IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

Reply to this topicStart new topic
> Israel vs Palestina, Informatii necirculate in mass-media romaneasca
mmir
mesaj Jun 5 2010, 12:19 PM
Mesaj #1

Membru
**

Grup: Membri
Postari: 74
Inscris: 4-March 09
Utilizatorul numarul: 6 849

Zilele acestea atacul israelian asupra convoiului de nave readuce in atentia lumii problemele din Orientul Apropiat.

Se tot comenteaza pe marginea conflictului israeliano-palestinian, de cele mai multe ori in necunostinta de cauza. Vocea adevarului este ingropata cat se poate de adanc, reusind sa razbata f rar de sub corul celor care au renuntat sa mai gandeasca cu propriul lor cap, inlocuit de o cutie de plastic numita televizor.

Imi propun sa ridic un pic valul pro-sionist cu care mass-media acopera mintea multora, prin furnizarea unor link-uri catre alte surse de informatie decat cele aflate in slujba ocultei mondiale. Cei care inteleg limba engleza nu vor avea probleme, pt ceilalti raman imaginile.

http://lawrenceofcyberia.blogs.com/news/ , in mod special acesta: Cine a inceput primul? si acesta: Ce-ar fi daca...

Go to the top of the page

+Quote Post
mmir
mesaj Jun 6 2010, 03:01 PM
Mesaj #2

Membru
**

Grup: Membri
Postari: 74
Inscris: 4-March 09
Utilizatorul numarul: 6 849

Adaug noi surse:

Alternative news

The Institute for Middle East Understanding

UN Israel Palestine

History teacher

+Quote Post
Vizitator_max.
mesaj Jun 6 2010, 08:08 PM
Mesaj #3

Guests

Hai sa vedem: turcii au o problema cu miscarea kurda care doreste sa creeze un stat kurd independent.
Cum s-ar vedea un convoi cu ajutoare umanitare din Israel trimise cu mare bilci mediatic catre organizatii kurde ilegale in Turcia? Presupun ca armata turca i-ar intimpina cu flori in teava pustii.

+Quote Post
Vizitator_ws.
mesaj Jun 6 2010, 10:55 PM
Mesaj #4

Guests

Citeaza (max @ Jun 6 2010, 08:08 PM) *
Hai sa vedem: turcii au o problema cu miscarea kurda care doreste sa creeze un stat kurd independent.
Cum s-ar vedea un convoi cu ajutoare umanitare din Israel trimise cu mare bilci mediatic catre organizatii kurde ilegale in Turcia? Presupun ca armata turca i-ar intimpina cu flori in teava pustii.

max, nu ai inteles nimic. mmir nu e interesat de astfel de comparatii. el are deja o opinie formata, pe care ne-o livreaza prompt.

de ce nu suntem deocamdata de acord cu el? pentru ca nu reusim sa scoatem capul din televizorul sionist, asa ca ne impartaseste din descoperirile lui ne-sioniste si complet obiective. cine nu e de acord cu ce scrie in linkurile lui, e prost sau sionist. sau amandoua.

regards,
ws

+Quote Post
Vizitator_gigel de luxembourg.
mesaj Jun 7 2010, 08:00 AM
Mesaj #5

Guests

Citeaza (ws @ Jun 6 2010, 10:55 PM) *
max, nu ai inteles nimic. mmir nu e interesat de astfel de comparatii. el are deja o opinie formata, pe care ne-o livreaza prompt.

tu pari cel cu opinia formata pe care o folosesti prompt. eu am rasfoit linkurile date de mmir si mi se par corecte. de ex in http://historyteacher.net/Arab-Israeli_Conflict.htm vezi o istorie a conflictului, vezi opiniile israelului si ale palestinienilor, adica este sau pare ceva neutru si obiectiv. ca tie nu-ti plac arabii e partea a doua. eu am cunoscut si am colabora si cu evrei si cu arabi si nu-mi plac nici unii nici altii, seamana teribil de mult unii cu celalalti la caracter.
concret, despre ultimul incident, da, a fost provocat de care turci. provocat in sensul ca au creat acel convoi, s-au aflat in zona si au facut ditamai scandalul dupa atacul israelian. evreii au reactionat disproportionat, fie ca-ti place tie sau nu, asta e adevarul.
stii de ce de fapt e conflictul asta atat de lung ? pt ca nici evreii nici arabii nu spun adevarul. nu le sta in sange, in fire. orice s-ar intampla fiecare parte isi va nega vina si va exagera vina celorlalti, cel mai bun exemplu este cazul de fata, incearca sa-l citesti obiectiv si ai sa-mi dai dreptate. in concluzie: nu mai lua tu partea israelitilor pt ca 1. nu merita si 2. nu ne intereseaza cum isi scot unii altora ochii.

+Quote Post
Vizitator_pehash.
mesaj Jun 7 2010, 08:05 AM
Mesaj #6

Guests

Citeaza (max @ Jun 6 2010, 08:08 PM) *

Comparatia ta doveste cat de departe esti de realitatea din palestina. kurzii au 2 provincii autonome, una in iraq si una in iran.. kurzii din turcia sunt o minoritate recunoscuta, cu cetatenie deplina.. mai mult de atat, Turcia a fost obligata de UE sa accepte anumite masuri pentru protejarea respectivei minoritati. Deci nu vorbim de lagare de concentrare, infometare, raiduri militare asupra populatiei etc.. Kurzii nu au fost inchisi cu ziduri de beton, nici nu au nevoie de aprobarea guvernului turc pentru a veni/pleca din provincia lor. Daca vrei sa trimiti un convoi cu ajutoare umanitare nu te va bloca nici o armata... pentru ca nu exista o blocada.
Situatia kurzilor se apropie mai curand de cea a irlandezilor sau scotienilor..
Singurul lucru pe care l-ai nimerit este partea cu 'balciul mediatic'. Intr-adevar, cam asta ar insemna.

+Quote Post
Vizitator_LUPTATORUL.
mesaj Nov 30 2010, 08:59 AM
Mesaj #7

Guests

Citeaza (gigel de luxembourg @ Jun 7 2010, 08:00 AM) *
tu pari cel cu opinia formata pe care o folosesti prompt. eu am rasfoit linkurile date de mmir si mi se par corecte. de ex in http://historyteacher.net/Arab-Israeli_Conflict.htm vezi o istorie a conflictului, vezi opiniile israelului si ale palestinienilor, adica este sau pare ceva neutru si obiectiv. ca tie nu-ti plac arabii e partea a doua. eu am cunoscut si am colabora si cu evrei si cu arabi si nu-mi plac nici unii nici altii, seamana teribil de mult unii cu celalalti la caracter.
concret, despre ultimul incident, da, a fost provocat de care turci. provocat in sensul ca au creat acel convoi, s-au aflat in zona si au facut ditamai scandalul dupa atacul israelian. evreii au reactionat disproportionat, fie ca-ti place tie sau nu, asta e adevarul.
stii de ce de fapt e conflictul asta atat de lung ? pt ca nici evreii nici arabii nu spun adevarul. nu le sta in sange, in fire. orice s-ar intampla fiecare parte isi va nega vina si va exagera vina celorlalti, cel mai bun exemplu este cazul de fata, incearca sa-l citesti obiectiv si ai sa-mi dai dreptate. in concluzie: nu mai lua tu partea israelitilor pt ca 1. nu merita si 2. nu ne intereseaza cum isi scot unii altora ochii.

Adevarul este subiectiv,el este prezentat in functie de interesele,grupurilor financiare,arabii care traiesc in ISRAEL o duc la fel de bine ca toti ceilalti in plus sint scutiti de serviciul militar,cei din GAZA o mare parte lucreaza tot in ISRAEL,ceilalti traiesc din ajutoarele arabilor date pentru lupta de,,ELIBERARE".cit despre listele copiilor decedati , nu se spune conjuctura. DE CE? UNDE SI CUM? Va spun eu in toate confictele din teritorii ,,LUPTATORII" pun copii in fata sau ii timit sa lupte,in speranta si ideea ca armata nu va riposta.armata nu riposteaza direct dar cind sint bombardate baze de rachete sol-sol instalate in scoli normal ca sint victime. Toate eforturile de normalizare se lovesc de EXTRMISM,de idei ,,vrem pace dar nu cu ISRAELUL pe care nu-l recunoastem ca stat" ,,vrem stat PALESTINIAN cu capitala la IERUSALIM"lucruri pe care stiu din start ca nu se accepta.Nici partea israiliana nu e dispusa la concesii majore,din motive de securitate, ARABII vor un ,,ORIENT APROPIAT" 100% MUSULMAN, lucru cel putin bizar in secolul 21. IN ACESTE CONDITII PACE NU SE VA FACE,iar istoria depinde cine o scrie si cine o citeste. Multi maghiari ne contesta drepturile deoarece STATUL ROMAN A APARUT TIRZIU,dar istoria noastra ca stat unitar cu aceeasi limba vorbita si aceleasi obiceiuri e mai veche decit atestarile poporului si statului maghiar. CAM ACEEASI SITUATIE E SI ACOLO,diferenta fiind ca zona a fost IMPERIU OTOMAN, CU CONSECINTELE DE RIGOARE.O ZI BUNA.

+Quote Post

Fast ReplyReply to this topicStart new topic
1 Utilizatori care citesc acest topic (1 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 19th October 2019 - 08:02 AM