IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

> Carti bune, Idei de carti bune
cartidecitit
mesaj Nov 1 2011, 09:42 AM
Mesaj #1

Membru
**

Grup: Membri
Postari: 27
Inscris: 1-November 11
Utilizatorul numarul: 29 921

Fantoma Trecutului (seria Harry Hole) de Jo Nesbo

Cunoaşterea adevărurilor istorice şi redarea lor fără vreo urmă de subiectivism, ci cu o verticalitate şi o obiectivitate demne de cel mai talentat jurnalist, precum şi fina cunoaştere a ideologiilor naziste, conjugate cu o aplecare de psiholog asupra motivaţiilor şi dedesubturilor minţii personajelor, te conving de polivalenţa autorului, care orchestrează pe parcursul romanului atât o investigaţie poliţienească pe de-o parte, cu rădăcini adânc înfipte în trecutul colaboraţionist norvegian, cât şi o investigaţie emoţională, fiind provocaţi în efortul de a înţelege mintea chinuită a unui criminal neobişnuit.
Nu este o carte "uşurică" din nici un punct de vedere, iar cei ce o vor citi vor fi de acord că ridică genul poliţist la un alt nivel. Şi dacă nici asta nu v-a convins, închei cu un pasaj despre o ideologie pe care nu o împărtăşim neapărat, dar care are totuşi ceva care te va pune pe gânduri: "Pentru că e în firea lucrurilor. În marea Lui înţelepciune, Dumnezeu a făcut ca o fiinţă inferioară să nu fie fericită decât când serveşte şi se supune unei fiinţe superioare.(...) Chiar şi în aşa zisele ţări democrate, cei slabi dau de bunăvoie frâiele puterii unei elite care este mai puternică şi mai înţeleaptă decât ei. Aşa stau lucrurile. Şi pentru că suntem cu toţii creaţia lui Dumnezeu, este responsabilitatea fiinţelor superioare să se asigure că cei inferiori se supun."
Go to the top of the page

+Quote Post

Start new topic
Raspunsuri
Vizitator_Musafir.
mesaj Feb 1 2013, 03:42 PM
Mesaj #2

Guests

ANI CU ALCOOL SI SEx, de Cristina Nemerovschi...

Ce reactii a produs pana acum:

“Am citit primele 50 de pagini din romanul “Ani cu alcool şi sex”. Cristina Nemerovschi are în ele suflu de mare scriitor. Lectura s-a nimerit, citesc simultam mai multe cărţi, între “Lunar Park” de Bret Easton Ellis şi “Un vis american” de Norman Mailer, iar românca nu iese în inferioritate la cât am parcurs.” (Alexandru Petria)

"Vreau doar sa spun atat: Ani cu alcool si sex este geniala de la prima pana la ultima pagina! Un milion de stari. Un milion de lucruri care te fac sa razi cu lacrimi, un miliard de reflectii care te ating si te schimba in trecerea lor prin tine. M e genial, restul personajelor sunt si ele la randul lor de neuitat, atat de diferite intre ele. Ca si in Sange satanic, in Ani este cuprinsa o intreaga lume si o intreaga filozofie. Este un manifest cum bine ai spus tu, impotriva mediocritatii, prostiei, superficialitatii si indoctrinarii.
Am adorat Sange satanic. Nu credeam ca voi putea spune despre alta carte ca e mai tare si mai geniala decat Sange satanic, dar astazi am inteles ca exista aceasta carte si mai geniala si ea se numeste Ani cu alcool si sex!!!"

"“Cristina Nemerovschi face multe lucruri bestiale dar face si ceva gresit: dupa ce-i citesti cartile, parca nu mai poti citi nici un alt fel de carte. Nici una nu e la fel de antrenanta, de haioasa si de puternica cum sunt ale ei. Iti vine sa te bagi inapoi sub plapuma si sa astepti sa scoata Cristina urmatoarea carte. Si uite asa ramai in urma cu lecturile obligatorii pentru scoala"

"“Un roman pe care trebuie sa il citesti.” (Kudika)
“E absolut genială!”

"“Inca n-am ajuns la finalul cartii. Acum incep ultimul capitol din Ani cu alcool si sex, Tufisul meu mort din Vama Veche J Pana aici am ras cu lacrimi, m-am intristat, m-am ingandurat si m-a facut sa ma gandesc la mine mult mult de tot. A fost deopotriva lectura, si reflectie. M-am regasit in atatea situatii… dar mai ales in personaje."

Mai multe despre romanul Cristinei Nemerovschi: http://www.libraria.hergbenet.ro/carti/ani...ina-nemerovschi

"Ani cu alcool si sex" este continuarea la "Sange satanic", care a aparut in 2 editii si a fost un adevarat best-seller: http://www.libraria.hergbenet.ro/carti/san...ina-nemerovschi

+Quote Post
Vizitator_UnOarecare.
mesaj Mar 6 2014, 07:34 AM
Mesaj #3

Guests

Citeaza (Musafir @ Feb 1 2013, 03:42 PM) *
ANI CU ALCOOL SI SEx, de Cristina Nemerovschi...
................................................................................
.......

Ei daca e cu alcool si sex..si recomandata de Kudika (OHOHO!) trebuie neaparat sa o citesc, sigur e o capodopera, mai ceva ca cele ale Sandrei Brown!

PS: Sarcasm implied LMAO

+Quote Post

Posteaza in acest topic
- cartidecitit   Carti bune   Nov 1 2011, 09:42 AM
- - cartidecitit   Neliniştiţii de John Connoly " ... există...   Nov 3 2011, 09:56 AM
- - cartidecitit   Eu sunt numarul patru de Pittacus Lore O carte bu...   Nov 4 2011, 02:11 PM
- - cartidecitit   " ... există două tipuri de oameni pe lume:...   Nov 4 2011, 04:26 PM
- - cartidecitit   "Pentru a avea şansa să fim iubiţi, trebui...   Nov 6 2011, 09:39 AM
- - cartidecitit   Codicele de Douglas Preston "Nimic din ceea ...   Nov 6 2011, 09:42 AM
- - tzurlogen   Conjuratia imbecililor - John Kennedy Toole libr...   Nov 7 2011, 04:32 PM
- - tzurlogen   "Să trăieşti fără absolut niciun ţel...   Nov 7 2011, 04:47 PM
|- - Ana Armanca Ardeleanu   Când, cu gura însetată, muşcaţi dintr-un măr...   Nov 7 2011, 05:47 PM
- - tzurlogen   Ce verde era valea mea de Richard Llewellyn. Vari...   Nov 7 2011, 04:51 PM
- - cartidecitit   "Lipseşte-l pe om de visuri şi de fantezie,...   Nov 8 2011, 05:28 PM
|- - Ana Armanca Ardeleanu   Mahatma Gandhi: Este o utopie să crezi că poți ...   Nov 9 2011, 11:23 AM
- - cartidecitit   Misterul Manuscrisului de Ian Caldwell & Dusti...   Nov 8 2011, 05:33 PM
- - cartidecitit   "Viaţa - aşa cum este ea în realitate - nu...   Nov 11 2011, 11:05 PM
- - cartidecitit   Urzeala Tronurilor (prima parte din seria Cantec d...   Nov 11 2011, 11:11 PM
- - cartidecitit   "Un om nu are o inimă ca a mea. Inima omenea...   Nov 12 2011, 07:47 AM
- - cartidecitit   Hotul de carti de Markus Zusak "Imaginaţi-v...   Nov 12 2011, 08:01 AM
- - cartidecitit   Echinox de Michael White Trebuie să recunoaştem...   Nov 15 2011, 12:07 PM
- - cartidecitit   Inclestarea Regilor (seria Cantec de Gheata si Foc...   Nov 20 2011, 07:19 AM
- - cartidecitit   Jocurile Foamei de Suzanne Collins Întâlneşti ...   Nov 21 2011, 02:47 PM
- - cartidecitit   Sfidarea - Jocurile Foamei 2 - de Suzanne Collins ...   Nov 22 2011, 08:02 PM
- - cartidecitit   Revolta - Jocurile Foamei 3 - de Suzanne Collins ...   Nov 23 2011, 10:37 AM
- - cartidecitit   Jocul Zero de Brad Meltzer "A fost un joc. U...   Nov 25 2011, 08:11 AM
- - cartidecitit   Mananca, Roaga-te, Iubeste de Elizabeth Glibert ...   Dec 18 2011, 08:47 AM
- - ratcu_rodica   helooo... va recomand libraria online cu carti din...   Feb 7 2012, 09:12 PM
- - m1rcea   Eu sunt mare fan al cartilor lui Victor Suvorov. O...   Mar 7 2012, 08:16 PM
- - Andreea   Carti bune: Simbolul pierdut -Dan brown ...   Mar 17 2012, 03:32 PM
- - Musafir   Richard Bach -Fugind de confortul sigurantei ...   Mar 21 2012, 03:57 PM
- - Musafir   http://www.cartianticariat.ro/cumpara/pach...-grat...   Aug 14 2012, 01:20 PM
- - Copilas   Gasiti carti de colorat pe http://www.cartidecolor...   Aug 22 2012, 04:56 PM
- - Musafir   ANI CU ALCOOL SI SEx, de Cristina Nemerovschi... ...   Feb 1 2013, 03:42 PM
|- - UnOarecare   Citeaza (Musafir @ Feb 1 2013, 03:42 PM) ...   Mar 6 2014, 07:34 AM
- - cartidecitit   Studiul China de Colin T. Campbell O carte ce nu ...   May 19 2014, 06:34 AM
- - cartidecitit   "Indiferent dacă facem ceva bun şi valoros ...   May 20 2014, 09:01 AM
- - cartidecitit   Manuscrisul lui Fulcanelli de Scott Mariani Abund...   May 21 2014, 04:57 PM
- - cartidecitit   Cartea lui Enoh - manuscris Dincolo de faptul că...   May 24 2014, 09:26 AM
- - cartidecitit   Fortareata digitala - de Dan Brown Pentru agenţi...   May 25 2014, 05:17 PM
- - cartidecitit   Poeme persane ( Baba Taher, Saadi, Omar Khayyam,Ru...   May 28 2014, 06:28 PM
- - Musafir   http://www.descopera.org/ernst-mayr-de-la-...utia-...   Jun 2 2016, 07:47 AM
- - Daniela   Aici gasiti carti in format ebook reader http://h...   Oct 17 2016, 10:01 AM
- - Andrei   FENOMENUL TRUMP Mihai Neamțu a coborât în aren...   Jan 22 2017, 01:25 AM
- - Andrei   FENOMENUL TRUMP Mihai Neamțu a coborât în aren...   Jan 22 2017, 01:25 AM
- - Florina   Hello! O carte foarte buna mi s-a parut ...   Dec 7 2017, 03:53 PM
- - Cosmin   Ion de Liviu Rebreanu e o carte foarte buna.   Nov 1 2018, 08:04 PM
- - Iris   Bună, am găsit un site interesant unde puteți ...   May 6 2019, 01:25 PM

Fast ReplyReply to this topicStart new topic
1 Utilizatori care citesc acest topic (1 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 23rd August 2019 - 11:09 AM