IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

Reply to this topicStart new topic
> Cum va place ?, adresat glumetilor mioritici de pretutindeni
kansas
mesaj Jun 5 2012, 06:43 AM
Mesaj #1

Membru veteran

Grup: Membri
Postari: 211
Inscris: 22-February 11
Utilizatorul numarul: 26 083

...Cum sa tac, cand primesc ghionturi de la istetii patriei pe mail ?!
Am primit astazi urmatorul mail, despre unii care ne conduc (pe toti!) :
To:
Date: Tuesday, June 5, 2012, 9:08 AM

'' JUST!

„E inadmisibil ca niste cetãteni ai României sã nu aibã acces la studiile superioare doar din cauzã cã nu stiu sã scrie sau sã citeascã”, a spus Vanghelie. „Vrem învãtãmânt si manuale universitare într-o limbã pe care si analfabetii sã o poatã întelege. Nu e vina lor cã sunt analfabeti, asa s-au nãscut, nu au ales sã fie în felul acesta”.

Astia conduc România! ''

Foarte buna gluma, umor negru, foarte negru ... wink.gif !!!
Totusi nu cred ca Vanghelie a spus asta, e doar o gluma...poate una intentionat rautacioasa, de campanie...

Insa ultima remarca, ''Astia conduc Romania" e auto-flagelanta chiar pentru autorii glumelor de acest gen, pentru ca eu, parashul lor, le-as raspunde asa:

''Cei care rad de Vanghelie si altii ca el, [b]se lasa condusi chiar de astfel de specimene din Romania ''[/b]

(cum?!? - prin vot...)

.............................................

In alta ordine de idei , va intreb - doar atat...intreb : cum va place noua guvernare ?!
Nu sunt guvernantii de azi cei ''tari'' din opozitia de ieri, care scoteau cate o scrisoare deschisa pe zi catre PM ...?!

Cum va place Dl. Ponta ?... Cum care Domn ?! Cel de azi, nu cel de ieri, petitionarul...cel care conduce Romania de astazi ... DL. Prim Ministru al Romaniei... mellow.gif

Nu radeti, maine s-ar putea sa fiti voi ministri...sa conduceti destinele Romaniei...cum v-ar place ?

--------------------
[size="5"]" Cei pe care ii criticam au devenit deja imuni. Isi apara pozitiile cu o incrancenare iesita din comun. Un lucru insa ii deranjează la culme: sa le spui adevarul in fata. Dar mai ales sa-l afle si altii. Cu cat stim mai multi ce fac ei, cu atat sunt mai vulnerabili. "

Transparenta Totala a Banului Public este singura cale spre Progres si Democratie in Romania de astazi.[/size]
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_Vasile.
mesaj Jun 5 2012, 08:06 PM
Mesaj #2

Guests

Citeaza (kansas @ Jun 5 2012, 06:43 AM) *

In alta ordine de idei , va intreb - doar atat...intreb : cum va place noua guvernare ?!
Nu sunt guvernantii de azi cei ''tari'' din opozitia de ieri, care scoteau cate o scrisoare deschisa pe zi catre PM ...?! Nu radeti, maine s-ar putea sa fiti voi ministri...sa conduceti destinele Romaniei...cum v-ar place ?

Proclamatia de la Iaşi a Consiliului National al Unirii […] …Unul dintre idealurile pentru care a luptat poporul român în istoria sa milenară a fost realizarea unităţii naţional-statale. Aspiraţiile de unitate au fost prezente continuu în întreaga viaţă economică, politică şi culturală a naţiunii, avându-şi temeiul în vieţuirea neîntreruptă pe acelaşi teritoriu, în legăturile multiple şi neîntrerupte ce au existat de-a lungul secolelor între toate regiunile româneşti, în conştiinţa unităţii de origine, neam, limbă, de obiceiuri şi credinţă.

Crearea statului naţional unitar la 1918 a încununat un proces cu rădăcini adânci, ce şi-a găsit expresia supremă în unirea celor trei state româneşti la 1600, sub Mihai Bravul, şi la crearea statului român modern la 1859.

Dezmembrarea statului naţional român în 1940, prin aplicarea prevederilor Pactului Molotov-Ribentrop, a cauzat numeroase suferinţe poporului român
. Lichidarea consecinţelor acestui act de violenţă asupra suveranităţii şi integrităţii teritoriale a României poate avea loc doar prin realizarea voinţei întregului popor român de unitate şi independenţă naţională.

Întrunit în convenţie, Consiliul Naţional al Unirii adresează întregii naţiuni române în sfânta zi a Unirii prezenta proclamaţie:

- In baza dreptului popoarelor la autodeterminare şi unitate naţională,

- luând în consideraţie necesitatea restabilirii Statului Naţional Unitar Român în hotarele lui fireşti de la 1 Decembrie 1918, recunoscute prin tratate internaţionale,

- fiind conştienţi de oportunitatea momentului istoric favorabil lichidării consecinţelor Pactului Molotov-Ribbentrop şi ale agresiunii sovietice asupra României, în urma cărora Basarabia, nordul Bucovinei şi ţinutul Herţa au fost desprinse din corpul ţării – act de violenţă ce a cauzat exodul a peste 800 000 de români, exterminarea şi deportarea în masă a românilor rămaşi sub ocupaţie sovietică, distrugerea sistematică a fiinţei naţionale, a credinţei creştine şi a conştiinţei de neam, precum şi implantarea de populaţie alogenă în teritoriile anexate în scopul dizolvării şi asimilării totale a elementului etnic românesc, stăpân dintotdeauna pe aceste pământuri,

- constatând urmările nefaste ale politicii colonialiste asupra resurselor şi a economiei acestor regiuni, soldate cu menţinerea Basarabiei şi a nordului Bucovinei într-o permanentă stare de subdezvoltare, reducându-se la condiţia de sursă de materii prime – situaţie ce a generat un nivel mediu de trai sub limita sărăciei -, considerăm că naţiunea română are datoria sacră în faţa lui Dumnezeu şi a oamenilor să înlăture nedreptatea istorică ce i s-a făcut printr-un act de voinţă naţională, care să reîntregească România în frontierele ei fireşti.

http://www.universulromanesc.com/ginta/sho...ional-al-Unirii

+Quote Post
Vizitator_Portofelul plin și fin.
mesaj Jun 5 2012, 08:12 PM
Mesaj #3

Guests

Citeaza (kansas @ Jun 5 2012, 06:43 AM) *
Am primit astazi urmatorul mail, despre unii care ne conduc (pe toti!) :
To:
Date: Tuesday, June 5, 2012, 9:08 AM

'' JUST!

„E inadmisibil ca niste cetãteni ai României sã nu aibã acces la studiile superioare doar din cauzã cã nu stiu sã scrie sau sã citeascã”, a spus Vanghelie. „Vrem învãtãmânt si manuale universitare într-o limbã pe care si analfabetii sã o poatã întelege. Nu e vina lor cã sunt analfabeti, asa s-au nãscut, nu au ales sã fie în felul acesta”.

Astia conduc România! ''

Foarte buna gluma, umor negru, foarte negru ... wink.gif !!!
Totusi nu cred ca Vanghelie a spus asta, e doar o gluma...poate una intentionat rautacioasa, de campanie...

Insa ultima remarca, ''Astia conduc Romania" e auto-flagelanta chiar pentru autorii glumelor de acest gen, pentru ca eu, parashul lor, le-as raspunde asa:

''Cei care rad de Vanghelie si altii ca el, [b]se lasa condusi chiar de astfel de specimene din Romania ''[/b]

(cum?!? - prin vot...)

.............................................

Nu sunt guvernantii de azi cei ''tari'' din opozitia de ieri, care scoteau cate o scrisoare deschisa pe zi catre PM ...?!

Cum va place Dl. Ponta ?... Cum care Domn ?! Cel de azi, nu cel de ieri, petitionarul...cel care conduce Romania de astazi ... DL. Prim Ministru al Romaniei... mellow.gif

Nu radeti, maine s-ar putea sa fiti voi ministri...sa conduceti destinele Romaniei...cum v-ar place ?

Nu ne place dar n-avem ce face. Nu pricep motivele dar dl.Ponta care cred că a depășit vârsta de 40 de anișori tot ca un țoi (cu pu înainte) arată. Iar halul de dezorganizare al celui mai cinstit guvern din istoria Românikăi e haios dacă n-ar fi tragic și trist. Nu știu de ce nu poate sta dl.Ponta în spate să-l lase prim ministru pe un Daianu de exemplu. Adică cineva care chiar știe despre ce se vorbește în propoziție.
Cât despre Vanghelie, e Ok și superb. Chiar aveam de gând să devin bogat cu un manual pentru studii superioare- benzi desenate- pentru analfabeți. Ce grozav va fi să-l avem pe Puradel și Șukardel fizicieni atomiști, pe fata lui mama Omida sociolog-psiholog și pe Dorel guvernatorul băncii naționale.

+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 Utilizatori care citesc acest topic (1 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 18th November 2019 - 07:59 PM