IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

16 Pagini V  « < 14 15 16  
Reply to this topicStart new topic
> Cum poti avea o viata de familie fericita ?
necunoscutu
mesaj Dec 26 2015, 10:52 AM
Mesaj #451

Membru veteran

Grup: Membri
Postari: 248
Inscris: 2-April 10
Utilizatorul numarul: 19 416

Cum sa puneti capat certurilor in familie ?

1.Nu raspundeti cu aceiasi moneda

Pentru o cearta este nevoie de cel putin doua persoane ,dar cand una incepe sa asculte in loc sa vorbeasca ,discutia aprinsa se poate domoli.Fiecare dintre noi avem impulsul de a raspunde cu aceiasi moneda cand suntem provocati.Un intelept a spus :,,Unde nu mai sunt lemne focu se stinge, si unde nu mai este niciun calomniator ,cearta se potoleste'' Proverbele 26:20

O persoana daca isi tine sub control firea ,isi pastreaza respectul de sine si demnitatea.Pacea familiei este mai importanta decat castigarea unei dispute.
Go to the top of the page

+Quote Post
necunoscutu
mesaj Dec 28 2015, 08:42 AM
Mesaj #452

Membru veteran

2.Tineti cont de sentimentele celuilalt

,,Imbracati-va cu tndra afectiune si cu compasiune, cu bunatate, cu umilinta, cu blandete si cu indelunga rabdare''
(Coloseni :3:12)
Faptul de a asculta cu atentie si empatie ,are un rol important in aplanarea unei dispute.Este poate firesc sa atribui partenerului tau motivatii gresite insa nu este si constructiv. Sotul tau(sotia ta) poate vorbi sau actiona intr-un mod gresit datorita unei inimi ranite sau nechibzuintei. Daca manifestam empatie (ne punem in situatia celuilalt),in mod sigur vom depasi situatia stresanta in care ne aflam.Si in mod sigur acest lucru merita...

+Quote Post
necunoscutu
mesaj Dec 30 2015, 09:54 AM
Mesaj #453

Membru veteran

3.,,Pleaca inainte sa izbucnesca cearta " -Proverbele 17:14

Fiecare dintre noi am simtit ce se poate intampla cand in familie este cearta.Unele persoane ,,se racoresc'' (spun ele) strigand si vorbind nepoliticos la adresa partenerului. Evident ,in felul acesta se poate castiga o disputa insa poti rani grav ,uneori iremediabil, pe cel care este partenerul tau. De multe ori o cearta poate conduce la divort sau separare. Cum se poate depasi aceasta situatie? Ei bine , daca sunteti pe punctul de a exploda ,ar fi intelept sa va cereti scuze (nu este usor !) si sa plecati pentru a va linisti.Incercati cu aceasta ocazie sa va rugati lui Dumnezeu pentru rabdare ,discernamant si intelegere. In mod sigur facand acest lucru puteti evita consecintele amare ale unei certi in familie.

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Jun 6 2016, 09:20 AM
Mesaj #454

Guests

va rog cine vrea sa ma ajute cu o tema ...exprimativa opinia intrun eseu despre factorii ,cauzele care produc ruptura intrun cuplu care distrug iubirea . am devoie cat mai repede ...va rog.

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Jul 3 2018, 12:25 PM
Mesaj #455

Guests

Daca situatia se aprinde, te-ai putea scuza (fara sa te rastesti), inchei discutia si urmatoarea zi ii cumperi un cadou cu ceva bun. Apoi puteti vorbi calm, iar discutia va fi una mult mai constructiva. tongue.gif

+Quote Post

16 Pagini V  « < 14 15 16
Reply to this topicStart new topic
1 Utilizatori care citesc acest topic (1 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 15th November 2018 - 12:33 PM