IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

3 Pagini V  < 1 2 3  
Reply to this topicStart new topic
> AM O AFACERE BUNA. CAUT UN ASOCIAT CU FINANTE !, Chiar merita
milud
mesaj Dec 9 2011, 10:47 AM
Mesaj #61

Membru
**

Grup: Membri
Postari: 19
Inscris: 21-August 11
Utilizatorul numarul: 29 231

Ce ne povestesti e din Fratii Grimm sau e de Ispirescu ?

Nu cred o boaba din partea cu produsul ala minue - a propos, de licenta sau marca inregistrata ai auzit ? - dar iti dau eu o solutie pentru finantare: du-te la o banca cu un busines-plan pus la punct si daca banca iti accepta finatarea mai investesc si eu inca pe atiti si in exact aceleasi conditii ... Daca nu, nu !
Sau du-te la Dinu Patriciu, el e un mare investitor ...

--------------------
Gasirea si pedepsirea vinovatilor face parte din solutia problemei !
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_cetateanul turmentat.
mesaj Dec 9 2011, 03:53 PM
Mesaj #62

Guests

Citeaza (Alex @ Jan 17 2010, 06:07 PM) *
Daca produsul este extraordinar, nimeni nu il mai produce si cererea este fantastica cam cu ce fel de probleme te confrunti? Lipsa mijloacelor de productie? Lipsa logisticii necesare distributiei? Povestea ta nu mi se pare sincera ci mai degraba cum spunea cineva mai devreme o oportunitate de a gasi "Gascanul"...
Si crede-ma nu sunt gica contra, dar am condus mai multe afaceri printre care si de distributie FMCG si povestea ta nu sta in picioare.
Cauta un "sponsor" in randul celor care au apucat sa dea vreun tun cu terenuri vadute din mosteniri si care nu au habar o iota despre afaceri. Poate tine.

auzi laudatorule, dane un link de la finante sa vedem si noi cit de profitabila este afacerea

de povesti sunt buni toti cind vor bani, dar sa vedem fapte

acolo se vede clar numele firmei profit pierderi restu sunt povesti

+Quote Post
Vizitator_tudor gociu.
mesaj Dec 21 2011, 08:41 AM
Mesaj #63

Guests

EU CRED CA VINZI COVRIGI,GOGOSI,EU ASTA FAC SI AM UN SUCCES NEBUN MANANCA LUMEA IN DRACI SERIOUS

+Quote Post
Vizitator_TUDOR GOCIU.
mesaj Dec 21 2011, 08:47 AM
Mesaj #64

Guests

Citeaza (tudor gociu @ Dec 21 2011, 08:41 AM) *
EU CRED CA VINZI COVRIGI,GOGOSI,EU ASTA FAC SI AM UN SUCCES NEBUN MANANCA LUMEA IN DRACI SERIOUS

BINEINTELES CA DACA VREI PROOOOFIT TRE SA LUCREZI LA GRI SPRE NEGRU SAU ALB MURDAR ADICA 3 COVRIGI CU BON FISCAL 4 GOGOSI FARA BON,SI TOT ASA ,BAFTA INCEPATORILOR BASTA LAUDAROSILOR

+Quote Post
Vizitator_IceMan1.
mesaj Feb 7 2012, 05:29 PM
Mesaj #65

Guests

Si eu m-am gandit sa deschid o firma de prelucrare a marmurei si granitului in Sibiu sau Brasov.Am toate sculele necesare aduse din Italia(freze fixe, slefuitori,discuri diamantate e.t.c.).Am deschis in 2007 firma in Fagaras,dar ,orasul fiind prea mic,nu a mers foarte bine.Dar am vazut ca in Brasov este doar o firma care se ocupa cu asa ceva,dar nu ale ustensile performante,prin urmare primeste foarte multe reclamatii.Iar in Sibiu,din cate stiu nu este nicio firma de prelucrare a pietrei.Daca este cineva interesat intr-o colaborare ma gaseste la nr de tel.0763862409

+Quote Post
Sakura
mesaj Feb 7 2012, 09:32 PM
Mesaj #66

Membru veteran

Postari: 148
Inscris: 2-June 08
Utilizatorul numarul: 983

Citeaza (IceMan1 @ Feb 7 2012, 05:29 PM) *
Si eu m-am gandit sa deschid o firma de prelucrare a marmurei si granitului in Sibiu sau Brasov.Am toate sculele necesare aduse din Italia (freze fixe, slefuitori,discuri diamantate etc). Am deschis in 2007 firma in Fagaras,dar ,orasul fiind prea mic,nu a mers foarte bine.Dar am vazut ca in Brasov este doar o firma care se ocupa cu asa ceva,dar nu ale ustensile performante,prin urmare primeste foarte multe reclamatii.Iar in Sibiu,din cate stiu nu este nicio firma de prelucrare a pietrei.

Mă întreb dacă nu ar fi mai bine să stai în Făgăraş şi să acoperi pieţele din Braşov şi Sibiu. Eşti la jumătatea distanţei dintre ele şi poţi beneficia de avantajul costurilor mai scăzute cu forţa de muncă, spaţiul de producţie, dacă o mai fi ceva legat de zone defavorizate sau fonduri UE etc. Iar în Braşov şi Sibiu deschizi doar un punct de prezentare şi relaţionare cu clienţii, de câţiva metri pătraţi. Şi îţi faci ceva publicitate în zona firmelor de materiale de construcţii, a cimitirelor şi unde mai ştii tu că poţi găsi potenţiali clienţi. Mi se pare o abordare mult mai profitabilă decât să te muţi cu purcel şi căţel într-un oraş în care chiriile şi costurile sunt semnificativ mai mari.

Dacă lucrurile stau cum spui tu, succesul ar trebui să fie destul de aproape...

+Quote Post
Vizitator_IceMan1.
mesaj Feb 8 2012, 04:38 AM
Mesaj #67

Guests

Citeaza (Sakura @ Feb 7 2012, 09:32 PM) *
Mă întreb dacă nu ar fi mai bine să stai în Făgăraş şi să acoperi pieţele din Braşov şi Sibiu. Eşti la jumătatea distanţei dintre ele şi poţi beneficia de avantajul costurilor mai scăzute cu forţa de muncă, spaţiul de producţie, dacă o mai fi ceva legat de zone defavorizate sau fonduri UE etc. Iar în Braşov şi Sibiu deschizi doar un punct de prezentare şi relaţionare cu clienţii, de câţiva metri pătraţi. Şi îţi faci ceva publicitate în zona firmelor de materiale de construcţii, a cimitirelor şi unde mai ştii tu că poţi găsi potenţiali clienţi. Mi se pare o abordare mult mai profitabilă decât să te muţi cu purcel şi căţel într-un oraş în care chiriile şi costurile sunt semnificativ mai mari.

Dacă lucrurile stau cum spui tu, succesul ar trebui să fie destul de aproape...

Ar fi si asta o idee buna.Singurele probleme ar fi ca stau cam prost cu banii si nu imi prea permit, iar a doua problema ar fi ca firma care am avut-o ,am inchis-o.Si din cate am inteles,costurile pentru a o redeschide sunt destul de maricele.M-am gandit si la optiunea de a incerca sa accesez niste fonduri europene,dar nu prea stiu cum sa procedez.

+Quote Post
raluca_soare2008...
mesaj Feb 8 2012, 12:04 PM
Mesaj #68

Nou venit
*

Postari: 1
Inscris: 14-January 12
Utilizatorul numarul: 31 020

Citeaza (IceMan1 @ Feb 8 2012, 04:38 AM) *
Ar fi si asta o idee buna.Singurele probleme ar fi ca stau cam prost cu banii si nu imi prea permit, iar a doua problema ar fi ca firma care am avut-o ,am inchis-o.Si din cate am inteles,costurile pentru a o redeschide sunt destul de maricele.M-am gandit si la optiunea de a incerca sa accesez niste fonduri europene,dar nu prea stiu cum sa procedez.

Daca ai nevoie de consultanta in domeniul fondurilor europene te pot ajuta trimitandu-ti pe adresa ta de mail un chestionar pe care sa-l completezi. Urmeaza apoi sa stabilim detaliile in functie de disponibilitatea managerului de proiect al firmei noastre, de pe zona respectiva. Nu conteaza unde locuiesti, conteaza cat esti de dispus sa incepi o noua afacere! Iti las o adresa de mail: raluca_soare2008@yahoo.com si ma poti contacta, trimitandu-mi datele tale!
O zi placuta!

+Quote Post
Sakura
mesaj Feb 9 2012, 03:51 PM
Mesaj #69

Membru veteran

Postari: 148
Inscris: 2-June 08
Utilizatorul numarul: 983

Citeaza (IceMan1 @ Feb 8 2012, 04:38 AM) *

Mda, problema financiară este una spinoasă. Ai putea pentru început să-ţi faci doar reclamă în oraşele Sibiu/Braşov fără alte investiţii, să prinzi câteva lucrări.

Legat de fondurile europene, fără bani nu cred că faci nimic nici aici. O firmă de consultanţă te-ar putea ajuta pe partea de "nu ştiu cum să procedez", dar dacă nu ai banii necesari să-ţi susţii afacerea până vin fondurile n-ai făcut nimic. Şi mai sunt şi nişte cheltuieli nedeductibile pe care va trebui să le suporţi integral. Plus faptul că fondurile nu acoperă integral un plan de afaceri, deci trebuie să dispui de cel puţin 10-20% din suma accesată. Citeşte cele câteva mesaje de pe topicul de aici. Nu vreau nicidecum să spun să nu incerci dacă poţi ceva cu fonduri (deşi partea cu "stau cam prost cu banii" nu sună promiţător), numai cu mare grijă să nu dai de unii care doar îţi iau banii de consultanţă.

Per ansamblu având utilaje bune şi calificarea necesară, + concurenţă slabă în zonă, ai toate atuurile de partea ta, trebuind să te perfecţionezi şi pe partea de management/marketing. Oricum nu renunţa uşor.

+Quote Post
Vizitator_IceMan1.
mesaj Feb 10 2012, 05:36 PM
Mesaj #70

Guests

Citeaza (Sakura @ Feb 9 2012, 03:51 PM) *
Mda, problema financiară este una spinoasă. Ai putea pentru început să-ţi faci doar reclamă în oraşele Sibiu/Braşov fără alte investiţii, să prinzi câteva lucrări.

Legat de fondurile europene, fără bani nu cred că faci nimic nici aici. O firmă de consultanţă te-ar putea ajuta pe partea de "nu ştiu cum să procedez", dar dacă nu ai banii necesari să-ţi susţii afacerea până vin fondurile n-ai făcut nimic. Şi mai sunt şi nişte cheltuieli nedeductibile pe care va trebui să le suporţi integral. Plus faptul că fondurile nu acoperă integral un plan de afaceri, deci trebuie să dispui de cel puţin 10-20% din suma accesată. Citeşte cele câteva mesaje de pe topicul de aici. Nu vreau nicidecum să spun să nu incerci dacă poţi ceva cu fonduri (deşi partea cu "stau cam prost cu banii" nu sună promiţător), numai cu mare grijă să nu dai de unii care doar îţi iau banii de consultanţă.

Per ansamblu având utilaje bune şi calificarea necesară, + concurenţă slabă în zonă, ai toate atuurile de partea ta, trebuind să te perfecţionezi şi pe partea de management/marketing. Oricum nu renunţa uşor.

Ai dreptate.Tocmai din motivul acesta speram sa gasesc o persoana cu care sa ma asociez.

+Quote Post
Vizitator_Handelsblatt.
mesaj May 1 2012, 05:44 AM
Mesaj #71

Guests

Citeaza (newpartner @ Jan 12 2010, 09:33 PM) *
Ceea ce va voi scrie nu este o poveste de adormit copii ci o realitate. Nu este alcool, sau alt produs de viciu. Totul este absolut legal si nu este MLM.

Au trecut doi ani...Ia zi-ne si noua nea niupartnar unde iti cheltui muntii da bani castigati din afacerea aia de mare succesuri pe care o aveai in "buzunar" acu' doi ani?
smile.gif)

+Quote Post
Vizitator_adrian.
mesaj Oct 15 2012, 06:18 AM
Mesaj #72

Guests

Daca tot s-a vandut ''ca painea calda'' acest produs, nu ati scos profit pe care sa-l reinvestiti. Consider ca 60.000 eur nu e o suma asa mare incat sa ajungeti la modalitatea aceasta de a cauta partener.

+Quote Post
Vizitator_liliacu.
mesaj Sep 14 2013, 12:30 PM
Mesaj #73

Guests

eu cred ca este mai bine si eficient contabilizezi profitul asa cum trebuie nu ca si smecheri aceea care au inceput o afacere cu potential mic si cum or vazut ca au umpic de profit or inceput sa investeasca in distracti mai pe inteles in pasive, masini tari vacante scumpe si dupa niste ani buni isi dau seama ca au nevoie de potential mai mare ca au cereri si nu fac fata si apeleaza la asocieri parerea mea e ca daca stiei de la bun inceput cum sa iti contabilizezi profitul in timp ce cererile cresteau se marea si capitalul tau concomitent sau paralel sau cum vrei sa o iei daca spui ca asa bine se vindea produsul

+Quote Post
Vizitator_Cristian.
mesaj Dec 30 2014, 09:56 AM
Mesaj #74

Guests

Ba te rectific adrian... suma de 60k euro nu este de ici de colo. Cunosc destule startup-uri de tot felul: ceasuri originale, ceasuri de mana, magazin de bijuterii, produse de panificatie, si altele care nu necesita neaparat sute de mii de euro investiti. Cu suma aceasta te poti baza pe un ROI excelent as zice (si cu putin optimism) in tara noastra. Mai greu cand vine vorba de asociere... eu sunt de parere ca asociatul unic va domina in continuare in randul IMM-urilor, avand in vedere cate certuri au fost wink.gif

+Quote Post
Vizitator_Handelsblatt.
mesaj Apr 10 2015, 06:32 PM
Mesaj #75

Guests

Citeaza (newpartner @ Jan 12 2010, 09:33 PM) *
Ii salut pe toti cei care scriu in aceasta arie si forum.
Ceea ce va voi scrie nu este o poveste de adormit copii ci o realitate...

smile.gif
Ehe, mari succesuri trebuie ca ai avut Nea Niupartnar, vad ca nu ai mai intrat pe aici, pe la "taranusii" truditori. La cat esti de ocupat acuma sunt sigur ca nu ai avut timp nici pe asistenta sa o pui sa redacteze un raspuns, (ca nu cred ca te mai ocupi tu, personal, ca sa te injosesti sa mai scrii pe forumuri)...
Stii, eram doar curios daca ai reusit sa fraieresti vreun cititor de pe aici sa-ti de bani in schimbu unor himerice actiuni (in termen juridici se cheama inselaciune si este infractiune).
Ori poate ai cumparat cateva multinationale, d-alea care s-a chinuit 150-170 de ani pe piata ca sa-i dea lectii un dottore in ieconomie, ca tine, din Romania, care crede ca a descoperit roata si acum vrea sa o vanda la Daimler Benz AG pe 1 M euro/gr.
Dupa cum spuneam: succesuri!

+Quote Post
Vizitator_Handelsblatt.
mesaj Apr 14 2015, 07:07 PM
Mesaj #76

Guests

Citeaza (negotzel00 @ Jan 15 2010, 01:32 PM) *
eu nu sunt de acord cu afacerile facute cu banii bancilor. in primul rand ca ei nu-si asuma nici un risc , in al doilea rand conditiile lor sunt mult prea ridicate.
nu stiu cati de aici au creat afaceri , eu am 22 de ani si o afacere de timpul liber care anul asta ajunge la 100 de mii de euro. si intr-adevar cea mai mare problema e ca nu poti acoperi cererea , eu as putea ajunge la 1 mil euro pe romania si mult mai mult pe piata europeana de care nici nu indraznesc sa ma ating atata timp cat nu fac fata comenzilor din romania.
iar ca mine cunosc multi tineri pana in 25 de ani care nu au fonduri ca sa isi creasca afcerile.
probleme majore in primul rand ca nu exista un mediu propice inovatiei, majoritatea dintre noi am adus produse si servicii care nu pot fi incadrate in nici un fel fiscal, si atunci dpdv scriptic noi figuram ca atacand piete f aglomerate. e aproape imposibil sa demonestrezi cu acte ceea ce faci.
2. varsta , cine are incredere in tineri sub 25 de ani, desi cred ca dpdv al puterii de munca al inovatiei si pregatirii multi sunt mult peste cei de 40 -50 de ani. si mai avem un avantaj, noi nu avem obligatii, familii case proprietati,nu avem credite. cel putin la varsta asta facem totul doar pt orgoliul personal , doar ca sa simtim ca facem ceva, practic pt noi e placerea pura de munci si de cladi un viitor. nu stiu cati oameni de afaceri se pot lauda cu asta.
3. limitarea de viziune a mediului de afaceri (cel putin romanesc). sunt mii si mii de produse care nu exista pe raftul nici unu magazin fizic si care produc mai multi bani decat isi poate cineva imagina. afacerile online sunt alt tip de afaceri fara magazine palpabile care pot sa produca bani. pietele europene sunt consumatori extraordinari. sunt atatea lucruri care se pot face incat stau si ma gandesc cim nu reusim sa creeam, o economie. asta apropo de de postul anterior cu magazine si rafturi si consumatori.

de-asta apreciez initiativa celui care a postat prima data, ii urez succes, poate o sa aiba mai mult decat noi. am trecut exact prin aceeasi problema , noi nu am gasit finantare. o sa vedem, poate anul asta reusim ceva.
si apropo de primul "postator" o eficientizare a comenzilor platilor si vanzarilor, cheltuielilor s-ar putea sa aduca un plus bani in bugetul firmei.
pescuitorul2003@yahoo.com

Aveam aici, o mostra de autosuficienta cum rar mai poti vedea pe alte plaiuri....
1. Bancile nu isi asuma nicun risc....Bine Negotel, atunci da-mi si mie 15,000 miliarde de eruo pana maine, ca ti-i dau inapoi, sa moara mama!
2. Vise erotice! Daca afacerea era VIABILA, iti dadeau bancile suma de mai sus cu dobanda de 1 %, doar ca sa poti vinde tu in Europa, desi eu in locul tau, vindeam MINIM in toata Galaxia.
2. Bis. Varsta de 22 de ani este un handicap si NU o calitate. Evident exista exceptii, DAR IMI PUN VIATA ca TU NU ESTI UNA DIN ELE. Ca idee, am fost sa discut o colaborare cu un Putz U. Lica din asta de 22 de ani, intr-o ora de intalnire, l-a sunat "prietena" de 5 (cinci!) ori ca sa-i ceara sa-i spuna ca o iubeste. M-am ridicat si am plecat, stergandu-i numarul din telefonul meu, pentru ca trebuia sa discut cu...doamna, NU cu el!!! Barbat adevarat, la Sibiu...fabricat!!! LOL!!!.
2. Bis. Puterea de munca si munca NU ARE NIMIC DE A FACE CU CASTIGATUL BANILOR.Sunt oameni care muncesc 32 de ore pe zi si crapa ...saraci. Extra sfat: evreii, are ei o vorba "daca muncesc NU am timp sa castig!" Rumeg-o!
2. Bis. La 22 de ani experienta ta este NU ZERO, ci minus infinit!. Traducere: am ratat de 1,000 de ori mai mult decat ai incercat tu in TOTAL. Consecinta: din ratari ...inveti, astfel incat data viitoare STII CE AI DE FACUT. Asta este de fapt, deosebire intre tine si cei de 40-50 de ani=AIA aproape ca NU rateaza, spre deosebire de tine, care ai sanse de 95% sa dai pe ...langa!
3. Iarasi un "dottore" care tine sa dea lectii companiilor CARE AU TRECUT TESTUL TIMPULUI.Am sa-ti spun un secret (dar sa nu-l mai spui la nimeni!!!): 95% din companiile infiintate dau faliment in primii 5 ani de existenta! Prin urmare, un Daimler Benz AG, SIEMENS sau OPEL care exista de peste 100 de ani (unele chiar 150!) NU vor da faliment NICI MACAR DACA UNU CA TINE AJUNGE SA LE CONDUCA, nu stiu daca ma intelegi
Multe succesuri si tie!

+Quote Post
Vizitator_Handelsblatt.
mesaj Apr 14 2015, 07:39 PM
Mesaj #77

Guests

[quote name='negotzel00' date='Jan 15 2010, 01:32 PM' noi figuram ca atacand piete f aglomerate. e aproape imposibil sa demonestrezi cu acte ceea ce faci.
dpdv al puterii de munca al inovatiei si pregatirii multi sunt mult peste cei de 40 -50 de ani.
[/quote]
M-am luat cu vorba si era sa uit:
Stii ce le-a dat prin cap astora de la multinationale? - asta apropos de cat de bine esti pregatit, da' nu ie cazu' la tine daca ai o asemenea afacere de mari succesuri!
Mai nou iti da sa scrii dupa dictare in Limba Romana! Iti vine sa crezi ce porci ie astia? Pai ce are de-a face scrisu' dupa dictare cu valoarea si pregatirea, ai?
Ti-amdat tipsu' asta pentru cazul - care sunt ABSOLUT sigur ca este ipotetic - ca daifaliment si trebuie sa te angajezi...

+Quote Post
Vizitator_Handelsblatt.
mesaj Apr 15 2015, 06:13 PM
Mesaj #78

Guests

Citeaza (negotzel00 @ Jan 15 2010, 01:32 PM) *
nu stiu cati de aici au creat afaceri , eu am 22 de ani si o afacere de timpul liber care anul asta ajunge la 100 de mii de euro. si intr-adevar cea mai mare problema e ca nu poti acoperi cererea , eu as putea ajunge la 1 mil euro pe romania si mult mai mult pe piata europeana de care nici nu indraznesc sa ma ating atata timp cat nu fac fata comenzilor din romania.
iar ca mine cunosc multi tineri pana in 25 de ani care nu au fonduri ca sa isi creasca afcerile.
2. varsta , cine are incredere in tineri sub 25 de ani, desi cred ca dpdv al puterii de munca al inovatiei si pregatirii multi sunt mult peste cei de 40 -50 de ani. si mai avem un avantaj, noi nu avem obligatii, familii case proprietati,nu avem credite. cel putin la varsta asta facem totul doar pt orgoliul personal , doar ca sa simtim ca facem ceva, practic pt noi e placerea pura de munci si de cladi un viitor. nu stiu cati oameni de afaceri se pot lauda cu asta.

Pentru ca nu sunt un tip spontan, mai revin o data cu un rationament si cu o poveste (extreme de foarte adevarata!):
1. Nea' negotel eu cred ca esti una si aceeasi persoana cu Niupartnar. Acum, o afacere de 100,000 de euro in FMCG este de natura a-ti asigura minim 25,000 euri brut pe an, adica 17,000 de euri pe an pe dividente (not exactly bad!) sau cca 14,000 de euro ca salariu (nici asta prea rau!). 1 M euro inseamna cifrele de dinainte x 10. Asta ca sa intelegem ce inseamna o afacere de 100 k sau 1 M euro.
2. Cazul 2 cu tinerii de 22 de ani: lucram la o multinationala din 5 Big E(lectric) si vizam un proiect din Transilvania, discutam de 250-350 M euro all in all - partea mea 40-55 M euri. Sun, si pregatesc o vizita: mi se spune ca "trebuie sa vorbesc cu doamna Mirela, director general" (cand aud de nume de directori generali cu prenume mi se aprinde un beculet rosu!). Vocea imi spune ca doamna este plecata in Italia (investitorii erau italieni si nu mi s-a parut nimic suspect), dar ca o pot intalni saptamna viitoare, pe marti, cand se intoarce si imi da nr. de mobil. Buun, marti la ora 06:00 plec si pe la 09:30 intru in oras si ...sun. Imi raspunde d-na director general Mirela si imi propune sa ne intalnim...la nu stiu ce rond. Am crezut ca nu aud bine si am cerut sa repete. Nu, auzisem bine, trebuia sa ma uita dupa un Golf "bliomarin" (exact asa!). In fine, dupa inca 3 telefoane, o identific FARA GREUTATE in mijlocul unei intrari in sensul giratoriu (nu cunosteam prea bine partea aia de oras, si am ratat rondul cu pricina in doua randuri). Isi pregatise aparitia si era stupefianta: ochelari de soare, o fusta mai scurta decat o batista de hartie si o infatisare de eleva in an terminal de liceu. M-am uitat cinci minute la ea FARA SA POT SA ARTICULEZ VREUN SUNET. Imi parea ireal TOTUL desprins din Franz Kafka. Nu mi-am revenit din soc si o intreb ca ultimul imbecil: "Nu te supara, pe mine, tu ce pregatire ai? Ce stii tu sa faci?" In clipa aia mi-a venit in minte doua cuvinte: "investitor italian". M-a blestemat in sinea mea, ca apucasem sa "gandesc cu voce tare". La care ea, evitand raspunsul mai abitir ca Primul Ministru Pontanocchio imi spune cu nonsalanta ca pe ea nu o poate pacali nimeni de pe santier, ca I-a prins furand si a dat cu ei de pamant. Fusese plecata in Italia 2 saptamani (!!!) ca sa aleaga gresia. Am gandit fulgerator: daou saptamani = cresterea devizului cu cel putin 10 Milioane de Euro. Aceasta era decidenta cu care urmam eu sa fac...afaceri! INCREDIBIL!
Nu avea 22 de ani, iar mintea clar era pe la 14 ani! De necrezut, am plecat inapoi, si am raportat sefilor care sperau intr-o oportunitate ca este o pierdere inutila de timp, sa taie ACEST priect de pe lista, pentru ca nu ai cu cine discuta. Si nici macar nu aveam echipamente roz bombon si dragutele, care eventual, ar fi tentat-o pe "doamna director general Mirela"...

+Quote Post
Vizitator_Andrei.
mesaj Oct 16 2016, 07:58 PM
Mesaj #79

Guests

Buna ziua, am o afacere in care am investit peste 20.000 de euro in acte si "este in moarte clinica" ca sa citez un antevorbitor. Afacere in domeniu online cu potential de cateva milioane de euro in 3-4 ani. Am ramas fara bani pentru ca in Romania gasesti greu profesionisti si inveti pe banii tai. As avea nevoie de 25-30 de mii de euro sa o pornesc si sa genereze ceva profit care reinvestit sa genereze si mai mult profit si tot asa. Nu-mi vorbiti de banci ca realitatea bate reclama si legat de camatari eu stiu ca este ilegala camataria. Cum obtin o finantare de la oameni seriosi si unde ii gasesc?

+Quote Post
Vizitator_Abdu abdel.
mesaj Oct 13 2018, 05:14 PM
Mesaj #80

Guests

Dragul meu viitor asociat.Ma intereseaza acest aspect al unei vieti pline de oportunitati.Eu acum locuiesc in Dubai si am o afacere de consultanta in mai multe domenii printre care cel de infrastructura pt autostrazi.Mi as dori un parteneriat cu tine sa putem prosti si noi pe altii cum incerci tu.Stii ca undes s 2 puterea creste.Astept cu nerabdare sa ma contactezi.Daca vrei iti las si un nr de telefon dar e cu taxa inversa.

+Quote Post
roxani
mesaj Oct 18 2018, 09:58 AM
Mesaj #81

Membru
**

Postari: 15
Inscris: 16-October 18
Utilizatorul numarul: 36 758

Citeaza (Abdu abdel @ Oct 13 2018, 05:14 PM) *
Dragul meu viitor asociat.Ma intereseaza acest aspect al unei vieti pline de oportunitati.Eu acum locuiesc in Dubai si am o afacere de consultanta in mai multe domenii printre care cel de infrastructura pt autostrazi.Mi as dori un parteneriat cu tine sa putem prosti si noi pe altii cum incerci tu.Stii ca undes s 2 puterea creste.Astept cu nerabdare sa ma contactezi.Daca vrei iti las si un nr de telefon dar e cu taxa inversa.

Hahahhahahahah smile.gif))) as fi eu interesata de asa bisnes tongue.gif

+Quote Post

3 Pagini V  < 1 2 3
Reply to this topicStart new topic
1 Utilizatori care citesc acest topic (1 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 17th October 2019 - 03:24 PM