IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

Reply to this topicStart new topic
> Reclame care ne enerveaza
Vizitator_Melchiade.
mesaj Mar 13 2011, 11:11 AM
Mesaj #1

Guests

Toti avem reclame care ne calca pe nervi. Nu cred ca e persoana pe care sa n-o agaseze cliseele nemuritoare din reclamele la detergenti. Ei bine, aici va puteti expune greata.
Incep eu cu ceea ce ma deranjeaza la noile reclame. Ma enerveaza ca brand-uri mari precum Coca - Cola si Vodafone o dau pe golaneala si imprumuta licenta d'astea, de cartier. Aici ma refer la reclama asta de la Coca - Cola:
http://www.youtube.com/watch?v=i7gydWPLF1w
si la concursul Vodafone "Descopera comorile Vodafone" unde apare o harta a Romaniei pe care nu sunt mentionate orase precum Timisoara, Cluj-Napoca, Iasi, Craiova sau Constanta, insa apare Targu Ocna. N-am nimic cu Targu Ocna, insa asta e problema, ca nimeni nu stie nimic despre Targu Ocna, decat ca un golan din Rahova l-a mentionat. Cliseele si folosirea umorului suburban sunt problemele mele cu publicitatea actuala. Pe voi care reclame va agaseaza?
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_Enlargement P..
mesaj Mar 13 2011, 02:21 PM
Mesaj #2

Guests

Citeaza (Melchiade @ Mar 13 2011, 11:11 AM) *
Toti avem reclame care ne calca pe nervi. Nu cred ca e persoana pe care sa n-o agaseze cliseele nemuritoare din reclamele la detergenti. Ei bine, aici va puteti expune greata.
Incep eu cu ceea ce ma deranjeaza la noile reclame. Ma enerveaza ca brand-uri mari precum Coca - Cola si Vodafone o dau pe golaneala si imprumuta licenta d'astea, de cartier. Aici ma refer la reclama asta de la Coca - Cola:
http://www.youtube.com/watch?v=i7gydWPLF1w
si la concursul Vodafone "Descopera comorile Vodafone" unde apare o harta a Romaniei pe care nu sunt mentionate orase precum Timisoara, Cluj-Napoca, Iasi, Craiova sau Constanta, insa apare Targu Ocna. N-am nimic cu Targu Ocna, insa asta e problema, ca nimeni nu stie nimic despre Targu Ocna, decat ca un golan din Rahova l-a mentionat. Cliseele si folosirea umorului suburban sunt problemele mele cu publicitatea actuala. Pe voi care reclame va agaseaza?

Tie nu-ti place o reclama, eu constat cum scade nivelul intelectual al reclamelor. Daca vrei sa stii cat de inteligent esti, cetatene mediu, uita-te la reclamele destinate tie: pentru oameni inteligenti, reclame inteligente si pentru Dorel, reclama la coniacul Unirea. Propun sa infiintam un ONG care sa obtina dreptul de replica la reclama.

+Quote Post
mifty
mesaj Mar 13 2011, 03:27 PM
Mesaj #3

Membru veteran

Grup: Membri
Postari: 1 016
Inscris: 3-October 10
De la: Constanţa
Utilizatorul numarul: 23 978

Citeaza (Enlargement P. @ Mar 13 2011, 02:21 PM) *
Tie nu-ti place o reclama, eu constat cum scade nivelul intelectual al reclamelor. Daca vrei sa stii cat de inteligent esti, cetatene mediu, uita-te la reclamele destinate tie: pentru oameni inteligenti, reclame inteligente si pentru Dorel, reclama la coniacul Unirea. Propun sa infiintam un ONG care sa obtina dreptul de replica la reclama.

... Dorel era singurul care mai şi muncea din toată gaşca, restul, cu coniacul (ăla era coniac??? =)) zamă de etilic, apă şi ceva caramel) la nas 24/24, 7/7!!!

deci, n-o fi fost Dorel vre-un Einstein, dar făcea ce nu face multă lume: muncea "pe bune", nu simulat, nu bifat, nu " e dus după o ştampilă, revine", ci sapa, lopata, şi bătăturile din palmă...
altă "patalama la mână" mai bună cum c-ai muncit cu adevărat, eu nu cunosc!

+Quote Post
Vizitator_M. Amuse.
mesaj Mar 13 2011, 03:40 PM
Mesaj #4

Guests

Citeaza (mifty @ Mar 13 2011, 03:27 PM) *
... Dorel era singurul care mai şi muncea din toată gaşca, restul, cu coniacul (ăla era coniac??? =)) zamă de etilic, apă şi ceva caramel) la nas 24/24, 7/7!!!

deci, n-o fi fost Dorel vre-un Einstein, dar făcea ce nu face multă lume: muncea "pe bune", nu simulat, nu bifat, nu " e dus după o ştampilă, revine", ci sapa, lopata, şi bătăturile din palmă...
altă "patalama la mână" mai bună cum c-ai muncit cu adevărat, eu nu cunosc!

Il apreciezi sincer pe Dorel si bag seama ca nu intelegi ca subiectul e despre reclama. Mai stii si vum e coniacul ala. Ai cumparat cateva sticle, nu-i asa? Le-ai tinut in palmele tale batatorite si ai facut glumitze. Ma opresc aici, subiectul e totusi despre reclame.

+Quote Post
mifty
mesaj Mar 13 2011, 03:48 PM
Mesaj #5

Membru veteran

Postari: 1 016
Inscris: 3-October 10
De la: Constanţa
Utilizatorul numarul: 23 978

Citeaza (M. Amuse @ Mar 13 2011, 03:40 PM) *
Il apreciezi sincer pe Dorel si bag seama ca nu intelegi ca subiectul e despre reclama. Mai stii si vum e coniacul ala. Ai cumparat cateva sticle, nu-i asa? Le-ai tinut in palmele tale batatorite si ai facut glumitze. Ma opresc aici, subiectul e totusi despre reclame.

nu, i-am admirat pe Doreii mei de pe şantier cum le strecurau "strategic, să nu vază şefu'", şi am fost invitat să trag o duşcă.
mirosea ca naiba, şi avea un gust de spirt de te-apuca groaza...

apropo... ştie cineva cum naiba-i chema pe "coledzii" lui Dorel???

reclame???
sincer, dacă n-ar ajunge pe youtube, habar n-aş avea despre ce e vorba smile.gif)) nu mă mai uit la tv demult...

+Quote Post
nu_gandim_la_fel...
mesaj Jun 4 2011, 12:43 PM
Mesaj #6

Nou venit
*

Postari: 2
Inscris: 4-June 11
Utilizatorul numarul: 28 337

O initiativa impotriva unei alte reclame tampite:
http://www.facebook.com/pages/BCR-nu-gandi...2902812?sk=wall

+Quote Post
Vizitator_iarasi ploua.
mesaj Jul 6 2011, 04:42 PM
Mesaj #7

Guests

Ma enerveaza cumplit reclama cu "Campionul imunitatii". L-au facut pe Doroftei maimutza, saracu'. Campion la box a fost el vreun an, campion al imunitatii o sa ramina pe veci. Si banuiesc ca l-au platit exact ca atunci cand boxa: doua parale.

+Quote Post
Vizitator_lololinkozaur.
mesaj Jul 10 2011, 06:31 PM
Mesaj #8

Guests

Citeaza (iarasi ploua @ Jul 6 2011, 04:42 PM) *
Ma enerveaza cumplit reclama cu "Campionul imunitatii". L-au facut pe Doroftei maimutza, saracu'. Campion la box a fost el vreun an, campion al imunitatii o sa ramina pe veci. Si banuiesc ca l-au platit exact ca atunci cand boxa: doua parale.

Iaurtzel Doroftei , campionul invidiei, a sarit la gatul caprei lui Bute. Sper sa-si revina Mosu, ca doar a fost campion, nu cartitor.

+Quote Post
Vizitator_circotas.
mesaj Jul 18 2011, 02:56 PM
Mesaj #9

Guests

Am ris un pic cititnd primul mesaj de aici - omul era suparat pe o reclama a Coca-Cola, drept pentru care a oferit un link edificator spre un filmulet al Pepsi Cola biggrin.gif

Pe mine, in schimb, ma distreaza unele reclame care parca sunt facute in bataie de joc, pentru firme rau platitoare. Spre exemplu:

Cu pepsi, Lipton si Prigat
Cistigi zilnic ...

Ei... nu, nu urma, cum ar fi fost firesc si cum fugea gindul oricui, rima "un ...", ci "o Dacia Duster" - dar reclama era clar facuta in bataie de joc, dupa parerea mea. Ma mir cum cei care au platit-o nu au sesizat rima directa...

+Quote Post
Vizitator_Plus unu' mai putin.
mesaj Jul 18 2011, 03:29 PM
Mesaj #10

Guests

Citeaza (circotas @ Jul 18 2011, 02:56 PM) *
Am ris un pic cititnd primul mesaj de aici - omul era suparat pe o reclama a Coca-Cola, drept pentru care a oferit un link edificator spre un filmulet al Pepsi Cola biggrin.gif

Pe mine, in schimb, ma distreaza unele reclame care parca sunt facute in bataie de joc, pentru firme rau platitoare. Spre exemplu:

Cu pepsi, Lipton si Prigat
Cistigi zilnic ...

Ei... nu, nu urma, cum ar fi fost firesc si cum fugea gindul oricui, rima "un ...", ci "o Dacia Duster" - dar reclama era clar facuta in bataie de joc, dupa parerea mea. Ma mir cum cei care au platit-o nu au sesizat rima directa...

In bataie de joc, e clar insa ia gandeste-te o clipa la mecanismul acestei reclame: te duce la un cliseu, aduce O PROSTIE si tu, roman destept, i-ai prins cu prostia, te umfli in pene si TII MINTE RECLAMA, fiindca TU AI FOST DESTEPT si EI AU FOST PROSTI. Tu crezi ca e 1-0 pentru tine si EI sunt fericiti ca tu asta crezi. (nu ma refer la persoana Circotas ci la un mecanism al reclamei des folosit in Romania ... nu asta e tara in care reclamele cu Dorel vind alcool aromatizat chimic cu tona?)

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Jul 19 2011, 06:56 AM
Mesaj #11

Guests

Pe mine mă inervează lecrama aista, nuj ce plm o tot pritocesc advertaizerii :

Loz in Plic, hârtie sură
Dai doi lei si iei o .

+Quote Post
Vizitator_Musai.
mesaj Apr 19 2012, 10:06 PM
Mesaj #12

Guests

Cea mai neinspirata alegere au facut-o cai care au facut reclama la cascavalul''De Sendvis''!!!Rad de ma stric de fiecare data cand il vad;la fel si cu reclama la knorr unde doamna casei gatea intr-o ''oala cu smaltul putin sarit''.Bine ca nu era cu smaltul mai mult sau in totalitate sarit blink.gif

+Quote Post
Vizitator_Unchiul Sam.
mesaj Apr 19 2012, 10:55 PM
Mesaj #13

Guests

Citeaza (Plus unu' mai putin @ Jul 18 2011, 03:29 PM) *
In bataie de joc, e clar insa ia gandeste-te o clipa la mecanismul acestei reclame: te duce la un cliseu, aduce O PROSTIE si tu, roman destept, .....
Acum mai multi ani aveam"consumati peste oceanic" sau "dati copiilor dulciuri" si acum cand au navalit pete noi reclamele care bantuie de zeci de ani occidentul iti faci impresia ca doar romanul reactioneaza asa?
Consumatorul reactioneaza asa.
Si nu, nu suntem tara in care Dorel aduce vanzari de alcool contrafacut cu tona ci tara in care se consuma oricum alcool contrafacut cu tona. Nu cred ca e vreun roman care s-a apucat de baut din cauza lui Dorel. Bea el si inainte numai ca acum bea ce bea si Dorel.

+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 Utilizatori care citesc acest topic (1 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 22nd October 2019 - 12:24 PM