IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

10 Pagini V  « < 5 6 7 8 9 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Buca lui Boc, Politică
Vizitator_Io..
mesaj Mar 7 2013, 03:54 PM
Mesaj #181

Guests

Citeaza (Portofelul plin și fin @ Mar 7 2013, 11:30 AM) *
Prietene:

1. Dacă citești- chestiile alea pe numele lor cărți- s-ar putea, cu un pic de bunăvoință să înveți ceva din ele. Șocant, nu ?! N-o să înveți doar din cuvântările Kondukătorului ? De tine depinde. Deci, prin cărțile alea vei putea citi de un Adenauer, un Brandt, Un Schmidt. Și cum se comportau ei ca politicieni vs. Angela mulge vaca.
2. Pe binecunoscuta manevră unică a PD-Liștilor naivi (observi că nu folosesc cuvântul proști) matale vrei să deviezi discuția de la Angela (aștept cu interes să-mi comunici măcar 1 faptă de arme a domniei sale în afara înjunghiatului pe la spate a dlui. Kohl- similară cu înjunghiatul pe la spate a lui ”Petrică, te iubim”). Nu mă interesează absolut de loc ce face dl.Ponta, nu cred că a plagiat- și părerea mea vine din modul în care se dădea doctoratul la momentul respectiv- și nu cred că e important pentru nimeni- decât pentru ultimele gunoaie ale societății- să-l poreclești pe X sau pe Y. E așa de jenant, păcat că nu vă dați seama. Dacă dl.Băsescu putea ceva- din păcate e impotent de prin 1996 , politic vorbind, desigur- ne-ar fi arătat ce a făcut el pentru România nu s-ar fi comportat ca un elev handicapat rămas pentru vecie în clasa a 2-a...

-3. L-a injungheat pe kohl saracu care oricum l-a depasit pe Bismark ca mandat de cancelar. Adica omu nu a vrut sa se retraga deloc? vezi matale cu campul magnetic intelectualist miezul uslas de sorginte comunista bazata pe un sistem de valori inversat nu intelege ca te poti retrage.

In lumea civilizata exista retragere dintr-un proiect pe picioare, absolut invers decat decat se face "retragerea" in Est, cu mainile pe piept. Retragerea are locul ei in cimentarea proiectului implementat, dar sa nu ne obosim cu asta e mai simplu sa aduci ca lideri pleava societatii, dupa model patentat acu 60 de ani la noi ca sa cimentezi valorile inverse.
Asa kakarau care nu a avut niciodata nici o responsabilitate (decat sa dea cu subsemnatu) si nu a produs niciodata nimic ajunge icoana unui sistem si indicatorul unei directii. Stim modelul dupa cum am spus. A fost patentat de bunicii uslasilor dupa 47.

Dar lenea si lipsa oricaror realizari nu e destul ci mai trebuie si o frauda morala in schema. Aici apare ponta cu furtul. Doar acum putem intregii peisajul.

1947->1989: betivii, saracii, hotii satului au fost facuti sefi (primari) iar invatatorii si preotii au infudat puscariile

2013->...: hotii, oportunistii au fost facuti sefii

Efortul a fost mult mai mare in 47 cand obiectivul a fost schimbarea societatii cat mai rapida dar acea societate era asezata si in plina dezvoltare (interbelica)

acum e simplu, societatea fiind varza doar zambesti, minti de ingheata apele, jignesti ca la usa cortului si gata treaba e rezolvata

tov.basescu, asta ca a fost tovaras fara tagada, a fost capitan de vapor sub pavilion romanesc

In lumea reala asta se mananca cu responsabilitate, cu determinare cu principii si alte chestii care depasesc intelegerea meandrelor concretului cu care se ocupa cei ce deseneaza temele postacilor
cei din spatele acestora insa stiu cu ce se mananca dar aici intervine invidia si ura, acesti oameni care inteleg in mod eminamente felixcian urasc puterea primilor de a isi asuma responsabilitate, de a iesi in fata

Explicatie e simpla, isi vad conditia de sobolan iar singura varianta de a o ascunde e sa ii traga pe toti in subteran, in cotloanele intunecate unde nu se poate distinge nimic iar cei ce sunt familiari cu terenul controleaza tot

Fiecare adept al sobolanului devine sobolan la randul sau.

-333. hotia intelectuala s-a inventat imediat dupa ce si-a dat pontacu doctoratul.
Ce pot sa zic decat Bullseye Nimeresti exact in matricea de valori in care as fii banuit.
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Mar 7 2013, 06:07 PM
Mesaj #182

Guests

Citeaza (Io. @ Mar 7 2013, 03:54 PM) *
1947->1989: betivii, saracii, hotii satului au fost facuti sefi (primari) iar invatatorii si preotii au infudat puscariile

incorect : politica stalinista a promovat in toate statele ocupate alogenii , la noi in sate, comune dar mai ales structurile de comanda erau tigani , evrei, unguri, etc. Majoritatea erau si de calitate morala indoielnica, pentru a amplifica posibilitatea de ai manipula.
Ana Pauker indeplinea aceste directive extrem de eficient, prin Nikolsky, Pantiusa-Pintilie, etc...
...sute de mii de intelectuali pur-sange au fost trimisi in inchisori si lichidati (medici, ingineri, militari de cariera, preoti, profesori, etc) si... inlocuiti cu tigani, etc

nu e de mirare ca zestrea de IQ romanesc a fost drastic redusa (prin comparatie, in Scandinavia, unde nu au existat conflicte armate majore de 200 de ani, nivelul si procentul IQ este cel mai ridicat din lume).

Iliescu este ruda prin mama naturala cu Cioaba.
Basescu este evreu basarabean 100%, din parinti naturali evrei (poate cunosti climatul intre evreii basarabeni si moldovenii basarabeni in timpul WWII)
Basescu a fost ideal pentru ''ancorat'' inca din Anvers, atat de CIA cat si de KGB, este un pion esential pentru papusarii internationali...in vederea implementarii ''democratiei'' coloniale
Poate-ti amintesti de Brucan(Brukner), P. Roman (Newlander), Berceanu, etc, etc...
dar nu numai despre alogeni este vorba, in generatii, unii s-au dovedit buni romani wink.gif

despre coruptie si furt vorbim, la nivel de milioane/miliarde de euro, nu ? flote, ''fier vechi'' , paduri, ''autostrazi'' etc

iar cei care-l regreta eventual pe Ceasca, presupun ca nu regreta regimul lui, ci faptul ca azi ar putea elimina rapid, prin impuscare, cel putin clasa politica si administratorii tradatori din ultimii 23 de ani. ..cateva zeci de mii...
(stai sa-mi iau dropsurile si revin... tongue.gif )

***ma intreb, postacii basisti, ca si cei uslamisti, sunt platiti, motivati, infiltrati, sau doar foarte...naivi ? dry.gif
sa traiti bine !!!

+Quote Post
Vizitator_Hans.
mesaj Mar 7 2013, 07:02 PM
Mesaj #183

Guests

Citeaza (Portofelul plin și fin @ Mar 7 2013, 03:12 PM) *
Germania- ca și România- nu este reprezentată de o persoană, oricât de genială ar fi ea- decât pentru cei foarte, foarte reduși din punct de vedere mental. Îmi pare rău să spun asta dar sclavii sau valeții ordinii PD-Liste au ca idee fixă exact chestia asta- dau un exemplu , nu contează că Dănileț e idiot, a fost ales și cei care l-au ales nu-l pot schimba. Nici măcar comuniștii nu gândeau așa de șablonard.
Da, am făcut batalion degeaba și n-ai nici cea mai mică idee....hai să zicem că nu ne-au gazat ...totalmente...

Tu chiar nu poti accepta o realitate simpla: Germania e reprezentata prin Merkel,Franta prin Hollander,America prin Obama.
Tu ma iei cu chestii filozofice? In cazul asta imi pun si eu intrebarea daca homo sapiens reprezinta ratiunea.

+Quote Post
Vizitator_Portofelul plin și fin.
mesaj Mar 7 2013, 07:04 PM
Mesaj #184

Guests

-3. L-a injungheat pe kohl saracu care oricum l-a depasit pe Bismark ca mandat de cancelar. Adica omu nu a vrut sa se retraga deloc? vezi matale cu campul magnetic intelectualist miezul uslas de sorginte comunista bazata pe un sistem de valori inversat nu intelege ca te poti retrage.

In lumea civilizata exista retragere dintr-un proiect pe picioare, absolut invers decat decat se face "retragerea" in Est, cu mainile pe piept. Retragerea are locul ei in cimentarea proiectului implementat, dar sa nu ne obosim cu asta e mai simplu sa aduci ca lideri pleava societatii, dupa model patentat acu 60 de ani la noi ca sa cimentezi valorile inverse.
Asa kakarau care nu a avut niciodata nici o responsabilitate (decat sa dea cu subsemnatu) si nu a produs niciodata nimic ajunge icoana unui sistem si indicatorul unei directii. Stim modelul dupa cum am spus. A fost patentat de bunicii uslasilor dupa 47.

Dar lenea si lipsa oricaror realizari nu e destul ci mai trebuie si o frauda morala in schema. Aici apare ponta cu furtul. Doar acum putem intregii peisajul.

Efortul a fost mult mai mare in 47 cand obiectivul a fost schimbarea societatii cat mai rapida dar acea societate era asezata si in plina dezvoltare (interbelica)

acum e simplu, societatea fiind varza doar zambesti, minti de ingheata apele, jignesti ca la usa cortului si gata treaba e rezolvata

tov.basescu, asta ca a fost tovaras fara tagada, a fost capitan de vapor sub pavilion romanesc

In lumea reala asta se mananca cu responsabilitate, cu determinare cu principii si alte chestii care depasesc intelegerea meandrelor concretului cu care se ocupa cei ce deseneaza temele postacilor
cei din spatele acestora insa stiu cu ce se mananca dar aici intervine invidia si ura, acesti oameni care inteleg in mod eminamente felixcian urasc puterea primilor de a isi asuma responsabilitate, de a iesi in fata

Explicatie e simpla, isi vad conditia de sobolan iar singura varianta de a o ascunde e sa ii traga pe toti in subteran, in cotloanele intunecate unde nu se poate distinge nimic iar cei ce sunt familiari cu terenul controleaza tot

Fiecare adept al sobolanului devine sobolan la randul sau.

-333. hotia intelectuala s-a inventat imediat dupa ce si-a dat pontacu doctoratul.
Ce pot sa zic decat Bullseye Nimeresti exact in matricea de valori in care as fii banuit.

Prietene , chiar mă întrebam ce dobitoc îi va aduce și pe comuniști pe ecran. Pentru cultura ta generală, între 1947 și 1989 nivelul de trai a depășit binișor nivelul de trai interbelic. Nu mai vorbesc de niște mizilicuri cum ar fi case la bloc și nu bordeie, studii mocca, etc. Nu că mi-ar fi plăcut teribil anii respectivi, n-am fost niciodată comunist dar acest lucru are mai mult de-a face cu faptul că răposatul maistru Zamfir m-a prins cu muțulica pe partea neomologată a fiicei sale Mihaela. Respectiva fiică era promisă fiului unui tovarăș de încredere din Miliția Populară și trebuia să se mărite virgină. Și-uite-așa am fost eu tocat mărunțel de tovarășul de la cadre, Ion Ion și n-am mai ajuns niciodată în PCR. Dar nu pot să neg că mi-am făcut studiile gratis și că în cei mai proști ani de sub comunism- respectiv 1982-1988- am avut o viață de student superbă. Dar voi ăștia tineri nu știți ce grozav era să bei bere la Bobocica cu salată de pește...și nici să iei cina la Continental- de exemplu. Sau să te iei de dosul fetelor tovarășilor secretari de partid. Că dl.Zamfir cam asta a fost la viața lui.
Cât despre responsabilitatea băsesciană, zât. După armată- pentru că am terminat cu brevet de radist clasa I-a- mi s-a oferit imediat postul de ofițer cu transmisiunile pe navă. Nu spun ce navă că mai există încă unii tovarăși pe la DIE- cum i-o spune acuma, din cauza cărora am făcut 3 luni de diribau.

+Quote Post
mesaj Mar 7 2013, 07:07 PM
Mesaj #185

Guests

Citeaza (Mikpic @ Mar 6 2013, 08:24 PM) *
Portofleaica,Romania lui Boc a fost refuzata in Schengen de o singura tara.Asta a cacaraului tau ne-a umilit pe fata,majoritatea nu ne vor.
Ti-as cere prea mult daca ai trage o concluzie din asta.

Repetând politicos, ca să nu mai fim șterși pentru injurii, să te interzică cineva- ca țară- pentru că X sau Y vor să-i tragă un cap în gură lui Z este cea mai mare porcărie. Dacă ne uităm cât a bunga-bungăit Berlusconi fără să-l dea nimeni jos (amintim doar faptul că a făcut apologia lui Mussolini- ceea ce n-ar avea tupeul să facă nimeni din România- evident pentru Codreanu sau Antonescu Ion) și la figurile de vacă violată anal a dnei. Redding , lu țața Merkel sau lu porc Daul- îți dai seama că legea e doar pentru că(că)ței.

+Quote Post
mesaj Mar 7 2013, 07:12 PM
Mesaj #186

Guests

Citeaza (unu noob @ Mar 7 2013, 06:05 AM) *
Portofele, portofele... ai dreptate. Mai trebuie sa treaca multi ani pana sa apara in Germania niste politicieni de avergura domnului Cacarau sau Ponta. Nu trebuie sa-i judecam totusi prea aspru. Fiecare popor are politicienii pe care-i merita si nemtii sunt cunoscuti ca un popor neserios, lenes si pus pe furtisaguri. In plus intr-un stat cu economia la pamant( cum este Germania) este normal sa se catere in varful politicii tot felul de persoane dubioase fara creier si studii( vezi acuzatia de plagiat de care dna Merkel inca nu a scapat). Politica curajoasa a USL-ului, care intoarce cu*ul europei este exact ce ne trebuie acum! O tara cu o economie performanta cum este Romania, nu trebuie sa suporte toate mofturile unor politicieni europeni obscuri!
Si pana la urma ce vor politicienii nostri? Libertate!!! Un ideal al omenirii din cele mai vechi timpuri. Adica libertate pt toti care merita sa intre la parnaie. Felix si compania. Eu zic ca pt libertate( libertatea lor!) merita sa ne sacrificam toti! Jos cu Chioru, Udrea, Boc cu buca lui( cat de bine ai ales acest titlu... cred ca este vb de o figura de stil?) si alti dusmani ai tarisoarei, care de un an submineaza bunastarea boborului! Traiasca Felix si Antenele! Jos Merkel traiasca Putin!

Rezumând rezumate șterse și uitate...cetățene, vremea liderilor de neînlocuit a apus în 1968, după ce s-a retras De Gaulle. În rest, orice politician din Europa e la fel de jenant și egal cu alt politician din Europa. O excepție face PPE-ul, a cărui politicieni sunt mai jenanți decât marea majoritate- dar cine intră cu Daulul în troacă papă resturi regurgitate de rabat...și evident al nostru Dan Diaconescu. Altfel, am cunoscut curve mult mai drăguțe și mai deștepte decât Elena Udrea pe vremurile lui Ștefan Furtună- actual Mircea Vulcănescu...și făceau și treabă doar pe 40...60 de lei/ora.

+Quote Post
Vizitator_Helmuth (O)Khol.
mesaj Mar 7 2013, 07:49 PM
Mesaj #187

Guests

-3. L-a injungheat pe kohl...

Pai daca malacul era incapatanat si nu a vrut sa-i taie si ei parte din tortul "bani pentru CDU"? Ce sa-i faca biata femeie? I-a dat branci...

Citeaza (Portofelul plin și fin @ Mar 7 2013, 07:12 PM) *
...cetățene, vremea liderilor de neînlocuit a apus în 1968, după ce s-a retras De Gaulle.

Portofele, te rog frumos, din tot sufletul meu, uita-l pe de Gaulle. A fost un re.t.ard si un ratat politic. Individul si-a gasit locul doar in mintile celor care, la ora pranzului, isi beau molanul si isi mancau racletta mizera intr-un bistro plin de mucegai.

+Quote Post
Vizitator_Rosuincerugurii.
mesaj Mar 7 2013, 08:09 PM
Mesaj #188

Guests

Citeaza (Portofelul plin și fin @ Mar 7 2013, 07:04 PM) *
Prietene , chiar mă întrebam ce dobitoc îi va aduce și pe comuniști pe ecran. Pentru cultura ta generală, între 1947 și 1989 nivelul de trai a depășit binișor nivelul de trai interbelic. Nu mai vorbesc de niște mizilicuri cum ar fi case la bloc și nu bordeie, studii mocca, etc. Nu că mi-ar fi plăcut teribil anii respectivi, n-am fost niciodată comunist dar acest lucru are mai mult de-a face cu faptul că răposatul maistru Zamfir m-a prins cu muțulica pe partea neomologată a fiicei sale Mihaela. Respectiva fiică era promisă fiului unui tovarăș de încredere din Miliția Populară și trebuia să se mărite virgină. Și-uite-așa am fost eu tocat mărunțel de tovarășul de la cadre, Ion Ion și n-am mai ajuns niciodată în PCR. Dar nu pot să neg că mi-am făcut studiile gratis și că în cei mai proști ani de sub comunism- respectiv 1982-1988- am avut o viață de student superbă. Dar voi ăștia tineri nu știți ce grozav era să bei bere la Bobocica cu salată de pește...și nici să iei cina la Continental- de exemplu. Sau să te iei de dosul fetelor tovarășilor secretari de partid. Că dl.Zamfir cam asta a fost la viața lui.
Cât despre responsabilitatea băsesciană, zât. După armată- pentru că am terminat cu brevet de radist clasa I-a- mi s-a oferit imediat postul de ofițer cu transmisiunile pe navă. Nu spun ce navă că mai există încă unii tovarăși pe la DIE- cum i-o spune acuma, din cauza cărora am făcut 3 luni de diribau.

Nostalgiile astea...Of!
Bucurestiul era micul Paris intre razboaie.Veneau nemtii si americanii la noi si nu noi la ei.Sa studiezi in vest era ca si cum eram in Schengen.
Ia ca compara matale aceeasi perioada de care vorbesti cu Franta si Germania.
Ai uitat de puscariile politice (da,ai facut si mata batalionu' si zici ca se compara cu Legiunea Straina) de case nationalizate sau daramate.De statul la coada ptr un kil de lapte.
Ceausescu ne-a blestemat cand a adus ciobanul de la coada vacii,i-a dat bloc si l-a facut militian,sef de sectie sau...student.

+Quote Post
mesaj Mar 7 2013, 11:43 PM
Mesaj #189

Guests

Citeaza (Rosuincerugurii @ Mar 7 2013, 08:09 PM) *
Nostalgiile astea...Of!
Bucurestiul era micul Paris intre razboaie.Veneau nemtii si americanii la noi si nu noi la ei.Sa studiezi in vest era ca si cum eram in Schengen.
Ia ca compara matale aceeasi perioada de care vorbesti cu Franta si Germania.
Ai uitat de puscariile politice (da,ai facut si mata batalionu' si zici ca se compara cu Legiunea Straina) de case nationalizate sau daramate.De statul la coada ptr un kil de lapte.
Ceausescu ne-a blestemat cand a adus ciobanul de la coada vacii,i-a dat bloc si l-a facut militian,sef de sectie sau...student.

Mda, este atestată istoric existența unui câine cu covrigi în coadă, undeva între 1919 și 1947 pe Șelari, a 3-a casă de la colț, mersi frumos. Sigur, românii sunt un popor de oameni harnici și primitori, aici curge lapte și miere și legionarii/Carol al II-lea/Antonescu se pregăteau să construiască ei blocuri de locuințe și să asigure gratuitatea învățământului când au venit răii de comuniști. The End. Koneț filma. Zaieț, pogodi...
PS: Toată lumea care vroia studia în vest. De aceea nu aveam universități în țară...
PPS: Din păcate ăla cu vaca e văcar. Ciobanul la coada vacii e cam nepotrivit acolo- și iarăși din păcate cei de la coada vacii erau cam mulți, așa vreo 80% din țară. Asta nu înseamnă că nu era aici micul Paris...

+Quote Post
mesaj Mar 7 2013, 11:45 PM
Mesaj #190

Guests

Citeaza (Helmuth (O)Khol @ Mar 7 2013, 07:49 PM) *
Pai daca malacul era incapatanat si nu a vrut sa-i taie si ei parte din tortul "bani pentru CDU"? Ce sa-i faca biata femeie? I-a dat branci...

Portofele, te rog frumos, din tot sufletul meu, uita-l pe de Gaulle. A fost un re.t.ard si un ratat politic. Individul si-a gasit locul doar in mintile celor care, la ora pranzului, isi beau molanul si isi mancau racletta mizera intr-un bistro plin de mucegai.

Și ce ziceai de Angela ? Că își găsește locul doar în mințile ălora care n-au ieșit niciodată mai departe de Giurgiu și că reprezintă visul de aur (din băiat la fermă om de știință- sau cam așa ceva) unor comuniști cu foarte puține șanse de realizare ?Adevărul că n-a dus-o mintea la știință așa că s-a făcut politician. Prost.

+Quote Post
mesaj Mar 7 2013, 11:47 PM
Mesaj #191

Guests

Citeaza (Io. @ Mar 6 2013, 03:52 PM) *
ROFLMAO

Crina vs Angela episodul underground

Domnule Neuron ceva certificari in ale politicii ca sa faceti audit asupra capacitatilor politicienilor aveti sau e pe modelul Latrina 3 de vorbim numai in axiome?

Macar acolo o diploma de parerist autorizat gradul 2 sau ceva de genu?

oricum citatul asta e aur curat ne dam cu parerea de competentele Angelei cat avem un kakarau si un pontac plagiator la inaintare ghidati din spate de o ceata de securisti cu un turnator varf de lance

Da, prietene, ai perfectă dreptate. Că există unii intoxicați cu B1- dar în mod cert, probabil, poate matale nu faci parte din aceștia- care au niște șabloane așa de triste ”Latrina, căcărău...” că îți vine să o iei la B1 TV....

+Quote Post
Vizitator_Dap.
mesaj Mar 8 2013, 12:13 AM
Mesaj #192

Guests

Citeaza (Portofelul plin și fin @ Mar 7 2013, 11:43 PM) *
Mda, este atestată istoric existența unui câine cu covrigi în coadă, undeva între 1919 și 1947 pe Șelari, a 3-a casă de la colț, mersi frumos. Sigur, românii sunt un popor de oameni harnici și primitori, aici curge lapte și miere și legionarii/Carol al II-lea/Antonescu se pregăteau să construiască ei blocuri de locuințe și să asigure gratuitatea învățământului când au venit răii de comuniști. The End. Koneț filma. Zaieț, pogodi...
PS: Toată lumea care vroia studia în vest. De aceea nu aveam universități în țară...
PPS: Din păcate ăla cu vaca e văcar. Ciobanul la coada vacii e cam nepotrivit acolo- și iarăși din păcate cei de la coada vacii erau cam mulți, așa vreo 80% din țară. Asta nu înseamnă că nu era aici micul Paris...

Fara suparare,le aburesti.Rau de tot.Tu vorbesti despre o perioada in care nu era bine nicaieri in lume.
E ca si cum ai spune 'aia o duceau rau fiindca nu aveau internet si tigaie de teflon'...duh.Normal ca asa e.
Compari mere cu pere.
Dupa razboi insa unii s-au dus in sus.Comunismul si neocomunismul ne-a tinut pe loc.
Poate gresesc,poate nu pe tine.Poate tu ai avut alte relatii si nu ti-au demolat casa,nu ai stat la coada 2 ore ptr 2 paini si nu ai citit la lampa.
In cazul asta e normal sa ai nostalgii.
Pe camp e si vaca si bou si oi si catei..Daca stai sprijinit in ciomag tot cioban esti.Te faci ca nu stii asa ca ma fac si eu ca nu bag de seama.
Eu am vazut multi 'ciobani' chiar si pe forumuri.Care poate n-au vazut in viata lor o oaie.Sau o vaca.

+Quote Post
mesaj Mar 8 2013, 01:21 PM
Mesaj #193

Guests

Citeaza (Dap @ Mar 8 2013, 12:13 AM) *
Fara suparare,le aburesti.Rau de tot.Tu vorbesti despre o perioada in care nu era bine nicaieri in lume.
E ca si cum ai spune 'aia o duceau rau fiindca nu aveau internet si tigaie de teflon'...duh.Normal ca asa e.
Compari mere cu pere.
Dupa razboi insa unii s-au dus in sus.Comunismul si neocomunismul ne-a tinut pe loc.
Poate gresesc,poate nu pe tine.Poate tu ai avut alte relatii si nu ti-au demolat casa,nu ai stat la coada 2 ore ptr 2 paini si nu ai citit la lampa.
In cazul asta e normal sa ai nostalgii.
Pe camp e si vaca si bou si oi si catei..Daca stai sprijinit in ciomag tot cioban esti.Te faci ca nu stii asa ca ma fac si eu ca nu bag de seama.
Eu am vazut multi 'ciobani' chiar si pe forumuri.Care poate n-au vazut in viata lor o oaie.Sau o vaca.

Bine, nu este atestată istoric existența vreunui câine cu covrigi în coadă pe Șelari. Dar prin 1936 francezii aveau legea concediului plătit și 40 de ore de lucru/săptămână. România era una din cele mai nașpa țări din Europa- ca și acuma. Dacă în Cehia comuniștii erau în parlament- și în Franța- în România erau cam interziși. Ca și multe alte lucruri. Dacă dăm vina pe crize înseamnă că n-am învățat nimic.
Și totuși ăla cu vaca e văcar.Văcaru (decedat), Văcăroiu (încă activ). Cioban la vaci- mai rar.

+Quote Post
Vizitator_Mook.
mesaj Mar 8 2013, 02:44 PM
Mesaj #194

Guests

Citeaza (Portofelul plin și fin @ Mar 8 2013, 01:21 PM) *
Bine, nu este atestată istoric existența vreunui câine cu covrigi în coadă pe Șelari. Dar prin 1936 francezii aveau legea concediului plătit și 40 de ore de lucru/săptămână. România era una din cele mai nașpa țări din Europa- ca și acuma. Dacă în Cehia comuniștii erau în parlament- și în Franța- în România erau cam interziși. Ca și multe alte lucruri. Dacă dăm vina pe crize înseamnă că n-am învățat nimic.
Și totuși ăla cu vaca e văcar.Văcaru (decedat), Văcăroiu (încă activ). Cioban la vaci- mai rar.

Si daca ai o vaca,3 oi,10 gaini,2 caini,cizme de cauciuc,caciula de astrahan...ce esti?
Cowboy,gainar,catelar,sondor sau Avram Iancu?

+Quote Post
Vizitator_imho.
mesaj Mar 8 2013, 04:07 PM
Mesaj #195

Guests

Citeaza (Mook @ Mar 8 2013, 02:44 PM) *
Si daca ai o vaca,3 oi,10 gaini,2 caini,cizme de cauciuc,caciula de astrahan...ce esti?

Esti fudul nevoie maaaare ! Dar la ce-ti ajuta ?!? biggrin.gif
Caci pe plaiurile mioritice, daca ai oi, ai parte. Ai parte, ai carte. Ai carte, ai o branza, ca tot la oi ajungi ! laugh.gif

+Quote Post
mesaj Mar 8 2013, 05:28 PM
Mesaj #196

Guests

Citeaza (Mook @ Mar 8 2013, 02:44 PM) *

Ha, ha, ha..prietene ești cea mai respectabilă categorie din România- ești proprietar. .După care:
1. angajezi un văcar la vacă;
2. vinzi un câine- corgy- reginei Marii Britanii- cu jde milioane de lire sterline pentru că-i aduce aminte de dragostea ei dintâi.
3. îți cumperi yaht, portavion și vila Dante.
4.Regina nu-ți mai trimite banii pentru că prințul Charles a fugit cu câinele. Soția dă divorț și-ți cere jumătate din averea lui Patriciu. O oaie e luată de dl.Albu pe post de animal de casă- dacă tot și-a luat fosta găină.
5. Steaua câștigă la Londra și Jiji îți cumpără celelalte oi pe post de antrenor. Sau pe câine pe post de Reghe. Ți-o dă pe Prodanca în loc.
6. Și uite-așa ajunge omul la Antene...

+Quote Post
mesaj Mar 8 2013, 05:29 PM
Mesaj #197

Guests

Citeaza (imho @ Mar 8 2013, 04:07 PM) *
Esti fudul nevoie maaaare ! Dar la ce-ti ajuta ?!? biggrin.gif
Caci pe plaiurile mioritice, daca ai oi, ai parte. Ai parte, ai carte. Ai carte, ai o branza, ca tot la oi ajungi ! laugh.gif

Nu e bună brânza că e cu ciuperci halucinogene. Consumi brânză și te visezi în Mexic. Ce să consume mexicanii în acest caz ?

+Quote Post
Vizitator_Helmuth (O)Khol.
mesaj Mar 8 2013, 05:59 PM
Mesaj #198

Guests

Citeaza (Rosuincerugurii @ Mar 7 2013, 08:09 PM) *

Nu a blestemat pe nimeni, a lucrat cu "materialul clientului". Si am senzatia ca insisti in a redescoperi apa calda: romanii sant neam de pacurari, de pe vremea "pastorum romanorum", pe parcurs deveniti militieni, doctori, vidanjori, femei de servici, inventatori etc. Sant de acord, este anormala aceasta evolutie, eu de departe as fi preferat un lider francez, de exemplu. Astia se nasteau, si inca se nasc, toti, lideri. Ce daca se scarpina cu andreaua pe sub falnica-i peruca?

Citeaza (Portofelul plin și fin @ Mar 7 2013, 11:45 PM) *
Și ce ziceai de Angela ?

Ziceam ca este o comunista sadea. Ceva neclar?

+Quote Post
Vizitator_Mafalda.
mesaj Mar 8 2013, 06:26 PM
Mesaj #199

Guests

Ai uitat sa precizezi faptul ca in perioada 1989 - 2013 laptele si mierea balteau pe strazi.

+Quote Post
Vizitator_imho.
mesaj Mar 8 2013, 07:08 PM
Mesaj #200

Guests

Citeaza (Portofelul plin și fin @ Mar 8 2013, 05:29 PM) *
Nu e bună brânza că e cu ciuperci halucinogene. Consumi brânză și te visezi în Mexic. Ce să consume mexicanii în acest caz ?

Casul de oaie se face cu pepsina. Pana la ciuperci e cale lunga. rolleyes.gif
Durea-m-ar capu' ! tongue.gif Pai ce consuma mexicanu' de obicei ? Fajitas de pui cu kkmoale ! biggrin.gif Iar daca vorbim de tex-mex-uri, chili con carne, care nu-i departe de fasolea noastra cu carnati. Hai ca traim pe picior de egalitate cu ei ! laugh.gif

+Quote Post
mesaj Mar 8 2013, 08:31 PM
Mesaj #201

Guests

Citeaza (imho @ Mar 8 2013, 07:08 PM) *
Casul de oaie se face cu pepsina. Pana la ciuperci e cale lunga. rolleyes.gif
Durea-m-ar capu' ! tongue.gif Pai ce consuma mexicanu' de obicei ? Fajitas de pui cu kkmoale ! biggrin.gif Iar daca vorbim de tex-mex-uri, chili con carne, care nu-i departe de fasolea noastra cu carnati. Hai ca traim pe picior de egalitate cu ei ! laugh.gif

Cine-a pus ciuperci în lapte ? Eu am pus odată peyotl (care nu e ciupercă ci cactus) în lapte de măgăriță- o experiență unică și ireproductibilă. Nu cred că există foarte mulți conaționali dornici să vorbească cu morții...

+Quote Post
Vizitator_imho.
mesaj Mar 8 2013, 09:14 PM
Mesaj #202

Guests

Citeaza (Portofelul plin și fin @ Mar 8 2013, 08:31 PM) *
Cine-a pus ciuperci în lapte ? Eu am pus odată peyotl (care nu e ciupercă ci cactus) în lapte de măgăriță- o experiență unică și ireproductibilă. Nu cred că există foarte mulți conaționali dornici să vorbească cu morții...

La portofelul tau, ma asteptam sa mulgi un lapte mai de soi, nu sa alergi cu cactusul dupa magarite. Ce dezamagire ! sad.gif
Cat despre conationalii nostri, intotdeauna i-au vorbit de rau pe politicienii in viata, dar pe morti numai de bine. dry.gif

+Quote Post
Vizitator_Hans.
mesaj Mar 9 2013, 02:03 PM
Mesaj #203

Guests

Citeaza (Helmuth (O)Khol @ Mar 8 2013, 05:59 PM) *
Nu a blestemat pe nimeni, a lucrat cu "materialul clientului". Si am senzatia ca insisti in a redescoperi apa calda: romanii sant neam de pacurari, de pe vremea "pastorum romanorum", pe parcurs deveniti militieni, doctori, vidanjori, femei de servici, inventatori etc. Sant de acord, este anormala aceasta evolutie, eu de departe as fi preferat un lider francez, de exemplu. Astia se nasteau, si inca se nasc, toti, lideri. Ce daca se scarpina cu andreaua pe sub falnica-i peruca?

Pe naiba!..Ceausescu ca si in armata si in alte cateva situatii a promovat boi care sa-l asculte orbeste si sa-i ramana recunoscatori.
Cum e treaba aia: daca cineva a plagiat pe altcineva nu era mai corect sa-l punem Prim pe ala plagiat?

Poate nu ai facut armata.Toti ciobanii,toti lingaii si turnatorii erau avansati in grad.Sa vezi ce bucurie era pe un cioban din zona Sibiului cum ii taraia prin noroi pe emancipatii oraseni cu liceu.

Si nu vb de rau pe tarani.Dimpotriva.Recunosc ca se pricep la ce fac.Ei stiu cand incolteste ceapa,cum sa dea cu sapa,cand se umfla tzatza vacii,etc.Eu nu ma pricep la asta.
Treaba naspa e cand se inverseaza rolurile.Si nu se face intamplator.

+Quote Post
mesaj Mar 9 2013, 06:06 PM
Mesaj #204

Guests

Citeaza (Hans @ Mar 9 2013, 02:03 PM) *
Pe naiba!..Ceausescu ca si in armata si in alte cateva situatii a promovat boi care sa-l asculte orbeste si sa-i ramana recunoscatori.
Cum e treaba aia: daca cineva a plagiat pe altcineva nu era mai corect sa-l punem Prim pe ala plagiat?

Poate nu ai facut armata.Toti ciobanii,toti lingaii si turnatorii erau avansati in grad.Sa vezi ce bucurie era pe un cioban din zona Sibiului cum ii taraia prin noroi pe emancipatii oraseni cu liceu.

Si nu vb de rau pe tarani.Dimpotriva.Recunosc ca se pricep la ce fac.Ei stiu cand incolteste ceapa,cum sa dea cu sapa,cand se umfla tzatza vacii,etc.Eu nu ma pricep la asta.
Treaba naspa e cand se inverseaza rolurile.Si nu se face intamplator.

Hansi tată, dacă vreodată în țara asta se vor pune nu știu ce pe baza faptului că au plagiat, cu siguranță că vom întâlni toate figurile din PDL acolo. Dar mai e până atunci...

+Quote Post
Vizitator_Hans.
mesaj Mar 9 2013, 08:17 PM
Mesaj #205

Guests

Citeaza (Portofelul plin și fin @ Mar 9 2013, 06:06 PM) *
Hansi tată, dacă vreodată în țara asta se vor pune nu știu ce pe baza faptului că au plagiat, cu siguranță că vom întâlni toate figurile din PDL acolo. Dar mai e până atunci...

Eu sunt convins ca am intalni foarte multi politicieni.PDL,USL,UDMR,etc.

+Quote Post
Vizitator_Gheorghe de la sate.
mesaj Mar 9 2013, 08:29 PM
Mesaj #206

Guests

Citeaza (Hans @ Mar 9 2013, 08:17 PM) *
Eu sunt convins ca am intalni foarte multi politicieni.PDL,USL,UDMR,etc.

Cica "sa nu dai plagiatoru' din mina pe ala de pe gard", in alte cuvinte hai sa-l radem pe hotul prins, sa nu-l iertam gandindu-ne ca exista hoti neprinsi. Ne terminam socotelile cu infractoru' dovedit apoi mergem si-i radem si pe aialalti.
Inca ceva: "las' ca stim noi" e o mizerie uriasa, ne-ar ajuta mai mult sa vorbim numai despre ce stim cu adevarat (toti fura e echivalent cu nimeni nu fura)

+Quote Post
Vizitator_Hans.
mesaj Mar 9 2013, 08:39 PM
Mesaj #207

Guests

Citeaza (Gheorghe de la sate @ Mar 9 2013, 08:29 PM) *
Cica "sa nu dai plagiatoru' din mina pe ala de pe gard", in alte cuvinte hai sa-l radem pe hotul prins, sa nu-l iertam gandindu-ne ca exista hoti neprinsi. Ne terminam socotelile cu infractoru' dovedit apoi mergem si-i radem si pe aialalti.

Total de acord numai ca portofelu ca raspuns la Ponta a plagiat spune:poate si PDL a plagiat.
Eu sunt de acord sa-i luam pe rand,intai cu cei dovediti.El vrea sa inceapa de la urma.

+Quote Post
mesaj Mar 9 2013, 11:03 PM
Mesaj #208

Guests

Citeaza (Hans @ Mar 9 2013, 08:39 PM) *
Total de acord numai ca portofelu ca raspuns la Ponta a plagiat spune:poate si PDL a plagiat.
Eu sunt de acord sa-i luam pe rand,intai cu cei dovediti.El vrea sa inceapa de la urma.

Hans tată, și ???? Mie mi s-a furat o întreagă lucrare de cercetare- care a fost transformată în doctorat de distinsa Ridzi-PD-L. Și ???? Am dovada- adică lucrarea. Am și mâna ”caldă” a distinsei mele șefe- care a băgat strâmbe la conducere să nu mai continui lucrarea respectivă că prea o lungesc- și care, împreună cu alți ”prieteni” i-a dat lucrarea lui Ridzi cu care era co-doctorandă în curtea miracolelor de la Petroșani. Și ??? Îmi dă universitatea dă buni ce sunt- din Petroșani- măcar 100.000 Euro despăgubire ? Nenea Iliaș, Matei și alți așa-ziși profesori din Petroșani conducători de doctorate vor da pe goarnă câți dintre doctoranzii lor au dat 300 lei (în 2000) și o masă la restaurant pentru a lua doctoratul ? Neh. Și atunci, am eu ceva cu femeia ?

+Quote Post
Vizitator_o'sama, o'mama.
mesaj Mar 10 2013, 07:01 AM
Mesaj #209

Guests

Citeaza (Portofelul plin și fin @ Mar 9 2013, 11:03 PM) *
Hans tată, și ???? Mie mi s-a furat o întreagă lucrare de cercetare- care a fost transformată în doctorat de distinsa Ridzi-PD-L. Și ???? Am dovada- adică lucrarea. Am și mâna ”caldă” a distinsei mele șefe- care a băgat strâmbe la conducere să nu mai continui lucrarea respectivă că prea o lungesc- și care, împreună cu alți ”prieteni” i-a dat lucrarea lui Ridzi cu care era co-doctorandă în curtea miracolelor de la Petroșani. Și ??? Îmi dă universitatea dă buni ce sunt- din Petroșani- măcar 100.000 Euro despăgubire ? Nenea Iliaș, Matei și alți așa-ziși profesori din Petroșani conducători de doctorate vor da pe goarnă câți dintre doctoranzii lor au dat 300 lei (în 2000) și o masă la restaurant pentru a lua doctoratul ? Neh. Și atunci, am eu ceva cu femeia ?

Mie mi-a furat doctoratu' insusi Obama. Am marturii despre dovezi certe. Da' crezi tu ca amerlocii (!) ma vor despagubi? Neah, nici pomeneala. Asa ca sunt fericit (nu asta vroiai?) cu un PM plagiator. Nu inteleg ce m-ar putea nemultumi. Yote, chiar si tu ai dovezi ca Ridzi ti-a furat doctoratu'.
Hahaha, bre, sunt sigur ca tu ai inventat roata si dumnezelea insusi te va despagubi in ceruri

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Mar 10 2013, 11:52 AM
Mesaj #210

Guests

Citeaza (Portofelul plin și fin @ Mar 10 2013, 11:23 AM) *
Prietene, ai într-adevăr o problemă foarte gravă. Suferi de PM plagiator. Pentru că sunt un om finuț, o să-ți dezvălui și alte secrete ale PM: cum ar fi de exemplu, că e și mutator și regulator și ar vrea să fie și legislator și să-și facă și calul senator. Îmi place că PD-Lul mai poate,poate, poate...prostii din astea eu le ziceam la grădiniță dar ce pretenții pot să am ?

ihi...Ponta Maximus...daca ie, ie !
Imi pare rau ca nu pot sa m-abtin, dar oricat de antipatic mi-ar fi Ponta, probabil el ar fi printre putinii politicieni sau administratori locali, care ar putea sustine un doctorat pe bune, daca de maine ar fi anulate Toate Doctoratele, Masteratele si ''doctorii'' din Romania, si s-ar lua totul de la inceput, de la master, cu examen jurizat international !!!
(mergeti va rog in toate comunele tarii, aproape toti primarii si-au completat studiile ''in particular'' wink.gif si au doctorate in economie, administratie sau turism - din toate partidele)

(Cu exceptia superdotatului (in japka), si anume TiBi, care ar fi gratulat din oficiu cu cateva doctorate onorifice date direct de mai marii lumii, pentru intreaga cariera ante si post Decembrista, pe tema : ''Cum sa distrugi o tzara fara sa se prinda fraierii, in ropote de aplauze si hohote de ras'' - subcapitolul : Infrastructura si Transporturi Navale si Terestre, Aeriene si Tarash pe burta spre Bruxelles)

oricum, de departe se vede o tara plina de prosti, cam la toate nivelurile, prosti gramada in administratie, da' plini de succesuri personale - basca doktorate ...

+Quote Post

10 Pagini V  « < 5 6 7 8 9 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 Utilizatori care citesc acest topic (1 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 16th December 2019 - 02:36 PM