IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

Reply to this topicStart new topic
> Baze de date personale, facute publice
HN Moderator
mesaj May 5 2009, 03:05 PM
Mesaj #1

Membru
**

Grup: Membri
Postari: 38
Inscris: 27-May 08
Utilizatorul numarul: 681

Acest mesaj a venit pe email, de la o cititoare.

Buna ziua,

va rog sa faceti un articol nu stiu daca e vechi sau nu, in legatura cu baze de date personale date public fara acordul persoanelor. De curind m-am trezit cu recuperatori de la orange cica as avea de platit o factura de 10 mil, desi eu nu am nici un abonament la ei. M-am interesat pe net si am afla ca sunt tepari care au intrat abuziv in posesia datelor mele personale. Dar dupa mai multe articole, am observat ca sunt firma mari care pun pe net baze de date cu caracter personal fara acordul clientilor, un exemplu este link-ul de mai jos, care l-am gasit dupa o cautare de 2 minute pe google. Cu aceasta ocazie cred ca o sa candidez si eu la prezidentiale.... nu e posibil asa ceva, ncp. cit si alte date sunt folosite fara acordul meu.
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_DEEA.
mesaj Jan 17 2011, 02:37 PM
Mesaj #2

Guests

Buna,
Sunt foarte multe ocazii pe care le pot folosi firmele sa isi faca publice bazele de date cu clienti.
1. Agentii imobiliare. Ati fost vreodata la un targ imobiliar? Ati fost interesat/a sa cumparati un apt/garsoniera/vila/casa de vacanta sau pur si simplu ati dat nr dvs de telefon si numele? Datele pe care le-ati dat (fie ca ati fost real interesat e produs sau doar ati vrut sa scapati de insistentele persoanei) au ajuns intr-o baza de date. Aceasta baze de date poate fi pasata, oricand, oricui este interesat wink.gif
2. Promotie la orice: bere, sucuri, pasta de dinti. Vai...ce frumos sunt prezentate produsele dvs si pac ati dat un nr de telefon. Ati participat la Vodafone la ma...imia rolleyes.gif pac nr dvs a fost pastrat intr-o baza de date ce poate fi data mai departe.
3. Ati castigat un premiu la ...coca-cola, nivea, etc ati completat un talonas ...pac ati ajuns intr-o baza de date...
Etc

+Quote Post
stalker
mesaj Jan 18 2011, 09:48 AM
Mesaj #3

Membru
**

Postari: 38
Inscris: 30-October 09
Utilizatorul numarul: 14 351

Am aflat si eu cu surprindere ca si OMV este operator de baze de date cu caracter confidential. Alimentind de sarbatori la una din benzinariile OMV am cerut factura si mi-au cerut nume, serie buletin, adresa si CNP. La refuzul meu de a da aceste date mi-au motivat ca asa este softul si nu se paote trece mai departe daca nu se completeaza aceste rubrici. Am intrebat vinzatoarea ce intentioneaza sa faca cu datele mele cu caracter personal, si ea foarte senina mi-a raspuns canu e treaba ei ce fac cei de la Buuresti cu datele strinse, dar sa nu am nici o teama ca totul e in cf legii. De atitea ori am tot auzit povesti cu fosti lucratori din firme care la plecare au luat cu ei cd-uri cu baze de date pe care apoi le-au vindut celor interesati incat le-am dat ceva date complet aiurea la CNP. Pe aceasta cale le transmit directorilor de la OMV sa le fie rusine pentru acest comportament abuziv. Si mult succes protestatarilor!

+Quote Post
Vizitator_Eugen.
mesaj Jan 18 2011, 11:04 AM
Mesaj #4

Guests

Citeaza (stalker @ Jan 18 2011, 09:48 AM) *
........ am cerut factura si mi-au cerut nume, serie buletin, adresa si CNP. La refuzul meu de a da aceste date mi-au motivat ca asa este softul si nu se paote trece mai departe daca nu se completeaza aceste rubrici. .................

Din câte ştiu, o factură trebuie să conţina datele de identificare ale ambelor părţi (vânzător şi cumpărător), aşa că nu văd nimic anormal aici. Chiar şi dacă ceri factura pe firmă (cam principalul motiv pentru a cere factură, de altfel), tot trebuie să introduci aceste date la rubrica "Delegat".

Eugen

+Quote Post
MariusTitulescu
mesaj Apr 13 2016, 06:05 AM
Mesaj #5

Nou venit
*

Postari: 4
Inscris: 27-November 15
Utilizatorul numarul: 34 210

Din nefericire in ziua de azi cam asta e standardul. Tot ce-i online se sincronizeaza si te pune in fata unor rezultate personalizate. E dezavantajul informatiei.

+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 Utilizatori care citesc acest topic (1 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 20th October 2019 - 02:13 PM