IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

Reply to this topicStart new topic
> Eco buzz: Biowashball - moartea detergentilor!
Vizitator_ecologistul.
mesaj Dec 4 2008, 05:21 PM
Mesaj #1

Guests

Sa va zic una buna, pana ieri de domeniul SF si care se pare ca e o mega inventie pusa deja in practica.
Circula vorba in draci pe internet despre ultima gaselnita in occident, mai tare decat ipod-ul: biowashball - sau "moartea detergentilor". O chestie - ca o minge - care merge pe baza de ionizare (parca?) si care inlocuieste complet detergentii si o poti folosi pentru multi ani. M-am uitat pe net si e nebunie mare in jurul ei, dar n-am gasit nimic despre ea la noi. Oare pe cand si pe la noi?
Go to the top of the page

+Quote Post
fLoreign
mesaj Dec 4 2008, 11:36 PM
Mesaj #2

Membru
**

Grup: Membri
Postari: 18
Inscris: 13-June 08
Utilizatorul numarul: 1 211

De cand e plasticul produs ecologic?

+Quote Post
Vizitator_gigel.
mesaj Dec 5 2008, 08:55 AM
Mesaj #3

Guests

Citeaza (fLoreign @ Dec 4 2008, 11:36 PM) *
De cand e plasticul produs ecologic?

nu intelegi nimic smile.gif) intra pe site, vezi despre ce e vorba, GINDESTE si dupa aia poti sa emiti cuvinte.
parerea mea e ca asta o creeze probleme in rindul producatorilor de detergenti.
Better yet google it my friend si o sa gasesti si bloguri si tot ce ai nevoie pentru a intelege.

+Quote Post
Vizitator_BILA_SPALA_TOT_INCLUSIV_BANII_TA.
mesaj Dec 5 2008, 08:58 AM
Mesaj #4

Guests

Citeaza (ecologistul @ Dec 4 2008, 05:21 PM) *
M-am uitat pe net si e nebunie mare in jurul ei, dar n-am gasit nimic despre ea la noi. Oare pe cand si pe la noi?

Dar cum vine asta ca la ei e nebunie mare ? Au dat faliment fabricile de detergenti ? Probabil la tine in cap e nebunie mare ....

+Quote Post
Vizitator_alinii.
mesaj Dec 5 2008, 09:11 AM
Mesaj #5

Guests

Sa va zic una buna, pana ieri de domeniul SF si care se pare ca e o mega inventie pusa deja in practica.
Circula vorba in draci pe internet despre ultima gaselnita in occident, mai tare decat ipod-ul: biowashball - sau "moartea detergentilor". O chestie - ca o minge - care merge pe baza de ionizare (parca?) si care inlocuieste complet detergentii si o poti folosi pentru multi ani. M-am uitat pe net si e nebunie mare in jurul ei, dar n-am gasit nimic despre ea la noi. Oare pe cand si pe la noi?

Super tare! n-am avut rabdare sa caut preturi. putem face comanda de pe undeva?

+Quote Post
Vizitator_Mircea.
mesaj Dec 5 2008, 10:19 AM
Mesaj #6

Guests

Chiar asa, unde e nebunia aia? Un nou produs "magic" despre care nu se stie decat ca "face minuni" dar nimeni nu l-a studiat suficient de mult incat sa poata spune cu certitudine ca este exact asa cum pretinde.

Ia uite aici o parere, culeasa de pe un blog:

[quote]
Hi Beppe! since you gave this new in English as well, I don't mind asking you in English to do a simple experiment (no crime, violence libel etc. don't worry) after adding my comment in Italian. The website biowashball.ch states "The Biowashball has a pH of about 10 which is equivalent to that of an ordinary chemical detergent." Rather basic since pure water PH is 7. This is the experiment in case you don't have a PH-meter or a indicator strip: let the ball sit in a bucket of water for some hours to let the water become so basic as they claim: it is like getting detergernt dissolve. Then add the water to a cup of tea. Does it change colour? Now take a second cup of tea and add some bleach (diluted, if you want to get closer to a PH of 10) to it. Does it change colour? This simple experiment will reveal the truth without recurring to the CNR. Then post the results if you want. Cheers from the UK.
[/quoate]

E nevoie sa iti traduc?

Zice ca acele bilute ceramice din interiorul "minunii" nu face altceva decat sa aduca apa in care speli rufele la acelasi pH ca si un detergent obisnuit. Si atunci? Apa reziduala obtinuta dupa spalarea cu aceasta "minune" cu ce e mai diferita fata de cea obtinuta prin spalarea cu detergenti obisnuiti? Daca Eyewashball era o solutie atat de extraordinara...ar fi trebuit sa fie in topul stirilor peste tot, mai ceva decat iPhone.

Asa ca...hai sa nu ne aruncam la promovat tot felul de produse gen "razatoarea Woerner" sau inele de aur cu pietre pretioase vandute cu sacosa, prin teleshopping, pt 2-300 de RON.

+Quote Post
Vizitator_ovidiu.
mesaj Dec 5 2008, 12:09 PM
Mesaj #7

Guests

E nevoie sa iti traduc?

Zice ca acele bilute ceramice din interiorul "minunii" nu face altceva decat sa aduca apa in care speli rufele la acelasi pH ca si un detergent obisnuit. Si atunci? Apa reziduala obtinuta dupa spalarea cu aceasta "minune" cu ce e mai diferita fata de cea obtinuta prin spalarea cu detergenti obisnuiti? Daca Eyewashball era o solutie atat de extraordinara...ar fi trebuit sa fie in topul stirilor peste tot, mai ceva decat iPhone.

Asa ca...hai sa nu ne aruncam la promovat tot felul de produse gen "razatoarea Woerner" sau inele de aur cu pietre pretioase vandute cu sacosa, prin teleshopping, pt 2-300 de RON.
[/quote]

Ai dreptate, aici mai putem adauga si urmatoarele produse: Detergentul BIO >> curata orice, poti sa-l si bei. (Si Ajax ii la fel, poti sa-l bei... smile.gif )
Biluta care iti face mare putza.
Mansonul care-ti reduce consumul masinii.

Am mai vazut eu firme din-astea cu sistem de vanzare piramidal.

+Quote Post
Vizitator_Ovidiu.
mesaj Dec 5 2008, 12:17 PM
Mesaj #8

Guests

Pentru ala care vrea asa ceva :

http://www.made-in-china.com/showroom/chinahollymanager
http://www.lifenatural.com/laundry.htm
http://www.root-cn.com/Laundry-Ball-Series...CFQxUtAodeEGVjQ
http://www.magneticlaundrysystem.tv/?gclid...CFQFbtAodpVFmiw

+Quote Post
Vizitator_ALA care vrea asa ceva.
mesaj Dec 5 2008, 12:29 PM
Mesaj #9

Guests

Citeaza (Ovidiu @ Dec 5 2008, 12:17 PM) *

esti cam varza cu linkurile astea. Chiar n-ai vazut ca unele sunt din state?

sunt si-n europa, la 35euro, merci

+Quote Post
Vizitator_ovidiu.
mesaj Dec 5 2008, 12:35 PM
Mesaj #10

Guests

Citeaza (ALA care vrea asa ceva @ Dec 5 2008, 12:29 PM) *
esti cam varza cu linkurile astea. Chiar n-ai vazut ca unele sunt din state?

sunt si-n europa, la 35euro, merci

Incercam sa-i arat omului ca sunt pe toate gardurile, dar tu ca un tzaran roman te bagi ca musca... smile.gif

Iti trebuie un pic de inteligenta sa intelegi o ironie (de-asta cu tine am fost mai direct)....

+Quote Post
fLoreign
mesaj Dec 8 2008, 05:44 AM
Mesaj #11

Membru
**

Grup: Membri
Postari: 18
Inscris: 13-June 08
Utilizatorul numarul: 1 211

Citeaza (gigel @ Dec 5 2008, 08:55 AM) *
nu intelegi nimic smile.gif) intra pe site, vezi despre ce e vorba, GINDESTE si dupa aia poti sa emiti cuvinte.
parerea mea e ca asta o creeze probleme in rindul producatorilor de detergenti.
Better yet google it my friend si o sa gasesti si bloguri si tot ce ai nevoie pentru a intelege.

Eu zic ca puteai sa incepi chiar matale sa cugeti la motivul care m-a facut pe mine sa las o astfel de postare.
Din motive de igiena mintala, nu ma apuc de polemici sterile, ca aceasta.

+Quote Post

Fast ReplyReply to this topicStart new topic
1 Utilizatori care citesc acest topic (1 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 18th October 2019 - 07:32 PM