IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

3 Pagini V  < 1 2 3  
Reply to this topicStart new topic
> Cumperi sau stai cu chirie?, Dilema anului
Vizitator_sile.
mesaj Dec 10 2008, 03:05 PM
Mesaj #61

Guests

Doar o observatie ca multe calcule sunt cam asa: daca stai cu chirie N luni cu 300 de euro o sa risipesti N x 300 de euro degeaba.

Mai sa stam stramb si sa gandim drept: sa zicem ca alternativa ar fi rata la casa ta de 700 de euro. Pai de fapt daca stai cu chirie poti sa economisesti 400 de euro lunar. Cu cat diferenta asta e mai mare cu atat mai mult esti castigat financiar economisind bani. Ca sa simplific grosier, cei cu casa zic: peste 30 de ani o sa am casa mea. As putea sa zic si eu: peste 30 de ani o sa am 30x12x400+dobanda bancara (am ales varianta de economisire cea mai conservatoare). Chiar si la o dobanda de 5% tot ne apropiem de 300.000 de euro. Hmm, va face acel apartament vechi de 60 de ani atat peste 30 de ani? Nu stiu.

Dar totusi sa revin: eu chiar cred ca merita sa ai casa ta, dar faptul ca e o diferenta atat de mare intre chirie si rata bancara nu va da de gandit? Dobanzile bancare la credite sunt inca uriase astazi in Romania (platesti lejer de 3 ori suma imprumutata in 30 de ani). Preturile la casa sunt, hmm, cum sa zic.. uriase. Cineva zicea ca estimarea asta cu 4 venituri familiale anuale e o gogoasa. Pai de fapt asta e maximul la care te poti inhama. Cu dobanzile din Romania asta inseamna ca te-ai inhamat pe 30 de ani la plata la ceva mai mult de 40% din veniturile familiei tale. Nu vi se pare ca e prea mult? Eu zic ca da. Practic daca o casa trece de 3 venituri anuale familiale trebuie sa te gandesti bine, ca nu prea ti-o permiti.

Eu zic ca un om normal va astepta in primul rand calmarea dobanzilor. Si calmarea preturilor la case. Intre timp ar face bine sa economiseasca banii, peste ceva vreme un avans cash pentru cumpararea unei locuinte va fi de aur.

P.S. Sunt gogosi chestiile astea cu case de 700.000 de dolari colo si cu 800.000 de euro dincolo. Pretul mediu al caselor din SUA in 2007 a fost 240.000 usd, adica undeva sub 200.000 de euro. Asta la un PIB de 40.000 de usd, fata de maxim 10.000 usd in Romania. Mai sunt zone in lume umflate cu pompa prin Spania sau Irlanda. Dar se vor intoarce acolo unde le e locul: adica acolo clasa medie din acele tari le poate cumpara. Vorbesc de case medii, nu de castele. Si da, majoritatea caselor de clasa medie e cumparata, nu de evrei bogati care le inchiriaza: in tarile bogate din Europa procentul de proprietari varianza intre 40% (in Elvetia unde piata e chiar scumpa) si 90%. Asta inseamna ca o mare parte a populatiei (60-70% in medie) are totusi casa ei. La noi se mai vehiculeaza idea: nu pot sa ia casa decat aia cu venituri peste 2500-3000 de euro lunar. Adica undeva sub 3% din populatie. Mai sa fie..
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_Johnson.
mesaj Dec 10 2008, 03:21 PM
Mesaj #62

Guests

Citeaza (Chirias @ Dec 10 2008, 01:28 PM) *
Ca si umil chirias si fara prea multi bani in buzunar ma intreb de ce considerati ca vor scade atat de mult preturile. Mie unul mi-e teama sa ma cert cu proprietarul si sa-i zic "scade domle chiria ca e criza".. mai raman si in strada apoi.. de ce considerati ca in decursul anului viitor preturile vor mai scade cu 30%? Va rog lamurirti-ma

Pentru ca totul este inlatuit pe piata.
Scade intr-un loc, scade si in celalalt capat.
Au picat preturile la vanzare, scad salariile, mai putine locuri de munca, automat scad si chiriile.
Deja au inceput sa scada la spatii industriale.

E foame mare de chiriasi cu bani.

+Quote Post
Marius.Voicu
mesaj Dec 17 2008, 09:12 AM
Mesaj #63

Nou venit
*

Grup: Membri
Postari: 3
Inscris: 1-December 08
De la: Bucuresti
Utilizatorul numarul: 5 010

In momentul asta, daca ai 30 mii de euro, transformati in lei si depusi intr-un cont de depozit, primesti in fiecare luna mai mult de 330Euro dobanda.

Pai cu 300 de euro iti cam gasesti sa inchiriezi o garsoniera cam in orice loc din oras

Calculul exact aici

+Quote Post
Vizitator_bibik.
mesaj Dec 18 2008, 11:20 AM
Mesaj #64

Guests

Citeaza (sile @ Dec 10 2008, 03:05 PM) *
Doar o observatie ca multe calcule sunt cam asa: daca stai cu chirie N luni cu 300 de euro o sa risipesti N x 300 de euro degeaba.

Mai sa stam stramb si sa gandim drept: sa zicem ca alternativa ar fi rata la casa ta de 700 de euro. Pai de fapt daca stai cu chirie poti sa economisesti 400 de euro lunar. Cu cat diferenta asta e mai mare cu atat mai mult esti castigat financiar economisind bani. Ca sa simplific grosier, cei cu casa zic: peste 30 de ani o sa am casa mea. As putea sa zic si eu: peste 30 de ani o sa am 30x12x400+dobanda bancara (am ales varianta de economisire cea mai conservatoare). Chiar si la o dobanda de 5% tot ne apropiem de 300.000 de euro. Hmm, va face acel apartament vechi de 60 de ani atat peste 30 de ani? Nu stiu.

Dar totusi sa revin: eu chiar cred ca merita sa ai casa ta, dar faptul ca e o diferenta atat de mare intre chirie si rata bancara nu va da de gandit? Dobanzile bancare la credite sunt inca uriase astazi in Romania (platesti lejer de 3 ori suma imprumutata in 30 de ani). Preturile la casa sunt, hmm, cum sa zic.. uriase. Cineva zicea ca estimarea asta cu 4 venituri familiale anuale e o gogoasa. Pai de fapt asta e maximul la care te poti inhama. Cu dobanzile din Romania asta inseamna ca te-ai inhamat pe 30 de ani la plata la ceva mai mult de 40% din veniturile familiei tale. Nu vi se pare ca e prea mult? Eu zic ca da. Practic daca o casa trece de 3 venituri anuale familiale trebuie sa te gandesti bine, ca nu prea ti-o permiti.

Eu zic ca un om normal va astepta in primul rand calmarea dobanzilor. Si calmarea preturilor la case. Intre timp ar face bine sa economiseasca banii, peste ceva vreme un avans cash pentru cumpararea unei locuinte va fi de aur.

P.S. Sunt gogosi chestiile astea cu case de 700.000 de dolari colo si cu 800.000 de euro dincolo. Pretul mediu al caselor din SUA in 2007 a fost 240.000 usd, adica undeva sub 200.000 de euro. Asta la un PIB de 40.000 de usd, fata de maxim 10.000 usd in Romania. Mai sunt zone in lume umflate cu pompa prin Spania sau Irlanda. Dar se vor intoarce acolo unde le e locul: adica acolo clasa medie din acele tari le poate cumpara. Vorbesc de case medii, nu de castele. Si da, majoritatea caselor de clasa medie e cumparata, nu de evrei bogati care le inchiriaza: in tarile bogate din Europa procentul de proprietari varianza intre 40% (in Elvetia unde piata e chiar scumpa) si 90%. Asta inseamna ca o mare parte a populatiei (60-70% in medie) are totusi casa ei. La noi se mai vehiculeaza idea: nu pot sa ia casa decat aia cu venituri peste 2500-3000 de euro lunar. Adica undeva sub 3% din populatie. Mai sa fie..

eu sunt pentru cumparare.poate ca educatia asta am primit-o noi romanii sa avem casa noastra.si aci ma inscriu si eu.dar,din experienta mea am observat ca e bine sa calculezi acum dar sa vezi evolutia in timp.in 2003 am cumparat o garsoniera cu 9000 euro.la vremea aia am imprumutat 250 milioane in lei de la banca dobanda la banca era 28%.dupa calculele mele in 25 ani plateam triplu.insa dupa un an salariul meu a crescut,dobanda la banca a scazut astfel incat in 2006 am achitat creditul si am ramas cu o garsomiera de 40-50 mii de euro acum(nu stiu exact pretul de piata.).intre timp am mai facut multe credite dar ideea era ca desi poate nu vor mai creste f mult preturile la case ,cererea e asa mare in romania(vezi inceputul)incat eu nu cred ca vor scadea prea curand.un credit de 600 euro acum ,care inseamna o cheltuiala mare desigur,peste 5 ani nu va mai fi resimtit ca acum pentru ca vor creste salariile.iar criza nu va fi o vesnicie.eu sunt optimist si cred cu convingere ca vor veni si la noi dabanzi de 3%.numai ca cu cat creditele sunt mai relaxate cu atat pretul locuintelor va creste acolo unde cererea exista.

+Quote Post
Marius.Voicu
mesaj Dec 21 2008, 01:55 PM
Mesaj #65

Nou venit
*

Postari: 3
Inscris: 1-December 08
De la: Bucuresti
Utilizatorul numarul: 5 010

Ce spui tu este deja trecut...

Eu prin 2003, aveam un salariu de 125 USD. Din 2003 pana astazi, salariul meu a crescut de mai bine de 10 ori (e drept ca intre timp am terminat o facultate). Daca as crede ca salariul meu va creste si in urmatorii 5 ani in acelasi ritm, acum as incerca sa cumpar tot blocul in care stau, indiferent de pret...

Dar acum vremurile sunt diferite... Salariile au inceput sa scada, numarul somerilor o sa creasca inspaimantator, politica fiscala devine nesigura, la fel si situatia creditelor. In noiembrie, bancila se imprumutau overnight (in RON) si la 70%.

In ultimii 2 ani s-a construit mult si haotic... departe de oras, fara infrastructura corespunzatoare si asa mai departe. Sunt mii de apartamente disponibile in Chitila, Baneasa, sau in sudul Bucurestiului; apartamente de unde, in conditiile actuale de trafic, faci 3 ore pana in oras. Aceste apartamente au fost construite pe credit, si trebuiesc vandute. Dobanzile la banca cresc, valoare apartamentelor scade, intretinerea lor costa. Acum dezvoltatorii asteapta. Preturile scad, dar nu cu mult. Pentru ca nimeni nu vinde... Dar e suficient ca unul dintre ei sa inceapa brusc sa vanda, si piramida se darama. Atunci toti vor trebui sa vanda, pentru ca pretul va scadea brusc si fiecare zi de intarziere inseamna un pret mai mic.

Sau ar putea ca piata sa-si revina...? Asta spera toti! Dar bancile nu mai dau credite, nu au lichiditati. Bursa de la Bucuresti s-a prabusit cu 70 - 90%. Istoric, la iesirea dintr-o criza, bursa e cea care incepe prima sa-si revina, iar bancile vor prefera plasamentele in bursa. Creditul ipotecar o sa mai astepte...

Piata imobiliara este blocata si nu se va debloca fara o lovitura puternica.

Aceasta declaratie e brutala, insa acesta e doar inceputul. Traim cea mai mare criza de la Marea Depresiune incoace. Dow Jones a avut nevoie de 20 de ani ca sa-si revina la valoarea de dinainte de criza.

Sfatul meu e sa reduceti cheltuielile; sa va faceti vacanta in casa. Imprumutati o carte de la biblioteca si cititi-o. Poate mai invatati ceva... Rezolvati-va creditele pe care deja le aveti si nu contractati credite noi. Economisiti! Bancile ofera dobanzi bune in ultima vreme. Vechea masina mai merge, vechiul calculator la fel. Reduceti frecventa cu care mergeti la restaurant, sau la cinema. Faceti-va mancare acasa si imprumutati un film, o carte. Stati mai mult timp cu familia, cu prietenii. Faceti-va mai multe Planuri B. Ganditiva ce se intampla daca maine nu o sa mai aveti un job. Se pare ca bancile vor anunta reduceri importante de personal la inceputul noului an...

Succes!
jurnalpublic.blogspot.com

Citeaza (bibik @ Dec 18 2008, 11:20 AM) *
eu sunt pentru cumparare.poate ca educatia asta am primit-o noi romanii sa avem casa noastra.si aci ma inscriu si eu.dar,din experienta mea am observat ca e bine sa calculezi acum dar sa vezi evolutia in timp.in 2003 am cumparat o garsoniera cu 9000 euro.la vremea aia am imprumutat 250 milioane in lei de la banca dobanda la banca era 28%.dupa calculele mele in 25 ani plateam triplu.insa dupa un an salariul meu a crescut,dobanda la banca a scazut astfel incat in 2006 am achitat creditul si am ramas cu o garsomiera de 40-50 mii de euro acum(nu stiu exact pretul de piata.).intre timp am mai facut multe credite dar ideea era ca desi poate nu vor mai creste f mult preturile la case ,cererea e asa mare in romania(vezi inceputul)incat eu nu cred ca vor scadea prea curand.un credit de 600 euro acum ,care inseamna o cheltuiala mare desigur,peste 5 ani nu va mai fi resimtit ca acum pentru ca vor creste salariile.iar criza nu va fi o vesnicie.eu sunt optimist si cred cu convingere ca vor veni si la noi dabanzi de 3%.numai ca cu cat creditele sunt mai relaxate cu atat pretul locuintelor va creste acolo unde cererea exista.

+Quote Post
gimini
mesaj Dec 21 2008, 04:21 PM
Mesaj #66

Membru
**

Postari: 20
Inscris: 20-July 08
Utilizatorul numarul: 1 920

Citeaza (bibik @ Dec 18 2008, 12:20 PM) *

Cresterea fenomenala a salariilor din perioada 2005-2007 a fost un fenomen irepetabil pentru ca s-a petrecut sub influenta si la directiva UE, care nu-si permitea sa ia un nou stat membru cu 20 de milioane de locuitori si salariu mediu de 150 de euro. Am fi fost o tara de asistati in coasta Europei.

+Quote Post
pehash
mesaj Jul 17 2009, 08:28 AM
Mesaj #67

Membru veteran

Postari: 398
Inscris: 27-May 08
De la: London
Utilizatorul numarul: 674

Citeaza (Chirias @ Dec 10 2008, 02:28 PM) *
Ca si umil chirias si fara prea multi bani in buzunar ma intreb de ce considerati ca vor scade atat de mult preturile. Mie unul mi-e teama sa ma cert cu proprietarul si sa-i zic "scade domle chiria ca e criza".. mai raman si in strada apoi.. de ce considerati ca in decursul anului viitor preturile vor mai scade cu 30%? Va rog lamurirti-ma

Din pacate in acest moment nu exista nici un instrument de incredere pentru urmarirea pietei chiriilor. Teoretic administratiile financiare au niste informatii din contractele de inchiriere, dar nu cred ca sunt in stare sa faca o statistica. Chiar daca ar face-o va fi denaturata de cei care declara o suma mai mica in contracte ca sa plateasca un impozit mai mic.
Inainte sa-i ceri proprietarului tau sa-ti scada chiria ai putea sa faci un efort de 2-3 ore sa selectezi 10 anunturi de pe net si/sau din presa scrisa si sa verifici telefonic ce-i cu ele. Poate ai noroc si te duci la proprietarul tau sa-i spui direct ca pleci.. ca ai gasit ceva mai bun si mai ieftin. Sfatul meu este sa te gandesti serios la un contract de chirie. Platesti probabil in plus 10-15%, dar ai siguranta zilei de maine. In plus, daca proprietarul tau este reticent la asa ceva e clar ca nu merita sa ai incredere in el.

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Jul 17 2009, 06:09 PM
Mesaj #68

Guests

Citeaza (Marius.Voicu @ Dec 17 2008, 09:12 AM) *
In momentul asta, daca ai 30 mii de euro, transformati in lei si depusi intr-un cont de depozit, primesti in fiecare luna mai mult de 330Euro dobanda.

Pai cu 300 de euro iti cam gasesti sa inchiriezi o garsoniera cam in orice loc din oras

Calculul exact aici

o suma de 30.000 de euro transformata in lei o sa valoreze peste 1 an 30.000 minus rata REALA a inflatiei. Deci cred ca daca ai noroc, intre inflatie si comisioane o sa ramai cam tot cu 30.000. Daca nimeresti banca gresita s-ar putea sa ramai cu mai putin.

+Quote Post
pehash
mesaj Jul 18 2009, 09:14 AM
Mesaj #69

Membru veteran

Citeaza (Musafir @ Jul 17 2009, 07:09 PM) *
o suma de 30.000 de euro transformata in lei o sa valoreze peste 1 an 30.000 minus rata REALA a inflatiei. Deci cred ca daca ai noroc, intre inflatie si comisioane o sa ramai cam tot cu 30.000. Daca nimeresti banca gresita s-ar putea sa ramai cu mai putin.

conform teoriei tale si o casa de 30000 azi o sa valoreze peste un an 30k minus ceva.. ca doar nu e din titaniu. poate ca o sa-i creasca valoarea pe piata, la fel cum poate sa creasca si euro. cert este ca o casa nu este o investitie adevarata. nu aduci nici o valoare adaugata societatii daca toata faci bani speculand pretul caselor. daca s-ar fi dorit cu adevarat evolutia clasei de mijloc in romanica de dupa '89 ar fi facut o infrastructura serioasa in jurul bucurestiului si automat avea dorel suficiente optiuni ca sa nu-si mai amaneteze viata pt o cutie de betoane.

+Quote Post
Vizitator_tot eu.
mesaj Jul 18 2009, 05:25 PM
Mesaj #70

Guests

Citeaza (pehash @ Jul 18 2009, 09:14 AM) *
conform teoriei tale si o casa de 30000 azi o sa valoreze peste un an 30k minus ceva.. ca doar nu e din titaniu. poate ca o sa-i creasca valoarea pe piata, la fel cum poate sa creasca si euro. cert este ca o casa nu este o investitie adevarata. nu aduci nici o valoare adaugata societatii daca toata faci bani speculand pretul caselor. daca s-ar fi dorit cu adevarat evolutia clasei de mijloc in romanica de dupa '89 ar fi facut o infrastructura serioasa in jurul bucurestiului si automat avea dorel suficiente optiuni ca sa nu-si mai amaneteze viata pt o cutie de betoane.

Probabil faci parte din cei care inca mai spera in vreun Caritas. Eu dintre cei care au inteles ca bancile nu fac cadouri.
Ai putea sa incepi prin a transforma cei 30.000 de euro in lei la cursul de acum 1 an cand 1Euro=3RON, sa adaugi fantastica dobanda de 10 milioane sau cat era si acum cand e aproape 4,3RON sa evaluezi situatia. Exact asa va fi cand peste cateva luni cand euro va fi 4,8 - 5,2 RON. In plus cred ca n-ai inteles ca bancile ofera dobanzi din astea aparent fantastice ca in exemplul tau pentru 2 luni si in nici un caz pentru 1 an.

+Quote Post
pehash
mesaj Jul 20 2009, 01:29 PM
Mesaj #71

Membru veteran

Citeaza (tot eu @ Jul 18 2009, 06:25 PM) *
Probabil faci parte din cei care inca mai spera in vreun Caritas. Eu dintre cei care au inteles ca bancile nu fac cadouri.
Ai putea sa incepi prin a transforma cei 30.000 de euro in lei la cursul de acum 1 an cand 1Euro=3RON, sa adaugi fantastica dobanda de 10 milioane sau cat era si acum cand e aproape 4,3RON sa evaluezi situatia. Exact asa va fi cand peste cateva luni cand euro va fi 4,8 - 5,2 RON. In plus cred ca n-ai inteles ca bancile ofera dobanzi din astea aparent fantastice ca in exemplul tau pentru 2 luni si in nici un caz pentru 1 an.

1. dobanda reala se calculeaza in raport cu inflatia. in rest ce ai scris tu acolo e la categoria 'daca taceai...'.
2. totusi, ca sa nu revii cu aberatii, daca anul trecut plateai imobilul in euro nu te oprea nimeni sa pui banii in depozit tot in euro. Mai mult, cursul nu a coborat sub 3.5 anul trecut si nu a trecut inca de 4.25 anul asta. O devalorizare in raport cu euro semnificativ mai redusa decat pe piata de imobiliare.
3. aici discutia este legata de avantajale/dezavantajele intre a cumpara sau a inchiria o locuinta. concentreaza-te pe subiect. noi am inteles ca nu vrei nici sa cumperi, nici sa inchiriezi, doar sa vinzi, dar daca tot iti dai cu parerea fa-o intr-un mod ceva mai inteligent.

+Quote Post
Vizitator_eu.
mesaj Jul 20 2009, 07:31 PM
Mesaj #72

Guests

Citeaza (pehash @ Jul 20 2009, 01:29 PM) *
1. dobanda reala se calculeaza in raport cu inflatia. in rest ce ai scris tu acolo e la categoria 'daca taceai...'.
2. totusi, ca sa nu revii cu aberatii, daca anul trecut plateai imobilul in euro nu te oprea nimeni sa pui banii in depozit tot in euro. Mai mult, cursul nu a coborat sub 3.5 anul trecut si nu a trecut inca de 4.25 anul asta. O devalorizare in raport cu euro semnificativ mai redusa decat pe piata de imobiliare.
3. aici discutia este legata de avantajale/dezavantajele intre a cumpara sau a inchiria o locuinta. concentreaza-te pe subiect. noi am inteles ca nu vrei nici sa cumperi, nici sa inchiriezi, doar sa vinzi, dar daca tot iti dai cu parerea fa-o intr-un mod ceva mai inteligent.

@pehash stai jos.

citeste postul meu original. Incercam doar sa ii spun unui nene care vroia sa isi schimbe 30.000 de euro in lei si cu ei sa isi plateasca chiria ca de fapt o sa ii genereze o pierdere, nu plata chiriei in sine cat schimbatul euro in lei.

Oricum de la euro 3.5 la euro 4.25 mi se pare ca in circa 9 luni, ai cam pierdut vreo 20% biggrin.gif

Ia sa vedem ce banca iti da tie sau iti dadea anul trecut 20% la lei ? Si asta numai ca sa nu pierzi nimic, nu se mai pune problema sa castigi.

Oricum ... offtopic.

+Quote Post
Vizitator_elena 2000.
mesaj Aug 19 2010, 10:41 PM
Mesaj #73

Guests

Buna tuturor!!!
Caut sa inchiriez garsoniera sau camera la curte in Bucuresti de la 1 ianuarie..Sunt medic rezident si am o catelusa alba cu par scurt, talie medie. Pot aduce referinte de la proprietarii apartamentului in care stau, in ceea ce priveste comportamentul meu si al catelusei. Nu latra, nu musca, foarte linistita, curata, nu sta in pat, nu face in casa.
Daca stiti pe cineva sau aveti de inchiriat si ptr noi (1 fata plus catel) ma puteti contacta la adresa dyenutzza112@yahoo.com
Multumesc

+Quote Post
Vizitator_suiram.
mesaj Sep 10 2010, 12:46 PM
Mesaj #74

Guests

Citeaza (Marius.Voicu @ Dec 17 2008, 09:12 AM) *

Calculul exact aici

bai nea , m-am luat dupa tine si am schimbat euro in lei si acum cand am ridicat dobanda am vazut ca am pierdut masiv. De ce?
Pt ca era cursul eur/lei = 3.6 si acum e 4.2, apoi dobanda a scazut la lei, astfel ca acum daca-i schimb inapoi in euro, nu mai ajung la aceeasi suma... Te-ai fript si tu?

+Quote Post
Vizitator_Alt chirias.
mesaj Sep 10 2010, 01:05 PM
Mesaj #75

Guests

Nici eu nu m-am certat cu proprietarul. M-a sunat el sa-mi spuna ca ne scade cu 50 de euro chiria incepand cu octombrie, pentru ca va creste intretinerea. Stiu ca pare neverosimil scenariul, dar pentru ca stam in acelasi loc de 2 ani si am avut mare grija de garsoniera, a venit ca o mica rasplata.

Eu si sotia asteptam vara viitoare pentru a incerca sa cumparam o garsoniera. Sunt si eu convins ca vor scadea preturile pana la 1 salariu mediu/metru patrat (cum e in cam toata Europa), adica 500 euro/mp. Un alt argument e ca dupa ce vor disparea subventiile pentru intretinere, ofertele vor fi si mai numeroase, implicit preturi mai mici. Avand in vedere si la ce scoruri erau locuintele acum 6 ani, am toate motivele sa cred ca pot sa-mi iau o garsoniera decenta cu 15.000 de euro la vara.

+Quote Post
carmaw
mesaj Sep 18 2010, 05:34 AM
Mesaj #76

Membru
**

Postari: 43
Inscris: 20-May 09
De la: dintr o caldura...
Utilizatorul numarul: 7 960

dar ce te faci daca :

dupa ce le ai scazut chiria
mai si pleaca pe ascuns lasind de plata
luni la intretinere,electricitate, cablu
si poate mai i au si amintiri electromenajere??

Voi cereti la chiriasii vostri chiria si avans utilitati plus garantie?

sau cu DZEU inainte???
la noroc....

+Quote Post
Vizitator_pardaian.
mesaj Sep 18 2010, 07:09 AM
Mesaj #77

Guests

Io si cu rudele mele repatriate da piticu ăla da conduce la Franta stam in centru istoric. Cică abuziv! Pai de ce sa cumpărăm sau sa dam chirie dacă sa poate si asa fratele meu?

+Quote Post
AntonioTony
mesaj May 23 2011, 02:01 PM
Mesaj #78

Nou venit
*

Postari: 6
Inscris: 23-May 11
Utilizatorul numarul: 28 194

Din vorba in vorba .. am auzit ca piata imobiliara se va dezmorti anul asta ... deci clar chiriile nu cred ca vor mai scadea ... iar chiriasi ... slava domnului ca sunt cu gramada ...

+Quote Post
Vizitator_popa.
mesaj May 23 2011, 07:51 PM
Mesaj #79

Guests

slava domnului?
n-ai auzit ca vine apocalipsa!? smile.gif eu zic sa te lasi de meseria asta ca sigur nu aungi in rai daca mori agent imobiliar..

+Quote Post
Vizitator_Lolozaur.
mesaj May 23 2011, 08:19 PM
Mesaj #80

Guests

Citeaza (AntonioTony @ May 23 2011, 02:01 PM) *
Din vorba in vorba .. am auzit ca piata imobiliara se va dezmorti anul asta ... deci clar chiriile nu cred ca vor mai scadea ... iar chiriasi ... slava domnului ca sunt cu gramada ...

Din vorba-n vorba? Vorbeai singur, desigur. Fii atent la un pont: in Bucuresti, indiferent pe ce strada mergi, o sa vezi benere de firma imobiliara cu "de inchiriat". Eu merg pe cam acelasi traseu zilnic. Ei bine, vad aceleasi benere pe aceleasi geamuri-balcoane da cateva luni. A, demn de mentionat: un spatiu comercial din trei e dat la inchiriat. Take a minute to think about this.

+Quote Post
Vizitator_nick.
mesaj Jun 18 2011, 12:27 PM
Mesaj #81

Guests

Chirie sau cumparare locuinta?
Daca rata la un credit bancar este apropiata de chirie, pentru asta compara ratele la un credit ipotecar in functie de valoare credit http://www.AsFaceReclama,ro/credite, poti alege sa cumperi o locuinta in loc sa stai cu chirie.

+Quote Post
Vizitator_cred ca stiu.
mesaj Jun 18 2011, 01:55 PM
Mesaj #82

Guests

Chirie sau cumparare? Mai bine mostenire!

+Quote Post
Inchiriez si Van...
mesaj Jul 26 2011, 04:06 PM
Mesaj #83

Nou venit
*

Postari: 2
Inscris: 26-July 11
Utilizatorul numarul: 28 980

Buna,

Noi tocmai din acest motiv am infiintat un serviciu de property management rezidential. Pe langa faptul ca ii ajutam pe clientii nostri sa isi inchirieze apartamentele ne ocupam de tot ceea ce inseamna relatia cu chiriasul. De la rezolvarea problemelor tehnice din apartament care apar adesea, pana la urmarirea lunara a platilor si la vizitarea apartamentului o data la 2 luni. Poti sa citesti mai multe aici Reclama Nesimtita interzisa . Mult succes. Intotdeauna se ia o luna de garantie sau doua care in cazul in care sunt probleme la finalul contractului nu se mai dau inapoi chiriasului.

QI Homes

Citeaza (carmaw @ Sep 18 2010, 05:34 AM) *
dar ce te faci daca :

dupa ce le ai scazut chiria
mai si pleaca pe ascuns lasind de plata
luni la intretinere,electricitate, cablu
si poate mai i au si amintiri electromenajere??

Voi cereti la chiriasii vostri chiria si avans utilitati plus garantie?

sau cu DZEU inainte???
la noroc....

+Quote Post
Vizitator_Alex.
mesaj Aug 3 2011, 01:20 PM
Mesaj #84

Guests

Cel mai avantajos in ziua de azi este sa`ti iei o casa prin programul prima casa. Banii care ii dai la chirie pe luna adica undeva la 300 euro, iti ajung sa`ti platesti ratele pentru o casa la programul prima casa. Macar peste 30 de ani poti spune ca e a ta smile.gif). Daca nu vreti asta, eu am gasit niste oferte de inchirieri foarte avantajoase.

+Quote Post
Vizitator_mihai.
mesaj Jan 20 2012, 12:17 PM
Mesaj #85

Guests

Suntem in 2012.
Economia duduie cam la fel ca in 2011.
Programul Prima casa continua cu succes.
Avansul minim va fi de 25% fara prima casa (deci este super-tare).
Cum mai stam cu calculele ?
Eu zic ca diferenta dintre Prima Casa si Chirie la 2 camere se reduce la 50-80 de Euro.
Cam in momentul asta pentru cei care au avansul si banii de acte(comisioane,notariat) se poate trece la cumparat.
Deoarece caut 3 camere trebuie sa mai strang la avans.
Totusi nu pot sa vad cresteri nici anul asta. Nu la 3-4 camere sau case. Doar la categoria mini adica garsoniera si 2 camere(pe care sunt inchirieri) e posibil sa ramana constant sau sa creasca foarte foarte putin.
Ce ziceti ?

+Quote Post
Vizitator_Anti Imobiliaru'.
mesaj Jan 20 2012, 12:56 PM
Mesaj #86

Guests

Citeaza (mihai @ Jan 20 2012, 12:17 PM) *
Suntem in 2012.
Economia duduie cam la fel ca in 2011.
Programul Prima casa continua cu succes.
Avansul minim va fi de 25% fara prima casa (deci este super-tare).
Cum mai stam cu calculele ?
Eu zic ca diferenta dintre Prima Casa si Chirie la 2 camere se reduce la 50-80 de Euro.
Cam in momentul asta pentru cei care au avansul si banii de acte(comisioane,notariat) se poate trece la cumparat.
Deoarece caut 3 camere trebuie sa mai strang la avans.
Totusi nu pot sa vad cresteri nici anul asta. Nu la 3-4 camere sau case. Doar la categoria mini adica garsoniera si 2 camere(pe care sunt inchirieri) e posibil sa ramana constant sau sa creasca foarte foarte putin.
Ce ziceti ?

Fac acelasi drum de 1 an. Merg pe jos si fiind chirias cu intentia de a cumpara ceva la un moment dat, am observat urmatoarele: pe drumul meu, acum 1 an,erau 5 benere cu inchiriei si 3 cu vinzari. Acum sunt 10 benere cu inchirieri si 8 cu vinzari. Din benerele cu vinzari doar 2 din cele vechi au disparut iar din cele cu vinzari, NICIUNUL. O sa ma intrebi care-i traseul si o sa-ti raspund: Piata Cosbuc, Libertatii, Piata Kogalniceanu, Vasile Pirvan, Berzei, Dinicu pina la Gara de Nord (uneori ajung pe Virgiliu unde sunt 2benere de inchiriat si unul mare de vinzare (bloc nou, probabil mai multe unitati locative). Concluzia? SIGUR NU VA CRESTE PRETUL.
PS: nu zic nimic de spatiile comerciale, unde unul din trei e cu hartie de inchiriat-vindut in geam.

+Quote Post
Vizitator_Letitia.
mesaj Apr 11 2012, 01:57 AM
Mesaj #87

Guests

War bei der Studio Tobac Tour 2011 in der Oliva Lounge in Berlin mit dabei. Der Abend hat sehr viel Spass gemacht und meine Vorliebe für die Cain Daytona geweckt. Thorsten Wolfertz hat mit Witz und Fachwissen durch den Abend geführt. Es war so gut das ich gleich eine Kiste der Cain Daytona Double Toro mit dem einzigartigen Sampler mitgenommen habe. Freue mich schon auf den nächsten Abend durch den Herr Wolfertz führen wird.Grüße aus Berlin,Frank Grunow

car insurance auto insurance quotes

+Quote Post
sendra25
mesaj Apr 4 2013, 12:45 PM
Mesaj #88

Nou venit
*

Postari: 4
Inscris: 4-April 13
Utilizatorul numarul: 32 084

http://www.bomboanebucuresti.ro

+Quote Post
Ionalexandru18
mesaj Jun 27 2014, 10:27 AM
Mesaj #89

Nou venit
*

Postari: 4
Inscris: 27-June 14
Utilizatorul numarul: 33 011

Am avut tot felul de experiente neplacute la vizionari. Imaginati-va, o fata abia mutata in Bucuresti in cautare de apartament… o jungla totala. Recunosc ca la inceput primul criteriu era pretul, dar dupa ce m-am gandit mai bine, au inceput sa ma intereseze zona, facilitatile, aspectul viitoarei locuinte. Este foarte greu, mai ales la salariile de acum, dar poate cu un imprumut prin programul prima casa si cu ce bani ai mai strans reusesti sa gasesti un loc decent, in care sa locuiesti. Eu mi-am gasit un apartament cochet cu 2 camere, 51 mp in complexul Cosmopolis, pretul putin peste 41.000 eur. Destul de mult, dar a meritat, zona este super buna, ajung repede in centru si nu mai am probleme cu aglomeratia la iesirea din oras atunci cand ma duc acasa, la Brasov. Eu va recomand sa luati in vedere si locuintele din cadrul complexelor, din punctul meu de vedere pretul se merita si nici nu mai trebuie sa investesti alti bani in renovare dupa ce te muti. Ofertele celor de la Cosmopolis le gasiti pe siteul lor, daca tin bine minte www....kct-imobiliar.ro Aruncati o privire, daca sunteti in cautare de casa noua, eu sunt foarte multumita de apartamentul meu

+Quote Post
Vizitator_Laura_V.
mesaj Aug 21 2014, 11:01 AM
Mesaj #90

Guests

Sunt de acord cu tine in ceea ce priveste complexele rezidentiale... prima impresie e ca au preturi mari si ca nu prea te poti apropia, insa lucrurile nu stau chiar asa, trebuie doar sa cauti cu atentie. Eu de exemplu, stau tot in acelasi complex ca si tine si sunt foarte multumita! Din punctul de vedere al calitatii, pretul e foarte bun, apartamentul l-am cumparat complet finisat si ai prin preajma tot ce-ti trebuie. Eu chiar daca vin seara mai tarziu, am de unde sa fac cumparaturile, farmacia e aproape, la fel si salile de sport sau bancomate. O astfel de investitie chiar mi se pare justificata smile.gif

+Quote Post

3 Pagini V  < 1 2 3
Reply to this topicStart new topic
2 Utilizatori care citesc acest topic (2 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 15th November 2019 - 11:29 AM