IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

Reply to this topicStart new topic
> promovarea tirului cu arcul, este necesara modificarea legislatiei care incadreaza arcurile la arme
Vizitator_dan popa.
mesaj Feb 16 2009, 12:37 PM
Mesaj #1

Guests

Daca va amintiti de vremea cand erati copil si v-ati confectionat un arc dintr-un bat de alun, trebuie sa stiti ca ati fost infractor si pasibil de dosar penal. Romania este unul din cele doua locuri in lume (impreuna cu Serbia) in care arcurile de tir sportiv si agrement sunt incadrate de catre lege ca arme neletale. Legea 295/2004 privind regimul armelor si munitiilor contine numeroase imperfectiuni, insa aceasta incadrare este cea mai mare nedreptate facuta acestui sport olimpic. Inca de la inceput in lege definitia armei este vaga si generala: “orice dispozitiv care lanseaza un proiectil”. Importul, depozitarea, manipularea si comercializarea arcurilor si sagetilor se supune in mare proportie acelorasi reguli, foarte stricte, care exista si pentru armele de foc. Pentru a putea sa faci orice operatiuni cu echipamente de tir cu arcul, trebuie sa posezi depozite securizate cu paza armata nonstop, supraveghere video, registre inregistrate si controlate de Politie, dulapuri metalice, orice manevra trebuie inregistrata etc, la fel ca si in cazul armelor de foc. Posesorul unui arc trebuie sa aibe 18 ani, sa inregistreze la politie intentia de a achizitiona un arc si apoi sa-l inregistreze la politie. Arcul trebuie sa aibe serie. Nu exista nici o diferentiere legata de puterea sau orice alte performante ale arcului. La fel ca si in cazul armelor de vanatoare, accizele pentru arcuri sunt de 100%, acest fapt dubland pretul echipamentelor in Romania. In aceste conditii procurarea unui arc de agrement si tir sportiv devine un adevarat cosmar. Practicarea tirului cu arcul se poate face doar in poligoane autorizate de Politie, dupa aceleasi reguli cu care se practica tirul cu arma de foc. In toata lumea competitiile se organizeaza pe terenuri de tir cu arcul . Mai nou finalele campionatelor europene si mondiale se desfasoara, pentru a face o buna reclama sportului , in parcuri publice, pe plaje sau chiar in centrul orasului organizator cu sprijinul autoritatilor . In acest moment este foarte probabil sa nu exista nimeni in Romania care sa posede un arc si sa practice tirul cu arcul respectand toate prevederile legale.
Din 2004 legislatia privind armele s-a inasprit ca urmare a escaladarii violentei in societatea romaneasca. Cu ocazia completarii legii 295 nimeni nu s-a gandit sa faca reparatia necesara cu toate ca NU EXISTA ANTECEDENTE DE AGRESIUNE CU ARCUL, si sa treaca aceasta asa-zisa “arma neletala” la categoria ECHIPAMENT SPORTIV. Arcul a fost folosit ca arma in trecut pana la aparitia pustii, dar in zilele noastre nu mai are aceasta intrebuintare dintr-un motiv simplu: nu este practic.

In jurul nostru exista nenumarate obiecte care pot provoca rani sau chiar deces, ceea ce nu inseamna ca pot fi considerate arme. Deci incadrarea arcului ca si arma nu se justifica decat in masura in care vom trece si pietrele bune de aruncat la categoria arme!

Vreau sa va amintesc de succesul formidabil al sportivului de 17 ani din Radauti care, minor fiind, s-a calificat si a reprezentat alaturi de ceilalti cativa sportivi Romania la Jocurile Olimpice din 2008 BEIJING - Alexandru Bodnar, cel mai tanar dintre participantii la proba de tir olimpic cu arcul, si care in final s-a calificat locul 32 mondial! Conform legii, acest sportiv nu avea voie sa posede sau sa foloseasca arcul , fiind mai tanar de 18 ani!

In acest moment politia romana are cele mai diverse abordari privind acest subiect: unele birouri din tara nici nu mai cer inregistrarea arcurilor, altele din contra, confisca pana si prastiile copiilor si deschid dosare penale. Exista unele pareri care spun ca arcurile ar trebui impartite in “ echipamente de agrement” (cele de putere mica) si “arme” (cele de putere mare. Acest lucru doar ar complica situatia si nu ar veni in ajutorul dezvoltarii acestui sport, deoarece sportul de performantra se practica cu arcuri de putere mare. De o vreme exista un interes crescut al publicului in tara noastra pentru acest sport, foarte multi renunta din cauza reglementarilor si permanentului pericol de a fi in afara legii. Multi sportivi din Transilvania care doresc sa traga cu arcul se deplaseaza in Ungaria , se inscriu la cluburile respective , in loc sa se inscrie la un club din Romania.

In concluzie, cerem:

- sa se emita o hotarare legislativa care sa scoata in mod explicit arcurile din categoria armelor neletale si de orice fel. Arcurile trebuie sa fie considerate echipament sportiv si de agrement!
- cerem ca reglementarea practicarii tirului cu arcul sa fie facuta de catre federatia sportiva de resort (federatia romana de tir cu arcul) si Ministerul Sportului, si nu de catre Politie si Ministerul de Interne.

semnati petitia adresata Ministerului de I nterne!
http://www.petitieonline.ro/petitie-p59392054.html
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_Lucian.
mesaj Feb 16 2009, 03:00 PM
Mesaj #2

Guests

Citeaza (dan popa @ Feb 16 2009, 12:37 PM) *
Daca va amintiti de vremea cand erati copil si v-ati confectionat un arc dintr-un bat de alun, trebuie sa stiti ca ati fost infractor si pasibil de dosar penal. Romania este unul din cele doua locuri in lume (impreuna cu Serbia) in care arcurile de tir sportiv si agrement sunt incadrate de catre lege ca arme neletale.

Este adevarat, incadrarea este nedreapta, pentru ca arcurile de tir sportiv, datorita preciziei pe care o au si energiei pe care o imprima proiectilului sunt arme cat se poate de letale. La fel si arbaletele, care pot ucide chiar animale mari cum ar fi cerbi sau ursi. Nu este insa cazul arcurilor confectionate de copii.

+Quote Post
Vizitator_Nigel de Kurdistan.
mesaj Feb 16 2009, 03:19 PM
Mesaj #3

Guests

Citeaza (dan popa @ Feb 16 2009, 12:37 PM) *
Daca va amintiti de vremea cand erati copil si v-ati confectionat un arc dintr-un bat de alun, trebuie sa stiti ca ati fost infractor si pasibil de dosar penal. Romania este unul din cele doua locuri in lume (impreuna cu Serbia) in care arcurile de tir sportiv si agrement sunt incadrate de catre lege ca arme neletale. Legea 295/2004 privind regimul armelor si munitiilor contine numeroase imperfectiuni, insa aceasta incadrare este cea mai mare nedreptate facuta acestui sport olimpic. Inca de la inceput in lege definitia armei este vaga si generala: “orice dispozitiv care lanseaza un proiectil”. Importul, depozitarea, manipularea si comercializarea arcurilor si sagetilor se supune in mare proportie acelorasi reguli, foarte stricte, care exista si pentru armele de foc. Pentru a putea sa faci orice operatiuni cu echipamente de tir cu arcul, trebuie sa posezi depozite securizate cu paza armata nonstop, supraveghere video, registre inregistrate si controlate de Politie, dulapuri metalice, orice manevra trebuie inregistrata etc, la fel ca si in cazul armelor de foc. Posesorul unui arc trebuie sa aibe 18 ani, sa inregistreze la politie intentia de a achizitiona un arc si apoi sa-l inregistreze la politie. Arcul trebuie sa aibe serie. Nu exista nici o diferentiere legata de puterea sau orice alte performante ale arcului. La fel ca si in cazul armelor de vanatoare, accizele pentru arcuri sunt de 100%, acest fapt dubland pretul echipamentelor in Romania. In aceste conditii procurarea unui arc de agrement si tir sportiv devine un adevarat cosmar. Practicarea tirului cu arcul se poate face doar in poligoane autorizate de Politie, dupa aceleasi reguli cu care se practica tirul cu arma de foc. In toata lumea competitiile se organizeaza pe terenuri de tir cu arcul . Mai nou finalele campionatelor europene si mondiale se desfasoara, pentru a face o buna reclama sportului , in parcuri publice, pe plaje sau chiar in centrul orasului organizator cu sprijinul autoritatilor . In acest moment este foarte probabil sa nu exista nimeni in Romania care sa posede un arc si sa practice tirul cu arcul respectand toate prevederile legale.
Din 2004 legislatia privind armele s-a inasprit ca urmare a escaladarii violentei in societatea romaneasca. Cu ocazia completarii legii 295 nimeni nu s-a gandit sa faca reparatia necesara cu toate ca NU EXISTA ANTECEDENTE DE AGRESIUNE CU ARCUL, si sa treaca aceasta asa-zisa “arma neletala” la categoria ECHIPAMENT SPORTIV. Arcul a fost folosit ca arma in trecut pana la aparitia pustii, dar in zilele noastre nu mai are aceasta intrebuintare dintr-un motiv simplu: nu este practic.

In jurul nostru exista nenumarate obiecte care pot provoca rani sau chiar deces, ceea ce nu inseamna ca pot fi considerate arme. Deci incadrarea arcului ca si arma nu se justifica decat in masura in care vom trece si pietrele bune de aruncat la categoria arme!

Vreau sa va amintesc de succesul formidabil al sportivului de 17 ani din Radauti care, minor fiind, s-a calificat si a reprezentat alaturi de ceilalti cativa sportivi Romania la Jocurile Olimpice din 2008 BEIJING - Alexandru Bodnar, cel mai tanar dintre participantii la proba de tir olimpic cu arcul, si care in final s-a calificat locul 32 mondial! Conform legii, acest sportiv nu avea voie sa posede sau sa foloseasca arcul , fiind mai tanar de 18 ani!

In acest moment politia romana are cele mai diverse abordari privind acest subiect: unele birouri din tara nici nu mai cer inregistrarea arcurilor, altele din contra, confisca pana si prastiile copiilor si deschid dosare penale. Exista unele pareri care spun ca arcurile ar trebui impartite in “ echipamente de agrement” (cele de putere mica) si “arme” (cele de putere mare. Acest lucru doar ar complica situatia si nu ar veni in ajutorul dezvoltarii acestui sport, deoarece sportul de performantra se practica cu arcuri de putere mare. De o vreme exista un interes crescut al publicului in tara noastra pentru acest sport, foarte multi renunta din cauza reglementarilor si permanentului pericol de a fi in afara legii. Multi sportivi din Transilvania care doresc sa traga cu arcul se deplaseaza in Ungaria , se inscriu la cluburile respective , in loc sa se inscrie la un club din Romania.

In concluzie, cerem:

- sa se emita o hotarare legislativa care sa scoata in mod explicit arcurile din categoria armelor neletale si de orice fel. Arcurile trebuie sa fie considerate echipament sportiv si de agrement!
- cerem ca reglementarea practicarii tirului cu arcul sa fie facuta de catre federatia sportiva de resort (federatia romana de tir cu arcul) si Ministerul Sportului, si nu de catre Politie si Ministerul de Interne.

semnati petitia adresata Ministerului de I nterne!
http://www.petitieonline.ro/petitie-p59392054.html

Evident ca semnez petitia, si multumesc frumos ca mi-ai amintit de arcul din dud , cu sageti din trestie, din copilarie smile.gif. Am o intrebare, unde se poate initia un copil , bucurestean, in tir cu arcul?

+Quote Post
Vizitator_monica.
mesaj Feb 20 2009, 06:46 PM
Mesaj #4

Guests

Citeaza (Nigel de Kurdistan @ Feb 16 2009, 03:19 PM) *
Evident ca semnez petitia, si multumesc frumos ca mi-ai amintit de arcul din dud , cu sageti din trestie, din copilarie smile.gif. Am o intrebare, unde se poate initia un copil , bucurestean, in tir cu arcul?

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Feb 20 2009, 06:48 PM
Mesaj #5

Guests

vreau sa stiu daca achizitionez un arc pentru agrement, intru in ilegalitate?
Atunci de ce i se mai spune de agremen?

+Quote Post
Vizitator_alt musafir.
mesaj Mar 4 2009, 09:41 PM
Mesaj #6

Guests

Am o intrebare, unde se poate initia un copil , bucurestean, in tir cu arcul?

Incearca la Chelsea Club, http://www.chelsea-bucuresti.com/.
S-ar putea sa-ti placa...
Succes!

+Quote Post
Vizitator_Marius.
mesaj Aug 17 2009, 02:57 PM
Mesaj #7

Guests

La AKTIV CLUB se face tir cu arcul, atmosfera mai ales este excelenta. Mi-am facut prieteni, mergem la concursuri prin tara, in curand cei care fac de performanta vor pleca la Cupa cluburilor europene de la Madrid. Copii sunt mai putini la noi, fiindca antranamentele se prelungesc seara pana tarziu. Dar din septembrie KINETIKCLUB, partener cu clubul nostru, va face o grupa speciala numai pentru copii. Despre inscrieri gasiti detalii pe site-ul lor.

+Quote Post
Vizitator_musafir.
mesaj Aug 17 2009, 02:59 PM
Mesaj #8

Guests

La AKTIV CLUB se face tir cu arcul, atmosfera mai ales este excelenta. Mi-am facut prieteni, mergem la concursuri prin tara, in curand cei care fac de performanta vor pleca la Cupa cluburilor europene de la Madrid. Copii sunt mai putini la noi, fiindca antranamentele se prelungesc seara pana tarziu. Dar din septembrie KINETIKCLUB, partener cu clubul nostru, va face o grupa speciala numai pentru copii. Despre inscrieri gasiti detalii pe site-ul lor www.kinetikclub.ro

+Quote Post
Vizitator_Marius.
mesaj Aug 17 2009, 03:07 PM
Mesaj #9

Guests

Am uitat sa spun ca este valabila informatia si pentru juniori, nu doar pentru copii mici. Asadar: Tir cu arcul - copii si juniori: la clubul sportiv www.KinetikClub.ro Se pot inscrie copii de la 10 la 15 ani.

+Quote Post
Vizitator_ioana.
mesaj Oct 1 2009, 09:06 PM
Mesaj #10

Guests

Si deci Kinetikclub are antrenamente tot la polivalenta? Intre ce ore?

+Quote Post
Vizitator_t1968.
mesaj Oct 16 2009, 08:25 AM
Mesaj #11

Guests

Buna Arcasilor,
Vreau sa va impartasesc pataniile mele cu un arc cumparat in Ungaria. Stiam ca am nevoie de un act de detinator de arma neletala, asa ca m-am prezentat la politia judeteana cu cazier judiciar, am completat formularul politiei dupa care am primit o adverinta conform careia am putut introduce "arma" in tara, fara sa ma probleme - eventual - la granita. Cand m-am prezentat din nou la politia sa prezint "arma" am aflat surprins ca datorez accize 100% statului, pentru ca arcul este o arma la care se plateste acciza. Consultand codul fiscal si codul TARIC (tarifarul vamal) am descoperit ca arcurile nu intra in categoria de arme. Cel putin din punct de vedere fiscal. Asa ca m-am dus la fisc unde mi-au dat dreptate, dar politia a zis nu! Indiferent de incadrarea tarifara a vamii si a organelor fiscale arcul este o arma. Deci confuzia este data de faptul ca politia o considera arma pe baza legii armelor, iar fiscul si vama il considera echipament sportiv. Nu m-am aplecat in fata vointei politistului, ci m-am dus la vama de interior, am cerut oficial incadrarea tarifara a "armei" dupa care m-am dus inapoi la fisc si... miracolul s-a intamplat! biggrin.gif Am primit dovada conform careia NU DATOREZ ACCIZE STATULUI ROMAN", pentru ca arcul nu se incadreaza in categoria armelor din punct de vedere fiscal. Exceptie fac cele care actioneaza cu ajutorul unui resort.
Daca as avea posibilitatea sa atasez copia acelei adrese, as face-o...
Daca cineva intampina dificultati si vrea sa-i trimit o copie
despre adresa respectiva poate sa-mi scrie un mail la metso.office@yahoo.com.
Salutare
Tibi

+Quote Post
ipsilon
mesaj Oct 16 2009, 01:08 PM
Mesaj #12

Nou venit
*

Grup: Membri
Postari: 4
Inscris: 20-June 08
Utilizatorul numarul: 1 390

Mda, mai ramane sa vedem cum incep "jmekerii" sa traga cu arcul din masina, ca acum ne impusca cu pistoale cu gloante de cauciuc ... sad.gif
Eu nu vreau sa-si cumpere arc toti tampitii ... da, sustin promovarea la club sau in alte zone de agrement, dar daca se scoate din incadrarea legala, s-ar putea sa ne trezim si cu sageti in cap ... romanul e frate cu codrul, deci ... si cu arcul wacko.gif

+Quote Post
Vizitator_tavi.
mesaj Dec 9 2009, 12:38 PM
Mesaj #13

Guests

Am primit dovada conform careia NU DATOREZ ACCIZE STATULUI ROMAN", pentru ca arcul nu se incadreaza in categoria armelor din punct de vedere fiscal. Exceptie fac cele care actioneaza cu ajutorul unui resort.

[/quote]

Buna Tibi, am 2 intrebari referitoare la calvarul prin care ai trecut: arcul despre care vorbesti e un arc compound ? Ai idee daca la un compound se platesc accize? multumesc.

+Quote Post
Vizitator_kkk.
mesaj Dec 9 2009, 08:28 PM
Mesaj #14

Guests

http://www.e-album.ro/membru.php?id=25352

aici..wink.gif

+Quote Post
Vizitator_Stefan Pas.
mesaj Dec 30 2009, 12:00 AM
Mesaj #15

Guests

Citeaza (ioana @ Oct 1 2009, 09:06 PM) *
Si deci Kinetikclub are antrenamente tot la polivalenta? Intre ce ore?

Clubul Sportiv Kinetik are antrenamente si la Polivalenta dar pentru copii are zile speciale de antrenament la Palatul Copiilor, martea si joia 18.00-20.00 Poti gasi amanunte pe site - kinetikclub.ro
Nu e nevoie sa cumperi nimic inainte pentru copii, au ei tot echipamentul care trebuie.
Si oricum, ei colaboreaza foarte bine cu archeryshop.ro, care le furnizeaza arcuri, sageti si tot ce la mai trebuie - tinte, protectii la nivelul de calitate necesar unui sport, asa ca pentru cine vrea sa cumpere arcuri si sageti incercati mai intai acolo - www.archeryshop.ro, macar oamenii de acolo stiu despre ce este vorba cu arcurile si sagetile....

+Quote Post
Vizitator_gigel.
mesaj Jan 6 2010, 01:46 PM
Mesaj #16

Guests

Stie cineva daca in Iasi este vreun loc in care se poate invata tirul cu arcul ?

+Quote Post
Vizitator_Marcu Anton.
mesaj Jan 6 2010, 02:45 PM
Mesaj #17

Guests

Tinta lui Marcu si cofragul lui Anton

Ma numesc Marcu
Sunt prieten cu Anton
Eu vreau sa trag cu arcu
Iar Anton toarna beton

Nu va ganditi aiurea
La cofragul lui Anton
Sau la varianta rea
Ce rezulta dintr-un con
Eu vreau doar sa trag cu arcu
In cofragul lui Anton

+Quote Post
Vizitator_Mihai.
mesaj Jan 9 2010, 10:35 AM
Mesaj #18

Guests

Nu va lasati inselati ca fraierii de cei care posteaza mesaje pe-aici, Dan Popa are un magazin in care vinde echipamente de foarte proasta calitate la preturi "fara concurenta" - deci are tot interesul sa se legalizeze vanzarea de arcuri, iar la clubul Aktiv se face teambuilding, nu tir cu arcul. Ca sa nu mai spunem ca "Kinetik" este un club doar pe hartie, detinut de... sotia celui de la "Aktiv" smile.gif))))) Asa ca de-aia antrenamentele se desfasoara tot la Polivalenta, ca e aceia Marie cu alta palarie smile.gif))))))

+Quote Post
Vizitator_Petre.
mesaj Apr 26 2010, 11:19 AM
Mesaj #19

Guests

Citeaza (Mihai @ Jan 9 2010, 10:35 AM) *
Nu va lasati inselati ca fraierii de cei care posteaza mesaje pe-aici, Dan Popa are un magazin in care vinde echipamente de foarte proasta calitate la preturi "fara concurenta" - deci are tot interesul sa se legalizeze vanzarea de arcuri, iar la clubul Aktiv se face teambuilding, nu tir cu arcul. Ca sa nu mai spunem ca "Kinetik" este un club doar pe hartie, detinut de... sotia celui de la "Aktiv" smile.gif))))) Asa ca de-aia antrenamentele se desfasoara tot la Polivalenta, ca e aceia Marie cu alta palarie smile.gif))))))

Mai, Mihaita, da' tu cat de pasionat esti de tirul cu arcul ? Sau esti dintre milioanele de chibiti ai sportului din Romania, oameni "de bine", care la capitolul practica sunt nulitati ilustre ?
Deci ? Competenta dumneavoastra este cuantificata in vreo diploma, medalie, loc fruntas intr-o competitie ?
Ti s-a stricat vreun echipament achizitionat de la Dan Popa in timpul antrenamentelor tale sustinute ?
Te-a pus cineva de la Aktiv sa faci teambuilding, cand tu trageai numai X-uri ?
Stiu ca sportul inseamna transpiratie = munca si nu spart / scuipat seminte "de floare" si comentat atotstiutor si autosuficient despre ce fac unii si altii.
Inchei cu cererea de dovedire a competentelor dumneavostra ... ca de incompetenti suntem satui ... locul lor este in alta parte ... si poate te retinem pe aici de la propasirea matale pe inaltele culmi ale vietii politice !

+Quote Post
Vizitator_marrrry.
mesaj May 11 2010, 02:12 PM
Mesaj #20

Guests

Buna!Eu am primit pe facebook o invitatie de la Decathon la concursuri de tir cu arcul la Decathlon weekendul asta(e pe Bulevardul Iuliu-Maniu spre autostrada Buc.-Pitesti).Il poti duce acolo sa vada daca ii place.Eu vreau sa ma duc cu niste prieteni si sper sa fie ok.

+Quote Post
Vizitator_Dan Munteanu.
mesaj Dec 29 2010, 11:59 AM
Mesaj #21

Guests

Oameni buni, arcul nu este pentru toata lumea. Sportul asta cere mult de la oameni, si nu stiu prin ce minune eu am ajuns intr-un club unde toti, dar absolut toti practicantii sunt oameni deosebiti, nu stiu cum de a tunat si i-a adunat. Este Clubul Aktiv despre care vad ca s-a mai discutat aici. Vad ca exista aici un utilizator cu vorba otravita, caracterul probabil nu l-a "calificat" sa faca parte din Aktiv, a ajuns prin alte parti si de acolo, de pe gard, da cu gura. Ce vreau sa spun: arcasii pe care i-am intalnit la antrenamente si concursuri - indiferent de situatia lor materiala sau sociala sunt nemaipomeniti, ceva, in mod evident, ii leaga - buna crestere si pasiunea. Asa ca cine intra pe forumuri doar ca sa scuipe venin... ar trebui sa-si puna arcul in cui de pe-acuma, ca sa nu strice aceasta lume aparte in care am intrat si in care ma simt foarte bine.

+Quote Post
Vizitator_Gigi Maybachistu' Puscas.
mesaj Dec 29 2010, 07:38 PM
Mesaj #22

Guests

Dacă un arc modern de competiţie nu e pentru toată lumea, dacă te-ai fi născut în Evul Mediu e foarte curios ce ai fi făcut cu un arc lung... cu forţa de întindere necesară undeva la 40-50 kg. Pentru cine nu s-a prins: forţa egală cu greutatea unui sac de ciment, într-o coardă întinsă cu 3 degete tongue.gif

Nimeni nu ştie dacă e atlet sau molâu până nu are ambiţia să încerce singur. Şi nu o singură dată. Să încerce până reuşeşte.

+Quote Post
Vizitator_nbavlad99.
mesaj Aug 1 2011, 03:39 PM
Mesaj #23

Guests

Ok. Da' cum ramane cu sagetile. Adica degeaba ai arc daca nu ai sageti.

+Quote Post
mifty
mesaj Aug 1 2011, 05:17 PM
Mesaj #24

Membru veteran

Grup: Membri
Postari: 1 016
Inscris: 3-October 10
De la: Constanţa
Utilizatorul numarul: 23 978

Citeaza (ipsilon @ Oct 16 2009, 01:08 PM) *
Mda, mai ramane sa vedem cum incep "jmekerii" sa traga cu arcul din masina, ca acum ne impusca cu pistoale cu gloante de cauciuc ... sad.gif
Eu nu vreau sa-si cumpere arc toti tampitii ... da, sustin promovarea la club sau in alte zone de agrement, dar daca se scoate din incadrarea legala, s-ar putea sa ne trezim si cu sageti in cap ... romanul e frate cu codrul, deci ... si cu arcul wacko.gif

dacă ai fi tras măcar odată cu arcul, fie și în joacă, ai fi știut că nu e deloc așa ușor cum pare!
pe lângă asta, ai văzut cam ce mărime are un arc în stare să arunce o săgeată la mai mult de 1 metru??? smile.gif)

indiciu: ar trebui să ai nanism ereditar ca să fii în stare să tragi cu arcul dintr-o mașină normală, pe fereastră, și asta presupunând că ai un arc pe mărimea ta.

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Aug 2 2011, 04:32 PM
Mesaj #25

Guests

"Mda, mai ramane sa vedem cum incep "jmekerii" sa traga cu arcul din masina, ca acum ne impusca cu pistoale cu gloante de cauciuc ...
Eu nu vreau sa-si cumpere arc toti tampitii ... da, sustin promovarea la club sau in alte zone de agrement, dar daca se scoate din incadrarea legala, s-ar putea sa ne trezim si cu sageti in cap ... romanul e frate cu codrul, deci ... si cu arcul "

Nush cum sa zic da un arc montat nu ar ibcapea intr-o masina,si chiar daca ar incapea tot nu ai avea loc pentru ca tre sa stai in picoare cand tragi cu arcul

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Aug 2 2011, 04:47 PM
Mesaj #26

Guests

Citeaza (Musafir @ Aug 2 2011, 04:32 PM) *
Nush cum sa zic da un arc montat nu ar ibcapea intr-o masina,si chiar daca ar incapea tot nu ai avea loc pentru ca tre sa stai in picoare cand tragi cu arcul
Depinde de inaltimea tetierelor si apoi poti sprijini genunchiul de cotiera...merge daca te straduiesti. Ca despre asta este threadul asta, despre cum se poate trage cu arcul dintr-o masina.
Apropo, care era subiectul? Aaaa, avea cineva o firma de articole sportive si voia sa schimbe legea ca sa poata aduce arcuri si sageti, dap.

+Quote Post
Vizitator_robin hudu.
mesaj Aug 2 2011, 05:02 PM
Mesaj #27

Guests

Citeaza (Musafir @ Aug 2 2011, 04:47 PM) *
Depinde de inaltimea tetierelor si apoi poti sprijini genunchiul de cotiera...merge daca te straduiesti. Ca despre asta este threadul asta, despre cum se poate trage cu arcul dintr-o masina.
Apropo, care era subiectul? Aaaa, avea cineva o firma de articole sportive si voia sa schimbe legea ca sa poata aduce arcuri si sageti, dap.

Io am decapotabila si vanez cu ea caprioare pe Dorobanti. N-am incercat cu arcul, am un bolas format dintr-un lantic cu doua carduri gold la capete. O sa comand un arc de firma si niste sageti muiate in zeama de bancnote de cinci sute de oiro, ca m-am plictisit. Uite asa mai afla omu lucruri noi, mare treaba netu asta biggrin.gif

+Quote Post

Fast ReplyReply to this topicStart new topic
1 Utilizatori care citesc acest topic (1 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 23rd July 2019 - 11:19 AM