, cat au mai supravietuit, se transforma incet, incet in getou ... magazinele cat de cat bune incep sa plece, restaurantele se cam inchid sau stau mai mult goale ... noroc cu terenurile virane pe care s-au construit cladiri de birouri mai recent, ca altfel toata zona ar fi moarta si ingropata, cum se intampla pe langa Gara de Nord.

+Quote Post
Vizitator_un_roman..
mesaj Nov 21 2008, 05:01 AM
Mesaj #191

Guests

Bun, a aparut un cetatean care a intrebat cum vinde, apoi vine si spune am vandut dupa 2 luni.
De ce? ar trebui sa ne bucuram in mod deosebit ca a vandut,
ma rog nu inteleg ...mie imi suna cam alarmist promovarea pe prima pagina de pe hotnews ca Cronica imobiliara: "Cum mi-am vandut garsoniera"!
Zic si eu hai sa citesc, cand colo ma desumflu instant.Lipsesc datele concrete ale problemei, in rest doar povesti cu cocosu rosu pentru gradinita.

Ce as vrea sa stiu de la autor @Vizitator_Bairam, scurt si la obiect :
1. cat a cerut initial, care era pretul initial al zonei .. etc
2. cu cat a vandut de fapt -pretul pe care l-a primit in mana. L-a dat mobilat, cu lustra si perdele toate alea lipsesc din descriere
3. cat din suma a primit cash sub forma de avans, cat a primit banii prin credit.
4. la ce banca au facut clientii lui credit
5. cat a tinut cumparatorul dosarul de creditare la banca. Asta e problema ca acum si daca ti se aproba creditul tot te tine 2 luni cu dosaru blocat asa din "prudenta", desi la ghiseul banciilor nu se mai inghesuie nici dracu sa ia credit.

in rest stimabilul de mai sus ne-a scris un roman pe A4, dar fara sa ne spuna nimic din cea ce ne-am fi asteptat in mod normal, vrajeli cu pretul zonei si alte gogosi.
daca stici ceva oameni buni fiti concret si expliciti, nu ne mai aburiti pe forum ca nu e necesar.

Multumesc!

+Quote Post
Vizitator_un_roman..
mesaj Nov 21 2008, 05:01 AM
Mesaj #192

Guests

Bun, a aparut un cetatean care a intrebat cum vinde, apoi vine si spune am vandut dupa 2 luni.
De ce? ar trebui sa ne bucuram in mod deosebit ca a vandut,
ma rog nu inteleg ...mie imi suna cam alarmist promovarea pe prima pagina de pe hotnews ca Cronica imobiliara: "Cum mi-am vandut garsoniera"!
Zic si eu hai sa citesc, cand colo ma desumflu instant.Lipsesc datele concrete ale problemei, in rest doar povesti cu cocosu rosu pentru gradinita.

Ce as vrea sa stiu de la autor @Vizitator_Bairam, scurt si la obiect :
1. cat a cerut initial, care era pretul initial al zonei .. etc
2. cu cat a vandut de fapt -pretul pe care l-a primit in mana. L-a dat mobilat, cu lustra si perdele toate alea lipsesc din descriere
3. cat din suma a primit cash sub forma de avans, cat a primit banii prin credit.
4. la ce banca au facut clientii lui credit
5. cat a tinut cumparatorul dosarul de creditare la banca. Asta e problema ca acum si daca ti se aproba creditul tot te tine 2 luni cu dosaru blocat asa din "prudenta", desi la ghiseul banciilor nu se mai inghesuie nici dracu sa ia credit.

in rest stimabilul de mai sus ne-a scris un roman pe A4, dar fara sa ne spuna nimic din cea ce ne-am fi asteptat in mod normal, vrajeli cu pretul zonei si alte gogosi.
daca stici ceva oameni buni fiti concret si expliciti, nu ne mai aburiti pe forum ca nu e necesar.

Multumesc!

+Quote Post
Vizitator_Florentin.
mesaj Nov 21 2008, 06:48 AM
Mesaj #193

Guests

Buna dimineata!

Si eu am vandut anul acesta o garsoniera si pot sa confirm in mare cele spuse aici. Am inceput sa dau anunturi prin aprilie - mai, mai mult sa tatonez piata, sa vad pe unde stau mai exact preturile si cum se pune problema.

Am reusit sa imi reglez pretul astfel incat sa am vizionari, nu numai telefoane, i9nsa intentii concrete de cumparare au fost foarte rare, dar pana la urma am reusit. Am profitat de oferta unui client cu bani cash si am redus pretul cu 2.000, nu cu 1.000 de euro cum ma gandisem initial, dar am facut-o pentru a vinde, constient ca ocaziile de genul acesta sunt rare. La o luna de la vanzare preturile erau acolo unde batusem eu palma, asa ca asteptarea nu mi-ar fi folosit la nimic.

Ce am observat si invatat, poate va ajuta si pe voi:
- agentii imobiliari incep sa se sedimenteze: unii raman ridicoli si rupti de realitate, nu negociaza comisionul, pluseaza la pret aiurea atunci cand pretinta oferta potentialilor clienti si nu dau nici un telefon ulterior sa vada ca se mai intampla, ....... si cei pe care ii admir si sper sa ramana adevaratii agenti imobiliari: reduc comisionul, il negociza cu tine la suma si nu la procent, isi doresc sa incheie tranzactia, tin legatura cu tine, negociaza pe fata si cu tine si cu cumparatorul, iti cer o cheie si nu te cheama de fiecare data cand vine cineva sa vizioneze, altfel spus fac un serviciu si cer un pret mai mic decat infatuatii care care se uita de sus la tine.

- cumparatorii sunt mai atenti si mai pretentiosi;

- creditele se acorda mai greu si datorita evaluarilor si procentului finantat din valoarea ipotecii, astfel incat, chiar dac ai salariu mare nu mai poti lua o garsoniera fara avans;

- nu trebuie sa te grabesti, ba chiar trebuie sa ai rabdare, dar totul trebuie sa fie bine chibzuit: nu poti vinde la pret mai mare, nu mai pica fraieri sau disperati sa investeasca, trebuie sa ceri pretul corect, ba chiar sa lasi un pic sub si sa faci deferenta de celelalte oferte din zona;

Bafta!

+Quote Post
Vizitator_cata.
mesaj Nov 21 2008, 07:08 AM
Mesaj #194

Guests

Toata lumea filozoveaza nimeni nu da date concrete.
E clar sunt oamni acre sunt angajati doar sa faca traffic smile.gif (sa fim seriosi).
Uite va dau eu date concrete :
Am vandut 3 camere ,panduri ( aproape de 13 septembrie) , bloc 1996, suprafata utila 80m2, cu inbunatatziri, 190000E, in August.

Citeaza (Florentin @ Nov 21 2008, 06:48 AM) *
Buna dimineata!

Si eu am vandut anul acesta o garsoniera si pot sa confirm in mare cele spuse aici. Am inceput sa dau anunturi prin aprilie - mai, mai mult sa tatonez piata, sa vad pe unde stau mai exact preturile si cum se pune problema.

Am reusit sa imi reglez pretul astfel incat sa am vizionari, nu numai telefoane, i9nsa intentii concrete de cumparare au fost foarte rare, dar pana la urma am reusit. Am profitat de oferta unui client cu bani cash si am redus pretul cu 2.000, nu cu 1.000 de euro cum ma gandisem initial, dar am facut-o pentru a vinde, constient ca ocaziile de genul acesta sunt rare. La o luna de la vanzare preturile erau acolo unde batusem eu palma, asa ca asteptarea nu mi-ar fi folosit la nimic.

Ce am observat si invatat, poate va ajuta si pe voi:
- agentii imobiliari incep sa se sedimenteze: unii raman ridicoli si rupti de realitate, nu negociaza comisionul, pluseaza la pret aiurea atunci cand pretinta oferta potentialilor clienti si nu dau nici un telefon ulterior sa vada ca se mai intampla, ....... si cei pe care ii admir si sper sa ramana adevaratii agenti imobiliari: reduc comisionul, il negociza cu tine la suma si nu la procent, isi doresc sa incheie tranzactia, tin legatura cu tine, negociaza pe fata si cu tine si cu cumparatorul, iti cer o cheie si nu te cheama de fiecare data cand vine cineva sa vizioneze, altfel spus fac un serviciu si cer un pret mai mic decat infatuatii care care se uita de sus la tine.

- cumparatorii sunt mai atenti si mai pretentiosi;

- creditele se acorda mai greu si datorita evaluarilor si procentului finantat din valoarea ipotecii, astfel incat, chiar dac ai salariu mare nu mai poti lua o garsoniera fara avans;

- nu trebuie sa te grabesti, ba chiar trebuie sa ai rabdare, dar totul trebuie sa fie bine chibzuit: nu poti vinde la pret mai mare, nu mai pica fraieri sau disperati sa investeasca, trebuie sa ceri pretul corect, ba chiar sa lasi un pic sub si sa faci deferenta de celelalte oferte din zona;

Bafta!

+Quote Post
mesaj Nov 21 2008, 07:32 AM
Mesaj #195

Guests

Citeaza (cata @ Nov 21 2008, 07:08 AM) *
Toata lumea filozoveaza nimeni nu da date concrete.
E clar sunt oamni acre sunt angajati doar sa faca traffic smile.gif (sa fim seriosi).
Uite va dau eu date concrete :
Am vandut 3 camere ,panduri ( aproape de 13 septembrie) , bloc 1996, suprafata utila 80m2, cu inbunatatziri, 190000E, in August.

si marmota invelea ciocolata.. 2400eur/mp? intr-o zona in care nu ai metrou si blocajul in trafic e un stil de viata? in august cand deja nu se mai vindea nimic? a venit cumparatorul beat din vacanta? whoaaa! nu ne insultati inteligenta cu astfel de dezinformari.. cititorii nostri sunt mai destepti decat ai vostri smile.gif

+Quote Post
Vizitator_marian majaru.
mesaj Nov 21 2008, 07:36 AM
Mesaj #196

Guests

chiar a fost interesant ce ai povestit si am aflat ca esti un om ocupat...

astept cu interes cum faci maine piatza si cum o sa fi surprins ca se poate cumpara/vinde ceva....

+Quote Post
Vizitator_Click Clack.
mesaj Nov 21 2008, 07:53 AM
Mesaj #197

Guests

Bravo tie.
Eu m-am trezit tarziu (end of sept) ca vreau sa vand un apart cu 4 cam la Dristor.
Am cerut 170000 e (bloc din '90 si 84 mp utili) insa nu am reusit decat sa ma enervez.
Am pus anuntul pe un site anunturiparticulari.ro si m-au sunat doaar agentii imobiliare care nu isi ofereau serviciile ci doar incercau sa ma descurajeze ca sa las din pret.
concluzia: mai bine astept decat sa le fac o bucurie si sa le mai dau si comision.

Daca stiti vreo agentie serioasa va rog sa imi recomandati si mie.

thks,

+Quote Post
Vizitator_tudor.
mesaj Nov 21 2008, 07:57 AM
Mesaj #198

Guests

trebuie sa fii un om f prost sa dai mai mult de 100 de mii de euro pe un apartament intr-un bloc la 4 pereti mustind a mucegai si bacterii si sa ti se pi$e vecini in cap. Cum sa fie 80 de mii o garsoniera obosita!! cati ani ii trebuiesc unei familii cu venituri medii 1000-1500 euro pe luna sa plateasca acea garsoniera...
unele persoane de mai sus clar scriu de la biroul unei agentii imobiliare asa ca lasati ciocu mic stiu ca deja sunteti rupti de foame si inca greu abia acum incepe pentru voi...
prefer sa stau in continuare cu chirie decenta la un proprietar cu bun simt si mi-am luat o bucata de pamant pe care urmeaza sa-mi fac o casuta cu bani mult mai putini decat as fi dat ca sa am "confortul" dintr-un bloc comunist!

+Quote Post
Vizitator_gimini.
mesaj Nov 21 2008, 08:10 AM
Mesaj #199

Guests

Saormeria, cocalarii si bisnitarii de la Dristor merita sigur efortul de a investi in acea zona o suma cu care te-ai reloca fara probleme in orice tara UE.

+Quote Post
Vizitator_Zgabeartza.
mesaj Nov 21 2008, 08:10 AM
Mesaj #200

Guests

Numai vrajeli de doi lei, despre ce preturi vorbiti voi? 190k un ap cu trei camere? Chesti e ca nu ma indoiesc ca ar fi in Romania un prost care sa dea atata, dar astea sunt povesti, pretul e aberant.

+Quote Post
Vizitator_Musafir_alin.
mesaj Nov 21 2008, 08:13 AM
Mesaj #201

Guests

Citeaza (marc7669 @ Sep 19 2008, 04:42 PM) *
Uitati-va aici :

http://www.tecnocasa.it/commerciale/txtsea...Tecnocasa-Cerco

Apoi aici, (oferte de finantare in cazul unui imprumut de 85000

asta daca vrei sa te muti in localitatea carpi (cand pluraul corect e "carpe" smile.gif) )... avem si noi super-mega oferte la apartamentele si garsonierele de pe valea jiului, de exemplu... de ce nu te muti acolo?

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Nov 21 2008, 08:15 AM
Mesaj #202

Guests

Citeaza (tudor @ Nov 21 2008, 07:57 AM) *
prefer sa stau in continuare cu chirie decenta la un proprietar cu bun simt

"proprietar cu bun simt" biggrin.gif biggrin.gif ...fraier adica ?....."frate frate da branza e pe bani"
Citeaza (tudor @ Nov 21 2008, 07:57 AM) *
mi-am luat o bucata de pamant pe care urmeaza sa-mi fac o casuta cu bani mult mai putini decat as fi dat ca sa am "confortul" dintr-un bloc comunist!

ce teapa ti-ai luat ca nu ai asteptat !!!pamanturile au scazut cu peste 50% !!!!....uite aici http://business.rol.ro/content/view/72139/6/ fata de apartamente care au scazut in blocaj doar cu 15%-20% si care datorita presiunii o sa isi revina ..presiune care la terenuiri nu exista!

+Quote Post
Vizitator_mark.
mesaj Nov 21 2008, 08:22 AM
Mesaj #203

Guests

MIsto pot sa faca totzi prostii.
Datzi date concrete, nu mai "filozofati" cum zicea cineva inainte.

Totzi filozofeaza cat ar da ei pe un app si daca se merita sau nu.
Pai dragi mei daca lucrurile ar fi asa simple tot prostul din tzara asta ar avea BMW seria 7.
Statzi linistitzi ca aia care nu puteau sa cumpere in primavara nu o sa poata cumpara nici peste 2 ani chiar daca preturile scad enorm smile.gif asta e regula pietii (de construit nu s-a construit... deci nu exista mai mmulta oferta decat cerere cum e in ungaria)

Imi aduc aminte cand mi-am luat eu app cu 15000 de $ 4 camere ca erau doar catziva care isi permiteau
acum sunt catziva care isi permit 4 camere cu 190oooE e acelasi lucru nuami ca alte proportzii smile.gif

Citeaza (Zgabeartza @ Nov 21 2008, 08:10 AM) *
Numai vrajeli de doi lei, despre ce preturi vorbiti voi? 190k un ap cu trei camere? Chesti e ca nu ma indoiesc ca ar fi in Romania un prost care sa dea atata, dar astea sunt povesti, pretul e aberant.

+Quote Post
Vizitator_Me.
mesaj Nov 21 2008, 09:20 AM
Mesaj #204

Guests

Citeaza (mark @ Nov 21 2008, 08:22 AM) *
MIsto pot sa faca totzi prostii.
Datzi date concrete, nu mai "filozofati" cum zicea cineva inainte.

Totzi filozofeaza cat ar da ei pe un app si daca se merita sau nu.
Pai dragi mei daca lucrurile ar fi asa simple tot prostul din tzara asta ar avea BMW seria 7.
Statzi linistitzi ca aia care nu puteau sa cumpere in primavara nu o sa poata cumpara nici peste 2 ani chiar daca preturile scad enorm smile.gif asta e regula pietii (de construit nu s-a construit... deci nu exista mai mmulta oferta decat cerere cum e in ungaria)

Imi aduc aminte cand mi-am luat eu app cu 15000 de $ 4 camere ca erau doar catziva care isi permiteau
acum sunt catziva care isi permit 4 camere cu 190oooE e acelasi lucru nuami ca alte proportzii smile.gif

Preturile la imobiliare vor cadea proportional cu bursa; asadar astept momentul cand voi lua ap. de 3 camere cu 20.000 rolleyes.gif

+Quote Post
Vizitator_Bairam.
mesaj Nov 21 2008, 09:49 AM
Mesaj #205

Guests

Ce mi se pare mai relevant e ca pretul la care am vandut e cu aproape o treime mai mic decat cel la care am scos initial la vanzare, la inceputul anului. Atunci am scos la un pret foarte mare ca m-am luat dupa sfaturile unor agenti imobiliari si drept urmare nu am avut nicio reactie de la cumparatori timp de vreo doua luni cat m-am agitat. De cand m-am apucat din nou sa incerc sa vand (sfarsitul verii) am redus pretul cu aproape 15.000 in circa doua luni si jumatate.

Nu spun pretul exact pentru ca: deja acum anunturile au preturi considerabil mai mici decat acum o luna si jumatate-doua si daca il dau unii ar sari ca as avea mai stiu eu ce interese (cum zic deja unii mai sus, din alte motive) si alte bazaconii. Dar ca idee la sfarsitul verii "pretul zonei", daca te luai dupa anunturi, era intre 55-90.000 pentru o garsoniera. In octombrie scazusera simtitor. Acum pretul e de 50.000-75.000, din cat am vazut la o privire rapida prin anunturi acum vreo doua zile (si anunturile sunt mai putine am impresia). Banii care mi-au ramas dupa cheltuieli sunt sub media de acum.

Am spus de unii agenti ca sunt ok in ideea ca au mai inteles una-alta si nu mai sunt atat de varza ca multi altii care nu pricep nimic si o tin (sau o tineau pana am vandut si nu m-a mai interesat) pe comision fix si mare. Cred ca personal am avut noroc sa lucrez cu agenti ok cand am vandut. Dar in general n-as sfatui pe nimeni sa se lase pe mana agentiilor in conditiile lor.

+Quote Post
mesaj Nov 21 2008, 10:45 AM
Mesaj #206

Guests

Citeaza (Bairam @ Nov 21 2008, 09:49 AM) *
Ce mi se pare mai relevant e ca pretul la care am vandut e cu aproape o treime mai mic decat cel la care am scos initial la vanzare, la inceputul anului.

Pai daca ne luam dupa ce ai postat initial, adica 75k, inseamna ca ai vandut cu 50k. Plus ce cheltuieli ai mai avut.. ai luat maxim 50k. Este interesant de observat cum un bun pentru care unii platesc o viata intreaga poate sa varieze intr-un interval de 3-4 luni cu 33%.. adica sa platesc 30 de ani sau 20.. hmm.. deci 10 ani de munca se negociaza asa usor? Daca mai punem si variatia dobanzilor (DAE, nu alte prostii) descoperi cu uimire ca o achizite intr-un moment gresit te poate costa chiar dublu.
Motivul acestor variatii este, pentru mine, evident. Cumparatori dezinformati, fara educatie economica sau cu bani castigati prea usor.. care se vor duce la fel de usor.

+Quote Post
Vizitator_tudor.
mesaj Nov 21 2008, 11:07 AM
Mesaj #207

Guests

In general romani care se baga la rate majoritatea nu realizeaza ca se leaga de maini si picioare cu o banca...de aceea si multe case vor fi scoase la vanzare de banci in urmatoarea perioada...media de returnare la o banca a unei sume de genul celor de mai sus e de 2.5 ori smile.gif pentru 20-30 de ani..asa ca bafta la cumparaturi cu bani din banca celor interesati

+Quote Post
Vizitator_miki.
mesaj Nov 21 2008, 11:15 AM
Mesaj #208

Guests

chiar avem nevoie de agenti fara studii care sa incaseze mii de eur in o sap. ?! cati din vanzatori au salarii de mii de eur in o saptamana ca sa plateasca un astfel de serviciu , slab calificat , fara contracte solide, fara garantii. ?!!?!?

daca prin suma din vanzare se intelege venit in o saptamana, atunci practic vanzatorul face 50-50 cu agentul un profit din vanzare la pret peste asteptari. si din aceasta lacomie... vin toate belele...zic yo

+Quote Post
Vizitator_miki.
mesaj Nov 21 2008, 11:19 AM
Mesaj #209

Guests

Citeaza (Click Clack @ Nov 21 2008, 07:53 AM) *
Bravo tie.
Eu m-am trezit tarziu (end of sept) ca vreau sa vand un apart cu 4 cam la Dristor.
Am cerut 170000 e (bloc din '90 si 84 mp utili) insa nu am reusit decat sa ma enervez.
Am pus anuntul pe un site anunturiparticulari.ro si m-au sunat doaar agentii imobiliare care nu isi ofereau serviciile ci doar incercau sa ma descurajeze ca sa las din pret.
concluzia: mai bine astept decat sa le fac o bucurie si sa le mai dau si comision.

Daca stiti vreo agentie serioasa va rog sa imi recomandati si mie.

thks,

NU EXISTA AGENTIE SERIOASA.

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Nov 21 2008, 12:24 PM
Mesaj #210

Guests

Citeaza (tudor @ Nov 21 2008, 11:07 AM) *
In general romani care se baga la rate majoritatea nu realizeaza ca se leaga de maini si picioare cu o banca...de aceea si multe case vor fi scoase la vanzare de banci in urmatoarea perioada...media de returnare la o banca a unei sume de genul celor de mai sus e de 2.5 ori smile.gif pentru 20-30 de ani..asa ca bafta la cumparaturi cu bani din banca celor interesati

se leaga la maini si la picioare deoarece se intinde mai mult decat ii este plapuma. sunt persoane ce nu au economisit deloc pana acum si subit au ales sa-si cumpere o casa. nu analizeaza situatia lor financiara pe termen lung.
si eu sunt indatorata la o banca dar in mom in care am ales sa contractez un credit nu m-am aruncat la niste sume maxime. ci mi-am calculat acel cos zilnic(nu cel de 100 eur) si am stabilit la ce rata putem face fatza...inclusiv scenarii pesimiste: dc ramane unul din noi fara job, dc ne imbolnavim.....
exista agentii ok. dar trebuie sa cauti si sa stii ce sa-i ceri. cand am contact agentiile am mers pe recomandari si am cautat cat mai multe informatii despre ele.. ne-am dus clar si le-am spus ce dorim, in ce sume de incadram, la ce nu facem rabat, ce se mai poate ''negocia'' - gen, etaj, zona....iar in aprox. o luna ne-am gasit casa....nu ne-am dus sa vizionam decat ce ne-a interesat....nu doar de dragul de a vizita multe apartamente.
am ales un imobil vechi, dar dupa '80 dar acum nu intru in panica ca daca maine banca imi mai mareste rata cu 50 eur nu am puterea sa o mai platesc.

+Quote Post

9 Pagini V  « < 5 6 7 8 9 >
Reply to this topicStart new topic
3 Utilizatori care citesc acest topic (3 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 15th October 2019 - 06:41 AM