IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

2 Pagini V  < 1 2  
Reply to this topicStart new topic
> ce se intampla cu pensia mea privata in caz de criza financiara?, asiguratorul meu nu zice nimic
Vizitator_Gogu.
mesaj Jul 8 2010, 04:15 PM
Mesaj #31

Guests

Bre baieti !Bre!

Io nush cati ani aveti voi de va certati pe prostii de-astea. Da' io nu cred ca mai apuc pensia.
Oricum, io n-am incredere in prostii d-astea "fond de pensii" pilonu 2 si alte prostii.

Stiu ca acu' o sa vi se para ciudata treaba, dar la batranete o sa-mi pun deoparte niste bani albi de zile negre din dobanda carora o sa traiesc. In plus, intentionez sa merg intr-o zona mai putin scumpa, cum ar fi la tara, unde sa mai pot creste si io o patlagica si-un porumb.
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_Tataie.
mesaj Jul 8 2010, 05:03 PM
Mesaj #32

Guests

Rusine domnu' Gogu ! Pai nu ati citit ce ratinguri au marile companii care administreaza pensii si nu nu garanteaza... nimic ? Nu va doriti sa le dati banii dvs pe mana sa vi-i piarda ei, profesionist (dupa care va pot justifica cu grafice color in Powerpoint de ce mai aveti 0.2 RON in cont), decat sa-i spargeti pe mici si bere ? Uite, de aia nu merge tara asta inainte laugh.gif

PS: Serios acuma, treaba cu 'garantatul' e o mare gogorita. Chiar daca un fond de pensii ar garanta un anume randament, garantia aia este egala cu 0, pentru ca ei cu ce ar garanta ? Cu banii din fondul de pensii care sunt oricum ai oamenilor. Garantia trebuie sa o ofere o entitate diferita de fond si cat mai solida, de preferat din alt domeniu de activitate.

+Quote Post
Vizitator_arin fors.
mesaj Feb 13 2011, 05:20 AM
Mesaj #33

Guests

[simplu www.pensiileprivate.ro si iti poti urmarii evolutia pensiei private. vad ca exista comentarii in necunostinta de cauza privind pensiile private, de ce nu urmariti si comentati si pensia publica, sunt tot banii dvs.

+Quote Post
mpcj
mesaj Feb 13 2011, 07:26 AM
Mesaj #34

Membru veteran

Grup: Membri
Postari: 145
Inscris: 15-June 08
Utilizatorul numarul: 1 240

Citeaza (iul @ Oct 2 2008, 10:43 AM) *
Pensia privata nu este viagera cum e pensia de stat. La stat, indiferent cat e pensia mult-putin, o iei pana mori. Pensia privata e o investitie supusa riscului; se incearca acum un mod de garantare - cred ca legislatia e in schimbare. Ideea e ca la 62 de ani veti avea ca pensie privata o suma de ex. 100,000 RON pe care o puteti lua in transe sau tot odata.
Pensia privata e un sistem la fel de reusit ca si cuponiada...

pai, asta e mult laudatul sistem privat? fuck ceva pe el, in acest caz!

+Quote Post
mpcj
mesaj Feb 13 2011, 07:28 AM
Mesaj #35

Membru veteran

Grup: Membri
Postari: 145
Inscris: 15-June 08
Utilizatorul numarul: 1 240

Citeaza (Gogu @ Jul 8 2010, 04:15 PM) *
Bre baieti !Bre!

Io nush cati ani aveti voi de va certati pe prostii de-astea. Da' io nu cred ca mai apuc pensia.
Oricum, io n-am incredere in prostii d-astea "fond de pensii" pilonu 2 si alte prostii.

Stiu ca acu' o sa vi se para ciudata treaba, dar la batranete o sa-mi pun deoparte niste bani albi de zile negre din dobanda carora o sa traiesc. In plus, intentionez sa merg intr-o zona mai putin scumpa, cum ar fi la tara, unde sa mai pot creste si io o patlagica si-un porumb.

sa stii ca sa o sa fac si eu! la pensie, satul, casuta, gaina si cucuruzul personal, ca sa nu depind atata de stat, firme private samd

+Quote Post

2 Pagini V  < 1 2
Reply to this topicStart new topic
1 Utilizatori care citesc acest topic (1 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 21st January 2020 - 09:33 PM