IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

2 Pagini V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> Pana cand scad preturile la terenuri?, Merita sa investesti in perioada de criza financiara in terenuri?
Vizitator_Fueras Matei.
mesaj Jan 16 2009, 09:50 AM
Mesaj #1

Guests

Din septembrie 2008 pretrurile la terenuri au inceput sa scada, pe alocuri vertiginos. Merita sa investesti acum, sa cumperi ieftin? Sau risti sa mai scada preturile si sa ramana mai jos decat pretul la care ai cumparat? Cand se va revigora piata
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_gogu.
mesaj Jan 16 2009, 11:19 AM
Mesaj #2

Guests

maine

+Quote Post
Vizitator_vasile.
mesaj Jan 16 2009, 11:34 AM
Mesaj #3

Guests

Citeaza (Fueras Matei @ Jan 16 2009, 09:50 AM) *
Din septembrie 2008 pretrurile la terenuri au inceput sa scada, pe alocuri vertiginos. Merita sa investesti acum, sa cumperi ieftin? Sau risti sa mai scada preturile si sa ramana mai jos decat pretul la care ai cumparat? Cand se va revigora piata

Eu nu cred ca este bine sa investesti acum ca sa cumperi ieftin. Mai bine mai astepti pina se mai scumpesc.

Tu te gindesti tot la specula, nu ai inteles mare lucru din ce s-a intimplat pina acum. Si mai vrei si sfaturi de la altii. Pai, daca nu te pricepi, cel mai bine este sa stai in banca ta. Iar daca te pricepi nu mai intrebi lumea pe forumuri.

+Quote Post
Vizitator_Shaorma.
mesaj Jan 16 2009, 01:05 PM
Mesaj #4

Guests

Preturile la terenuri vor cobora aproape de pamant (zero), apoi din caza ricoseului o vor lua in sus ca intr-o spirala logaritmica a lui Becali (sau Bernoulli ?)

+Quote Post
Vizitator_vizitator.
mesaj Jan 16 2009, 01:51 PM
Mesaj #5

Guests

Pretul unui teren scade pana se vinde, apoi nu mai scade ca s-a vandut

+Quote Post
Vizitator_nostradamus.
mesaj Jan 16 2009, 02:30 PM
Mesaj #6

Guests

Daca cineva de pe forum de aici ar sti cu exactitate pana cand scad preturile, acel om ar fi acum pe vreo plaja in republica Dominicana, nu ar sta sa raspunda la intrebari pe forumuri cand e seful iesit din birou smile.gif

+Quote Post
Vizitator_toronto'man.
mesaj Jan 16 2009, 03:24 PM
Mesaj #7

Guests

Citeaza (nostradamus @ Jan 16 2009, 02:30 PM) *
Daca cineva de pe forum de aici ar sti cu exactitate pana cand scad preturile, acel om ar fi acum pe vreo plaja in republica Dominicana, nu ar sta sa raspunda la intrebari pe forumuri cand e seful iesit din birou smile.gif

omule ,

republica Dominicana e locul celor cu buget redus, asa ca nu astia cumpara terenuri ; ceva despre plajele din Maldive, sau Bermuda, Hawai , poate BArbados.... te apropiai de adevar ....

+Quote Post
Vizitator_Capsunaru.
mesaj Jan 16 2009, 04:38 PM
Mesaj #8

Guests

Cauta niste grafice la statele dezvoltate, si suprapune pretul terenurilor peste criza, indicele inflatie, dobinda de referinta si o sa aflii ceva informatii. La noi mai trebuie sa tii cont de normele de creditare care se schimba cum vrea muschiul celor de sus.
Cu toate astea tot nu poti sa faci o predictie clara si te uiti si la faptul ca o sa inceapa sa creasca usor. Ideea e ca mai sint zilioane care in momentul cind creste usor o sa se repeada ca sacalii si atunci va apare un salt brusc urmat de o calmare ulterioara cu sau fara o scadere de pret.

Si daca pierzi si daca cistigi tot speculator te numesti. Have fun wink.gif . Pardon .. in sua se cheama investitor..

+Quote Post
Vizitator_matei.
mesaj Jan 18 2009, 10:24 PM
Mesaj #9

Guests

Citeaza (vasile @ Jan 16 2009, 11:34 AM) *
Eu nu cred ca este bine sa investesti acum ca sa cumperi ieftin. Mai bine mai astepti pina se mai scumpesc.

Tu te gindesti tot la specula, nu ai inteles mare lucru din ce s-a intimplat pina acum. Si mai vrei si sfaturi de la altii. Pai, daca nu te pricepi, cel mai bine este sa stai in banca ta. Iar daca te pricepi nu mai intrebi lumea pe forumuri.

Vasile, in ironia ta se pare ca ai nimerit un raspuns corect fara sa-ti dai seama. Anume ca momentul oportun pentru a cumpara este atunci cand incep sa creasca usor preturile.
Si spune-mi te rog care-i scopul unui forum in opinia ta? De barfa? De intepaturi subtile si ironice in care ne demonstram intelectul nostru superior?
Eu credeam ca un forum are un scop pur informativ. Daca nu te pricepi intrebi, iar daca te pricepi si vrei sa ajuti, dai raspunsuri. Doar daca nu faci parte din aceste doua categorii stai in banca ta.

+Quote Post
Vizitator_vasile.
mesaj Jan 19 2009, 05:24 AM
Mesaj #10

Guests

Citeaza (matei @ Jan 18 2009, 10:24 PM) *
Vasile, in ironia ta se pare ca ai nimerit un raspuns corect fara sa-ti dai seama. Anume ca momentul oportun pentru a cumpara este atunci cand incep sa creasca usor preturile.
Si spune-mi te rog care-i scopul unui forum in opinia ta? De barfa? De intepaturi subtile si ironice in care ne demonstram intelectul nostru superior?
Eu credeam ca un forum are un scop pur informativ. Daca nu te pricepi intrebi, iar daca te pricepi si vrei sa ajuti, dai raspunsuri. Doar daca nu faci parte din aceste doua categorii stai in banca ta.

Matei, in primul rind conteaza daca vrei sa cumperi pentru ca ai nevoie sau pentru ca vrei sa speculezi. Pentru amindoua cazurile iti calculezi cam care ar fi pretul pe care esti dispus sa il dai (care este "corect" pentru tine), chiar daca dupa aceea pretul o sa mai scada (doar nu ai pretentia sa fii acel speculator-minune ca sa prinzi minimele).

Si revin la ce am spus inainte: daca vrei sa speculezi trebuie sa te pricepi (nu uita ca tot acest "bubble" imobiliar a fost facut de speculatori care nu se pricep cind sa iasa din joc, au construit un adevarat Caritas si, tot ca si acolo, cine s-a priceput a iesit la timp, cine nu sta sa plinga pe la colturi).

Din acest motiv, sfatul meu a fost ca: daca nu se pricepe, mai bine sta cuminte si face ceea ce stie, iar daca se pricepe, chiar nu are nevoie de sfaturi.

In ceea ce priveste comentariul tau, am senzatia ca te ocupi si cu ceva bursa dar nu cred ca se aplica teoria la fel de bine in cazul terenurilor. Si aceasta din cauza ca preturile terenurilor au si flucuatii in functie de sezon (incep sa creasca in timpul primaverii si scad toamna-iarna).

Si ca sa inchei, nu am vazut inca sfatul tau pentru cel care a deschis topicul. Sa te mai intreb pentru ce sunt forumurile?

+Quote Post
Vizitator_justina.
mesaj Jan 19 2009, 10:58 AM
Mesaj #11

Guests

Piata imobiliara a stagnat inca de la inceputul anului 2008.Cateva zvacniri ici colo, in rest tranzactiile au fost "sublime dar au lipsit cu desavarsire", vorba lui nea Iancu. Si asta pentru ca asa zisii investitori straini si-au incheiat afacerile pe aici,adica au venit cu lichiditati si au cumparat pe bani marunti pana prin 2003 si au vandut(ghiciti cui?investitorilor romani,fraierilor care s-au indatorat la banci din dorinta de imbogatire peste noapte ca la Caritas si FNI) cand piata a atins cote maxime,adica 2005-2007.La inceputul lui 2008 aveau bagajele facute si banutii in cont pentru alte terenuri virgine ca fosta Iugoslavia.
Cine a avut de suferit de pe urma acestor speculatii? Romanul de rand care voia si el o casa pentru el si familie.Cand se va revigora piata? Greu de estimat in timp.Un lucru e cert:niciodata nu vor mai atinge cotele astronomice de acum dar nici cel din 2002.Se va situa undeva pe la jumatate.Un apartament care in 2002 avea pretul de 12 mii de dolari iar in 2007 ajungea la 120 de mii de euro, va ajunge undeva intre 40-60 de mii de euro.E mult si nu e pretul real,avand in vedere ca e vorba de un imobil vechi,construit inainte de 2000 sau chiar in perioada ceausista.Dar, nu-i asa? trebuie platit un tribut si pentru lacomie.

+Quote Post
n-am
mesaj Jan 19 2009, 02:09 PM
Mesaj #12

Nou venit
*

Grup: Membri
Postari: 4
Inscris: 19-November 08
Utilizatorul numarul: 4 811

Intrebarea corecta probabil ar fi: in ce sa-mi investesc niste bani, anul asta?
Investitia in terenuri este destul de riscanta, iti trebuie si parerea unui geodez, sa stii care e perspectiva de dezvoltare zonala. Si, nu in ultimul rand, depinde si pentru ce perioada de timp vrei sa investesti.
Specula cu terenuri este pe sfarsite, dupa mine, in urmatorii 2-3 ani. Pe acolo vad si minime ca pret. Sigur, investitia in pamant ar fi ceva bun, dar trebuie sa ai si cunostinte temeinice, nu numai in investitii si bursa.
Parerea mea ar fi sa-ti pastrezi banii, in valuta. Peste vreo doi ani, te vei hotara daca sa cumperi terenuri sau hrana sau energie.
Succes!

+Quote Post
Vizitator_george.
mesaj Jan 19 2009, 02:21 PM
Mesaj #13

Guests

am o suprafata de aproximativ 30,000 metri dintre care si intavilan si extravilan ! an bolintin vale !! nu ma costat nimic! este mostenire ! ce sa fac cu el! ??

+Quote Post
Vizitator_None.
mesaj Jan 19 2009, 05:37 PM
Mesaj #14

Guests

Citeaza (george @ Jan 19 2009, 02:21 PM) *
am o suprafata de aproximativ 30,000 metri dintre care si intavilan si extravilan ! an bolintin vale !! nu ma costat nimic! este mostenire ! ce sa fac cu el! ??

deobicei mostenirile se pastreaza, sa lasi si tu la randul tau ceva mostenire. daca tu esti prea prost sa faci o afacere, sa cresti suma de bani nu se stie la urmatoarea generatie daca nu o sa scoti vre-un mic isarescu din tine. dar, banuiesc ca vrei sa vinzi sa-ti ei bmw negru din germania si sa asculti manele la maxim.

+Quote Post
Vizitator_olandezu.
mesaj Jan 19 2009, 06:31 PM
Mesaj #15

Guests

George, dragul meu, eu zic sa mi-l dai mie, daca tot nu te-a costat nimic - e pacat de bani sa platesti taxe pe atata pamant cu care n-ai ce face. Hai ca dau si o tuica, doua.

+Quote Post
Vizitator_tsunami.
mesaj Jan 19 2009, 08:07 PM
Mesaj #16

Guests

ce ti-e si cu mostenirile astea! niciodata nu vin la timp; in cazul tau, trebuia sa mostenesti acum un an chestia aia ... rolleyes.gif

+Quote Post
Vizitator_george.
mesaj Jan 19 2009, 09:06 PM
Mesaj #17

Guests

DA! POATE DACA LE AVEAM CU BAUTURA TI-L DADEAM!dar nu sunt! smile.gif smile.gif sa astepti 17 ani nu este usor! nu leam primit asa usor m-am zbatut ptr el! si anca mai ma zbat! din suprafata de 30,000 metri ..16,600 este terenul pe care se tine TARGUL DIN BOLINTIN! sant cu suprafata an litigiu la curtea de apel sper sa se dea sentinta definitiva! dar poate o minte stralucitaa-mi poate da idee pe viitor! meseria mea este constructor ! (zidar) asa ca bautura nu tine de mine ! am observat ff multe persoane ff istete ! si deschisi unor afaceri pe care sant sigur nu are nimic de gastigat ca te anvata! este ff bine!

+Quote Post
Vizitator_Matei.
mesaj Jan 20 2009, 01:58 PM
Mesaj #18

Guests

Incercand sa dau o noua directie topicului creat ... Credeti ca mai exista zone cu potential ridicat de dezvoltare pe litoralul romanesc?

+Quote Post
Vizitator_flavius.
mesaj Jan 26 2009, 11:38 AM
Mesaj #19

Guests

luni 26.01.2009

citat

"Pretul terenurilor construibile creste in fiecare an cu pana la 25%, in timp ce ritmul de crestere anual al pretului pentru terenurile agricole este de aproximativ 40%. Analistul imobiliar Ion Radu Zilisteanu ne-a spus ca, daca preturile pentru prima categorie de terenuri sunt aproximativ egale cu cele practicate in statele membre UE, in cazul terenurilor agricole din Europa preturile sunt chiar si de peste 10 ori mai mari."

+Quote Post
Vizitator_Billy.
mesaj Jan 26 2009, 04:52 PM
Mesaj #20

Guests

Pana cand scad preturile la terenuri?

scad pina joi; apoi urca la loc.

+Quote Post
Vizitator_beklis.
mesaj Jan 26 2009, 07:50 PM
Mesaj #21

Guests

Citeaza (Billy @ Jan 26 2009, 04:52 PM) *
scad pina joi; apoi urca la loc.

Pana joi la ce ora bei hahalero?

+Quote Post
Vizitator_tata lu' beklis.
mesaj Jan 26 2009, 09:23 PM
Mesaj #22

Guests

Citeaza (beklis @ Jan 26 2009, 07:50 PM) *
Pana joi la ce ora bei hahalero?

copii, fiu'mio e sarac cu duhul, nu stie ce vorbeste; nu-l bagati in seama ...

+Quote Post
Vizitator_gigi.
mesaj Jan 27 2009, 06:31 AM
Mesaj #23

Guests

Cate vrei sa cumperi 100 ? Sau unul ? Daca vrei 100 poate e important trendul pretului. Daca vrei doar unul, apucate serios de cautat vreo 2-3 luni poate prinzi o oportunitate ( in fond itit trebuie doar unul ). Sunt destui care au diverse nevoi si trebuie sa vanda repede. Oportunitatea ta este ca nu prea exista cumparatori acum, deci poti negocia un pret bun.

+Quote Post
Vizitator_Fueras Matei.
mesaj Jan 29 2009, 05:57 PM
Mesaj #24

Guests

Citeaza (gigi @ Jan 27 2009, 06:31 AM) *
Cate vrei sa cumperi 100 ? Sau unul ? Daca vrei 100 poate e important trendul pretului. Daca vrei doar unul, apucate serios de cautat vreo 2-3 luni poate prinzi o oportunitate ( in fond itit trebuie doar unul ). Sunt destui care au diverse nevoi si trebuie sa vanda repede. Oportunitatea ta este ca nu prea exista cumparatori acum, deci poti negocia un pret bun.

vreau sa cumpar zece metri patrati, in zona Reinvierii. ce zici, e de viitor?

+Quote Post
Vizitator_AMERICANUL.
mesaj Jan 30 2009, 06:45 AM
Mesaj #25

Guests

Cei care aveti terenuri vindetile acum cit mai luati bani pe ele. Daca stai pina in decembrie 2009, o-sa pierzi 75%. Dece va spun asa pentru ca deja sa intimplat aici in SUA. Noi suntem in recesiune din anul 2007, dar guvernul american nu avrut sa recunoasca ca suntem in recesiune. Ce se intimpla aici va vi mult mai grav acolo. Bancile nu o-sa mai dea imprumut cu interes mic si cine o-sa mai cumpere atunci? Poate cei din Europa sau SUA care au bani si vor sa investeasca, dar si aici preturile au scazut. Acuma in Romania preturile sunt in scadere si tot o-sa mai scada pina cind o-sa ajunga la ul nivel cum a fost acum 10-15 ani. Vindeti cit mai puteti!!!!!

+Quote Post
Vizitator_dr. t.
mesaj Jan 30 2009, 08:59 AM
Mesaj #26

Guests

Citeaza (Fueras Matei @ Jan 29 2009, 05:57 PM) *
vreau sa cumpar zece metri patrati, in zona Reinvierii. ce zici, e de viitor?

Baga mare smile.gif ca ai loc si de-un pitic de gradina langa cruce

+Quote Post
Vizitator_dr. t.
mesaj Jan 30 2009, 09:04 AM
Mesaj #27

Guests

Citeaza (AMERICANUL @ Jan 30 2009, 06:45 AM) *
Cei care aveti terenuri vindetile acum cit mai luati bani pe ele. Daca stai pina in decembrie 2009, o-sa pierzi 75%. Dece va spun asa pentru ca deja sa intimplat aici in SUA. Noi suntem in recesiune din anul 2007, dar guvernul american nu avrut sa recunoasca ca suntem in recesiune. Ce se intimpla aici va vi mult mai grav acolo. Bancile nu o-sa mai dea imprumut cu interes mic si cine o-sa mai cumpere atunci? Poate cei din Europa sau SUA care au bani si vor sa investeasca, dar si aici preturile au scazut. Acuma in Romania preturile sunt in scadere si tot o-sa mai scada pina cind o-sa ajunga la ul nivel cum a fost acum 10-15 ani. Vindeti cit mai puteti!!!!!

Sintagma "interes mic" o fi valabila la tine in creierul mic.. Chiar si in dec. 2009, vor fi unii dispusi sa cumpere (fara sa se imprumute de la banci), daca ei considera ca pretul e indeajuns de scazut.

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Jan 30 2009, 11:54 AM
Mesaj #28

Guests

Citeaza (dr. t @ Jan 30 2009, 09:04 AM) *
Sintagma "interes mic" o fi valabila la tine in creierul mic.. Chiar si in dec. 2009, vor fi unii dispusi sa cumpere (fara sa se imprumute de la banci), daca ei considera ca pretul e indeajuns de scazut.

A vrut sa spuna "dobinda mica". Iar creier mic s-ar putea sa ai si tu daca nu pricepi ca e lipsa crasa de lichiditate si doar manelistii fro 5 la numar si niste interlopi inca fro 12 o sa mai aiba cash in 2009 decembrie.

+Quote Post
Vizitator_am_bani_de_dat.
mesaj Jan 30 2009, 08:01 PM
Mesaj #29

Guests

Preturile terenurilor sunt strans legate de trei factori majori:
- necesitatea de locuinte unifamiliale (pt cei care vor sa-si construiasca casa pt familie)
- asazisa achizitie in scop de investitie (pt cei care isi pot permite sa astepte o eventuala crestere a valorii terenurilot)
- necesitatea dezvoltarii de proiecte majore (pt dezvoltatorii care au in vedere investiitii gen malluri , complexe rezidentiale etc)

Intr-o societate normala mediu spre superior dezvoltata casele unifamiliale au o pondere de peste 30% pe cand la noi inca se locuieste in blocuri de prefabricate intr-o covarsitoare masura. Din pacate acest trend va intarzia sa se dezvolte din cauza crizei financiare. Se poate previziona reluarea cresterii (dupa atingerea apogeului crizei) intre 6 si 12 luni. Din acest motiv scaderea ar trebui sa continue.
Evident cresterea preturilor poate fi corelata direct si cu deblocarea creditarii.
Deocamdata criza de lichiditate incepe sa afecteze toate bancile asa ca banii vor fii din ce in ce mai scumpi.
In tara asta exista teren pentru toti - problema e pretul corect pe el!
Ceva sfaturi:
Aveti in vedere: localizare, PUZ, PUG, vecinatate, utilitati, studiu geodezic, etc.
Nu faceti investiitii pe banii bancii! Daca aveti bani si investiti in teren cel putin nu va indatorati pe viitor.
Hai ca am luat-o prea in serios!

Deci daca sunteti manelisti, cumparati acum si cumparati mult!

+Quote Post
Vizitator_consultyng.
mesaj Jan 31 2009, 02:54 AM
Mesaj #30

Guests

Am vazut opinii interesante. Cunosc piata terenurilor din 2000, din Iasi si (partial) Bucuresti. Pentru toti cateva analize realiste:1. Bancile au incheiat definitiv creditarea terenurilor extravilane! 2. Realizarea PUZ-urilor va depinde doar de primarii, in curand nu se vor aproba "PUZ-urile private" (realizate de persoane fizice)- se doreste mult teren agricol si baietii isteti si-au trecutut in intravilan ogoarele luate cu doi lei! Cine nu are teren intravilan sau care nu are sanse sa devina...va cultiva porumb pe el sau il va inchiria lui Gigi sa-si plimbe oitele barsane noaptea pe-nserat. 3. Un teren intravilan, cu utilitati si acces auto bun nu-si va pierde valoarea (in principiu). 4. Sunt diferente enorme intre preturi intre diferite zone ale tarii: terenuri similare -ca valoare imobiliara- intre Iasi si Bucuresti intre 500 % si 1.000 % in favoarea capitalei?! Cu tot respectul, e vorba de aceeasi tara. Ba ...inca una: sud-ul e campie. deci teren cat vezi cu ochii...5. Nimeni nu ia un calcul decat factorii financiari-economici, dar de ce sa nu-i luam in calcul si pe cei naturali, neprevazuti, dar anticipabili: incalzirea globala (cum vor fi temperaturile in sudul tarii vara, peste 5-10 ani? apa potabila? ) sau un posibil seism "serios" (unde isi vor dori sa plece locuitorii blocurilor, care ar putea suferii chiar si mici "deranjamente" intr-un asemenea caz, daca nu la o casa, "pe pamant"?! unsure.gif ) Ar fi multe de spus, dar ma opresc aici. Apropos: Gigi are sute de hectare in Bucovina (Vatra Dornei, Sarul Dornei), oare de ce??? Bafta tuturor! wink.gif

+Quote Post

2 Pagini V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic
1 Utilizatori care citesc acest topic (1 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 14th December 2019 - 02:45 PM