IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

3 Pagini V   1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
> Unde gasim bone?
Vizitator_m.i..
mesaj Oct 27 2008, 12:19 PM
Mesaj #1

Guests

E foarte dificil de gasit o bona buna in Bucuresti. E greu de gasit si o bona nu foarte buna, ci acceptabila. Pana acum, m-am descurcat prin cunostinte.

Am avut o bona excelenta, pe care cred ca o plateam bine, adica 15 milioane pe luna in mana, 9 ore pe zi, 6 zile pe saptamana. Si nu la negru, ci cu contract de munca. A plecat din motive familiale, tocmai cand ma gandeam sa-i mai dau un milion la salariu.

Am incercat la agentii. Am gasit o bona promitatore. Am batut palma, trebuia sa vina luna viitoare, adica de pe 1 octombrie. A spus ca pleaca o saptamana in Italia si revine. N-a mai revenit. Nu m-a anuntat nimeni de la agentie ca nu mai vine, desi interesul lor era sa urmareasca cand inchei contractul ca sa isi ia comisionul. Le-am dat telefon, nu stiau nimic.

Poate are cineva experienta mai mare despre cum se pot gasi bone. Cred ca nu numai eu sunt in situatia asta.
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_maria.
mesaj Oct 27 2008, 01:41 PM
Mesaj #2

Guests

cel mai sigur e prin cunostinte sau vecini, deoarece conteaza zona in care locuiesti. La agentii apelezi doar daca nu ai alte resurse pentru ca nu iti garanteaza prea multe.

+Quote Post
Vizitator_anca.
mesaj Oct 27 2008, 05:58 PM
Mesaj #3

Guests

blink.gif 15 milioaaaane? asta-i tariful acum?

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Oct 27 2008, 06:18 PM
Mesaj #4

Guests

In Italia!Dar trebuie sa platesti 8 euro pe ora...cu contract!

+Quote Post
Vizitator_Andu.
mesaj Oct 27 2008, 06:32 PM
Mesaj #5

Guests

Citeaza (Musafir @ Oct 27 2008, 06:18 PM) *
In Italia!Dar trebuie sa platesti 8 euro pe ora...cu contract!

Faci o confuzie intre baby-sitting si bona. 15 milioane e foarte rezonabil pentru o femeie iesita la pensie angajata, chiar daca ai face comparatie cu Italia.
Fa un calcul, scade chiria pe care o plateste o romanca in Italia + alte costuri si ai sa vezi ca e un salariu decent.

+Quote Post
Vizitator_ileana.
mesaj Oct 27 2008, 08:48 PM
Mesaj #6

Guests

pOATE O SA GASESTI CA TU AI intrebat una si eu raspund alta, dar cred ca ar trebui sa te gandesti sa renunti la bona. Sau ideea de bona.

Sunt si gradinite private, la tariful asta, care au si o asistenta medicala si 2 educatoare si transport asigurat ( daca vrei) si poti sa duci copilul sau copii.
Eu iti spun,din experienta , trecuta prin toate astea, ca ar trebui sa te gandesti sa renunti la bona....

Asa, la o gradinita sunt totusi distribuite atributiile si responsabilitatile ...

Legat de raspunsul de mai sus, cu in Italia, cu 8eur/ora...sa nu-i vedem nici pe italienii aia atat de prosti..
Nu plateste 8 EUR/ORA fara sa cunosti limba s sa prezinti anumite garanti.

"Bona"romanca angajata sa aiba grija de copil, si interna ( mai spala si calca rufe, face si curat prin casa) nu primeste mai mult de 700-800 Eur pe luna ( si uneori sunt 2 copii)!!!..dar aceeasi femeie nu vrea sa lucreze 8-9 ore/zi in Romania pe 15 milioane.."ca ea lucreaza in Italia"....

..Ajunge sa fie buna cate o cria din asta mondiala, din cand in cand....

+Quote Post
Vizitator_gfluc.
mesaj Oct 27 2008, 09:03 PM
Mesaj #7

Guests

cati ani au copii ! (copilulu) in ce zona locuiti ! am inteles bine , cu carte de munca ? in ce constau cele 8 ore de munca ? si eu am crescut 2 copii (19-23 ani)
Motivul editarii: fara caps lock

+Quote Post
Vizitator_Dna Elena.
mesaj Oct 28 2008, 05:08 AM
Mesaj #8

Guests

Scrie-mi te rog la ///@gmail.com si iti pot recomanda o bona buna.

Numai bine.

+Quote Post
Vizitator_calin.
mesaj Oct 28 2008, 08:04 AM
Mesaj #9

Guests

E riscant cu bonele pe care nu le cunosti sau care nu au referinte bune. Am avut una, angajata cu anunt pus pe un site de joburi, care avea obiceiul prost sa fure. la inceput nu prea imi venea sa cred, dar apoi tot vedeam ca se evaporau chestii. Sotia a descoperit-o si ne-am departit amical totusi. Insa, nu recomand nimanui sa incerce sa-si gaseasca bona asa. Acum avem una recomdata de prieteni.

+Quote Post
Vizitator_Elly.
mesaj Nov 17 2008, 12:47 PM
Mesaj #10

Guests

Si eu zic ca cel mai bine e prin cunostinte. In agentii n-am incredere, pentru ei e doar o afacere aducatoare de profituri.

Ori in bona trebuie sa ai incredere, nu poti sa o supraveghezi tot timpul.

+Quote Post
Vizitator_Mihai.
mesaj Nov 17 2008, 01:11 PM
Mesaj #11

Guests

Citeaza (m.i. @ Oct 27 2008, 12:19 PM) *
E foarte dificil de gasit o bona buna in Bucuresti. E greu de gasit si o bona nu foarte buna, ci acceptabila. Pana acum, m-am descurcat prin cunostinte.

Am avut o bona excelenta, pe care cred ca o plateam bine, adica 15 milioane pe luna in mana, 9 ore pe zi, 6 zile pe saptamana. Si nu la negru, ci cu contract de munca. A plecat din motive familiale, tocmai cand ma gandeam sa-i mai dau un milion la salariu.

Am incercat la agentii. Am gasit o bona promitatore. Am batut palma, trebuia sa vina luna viitoare, adica de pe 1 octombrie. A spus ca pleaca o saptamana in Italia si revine. N-a mai revenit. Nu m-a anuntat nimeni de la agentie ca nu mai vine, desi interesul lor era sa urmareasca cand inchei contractul ca sa isi ia comisionul. Le-am dat telefon, nu stiau nimic.

Poate are cineva experienta mai mare despre cum se pot gasi bone. Cred ca nu numai eu sunt in situatia asta.

Eu am avut 8 bone in 2 ani ka un copil pe vremea lui Ceausescu, iar atunci nu puteau pleca peste granita decat la Valea Jului, cel mult. Va dau un sfat: rabdare, iar daca puteti sa va permiteti, tineti sotia acasa. Nimeni nu va creste copilul mai bine ca mama. Sau, ca acum se poate, puneti microfon sau camera video atasata la calculator sa vedeti cum va trateaza copilul. Copilul este cea mai mare investitie. Dati dracului de job mai bun sau de un plus de bani. Succes!
Mihai

+Quote Post
Vizitator_Elly.
mesaj Nov 17 2008, 02:11 PM
Mesaj #12

Guests

Citeaza (Mihai @ Nov 17 2008, 01:11 PM) *
Eu am avut 8 bone in 2 ani ka un copil pe vremea lui Ceausescu, iar atunci nu puteau pleca peste granita decat la Valea Jului, cel mult. Va dau un sfat: rabdare, iar daca puteti sa va permiteti, tineti sotia acasa. Nimeni nu va creste copilul mai bine ca mama. Sau, ca acum se poate, puneti microfon sau camera video atasata la calculator sa vedeti cum va trateaza copilul. Copilul este cea mai mare investitie. Dati dracului de job mai bun sau de un plus de bani. Succes!
Mihai

Cum adica "tineti sotia acasa"?? Dar ce sotia e obiect sa fie tinut? Sau catel? Poate vrea si ea un serviciu undeva, o activitate profesionala? La binele ei v-ati gandit?

Eu am avut o singura bona in 5 ani. Poate la voi nu a fost numai vina bonelor .. unsure.gif

+Quote Post
Vizitator_andrada.
mesaj Nov 17 2008, 02:22 PM
Mesaj #13

Guests

Citeaza (Elly @ Nov 17 2008, 02:11 PM) *
Cum adica "tineti sotia acasa"?? Dar ce sotia e obiect sa fie tinut? Sau catel? Poate vrea si ea un serviciu undeva, o activitate profesionala? La binele ei v-ati gandit?

Eu am avut o singura bona in 5 ani. Poate la voi nu a fost numai vina bonelor .. unsure.gif

Normal este ca mama sa isi creasca copiii, nu bonele. Mihai are dreptate . Cine poate, sa stea acasa sa-si creasca copiii.

Dar sa ne reintoarcem la topic. Bone bune veti gasi doar prin cunostinte sau cu recomandari. Orice ar fi , cereti intotdeauna recomandari, cu nr. de telefon si verificati. Siguranta copiilor inainte de toate.

+Quote Post
Vizitator_Carmen Iliescu.
mesaj May 28 2009, 08:31 AM
Mesaj #14

Guests

Citeaza (andrada @ Nov 17 2008, 02:22 PM) *
Normal este ca mama sa isi creasca copiii, nu bonele. Mihai are dreptate . Cine poate, sa stea acasa sa-si creasca copiii.

Dar sa ne reintoarcem la topic. Bone bune veti gasi doar prin cunostinte sau cu recomandari. Orice ar fi , cereti intotdeauna recomandari, cu nr. de telefon si verificati. Siguranta copiilor inainte de toate.

Puteti incerca si pe Cautabona.ro. Au poze, profil si unele chiar referinte.

+Quote Post
Vizitator_Andrada Miroiu.
mesaj Dec 2 2009, 01:29 PM
Mesaj #15

Guests

Eu sunt tare norocoasa pentru ca am gasit o doamna draguta pentru bebelina mea de 3D luni. Am ales-o printr-o agentie recomandata de o prietena asa ca am apelat cu incredere.Daca aveti nevoie va pot ajuta cu datele agentiei pentru ca acolo am discutat cu o d-na psiholog atunci cand am ales bona si multumesc lui Dumnezeu se pare ca e alegerea potrivita.
Va doresc sa fiti la fel de norocoase ca si mine!

+Quote Post
Vizitator_CRISTINA POENARU.
mesaj Dec 3 2009, 09:33 PM
Mesaj #16

Guests

+Quote Post
Vizitator_CRISTINA POENARU.
mesaj Dec 3 2009, 10:02 PM
Mesaj #17

Guests

Buna seara,

Citind dificultatile mamicilor in a gasi bone, va marturisesc ca eu demult imi doresc sa lucrez cu copii, dar din pacate am avut un alt job. Tehnician. odata cu criza firma s-a inchis si din octombrie am ramas fara job. nu o sa va ascund ca nu am mai lucrat ca bana dar sunt o persoana calda si rabdatoare sunt familista si am o fetita de 11 ani. am 36 de ani si daca cineva imi acorda incredere as putea sa am grija de un bebic sau o bebica 8-9 ore pe zi de luni pana vineri. daca considerati ca corespund puteti sa imi scrieti pe adresa de email: poenarucristinaalina@yahoo.com. O seara linistita.

+Quote Post
Vizitator_marius t..
mesaj Sep 29 2010, 08:44 AM
Mesaj #18

Guests

BONA?
AM INCERCAT CEL PUTIN 12 IN ULTIMUL AN PANA AM ANGAJAT O FILIPINEZA
TOTAL SATISFACUT.
www.jobssolution.ro
FOARTE PROFESIONAL SI CU MULT BUN SIMT.

+Quote Post
Vizitator_LUCIA.
mesaj Sep 29 2010, 08:51 AM
Mesaj #19

Guests

AM INCERCAT FARA SUCCES.
AM ANGAJAT O BONA DIN FILIPINE. CE DIFERENTA!!!!!
PRET CALITATE EXCELENT
AGENTIA 021 336 2686

+Quote Post
Vizitator_Emilia.
mesaj Jan 11 2011, 01:17 PM
Mesaj #20

Guests

Forte d’une expérience de 12 années chez des particuliers, je cherche un emploi à temps plein comme garde d’enfants, aide ménagère (repassage, cuisine) dans une famille francophone. Emilia 0761345203 mammeebee@yahoo.com

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Jan 11 2011, 05:58 PM
Mesaj #21

Guests

Citeaza (marius t. @ Sep 29 2010, 08:44 AM) *
BONA?
AM INCERCAT CEL PUTIN 12 IN ULTIMUL AN PANA AM ANGAJAT O FILIPINEZA
TOTAL SATISFACUT.
www.jobssolution.ro
FOARTE PROFESIONAL SI CU MULT BUN SIMT.

Acest mesaj contine reclama. Mai, marius t., nu mai aveti clienti de esti asa disperat ?

+Quote Post
Vizitator_maria.
mesaj Oct 9 2011, 10:11 PM
Mesaj #22

Guests

Am gasit topicul asta cautand agentii de babysitting. Desi e un pic cam vechi articolul poate inca ma e de actualitate: http://www.bonesimenajere.ro/articole,10+S...babysitter.html
Voi cat mai platiti?

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Nov 4 2011, 05:19 PM
Mesaj #23

Guests

hmm voi cautati o bona sau un babysitter? este diferenta intre cei doi termeni...

+Quote Post
Vizitator_roxana s.
mesaj Feb 2 2012, 04:57 PM
Mesaj #24

Guests

Cei drept e greu sa gasesti o bona acceptabila,serioasa si sa iubeasca copii. mellow.gif Sora mea mai mare are 2 fetite,am stat alaturi de ea pana au crescut fetele mai maricele..am capatat destula experienta..pacat ca nimeni nu angajeaza daca nu ai experienta scrisa in domeniu. Mi-a placea sa lucrez ca bona,iubesc copii sunt tanara si am destula rabdare. smile.gif Acum ce sa zic..cam greu iti vine sa lasi copilasul tau pe mana unor necunoscuti,deci tot familia...cunostiintele sunt de baza.

+Quote Post
Vizitator_danuta.
mesaj May 6 2012, 02:20 PM
Mesaj #25

Guests

eu mi-am crescut cei doi copii si am lucrat in acelas timp,in ture inverse cu sotul.A fost f.greu,obositor,nu ne puteam permite o bona din veniturile realizate de noi doi.Am citit mult ca sa invat sa-mi cresc bine copiii si sa-i inteleg.Acum sunt mari,nu au fost niciodata in spitale,multumesc lui D-zeu,si sunt copiii buni,sunt fericita,acum ei muncesc.Am incercat sa lucrez ca bona prin 2006 cand nu aveam serviciu.Sa va spun ce m-a determinat sa renunt-prima data ne-am"cunoscut prin Internet,o familie de avocati-din nefericire aveau un program de crestere a copilului de 7 luni care m-a dat gata.Nu mai puteam sa stau in picioare,ameteam dupa o luna de munca.Am aflat apoi ca si agentiile ii cunosteau si nu le mai ofereau bone.Ziua plimbam copilul,dimineata si dupa-amiaza,conform programului,el adormea si cand ma intorceam acasa la ora stabilita se trezea si manca apoi joaca,eu trebuia sa-l supraveghez si sa fac menajul copilului(spalat haine,gatit mancare,curatenie).seara veneau parintii-se ocupau 15-20 min.de bb si apoi ii dadeam la ora 9 laptele praf instant si culcarea(obligatoriu cu radio muzical in surdina).Pe la 11 ceai,bea se juca cu biberonul si adormea.La 12 noaptea lapte preparat instant,bea se juca cu biberonul,adormea.La ora 1 si 2 trebuia sa-i dau iar ceai.Nu trebuia sa scanceasca.La ora 3 laptele,la orele 4 si 5 ceai,la 6 laptele,adormea si eu mergeam la baie apoi la bucatarie-spalam si dezinfectam biberoanele de peste noapte,imi faceam o cafea si pregateam masa de dimineata si de drum ptr.bb.Pe la 8 se scula-tabietul de dimineata-schimbat haine,spalat bb,hranit,un pic de joaca si plecat la plimbare.Asa zilnic-dupa o luna n-am mai rezistat de somn-ma lua ameteala si am plecat.Copii mei dormeau noaptea,le dadeam doar 2 mese noaptea cand erau mici,de fapt sugeau si scapam usor,doar cu spalat sanul.A doua familie am cunoscut-o printr-o agentie.Atunci am vazut ca agentiile sunt doar o forma de a face niste bani fara sa se implice prea mult.Aici aveau 2 copii,desi eu specificasem ca vreau doar 1(au insistat sa incerc totusi).Aveau fiecare camera lui(o fetita de 2 ani si 9 luni si un baiat de 1 an si 7 luni-raciti cobza)situate la etajul 1 al casei.Era f.greu sa-i supraveghez cand trebuia sa fac treaba la parter si ei dormeau dupa-amiaza.In plus aveau un caine mare de care imi era teama si un sofer(omul de incredere bun la toate)care incepuse sa-mi faca unele avansuri-am plecat dupa o luna desi imi propusesera angajare cu carte de munca.Acum sunt iar somera-criza bat-o vina-si as dori sa lucrez ca bona interna dar mi-e teama de ce problema am sa mai dau.E o munca cu o mare responsabilitate si cu mare risc de ambele parti

+Quote Post
Vizitator_simona j.
mesaj May 8 2012, 02:01 PM
Mesaj #26

Guests

Citeaza (danuta @ May 6 2012, 02:20 PM) *
.Acum sunt iar somera-criza bat-o vina-si as dori sa lucrez ca bona interna dar mi-e teama de ce problema am sa mai dau.E o munca cu o mare responsabilitate si cu mare risc de ambele parti

Buna ziua, Danuta! Eu caut bona pt fetita mea care implineste in curand 7 luni. Locuim in Bucuresti, zona Obor. Daca va intereseaza, va rog sa imi scrieti pe adresa simona_jugastreanu@yahoo.com. Multumesc!

+Quote Post
Vizitator_elena.
mesaj May 23 2012, 09:25 AM
Mesaj #27

Guests

E foarte mare salariul. Bona care sta cu copilul meu nu are pretentiile astea e foarte echilibrata isi cunoaste limitele si calitatile este un om deosebit de cald, activ, de incredere si totusi nu solicita asemenea sume pentru ingrijirea unui copil. copilul este foarte vesel, relaxat, bine ingrijit si nu platesc decat 850 ron si totul reuseste sa mearga atat de bine. daca cineva apreciaza calitatile acestea poate sa ma contacteze pentru ca va deveni libera in momentul cand vom incepe gradinita email:constantinio131@yahoo.com.

+Quote Post
Vizitator_Nina.
mesaj Jun 26 2012, 04:34 PM
Mesaj #28

Guests

Noi am avut o studenta care statea cu fetita atunci cand aveam nevoie, apoi mai este si varianta sa alegi o bona printr-o firma, dar te costa mai mult, si poate este mai sigur, ar trebui ca acele bone sa fie verificate testate si instruite, in realitate nu stiu cum este.
Un articol relevant la acest subiect gasiti aici
http://www.mamicamea.ro/copii/cum-pot-gasi...opilul-meu.html

+Quote Post
Vizitator_Izabela N..
mesaj Jul 19 2012, 08:09 AM
Mesaj #29

Guests

Citeaza (roxana s @ Feb 2 2012, 04:57 PM) *
Cei drept e greu sa gasesti o bona acceptabila,serioasa si sa iubeasca copii. mellow.gif Sora mea mai mare are 2 fetite,am stat alaturi de ea pana au crescut fetele mai maricele..am capatat destula experienta..pacat ca nimeni nu angajeaza daca nu ai experienta scrisa in domeniu. Mi-a placea sa lucrez ca bona,iubesc copii sunt tanara si am destula rabdare. smile.gif Acum ce sa zic..cam greu iti vine sa lasi copilasul tau pe mana unor necunoscuti,deci tot familia...cunostiintele sunt de baza.

Buna, Roxana,
Mai este valabil anuntul tau? Putem vorbi in privat? Eu caut o bona care sa inceapa din septembrie. Adresa mea de e-mail, unde ma poti contacta este: izabelaleonte@yahoo.com.

+Quote Post
Vizitator_Izabela N..
mesaj Jul 19 2012, 08:22 AM
Mesaj #30

Guests

Citeaza (danuta @ May 6 2012, 02:20 PM) *
eu mi-am crescut cei doi copii si am lucrat in acelas timp,in ture inverse cu sotul.A fost f.greu,obositor,nu ne puteam permite o bona din veniturile realizate de noi doi.Am citit mult ca sa invat sa-mi cresc bine copiii si sa-i inteleg.Acum sunt mari,nu au fost niciodata in spitale,multumesc lui D-zeu,si sunt copiii buni,sunt fericita,acum ei muncesc.Am incercat sa lucrez ca bona prin 2006 cand nu aveam serviciu.Sa va spun ce m-a determinat sa renunt-prima data ne-am"cunoscut prin Internet,o familie de avocati-din nefericire aveau un program de crestere a copilului de 7 luni care m-a dat gata.Nu mai puteam sa stau in picioare,ameteam dupa o luna de munca.Am aflat apoi ca si agentiile ii cunosteau si nu le mai ofereau bone.Ziua plimbam copilul,dimineata si dupa-amiaza,conform programului,el adormea si cand ma intorceam acasa la ora stabilita se trezea si manca apoi joaca,eu trebuia sa-l supraveghez si sa fac menajul copilului(spalat haine,gatit mancare,curatenie).seara veneau parintii-se ocupau 15-20 min.de bb si apoi ii dadeam la ora 9 laptele praf instant si culcarea(obligatoriu cu radio muzical in surdina).Pe la 11 ceai,bea se juca cu biberonul si adormea.La 12 noaptea lapte preparat instant,bea se juca cu biberonul,adormea.La ora 1 si 2 trebuia sa-i dau iar ceai.Nu trebuia sa scanceasca.La ora 3 laptele,la orele 4 si 5 ceai,la 6 laptele,adormea si eu mergeam la baie apoi la bucatarie-spalam si dezinfectam biberoanele de peste noapte,imi faceam o cafea si pregateam masa de dimineata si de drum ptr.bb.Pe la 8 se scula-tabietul de dimineata-schimbat haine,spalat bb,hranit,un pic de joaca si plecat la plimbare.Asa zilnic-dupa o luna n-am mai rezistat de somn-ma lua ameteala si am plecat.Copii mei dormeau noaptea,le dadeam doar 2 mese noaptea cand erau mici,de fapt sugeau si scapam usor,doar cu spalat sanul.A doua familie am cunoscut-o printr-o agentie.Atunci am vazut ca agentiile sunt doar o forma de a face niste bani fara sa se implice prea mult.Aici aveau 2 copii,desi eu specificasem ca vreau doar 1(au insistat sa incerc totusi).Aveau fiecare camera lui(o fetita de 2 ani si 9 luni si un baiat de 1 an si 7 luni-raciti cobza)situate la etajul 1 al casei.Era f.greu sa-i supraveghez cand trebuia sa fac treaba la parter si ei dormeau dupa-amiaza.In plus aveau un caine mare de care imi era teama si un sofer(omul de incredere bun la toate)care incepuse sa-mi faca unele avansuri-am plecat dupa o luna desi imi propusesera angajare cu carte de munca.Acum sunt iar somera-criza bat-o vina-si as dori sa lucrez ca bona interna dar mi-e teama de ce problema am sa mai dau.E o munca cu o mare responsabilitate si cu mare risc de ambele parti

Buna ziua,
Asa cum scriam si mai devreme, eu caut o bona care sa inceapa din luna septembrie.am n baietel de 10 luni. Ati fi dispusa sa mai incercati inca o data? Va asigur ca nu avem un program complicat si in nici un caz nu dorim sa va supunem la stres si oboseala. Vreau doar sa-l stiu pe baiatul meu in siguranta, hranit, schimbat si cu un program de somn si de joaca. Avem nevoie de o persoana cu rabdare si cu implicare in cresterea copilului. Daca doriti sa luati legatura cu noi, adresa mea de e-mail este: izabelea@gmail.com

+Quote Post

3 Pagini V   1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic
8 Utilizatori care citesc acest topic (8 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 23rd January 2018 - 12:02 AM