IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

8 Pagini V  « < 4 5 6 7 8 >  
Closed TopicStart new topic
> Prima casa: sfaturi si sugestii?
Vizitator_Vizitator_iulian..
mesaj Dec 6 2013, 12:14 AM
Mesaj #151

Guests

Citeaza (puia @ Dec 3 2013, 11:53 AM) *
urgent. buna ziua, Am obtinut toate aprobarile de la banca, vanzatorul nu vrea sa semnam actele decat in data de 20 dec. ca sa intre in posesia banilor vor trece sarbatorile de iarna, nu stiu cat pot sa astete banca. si antecontractul expira in 31 dec. se poate face ceva in acest sens la banca? sau la notar sa il oblige sa incheie cv...va rog ajutati-ma

daca ai facut la BRD in 1-2 zile are bani in cont .
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_Vizitator_iulian..
mesaj Dec 6 2013, 12:18 AM
Mesaj #152

Guests

Citeaza (puia @ Nov 20 2013, 09:18 AM) *
am facut singura (necasatorita) un imprumut prin prima casa, am cumparat o garsoniera, iar cu ratele ma ajuta si prietenul meu, as vrea sa il trec si pe el pe locuinta ptr ca a bagat deja multi bani in ea, cum as putea face asta, el are contract de munca pe perioada determinata si ac.cauza nu am putut face imprumutul impreuna. eu am o sora vitrega dupa tata, parintii traiesc, in caz de deces al meu cine sunt mostenitori, copii nu am, vreau sa ii trec prietenului meu 1/2 din garsoniera ce sanse sunt…multumesc

ma aflu intr`o situatie de genul tau . de la banca mi sa zis ca abia dupa 5 ani pot sa imi trec iubita in actele casei (un act aditional la actul de vanzare cumparare) pana atunci is singur in acte .

+Quote Post
Vizitator_puia.
mesaj Dec 10 2013, 04:43 AM
Mesaj #153

Guests

Citeaza (Vizitator_iulian. @ Dec 6 2013, 12:14 AM) *
daca ai facut la BRD in 1-2 zile are bani in cont .

MERSI MULT DE TOT

+Quote Post
Vizitator_PUIA.
mesaj Dec 10 2013, 04:45 AM
Mesaj #154

Guests

Citeaza (Vizitator_iulian. @ Dec 6 2013, 12:18 AM) *
ma aflu intr`o situatie de genul tau . de la banca mi sa zis ca abia dupa 5 ani pot sa imi trec iubita in actele casei (un act aditional la actul de vanzare cumparare) pana atunci is singur in acte .

CAM DA, MI SE PARE AIUREA EU PLATESC, EU RASPUND PE CINE AM TRECUT PE VC, TRE SA ASTEPT 5 ANI??? MERSI MULT

+Quote Post
Vizitator_lavinia.
mesaj Feb 4 2014, 02:42 PM
Mesaj #155

Guests

Buna, eu am incercat la CEC, BCR, Unicredit, Transilvania si Banca Romaneasca... Ma incadram la toate la o suma de 150.000 lei..
M-am decis sa merg la Banca Romaneasca deoarece la finalul perioadei de creditare ve-i restitui cea mai mica suma:
la 150.000 lei imprumutati - se achita 265.700 lei (BROM)
la 150.000 lei imprumutati - se achita aprox 350.000 lei (BCR)

La CEC primeam o suma mai mare dar ma enerveaza birocratia si faptul ca sunt numai doamne care vor sa scape de tine..

Am depus actele la BROM pe 30 ian.. Mi-am mai solicitat in plus balantele (deoarece lucrez la mai multe firme)..
In principiu mi s-a spus ca este totul ok.. dar astept raspunsul de la analiza financiara..

Am un venit net cumulat de 2069 lei/luna

Bafta tuturor!

+Quote Post
Vizitator_Adriana.
mesaj Feb 14 2014, 12:27 PM
Mesaj #156

Guests

Citeaza (lavinia @ Feb 4 2014, 02:42 PM) *
Buna, eu am incercat la CEC, BCR, Unicredit, Transilvania si Banca Romaneasca... Ma incadram la toate la o suma de 150.000 lei..
M-am decis sa merg la Banca Romaneasca deoarece la finalul perioadei de creditare ve-i restitui cea mai mica suma:
la 150.000 lei imprumutati - se achita 265.700 lei (BROM)
la 150.000 lei imprumutati - se achita aprox 350.000 lei (BCR)

La CEC primeam o suma mai mare dar ma enerveaza birocratia si faptul ca sunt numai doamne care vor sa scape de tine..

Am depus actele la BROM pe 30 ian.. Mi-am mai solicitat in plus balantele (deoarece lucrez la mai multe firme)..
In principiu mi s-a spus ca este totul ok.. dar astept raspunsul de la analiza financiara..

Am un venit net cumulat de 2069 lei/luna

Bafta tuturor!

Buna,

Ai reusit sa iti iei creditul la Banca Romaneasca?

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Feb 21 2014, 02:26 PM
Mesaj #157

Guests

Citeaza (Adriana @ Feb 14 2014, 12:27 PM) *
Buna,

Ai reusit sa iti iei creditul la Banca Romaneasca?

Buna!
Nu am reusit la Banca Romaneasca pentru ca nu au vrut sa-mi cumuleze toate veniturile salariale (lucrez la mai multe firme).
Am depus la Unicredit (aici se cumuleaza veniturile salariale de la firme unde ai vechime min 3 luni, si min 1 an vechime in munca)

+Quote Post
Vizitator_Vizitator_alin..
mesaj Feb 23 2014, 10:32 PM
Mesaj #158

Guests

salutare , eu momentan nu lucrez cu carte de munca , la inceputul lunii martie am vorbit sa mi se faca , daca mi se va incepe salariul de 1500 de ron in prima luna respectiv 1800 ( aprilie ) si 2200 ( mai ) SALARIU NET , credeti ca voi avea probleme sa nu mi se acorde credit ?? sau sa mi se treaca de inceput 2200 sau mai mult ??, mentionez ca sotia are vechime de 6 ani unde lucreaza si are salariul de 1200 ron NET , eventual as baga si socri ca coplatitori , as avea sanse sa se aprobe ??

multumesc

cu stima

+Quote Post
Vizitator_lavinia.
mesaj Feb 24 2014, 01:25 PM
Mesaj #159

Guests

Citeaza (Vizitator_alin. @ Feb 23 2014, 10:32 PM) *
salutare , eu momentan nu lucrez cu carte de munca , la inceputul lunii martie am vorbit sa mi se faca , daca mi se va incepe salariul de 1500 de ron in prima luna respectiv 1800 ( aprilie ) si 2200 ( mai ) SALARIU NET , credeti ca voi avea probleme sa nu mi se acorde credit ?? sau sa mi se treaca de inceput 2200 sau mai mult ??, mentionez ca sotia are vechime de 6 ani unde lucreaza si are salariul de 1200 ron NET , eventual as baga si socri ca coplatitori , as avea sanse sa se aprobe ??

multumesc

cu stima

Depinde la ce banca te duci.
De ex la BROM trebuie sa ai min 1 an vechime

La Unicredit trebuie sa ai min 3 luni la ultimul angajator si min 1 an lucrat pana la depunerea dosarului..
Ori daca tu te angajezi prima oara cu carte de munca in martie..
iar ca si idee la un venit NET lunar de 1776 - BROM imi acorda 150.000 lei (aici nu iti ia in considerare toate veniturile, motiv pt care dosarul mi-a fost respins)

iar la Unicredit la un venit NET lunar de 2069- imi acorda 146.000 lei (acum astept aprobarea fin de la ei, totul e ok)

+Quote Post
mesaj Feb 24 2014, 09:14 PM
Mesaj #160

Guests

la unicredit tiriac ??? am citit si multa lume se plange de ei , pe mine ma intereseaza care are perioada minima de angajare de la ultimul loc de munca

se poate sa contracteze doar sotia cu parinti ei ca codebitori ?? dar asa nu se atinge venitul pe familie de 3500-4000

+Quote Post
mesaj Feb 25 2014, 08:02 PM
Mesaj #161

Guests

ma gandeam la o chestie

daca divortez de sotia si prin notar ma angajez ca ea sa primeasca 2500 de ron lunar ( pensie alimentara ) se considera venit ???

la primul calcul ar fi 1200+2500 =3700 de ron venitul ei legal , si ar trebui sa i dea

un sfat , ajutor merci .

cand a auzit nevasta-mea a zis ca prefera sa stam cu chirie decat sa divortam , i am zis binentele ca poate sa pastreze numele

+Quote Post
Vizitator_lav.
mesaj Feb 27 2014, 02:49 PM
Mesaj #162

Guests

Citeaza (Vizitator_alin. @ Feb 25 2014, 08:02 PM) *
ma gandeam la o chestie

daca divortez de sotia si prin notar ma angajez ca ea sa primeasca 2500 de ron lunar ( pensie alimentara ) se considera venit ???

la primul calcul ar fi 1200+2500 =3700 de ron venitul ei legal , si ar trebui sa i dea

un sfat , ajutor merci .

cand a auzit nevasta-mea a zis ca prefera sa stam cu chirie decat sa divortam , i am zis binentele ca poate sa pastreze numele

smile.gif)) BROM nu ia in considerare toate tipurile de venit, asta chiar daca in oferta lor spun ca iti cumuleaza toate veniturile.
Trebuie sa ai min 1 an vechime in munca fara intreruperi (adik de la 01.2013 pana acum sa nu fi avut intreruperi- regula la Banca Romaneasca).
Am depus la Unicredit pt ca firmele la care lucrez sunt un grup, si au acolo un cont de grup, motiv pentru care nu mai trebuie sa
duc tot felul de adeverinte (ei vad in sistem apartenenta la un grup de SC).
Plus de asta nu e dif foarte mare intre BROM si Unicredit.
La BROM imi iesise o rata de 796 lei/lunar (fara comisionul catre fond care se plateste o data pe an)
La Unicredit mi-a iesit o rata de 860 lei (care scade progresiv in cei 30 ani de creditare, si include o asigurare de viata).

La BROM restituiam aprox. 270.000 lei, iar la Unicredit cu 4000 lei mai mult. Deci difertenta nu e f mare.
Am depus dosarul complet pt analiza fin pe 19.02. Acum astept raspunsul biggrin.gif

+Quote Post
Vizitator_Adnana.
mesaj Mar 12 2014, 08:20 PM
Mesaj #163

Guests

Buna seara,din cei care au aplicat la BROM pt creditul prima casa,in cat timp vi s-a dat preaprobare?

+Quote Post
Vizitator_Georgiana.
mesaj Mar 14 2014, 02:48 PM
Mesaj #164

Guests

Buna ziua,
Daca tot sunteti la acest subiect, vin si eu cu un sfat, apelati la ajutorul unor persoane care stiu ce inseamna tot acest proces de achizitie.
Dupa 4 luni in care am depus peste 6 dosare la banci diferite din Bucuresti, nervi, timp, dezamagiri, unele nu mi-au acceptat varsta, altele locuinta gasita, lipsa codebitorilor etc., un prieten mi-a recomandat o firma de consultanta financiara, am zis "hai sa o fac si pe asta", cu mare indiferenta m-am intalnit cu o echipa de oameni care la prima vedere erau doar tineri si frumosi, dupa o discutie de doua ore, am plecat cu o speranta, acum, dupa 3 saptamani nu-mi vine sa cred ca scap de statutul de chiriasa si incep procesul de mutare in casa mea.
Oamenii acestia au stiut exact la ce banca imi pot depune dosarul, mi-au cautat apartament cum mi-am dorit eu, iar partea juridica a fost sustinuta in totalitate astfel incat sa nu fie un pericol de a-mi pierde banii de avans.(daca nu te pricepi ai toate sansele ).
Multumesc echipa Top Advisor!!!
Le fac reclama pentru ca merita.
Georgiana Nicolae

+Quote Post
Vizitator_Daniela.
mesaj Mar 18 2014, 04:50 PM
Mesaj #165

Guests

Buna ziua,

As avea si eu nevoie de o parere sau un sfat, am aplicat la prima casa pentru proiect dezvoltat de BCR, Citadella. Acum am insistat foarte mult sa dobandim rapid banii sa putem onora contractual dar acum am aflat ca exista problem foarte mari, ca nu au autorizatie de incendiu din cauza unor vicii mari de constructie. Cum sa procedez? sa continui sa cer creditul? pot locui asa?

+Quote Post
Vizitator_Vizitator_Mirela..
mesaj Mar 20 2014, 08:43 PM
Mesaj #166

Guests

Citadella? cea de langa auchan????? nu pot sa cred!

+Quote Post
Vizitator_Viorel Eftimie.
mesaj Jul 17 2014, 08:44 AM
Mesaj #167

Guests

Salutare, si eu am tras ceva pana am reusit sa obtin creditu pentru prima casa. Acte peste acte, am batut nu stiu cate drumuri saptamanale la banca, birocratie mare, dar pana la urma se merita. Si zic asta pentru ca intr-un final am reusit sa-mi cumpar si eu apartamentul mult dorit, nu mai zic si aici prin cate am trecut cu agentiile, dar finalul a fost fericit. Mi-am luat casa mea in reclamaidioata, un apartament nou cu 2 camere la 50.000 euro. Am vrut neaparat sa fie nou, sa nu fi locuit cineva inainte si sa nu mai depind de proprietari, chirii si tot felul. E o investitie destul de mare, dar se merita au facilitati foarte bune, paza, mijloacele de transport sunt aproape si nu a mai trebui sa investesc bani in renovari, deci per total zic ca am iesit pe plus. Mi-am indeplinit visul de a-mi lua apartamentu meu. Mafta si voua, inarmati-va cu rabdare si in cele din urma veti reusi! Numai bine!

+Quote Post
Laura_V
mesaj Aug 26 2014, 11:39 AM
Mesaj #168

Nou venit
*

Grup: Membri
Postari: 4
Inscris: 26-August 14
Utilizatorul numarul: 33 145

Parerea mea e ca decat sa platesti o chirie mai bine te lupti putin si-ti iei apartamentul tau, macar stii in ce bagi banii. Dupa multe luni de alergat pe la diverse banci si o multime de vizionari de apartamente am reusit. M-am mutat intr-un apartament de doua camere intr-un complex rezidential din nordul Bucurestiului, foarte aproape de podul Pipera-Tunari. Va zic ca se merita toata alergatura aia. Apartamentul e foarte ok, complexul are o multime de facilitati: piscina, sala de fitness si daca nu ai masina, sunt mijloace de transport care circula regulat. Eu zic ca e o alegere buna si ca se merita intotdeauna sa investesti in viitorul tau smile.gif

+Quote Post
Vizitator_naveta dom perignon.
mesaj Aug 26 2014, 04:57 PM
Mesaj #169

Guests

Citeaza (Laura_V @ Aug 26 2014, 11:39 AM) *
Parerea mea e ca decat sa platesti o chirie mai bine te lupti putin si-ti iei apartamentul tau, macar stii in ce bagi banii. Dupa multe luni de alergat pe la diverse banci si o multime de vizionari de apartamente am reusit. M-am mutat intr-un apartament de doua camere intr-un complex rezidential din nordul Bucurestiului, foarte aproape de podul Pipera-Tunari. Va zic ca se merita toata alergatura aia. Apartamentul e foarte ok, complexul are o multime de facilitati: piscina, sala de fitness si daca nu ai masina, sunt mijloace de transport care circula regulat. Eu zic ca e o alegere buna si ca se merita intotdeauna sa investesti in viitorul tau smile.gif

Ah, e un trafic magnific, e ca o naveta de Ploiesti, o ora dus, o ora intors, o caruta de bani pe benzina. Mai bine stau in centru. Costa ceva mai mult dar n-am doua ore pe zi de pierdut in trafic.

+Quote Post
Vizitator_camelia.
mesaj Sep 3 2014, 08:27 PM
Mesaj #170

Guests

Citeaza (Marius @ Aug 26 2009, 07:24 AM) *
Stiu ca s-a scris mult in presa despre acest program, am vazut si un reportaj/interviu facut de catavenci cu primii oameni din program, insa as vrea sa stiu daca sunt oameni care au aplicat si in ce conditii, chestii care nu apar in presa. Familia mea are un venit lunar de 4000 roni pe luna, nu mai avem credite, avem un copil nou nascut si stam cu chirie. As vrea sa stiu daca exista cineva intr-o situatie asemanatoare si cum s-a descurcat. Stiu ca sunt mai multe banci implicate in program, m-am uitat pe site-uri, dar nu stiu la care ar fi mai avantajos sa merg. Conditii ascunse sau orice alte informatie sunt binevenite. Multumesc. Marius

Buna.
Sunt consultant financiar bancar, va pot ajuta sa gasiti cea mai avantajoasa banca pentru dumneavoastra care sa va acorde creditul pentru locuinta. Ma puteti contacta pe mail reclamaPEnaiba@yahoo.com pentru a va raspunde la orice intrebare. Multumes!

+Quote Post
Laura_V
mesaj Sep 5 2014, 01:15 PM
Mesaj #171

Nou venit
*

Postari: 4
Inscris: 26-August 14
Utilizatorul numarul: 33 145

Citeaza (naveta dom perignon @ Aug 26 2014, 04:57 PM) *
Ah, e un trafic magnific, e ca o naveta de Ploiesti, o ora dus, o ora intors, o caruta de bani pe benzina. Mai bine stau in centru. Costa ceva mai mult dar n-am doua ore pe zi de pierdut in trafic.

Daca faci naveta Ploiesti – Bucuresti in mod curent, te inteleg si intr-adevar poate e mai avantajos sa stai in centru. Eu stau in acest complex spre deosebire de tine si vorbesc din propria experienta. Inainte, cand stateam in Tineretului si trebuia sa ajung la birou in Stefan cel Mare faceam 50 de minute, mai mult decat fac acum, cand stau langa Bucuresti.

+Quote Post
Vizitator_desigur, desigur.
mesaj Sep 5 2014, 03:39 PM
Mesaj #172

Guests

Citeaza (Laura_V @ Sep 5 2014, 01:15 PM) *
Daca faci naveta Ploiesti – Bucuresti in mod curent, te inteleg si intr-adevar poate e mai avantajos sa stai in centru. Eu stau in acest complex spre deosebire de tine si vorbesc din propria experienta. Inainte, cand stateam in Tineretului si trebuia sa ajung la birou in Stefan cel Mare faceam 50 de minute, mai mult decat fac acum, cand stau langa Bucuresti.

E amuzant cum iti imaginezi ca nu imi dau seama ca esti agent imobiliar in cautare de clienti. Apropo, din Tineretului in Stefan cel Mare sunt 5-6 statii de metrou, asta inseamna 20 minute. Nici minciunile imobiliarilor nu mai sunt ce-au fost smile.gif

+Quote Post
gheorghe.danila1...
mesaj Sep 8 2014, 11:41 AM
Mesaj #173

Nou venit
*

Postari: 1
Inscris: 8-September 14
Utilizatorul numarul: 33 169

Va salut , EU NU SUNT AGENT IMOBILIAR ,am un apartament de vanzare in Drumul Taberei in spatele policlinicii langa liceul Moisil intr-un bloc tip z construit dupa 77 pentru ziaristi ,inca mai stau cativa ce lucreaza pe la ziare fara pretentii,blocul nu are probleme seismice este din beton cu 2 lifturi cu interfon cu supraveghere video,doresc sa negociez cu clientul insa apar numai rechinii astia de agenti imobiliari se poate si credit imobiliar.

+Quote Post
Vizitator_Cristina Constantin.
mesaj Oct 24 2014, 09:25 AM
Mesaj #174

Guests

Va sfatuiesc din suflet sa NU va duceti la aceasta banca pentru creditul Prima Casa, si probabil ca experienta e la fel si cu alte credite.

O sa povestesc experienta noastra foarte recenta.

La sfarsitul lui august, ne-am hotarat sa luam creditul prin ING intrucat ei abea intrasera in program in timp ce la alte banci fondurile se epuizau. Pe langa asta, rata ne iesea undeva cu 80 de lei mai mica pe luna fata de competitori. Noi gasisem deja apartamentul mult dorit, si tocmai ca sa nu il pierdem avand si un pret foarte bun(45.000 fara acte, 2 camere la Piata Sudului), socrii ne-au ajutat si l-au cumparat ei, urmand ca noi sa il cumparam de la ei prin creditul Prima Casa de indata ce obtinem banii.

Zis si facut, am mers la ING GORJULUI, intrucat socrii mei o cunosteau pe sefa de agentie.
Sotul meu a luat de la ei adeverinta de venit(desi aplicam impreuna fiind casatoriti, doar el este platitor), a dat-o la munca, unde a durat 1 saptamana sa i-o completeze, apoi a trimis-o pe mail domnului care ne preluase de la banca. Insa SURPRIZA, domnul intrase in concediu pt o saptamana, asa ca mailul nostru cu adeverinta de venit a zacut in spam-ul dansului probabil, timp de o saptamana. Bun, se intoarce domnul din concediu si ii spune sotului sa mai aduca niste acte in completare de pe la fostele locuri de munca(desi el are vechime totala de 6 ani, domnii vroiau musai dovada de incetare de la fostul loc de munca, desi la actualul are 1 an). In fine, ii trimitem ce a mai cerut, mai dureaza cateva zile toata chestia asta, apoi inca cateva pana le-a analizat.
Am fost la notar sa facem antecontractul, intrucat vanzatorii fiind socrii nu avea ce sa intervina ca sa pierdem avansul si alte situatii de genul, am zis sa il facem cat mai repede ca sa scapam de un stres. Am sunat si la banca, am intrebat daca sa il facem sau nu, ei au zis ca e ok sa il facem. Cand am ajuns la notar, vedem un alt cuplu care completa declaratie pe proprie raspundere ca nu mai detin alt imobil. Noua banca nu ne spusese nimic, stiam asa ceva din auzite insa nu stiam cand anume trebuie. Sunam la banca, la notariat fiind, si intrebam daca ne trebuie si noua asa ceva, si de unde luam declaratia tip specifica fiecarei banci. Ne-au spus ca ne trebuie(evident), ne-au trimis pe mail formularul dupa lungi insistente(cam jumate de ora), am fugit la cel mai apropiat centru de printare si l-am scos. Ajunsi in fata notarului, ne intreaba cate exemplare vrem, ca si asta e in functie de banca. Zicem ca nu stim, ca nu ni s-a spus. Sunam la banca de cateva ori, nu mai raspunde nimeni. In final am facut cate 3 de fiecare, ca sa fim siguri. Semnam antecontractul pe 27.09.
Apoi banca ne spune ca ne trebuie extras de carte funciara de informare pentru cand trimit spre Fond, sa il scoatem dupa evaluare. Zicem ok, comandati evaluarea, ca sa ne grabim cat putem. Tot dupa lungi insistente si telefoane peste telefoane am reusit sa ii facem sa ne plaeze comanda la firma de evaluari. Am platit, si ne-a programat peste cateva zile la evaluare. S-a facut evaluarea, totul a decurs ok. Dl evaluator mi-a spus ca el in maxim o zi trimite raportul la banca. Trece o zi, trec doua, trec trei, nu mai primeam niciun raspuns. Sunam la banca, ne spune ca inca nu il au. Mai asteptam o zi, sunam evaluatorul, ne zice ca el l-a trimis exact dupa o zi asa cum ne-a spus ca va face. Mai trec cateva ore si ne suna si banca, ca au primit raportul si sa mergem sa scoatem extras de cf. A, si foarte important, ne spune ca imobilul a fost subevaluat. Noi am pus 53.000 euro pret imobil in antecontract, urmand ca banca sa ne finanteze aprox 50.000 eur, adica fara avans.(da, pretul a crescut de la 45 la 53 pt ca apartamentul s-a renovat complet intre timp, dupa gusturile noastre si pe banii socrilor, plus actele notariale de la cumpararea imobilului, am ajuns la suma asta care trebuie sa le-o restituim).
Panica panica, am fost subevaluati, tre sa modificam toate actele, tre sa vedem cum ne descurcam cu banii. Intre timp noi am depus pentru extras, care a iesit in 3 zile(desi am platit taxa de urgenta, aici si notarul a fost "super"). A doua zi dupa ce au avut ei raportul de evaluare noi am dus restul de documente, respectiv antecontractul si extrasul de carte funciara. Am intrebat cam cat dureaza sa trimita la fond si sa se intoarca, mi-a zis ca Marti cel tarziu(era Joi) cei din sediul central trimit dosarul la Fond, dupa ce il analizeaza si ei. Deci in total in 2 sapt maxim avem banii. Noroc ca mi-a dat prin minte sa intreb cum facem avand in vedere ca a fost subevaluat apartamentul, ce trebuie sa facem si ce suma primim pana la urma. Se uita ea prin calculator si isi da seama ca defapt a fost chiar supraevaluat cu 1.000 de euro, adica la 54.000. Se uitase in craci si ne-a facut sa nu mai avem liniste o zi si o noapte doar pt ca ea nu a fost in stare sa verifice calumea o informatie inainte sa o dea mai departe clientului(adica noi).
Am uitat sa zic ca intre timp, domnul care ne-a preluat dosarul initial a intrat (iar) in concediu o sapt. si ne-a preluat o colega de-a lui, adica tocmai aceasta care da palpitatii oamenilor cu informatii eronate. Pe langa asta tot ne repeta ca ea are multe dosare, si le-a preluat si pe ale lui pana se intoarce el, si ca e greu, si etc. De parca ma interesa pe mine ce probleme are ea, sau eu ma plangeam cu ale mele la ea. In fine.
Plec acasa bucuroasa ca o sa primim cei 50.000 mult visati. Vine luni, vine marti, nu primim niciun semn. Intre timp eu verificam din ora in ora statusul dosarului pe site-ul Fondului, unde nici macar nu aparea solicitarea noastra. Ii sun marti, imi zice ca dosarul e la sediul central si ei nu stiu ce se intampla, de ce dureaza atat. Vine miercuri, si sotul primeste telefon ca dosarul a fost respins, atentie, pt ca lipseste un perete dintre bucatarie si hol, perete ce apare pe releve si in casa nu e. A reiesit la raportul de evaluare. Dar de ce timp de aproape 2 sapt cat au avut raportul in brate nu ne-au putut spune ca nu e ok? De ce a trebuit sa pierdem acest timp de pomana? De ce evaluatorul nu ne-a zis la evaluare ca nu e ok? Ramane un mister. Ne zice ca singura optiune e sa punem peretele la loc si sa facem o reevaluare, sau sa luam un credit ipotecar normal, ceea ce se excludea din start pt ca nu avem 15% avans si trebuia sa restituim 50.000 socrilor si nu mai putin, cat am fi primit prin alt credit.
Apuca-te si cauta muncitori, cauta solutii, plangi de nervi. Noroc ca tatal meu se pricepe in acest domeniu, s-a apucat el si cu ajutorul nostru in doua zile peretele a fost gata. A mai durat un weekend ca eu si sotul sa il zugravim, intre timp vineri am sunat la banca sa ne reprogrameze la o alta evaluare luni, adica cat de repede puteam noi sa refacem peretele. Intreb, nu cumva imi trebuie un extras CF nou, pt ca cel initial urma sa expire Miercuri, deci la 2 zile dupa ce se facea reevaluarea, deci abea cand raportul de evaluare nou iesea. Zice ca da, si sa ma duc luni sa solicit altul. Luni s-a reevaluat apart, eu am fost sa solicit un alt extras. Miercuri a iesit extrasul, iar joi dimineata eram cu el la banca. Noul raport de evaluare a iesit ok. Am intrebat iar: cat mai dureaza pana avem banii? Acelasi raspuns, cam 2 saptamani.

Si iata dragii mei, cum am depus (din nou) dosarul complet joi 16.10 la ING Gorjului, si nici pana acum vineri 24.10 nu mai avem nicio informatie. Am sunat ca disperatii de marti incoace zilnic, la sediul Gorjului, la sediul central, la call center. Nimeni nu stie de ce, dau vina unii pe altii, nu ni se da niciun raspuns. Cu alte cuvinte luni ne expira si cel de-al doilea extras, deci daca nu ajunge printr-o minune dosarul la fond pana luni la pranz ar trebui sa scoatem un alt extras, si peste 3 zile cand iese sa il ducem iar la Gorjului, si iar sa asteptam Dumnezeu stie cat pana trimit ei dosarul la fond.

Nu prea stim ce sa facem, suntem complet debusolati si tristi, ne e rusine de socrii ca nu ne putem onora promisiunea de a restitui banii. Daca nu cumparau ei apart. si eram intr-o situatie normala, cu vanzatori straini, pierdeam de mutl orice sasa de a lua apartamentul. Nu sta nimeni sa fie frecat asa. Adica, haideti scoateti de 3 ori extrase, ca astia de la banca sunt incompetenti. Da' acu puneti si un perete la loc, repede repede, ca altfel nu ne da creditul. Etc.

Cred ca vom merge la o alta banca(nu stiu inca care) si vom relua procesul. Alt timp pierdut, bani(evaluari, extrase, etc), nervi si stres. Unde mai pui ca antecontractul expira pe 27.11(am pus termen 2 luni pt semnarea contr. de vanz-cump final, dar daca nu se misca astia de la ING o sa depasim termenul)

Cam asta e experienta noastra cu ei. Nu vreau decat sa ramana fara clienti, pt ca isi bat joc de ei. Ii doare undeva. Si vreau sa le fac reclama negativa pt ca e singurul mod in care imi pot varsa nervii.

+Quote Post
Vizitator_Cumparatorul.
mesaj Dec 5 2014, 03:36 PM
Mesaj #175

Guests

Salut,

Ma aflu si eu in aceeasi situatie Cristina. Eu am optat pentru credit ipotecar, casa subevaluata. Cer de 3 zile raportul si nu vor sa il inmaneze. Tu ai avut acces la el?

Multumesc

+Quote Post
Vizitator_silviu.
mesaj Dec 8 2014, 04:44 PM
Mesaj #176

Guests

STOP! NU MERGETI LA BANCA ROMANEASCA! SUNT MANAGER CU UN SALARIU BUNICEL, IAR CEREREA PENTRU CREDIT PRIMA CASA MI-A FOST RESPINSA PENTRU UN MOTIV INCREDIBIL!! AM DOAR 26 ANI...NU INSPIR INCREDERE!! CUM E POSIBIL ASA CEVA DUPA CE AM INVATAT 17 ANI? AM AJUNS PE ACEST POST PE FORTE PROPRII, DUPA UN AN SI JUMATATE DE INDURAT FRIG, PLOI SI NINSORI..FIIND AGENT DE VANZARI IN PREALABIL! AM IN SUBORDINE 30 DE OAMENI. FIRMA FUNCTIONEAZA DE 15 ANI!! IN CE LUME TRAIM? IAR DIN CATE STIU, BANCA MA POATE EVACUA IN ORICE MOMENT DACA NU ACHIT RATA!!!
CONCLUZIA:
1. NU ALEGETI BANCA ROMANEASCA!! angry.gif

+Quote Post
Vizitator_lucian.
mesaj Feb 9 2015, 07:24 PM
Mesaj #177

Guests

Citeaza (Iuliana @ Oct 8 2009, 03:10 PM) *
Eu am depus dosarul la Prima Casa in luna august. in Octombrie ma mut in casa mea. La BRD s-au miscat foarte bine, iar la fond a stat dosarul 9 zile. Si am reusit!!! acum tre sa semnez contractul de vanzare-cumparare si sa ma bucur de viata.

cu ce salar te-ai incadrat

+Quote Post
Vizitator_Vizitator_Gabi..
mesaj Feb 12 2015, 09:08 AM
Mesaj #178

Guests

Citeaza (lucian @ Feb 9 2015, 07:24 PM) *
cu ce salar te-ai incadrat

Salutare, va scriu in legatura cu o problema intalnita de mine la acest program Prima Casa. Am gasit un apartament de luat prin acest program, am bagat dosarul initial pentru preaprobare dar am intalnit urmatoarea problema: proprietarul are construit un balcon fara acte in continuarea bucatariei(nu e prins in cadastru). Am discutat cu evaluatorul bancii si mi-a spus ca poate accepta dosarul doar daca specifica faptul ca acest balcon este construit ilegal. (Ap. Este la parter) Ca sa refaca cadastrul si sa obtina toate autorizatiile de constructie pentru a intra in legalitate cu el, proprietarul ar cheltui cam 1000-1500 euro si ar dura min 6 luni, lucru cu care nu e de acord("mai bine-l daram").
Ce pot face in situatia actuala? Pot sa trimit dosarul inainte, sa astept raspunsul statului? Daca e negativ pierd timp si bani..
Sa incerc la alta banca poate alt evaluator este mai ingaduitor?
Chiar nu pricep, un balcon reprezinta o investitie facuta acelui apartament.. ii creste valoarea chiar fiind construit ilegal.
Astept pareri din partea voastra, ms.

+Quote Post
Vizitator_Raul.
mesaj Feb 19 2015, 07:46 PM
Mesaj #179

Guests

Citeaza (Vizitator_Gabi. @ Feb 12 2015, 09:08 AM) *
Salutare, va scriu in legatura cu o problema intalnita de mine la acest program Prima Casa. Am gasit un apartament de luat prin acest program, am bagat dosarul initial pentru preaprobare dar am intalnit urmatoarea problema: proprietarul are construit un balcon fara acte in continuarea bucatariei(nu e prins in cadastru). Am discutat cu evaluatorul bancii si mi-a spus ca poate accepta dosarul doar daca specifica faptul ca acest balcon este construit ilegal. (Ap. Este la parter) Ca sa refaca cadastrul si sa obtina toate autorizatiile de constructie pentru a intra in legalitate cu el, proprietarul ar cheltui cam 1000-1500 euro si ar dura min 6 luni, lucru cu care nu e de acord("mai bine-l daram").
Ce pot face in situatia actuala? Pot sa trimit dosarul inainte, sa astept raspunsul statului? Daca e negativ pierd timp si bani..
Sa incerc la alta banca poate alt evaluator este mai ingaduitor?
Chiar nu pricep, un balcon reprezinta o investitie facuta acelui apartament.. ii creste valoarea chiar fiind construit ilegal.
Astept pareri din partea voastra, ms.

Sunt si eu in aceeasi situatie. Azi s-a facut evaluarea si in 3 zile voi primi un raspuns de la evaluator dar nu stiu daca sa inchei antecontractul. Sper sa nu il treaca in acte.

+Quote Post
Vizitator_Petru Ciolacu.
mesaj Mar 6 2015, 01:47 PM
Mesaj #180

Guests

Citeaza (silviu @ Dec 8 2014, 04:44 PM) *
STOP! NU MERGETI LA BANCA ROMANEASCA! SUNT MANAGER CU UN SALARIU BUNICEL, IAR CEREREA PENTRU CREDIT PRIMA CASA MI-A FOST RESPINSA PENTRU UN MOTIV INCREDIBIL!! AM DOAR 26 ANI...NU INSPIR INCREDERE!! CUM E POSIBIL ASA CEVA DUPA CE AM INVATAT 17 ANI? AM AJUNS PE ACEST POST PE FORTE PROPRII, DUPA UN AN SI JUMATATE DE INDURAT FRIG, PLOI SI NINSORI..FIIND AGENT DE VANZARI IN PREALABIL! AM IN SUBORDINE 30 DE OAMENI. FIRMA FUNCTIONEAZA DE 15 ANI!! IN CE LUME TRAIM? IAR DIN CATE STIU, BANCA MA POATE EVACUA IN ORICE MOMENT DACA NU ACHIT RATA!!!
CONCLUZIA:
1. NU ALEGETI BANCA ROMANEASCA!! angry.gif

0218989989 numarul de telefon cu suprataxa la care puteti afla orice detaliu va intereseza in legatura cu creditarea pt prima casa sau credit ipotecar

+Quote Post

8 Pagini V  « < 4 5 6 7 8 >
Closed TopicStart new topic
2 Utilizatori care citesc acest topic (2 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 17th August 2019 - 08:52 PM