IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

17 Pagini V  « < 3 4 5 6 7 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Intrebari frecvente
Vizitator_relocatu`.
mesaj Sep 27 2011, 10:18 AM
Mesaj #121

Guests

Citeaza (Uncle Sam @ Sep 25 2011, 01:49 PM) *
Daca e de neuron atunci o sa caut pe google si daca dau de ceva iti spun.

unciule, am raspunsul !

o catastrofa, sau dezastru natural de mari proportzii, numai asta-i mai poate solidariza, in rest, out!

vezi c. "77!...eeee?
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_Laur006.
mesaj Sep 27 2011, 10:48 AM
Mesaj #122

Guests

BEEEEEP!
Raspuns gresit. Intrebarea nu era "ce-i solidarizeaza pe roman?" ci "de ce nu se solidarizeaza romanii?" Mare diferenta, nu zici?

+Quote Post
Vizitator_relocatu´.
mesaj Sep 27 2011, 10:58 AM
Mesaj #123

Guests

Citeaza (Laur006 @ Sep 27 2011, 10:48 AM) *
BEEEEEP!
Raspuns gresit. Intrebarea nu era "ce-i solidarizeaza pe roman?" ci "de ce nu se solidarizeaza romanii?" Mare diferenta, nu zici?

neeep ! pentru ca inca nu s-a produs, d´aia nici nu se...beeeep!logica beeep!

+Quote Post
Ana Armanca Arde...
mesaj Sep 27 2011, 11:21 AM
Mesaj #124

Membru veteran

Grup: Membri
Postari: 755
Inscris: 1-April 11
Utilizatorul numarul: 26 822

Citeaza (relocatu` @ Sep 25 2011, 09:06 AM) *
in fine, de ce nu se solidarizeaza virtualul roman in momentul in care dandanaua magaretzei este o spetza de intres public general? aaa!? aaaaud!? ..hai ce draku, ca suntetzi copiii mari de tot ! curaj fartate, ca-tzi iau boii de la bicicleta !

Eu am adus un astfel de caz pe forum:
1.Când orfanii instituţionalizaţi ajung la majorat statul îi scoate afară – pe stradă, - din orfelinate. Cunosc cazul unor tinere care dormeau în parc, Colentina, şi le păzeau din milă poliţiştii să nu fie violate de golanii din zonă... În foarte puţine cazuri li se pune acestor orfani la dispoziţie un apartament, o micuţă cămeruţă...
Aceasta este măreaţa grijă pe care statul român o are faţă de copiii abandonaţi şi instituţionalizaţi. Asta este măsura cu care statul român măsoară atunci când este vorba despre datoriile lui, de stat.
Dacă eu am un copil şi doresc să-l dezmoştenesc NU SE POATE! Pot doar să-i micşorez puţin procentul cu care intră la masa succesorală. Am întrebat un notar de ce? “Statul are grijă de copii!”
Da, statul are grijă de copii, atunci când e vorba ca această grijă să cadă în grădina mea, sau a ta!
Ce părere aveţi ?
2.Nu mă supăram pe statul ăsta cu POLITICIENI DE TREI PARLE CHIOARE, - dar cunosc cazul unei familii care a adoptat un copil, a investit foarte mult în acest copil şi cum nu se pot înţelege de nici un fel cu el, ar dori ca cel care va rămâne singur dintre cei doi soţi să nu fie scos la succesiune din munca lui de o viaţă de către copilul care se comportă absolut inuman cu cei doi. Nu văd nici o cale legală prin care doi părinţi care s-au sacrificat şi au crescut un copil să poată avea linişte şi pace la bătrâneţe.

http://forum.hotnews.ro/index.php?showtopic=56251

Desigur, am primit acceptul familiei despre care vorbeam. Acuma cei care vor să fie imparţiali, puteau lăsa pc.2 la o parte şi discuta numai despre orfanii instituţionalizaţi.
Dacă ai să intri pe subiect ai să vezi că la un moment dat cineva mă ceartă că dacă am adoptat un copil să am grijă de el, că nu e o jucărie! Cu asta se rezolva problema orfanilor instituţionalizaţi!
Şi eu îmi pun şi mi-am pus de multe ori întrebarea: CE AU ALŢII ŞI NE LIPSEŞTE NOUĂ?

A fi solidar în speţe de interes general înseamnă să ştii ce înseamnă democraţia, respectul faţă de lege, faţă de semen. Dar noi, marea majoritate, nu ştim.
De ce:
50 de ani de comunism nenorocit.
Televiziunile care-şi lasă invitaţii să mintă la greu.
Televiziunile, care folosesc tehnici de manipulare pe care majoritatea populaţiei nu le văd şi nu le percep.
Justiţia coruptă.

Aceasta postare a fost editata de Ana Armanca Ardeleanu: Sep 27 2011, 11:22 AM

+Quote Post
Vizitator_Kaizoku.
mesaj Sep 28 2011, 05:07 PM
Mesaj #125

Guests

Citeaza (relocatu` @ Sep 25 2011, 09:06 AM) *
in fine, de ce nu se solidarizeaza virtualul roman in momentul in care dandanaua magaretzei este o spetza de intres public general? aaa!? aaaaud!? ..hai ce draku, ca suntetzi copiii mari de tot ! curaj fartate, ca-tzi iau boii de la bicicleta !

Vin si eu, da' mie ce-mi iese? Imi iese un avantaj, o atentie, o maslina, ceva? Ca m-am mai adunat de cateva ori si pina la urma in paguba am iesit. Ba mai mult, cand am avut nevoie, nimeni n-a sarit.
Asta cu solidarizatul...problema mare. Ma intreb cand s-au adunat romanii ultima data si pentru ce? Sa n-aud de revolutie. Sa adincesc putin intrebarea: Cand s-au adunat N romani ultima data si ce au obtinut? N-avem exercitiul adunarii LA CASTIG, n-avem victorii de grup, nu stim decat la nivel de vorbe ca "unde-i unul nu-i putere, unde-s doi puterea creste". Aici ar fi de construit. Proiecte care sa implice grupulete de oameni cu un interes comun si care reusesc sa construiasca impreuna ceva, sa-si impuna un scop etc. Incetul cu incetul poate ca am reusi sa ne obisnuim si cu succesul, fie el si local, mic etc.

+Quote Post
Vizitator_relocatu´.
mesaj Sep 29 2011, 12:19 PM
Mesaj #126

Guests

phai ce sa-tzi iasa kaizocule, poate ochii din cap, ca la melc! phai ce , mergi acolo sa-tzi mai iasa shi-altceva?
din conshtiintza, civica, altruista, dorind o rezolvare favorabila a problemelor de inters socio-financiar-economic general nu te-ai duce, asha-i ?
phai nu shtii? ete ultima data cand s-au adunat, o adunare d´aia veritabila, a fost o stransura de pe campia libertatzii,la blaj mhai kaizoc baci, nici io nu prea shtiu alta, in fine, poate ma-nshel, totushi, n-ash crede sa fiu chiar asha talamb !

p´asha-i!? unde-s doi puterea creshte? shi daca n-are cine sa-i comande:..3,2,1 ni,amu , sus-jos, mai la cea-hais-cea, ´geba! nu-i deajus sa ai putere,carne pe mushchi, hahaha ! fara minteeeee, caznele de-a-mboulea tot un vax, mhai kaizoc,baci! posibil sa-tzi mai iasa, de vreun dans al pinguinului infometat, asha-i ca sunt generos !?hahaha!

+Quote Post
Vizitator_kaizoku.
mesaj Sep 29 2011, 01:51 PM
Mesaj #127

Guests

Citeaza (relocatu´ @ Sep 29 2011, 12:19 PM) *
phai ce sa-tzi iasa kaizocule, poate ochii din cap, ca la melc! phai ce , mergi acolo sa-tzi mai iasa shi-altceva?
din conshtiintza, civica, altruista, dorind o rezolvare favorabila a problemelor de inters socio-financiar-economic general nu te-ai duce, asha-i ?
phai nu shtii? ete ultima data cand s-au adunat, o adunare d´aia veritabila, a fost o stransura de pe campia libertatzii,la blaj mhai kaizoc baci, nici io nu prea shtiu alta, in fine, poate ma-nshel, totushi, n-ash crede sa fiu chiar asha talamb !

p´asha-i!? unde-s doi puterea creshte? shi daca n-are cine sa-i comande:..3,2,1 ni,amu , sus-jos, mai la cea-hais-cea, ´geba! nu-i deajus sa ai putere,carne pe mushchi, hahaha ! fara minteeeee, caznele de-a-mboulea tot un vax, mhai kaizoc,baci! posibil sa-tzi mai iasa, de vreun dans al pinguinului infometat, asha-i ca sunt generos !?hahaha!

Nu stiu la ce e buna constiinta civica, n-am vazut-o pe-aproape da' si yo vreau o "o rezolvare favorabila a problemelor de inters socio-financiar-economic general" ca stiu ca daca interesu' general se simte bine, tot bine se simte si interesu' meu (nu-s chiar asa egoist cum suna fraza).
Adunarea de la Campia Libertatii... nu ma bag, nu ma pricep, da' pot presupune ca sfori s-au manipulat si interesu' smecheresc a coincis cu interesu' obstesc. Dar repet, mai bine tac, nu ma pricep.
Unde-s doi puterea creste... daca e un sef priceput, zici tu. Pai eu ma gandesc ca discutia asta a noastra e generata de anormalitatea romaneasca (nu e Romania tara tutuLor imposibilitatilor?), anormalitate care nu pune seful priceput la locul potrivit (cu vot manipulat, zda ma-sii). De fapt exact ASTA e problema: gloata romaneasca nu e capabila sa impuna o sefime neticalosita. Daca in loc de gloata ar fi cetateni care stiu cum trebuie sa fie conducatorii...

+Quote Post
Vizitator_serviss-stroy.
mesaj Oct 26 2011, 04:40 PM
Mesaj #128

Guests

Строительство и Ремонт - вся неоходимая информация ради тех который строит и ремонтирует

+Quote Post
Uncle Sam
mesaj Oct 26 2011, 04:47 PM
Mesaj #129

Membru veteran

Postari: 517
Inscris: 27-May 08
Utilizatorul numarul: 727

Daca participarea la recensamant este obligatorie si la fel comunicarea CNP-ului, atunci indemnul de a nu participa sau de a nu da informatiile solicitate inseamna instigare la incalcarea legii, nu? Si asta se pedepseste, nu?

+Quote Post
Uncle Sam
mesaj Nov 3 2011, 03:33 PM
Mesaj #130

Membru veteran

O intrebare pentru producatorii de medicamente Schering-Plough, nu ca ar citi pe aici dar poate ii intreaba cineva de la hotnews.
Citesc ca primarul Radu Mazare s-a tratat de Hepatita C acum ceva ani si tratamentul i-a fost sponsorizat de firma de mai sus.
Dl. Mazare e din topul milionarilor, isi permite sa plateasca tratamentul. De ce a ales firma sa il sponsorizeze pe dumnealui si nu un amarat care nu viseaza sa aiba bani vreodata nici macar pentru o doza? Ce sens are sponsorizarea cuiva care nu are nevoie?

"Potrivit dezvaluiri.ro, Radu Mazăre a avut prioritate la tratamentul cu interferon faţă de ceilalţi constănţeni cu aceeaşi boală. A plătit doar o lună de tratament, după care a primit o sponsorizare din partea companiei „Schering-Plough”, producătoare de interferon (o proteină naturală secretată de sistemul imunitar)."

+Quote Post
Ana Armanca Arde...
mesaj Nov 3 2011, 03:53 PM
Mesaj #131

Membru veteran

Citeaza (Uncle Sam @ Nov 3 2011, 03:33 PM) *
O intrebare pentru producatorii de medicamente Schering-Plough, nu ca ar citi pe aici dar poate ii intreaba cineva de la hotnews.
Citesc ca primarul Radu Mazare s-a tratat de Hepatita C acum ceva ani si tratamentul i-a fost sponsorizat de firma de mai sus.
Dl. Mazare e din topul milionarilor, isi permite sa plateasca tratamentul. De ce a ales firma sa il sponsorizeze pe dumnealui si nu un amarat care nu viseaza sa aiba bani vreodata nici macar pentru o doza? Ce sens are sponsorizarea cuiva care nu are nevoie?

"Potrivit dezvaluiri.ro, Radu Mazăre a avut prioritate la tratamentul cu interferon faţă de ceilalţi constănţeni cu aceeaşi boală. A plătit doar o lună de tratament, după care a primit o sponsorizare din partea companiei „Schering-Plough”, producătoare de interferon (o proteină naturală secretată de sistemul imunitar)."

Părerea mea: industriile de medicamente sunt printre cele mai agresive. Acesta este motivul pentru care industria românească de medicamente a fost distrusă bucată cu bucată. Cumpărăm grămadă de medicamente pe care am putea să le producem noi. Ar fi o producţie sigură, pentru că este predictibil cât trebuie să produci, având centralizate bolile, bolnavii cronici.
Am scris despre asta la câţi parlamentari le-am găsit adresa de e-mail, grupuri parlamentare, bloguri ale politicienilor. Era o industrie sigură, care crea locuri de muncă sigure, atât de necesare în criză.
Eram la un pas să desfiinţăm şi institutul Cantacuzino, ca să nu mai producem nici vaccinuri, deşi avem cea mai mare bază de tulpini bacteriene din sudul Europei, sau chiar din Europa.
Dar şi vaccinurile sunt scumpe, nu?
Radu Mazăre avea bani să mai trateze 10 persoane cu interferon, deşi tratamentul este scump, pentru noi, cei cu salarii normale. Dar el, cu vilă, hotel în Brazilia, maşini de epocă, ambarcaţiune de lux, milioane de euro, el s-a lăcomit la un rahat primit gratuit. Aceasta este explicaţla, Sam. Degeaba au ajuns să conducă, degeaba are cârpe de lux şi tinichele de lux, degeaba a acumulat averi, este un om de nimic.

Aceasta postare a fost editata de Ana Armanca Ardeleanu: Nov 3 2011, 03:56 PM

+Quote Post
Uncle Sam
mesaj Nov 4 2011, 03:50 PM
Mesaj #132

Membru veteran

Citeaza (Ana Armanca Ardeleanu @ Nov 3 2011, 06:53 PM) *
Degeaba au ajuns să conducă, degeaba are cârpe de lux şi tinichele de lux, degeaba a acumulat averi, este un om de nimic.
Pai nu de la Mazare aveam pretentie. El este brand local, asa gandesc milionarii nostri, asta este nivelul lor, indiferent cati bani au in cont vor fugi dupa o ciupeala, un bilet de avion gratuit, o sponsorizare, o excursie, un tratament, o scutire de taxe. Spunea cineva care organiza o expozitie de carte ca se ferea sa invite politicieni ca aia vin doar daca li se dau carti gratis. Carti pe care sigur nu le citesc.
Eu la ditamai producatorii de medicamente ma gandesc care sigur nu au nevoie de Mazare, sunt prea mari, sunt prea puternici, la ce s-au gandit cand i-au oferit lui tratamentul cu interferon in loc sa il dea unuia care chiar nu avea nici o sansa sa il obtina altfel?

Aceasta postare a fost editata de Uncle Sam: Nov 4 2011, 03:51 PM

+Quote Post
Ana Armanca Arde...
mesaj Nov 5 2011, 05:36 PM
Mesaj #133

Membru veteran

Citeaza (Uncle Sam @ Nov 4 2011, 03:50 PM) *
Pai nu de la Mazare aveam pretentie. El este brand local, asa gandesc milionarii nostri, asta este nivelul lor, indiferent cati bani au in cont vor fugi dupa o ciupeala, un bilet de avion gratuit, o sponsorizare, o excursie, un tratament, o scutire de taxe. Spunea cineva care organiza o expozitie de carte ca se ferea sa invite politicieni ca aia vin doar daca li se dau carti gratis. Carti pe care sigur nu le citesc.
Eu la ditamai producatorii de medicamente ma gandesc care sigur nu au nevoie de Mazare, sunt prea mari, sunt prea puternici, la ce s-au gandit cand i-au oferit lui tratamentul cu interferon in loc sa il dea unuia care chiar nu avea nici o sansa sa il obtina altfel?

Tratamentul nu-l aplică producătorul de medicamente, ci o instituţie medicală, care obţine aprobare pentru gratuitate de la CAS. Acesta este cazul cetăţeanului obişnuit.
Dacă firma i-a sponsorizat tratamentul lui Mazăre înseamnă că are nişte interese în care ar putea fi ajutată de Mazăre. Sau îşi iubeşte atât de mult aproapele încât banul nu mai contează pentru ei!
Hepatita C este o afecţiune a ficatului cauzată de un virus de tip ARN ce este transmis în principal prin sânge în timpul transfuziilor, al utilizarii drogurilor injectate si uneori prin contact sexual neprotejat.
Acuma noi nu ştim pe ce cale a căpătat Mazăre virusul, dar suntem siguri pe ce cale putea să-l dea mai departe!

+Quote Post
Uncle Sam
mesaj Nov 5 2011, 05:42 PM
Mesaj #134

Membru veteran

Citeaza (Ana Armanca Ardeleanu @ Nov 5 2011, 08:36 PM) *
Tratamentul nu-l aplică producătorul de medicamente, ci o instituţie medicală, care obţine aprobare pentru gratuitate de la CAS. Acesta este cazul cetăţeanului obişnuit.
Dacă firma i-a sponsorizat tratamentul lui Mazăre înseamnă că are nişte interese în care ar putea fi ajutată de Mazăre.
Of. Cazul cetateanului obisnuit amarat si fara asigurare medicala care nu are nici o sansa sa fie trecut pe lista de asteptare sau moare de cancer hepatic pana ii vine randul.... la acest cetatean se putea duce producatorul sa ii faca o oferta generoasa.

Ia de la Mazare ce interese sa aiba ca nu a sponsorizat primaria Constantei ci pe cetateanul Mazare. Rezulta ca cetateanul Mazare, pentru o sponsorizare cu caracter suta la suta personal ar putea oferi nisate avantaje colaterale firmei, pentru ca avantaje directe nu are cum sa le dea, nu exista fabrica in Constanta si primaria nu desface medicamente. Ce a oferit Mazare in contul sponsorizarii, in orice oras cetatenii ar cere vehement sa li se dea explicatii.

Aceasta postare a fost editata de Uncle Sam: Nov 5 2011, 05:44 PM

+Quote Post
Ana Armanca Arde...
mesaj Nov 5 2011, 05:56 PM
Mesaj #135

Membru veteran

Citeaza (Uncle Sam @ Nov 5 2011, 05:42 PM) *
Ia de la Mazare ce interese sa aiba ca nu a sponsorizat primaria Constantei ci pe cetateanul Mazare. Rezulta ca cetateanul Mazare, pentru o sponsorizare cu caracter suta la suta personal ar putea oferi nisate avantaje colaterale firmei, pentru ca avantaje directe nu are cum sa le dea, nu exista fabrica in Constanta si primaria nu desface medicamente. Ce a oferit Mazare in contul sponsorizarii, in orice oras cetatenii ar cere vehement sa li se dea explicatii.

Producătorul de medicamente poate avea interesul să deschidă sau să nu se deschidă o fabrică de medicamente în Constanţa.Sau să aibe spaţii pentru un lanţ de farmacii, etc, etc...
O fi Mazăre cetăţean, dar are pixul de primar în mână...
"Ce a oferit Mazăre în contul sponsorizării, în orice oraş cetăţenii ar cere vehement să li se dea explicaţii" , dacă ar fi cetăţeni cu coloană vertebrală, simţ civic şi solidari cu cei bolnavi.
Dorm şi constănţenii, cum dorm şi alţi români, din păcate...

+Quote Post
Uncle Sam
mesaj Nov 5 2011, 06:22 PM
Mesaj #136

Membru veteran

Citeaza (Ana Armanca Ardeleanu @ Nov 5 2011, 08:56 PM) *
Nu dorm, la ora doua noaptea se scoala si se aseaza la coada in ziua cand se dau pachetele. Nu au nevoie sa faca asta, listele sunt clare, pachetele se distribuie conform listelor...dar ei se scoala si se aseaza la coada si asteapta sa se faca dimineata sa se deschida usile si sa inceapa distributia. E greu de inteles.

+Quote Post
Vizitator_Bogdan N..
mesaj Nov 6 2011, 10:48 AM
Mesaj #137

Guests

Citeaza (Ana Armanca Ardeleanu @ Nov 5 2011, 05:56 PM) *
Producătorul de medicamente poate avea interesul să deschidă sau să nu se deschidă o fabrică de medicamente în Constanţa.Sau să aibe spaţii pentru un lanţ de farmacii, etc, etc...
O fi Mazăre cetăţean, dar are pixul de primar în mână...
"Ce a oferit Mazăre în contul sponsorizării, în orice oraş cetăţenii ar cere vehement să li se dea explicaţii" , dacă ar fi cetăţeni cu coloană vertebrală, simţ civic şi solidari cu cei bolnavi.

Oferta lui Mazăre, ca a oricărui baron local poate să fie mult mai mare. Chiar lângă Mamaia, la Năvodari un italian intenţionează să ridice un mare depozit de deşeuri toxice. Cum credeţi voi că a obţinut aprobări pentru depozit de deşeuri toxice la câteva sute de metri de Mamaia şi de mare?

+Quote Post
Uncle Sam
mesaj Nov 10 2011, 01:58 PM
Mesaj #138

Membru veteran

Cum o fi mai usor, sa aperi o tara de agresiune, sa faci razboaie si sa omori oameni riscand eticheta de agresor, violent, dusman, oprobiul public si tribunale internationale sau sa iti pui o insigna in piept, sa te declari pacifist si sa fii contra celor ce mor pentru tine? Succes si notorietate asigurate gratuit si fara nici un efort, ce om mare, ce valoare.

Cum o fi mai usor, sa te straduiesti sa asiguri populatiei macar strictul necesar ca sa eviti conflicte sociale sau sa iti pui o banderola verde si sa te declari contra exploatarii petrolului, contra energiei nucleare, contra orice? Greu cu prima parte. Usor, gratis si cu succes garantat suta la suta varianta a doua. Ce om extraordinar, cum lupta el pentru natura, cum vrea el sa salveze planeta

Cum o fi mai usor, sa creeze locuri de munca, sa exploatezi resurse cand lumea e in cautare disperata de resurse si sa risti sa iesi cu imaginea sifonata si patata de tot felul de etichete sau sa te duci sa faci lant uman sa opresti o activitate? Succes asigurat, ce oameni buni, ce oameni responsabili, ce iubesc ei locurile alea, ce lin pui zambind noaptea capul pe perna stiind ca ai facut bine mai ales ca nimeni nu o sa iti ceara tie vreodata sa dai de mancare catorva miliarde, sa asiguri energie catorva miliarde, sa ai locuri de munca pentru cateva miliare, sa raspunzi de securitatea catorva miliarde.
Cum o fi mai usor, sa fii activ sau activist?

+Quote Post
Vizitator_.....
mesaj Nov 10 2011, 02:19 PM
Mesaj #139

Guests

Citeaza (Uncle Sam @ Nov 10 2011, 01:58 PM) *
Cum o fi mai usor, sa aperi o tara de agresiune, sa faci razboaie si sa omori oameni riscand eticheta de agresor, violent, dusman, oprobiul public si tribunale internationale sau sa iti pui o insigna in piept, sa te declari pacifist si sa fii contra celor ce mor pentru tine? Succes si notorietate asigurate gratuit si fara nici un efort, ce om mare, ce valoare.

Cum o fi mai usor, sa te straduiesti sa asiguri populatiei macar strictul necesar ca sa eviti conflicte sociale sau sa iti pui o banderola verde si sa te declari contra exploatarii petrolului, contra energiei nucleare, contra orice? Greu cu prima parte. Usor, gratis si cu succes garantat suta la suta varianta a doua. Ce om extraordinar, cum lupta el pentru natura, cum vrea el sa salveze planeta

Cum o fi mai usor, sa creeze locuri de munca, sa exploatezi resurse cand lumea e in cautare disperata de resurse si sa risti sa iesi cu imaginea sifonata si patata de tot felul de etichete sau sa te duci sa faci lant uman sa opresti o activitate? Succes asigurat, ce oameni buni, ce oameni responsabili, ce iubesc ei locurile alea, ce lin pui zambind noaptea capul pe perna stiind ca ai facut bine mai ales ca nimeni nu o sa iti ceara tie vreodata sa dai de mancare catorva miliarde, sa asiguri energie catorva miliarde, sa ai locuri de munca pentru cateva miliare, sa raspunzi de securitatea catorva miliarde.
Cum o fi mai usor, sa fii activ sau activist?

unchiuletule, una este sa exploatezi economic resursele in proportie de 100% in folosul statului roman si-a cetateanului sau sporindu-i nivelul de trai an dupa an si alta este sa le vinzi, concesionezi sau sa le lasi de izbeliste.

unchuletule, textele pe care le postezi au un iz eleborat,preconceput si standardizat, ´au ma-nsel ?

+Quote Post
Uncle Sam
mesaj Nov 10 2011, 02:34 PM
Mesaj #140

Membru veteran

Citeaza (.... @ Nov 10 2011, 05:19 PM) *
unchiuletule, una este sa exploatezi economic resursele in proportie de 100% in folosul statului roman si-a cetateanului sau sporindu-i nivelul de trai an dupa an si alta este sa le vinzi, concesionezi sau sa le lasi de izbeliste.

unchuletule, textele pe care le postezi au un iz eleborat,preconceput si standardizat, ´au ma-nsel ?

Da te inseli. Chiar asa gandesc eu.
Despre exploatarea suta la suta in favoarea statului...sa fim seriosi, ati inceput cu impactul ecologic si ati ajuns la vicitme colaterale, daca erau suta la suta in folosul statului nu mai existau problemele ecologice?
In orice caz, da putin inapoi si vezi ca asta a fost prima problema pe care am ridicat-o eu, de ce nu le exploatam noi singuri.

+Quote Post
Uncle Sam
mesaj Nov 10 2011, 07:51 PM
Mesaj #141

Membru veteran

In 2004, Dl. Antonescu l-a sustinut la presedintie pe Traian Basescu, care era de fapt si candidatul partidului sau.
Acum Basescu e inamic declarat, prioritate absoluta, nimic nu e mai important pentru Dl. Antonescu decat sa scapam de Basescu.

In 2009 Dl. Antonescu l-a sustinut pe Geoana. Zilele astea Dl. Antonescu anunta ca eliminarea lui Geoana este o prioritate si desigur il face pe acesta cu ou si otet.

In prezent Dl. Antonescu il sustine pe Victor Ponta.

De ce am avea incredere in optiunea sa?

Aceasta postare a fost editata de Uncle Sam: Nov 10 2011, 07:53 PM

+Quote Post
Vizitator_Unchiul Sam.
mesaj Dec 20 2011, 05:03 PM
Mesaj #142

Guests

Nu-i asa ca asta e o masura exceptionala care va rezolva in sfarsit problema fraudei la votul in Parlament?

"Deputatii care au votat la doua maini risca interzicerea participarii la lucrari pentru o zi"

Adica daca votezi dublu primesti liber a doua zi. Un fel de recompensa. Overtime, ca doar ai prestat munca dubla.
Se poate folosi metoda nu doar cand vrei sa furi la vot ci si cand ai o treaba a doua zi. Alo, dom´ Presedinte, uitati-va la mine, votez de doua ori, maine sunt liber.

+Quote Post
Vizitator_Unchiul Sam.
mesaj Jan 15 2012, 10:48 AM
Mesaj #143

Guests

Ce inseamna aproximativ 20 de persoane s-au adunat la Iasi? Cat sa fie aproximativul, ca la numarul asta poti sa spui exact cati sunt.
Si de ce au tinerii liberali nevoie de pretextul sustinerii lui Arafat? Ei se pretind mai destepti, mai spalati, mai evoluati, mai papionati decat restul, nu sunt in stare sa gaseasca un pretext credibil? Nu au nici macar un consilier mai rasarit care sa le explice ca in felul asta nu fac decat sa atraga atentia asupra lipsei lor de mesaj?

+Quote Post
Vizitator_Unchiul Sam.
mesaj Jan 30 2012, 06:25 PM
Mesaj #144

Guests

Cine se spune ca este adevaratul lider al PSD? Adrian Nastase.
Cine devine acum in sfarsit lider PSD? Victor Ponta.
Cine este deci principalul beneficiar al condamnarii lui Nastase?

Intrebare ajutatoare:
De ce nu au recuzat avocatii lui Nastase judecatorul pe care il acuza acum ca ar fi fost subiectiv?

+Quote Post
Vizitator_Cousin Louie.
mesaj Jan 30 2012, 06:28 PM
Mesaj #145

Guests

Citeaza (Unchiul Sam @ Jan 30 2012, 06:25 PM) *

Intrebare ajutatoare:
De ce nu au recuzat avocatii lui Nastase judecatorul pe care il acuza acum ca ar fi fost subiectiv?

Am si eu o intrebare: de ce oare la tv ni se prezinta condamnarea lui Nastase ca un act politic cand de fapt e un act juridic?

+Quote Post
Vizitator_auxiliar.
mesaj Jan 30 2012, 06:30 PM
Mesaj #146

Guests

Citeaza (Unchiul Sam @ Jan 30 2012, 06:25 PM) *

Intrebare ajutatoare:

intrebari retorice?

DA
laugh.gif

+Quote Post
Vizitator_Unchiul Sam.
mesaj Jan 30 2012, 07:09 PM
Mesaj #147

Guests

Citeaza (Cousin Louie @ Jan 30 2012, 06:28 PM) *
Am si eu o intrebare: de ce oare la tv ni se prezinta condamnarea lui Nastase ca un act politic cand de fapt e un act juridic?
Cunosti vreun politician care sa nu fi invocat fsptul ca dosarul sau este politic?
Si cum televiziunile sunt toate in slujba unor politiceni sau a altora...raspunsul devine evident.

+Quote Post
Vizitator_Unchiul Sam.
mesaj Jan 31 2012, 01:46 PM
Mesaj #148

Guests

Cand se poate demite presedintele? Intrebare mai mult logica decat constitutionala.
1. Cand exista majoritate parlamentara care sa sutina demersul.
2. Cand alegatorii sustin demersul conform sondajelor.
3. Cand a incalcat grav Constitutia

+Quote Post
Luk
mesaj Jan 31 2012, 01:59 PM
Mesaj #149

Membru veteran

Postari: 161
Inscris: 21-May 08
Utilizatorul numarul: 336

Citeaza (Uncle Sam @ Nov 10 2011, 08:51 PM) *
In 2004, Dl. Antonescu l-a sustinut la presedintie pe Traian Basescu, care era de fapt si candidatul partidului sau.
Acum Basescu e inamic declarat, prioritate absoluta, nimic nu e mai important pentru Dl. Antonescu decat sa scapam de Basescu.

In 2009 Dl. Antonescu l-a sustinut pe Geoana. Zilele astea Dl. Antonescu anunta ca eliminarea lui Geoana este o prioritate si desigur il face pe acesta cu ou si otet.

In prezent Dl. Antonescu il sustine pe Victor Ponta.

De ce am avea incredere in optiunea sa?

In special pentru ca-i pevizibil! biggrin.gif

+Quote Post
Vizitator_Unchiul Sam.
mesaj Feb 9 2012, 07:28 AM
Mesaj #150

Guests

Ce fac liderii opozitiei este ilegal. Politic ar trebui sa fie sinucigas dar poporul nostru a dovedit ca nu da doi bani pe principii, moralitate, legalitate, continuand sa isi dea votul pentru personaje total compromise. Deci politic procedeaza corect, la asa natiune asa politiceni. Dar e ilegal. Indemnul de a iesi in strada la manifestatii neautorizate este instigare. Refuzul de a participa la sedintele Parlamentului este abuz contra intereselor publice (incercarea cu buna stiinta de a impiedica buna functionare a unor institutii). La fel incercarea de a bloca functionarea guvernului prin neparticiparea la comisiile parlamentare. Intrebarea este, de ce puterea nu ii cheama in justitie sa dea socoteala? De ce nu ii da in judecata? De ce nu protejeaza ea, puterea, institutiile statului contra acestor tentative de sabotare?

+Quote Post

17 Pagini V  « < 3 4 5 6 7 > » 
Reply to this topicStart new topic
3 Utilizatori care citesc acest topic (3 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 24th June 2018 - 02:45 PM