IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

2 Pagini V  < 1 2  
Reply to this topicStart new topic
> Carti bune, Idei de carti bune
Vizitator_Musafir.
mesaj Feb 1 2013, 03:42 PM
Mesaj #31

Guests

ANI CU ALCOOL SI SEx, de Cristina Nemerovschi...

Ce reactii a produs pana acum:

“Am citit primele 50 de pagini din romanul “Ani cu alcool şi sex”. Cristina Nemerovschi are în ele suflu de mare scriitor. Lectura s-a nimerit, citesc simultam mai multe cărţi, între “Lunar Park” de Bret Easton Ellis şi “Un vis american” de Norman Mailer, iar românca nu iese în inferioritate la cât am parcurs.” (Alexandru Petria)

"Vreau doar sa spun atat: Ani cu alcool si sex este geniala de la prima pana la ultima pagina! Un milion de stari. Un milion de lucruri care te fac sa razi cu lacrimi, un miliard de reflectii care te ating si te schimba in trecerea lor prin tine. M e genial, restul personajelor sunt si ele la randul lor de neuitat, atat de diferite intre ele. Ca si in Sange satanic, in Ani este cuprinsa o intreaga lume si o intreaga filozofie. Este un manifest cum bine ai spus tu, impotriva mediocritatii, prostiei, superficialitatii si indoctrinarii.
Am adorat Sange satanic. Nu credeam ca voi putea spune despre alta carte ca e mai tare si mai geniala decat Sange satanic, dar astazi am inteles ca exista aceasta carte si mai geniala si ea se numeste Ani cu alcool si sex!!!"

"“Cristina Nemerovschi face multe lucruri bestiale dar face si ceva gresit: dupa ce-i citesti cartile, parca nu mai poti citi nici un alt fel de carte. Nici una nu e la fel de antrenanta, de haioasa si de puternica cum sunt ale ei. Iti vine sa te bagi inapoi sub plapuma si sa astepti sa scoata Cristina urmatoarea carte. Si uite asa ramai in urma cu lecturile obligatorii pentru scoala"

"“Un roman pe care trebuie sa il citesti.” (Kudika)
“E absolut genială!”

"“Inca n-am ajuns la finalul cartii. Acum incep ultimul capitol din Ani cu alcool si sex, Tufisul meu mort din Vama Veche J Pana aici am ras cu lacrimi, m-am intristat, m-am ingandurat si m-a facut sa ma gandesc la mine mult mult de tot. A fost deopotriva lectura, si reflectie. M-am regasit in atatea situatii… dar mai ales in personaje."

Mai multe despre romanul Cristinei Nemerovschi: http://www.libraria.hergbenet.ro/carti/ani...ina-nemerovschi

"Ani cu alcool si sex" este continuarea la "Sange satanic", care a aparut in 2 editii si a fost un adevarat best-seller: http://www.libraria.hergbenet.ro/carti/san...ina-nemerovschi
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_UnOarecare.
mesaj Mar 6 2014, 07:34 AM
Mesaj #32

Guests

Citeaza (Musafir @ Feb 1 2013, 03:42 PM) *
ANI CU ALCOOL SI SEx, de Cristina Nemerovschi...
................................................................................
.......

Ei daca e cu alcool si sex..si recomandata de Kudika (OHOHO!) trebuie neaparat sa o citesc, sigur e o capodopera, mai ceva ca cele ale Sandrei Brown!

PS: Sarcasm implied LMAO

+Quote Post
cartidecitit
mesaj May 19 2014, 06:34 AM
Mesaj #33

Membru
**

Grup: Membri
Postari: 27
Inscris: 1-November 11
Utilizatorul numarul: 29 921

Studiul China de Colin T. Campbell

O carte ce nu ar trebui să lipsească din "fişa de lectură" obligatorie a omului modern, "Studiul China" este o amplă şi documentată scriere despre impactul nutriţiei asupra vieţii noastre. Ideile, controversate la prima vedere, care au darul de a demola absolut tot ce credeam până acum despre modul "corect" de a ne alimenta, vor fi "îmbrăcate" în studii amănunţite, în analize elaborate şi teorii ce se întind pe decenii, şi ale căror rezultate vin în sprijinul celor expuse cu atâta vehemenţă de Colin T. Campbell.

Lectură plăcută !

+Quote Post
cartidecitit
mesaj May 20 2014, 09:01 AM
Mesaj #34

Membru
**

"Indiferent dacă facem ceva bun şi valoros cu vieţile noastre sau nu, timpul trece şi nu aşteaptă. Nu doar că timpul trece inexorabil, dar şi vieţile noastre merg înainte mereu. Dacă ceva nu a mers bine, nu putem întoarce timpul ca să mai încercăm odată. În acest sens nu există cu adevărat o a doua şansă."

Dalai Lama, Filozofia si practica buddhismului tibetan

+Quote Post
cartidecitit
mesaj May 21 2014, 04:57 PM
Mesaj #35

Membru
**

Manuscrisul lui Fulcanelli de Scott Mariani

Abundenţa de personaje foarte bine conturate, crearea unui grup obscur denumit "Gladius Domini", deservit de oameni fanatici şi fără scrupule, te fac să stai în tensiune, iar prezentarea alchimiei nu drept ştiinţa care converteşte metalele inferioare în aur, ci ca ştiinţa care readuce materia într-o stare perfectă, devenind astfel un fel de tratament medical universal, cea care transforma ignoranţa în minte luminată, te pune pe gânduri, ajungând să vezi totul în altă lumină.O carte pe care o recomand dacă vrei să ... "citeşti" un film bun.

Lectură plăcută!

+Quote Post
cartidecitit
mesaj May 24 2014, 09:26 AM
Mesaj #36

Membru
**

Cartea lui Enoh - manuscris

Dincolo de faptul că te afli în faţa unei părţi importante din cultura umanităţii, "Cartea lui Enoh" te va copleşi cu simbolismul ei, cu detaliile impresionante, cu abundenţa de culoare şi substanţă. Vei descoperi în acest manuscris izvorul inspiraţiei multor autori, mai ales a celor ce au reinterpretat miturile îngerilor decăzuţi şi a intervenţiei acestora în viaţa muritorilor de rând.
(...)
În descrierea unei asemenea cărţi cuvintele rămân de prisos. Se poate lansa doar o invitaţie la lectură şi la trăirea unei experienţe unice.

+Quote Post
cartidecitit
mesaj May 25 2014, 05:17 PM
Mesaj #37

Membru
**

Fortareata digitala - de Dan Brown

Pentru agenţia NSA, al cărei moto era: "Totul este posibil. Imposibilul ia doar mai mult timp.", lovitura pregătită de Ensei Tankado, un fost angajat, pare mai mult decât imposibilă. Acesta finalizează o formulă matematică ce poate genera coduri impenetrabile, lucru ce ar pune capăt definitiv serviciilor secrete americane: Fortăreaţa digitală.
"Fortăreaţa digitală" este un thriller de anvergură, un exemplu perfect al talentului autorului de a capta şi susţine atanţia cititorului din debut şi până în final.

Lectură plăcută!

Aceasta postare a fost editata de cartidecitit: May 25 2014, 05:17 PM

+Quote Post
cartidecitit
mesaj May 28 2014, 06:28 PM
Mesaj #38

Membru
**

Poeme persane ( Baba Taher, Saadi, Omar Khayyam,Rumi, Sabestari, Hafez )

"Un prost se străduia-n zadar
să-nveţe carte un măgar.
Un om îi spuse: La ce bun?
Vei fi luat drept un nebun!
Cum vita să vorbească n-o poţi face,
tu de la ea învaţă cum se tace.
.............................................
De vrei să dai răspuns pe negândite
nu vei gasi cuvinte potrivite.
Vorbeşte ca un înţelept dibaci
ori vitelor te-asemuie şi taci!"

Indiferent dacă eşti un iubitor de poeme sau nu, această antologie a creaţiilor numelor mari din poezia iraniană te va vrăji cu siguranţă. Un ghid de viaţă, o culegere de plide, o cale de a ajunge la Divinitate, toate vor fi dezbătute în versuri magnifice, ce-ţi vor încânta sufletul şi mintea deopotrivă.

Lectură plăcută !

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Jun 2 2016, 07:47 AM
Mesaj #39

Guests

http://www.descopera.org/ernst-mayr-de-la-...utia-lumii-vii/

+Quote Post
Vizitator_Daniela.
mesaj Oct 17 2016, 10:01 AM
Mesaj #40

Guests

Aici gasiti carti in format ebook reader

http://happytudine.blogspot.ro/

+Quote Post
Vizitator_Andrei.
mesaj Jan 22 2017, 01:25 AM
Mesaj #41

Guests

FENOMENUL TRUMP

Mihai Neamțu a coborât în arenă și a prognozat victoria gladiatorului republican împotriva dinastiei Clinton și a propagandei globale.

Cum au taxat tribunele aroganța lui Barack Obama?

Au contat instinctele de antreprenor în strategia de luptă?

Cum le-a luat Trump fața vedetelor de la Hollywood și marilor trusturi de presă?

Unde s-a situat FBI în această luptă?

Din ce motiv a pariat poporul american pe un outsider?

De ce se tem astăzi Islamul radical, China comunistă și Rusia lui Putin?

România: câștigă sau pierde?

Afla povestea eliberării unei națiuni prin votul îndrăzneț a milioane de oameni liberi.

+Quote Post
Vizitator_Andrei.
mesaj Jan 22 2017, 01:25 AM
Mesaj #42

Guests

FENOMENUL TRUMP

Mihai Neamțu a coborât în arenă și a prognozat victoria gladiatorului republican împotriva dinastiei Clinton și a propagandei globale.

Cum au taxat tribunele aroganța lui Barack Obama?

Au contat instinctele de antreprenor în strategia de luptă?

Cum le-a luat Trump fața vedetelor de la Hollywood și marilor trusturi de presă?

Unde s-a situat FBI în această luptă?

Din ce motiv a pariat poporul american pe un outsider?

De ce se tem astăzi Islamul radical, China comunistă și Rusia lui Putin?

România: câștigă sau pierde?

Afla povestea eliberării unei națiuni prin votul îndrăzneț a milioane de oameni liberi.

+Quote Post

2 Pagini V  < 1 2
Fast ReplyReply to this topicStart new topic
2 Utilizatori care citesc acest topic (2 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 19th November 2017 - 06:24 AM