IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

Reply to this topicStart new topic
> Probleme cu un angajator. Ce pot face?
Vizitator_Marius.
mesaj Sep 19 2011, 06:03 PM
Mesaj #1

Guests

Salut!

Am luat urmatoarea teapa: am fost angajat de aproape 2 luni la o firma in care mi s-a tot promis (la insistentele mele) ca mi se face contract / carte de munca. Am insistat atat de mult asupra acestor nereguli din partea lor (inclusiv cu amenintarea ca plec), incat au gasit un motiv (bineinteles, nefondat) sa ma dea afara. Nici salariul nu l-am luat pe toata perioada asta.

Am fost atat la Politie, cat si la OPC si la ITM. Nu prea s-au "agitat", in sensul ca m-au pasat de la unii la altii pe motivul "pai nu prea avem ce sa facem daca nu ai avut macar contract de munca".

Insa ideea este urmatoarea: eu am lucrat la ei cu laptopul personal, si am stocat destul de multe informatii de acolo. Am mail-uri, conversatii, cod, configuratii la servere samd. Chiar si o conversatie pe chat-ul Facebook unde o data imi zice ca imi face carte de munca, iar alta data imi zice ca ar vrea sa plateasca cat mai putine taxe la stat. Eu am venit (si repet, am insistat) cu singura conditie de a avea o stabilitate legala, ceea ce mi s-a tot promis pe parcurs.
Probabil singura greseala este ca am stat atat de mult la ei.

Datele de mai sunt luate in calcul ca dovada in instanta? Pentru ca daca nu rezolv problema prin ITM/OPC/Garda Financiara, singurul lucru ar mai fi sa ii dau in judecata.

Ce sanse sa castig procesul as avea? Sau ce imi recomandati sa fac? Pentru ca nu ii pot lasa asa cand e vorba de cateva mii de lei noi pierdute, timp, lipsa servici in acest moment etc.

Firma este:

Din ce stiu eu, in acest moment are cel putin 3 angajati fara contract / carte de munca.

Mersi!
Go to the top of the page

+Quote Post
hotnewsadmin
mesaj Sep 19 2011, 07:31 PM
Mesaj #2

Administrator

Grup: Root Admin
Postari: 1 241
Inscris: 29-March 08
Utilizatorul numarul: 1

Fara nume si adrese subiectul tau e ok . Numele pot fi puse doar insotite de dovezi .

+Quote Post
Vizitator_mary2011.
mesaj Sep 19 2011, 09:54 PM
Mesaj #3

Guests

1. Pastreaza datele - adica pastreaza tot hard- diskul si fa si 2 copii - just in case...

2. sesizare ITM - in scris - cu datele tale personale si datele firmei - totul asa cum s-a intamplat. Poate se misca ceva...

3. Cred ca oricum te mananca instanta - daca faci acum cererea pentru ati cere drepturile materiale si cele morale - asteptate sa primesti termen peste 1 an, daca esti din Bucuresti. Cererea se depune la Tribunalul de care apartine firma sau unde ai tu domiciliul: Bucuresti, Iasi, Timisoare, Oradea, Deva...

Cred ca daca sunt elemente care dovedesc buna credinta ta ai sanse sa castigi - merge sa aduci si prieteni/colaboratori care chiar daca nu lucreaza la firma au avut cunostiinta de serviciul tau la firma respectiva.

Marius, batalia in instanta este de durata, si chiar daca exista cazuri similare care au avut castig de cauza, in nici un dosar nu ai certitudinea succesului in ciuda documentelor si a altor dovezi...

Bafta, si spera ca macar ceva maruntis sa iti mai arunce astfel incat sa nu ajungi la instanta...

+Quote Post
Vizitator_Marius.
mesaj Sep 19 2011, 10:07 PM
Mesaj #4

Guests

Citeaza (mary2011 @ Sep 19 2011, 09:54 PM) *
1. Pastreaza datele - adica pastreaza tot hard- diskul si fa si 2 copii - just in case...

2. sesizare ITM - in scris - cu datele tale personale si datele firmei - totul asa cum s-a intamplat. Poate se misca ceva...

3. Cred ca oricum te mananca instanta - daca faci acum cererea pentru ati cere drepturile materiale si cele morale - asteptate sa primesti termen peste 1 an, daca esti din Bucuresti. Cererea se depune la Tribunalul de care apartine firma sau unde ai tu domiciliul: Bucuresti, Iasi, Timisoare, Oradea, Deva...

Cred ca daca sunt elemente care dovedesc buna credinta ta ai sanse sa castigi - merge sa aduci si prieteni/colaboratori care chiar daca nu lucreaza la firma au avut cunostiinta de serviciul tau la firma respectiva.

Marius, batalia in instanta este de durata, si chiar daca exista cazuri similare care au avut castig de cauza, in nici un dosar nu ai certitudinea succesului in ciuda documentelor si a altor dovezi...

Bafta, si spera ca macar ceva maruntis sa iti mai arunce astfel incat sa nu ajungi la instanta...

Problema este ca, nefiind deloc ok ceea ce mi-au facut, am ajuns dupa 4 ore de certuri si la amenintari cu Politia si alte agentii amintite mai sus. Insa se pare ca nimic nu ii sperie, raspunsul lor a fost "ok, du-te si fa reclamatii", ca si cum ar fi siguri ca nu am nicio sansa sa ii fac sa imi dea banii. Deci cele cateva mii de lei pentru care eu am muncit atata timp nu o sa le mai vad. Nu pot sa las lucrurile asa. Am insistat cu toate: contract, carte de munca, salariu. Si fix pentru asta am fost dat afara. Trebuie sa existe o cale prin care sa ii fac sa plateasca, atat mie cat si statului pana la urma.

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Sep 20 2011, 04:19 AM
Mesaj #5

Guests

Citeaza
Insa ideea este urmatoarea: eu am lucrat la ei cu laptopul personal, si am stocat destul de multe informatii de acolo. Am mail-uri, conversatii, cod, configuratii la servere samd. Chiar si o conversatie pe chat-ul Facebook unde o data imi zice ca imi face carte de munca, iar alta data imi zice ca ar vrea sa plateasca cat mai putine taxe la stat. Eu am venit (si repet, am insistat) cu singura conditie de a avea o stabilitate legala, ceea ce mi s-a tot promis pe parcurs.

1.Din punctul tau de vedere, justitie. Munca la negru e penala. Dar tine cont ca si tu ai lucrat la negru. Ai cerut tu contract dar din moment ce nu l-ai avut ai lucrat la negru alea doua luni. Trebuie sa dovedesti ca ai fost de buna credinta si ai crezut ca acel contract e in lucru. Va fi greu sa dovedesti acest lucru datorita punctului 2.

2.Din punctul lui de vedere, grav ca te-a folosit doua luni fara contract dar a facut bine ca nu te-a angajat. Mailuri, conversatii, coduri, configuratii servere, toate sustrase de la locul de munca si pastrate? Cine are nevoie de un asa angajat? Plus ca la un proces s-ar putea sa ai niste surprize. Firma e a lui, nu a ta, si sustragerea acestor informatii si mai ales folosirea lor e si mai penala.

Deci:
3. Sfatuieste-te neaparat cu un avocat inainte sa faci ceva.

+Quote Post
Vizitator_andrei.
mesaj Sep 20 2011, 07:29 PM
Mesaj #6

Guests

Dar cum se poate verifica daca firma la care te-ai angajat iti plateste impozitele? Am un coleg care s-a trezit cu 0 (zero) pe fisele fiscale din ultimii 2 ani in 10 luni din 24...

+Quote Post
Vizitator_UnCapsunarCanadian.
mesaj Sep 21 2011, 03:15 PM
Mesaj #7

Guests

Sfatul meu ar fi sa "move on" si sa o consideri ca lectie pe viitor... Nu merita efortul sa te agiti. Faptul ca ai stocat informatii (confidentiale) pe laptop-ul tau nu poate fi in avantajul tau, ba chiar mai mult poate fi folosit impotriva ta... si o mai spui si pe un forum. Acum cunoscandu-i si stiind de ce sunt in stare ai vrea sa lucrezi cu(pentru) ei?

numai bine
UnCapsunarCanadian

+Quote Post
Vizitator_mihai.
mesaj Sep 22 2011, 05:26 AM
Mesaj #8

Guests

Citeaza (UnCapsunarCanadian @ Sep 21 2011, 03:15 PM) *
Sfatul meu ar fi sa "move on" si sa o consideri ca lectie pe viitor... Nu merita efortul sa te agiti. Faptul ca ai stocat informatii (confidentiale) pe laptop-ul tau nu poate fi in avantajul tau, ba chiar mai mult poate fi folosit impotriva ta... si o mai spui si pe un forum. Acum cunoscandu-i si stiind de ce sunt in stare ai vrea sa lucrezi cu(pentru) ei?

numai bine
UnCapsunarCanadian

Mda .. dar pe de alta parte poate laptopul a fost singura solutie pentru a lucra la firma. Adica asa i-au propus cetatenii .. iti aduci laptopul tau si mai primesti 50 RON/luna.
Eu unde am lucrat pana acum am primit laptop/desktop de la angajator . Chiar nu mi s-a permis sa imi aduc laptop-ul de nici o culoare (desi era cel putin la fel de bun ca standard).
Si mai e o chestie. De multe ori mai lucrezi si de acasa ..folosind reteaua ta si chiar calculatorul tau (eu folosesc laptopul firmei dar mai testez si pe al meu cateodata unele chestii). Atunci se pune ca furi date ?

+Quote Post
Vizitator_Marius.
mesaj Sep 22 2011, 06:09 AM
Mesaj #9

Guests

Citeaza (UnCapsunarCanadian @ Sep 21 2011, 03:15 PM) *

numai bine
UnCapsunarCanadian

Salut!

Eu nu vreau sa mai lucrez la ei, deja imi e si sila si rusine ca am lucrat acolo. Ma intereseaza numai sa imi recuperez datoria. Insa vad ca nu o pot face decat fortat (prin controale de la institutiile statului - deci amenzi mari sau dati in judecata).

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Sep 22 2011, 12:23 PM
Mesaj #10

Guests

Citeaza (mihai @ Sep 22 2011, 05:26 AM) *
Mda .. dar pe de alta parte poate...
Sau poate nu. Incepem cu presupunerile cand cel in cauza e de fata si poate lamuri?
Citeaza
Si mai e o chestie. De multe ori mai lucrezi si de acasa ..folosind reteaua ta si chiar calculatorul tau (eu folosesc laptopul firmei dar mai testez si pe al meu cateodata unele chestii). Atunci se pune ca furi date ?

Una e sa lucrezi acasa(chiar si cu pixul si hartia) si alta e sa faci acasa dubluri dupa toate documentele si sa le tii acolo ca nu se stie niciodata. Cand e nevoie, pac la Razboiu'...desi ma indoiesc ca stiu multi despre ce vorbesc.

+Quote Post
Vizitator_Ionut Chelaru.
mesaj Sep 22 2011, 04:34 PM
Mesaj #11

Guests

consultanta gratuita relatii de munca on line ionut_chelaru2000@yahoo.com smile.gif

+Quote Post
Vizitator_gheorghe marian.
mesaj Apr 30 2015, 10:06 AM
Mesaj #12

Guests

AM LURAT CU CONTRACT D MUNCA CARE A INCETAT PE 31 MARTIE DAR NU MI SE DA NIMIC LA MANA PTR ALOCATIA COMPLEMENTARA CE FAC

+Quote Post
Vizitator_Mihaela.
mesaj Oct 7 2015, 03:56 PM
Mesaj #13

Guests

Citeaza (gheorghe marian @ Apr 30 2015, 10:06 AM) *
AM LURAT CU CONTRACT D MUNCA CARE A INCETAT PE 31 MARTIE DAR NU MI SE DA NIMIC LA MANA PTR ALOCATIA COMPLEMENTARA CE FAC

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Jan 31 2019, 02:12 PM
Mesaj #14

Guests

Eu am fost in aceeasi situatie am castigat proces si e foarte bine sa furi datele firmei care daca mai sunt si penale le poti folisii impotriva lor, din experienta va spun cel mai bine este sa furi cat mai multe date ale firmei, eu am avut contracte de ale lor care erau ilegale de vanzare cumparare, deci nu mai ascultati de ceilalti , strangeti orice, faceti i sa plateasca pentru ca s au pus mai presus de lege si s au invatat prea bine sa fure de la toti angajatii cat pot de mult.

+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 Utilizatori care citesc acest topic (1 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 21st October 2019 - 03:23 PM