IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

8 Pagini V  « < 3 4 5 6 7 > »   
Reply to this topicStart new topic
> De ce ortodoxia e adevarata
Vizitator_pcritique.
mesaj Aug 26 2009, 03:19 PM
Mesaj #121

Guests

Citeaza (ovidiu.cladoveanu @ Aug 25 2009, 08:44 PM) *
Daca vom privi credinta in Dumnezeu prin acest ochi al lumii....manelizat, sictirit, raportat doar la bani, vom vedea doar prin prisma capacitatii vizuale respective.
Comunismul abia acum isi arata efectele. Toata indobitocirea generatiei de atunci, a dus la copii care au crescut fara o educatie crestina.
Pai cum poti sa-i faci tu educatie mitocanului de oras, care are bani si e propriul lui stapan ? Cum sa-l faci sa se raporteze la ceva ce mintea lui nu poate sa cuprinda ? Pentru acesti oameni Dumnezeu exista doar daca apare in vreo revista sau eu stiu ce aspect al vietii sale mondene.
Multi zic ca Biblia si crestinismul sunt invechite si trebuiesc actualizate "la cerinta pietei" ....ei bine...avem new age, scientologie...dar mai ales protestantism...asta da....asta e o religie care e foarte sociala, permisiva...si daca il accepti pe "Isus" ca mantuitor...esti salvat....cata ipocrizie.
Unde ne e istoria noastra ? PE MTV ? Sfantul Andrei e pomenit doar daca la Carrefour se face vreo promotie ? In rest....nimic.
Stie cineva ca se pogoara Sfantul Duh de Pastele Ortodox in Biserica Sfantului Mormant ? Si acolo sunt reprezentanti ai tuturor cultelor ? Mai greu de mediatizat asta ca nu aduce rating.
Dar daca Gigel zice ca ortodoxia e varza pentru ca seamana cu o varza, putem sa ne culcam linistiti...halal tara.
Baaaa....

uite un articol stiintific despre corelatie criminalitatii (printre altele) cu religiozitatea:
http://moses.creighton.edu/JRS/2005/2005-11.html
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_silviu.
mesaj Aug 26 2009, 08:59 PM
Mesaj #122

Guests

Citeaza (ady @ Aug 20 2009, 08:54 AM) *
"Păziţi-vă de profeţii falşi, care vin la voi în haine de oi, dar care pe dinăuntru sunt lupi prădători! 16 După roadele lor îi veţi recunoaşte. Se culeg vreodată struguri din spini sau smochine din mărăcini?  Tot aşa, orice pom bun dă roade bune, dar orice pom rău dă roade rele;  pomul bun nu poate da roade rele, nici pomul rău nu poate da roade bune. Orice pom care nu dă roade bune este tăiat şi aruncat în foc.  Într-adevăr, după roadele lor îi veţi recunoaşte pe oamenii aceştia."...

Roadele biserici ortodoxe :
-intoleranta
-transformarea ritualurilor in surse de jupuit multimea de bani,
-imoralitate ,
-invataturi si traditii lipsite de suport scriptural,
-nationalism...
-Colaboratori cu regimurile opresive...etc

Bine ,inteleg ca noi, ortodocsii suntem nationalisti,imorali etc dar voi iehovistii de ce nu acceptati transfuziile de sange ,depunerea de juraminte si salutul drapelului(te-as ruga sa raspunzi...ti-am mai pus aceasta intrebare dar nu ai binevoit sa raspunzi).Si daca tot afirmi ca ortodoxia contine " invataturi si traditii lipsite de suport scriptural",explica-ne si noua pe ce se bazeaza dogma iehovista conform careia nu exista Sfanta Treime.

+Quote Post
Vizitator_silviu.
mesaj Aug 26 2009, 09:11 PM
Mesaj #123

Guests

Citeaza (ovidiu.cladoveanu @ Aug 20 2009, 10:39 AM) *
Dupa modul incult al acestui mesaj, este foarte clar ca tu esti protestant. De aceea orice trimiteri si explicatii referitoare la credinta dreapta ar fi inutile si pierdere de timp.

Nici macar protestant,e Martor al lui Iehova,iar restul (olandezu,lepton,antigelu etc) sunt atei.
P.S. Mersi pentru recomandare.

+Quote Post
Vizitator_antigelu.
mesaj Aug 27 2009, 07:03 AM
Mesaj #124

Guests

Citeaza (silviu @ Aug 26 2009, 08:59 PM) *
Bine ,inteleg ca noi, ortodocsii suntem nationalisti,imorali etc dar voi iehovistii de ce nu acceptati transfuziile de sange ,depunerea de juraminte si salutul drapelului(te-as ruga sa raspunzi...ti-am mai pus aceasta intrebare dar nu ai binevoit sa raspunzi).Si daca tot afirmi ca ortodoxia contine " invataturi si traditii lipsite de suport scriptural",explica-ne si noua pe ce se bazeaza dogma iehovista conform careia nu exista Sfanta Treime.

vedeti mai crestinilor cum va dati la cap unul altuia? ba ca eu sunt mai crestin ca-s ortodox, ba ca eu ca-s martor...
pai asa scrie in biblie? parca zice ca dumnezeu e unul singur. atunci de unde dom'le aceste batalii intre voi?

uite la noi ateii e mult mai simplu. noi suntem atei si gata. ati auzit voi undeva de discutii de genul eu sunt mai ateu decat tine? eu nu.
laugh.gif

+Quote Post
Vizitator_olandezu.
mesaj Aug 27 2009, 08:22 AM
Mesaj #125

Guests

Citeaza (silviu @ Aug 26 2009, 09:11 PM) *
Nici macar protestant,e Martor al lui Iehova,iar restul (olandezu,lepton,antigelu etc) sunt atei.
P.S. Mersi pentru recomandare.

Silviu, eu sunt agnostic, nu ateu. In sensul strict, ateismul e o forma de credinta, o convingere tot asa de irationala ca si crestinismul de exemplu. Eu nu cred in dumnezeu dar nu "cred" nici in inexistanta lui. Pur si simplu nu am nici un fel de sprijin rational nici pentru nici contra existentei lui dumnezeu. Mi se pare insa probabil sa nu existe asa ceva si mi se pare foarte putin probabil sa existe dumnezeu asa cum e descris de crestini, musulmani, evrei etc.

+Quote Post
Vizitator_iul.
mesaj Aug 27 2009, 09:04 AM
Mesaj #126

Guests

Citeaza (antigelu @ Aug 27 2009, 07:03 AM) *
vedeti mai crestinilor cum va dati la cap unul altuia? ba ca eu sunt mai crestin ca-s ortodox, ba ca eu ca-s martor...
pai asa scrie in biblie? parca zice ca dumnezeu e unul singur. atunci de unde dom'le aceste batalii intre voi?

uite la noi ateii e mult mai simplu. noi suntem atei si gata. ati auzit voi undeva de discutii de genul eu sunt mai ateu decat tine? eu nu.
laugh.gif

Esti glumet dom'le laugh.gif Zici ca ateii sunt toti o apa si un pamant !? Ar trebui sa citesti cate ceva din istoria filozofiei, dar te-as jigni dry.gif

+Quote Post
ovidiu.cladovean...
mesaj Aug 27 2009, 12:22 PM
Mesaj #127

Membru veteran

Grup: Membri
Postari: 101
Inscris: 1-February 09
Utilizatorul numarul: 6 220

Normal ca e glumet, asta e lumea in care traim. Trebuie sa faci misto si panarama de orice.
Si tipul asta se mai da si mare ca a gasit el un nod in papura din Biblie..ca exista un singur Dumnezeu. Cum ai putut sa extragi tu esenta dintr-o singura fraza. Minunat....

+Quote Post
Vizitator_antigelu.
mesaj Aug 28 2009, 06:05 AM
Mesaj #128

Guests

Citeaza (iul @ Aug 27 2009, 09:04 AM) *
Esti glumet dom'le laugh.gif Zici ca ateii sunt toti o apa si un pamant !? Ar trebui sa citesti cate ceva din istoria filozofiei, dar te-as jigni dry.gif

filosofule laugh.gif laugh.gif laugh.gif

+Quote Post
Vizitator_antigelu.
mesaj Aug 28 2009, 06:08 AM
Mesaj #129

Guests

Citeaza (ovidiu.cladoveanu @ Aug 27 2009, 12:22 PM) *
Normal ca e glumet, asta e lumea in care traim. Trebuie sa faci misto si panarama de orice.
Si tipul asta se mai da si mare ca a gasit el un nod in papura din Biblie..ca exista un singur Dumnezeu. Cum ai putut sa extragi tu esenta dintr-o singura fraza. Minunat....

eu nu ma dau mare, ci sunt
si pe deasupra mai detin si adevarul absolut
si pot sa extrag esente nu dintr-o singura fraza
ci chiar dintr-un singur cuvant

laugh.gif laugh.gif laugh.gif

+Quote Post
Vizitator_ady.
mesaj Aug 28 2009, 06:47 AM
Mesaj #130

Guests

In discutia noastra eu nu ma refer la cei care sunt enoriasii biserici ortodoxe.Ceea ce spun este strans legat de CLERUL BISERICI ORTODOXE...Legat de ceea ce intrebati dv. am sa raspund punctual...
1.Salutul drapelului,juraminte legat de acesta.
„Primele drapele au avut un caracter aproape exclusiv religios. ... Timp de secole, steagul naţional al Angliei — crucea roşie a Sf. Gheorghe — a fost un drapel religios; de fapt, se pare că s-a căutat întotdeauna ajutorul religiei pentru a conferi sfinţenie drapelelor naţionale, iar multe dintre ele au fost la început steaguri sacre.“ — Encyclopædia Britannica

Ce spune istoria laică despre atitudinea primilor creştini faţă de ceremoniile patriotice?
„Creştinii au refuzat ... să aducă jertfe geniului împăratului, lucru care ar echivala astăzi în linii mari cu refuzul de a saluta drapelul sau de a depune jurământul de credinţă. ... Foarte puţini creştini şi-au renegat credinţa, deşi, în general, în arenă era pus la dispoziţia lor un altar pe care ardea focul. Tot ce trebuia să facă un deţinut era să presare deasupra flăcării puţină tămâie, după care i se dădea un Certificat de Jertfă şi era pus în libertate. În plus, i se explica atent că prin acest act nu i se închina împăratului, ci doar recunoştea natura divină a acestuia în calitate de conducător al statului roman. Cu toate acestea, aproape niciun creştin nu s-a folosit de această posibilitate pentru a scăpa.“ — Those About to Die, de D. P. Mannix

„Actul prin care i se aducea închinare împăratului consta în presărarea câtorva boabe de tămâie sau a câtorva picături de vin pe un altar aflat în faţa chipului împăratului. Poate că acum, când suntem atât de departe de timpul acela, nu vedem în actul respectiv nimic altceva ... decât ridicarea mâinii în semn de salut înaintea drapelului sau înaintea unui ilustru conducător de stat, ca expresie a politeţii, a respectului şi a patriotismului. Poate că şi în secolul întâi cei mai mulţi priveau lucrurile la fel, dar nu şi creştinii. Ei au considerat acest gest o problemă de închinare religioasă, un act de recunoaştere a împăratului ca divinitate şi, prin urmare, un act de infidelitate faţă de Dumnezeu şi de Cristos. De aceea, au refuzat să facă acest lucru.“ — The Beginnings of the Christian Religion, de M. F. Eller

In concluzie,salutul drapelului este un act religios care se afla in contradictie cu Sfanta Scriptura.Adevaratii crestini sunt neutrii.
Istoria antică şi cea modernă arată că, în toate naţiunile şi în toate situaţiile, adevăraţii creştini s-au străduit să rămână strict neutri în conflictele dintre facţiunile lumii. Ei nu se amestecă în ceea ce fac alţii când este vorba de participarea la ceremonii patriotice, de îndeplinirea serviciului militar, de aderarea la vreun partid politic, de prezentarea candidaturii pentru o funcţie politică sau de faptul de a vota. Ei îi aduc închinare numai lui Iehova, Dumnezeul Bibliei ...

1 Cor. 10:14: „Fugiţi de idolatrie!“
Luca 4:8: „Răspunzând, Isus i-a zis: «Este scris: „Lui Iehova, Dumnezeul tău, să te închini şi numai pentru el să îndeplineşti un serviciu sacru“»“.

+Quote Post
Vizitator_antigelu.
mesaj Aug 28 2009, 07:01 AM
Mesaj #131

Guests

Citeaza (ady @ Aug 28 2009, 06:47 AM) *
...Ei îi aduc închinare numai lui Iehova, Dumnezeul Bibliei ...

Luca 4:8: „Răspunzând, Isus i-a zis: «Este scris: „Lui Iehova, Dumnezeul tău, să te închini şi numai pentru el să îndeplineşti un serviciu sacru“»“.

asteptam cu interes si nerabdare atacul crestinilor iul si ovidiu.cladoveanu asupra crestinului ady
va rugam faceti pariurile

+Quote Post
Vizitator_silviu.
mesaj Aug 28 2009, 09:21 AM
Mesaj #132

Guests

Citeaza (ady @ Aug 28 2009, 06:47 AM) *
In discutia noastra eu nu ma refer la cei care sunt enoriasii biserici ortodoxe.Ceea ce spun este strans legat de CLERUL BISERICI ORTODOXE...Legat de ceea ce intrebati dv. am sa raspund punctual...
1.Salutul drapelului,juraminte legat de acesta.
„Primele drapele au avut un caracter aproape exclusiv religios. ... Timp de secole, steagul naţional al Angliei — crucea roşie a Sf. Gheorghe — a fost un drapel religios; de fapt, se pare că s-a căutat întotdeauna ajutorul religiei pentru a conferi sfinţenie drapelelor naţionale, iar multe dintre ele au fost la început steaguri sacre.“ — Encyclopædia Britannica

Ce spune istoria laică despre atitudinea primilor creştini faţă de ceremoniile patriotice?
„Creştinii au refuzat ... să aducă jertfe geniului împăratului, lucru care ar echivala astăzi în linii mari cu refuzul de a saluta drapelul sau de a depune jurământul de credinţă. ... Foarte puţini creştini şi-au renegat credinţa, deşi, în general, în arenă era pus la dispoziţia lor un altar pe care ardea focul. Tot ce trebuia să facă un deţinut era să presare deasupra flăcării puţină tămâie, după care i se dădea un Certificat de Jertfă şi era pus în libertate. În plus, i se explica atent că prin acest act nu i se închina împăratului, ci doar recunoştea natura divină a acestuia în calitate de conducător al statului roman. Cu toate acestea, aproape niciun creştin nu s-a folosit de această posibilitate pentru a scăpa.“ — Those About to Die, de D. P. Mannix

„Actul prin care i se aducea închinare împăratului consta în presărarea câtorva boabe de tămâie sau a câtorva picături de vin pe un altar aflat în faţa chipului împăratului. Poate că acum, când suntem atât de departe de timpul acela, nu vedem în actul respectiv nimic altceva ... decât ridicarea mâinii în semn de salut înaintea drapelului sau înaintea unui ilustru conducător de stat, ca expresie a politeţii, a respectului şi a patriotismului. Poate că şi în secolul întâi cei mai mulţi priveau lucrurile la fel, dar nu şi creştinii. Ei au considerat acest gest o problemă de închinare religioasă, un act de recunoaştere a împăratului ca divinitate şi, prin urmare, un act de infidelitate faţă de Dumnezeu şi de Cristos. De aceea, au refuzat să facă acest lucru.“ — The Beginnings of the Christian Religion, de M. F. Eller

In concluzie,salutul drapelului este un act religios care se afla in contradictie cu Sfanta Scriptura.Adevaratii crestini sunt neutrii.
Istoria antică şi cea modernă arată că, în toate naţiunile şi în toate situaţiile, adevăraţii creştini s-au străduit să rămână strict neutri în conflictele dintre facţiunile lumii. Ei nu se amestecă în ceea ce fac alţii când este vorba de participarea la ceremonii patriotice, de îndeplinirea serviciului militar, de aderarea la vreun partid politic, de prezentarea candidaturii pentru o funcţie politică sau de faptul de a vota. Ei îi aduc închinare numai lui Iehova, Dumnezeul Bibliei ...

Dar de cand are Romania un imparat??? Tu crezi ca daca saluti drapelul ,inseamna ca recunosti ca Basescu e de natura divina...Doamne fereste.Este un simbol prin care iti omgiezi inaintasii si patria in sanul careia ai crescut.In plus drapelul tricolor nu contine nici un simbol religios.Este adevarat ceea ce spui despre imparatii romani(ei se considerau zei sau trimisii zeilor ,dar acum situatia e cu totul alta,niciun lider politic nu-si mai aroga aceasta calitate.Si daca nu vreti sa faceti servicul militar ,daca tara e in primejdie,cine o apara?Stati si va uitati cum vine cotropitorul peste voi?
Dar despre transfuziile de sange...
si negarea Sfintei Treimi...

+Quote Post
Vizitator_silviu.
mesaj Aug 28 2009, 09:26 AM
Mesaj #133

Guests

Citeaza (antigelu @ Aug 28 2009, 06:08 AM) *
eu nu ma dau mare, ci sunt

La ce ? La pantofi?
laugh.gif
Citeaza (antigelu @ Aug 28 2009, 06:08 AM) *
si pe deasupra mai detin si adevarul absolut

Si mama Omida era la fel ...asa ca nu esti singurul
laugh.gif

+Quote Post
Vizitator_antigelu.
mesaj Aug 28 2009, 10:56 AM
Mesaj #134

Guests

Citeaza (silviu @ Aug 28 2009, 09:26 AM) *
La ce ? La pantofi?

da laugh.gif

Citeaza
Si mama Omida era la fel ...asa ca nu esti singurul

evident, chiar aici pe forum mai sunt destui

+Quote Post
Vizitator_antigelu.
mesaj Aug 28 2009, 10:58 AM
Mesaj #135

Guests

Citeaza (silviu @ Aug 28 2009, 09:21 AM) *
...Si daca nu vreti sa faceti servicul militar ,daca tara e in primejdie,cine o apara?

dumnezo nu?

+Quote Post
pcritique
mesaj Aug 31 2009, 01:32 PM
Mesaj #136

Membru
**

Postari: 61
Inscris: 28-August 09
Utilizatorul numarul: 10 664

cat fight. kinky!

+Quote Post
linbetwin
mesaj Sep 27 2009, 10:27 AM
Mesaj #137

Membru
**

Postari: 17
Inscris: 9-September 09
Utilizatorul numarul: 11 495

Citeaza (antigelu @ Aug 28 2009, 10:58 AM) *
dumnezo nu?

Neah... nu te poţi baza pe dumnezeu, dom'le... Păi dacă ne batem cu ruşii ? Ha ? Ia zi ! Păi ăia nu-s tot hortodocşi ? Şi-s mai mulţi, mama lor... Păi ce, Dumnezeu nu ştie să facă socoteli ? Ăl de sus o să zică aşa: "140 de milioane de rusnaci vs. 20 de milioane de românaşi. Hmmm..." Mai bine vorbim cu Zalmoxe, poate ne scapă el.

+Quote Post
Vizitator_massaro verita.
mesaj Jan 7 2010, 10:43 AM
Mesaj #138

Guests

Citeaza (antigelu @ Aug 28 2009, 10:58 AM) *
dumnezo nu?

DA, Dumnezeu bine-inteles! Problema este nu ca Dumnezeu nu exista. Dumnezeu Exista! Oamenii nu au Dumnezeu, dar asta este problema lor, nu-i problema Lui Dumnezeu!

Opusul viciului nu este virtutea ci libertatea! (Kierkegaard - va amintiti???)

De accea exista entropa unde nu exista nici scoli, nici religie.....!.......dar arata-mi un loc unde nu exista Dumnezeu?!!!?

+Quote Post
Vizitator_antigelu.
mesaj Jan 8 2010, 04:10 PM
Mesaj #139

Guests

Citeaza (massaro verita @ Jan 7 2010, 10:43 AM) *
DA, Dumnezeu bine-inteles! Problema este nu ca Dumnezeu nu exista. Dumnezeu Exista! Oamenii nu au Dumnezeu, dar asta este problema lor, nu-i problema Lui Dumnezeu!

Te cred veverito, zau asa.

+Quote Post
Cocolina
mesaj Jan 8 2010, 07:18 PM
Mesaj #140

Membru veteran

Postari: 319
Inscris: 14-November 09
De la: Oradea
Utilizatorul numarul: 15 480

Bine ca macar cred ei... blink.gif ....fericiti cei saraci cu duhul...ei nu sunt obligati sa gandeasca,sau sa citeasca huh.gif

--------------------
Oameni suntem,ce poarta in ei-ganduri ca pietrele,uneori stele...si totdeauna un dor.

+Quote Post
Vizitator_massaro verita.
mesaj Jan 14 2010, 12:11 PM
Mesaj #141

Guests

Citeaza (Cocolina @ Jan 8 2010, 07:18 PM) *
Bine ca macar cred ei... blink.gif ....fericiti cei saraci cu duhul...ei nu sunt obligati sa gandeasca,sau sa citeasca huh.gif

Vedeti deci ca nu exista loc unde sa nu fie Dumnezeu? q.e.d

+Quote Post
Vizitator_ira9.
mesaj Jan 17 2010, 09:48 AM
Mesaj #142

Guests

Da e foarte interesant sa citesti ce scrie lumea.sincer sa fiu cine stie purul adevar nimeni.Doar fiecare vorbim si noi ca sa nu tacem.dar nimeni nu stie realitatea.asa ca mereu ne vom certa fiecare religie va incerca sa arate ca e corecta si ca e adevarata dar nimeni nu stie adevarul.asa ca ar fi mai bine sa ne rugam sa credem cu adevarat si atunci poate vom intelege adevarul.si mereu r fi bine sa nu dam vin ape altii dar sa ne invinuim pe noi.daca ne vom uita cine suntem noi si cit de buni suntem atunci om intelege ca a judc ape cineva de rau nu e bine,e mai bine sa ajutam cu un sfat bun decit s ajudecam aiurea fara s astim adevarul.Rugati-va si crede-ti cu adevarat si atunci vom fi si noi altfel si vom avea o viata buna si frumoasa.Iubii-va si fiti uniti asta a vrut,rea si va vrea dumnezeu da la noi.

+Quote Post
pcritique
mesaj Jan 19 2010, 01:38 AM
Mesaj #143

Membru
**

Postari: 61
Inscris: 28-August 09
Utilizatorul numarul: 10 664

Citeaza (ira9 @ Jan 17 2010, 09:48 AM) *
[...]sincer sa fiu cine stie purul adevar nimeni.Doar fiecare vorbim si noi ca sa nu tacem.dar nimeni nu stie realitatea.asa ca mereu ne vom certa fiecare religie va incerca sa arate ca e corecta si ca e adevarata dar nimeni nu stie adevarul.asa ca ar fi mai bine sa ne rugam sa credem cu adevarat si atunci poate vom intelege adevarul[...]

pai daca nu stii adevarul ce te face sa crezi ca-l afli prin rugaciune?

+Quote Post
-Slacker-
mesaj Jan 19 2010, 09:47 AM
Mesaj #144

Membru veteran

Postari: 151
Inscris: 2-January 10
Utilizatorul numarul: 17 992

Da e foarte interesant sa citesti ce scrie lumea.sincer sa fiu cine stie purul adevar nimeni.Doar fiecare vorbim si noi ca sa nu tacem.dar nimeni nu stie realitatea.asa ca mereu ne vom certa fiecare religie va incerca sa arate ca e corecta si ca e adevarata dar nimeni nu stie adevarul.asa ca ar fi mai bine sa ne rugam sa credem cu adevarat si atunci poate vom intelege adevarul.si mereu r fi bine sa nu dam vin ape altii dar sa ne invinuim pe noi.daca ne vom uita cine suntem noi si cit de buni suntem atunci om intelege ca a judc ape cineva de rau nu e bine,e mai bine sa ajutam cu un sfat bun decit s ajudecam aiurea fara s astim adevarul.Rugati-va si crede-ti cu adevarat si atunci vom fi si noi altfel si vom avea o viata buna si frumoasa.Iubii-va si fiti uniti asta a vrut,rea si va vrea dumnezeu da la noi.

No deci stai asa putin. Deci ce zici matale e ca nimeni nu stie 'purul adevar' (corect), asa c-ar fi mai bine sa credem toti cu tarie in lucrul pe care tu la randul tau ai zis mai sus ca nu-l cunosti??????????????????

....................CE????

Citeaza
sa ne rugam sa credem cu adevarat si atunci poate vom intelege adevarul.

aaaaaaaaaaaaa deci nu e ca lumea in general nu cunoaste 'adevarul' ci doar ai care sunt subscrisi la religia ta.

In spatele tonului aluia umil pe care il folosesti in post se ascund de fapt cuvinte patronizatoare si un complex de superioritate deosebit de enervant. Iti sugerez sa gandesti inainte sa postezi.

+Quote Post
Vizitator_antigelu.
mesaj Jan 21 2010, 04:50 PM
Mesaj #145

Guests

asa ca ar fi mai bine sa ne rugam sa credem cu adevarat si atunci poate vom intelege adevarul...

ar fi mai bine sa ne rugam cu adevarat sa credem cu adevarat ca daca ne rugam cu adevarat sa credem cu adevarat atunci vom crede cu adevarat si poate vom intelege adevarul cu adevarat

daca nu, o sa fie doar bine si la fel poate vom intelege adevarul

ce-mi plac eSprimarile astea crestinesti ....

+Quote Post
Vizitator_Elena.
mesaj Jan 31 2010, 09:13 PM
Mesaj #146

Guests

Citeaza (Alex S @ Dec 2 2008, 09:38 AM) *
Termina cu prostiile. Nici o religie nu e adevarata! Au fost create de om ca sa controleze mintile prostimii.

Bine zis mintile prostimii ,de aceea cred ca biblia este de fapt un fel de manual de psicologie unde Isus este medicul psihiatru ,cei drept cel mai bun din istoria omenirii .De cate ori se ridica o clinica (biserica)in mijlocul celor turbati la scurt timp se calmau si incepeau sa duca o viata cat de cat normala ,adica incetau sa mai viloeze ca descreeratii sa se imbete in fiecare zii ,etc chear daca ramaneau destui nebunii cronici (cei pe care ii lua diavolul sub aripa sa)omenirea a reusit datorita tratamentului biblic sa se calmeze cat de cat .

+Quote Post
-Slacker-
mesaj Feb 1 2010, 05:19 PM
Mesaj #147

Membru veteran

Postari: 151
Inscris: 2-January 10
Utilizatorul numarul: 17 992

Citeaza (Elena @ Jan 31 2010, 09:13 PM) *
Bine zis mintile prostimii ,de aceea cred ca biblia este de fapt un fel de manual de psicologie unde Isus este medicul psihiatru ,cei drept cel mai bun din istoria omenirii .De cate ori se ridica o clinica (biserica)in mijlocul celor turbati la scurt timp se calmau si incepeau sa duca o viata cat de cat normala ,adica incetau sa mai viloeze ca descreeratii sa se imbete in fiecare zii ,etc chear daca ramaneau destui nebunii cronici (cei pe care ii lua diavolul sub aripa sa)omenirea a reusit datorita tratamentului biblic sa se calmeze cat de cat .

Nu tin sa fiu mitocan, dar poate ai dori sa ne si arati niste dovezi legate de ce-ai postat.

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Feb 3 2010, 06:46 PM
Mesaj #148

Guests

Cine vrea sa vorbeasca cu un calugar la telefon sa ma contacteze pe numarul meu 0746/091101 (Vlad)

+Quote Post
Vizitator_Da Vinci.
mesaj Feb 4 2010, 06:37 AM
Mesaj #149

Guests

[quote name='Dimineata' date='Dec 1 2008, 07:54 PM' post='11437']

Ce te face sa crezi ca este adevarata? Dacă Bibilia va face prosti,dacă Biblia Cuvântul lui Dumnezeu vă condamnă la moarte,(Apoc 22:8 moartea a doua înseamnă că nu mai beneficiezi de înviere și deși esti in viată, tu esti mort pt Dumnezeu) dacă Biblia spune si pentru tine să nu faci nici un chip cioplit,nicio asemănare cu ce ar puitea fi în cer si să te inchini la ele. Oare cuvintele Domnului nu te ating?(din cele 10 porunci)

+Quote Post
Cocolina
mesaj Feb 4 2010, 09:55 AM
Mesaj #150

Membru veteran

Postari: 319
Inscris: 14-November 09
De la: Oradea
Utilizatorul numarul: 15 480

Citeaza (Musafir @ Feb 3 2010, 06:46 PM) *
Cine vrea sa vorbeasca cu un calugar la telefon sa ma contacteze pe numarul meu 0746/091101 (Vlad)

De ce?sa ne exorcizeze pe noi care nu credem in dogmele si aberatiile religiei? blink.gif

--------------------
Oameni suntem,ce poarta in ei-ganduri ca pietrele,uneori stele...si totdeauna un dor.

+Quote Post

8 Pagini V  « < 3 4 5 6 7 > » 
Reply to this topicStart new topic
3 Utilizatori care citesc acest topic (3 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 16th October 2019 - 03:08 PM