IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

2 Pagini V   1 2 >  
Closed TopicStart new topic
> Mobila ! Oare stim sa o alegem ?, Informatii utile despre mobila
Tundrica
mesaj Sep 12 2010, 04:53 PM
Mesaj #1

Nou venit
*

Grup: Membri
Postari: 9
Inscris: 11-September 10
Utilizatorul numarul: 23 662

Salutare

Deschid aceasta discutie in care sper sa se reuneasca toate sfaturile voastre, ce trebuie sa urmarim atunci cand vrem sa cumparam mobila si ce "tepe" ati luat (care ati luat) ca sa nu o mai pateasca si altii.
Sunt convins ca dupa ce ati cumparat mobila v-ati dat seama ca "mai trebuia ceva". Ajutati-ne sa nu patim si noi asa.

Voi fi si eu alaturi de voi cu sfaturi si sugestii. Nefiind producator de mobila dar lucrand in acest domeniu va asigur de corectitudinea informatiilor si neutralitatea mea.
Go to the top of the page

+Quote Post
Tundrica
mesaj Sep 12 2010, 05:05 PM
Mesaj #2

Nou venit
*

ATENTIE !

Aveti grija cu cine faceti mobila deoarece exista multi "mici meseriasi priceputi" care va propun cea mai buna mobila posibila, argumentandu-va ca ei lucreaza cu feronerie Blum (care este numarul 1 la ora actuala) si cu cele mai bune accesorii posibile. Intentia lor este urmatoarea:

- sa va distraga atentia de la faptul ca nu au tehnologia realizarii si efectuarii de finisaje corespunzatoare;
- deoarece unii percep ca manopera procent din materiale au tot interesul sa va recomande cele mai scumpe accesorii pentru ca baza de calcul sa creasca iar ei sa castige mai mult !!

Nu vreau sa generalizez deoarece nu toti sunt asa, dar exceptiile sunt putine de la regula de mai sus.

Aceasta postare a fost editata de Tundrica: Sep 12 2010, 05:26 PM

+Quote Post
Tundrica
mesaj Sep 12 2010, 05:23 PM
Mesaj #3

Nou venit
*

Informatii despre materiale si accesorii mai puteti gasi si pe: http://www.vreauoferta.ro/mobila.html. Momentan este singurul portal de mobila care da mai multe informatii despre mobila si accesorii .

Aceasta postare a fost editata de Tundrica: Sep 12 2010, 05:29 PM

+Quote Post
Tundrica
mesaj Sep 13 2010, 12:15 PM
Mesaj #4

Nou venit
*

Va astept cu intrebari in domeniul mobilei.

+Quote Post
Vizitator_banana.
mesaj Sep 13 2010, 02:37 PM
Mesaj #5

Guests

Va salut cu respect. Mi s-a comunicat de catre persoane din anturaj ca trebuie sa imi schimb mobila din casa. Insa eu sunt ingrijorat ca mobila fabricata acum nu mai are aceleasi calitati ca mobila veche, respectiv nu trozneste noaptea. M-am obisnuit de-a lungul timpului cu pocniturile cauzate de contractia mobilei datorita frigului din casa si nu cred ca as mai putea dormi linistit intr-o casa cu mobila care nu trozneste. Daca ati putea sa imi dati niste sfaturi in aceasta privinta ar fi grozav. Multumiri anticipate.

+Quote Post
Tundrica
mesaj Sep 13 2010, 05:16 PM
Mesaj #6

Nou venit
*

Pentru trasnituri va recomand sa le inregistrati pe cele actuale pe un CD si le puteti asculta chiar si in masina !

Trecand la lucruri serioase va pot spune ca si mobila actuala din PAL (clic aici pentru detalii despre PAL) poate fi destul de rezistenta daca este proiectata bine. Pretul acesteia il faceti dumneavoastra, in functie de materialele si accesoriile pe care le alegeti.

Important este:

- in punctele principale sa fie bine intarita; daca se folosesc demontabili cu excentric (ajuta la montarea si demontarea repetate fara a scadea rezistenta mobilei) acestia sa nu fie de plastic. In general se folosesc eurosuruburi care sunt ok daca PAL-ul este bun;
- sa evitati sa faceti suprafete orizontale prea mari, pentru a evita curbarea acestora; pentru rezistenta si pentru aspect se poate folosi PAL de 25 mm, 38 mm sau 2 foi de PAL de 18 (normal) una peste alta, adica dublate (eu il recomand pe cel de 38 mm).
- folositi cant ABS (clic aici pentru mai multe detalii), daca bugetul va permite.

Eu v-am prezentat doar cateva generalitati. In functie de mobila dorita (bucatarie, living, dormitor etc.) va mai pot da si alte sfaturi. Decizia finala o veti avea dumneavoastra, bineinteles.

Aceasta postare a fost editata de Tundrica: Sep 13 2010, 05:22 PM

+Quote Post
Vizitator_bananul.
mesaj Sep 14 2010, 01:04 PM
Mesaj #7

Guests

Bineinteles... ai putea sa pui un (P) la titlul topicului.

+Quote Post
Tundrica
mesaj Sep 14 2010, 03:29 PM
Mesaj #8

Nou venit
*

Citeaza (bananul @ Sep 14 2010, 01:04 PM) *
Bineinteles... ai putea sa pui un (P) la titlul topicului.

Sa inteleg ca nu aveti nevoie de informatii despre mobila, ati intrat doar asa ... sa va apara numele pe forum.

+Quote Post
Tundrica
mesaj Sep 15 2010, 07:47 PM
Mesaj #9

Nou venit
*

Despre lemnul masiv:

http://www.vreauoferta.ro/info-mobila/test1/lemn-masiv-92/1

Fiecare tip de lemn folosit la fabricarea mobilierului are proprietăţi diferite. Astfel, lemnul folosit pentru paturi sau mobilier de grădină trebuie să fie mai rezistent decât cel folosit pentru fabricarea unor corpuri de mobilier mai mici sau decorative.

Pe piată există două categorii de lemn: lemn de esenţă tare şi lemn de esenţă moale.

Lemnul de esenţă moale este flexibil şi se poate îndoi. Este obţinut din copaci verzi tot timpul anului, precum bradul sau pinul.

Lemnul de esenţă tare este rezistent la umezeală şi soare şi se conservă bine pentru o durată mai mare de timp. Este obţinut din copacii care îşi pierd frunzele iarna. Din această categorie fac parte: lemnul de arţar, cireş, stejar, nuc, mahon, teak. Lemnul de esenţă tare este cel mai des întâlnit tip de lemn.

+Quote Post
Vizitator_Costin Pop.
mesaj May 8 2012, 11:05 AM
Mesaj #10

Guests

Sunt total de acord cu cele mentionate mai sus, la "mici meseriasi priceputi". In acest domeniu - mobila la comanda - sunt foarte multi care incearca sa pacaleasca clientii prin diferite metode, fapt care conduce, inevitabil, la un mobilier care va avea carente la capitolul finisaje, accesorii etc. De multe ori li se spune clientilor ca vor avea accesorii de calitate, dar in final, ele sunt dintre cele mai slabe.

Acelasi lucru se intampla si cu cantul care se aplica, in loc de cand ABS se aplica cant termic, indiferent ca este vorba de mobila bucatarie, dormitor sau living. Si sfatul meu este sa fiti foarte atenti si sa cereti toate detaliile in momentul in care sunteti in cautarea unui producator de mobila la comanda, indiferent care ar fi acesta.

+Quote Post
Vizitator_Eugen.
mesaj Nov 7 2012, 02:14 PM
Mesaj #11

Guests

Va recomand un dormitor din stejar masiv :

Daca vreti unul pe rasinos,gasiti aici :

Daca vreti mobila de calitate la preturi pentru RO : click aici

Va asteptam sa intrati in clubul clientilor multumiti!
Eugen

+Quote Post
Vizitator_danni877.
mesaj Dec 27 2012, 03:45 AM
Mesaj #12

Guests

Salut... am vazut lucrurile astea despre mobila si vroiam sa va intreb daca ati auzit sau vazut mobila prin hodrotransfer.... eu intentionez sa imi fac mobilieru ... baiatu care facea astea m-a impresionat cu lucrurile astea si chiar mi-a placut am si cateva poze de la el , chiar o treaba f interesanta... pot sa va arat si voua niste poze sa va faceti o idee mailul meu este carian_dan200@yahoo.com

+Quote Post
Vizitator_danni877.
mesaj Dec 27 2012, 03:48 AM
Mesaj #13

Guests

Citeaza (danni877 @ Dec 27 2012, 03:45 AM) *
Salut... am vazut lucrurile astea despre mobila si vroiam sa va intreb daca ati auzit sau vazut mobila prin hodrotransfer.... eu intentionez sa imi fac mobilieru ... baiatu care facea astea m-a impresionat cu lucrurile astea si chiar mi-a placut am si cateva poze de la el , chiar o treaba f interesanta... pot sa va arat si voua niste poze sa va faceti o idee mailul meu este carjan_dan2000@yahoo.com

file:///C:/Documents%20and%20Settings/dann/My%20Documents/Downloads/2012-11-01%2018.07.40.jpg
file:///C:/Documents%20and%20Settings/dann/My%20Documents/Downloads/2012-11-05%2011.58.11.jpg
file:///C:/Documents%20and%20Settings/dann/My%20Documents/Downloads/2012-12-02%2022.19.18.jpg

are in jur de 700 de modele si din cate am inteles pe mdf le face ...

+Quote Post
Vizitator_Daniel.
mesaj Jun 18 2013, 09:21 AM
Mesaj #14

Guests

In caz ca va hotarati sa cumparati mobilier si sunteti interesat un transport ieftin si sigur, firma rotransporter va sta la dispozitie non stop!

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Oct 11 2013, 11:37 AM
Mesaj #15

Guests

nu-mi iese reclama

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Nov 22 2013, 02:18 PM
Mesaj #16

Guests

Am incercat si eu mobila pe comanda la ************, o firma cu show-room la Elit Ghencea. Au fost groaznici. Mai intai au pierdut masuratorile si au facut un dressing din amintiri, ulterior au mai adaugat niste petice la sugestia noastra, ca se se potriveasca; apoi au gresit culoarea mobilei de living. La motaj au mai busit niste sertare… Comunicarea cu ei a fost execrabila, raspund la telefon cand au chef. O sa incerc sa cumpar de-a gata de acum incolo, nu mai am nervi pentru niciun furnizor, oricare ar fi recomandarile

+Quote Post
Vizitator_utilizator.
mesaj Dec 25 2013, 10:19 PM
Mesaj #17

Guests

Salutam,
Vreau sa-mi schimb usile la mobila de bucatarie (Ikea )- 16 usi+9 sertare, iar ce gasesc acum acolo e destul de scump pe lemn si scumput+oferta limitata la PAL.

Imi poate recomanda cineva o firma serioasa care poate sa-mi faca toate usile la mobilierul de bucatarie din PAL de calitate cu canturi ABS sau ceva similar de calitate ?
Ma intereseaza ceva serios, nu mici mestesugari (pot sa merg si eu la Hornbach sa imi tai usile, dar nu asta caut)
Multumesc,

+Quote Post
Vizitator_designer.
mesaj Jan 20 2014, 03:21 PM
Mesaj #18

Guests

Eu mi-am comandat produse de design interior de pe site-ul reclama ioc[/urI] si am fost foarte multumit, sunt produse de calitate la preturi accesibile, iar livrarea a fost rapida. Majoritatea produselor de pe acel site nu se gasesc in Romania lucru ce m-a convins sa plasez comanda!

+Quote Post
sannet
mesaj Sep 9 2014, 12:36 PM
Mesaj #19

Nou venit
*

Postari: 1
Inscris: 9-September 14
Utilizatorul numarul: 33 174

mobila de lux
RONEX Bucuresti, producator mobila lemn masiv, stil baroc: canapele si fotolii, scaune, mese, oglinzi, mobila pentru dormitor: paturi, noptiere, mobilier pentru baruri, bufete, comode, mic mobilier.
[urI="http://www.kkreklama.ro"
[urI="http://www.kkreklama.ro

+Quote Post
Vizitator_iulia.
mesaj Apr 15 2015, 11:50 AM
Mesaj #20

Guests

Buna ziua?
Ce parere aveti despre mobila din molid? Am gasit o firma care produce si vinde mobilier din lemn masiv de molid. Am totusi o nedumerire: un pat cu tot cu somiera 1400x2000 are pretul de 650RON.( RON - am scris bine:) ) E ok pretul sau am doar eu impresia ca e prea ieftin?

+Quote Post
Vizitator_Carina.
mesaj Apr 15 2015, 04:53 PM
Mesaj #21

Guests

Citeaza (iulia @ Apr 15 2015, 11:50 AM) *
Buna ziua?
Ce parere aveti despre mobila din molid? Am gasit o firma care produce si vinde mobilier din lemn masiv de molid. Am totusi o nedumerire: un pat cu tot cu somiera 1400x2000 are pretul de 650RON.( RON - am scris bine:) ) E ok pretul sau am doar eu impresia ca e prea ieftin?

Pretul e ok, mobilier din molid e ok, dar pat din molid nu suna prea bine. Odata cu uzura incep problemele iremediabile.

+Quote Post
Vizitator_Adrian Paun.
mesaj Jun 17 2015, 10:22 AM
Mesaj #22

Guests

Salut la toti! M-am mutat si ma uit dupa mobila. Ok, am gasit niste chestii foarte interesante la unii care spun ca le aduc direct de la producatorii chinezi. Preturile sunt si de cinci ori mai mici fata de ce e la noi, dar sunt putintel speriat fiind vorba de China... Voi ati mai luat pe filiera asta? Uite, de exemplu imi place foarte mult canapeaua asta de piele:ww.farareclama..kk
la ei zic pretul 3.200, in Romania ceva asemanator nu am gasit sub 15.000 - dati-mi, va rog, si alte linkuri daca stiti ceva asemanator ca pret. Merci!

+Quote Post
Vizitator_Marian Panait.
mesaj Nov 7 2015, 08:00 PM
Mesaj #23

Guests

Citeaza (Tundrica @ Sep 12 2010, 04:53 PM) *
Salutare

Deschid aceasta discutie in care sper sa se reuneasca toate sfaturile voastre, ce trebuie sa urmarim atunci cand vrem sa cumparam mobila si ce "tepe" ati luat (care ati luat) ca sa nu o mai pateasca si altii.
Sunt convins ca dupa ce ati cumparat mobila v-ati dat seama ca "mai trebuia ceva". Ajutati-ne sa nu patim si noi asa.

Voi fi si eu alaturi de voi cu sfaturi si sugestii. Nefiind producator de mobila dar lucrand in acest domeniu va asigur de corectitudinea informatiilor si neutralitatea mea.

+Quote Post
Vizitator_Bianca69.
mesaj Dec 6 2015, 03:17 PM
Mesaj #24

Guests

Dupa ce am cumparat mobila in jumatate de casa de la marile branduri si dupa 1 an am fost dezamagita in ceea ce priveste calitatea, mi-a recomandat un var din Buzau o firma de mobila din Buzau. I-am platit drumul cand a venit si a masurat si am mai platit 200 lei transportul pt mobila. Mi-a facut mobila de bucatarie MDF roz cu blat Corian la pret cu 50% mai mic decat gasisem in Bucuresti si pot zice ca arata impecabil.
Recomand la toata lumea mobila de la ei http://bucatariicomanda.ro

+Quote Post
Vizitator_Ariana.
mesaj Dec 20 2015, 05:53 PM
Mesaj #25

Guests

Citeaza (Costin Pop @ May 8 2012, 11:05 AM) *
Sunt total de acord cu cele mentionate mai sus, la "mici meseriasi priceputi". In acest domeniu - mobila la comanda - sunt foarte multi care incearca sa pacaleasca clientii prin diferite metode, fapt care conduce, inevitabil, la un mobilier care va avea carente la capitolul finisaje, accesorii etc. De multe ori li se spune clientilor ca vor avea accesorii de calitate, dar in final, ele sunt dintre cele mai slabe.

Acelasi lucru se intampla si cu cantul care se aplica, in loc de cand ABS se aplica cant termic, indiferent ca este vorba de mobila bucatarie, dormitor sau living. Si sfatul meu este sa fiti foarte atenti si sa cereti toate detaliile in momentul in care sunteti in cautarea unui producator de mobila la comanda, indiferent care ar fi acesta.

Oare s-a ajuns in zilele noastre sa avem toate detaliile legate de mobilier?
Sau, din punctul meu de vedere, daca ti le precizeaza dar nu le respecta ce poti face?
Am avut si eu o experienta proasta cu un mobilier, acum caut pe cineva care sa-mi dea deviz detaliat dar toti imi spun ca "nu se poate"

Multumesc

+Quote Post
Vizitator_Monica.
mesaj Feb 25 2016, 12:38 PM
Mesaj #26

Guests

Salutare. Eu mi-am luat mobila pentru living si bucatarie de la Tehnic Mob , sunt undeva in Domnesti, IF. Livingul l-am luat facut iar ptr bucatarie am facut pe comanda... Momentan suntem multumiti. Patul l-am luat din Praktiker, era o oferta cu tot cu saltea, iar dressingul din Jysk. Am mai luat mici accesorii ptr baie de prin Dedeman... Succes.

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj May 18 2016, 01:24 PM
Mesaj #27

Guests

Citeaza (Adrian Paun @ Jun 17 2015, 10:22 AM) *
Salut la toti! M-am mutat si ma uit dupa mobila. Ok, am gasit niste chestii foarte interesante la unii care spun ca le aduc direct de la producatorii chinezi. Preturile sunt si de cinci ori mai mici fata de ce e la noi, dar sunt putintel speriat fiind vorba de China... Voi ati mai luat pe filiera asta? Uite, de exemplu imi place foarte mult canapeaua asta de piele:ww.farareclama..kk
la ei zic pretul 3.200, in Romania ceva asemanator nu am gasit sub 15.000 - dati-mi, va rog, si alte linkuri daca stiti ceva asemanator ca pret. Merci!

da-mi si mie firma asta care le aduce din China. Merci

+Quote Post
Gianyna
mesaj May 24 2016, 12:59 PM
Mesaj #28

Nou venit
*

Inscris: 24-May 16
Utilizatorul numarul: 34 522

Citeaza (Musafir @ May 18 2016, 01:24 PM) *
da-mi si mie firma asta care le aduce din China. Merci

Salutare,

Am luat de curand un pat pentru copilul meu, care este innebunit dupa masinutele CARS, de la cei de pe www.asFACEreclamaDARnuPOT.ro

Pentru parintii care vor sa renoveze camera copiilor, ii recomand cu mare placere, deoarece sunt foarte seriosi, punctuali, iti asculta opiniile, folosesc un material de calitate, ofera garantie si chiar accepta returul in caz ca nu iti convine ceva, ceea ce mai rar gasesti pe piata de mobila... Iata ce pat haios i-am luat nazdravanului!!!!! In curand, sa mai strangem banuti, ii voi comanda tot de la ei, sifonier, birou, bancuta, tot din gama CARS!!!

Aceasta postare a fost editata de hotnewsadmin: May 24 2016, 04:36 PM

+Quote Post
mihaidima
mesaj Aug 19 2016, 08:18 AM
Mesaj #29

Nou venit
*

Postari: 1
Inscris: 12-August 16
Utilizatorul numarul: 34 797

Eu mi-am luat de la Drimus un patut pentru copil supraetajat care are si un tobogan. Patul este prevazut margini protectoare anticadere si cu scara. E foarte tare si fi-miu e innebunit dupa el.

Acesta est modelul pe care l-am cumparat: http://drimus.ro/pat-pentru-copii-flo.html

+Quote Post
Vizitator_Iulia.
mesaj Aug 19 2016, 09:45 AM
Mesaj #30

Guests

Citeaza (Musafir @ Nov 22 2013, 02:18 PM) *
Am incercat si eu mobila pe comanda la ************, o firma cu show-room la Elit Ghencea. Au fost groaznici. Mai intai au pierdut masuratorile si au facut un dressing din amintiri, ulterior au mai adaugat niste petice la sugestia noastra, ca se se potriveasca; apoi au gresit culoarea mobilei de living. La motaj au mai busit niste sertare… Comunicarea cu ei a fost execrabila, raspund la telefon cand au chef. O sa incerc sa cumpar de-a gata de acum incolo, nu mai am nervi pentru niciun furnizor, oricare ar fi recomandarile

Buna, iti recomand http://www.stilconfortsibiu.ro/ sunt foarte seriosi si au o gama larga de produse.

+Quote Post

2 Pagini V   1 2 >
Closed TopicStart new topic
1 Utilizatori care citesc acest topic (1 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 8th December 2019 - 12:08 PM