IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

4 Pagini V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> De ce urasc viata la tara...
Vizitator_anti.
mesaj May 11 2009, 12:08 PM
Mesaj #1

Guests

Nu am nimic cu persoana care scrie despre experienta la tara ca pe ceva minunat. Dar asta nu e singura fata a problemei si nu imi plac exagerarile.

De ce urasc viata la tara?

Pentru ca vezi concerte, expozitii, filme, teatru... doar la televizor!
La biblioteca satului cartile sunt din 1900 toamna, iar presa este inexistenta.

Asta ca sa ne referim doar la chestia culturala.

Urmeaza factorul uman: oameni simpli, nimic de zic, dar nationalisti, barfitori si multi care prefera sa-si dea un leul castigat la birtul din sat.

Multa mizerie: nu la acelasi nivel ca la oras, nu vezi multe peturi, poate doar munti de coji de seminte pe la colturi si un praf vara de nu poti respira.

Natura ai daca esti langa o padure, dar nu stiu cati ar rezista in satele de la campie si deal unde au taiat intr-o veselie copaci, chiar si pe aia din curte.

Ce minunate beneficii mai ai la tara? Ca traiesti simplu si sanatos, dar asta o poti face si la oras. Nu te obliga nimeni sa cheltui pe produse de firma. Poti cumpara produse din piata, nu de la supermarket si tot asa...

Am I Right or Am I Right? rolleyes.gif
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_maria.
mesaj May 11 2009, 12:25 PM
Mesaj #2

Guests

Daca iti doresti o viata linistita si retrasa, cred ca e foarte bine sa te muti din oras. Daca aspiratiile tale sunt legate de distractii si chefuri, alegi orasul.

+Quote Post
Vizitator_anti.
mesaj May 11 2009, 12:30 PM
Mesaj #3

Guests

Citeaza (maria @ May 11 2009, 12:25 PM) *
Daca iti doresti o viata linistita si retrasa, cred ca e foarte bine sa te muti din oras. Daca aspiratiile tale sunt legate de distractii si chefuri, alegi orasul.

Daca eu vreau sa vad o piesa de teatru inseamna ca vreau sa ma distrez si sa chefuiesc?

Cred ca alegi orasul daca esti o persoana activa, nu e vorba de distractii si chefuri, pe care le poti face linistit si la tara.

+Quote Post
Vizitator_hash.
mesaj May 11 2009, 12:41 PM
Mesaj #4

Guests

La tara ai:
- buda cu fosa septica (sau buda in fundu' curtii)
- treaba cu spartul lemnelor
- drumuri desfundate (trebe sa-ti iei jeep sa navighezi prin noroaie)
- prima gradinita/scoala la mama naibii (pe putin 2 ore pe zi din viata le petreci in masina)
- uneori n-ai nici apa curenta
- ca sa faci cumparaturi tb sa te sui in masina
Sa ma mut la tara da, dar ce poti sa faci la tara?! cum pot sa ma mut si cu lucrul tot la tara? sa fac naveta? cu ce? cu rata?! tren nu e, metrou nici atat (la ora care-mi trebe mie, nu 2 trenuri / zi)
La tara muncesti zi lumina si in afara de situatia cand ai pamanturi, de-abia iti ajunge pt consumul propriu. Mai interesati-va cat costa sa pui un hectar de grau, prasit, secerat etc. si pe urma cu cat se vinde tona de grau si mai vorbim.

Wishful thinking.

+Quote Post
iul_autentic
mesaj May 11 2009, 12:46 PM
Mesaj #5

Membru veteran

Grup: Membri
Postari: 304
Inscris: 26-January 09
Utilizatorul numarul: 6 088

Cea mai nasoala viata la tara este aia din jurul Bucurestiului, eventual pe Sisesti smile.gif
Daca ai o casa la munte, e altfel de viata la tara. Eu sunt un incult autodidact, asa ca nu-mi lipsesc bucuriile vietii culturale bucurestene. Imi ajunge un teanc de carti la mine, la munte.

+Quote Post
Vizitator_cucu.
mesaj May 11 2009, 01:15 PM
Mesaj #6

Guests

depinde ce vrei sa faci cu viata ta.

daca ai internet la tzara,e simplu: iti comanzi cartile pe care poate demult doreai sa le citesti/studiezi dar vesni c n-aveai timp;citesti stirile,ba chiar poti vizionata tv sau socializa....dar iti faci si timp sa privesti stelele noaptea in linistea aia frumoasa,nu in urletele de sirena; daca te uiti sus pe cer ce vezi din bucuresti?..o negura laptoasa data de lumini si o luna palida si bolnavicioasa.

nu suntem facuti sa traim in cutii ; omul are nevoie si de liniste,aer,spatiu; sa poti alerga,sa te poti juca cu-copilul sau catelul in gradina,sa poti lua masa admirand apusul soarelui.

da,stiu,problema financiara e cea care ne opreste pe multi.

pacat.

+Quote Post
Vizitator_fefe.
mesaj May 11 2009, 01:30 PM
Mesaj #7

Guests

Intesanta abordare. Descrierea aceea idilica a vietii la tara nu e chiar asa. Trebuie sa ai mijloace incat sa iti faci o casa cu toate facilitatile intr-un loc izolat, sau eventual in grup cu cativa alti oraseni ca sa ai parte de chestiile alea idilice. Altfel o sa ai vecini niste tarani. Taranii sunt draguti in nuvele si romane dar in realitate nu e asa. Sa vezi cand o sa-si puna cotetul porcului sprijinit de gardul tau, muntele de gunoi de grajfd in spate la casa ta dar cat mai departe de a lui, cum copii lui iti vor arunca cu pietre in geam si eventual in masina (dracu sa va ia de oraseni infumurati...). Nu mai vorbim de lipsa in general a oricaror utilitati de la drum pietruit pina la canalizare (asta e oricum vazuta ca un mare lux la tara). In plus se pune problema ce muncesti. Nu discut aici de ce care isi fac casa la tara adica undeva lipit de Bucuresti, ci chiar te duci undeva mai departe. Oricum in Bucuresti chiar si daca stai lipit de Bucuresti e o aventura sa strabati in centru, infrastrastructura zero. Timp de deplsare lung (o sa te scoli la 5 dimineata ca sa ajungi la timp la treba in oras, si o sa ajungi la 9 acasa, deci te vei bucura din plin de confortul rustic cazand lat in pat. Deci ar fi posibil doar daca ai un job care nu presupune contact permanent cu orasul, sa lucrezi acasa cumva.
Nu mai revin la problemele legate de educatia copiilor.

+Quote Post
Vizitator_eu.
mesaj May 11 2009, 02:07 PM
Mesaj #8

Guests

sa vedem:

teatru - daca ai masina/bicicleta/motoreta poti sa te duci sambata la teatru dupa ce ti-ai facut cumparaturile din supermarket in orasul din apropiere.

BIBLIOTECA SATULUI- sa fim seriosi, acum cartile se descarca de pe internet, cu un click citesti ce vrea muschiu tau, in ce limba poftesti, si nici nu-ti ocupa loc in casa.

presa- te abonezi si iti aduce postasul ce ziar vrei, special pt tine, asta daca nu apelezi la varianta online a ziarului.

praf- nu prea ai de unde sa ai praf daca peste tot e iarba verde si padure, nu?
ia treceti voi pe langa sala radio sa vedeti cate kile de praf inhalati, eu am trecut si nu mai vedeam pe nimeni in fata mea, despre cat se construieste/repara si in alte parti n-are rost sa mai zic.

produsele din piata nu-s chiar asa sanatoase, n-as avea curaj sa iau de la tarani lapte/branza si carne, de unde stii cum le depoziteaza si ce igiena respecta individul, sau cu ce le "inmulteste"?

+Quote Post
Vizitator_gig.
mesaj May 11 2009, 02:07 PM
Mesaj #9

Guests

Citeaza (anti @ May 11 2009, 12:30 PM) *
Daca eu vreau sa vad o piesa de teatru inseamna ca vreau sa ma distrez si sa chefuiesc?

Cred ca alegi orasul daca esti o persoana activa, nu e vorba de distractii si chefuri, pe care le poti face linistit si la tara.

Ceea ce este ciudat este faptul, ca desi stai in Bucuresti, urasti viata la tara. Asta cred ca ascunde de fapt o mare frustrare a ta. E ca si cum eu as ura viata in China. Daca nu iti place la tara, pur si simplu nu te duce acolo. Oricum, gandeste ce s-ar intampla daca de maine toti ar fi de parerea ta si ar lasa viata la tara si ar navali in Bucuresti. Mai uita-te apoi la statisticile cu poluarea cu plumb ( de exemplu ) in Bucuresti, si legatura lui cu anumite boli ( una in speta ). Dar oricum, in Bucuresti sunt cele mai bune spitale. Si cele mai pline !

Sanatate multe !

+Quote Post
Vizitator_eu.
mesaj May 11 2009, 02:16 PM
Mesaj #10

Guests

Cu cat spitalele sunt mai pline cu atat tu nu mai ajungi sa beneficiezi de prea mare lucru pentru ca mai sunt alti o mie in fata ta.
si astepti pana iti trece boala, daca e una de se poate duce pe picioare, daca e o urgenta, e cam naspa, pana iti vine randul s-ar putea sa mori, asta daca n-ai facut-o deja in ambulanta, la orele de varf cand te misti cu 2 km pe ora.

+Quote Post
Vizitator_Mihai.
mesaj May 11 2009, 02:25 PM
Mesaj #11

Guests

Citeaza (eu @ May 11 2009, 02:16 PM) *
Cu cat spitalele sunt mai pline cu atat tu nu mai ajungi sa beneficiezi de prea mare lucru pentru ca mai sunt alti o mie in fata ta.
si astepti pana iti trece boala, daca e una de se poate duce pe picioare, daca e o urgenta, e cam naspa, pana iti vine randul s-ar putea sa mori, asta daca n-ai facut-o deja in ambulanta, la orele de varf cand te misti cu 2 km pe ora.

Da' numa' la bloc nu ti s-a luat ????

+Quote Post
Vizitator_Capsunaru.
mesaj May 11 2009, 04:16 PM
Mesaj #12

Guests

In primul rind topicul e gresit .. ar fi despre viata in suburbii. Viata la tara eu o vad undeva la minim 50Km de oras, cu o curte de minim 3 000 m2 cu un gard catre padure sau catre iesirea unui lac.

Am vazut tot felul de comparatii si premize.. de genul --
apartament insalubru la bloc.. nu te opreste nimeni sa il salubrizezi. Daca un pret actual e 50 000 cu cca 5-10 000 eu zic ca se poate aduce la un standard decent comparabil daca nu peste la ce gasesti in occident.

Ce nu poti sa modifici la o casa oriunde e ea, este locatia. De aici apare si pretul. Prin locatie se intelege si cantitatea si calitatea vecinilor in afara de locul propriuzis de pe harta.
Partile de interior depind de tine si pot fi aduse la aproape orice standard de calitate. Vecinii insa.. cu cit mai putini si mai departe cu atit mai bine.

Tot la locatie intra si magazinele sau scolile din apropiere la care ar putea sa mearga odrasla. In momentul de fata scolile din suburbii sint super proaste iar de cele de la tara nu poate fi vorba.
Daca merge la o scoala buna in Buc, mai incet cu prietenii.

+Quote Post
Vizitator_Autogreen.ro.
mesaj May 11 2009, 04:30 PM
Mesaj #13

Guests

Am inteles avantajele si dezavantajele vietii la tara, o mica intrebare am:

Cum faci bani la tara?

+Quote Post
Vizitator_ANTIQUE.
mesaj May 11 2009, 08:14 PM
Mesaj #14

Guests

Citeaza (Autogreen.ro @ May 11 2009, 04:30 PM) *

Cum faci bani la tara?

Stai cu fundul in cucuruz si dai cu sapa!

+Quote Post
Vizitator_Autogreen.ro.
mesaj May 11 2009, 08:30 PM
Mesaj #15

Guests

Citeaza (ANTIQUE @ May 11 2009, 08:14 PM) *
Stai cu fundul in cucuruz si dai cu sapa!

Eu ma gandeam la un job online dar ma rog merge si asa cum zici tu smile.gif

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj May 11 2009, 08:33 PM
Mesaj #16

Guests

Cum faci bani la tara?

Nu trebuie neaparat sa si faci bani la tara. Se poate sa faci agricultura de supravietuire. Poti sa faci un biz legat de (agro) turism. Poti sa faci banii de ex din firme/proprietati/actiuni si stai la tara. Poti sa fii scriitor. Poti sa lucrezi pe internet. Desigur asta nu acopera pe toata lumea dar unii mai trebuie sa stea si la oras.. sau daca iti convine sa faci naveta si sa lucrezi la oras.

+Quote Post
Vizitator_gicu.
mesaj May 11 2009, 08:47 PM
Mesaj #17

Guests

Cum faci bani la tara?

Topicul era acela, ca un bucurestean, ura viata la tara desi nimeni nu il obliga sa stea nici macar un minut la tara !
Nici pomeneala sa si castige bani acolo! Atunci de ce o ura ? Dumneavoastra urati viata in Etiopia ? ( nici acolo nu poti catiga bani, iar viata e mult mai grea ).
In alta ordine de idei, daca nu esti suficient de prost, bani se pot face oriunde - ma refer la bani pentru a trai decent asa cum vrei - nu bani de fite -> iar daca nu poti unde esti, esti liber sa iti cauti loc de munca oriunde in UE.

Multa sanatate tuturor

+Quote Post
Vizitator_OF.
mesaj May 12 2009, 05:48 AM
Mesaj #18

Guests

Citeaza (hash @ May 11 2009, 12:41 PM) *
La tara ai:
- buda cu fosa septica (sau buda in fundu' curtii)
-LA ORAS SE PLIMBA PRINTRE PERETII TAI CE "PRODUC" VECINII, IH!,
SE AUDE SI CAND TRAG APA SI CAND TIPA SI CAND TUSESC SI CAND DAU PETRECERI SI CAND ALEARGA COPILUL SAU DEMONTEAZA TOT PRIN CASA

- treaba cu spartul lemnelor
DECAT SA PIERZI TIMPUL LA SALA DE FITNESS, APOI S-A INVENTAT SI AERUL CONDITIONAT, CALORIFERUL LA PRIZA, CENTRALA TERMICA

- drumuri desfundate (trebe sa-ti iei jeep sa navighezi prin noroaie)
-POATE NIMERESTI O CASA LANGA DRUM ASFALTAT,
-CA PARCA IN GROPILE DE LA ORAS N-AI NEVOIE DE JEEP

- prima gradinita/scoala la mama naibii (pe putin 2 ore pe zi din viata le petreci in masina)
-DACA IEI CASA LA 20-30 KM DE UN ORASEL DRUMUL ASTA IL FACI IN 20 MINUTE.
CAT STAI IN BUCURESTI INTRE 2 SEMAFOARE, SAU GROPI???

- uneori n-ai nici apa curenta
SAPI O FANTANA SI PUI CENTRALA SI AI SI APA CALDA

- ca sa faci cumparaturi tb sa te sui in masina
- O RABLA AZI COSTA FOARTE PUTIN, E ASA COMPLICAT SA TE DUCI SAMBATA SA-TI FACI CUMPARATURILE IN ORASELE APROPIATE? SI LA ORAS TOT O DATA PE SAPTAMANA TE DUCI LA MALL.
APOI LA TARA MAI PLANTEZI SI TU O CEAPA LANGA CASA SI TE COBORI SI DOAR O RIDICI DIN PAMANT

Sa ma mut la tara da, dar ce poti sa faci la tara?! cum pot sa ma mut si cu lucrul tot la tara? sa fac naveta? cu ce? cu rata?! tren nu e, metrou nici atat (la ora care-mi trebe mie, nu 2 trenuri / zi)
COSTURILE LA TARA SUNT MAI MICI POATE NICI NU MAI E NEVOIE SA MUNCESTI PREA MULT.

La tara muncesti zi lumina si in afara de situatia cand ai pamanturi, de-abia iti ajunge pt consumul propriu.
DA LA ORAS NU MUNCESTI ZI LUMINA? SI ITI AJUNGE MAI MULT DECAT DE SUPRAVIETUIRE?

Mai interesati-va cat costa sa pui un hectar de grau, prasit, secerat etc. si pe urma cu cat se vinde tona de grau si mai vorbim.

PAI TU FACI AGRICULTURA ENGROS? SAU DOAR PT TINE.

Wishful thinking.

+Quote Post
gigel de luxembo...
mesaj May 12 2009, 06:30 AM
Mesaj #19

Membru veteran

Postari: 629
Inscris: 25-October 08
Utilizatorul numarul: 4 440

topicu asta se vrea inca unul din topicurile hais sau cea, logan versus sh, religie vs ateism etc. numai ca nu e.

+Quote Post
Vizitator_irinuk.
mesaj May 12 2009, 06:38 AM
Mesaj #20

Guests

Nu e chiar asa urata viata la tara....depinde unde stai...sunt comune si sate care arata f bine...
Eu m-am mutat de curand (nevoita fiind) si desi eram ingrozita de gandul ca voi sta aici m-am trezit ca nu e asa rau cum imi inchipuiam.

E la 30 de km de municipiu (faci max 30 de minute cu masina)..in bucuresti faceam 1.40 pan la serviciu, aici ajung mult mai repede, nu ma inghesuie nimeni in tramvai sau troleibuz.....drumurile sunt pietruite, exista retea de apa potabila, exista o retea de canalizare in plina constructie, lacul de cateva zeci de hectare se vede din curte, gradina am doar pentru flori si gazon, scoala e chiar la 10 minute de mers pe jos, proaspat renovata cu fonduri din banca mondiala, gradinita la fel.
Daca vrei distractie faci jumatate de ora, pan la teatru, club, restaurant sau ce mai vrei.
Vecinii sunt aproape invizibili...daca nu-ti faci treaba cu ei, nici nu-i simti...
Cat despre spartul lemnelor, exista centrale pe lemn care merg foarte bine, la fel ca si cele pe gaz....
Aerul e mai respirabil, natura aproape de tine...
E adevarat ca nu tot satul este perfect aranjat, dar e cu mult mai bine ca in bucuresti...

+Quote Post
Vizitator_irinuk.
mesaj May 12 2009, 06:43 AM
Mesaj #21

Guests

Citeaza (irinuk @ May 12 2009, 06:38 AM) *
Nu e chiar asa urata viata la tara....depinde unde stai...sunt comune si sate care arata f bine...
Eu m-am mutat de curand (nevoita fiind) si desi eram ingrozita de gandul ca voi sta aici m-am trezit ca nu e asa rau cum imi inchipuiam.

E la 30 de km de municipiu (faci max 30 de minute cu masina)..in bucuresti faceam 1.40 pan la serviciu, aici ajung mult mai repede, nu ma inghesuie nimeni in tramvai sau troleibuz.....drumurile sunt pietruite, exista retea de apa potabila, exista o retea de canalizare in plina constructie, lacul de cateva zeci de hectare se vede din curte, gradina am doar pentru flori si gazon, scoala e chiar la 10 minute de mers pe jos, proaspat renovata cu fonduri din banca mondiala, gradinita la fel.
Daca vrei distractie faci jumatate de ora, pan la teatru, club, restaurant sau ce mai vrei.
Vecinii sunt aproape invizibili...daca nu-ti faci treaba cu ei, nici nu-i simti...
Cat despre spartul lemnelor, exista centrale pe lemn care merg foarte bine, la fel ca si cele pe gaz....
Aerul e mai respirabil, natura aproape de tine...
E adevarat ca nu tot satul este perfect aranjat, dar e cu mult mai bine ca in bucuresti...

Am uitat sa mentionez ca exista si internet si chiar cu o viteza foarte buna...

+Quote Post
Vizitator_taranu amator.
mesaj Jan 15 2010, 11:03 PM
Mesaj #22

Guests

nu doresc nimanui sa se mute de la oras la tara mai mult de 3 zile.risca sa fie batut sau chiar violat.din pacate cele scrise in link sunt inspirate din fapte reale.cititi si va ingroziti
http://www.glsa.ro/coltul_lui_bebitu/56433...oada_vacii.html

+Quote Post
Vizitator_de langa cluj.
mesaj Jan 16 2010, 07:36 AM
Mesaj #23

Guests

Citeaza (anti @ May 11 2009, 12:08 PM) *
Nu am nimic cu persoana care scrie despre experienta la tara ca pe ceva minunat. Dar asta nu e singura fata a problemei si nu imi plac exagerarile.

Urmeaza factorul uman: oameni simpli, nimic de zic, dar nationalisti, barfitori si multi care prefera sa-si dea un leul castigat la birtul din sat.

Multa mizerie: nu la acelasi nivel ca la oras, nu vezi multe peturi, poate doar munti de coji de seminte pe la colturi si un praf vara de nu poti respira.

Natura ai daca esti langa o padure, dar nu stiu cati ar rezista in satele de la campie si deal unde au taiat intr-o veselie copaci, chiar si pe aia din curte.

Ce minunate beneficii mai ai la tara? Ca traiesti simplu si sanatos, dar asta o poti face si la oras. Nu te obliga nimeni sa cheltui pe produse de firma. Poti cumpara produse din piata, nu de la supermarket si tot asa...

Multi dintre asa zisii oraseni,exceland bucurestenii,habar nu au ce inseamna viata la tara! Sunt in capitala voastra murdara si tiganoasa locuri cu mult sub nivelul unei comune sau sat din Ardeal!
Satul in sud eset diferit de satul transilvan. Natura umana pe care tu o descrii este rupta din mediul in care iti duci viata! ce descrii tu sunt zonele manelizate din sud unde minimul respect si decenta este pe cale de disparitie,la fel ca in bucuresti. Vorbiti fara sa aveti habar pe ce lume traiti,fiind marginiti in prejudecati si ignoranta.
Viata la tara,cel putin in Ardeal este decenta! Exista infrastructura,retele de apa,gaz in cele mai multe localitati etc. Nu trebuie sa desconsideri,asa cum faceti voi in general,miticii, pe cei care sunt din provincie. Decat mizeria morala ,tigania,jegul general din b mai bine o viata la tara ! Te invit la tara,intr-un sat de langa cluj,la 25 minute by car,si o sa vezi ca ai acces la tot ce vrei,si astfelprejudecatile tale o sa dispara.Si nu uita ca trendul in Occident este ca oamenii sa se mute din marile orase si sa faca naveta spre office sau entertainementul de week-end,in rest sa savureze viata simpla,linistea,ciripitul de pasari,latratul d caine sau plimbarile pe campuri sau paduri!Iti sugerez sa gandesti mai mult! Inclin sa cred ca nu ai eruditia necesara pe care o clamezi intrucat nu ai intelegerea profunda a lucrurilor.

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Jan 16 2010, 10:34 AM
Mesaj #24

Guests

@de_langa_cluj: Iar vesnicul complexat transilvan care vine sa isi verse urdorile si invidiile legate de bucuresteni. Nu exista discutii care sa aiba cat de cat legatura cu zone, viata sat/oras, ceva in genul, fara sa apara frustratul de Transilvania care isi inchipuie ca doar prin faptul ca este nascut (eventual) mai la nord are 2 floci in plus fata de restul. AIA din sud sunt rai, AIA sunt mitici, AIA ne fac de rusine. NOOOOI? NOI suntem perfecti. Boc, Gore din Cluj, etc sunt toti niste sfinti si niste buni romani, dar AILALTI sunt rai. Puii mei, alta placa nu se mai vine la voi la magazinele satesti din Transilvania mah saracie mica?

+Quote Post
theorangebranch1...
mesaj Jan 16 2010, 11:55 AM
Mesaj #25

Nou venit
*

Postari: 2
Inscris: 8-September 09
Utilizatorul numarul: 11 217

N-am înțeles de ce urăști viața la țară. Ai trăit acolo sau nu? După tine, toate beneficiile sunt la oraș - dacă ești așa de fericit în oraș, cum de ajungi să vorbești despre ”ură”??????????
Dacă ești înțelept, ești fericit și la țară și laoraș. Dacă nu, ajungi să urăști ceva ce nu cunoști. Da, la țară ești fericit dacă pui osul la treabă. La oraș poți să tragi mâța de coadă și să dai vina pe orice ...
Și nu te mai da așa de cultural, că nu te cred că mergi zilnic la teatru sau mergi la biblioteca!!!!!! Crezi că dacă nu cumperi ziare zilnic pierzi ceva???? Ha, ha, ha!!!! Adică, dacă stai la țară și ai internet nu poți fi informat????? Și orașele toate sunt foarte curate și plouă doar cu oameni care nu bârfesc niciodată? Hai să fim serioși!!!!!!
Am copilărit la țară, am trăit 20 de ani în oraș și acum locuiesc din nou la țară.... așa că eu știu ce spun și ce vreau!!!! Tu știi sau doar faci liste de frustrări?????????

Citeaza (anti @ May 11 2009, 12:08 PM) *

+Quote Post
Vizitator_Stresatu'.
mesaj Jan 16 2010, 12:15 PM
Mesaj #26

Guests

Decat sa vezi o piesa de teatru mai bine te opresti si vezi natura. Bucuria si linistea care te cuprinde atunci cand esti in mijlocul naturii nu poate fi inlocuita cu nimic. Linistea care se asterne peste un sat la amiaza nu poate fi asemuita cu nimic alceva. Daca dormi intr-o casa de chirpici cand vrei sa trezesti parca esti ametit. Legumele sau fructele proaspete pe care le mananci atunci cand de abia le-ai cules au un gust desavarsit. Munca pe care o faci intr-o gospodarie la tara este o placere. La oras ti se pare ca timpul trece de doua ori mai repede, si stresul pe care il strangi in tine ti se pare ca nu se mai termina. Singura bucurie este ca mai vezi o piesa de teatru, mai intri intr-un club (bodega, restaurant etc.) sau te mai duci la cumparaturi intr-un supermarket.

+Quote Post
Vizitator_Altul de langa Cluj.
mesaj Jan 16 2010, 12:47 PM
Mesaj #27

Guests

Citeaza (Musafir @ Jan 16 2010, 10:34 AM) *
@de_langa_cluj: Iar vesnicul complexat transilvan care vine sa isi verse urdorile si invidiile legate de bucuresteni. Nu exista discutii care sa aiba cat de cat legatura cu zone, viata sat/oras, ceva in genul, fara sa apara frustratul de Transilvania care isi inchipuie ca doar prin faptul ca este nascut (eventual) mai la nord are 2 floci in plus fata de restul. AIA din sud sunt rai, AIA sunt mitici, AIA ne fac de rusine. NOOOOI? NOI suntem perfecti. Boc, Gore din Cluj, etc sunt toti niste sfinti si niste buni romani, dar AILALTI sunt rai. Puii mei, alta placa nu se mai vine la voi la magazinele satesti din Transilvania mah saracie mica?

Nea mitica, stim noi prea bine ca nu suntem perfecti, dar ne-am cam saturat de agresivitatea cu care ne promovati CAPITALA. Din nefericire noi nu prea avem sentimentul ca ne reprezinta cu ceva, in afara faptului ca acolo ne sunt tiparite manualele si ne sunt colectate impozitele.O chestie mica, dar reprezentativa: fa un tur al Clujului cu masina si-ai sa vezi diferenta de politete in trafic intre cele doua orase. Desigur, sunt exceptii, dar cam toate poarta numere de B.
No, s-acuma hai sa-ti concluzionez: cata vreme nu suntem gata sa luam unii de la altii lucrurile bune - le aveti si voi pe-ale voastre - nu putem avansa. Cat despre complexe - nu prea ne caracterizeaza. Avem noi altele... Nu stiu nici un clujean care si-ar dori sa se mute in b, decat fortat de imprejurari.

+Quote Post
Cocolina
mesaj Jan 16 2010, 04:09 PM
Mesaj #28

Membru veteran

Postari: 319
Inscris: 14-November 09
De la: Oradea
Utilizatorul numarul: 15 480

Citeaza (Musafir @ Jan 16 2010, 10:34 AM) *

Fii linistit ca NICI UN ARDELEAN nu este complexat si nici nu invidiaza nici un locuitor din sud...nu are motive,e o diferenta colosala atat ca mentalitate,situatie economica,educatie,cultura,obiceiuri! wink.gif
Realitatea se vede atat la tv,cat si la fatza locului...it's a diferent world tongue.gif
omul sfinteste locul-si dincolo de Carpati...rezultatele se vad!! tongue.gif

--------------------
Oameni suntem,ce poarta in ei-ganduri ca pietrele,uneori stele...si totdeauna un dor.

+Quote Post
Vizitator_Calin.
mesaj Feb 3 2010, 01:57 AM
Mesaj #29

Guests

Citeaza (Cocolina @ Jan 16 2010, 04:09 PM) *
Fii linistit ca NICI UN ARDELEAN nu este complexat si nici nu invidiaza nici un locuitor din sud...nu are motive,e o diferenta colosala atat ca mentalitate,situatie economica,educatie,cultura,obiceiuri! wink.gif
Realitatea se vede atat la tv,cat si la fatza locului...it's a diferent world tongue.gif
omul sfinteste locul-si dincolo de Carpati...rezultatele se vad!! tongue.gif

Ca exista diferente intre Transilvania si Muntenia, e clar. Nu sunt insa asa de mari si nici nu sunt intotdeauna in favoarea transilvanilor. Pe noi, muntenii, nici nu ne bate gandul separarii de restul tarii, nici nu suntem xenofobi si nici nu obisnuim sa dam vina pentru tot ce se intampla rau pe vreo etnie anume. Si nici nu punem indicatoare bilingve pe care sa le mazgalim apoi, scolareste.
Revenind insa la subiect, viata la tara e mult mai placuta decat cea la oras. Conditiile le poti crea si face similare cu cele de la oras, chiar daca asta implica alte solutii tehnice. Un hidrofor, o centrala termica si o fosa septica sunt suficiente pentru a crea acelasi confort ca la oras. Linistea, insa, e specifica vietii aproape de natura si nu o poti avea decat la tara. Ce sa mai zic de aerul imbatator de curat, de ciripitul pasarilor, de fosnetul frunzelor si taraitul greierilor.
Sa spargi lemne? Da, e mai eficient decat sa platesti si sa dai jos surplusul de greutate la sala. Iar eu o fac doar pentru jarul de la gratar (lemnul da un gust incomparabil mai bun fripturii decat carbunele, dar asta am aflat-o doar stand la tara). Ba-mi place si sa sap, sa cosesc, sa tai copaci, sa plantez altii, sa fac escapade off-road, sa imi pot permite sa am caini mari si sa beau lapte din tata vacii.
La cinematograf ajung accidental, indiferent ca stau la tara sau la oras. Am insa vreo 10 programe de filme si alte 70-80 de divertisment gratie instalatiei de satelit, am internet, am o colectie impresionanta de muzica, deci nu sufar ca nu merg zilnic la cinema, opera sau teatru (de parca cei ce stau in oras ar face-o!).
Cand stai la tara (ca si atunci cand stai la oras) iti stabilesti niste prioritati in vederea amplasarii locuintei. Eu am facut rabat la asfalt ca sa pot avea padure, trec raul prin vad ca sa pot avea o pajiste de 1000 mp in fata casei si mi-am luat 4x4 ca sa pot auzi ciripitul pasarilor si sa vad veveritele fugarindu-se prin curte. Evident ca toate astea au costat niste bani, dar nu foarte multi. Si statul intr-un apartament cu 3 camere, 2 bai si 2 balcoane costa mai mult decat traiul intr-o garsoniera!
Cat despre tarani, nimeni nu-mi depoziteaza gunoaie langa gard, vecinii sunt oameni de treaba, unii mai simpli, altii mai cu scoala, dar toti plini de bun simt. Ma simt la fel de bine in prezenta lor ca si in cea a prietenilor din Bucuresti, chiar daca subiectele de discutie sunt putin diferite.
Deci nu urasc viata la tara, ba dimpotriva!. Viata la Bucuresti e cea pe care incerc s-o evit pe cat posibil, lucru ce m-a facut sa ma impart intre cele 2 resedinte in mod egal (asta pana imi voi putea permite sa ma stabilesc cu totul la tara).
Tot ce am scris mai sus este ce simt eu ca om nascut si crescut in Bucuresti, umblat in Ardeal vreo 15 ani si prin lume inca o data pe atat si care am descoperit ce inseamna viata la tara acum vreo 10 ani cand, neavand pe nimeni din familie care sa locuiasca la tara, m-am apucat sa-mi construiesc propria casa intr-un sat minunat din Prahova.

+Quote Post
Vizitator_max.
mesaj Feb 5 2010, 01:46 PM
Mesaj #30

Guests

Mie , cu scuzele e rigoare ardelenii mi se par un pic cam tarani . De fapt si Becali zicea la fel in urma cu ceva timp...

+Quote Post

4 Pagini V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic
2 Utilizatori care citesc acest topic (2 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 21st September 2019 - 12:48 AM