IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

8 Pagini V  « < 2 3 4 5 6 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Ce facem cu pisicile de cartier?
Vizitator_tot ala cu Mhatma.
mesaj Sep 5 2008, 06:49 AM
Mesaj #91

Guests

Citeaza (dx @ Sep 5 2008, 06:33 AM) *
pune-ne si noua astia mai "prosti" sau "mediocrii" un link sau macar o definitie personala a ceea ce intelegi tu prin "statura morala" si ce legatura are asta cu eradicarea focarelor de infectie

Poftim http://en.wikipedia.org/wiki/Morality
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_dx.
mesaj Sep 5 2008, 07:01 AM
Mesaj #92

Guests

Citeaza (Musafir @ Sep 5 2008, 05:55 AM) *
nu ma intereseaza cat cheltuieste angajatorul, ci cat ia omu' in mana.

pai asta e treaba domle NU TE INTERESEAZA - sa vina extraterestrii sa-ti dea tie bani sa faci rezervatii pt maidanezi si sa-i indopi cu porcarii dalea "chapi" cum ne indoapa aia cu reclame de-ti este si scarba sa mai deschizi televizoru`
deaia e situatia care este in Romania ca toti zic :
- sa ne scoata STATU pe toti la pensie la 30 de ani(cum a facut Ilici cu securistii)
- sa ne faca STATU parcari ca sa avem cu toti loc sa ne lasam rablele sa rugineasca
- sa faca STATU vile pentru aia de stateau cu cortu pe malu Prutului si i-a luat apa
- sa taiem fabricile sa le dam la fier vechi sa ne lum cu totii jipane...ca doar sunt ale STATULUI
Pe scurt noi sa stam cu burta la umbra si sa ne toarne STATU lapte si miere pe gat - asta e mentalitatea romanilor NU TE INTERESEAZA de unde are statu bani...

primitivismul moral al aparatorilor solutiilor radicale.
pai fara solutii radicale am ajuns unde am ajuns ca trebuit sa plece din tara jumate din oamenii capabili sa muncesca . Acu zicem ca ne e bine ca ne luam apartamente si masini pe credit sau pe euroii trimisi de afara sau ne face UE drumuri moca, dar toate se vor termina la un moment dat si is tare curios din ce bani o sa primim pensie peste 30 de ani???

+Quote Post
Vizitator_tot ala cu Mahatma.
mesaj Sep 5 2008, 07:16 AM
Mesaj #93

Guests

dx, eu inteleg ca muuuuuuulte lucruri nu merg in tara asta.... Inteleg si frustrarile si nemultumirile si tristetile oamenilor. Cu atat mai mult, ar trebui ca fiecare, pe cale de consecinta, sa dea dovada de mai mult bun simt si sa nu se erijeze in corector radical. Faptul ca sunt spitale in care oamenii se chinuie in mizerie nu implica absolutizarea exterminarii pisicilor de la bloc. Nu exista legatura directa de cauzalitate.
Problema felino-canina in Romania este atat de importanta, incat, intr-adevar, ar necesita implicarea statului. Cand se va rezolva (macar in parte), va putea fi externalizata complet sau partial catre ONG-uri.

+Quote Post
Vizitator_dx.
mesaj Sep 5 2008, 07:40 AM
Mesaj #94

Guests

Citeaza (tot ala cu Mhatma @ Sep 5 2008, 06:49 AM) *

ma mir ca nu mi-ai pus link www.google.ro ca doar se poate gasi orice pe internet

eu ziceam sa argumentezi de ce sustii ca un oras fara ciini vagabonzi este imoral

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Sep 5 2008, 07:47 AM
Mesaj #95

Guests

pt motanu-jegos - vezi ca pe forumuri nu aduc jigniri participantiilor la discutii ci se argumenteaza pe baza de argumente logice

ZOOFIL - iubitor de animale (Zoophilia, from the Greek ζῷον (zṓion, "animal") and φιλία (philia, "friendship" or "love") citat din wikipedia

+Quote Post
mesaj Sep 5 2008, 08:56 AM
Mesaj #96

Guests

Citeaza (dx @ Sep 5 2008, 07:40 AM) *
eu ziceam sa argumentezi de ce sustii ca un oras fara ciini vagabonzi este imoral

1. Era vorba de pisici, nu de caini. Asa, putem discuta de ciori, de ce nu ?!
2. Nu am spus ca un oras fara caini sau pisici vagabonzi/vagaboande este imoral. Am spus doar ca omararea in masa a acestora, ca unica metoda de "rezolvare" a problemei, este imorala si ne-etica (dupa cum dx sunt sigur ca stie, intre morala si etica exista substantiale diferente)

+Quote Post
Vizitator_motanu jegos.
mesaj Sep 5 2008, 08:59 AM
Mesaj #97

Guests

Citeaza (Musafir @ Sep 5 2008, 07:47 AM) *
pt motanu-jegos - vezi ca pe forumuri nu aduc jigniri participantiilor la discutii ci se argumenteaza pe baza de argumente logice

care jignire coane ? ia mai citeste odata ceam scris. in masa aia mare intru si io si matale si altii laugh.gif

+Quote Post
Vizitator_dx.
mesaj Sep 5 2008, 09:32 AM
Mesaj #98

Guests

RE: Am spus doar ca omararea in masa a acestora, ca unica metoda de "rezolvare" a problemei, este imorala

De ce ti se pare imoral sa omori caini si ti se pare moral sa omori porci,gaini vaci pesti etc?A ucide e ceva firesc in lumea in care traim. Ucidem pentru a exista. Fara sa ucidem animale sau plante am muri in cateva zile. Sau daca ucide macelarul noi suntem scutiti de pacat?Pentru cine ucide el daca nu pentru noi?

Mie mi se pare cea mai buna solutie sa le anulezi sursele de hrana asa cum maturi pe jos firmiturile ca sa nu apara gandacii sau soarecii. Mie mi se pare imoral sa hranesti caiini vagabonzi atata timp cat platim taxe pt ecarisaj,curatenie,politie,sanepid,antirabice si alte tratamente pentru cei care sau ales cu boli de pe urma "celui mai bun prieten al omului"- cunosc o persoana care poate manca numai biscuiti pt ca s-a infestat cu viermi de caine.

+Quote Post
Vizitator_contabilu.
mesaj Sep 5 2008, 10:14 AM
Mesaj #99

Guests

Divagam, divagam, divagam - 16% + vreo 9 % CAS si altele = aprox. 25 %. Si nu ma intereseaza cat cheltuieste angajatorul, ci cat ia omu' in mana. Da' nu de asta se vorbeste aici meshtere, ci despre primitivismul moral al aparatorilor solutiilor radicale.

pai de ce nu te intereseaza cat cheltuieste angajatorul? doar el te plateste. el scoate din buget suma x, ce nu ajunge la tine este oprit de catre stat prin diferite impozite. orice marire salariala de 100 ron pt tine (adica sa-i ai in mana) bate in 180 ron pt angajator (usor dublu). concluzia e ca ar trebui sa te intereseze cat plateste angajatorul (nu de alta dar daca nu mai are de unde o sa te intereseze brusc)

+Quote Post
Vizitator_Contabilu.
mesaj Sep 5 2008, 10:22 AM
Mesaj #100

Guests

Divagam, divagam, divagam - 16% + vreo 9 % CAS si altele = aprox. 25 %. Si nu ma intereseaza cat cheltuieste angajatorul, ci cat ia omu' in mana. Da' nu de asta se vorbeste aici meshtere, ci despre primitivismul moral al aparatorilor solutiilor radicale.

si ca sa nu mai "divagam" cum spuneai tu, uite calcul concret. incearca tu un artificiu de calcul sa duci impozitele in 16+9=25%

Pentru un salariu net de 2000 RON, uite cheltuielile angajatorului:

Contributia unitatii la asigurarile sociale (CAS) 19,50% 585.00 585.00
Contributia unitatii la asigurarile sociale de sanatate (CASS) 5,5% 165.00
Contributia unitatii la fondul de somaj 1% 30.00
Contributia unitatii la fondul de risc si accidente 0,5% 15.00
Contributia unitatii pentru Camera de munca 0,75% 23.00
Contributia unitatii la fondul de garantare a salariilor 0,25% 8.00
Contributia unitatii pentru concedii de boala si indemnizatii 0,85% 26.00

Contributia personalului la fondul de somaj 0,5% 14.00
Contributia personalului la asigurarile sociale de sanatate 6,5% 185.00
Contributia p ersonalului la asigurarile sociale (CAS) 9,5% 271.00
Impozitul pe veniturile din Salarii 378.00

Total cheltuieli 3658.00
Salariu net: 2002

Adica total taxe platite catre stat: 45.3 %

Explica-mi acum cum e cu divagarile alea. Daca te refereai la divagarile tale, e ok, am inteles.

+Quote Post
mesaj Sep 5 2008, 10:25 AM
Mesaj #101

Guests

Trecem in filosofie. Ok....
1. Unde am spus eu ca e moral sa omori porci, gaini, vaci si pesti ?! E poate necesar, pentru alimentatia noastra, dar nu neaparat moral.... Daca am fi chinezi, si am manca pisici si caini, argumentul dvs. poate ar rezista. Dar asa... De ce sa-i omori cand exista si alte solutii ?! Morale.
2. Nu exista caini si pisici salbatice in habitatele romanesti (exista Felix silvestris in padure, e altceva). Ce avem este strict rezultatul actiunilor noastre ! Sunt caini si pisici pentru ca oamenii, din diverse motive (de obicei idioate) si in diverse momente, le-au dat afara. Exemple: X si-a luat catel, dar prima oara cand a facut pipi pe covor l-a abandonat la colt de bloc. Y are o pisicuta, cand a facut pui, i-a trimis in strada. Z a avut casa, caine, pisici. A fost demolat pentru constructia Casei Poporului si animalele au fost abandonate. Exemplele pot continua la nesfarsit.
Care e concluzia fireasca ? Aceea ca existenta "vagabonzilor" n-i se datoreaza noua, oamenilor. Implicit avem o datorie morala pentru rezolvarea situatiei.
3. Interdependenta omului cu natura. Ati auzit de chestia asta ?! Populatia pisiceasca tine sub control populatia de soareci si sobolani, eventual pasaret, populatia canina pe cea felina. Nimic nu e intamplator.
4. Nu exista niciun medic veterinar pe aici, pe forum ? Ca sa se lamureasca si chestia asta cu "viermi de caine" ! Cum s-a ales cu "viermi de caine" ?! L-a pupat in bot ?! Gimme a break...

Discutam discutii... Imi ramane totusi speranta ca asa se dezvolta societatea civila si se sensibilizeaza conationalii in privinta problemelor delicate din Romania de azi (bolnava, inca bolnava......)

(nu ca ar conta, dar nu sunt patron, nu am jipan, nu sunt copil de bani gata)

As putea pune pariu ca dx sustine si pedeapsa cu moarte, pentru infractiuni grave, nu-i asa ?! M-as mira sa ma insel.....

+Quote Post
mesaj Sep 5 2008, 10:49 AM
Mesaj #102

Guests

Si ca sa revin la solutiile practice, dau un exemplu (metoda sterilizarii) din statul Utah, SUA:

Citeaza
Trap, Neuter, Return (TNR) Learn what it is and why it works

- 20 years of evidence shows that trap and kill programs are not effective population control methods for feral cats. The remaining few cats will breed, and in some cases over-breed to replace the missing cats.
- TNR has proven to be the most effective method of reducing the number of feral cats in a specific area over the long-term. It stops the problem because it stops the breeding.
- TNR saves taxpayers money by reducing wild cat populations which in most cases end up in municipal shelters and have to be euthanized.
-Feral cat caregivers, who did not create the overpopulation problem but rather responded to it, are able to preserve and protect the lives of these cats without adding to the problem. Feral cat caregivers provide day-to-day monitoring of the colony so that any newcomers can be quickly trapped and sterilized.
-The negative impact of the cats is greatly reduced simply by spaying/neutering and is further reduced as the number of cats decrease. No late-night howling, smelly male urine or unwanted kittens.
-Cat caregivers can also help resolve any cat related conflicts by providing humane cat deterrents which are available to keep cats away from areas in which they are not wanted.

Treaba asta, combinata cu EDUCATIA si PREVENTIA (proprietarii de pisici si catei sa-si sterilizeze animalele. Se reduce astfel si rata cancerului mamar la caini 1/2000 si la pisici 1/4000, mai ales daca sterilizarea se face inainte de aparitia primelor calduri) ar trebui sa functioneze pe termen mediu si lung.

Alte opinii ?!

+Quote Post
Vizitator_dx.
mesaj Sep 5 2008, 10:53 AM
Mesaj #103

Guests

[quote name='tot ala cu Mahatma' date='Sep 5 2008, 10:25 AM' post='3134']

RE:
1. Unde am spus eu ca e moral sa omori porci, gaini, vaci si pesti ?! E poate necesar, pentru alimentatia noastra, dar nu neaparat moral....

Deci poti pune problema daca e moral sau nu sa existam?

RE:
As putea pune pariu ca dx sustine si pedeapsa cu moarte, pentru infractiuni grave, nu-i asa ?! M-as mira sa ma insel.....

Da, sustin pedeapsa capitala pentru toti indivizii care sunt IRECUPERABILI pentru societate si asta nu pe principiul talionului (de razbunare) si nici sub pretextul punitiv (ca sa dai exemplu) ci pur si simplu economic - nu are rost sa dai banii pe puscarii si gardieni etc pentru a mentine in viata o fiinta care oricum nu mai este de nici un folos umanitatii.

+Quote Post
Vizitator_dx.
mesaj Sep 5 2008, 11:07 AM
Mesaj #104

Guests

chestia aia cu castrarea nu mi se pare nicidecum "umanista" deoarece mai chinui si animalele si nici nu rezolvi nimic cu asta.
In primul rand nu vei reusi niciodata sa castrezi toti indivizii si va ramne un numar suficient de perechi fertile care sa refaca rapid populatia (o catea poate fata cate 8 pui de 3-4 ori pe an) si in plus un animal castrat mai poate trai inca 10-15 ani si asa amani la nesfarsit rezolvarea problemei.
Aici e chestie de optiune: ori ii lichidezi prin masuri ieftine si simple ori te impaci cu ideea ca trebuie sa porti arma la tine permanent pt a te apara(cum am facut de atunci) si sa te dezinfectezi cu bromocet inainte de a manca o gogoasa pe strada sau de a te sterge la nas

+Quote Post
Vizitator_dx.
mesaj Sep 5 2008, 11:24 AM
Mesaj #105

Guests

Re castrare:
Am citit totusi o chestie interesanta undeva despre cum a fost eradicata o populatie de fluturi daunatori prin metode genetice.
S-au amestecat in populatie femele care aveau o boala genetica care le impiedica sa dea nastere de masculi viabili ci numai la femele care transmiteau boala mai departe. Astfel a aparut o asimetrie sexuala care a dus treptat la eradicarea daunatorului respectiv.

+Quote Post
mesaj Sep 5 2008, 11:28 AM
Mesaj #106

Guests

Citeaza (dx @ Sep 5 2008, 10:53 AM) *
Deci poti pune problema daca e moral sau nu sa existam?

Bineinteles ! De la Socrate si Platon s-a tot vorbit despre moralitatea existentei. Nu are sens sa dezvolt; nu acesta e subiectul si, in plus, nu cred ca as avea un auditoriu prea larg wink.gif

Citeaza
chestia aia cu castrarea nu mi se pare nicidecum "umanista" deoarece mai chinui si animalele si nici nu rezolvi nimic cu asta.

Haide dom'le, fii serios, dureaza cateva minute si se face sub anestezie. Nu e deloc traumatizant.

Citeaza
In primul rand nu vei reusi niciodata sa castrezi toti indivizii si va ramne un numar suficient de perechi fertile

Corect. Dar nici omorarea nu poati fi totala, tot vor scapa unele animale.

Citeaza
Da, sustin pedeapsa capitala pentru toti indivizii care sunt IRECUPERABILI pentru societate

Nu am ce sa comentez, asta spune TOTUL.....

By the way, eu sunt in concediu, de aia pot sta pe net. Domnia voastra, care luati doar 25% din salariu laugh.gif sunteti cumva acum la serviciu ?!

+Quote Post
mesaj Sep 5 2008, 11:30 AM
Mesaj #107

Guests

Citeaza (siski @ Sep 5 2008, 11:19 AM) *
esti un zoofil nenorocit ca majoritatea babetelor singure si nef.....

Daca prin zoofil intelegeti "iubitor de animale", da, sunt. Din fericire nu sunt singur, si nu ma refer doar la
Citeaza
majoritatea babetelor singure si nef

+Quote Post
Vizitator_VIZITATOR NEPOFTIT.
mesaj Sep 5 2008, 12:44 PM
Mesaj #108

Guests

Mi a mers la suflet cand un tip ia tras trei pumni in cap unuia care hranea cainii de la statia de metrou Piata Sudului ! Ia spus doar : " Din cauza ta ma au muscat canii !"
M am saturat de falsii iubitori de animale din Romania !

+Quote Post
Vizitator_reticeon.
mesaj Sep 5 2008, 07:46 PM
Mesaj #109

Guests

Zoonozele, boli pe care omul le ia de la diversele animale, ca urmare, de obicei a unor serioase greseli igienico-sanitare, sunt numeroase si printre ele hidatidoza, (chistul hidatic), are drept sursa frecventa porcul si cainele, intr-o stransa interdependenta. La oras este intr-adevar o raritate, insa in mediul rural, unde se intalnesc firesc aceste "verigi", porcul si cainele, infestarea umana cu tenia chistului hidatic e, (functie si de tara, de nivelul de civilizatie si de asistenta medico-veterinara,etc.), mai frecvent intalnita. Purtatorul, sursa teniei hidatice, este porcul, cainele se infesteaza ocazional, mancand chistii hidatici eliminati de porc. Tot asa se poate infesta si o pisica. La om, acest "vierme" ajunge numai datorita unor foarte grave carente sanitar-veterinare, cum am subliniat.
Asadar, nu animalele sunt raspunzatoare de bolile pe care, intamplator ele le transmit oamenilor si, daca ar fi dupa unii, neavizati, sa zicem, solutia ar constitui-o, radical si, vezi Doamne, "ieftin si simplu",de-a binelea exterminarea animalelor, cum ar veni, sa le mai aflam doar in farfurie ori pe la Gradina Zoologica...Cum ar veni, faptul ca exista un risc de gripa aviara ar determina, dupa unii, neavizati, sa spunem, necesitatea aberanta de a extermina pasarile, intai migratoarele si apoi , in aceeasi logica, pana si ciocarliile, privighetorile sau mai stiu eu care, pasarile cantatoare fiind si ele salbatice, natural...

Cel mai ciudat imi pare felul de a discuta haotic, ajungandu-se rapid la subiecte complet ratacite de topicul sau de tematica declarata pe forum; asta e o mare lipsa de respect, o necuviinta, un soi de destrabalare; cu atat mai departe de dialogul civilizat si civilizator cu cat se ajunge, inmarmuritor de repede, la insulte, la suburbanitati. Pacat de Dumnezeu, vorba aceea! Nici un subiect de forum nu merita o dezlantuire de basic-instincts, abjectiile trebuie evacuate altundeva, sa ne amintim cat de curate sunt pisicile, cat de mult apreciaza ele prospetimea si curatenia, atunci cand avem grija de ele cum se cuvine!

+Quote Post
Vizitator_reticeon.
mesaj Sep 6 2008, 07:36 AM
Mesaj #110

Guests

Mai bine sa aduc unele corective, cum nu sunt veterinar, nici nu-mi doresc sa fiu aici de exactitate stiintifica, totusi, unele lucruri trebuie precizate, de aceea revin asupra termenului de "zoonoza", care denota o boala a animalelor, eventual transmisibila la om, si, mai departe, referitor la "viermii" "de la caini", adica, cel mai probabil, hydatid worm, pe numele stiintific (parazitologie) "Echinococcus granulosus", tenia hidatica, acest parazit are o incidenta de 3-16% in anumite arealuri endemice, in SHEEP-raising countries, unde SHEEP dogs (also, all canids; only rarely,cats) ajung sa ingereze chisturile hidatice din carcase de ovine; astfel ca, in cazul asta nu numai porcul, ci si oaia este the intermediate host, porcul fiind gazda intermediara si pentru teniile worldwide raspandite, ca T. solium (pork tapeworm) si T. saginata (beef tapeworm). Multumesc pentru rabdarea cu care ati citit aceste precizari.

+Quote Post
Vizitator_ala de i se rupe gardul.
mesaj Sep 6 2008, 11:24 AM
Mesaj #111

Guests

Citeaza (reticeon @ Sep 6 2008, 07:36 AM) *
unele lucruri trebuie precizate: "zoonoza", hydatid worm, Echinococcus granulosus, solium (pork tapeworm) si T. saginata (beef tapeworm).

cocktailul de mai sus mi se pare ingrozitor, asa ca mai bine ne-am cinsti cu o bere rece. deci?

+Quote Post
Vizitator_ovidiu.
mesaj Sep 6 2008, 11:42 AM
Mesaj #112

Guests

Citeaza (Musafir @ Jul 10 2008, 11:58 AM) *
maxim 5 minute my ass .... ca m-au disperat asta primavara 3 saptamani in continuu

Invidios?
Macar ele sa faca sex... wink.gif

Is bune, manca soareci. Din pacate le este frica de sobolani.

+Quote Post
Vizitator_reticeon.
mesaj Sep 6 2008, 07:52 PM
Mesaj #113

Guests

Citeaza (ala de i se rupe gardul @ Sep 6 2008, 11:24 AM) *
cocktailul de mai sus mi se pare ingrozitor, asa ca mai bine ne-am cinsti cu o bere rece. deci?

Regret, trebuia sa trec acele precizari ca "raspuns" unei postari de ceva mai inainte; intre altele, e preferabila wikipedia, ce-i drept!...cat despre berea aceea, beti-o linistit in cinstea cui va place!

+Quote Post
Vizitator_anonymos.
mesaj Sep 6 2008, 08:32 PM
Mesaj #114

Guests

Citeaza (Bogdan @ Aug 19 2008, 07:29 PM) *
ma adresez celor care sunt impotriva pisicilor vagaboande, ce naiba aveti cu ele????? Va deranjeaza ca miauna la ferestrele voastre si nu va intarata prostia vecinilor si a celor care fac galagie in strada....(masini, motoare, claxoane la 12 noaptea......)????? Sunteti cu vaca, sau mai rau, va invadeaza spatiul privat.......? Ar fi frumos sa fie si la noi politia animalelor.... Nu mai am nimic de zis, traim in romania si ne-o meritam...

Ba fraiere iti spun eu ce sa faci ARUNCA pisica ,the best solution laugh.gif

+Quote Post
Vizitator_Gheorghe.
mesaj Sep 7 2008, 08:34 AM
Mesaj #115

Guests

"Adapostul" se cheama cuptorul Protan sau sala de mese a gradinii zoologice !
Astia care tanguiti dupa matze puneti mana de le luati la voi la domiciliu ! Sa va umple de purici si de TOXOPLASMA ! Intrebati un veterinar ce e aia si ce "beneficii" va nai poate aduce o pisika.

+Quote Post
Vizitator_nu.
mesaj Sep 7 2008, 10:19 AM
Mesaj #116

Guests

Citeaza (Gheorghe @ Sep 7 2008, 08:34 AM) *
TOXOPLASMA ! Intrebati un veterinar ce e aia si ce "beneficii" va nai poate aduce o pisika.

Ignoranta.... Poate mata papi kk de pisica.

[quote]Transmission may occur through:

Ingestion of raw or partly cooked meat, especially pork, lamb, or venison containing Toxoplasma cysts. Infection prevalence in countries where undercooked meat is traditionally eaten has been related to this transmission method. Oocysts may also be ingested during hand-to-mouth contact after handling undercooked meat, or from using knives, utensils, or cutting boards contaminated by raw meat.[7]
Ingestion of contaminated cat faeces. Drinking water contaminated with Toxoplasma.
Transplacental infection in utero.
Receiving an infected organ transplant or blood transfusion, although this is extremely rare.[7]
The cyst form of the parasite is extremely hardy, capable of surviving exposure to freezing down to −12 degrees Celsius (10 degrees Fahrenheit), moderate temperatures and chemical disinfectants such as bleach, and can survive in the environment for over a year. It is, however, susceptible to high temperatures

+Quote Post
Vizitator_MAIA.
mesaj Sep 7 2008, 10:33 AM
Mesaj #117

Guests

Citeaza (Bogdan @ Aug 19 2008, 07:29 PM) *
ma adresez celor care sunt impotriva pisicilor vagaboande, ce naiba aveti cu ele????? Va deranjeaza ca miauna la ferestrele voastre si nu va intarata prostia vecinilor si a celor care fac galagie in strada....(masini, motoare, claxoane la 12 noaptea......)????? Sunteti cu vaca, sau mai rau, va invadeaza spatiul privat.......? Ar fi frumos sa fie si la noi politia animalelor.... Nu mai am nimic de zis, traim in romania si ne-o meritam...

Sunt de acord si nu cu interventia lui Bogdan. Sunt de acord cu enervarea sa, dar nu cu ultima afirmatie. Chiar daca suntem in Romania, nu inseamna ca ne-o meritam. Mai ales ca nu e prea clar ce vrea sa ne spuna.
Am citit interventiile celor de mai sus... Sunt dezamagita de simplitatea si superficialitatea cu care se trateaza problema. E cu adevarat o lume medievala in plin Bucuresti de secol 21.
Ce nu inteleg e de ce se mai deschide gura si se pierde timpul pe net, cand foarte putini dintre cei ce scriu au cu adevarat o solutie in ceea ce priveste pisicile de cartier sau au o cat de mica intelegere si toleranta pentru aceste animale abandonate.
Da, e usor sa spui ca Romania e o tara barbara, e usor sa ii plangi de mila copilului de la metrou, e usor sa eutanasiezi cainii, e usor sa urli din cauza pisicilor... Dar cat de usor e sa te implici? Cat de usor e sa te apleci asupra unui lucru atat de mic, dar viu, care depinde de tine? Cat de usor e sa cauti metodele corecte pentru a rezolva o problema care te deranjeaza?
As vrea sa va rog ceva: nu mai scrieti, atata timp cu nu stiti nimic despre pisici, despre legile lor si propriile voastre legi, despre voi insiva si automaretia voastra!
Nu mai pierdeti timpul cu asa zise pareri, cu barfe ieftine de cartier sau cu scuze patetice, care nu va ridica deasupra celor despre care comentati, si incercati, mai intai de toate sa va intelegi pe voi, istoria locului pe care calcati... Poate ca daca veti afla mai multe despre Bucuresti, nu veti mai judeca asa animalele abandonate... Poate daca ati afla ca orasele sunt un apanaj al omului, nu veti mai judeca asa simplist totul.
Tratati pisicile ca pe niste gunoaie, va simtiti deasupra lumii lor (care de altfel e minunata), uitand ca sunt propriile voastre gunoaie.
Va indopati cu minciuni despre propria importanta, va inchideti usa apartamentului, va aruncati gunoiul la ghena si aveti impresia ca suneti perfecti.
Ei bine, daca v-ar calca masina pe strada, daca v-ar lua casa foc, daca v-ati arunca cu capul in jos de la etaj, daca copilul vostru s-ar imbolnavi, cui i-ar pasa cu adevarat? Desigur ca doar voua. Restul doar ne-am preface. Pentru nonidioti. Sau bine, fie, si pentru ei

+Quote Post
mesaj Sep 7 2008, 11:26 AM
Mesaj #118

Guests

Asa este Maia...

Ceea ce nu stiu multi, este ca in legislatia Romaniei exista deja norme referitoare la protectia animalelor, in primul rand L 205/2004 http://www.vier-pfoten.ro/website/output.php?idfile=1819 si http://www.vier-pfoten.ro/website/uploads/...r_9din_2008.pdf

Art. 7 prim spune clar [quote]Art. 7

+Quote Post
Vizitator_Miaua.
mesaj Sep 7 2008, 08:39 PM
Mesaj #119

Guests

Citeaza (Giani @ Jul 10 2008, 10:30 AM) *
...pisicile tin nr. rozatoarelor sub control, cainii nu fac nimic.

Cainii tin numarul pisicilor sub control! tongue.gif

+Quote Post
Vizitator_Bogdan.
mesaj Sep 8 2008, 09:33 AM
Mesaj #120

Guests

Citeaza (MAIA @ Sep 7 2008, 10:33 AM) *
Sunt de acord si nu cu interventia lui Bogdan. Sunt de acord cu enervarea sa, dar nu cu ultima afirmatie. Chiar daca suntem in Romania, nu inseamna ca ne-o meritam. Mai ales ca nu e prea clar ce vrea sa ne spuna.
Am citit interventiile celor de mai sus... Sunt dezamagita de simplitatea si superficialitatea cu care se trateaza problema. E cu adevarat o lume medievala in plin Bucuresti de secol 21.
Ce nu inteleg e de ce se mai deschide gura si se pierde timpul pe net, cand foarte putini dintre cei ce scriu au cu adevarat o solutie in ceea ce priveste pisicile de cartier sau au o cat de mica intelegere si toleranta pentru aceste animale abandonate.
Da, e usor sa spui ca Romania e o tara barbara, e usor sa ii plangi de mila copilului de la metrou, e usor sa eutanasiezi cainii, e usor sa urli din cauza pisicilor... Dar cat de usor e sa te implici? Cat de usor e sa te apleci asupra unui lucru atat de mic, dar viu, care depinde de tine? Cat de usor e sa cauti metodele corecte pentru a rezolva o problema care te deranjeaza?
As vrea sa va rog ceva: nu mai scrieti, atata timp cu nu stiti nimic despre pisici, despre legile lor si propriile voastre legi, despre voi insiva si automaretia voastra!
Nu mai pierdeti timpul cu asa zise pareri, cu barfe ieftine de cartier sau cu scuze patetice, care nu va ridica deasupra celor despre care comentati, si incercati, mai intai de toate sa va intelegi pe voi, istoria locului pe care calcati... Poate ca daca veti afla mai multe despre Bucuresti, nu veti mai judeca asa animalele abandonate... Poate daca ati afla ca orasele sunt un apanaj al omului, nu veti mai judeca asa simplist totul.
Tratati pisicile ca pe niste gunoaie, va simtiti deasupra lumii lor (care de altfel e minunata), uitand ca sunt propriile voastre gunoaie.
Va indopati cu minciuni despre propria importanta, va inchideti usa apartamentului, va aruncati gunoiul la ghena si aveti impresia ca suneti perfecti.
Ei bine, daca v-ar calca masina pe strada, daca v-ar lua casa foc, daca v-ati arunca cu capul in jos de la etaj, daca copilul vostru s-ar imbolnavi, cui i-ar pasa cu adevarat? Desigur ca doar voua. Restul doar ne-am preface. Pentru nonidioti. Sau bine, fie, si pentru ei

Ai dreptate, afimatia mea a fost facuta in ideea de a constientiza cat de ipocriti sunt unii...dintre romani
Am vazut oameni care arunca chistocurile de tigari pe strada, copii mici care arunca diferite gunoie, ambalaje fara ca parintii sa le zica ceva si pe urma se plang ca stau intrun oras mizer, poluat, galagios si pe deasupra populat de animale nedorite.
Hai sa fim seriosi, cand tu, roman iti arunci gunoiele pe strada si nu in cos, incepi sa strigi tare ca tie frica de pureci ???
Traim in orase pe care le meritam.....

+Quote Post

8 Pagini V  « < 2 3 4 5 6 > » 
Reply to this topicStart new topic
4 Utilizatori care citesc acest topic (4 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 16th October 2019 - 07:43 AM