IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

27 Pagini V  « < 21 22 23 24 25 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Greșelile USL, Politică
Vizitator_pehash.
mesaj Aug 24 2012, 02:28 PM
Mesaj #661

Guests

Citeaza (basecu' @ Aug 24 2012, 02:17 PM) *
...400 de localitati ori 1500 de voturi in plus si tot dau putin peste juma de milion. Pana la 3-4 milioane cat se vehicula pe aici...e cale cam lunga.

un singur vot 'in plus' se numeste frauda electorala. 10 voturi sau jumatate de milion? frauda electorala.
legea este clara si legea trebuie respectata. daca exista dovezi ca au fost instigati la frauda chiar de cei din conducerea ULS, cu atat mai grav... inseamna ca trebuie rezolvata problema sau se va repeta la alegerile parlamentare.
sa furi jumatate de milion de voturi si apoi sa te bati cu pumnul in piept ca-i reprezinti pe cei 7.5 milioane care au votat pentru demitere? ipocrizie specifica politicienilor romani. usl sau pdl? aceeasi mizerie.
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_Mirbar.
mesaj Aug 24 2012, 02:30 PM
Mesaj #662

Guests

Citeaza (basecu' @ Aug 24 2012, 01:18 PM) *
Repet ce am spus la inceputul interventiei mele pe forum: cazuri de frauda la vot aproape sigur a fost (nu spun sigur pentru ca nu am indicii ina cest sens). Problema e ca nu au fost atat de multe (milioane) incat sa poata chioru' sa spuna ca pe el de fapt il iubeste poporul. Asta e vraja Oceanului Atlantic de la Anvers.
Un maxim maximorum de voturi furate poate ajunge de ordinul sutelor de mii. Dar 4 milioane sa i-o spui lu' chioru' ca mutu' e pe cocaina la ora asta.

Daca pana si tu recunosti ca "aproape sigur" a fost frauda atunci pe mine m-ai convins ca intradevar s-a furat ca in codru si de altfel cum ar putea sa nu se fure intr-o tara in care prim ministrul este hot dovedit iar presedintele (chiar si interimar) este repetent si chiulangiu. Cat priveste popularitatea lui Basescu, aceasta nu are nici legatura cu referendumul desi asta a fost ideea si anume de a utiliza abuziv acest instrument tocmai pentru ca se stia ca presedintele deconteaza toata perioada de criza, odata ce si-a asumat masurile de austeritate (strict necesare de altfel). Ai fi putut calcula popularitatea (si eu sunt curios care este astazi) daca n-ar fi existat boicotul referendumului. In acest moment avand in vedere ca nu au fost la vot 50%+1 nici nu mai conteaza rezultatul, acesta este invalid.

PS: "impartialitatea" analizelor tale este "sustinuta" si de modul peiorativ in care te referi de fiecare data la Basescu.

+Quote Post
Vizitator_Nae.
mesaj Aug 24 2012, 02:32 PM
Mesaj #663

Guests

Citeaza (basecu' @ Aug 24 2012, 02:11 PM) *
1. Tre sa ai de 10 ori mai multe voturi in urna.
2. Tre sa ai de 10 ori mai multe nume, cnp-uri si semnaturi pe liste.

Nu merge doar cu ups si 1 zero in plus, crede-ma.

E clar ca te faci ca ploua..
Tu stii sigur ca:
1.S-au umflat listele..
2.Nu s-a furat atat de mult.Poate chiar deloc.

Vezi cum bagi double standards? In cazul ala stii ca da,in celalalt stii sigur ca nu.
Ce le mai stiti voi pe toate..

+Quote Post
Vizitator_basecu'.
mesaj Aug 24 2012, 02:34 PM
Mesaj #664

Guests

OK, lasati-l putin pe basel ca v-ati infierbantat cam tare.

Cineva mai sus dadea exemple de frauda la vot de unde se poate deduce (zicea el) o frauda generalizata.

Uitati-va la un caz similar de "frauda de proportii" relatata in presa.

http://www.youtube.com/watch?v=vP-pwdcKeZw

Doua exemple de (posibila) frauda au fost repetate iar si iar si iar in presa pana s-a indus publicului impresia de frauda generalizata si la tot pasul.

Proponentilor teoriei fraudei GENERALIZATE le propun urmatorul exercitiu: din presa de toate felurile culegeti numele localitatilor in care s-a descoperit frauda. Vedeti cate sute ies in total, avand grija totusi ca numele sa nu se repete.

Mie mi-e ca e ca in exemplul din filmulet. Cateva localitati unde intr-adevar s-a furat din greu, dar care insumate aduc un numar nesemnificativ de voturi sunt repetate in presa de nenumarate ori iar oamenii uita numele si isi inchipuie ca fiecare localitate e o noua descoperire.

+Quote Post
Vizitator_profesionistu.
mesaj Aug 24 2012, 02:37 PM
Mesaj #665

Guests

Citeaza (Portofelul plin și fin @ Aug 22 2012, 11:45 PM) *
..și tocmai am văzut o vacă cum zbura făcând cercuri în aer.. - poate cel mai bun profesionist din justiție- Mona Pivnicieru..

asta e ca reclama la Carlsberg? probabil cea mai..? biggrin.gif
cu siguranta probabilitatea a disparut. 'profesionista' si-a dat demisia din magistratura.

+Quote Post
Vizitator_basecu'.
mesaj Aug 24 2012, 02:42 PM
Mesaj #666

Guests

Citeaza (pehash @ Aug 24 2012, 02:28 PM) *
un singur vot 'in plus' se numeste frauda electorala. 10 voturi sau jumatate de milion? frauda electorala.
legea este clara si legea trebuie respectata. daca exista dovezi ca au fost instigati la frauda chiar de cei din conducerea ULS, cu atat mai grav... inseamna ca trebuie rezolvata problema sau se va repeta la alegerile parlamentare.
sa furi jumatate de milion de voturi si apoi sa te bati cu pumnul in piept ca-i reprezinti pe cei 7.5 milioane care au votat pentru demitere? ipocrizie specifica politicienilor romani. usl sau pdl? aceeasi mizerie.

Jumatea aia de milion e de la mine fara numaaar ... NU s-a dovedit pana acum nimic. Eu ziceam doar de limita maxima pana la care se pot face rational presupuneri.

In rest da, cei cu frauda sa fie pedepsiti, dupa ce au fost dovediti ca au fraudat. Pai ce, am zis eu altceva?

Subiectul pe care eu il tot dezbat e frauda MASIVA care nu s-a intamplat nu de cinstiti ce sunt uselistii (daca ar putea ar frauda un miliard de voturi) ci din motive de posibilitate.

In rest, sunt absolut sigur ca TOTI fura cat pot de mult. Uite, eu sper sa fie pedepsiti aspru si cei care au impiedicat lumea sa vina la vot. Si aia e frauda si influenteaza rezultatul alegerilor.

Sunt absolut sigur ca s-a furat cat de mult s-a putut de ambele parti la toate alegerile de pana acum. Am mai spus deja ca voturile cu care chioru' a castigat mandatul 2 sunt mai mult decat suspecte pentru ca alea cateva zeci de mii de voturi diferenta care AU SCHIMBAT rezultatul alegerilor puteau fi MULT mai usor fraudate decat milioanele pe care le tot invocati voi aici.

+Quote Post
Vizitator_Nae.
mesaj Aug 24 2012, 02:48 PM
Mesaj #667

Guests

Citeaza (basecu' @ Aug 24 2012, 02:42 PM) *
Am mai spus deja ca voturile cu care chioru' a castigat mandatul 2 sunt mai mult decat suspecte pentru ca alea cateva zeci de mii de voturi diferenta care AU SCHIMBAT rezultatul alegerilor puteau fi MULT mai usor fraudate decat milioanele pe care le tot invocati voi aici.

Daca ai avea un copil cu un mic defect ti-ar place sa faca copiii misto de el?
Probabil ca in familia toti sunt frumosi,perfecti si destepti.
Te crezi vreun Clooney sau Brad Pitt?
Dupa frustrarea de care dovada cred ca lucrurile stau chiar foarte nasol.

+Quote Post
Vizitator_basecu'.
mesaj Aug 24 2012, 02:49 PM
Mesaj #668

Guests

Citeaza (Mirbar @ Aug 24 2012, 02:30 PM) *
Daca pana si tu recunosti ca "aproape sigur" a fost frauda atunci pe mine m-ai convins ca intradevar s-a furat ca in codru si de altfel cum ar putea sa nu se fure intr-o tara in care prim ministrul este hot dovedit iar presedintele (chiar si interimar) este repetent si chiulangiu. Cat priveste popularitatea lui Basescu, aceasta nu are nici legatura cu referendumul desi asta a fost ideea si anume de a utiliza abuziv acest instrument tocmai pentru ca se stia ca presedintele deconteaza toata perioada de criza, odata ce si-a asumat masurile de austeritate (strict necesare de altfel). Ai fi putut calcula popularitatea (si eu sunt curios care este astazi) daca n-ar fi existat boicotul referendumului. In acest moment avand in vedere ca nu au fost la vot 50%+1 nici nu mai conteaza rezultatul, acesta este invalid.

PS: "impartialitatea" analizelor tale este "sustinuta" si de modul peiorativ in care te referi de fiecare data la Basescu.

laugh.gif Da, mah, criminalul ala care a facut o victima dovedita si alte 4-5 presupuse probabil ca pana acum a depopulat Romania daca nu luam dupa numaratoarea unor Pristanda de pe forumul asta.

Popularitatea marinelului e chiar motivul pentru care s-a invocat frauda: pana acum el are sub 1 milion de sustinatori dovediti (ca restul nu s-au ostenit, aparent) si vrea sa spuna ca nici ailalti nu-s mai breji.
In mod normal nu presedintele deconteaza criza ci guvernul, pentru ca p.m. trebuie sa ia deciziile grele. Si de aia deconteaza chioru' criza, in calitate de p.m. A, si intr-o criza se deconteaza doar deciziile idioate. Problema lui e ca nu a luat nici o decizie breaza.

Referitor la modul peiorativ...asa ma refer la toti. Deci sunt impartial. rolleyes.gif

+Quote Post
Vizitator_basecu'.
mesaj Aug 24 2012, 02:54 PM
Mesaj #669

Guests

Citeaza (Nae @ Aug 24 2012, 02:32 PM) *
E clar ca te faci ca ploua..
Tu stii sigur ca:
1.S-au umflat listele..
2.Nu s-a furat atat de mult.Poate chiar deloc.

Vezi cum bagi double standards? In cazul ala stii ca da,in celalalt stii sigur ca nu.
Ce le mai stiti voi pe toate..

Buey, tu te faci ca nu pricepi sau ce?

Daca nu-s umflate listele de ce te mira prezenta 100%. Prezenta de 46% e MEDIE, au fost localitati cu sub 15% deci au fost si cu prezenta mare. Ce-i asa de greu de priceput?

Eu nu spun ca s-a furat mult sau putin. Eu spun doar ca scara fraudei invocate de voi e prea mare pentru un om cu un minim simt practic. La asa o frauda generalizata pana acum aveai inculpati, doar in masa aia de uselisti nu-s toti chiar atat de destepti sa isi acopere urmele atat de bine.
Si mai spun ca, cunoscandu-i pe politicienii nostri nu-mi vine sa cred ca n-au incercat nimic. De ambele parti.

Capisci?

+Quote Post
Vizitator_state.
mesaj Aug 24 2012, 02:55 PM
Mesaj #670

Guests

Citeaza (basecu' @ Aug 24 2012, 02:17 PM) *
Ai dat 1 (UN) exemplu si ai tras concluzia ca mai sunt alte sute, toate cu peste 100 de voturi in plus.

Uite, da-mi o suta de exemple si eu iti acord credit ca sunt mai multe sute pe care nu trebuie sa mi le zici. Inmultim dovezile cu 4 sa spunem. 400 de localitati ori 1500 de voturi in plus si tot dau putin peste juma de milion. Pana la 3-4 milioane cat se vehicula pe aici...e cale cam lunga.

Si asta daca gasesti 100 de exemple si daca toate au cu 1500 de voturi in plus si daca lasam de la noi o gramada si daca...si daca...

Este suficient sa cauti pe gogu, folosesti niste cuvinte cheie de genul: localitati cu prezenta record la referendum si obtii un adevarat listing... Iar jumatatea de milion de voturi plus la inventar vin doar de aici. Poti continua intrebandu-te: oare pana la 100% sau cat o fi fost in fiecare sectie de vot, totul a fost ok?

+Quote Post
Vizitator_basecu'.
mesaj Aug 24 2012, 02:57 PM
Mesaj #671

Guests

Citeaza (Nae @ Aug 24 2012, 02:48 PM) *
Daca ai avea un copil cu un mic defect ti-ar place sa faca copiii misto de el?
Probabil ca in familia toti sunt frumosi,perfecti si destepti.
Te crezi vreun Clooney sau Brad Pitt?
Dupa frustrarea de care dovada cred ca lucrurile stau chiar foarte nasol.

Daca tu ai avea un defect nu as face misto de tine in ruptul capului (in afara de cazul in care esti platit sa postezi).

Ii zic chioru' fiindca "palmuitorul de copii de la televizor" e prea lung si mi-e lene.

+Quote Post
Vizitator_pehash.
mesaj Aug 24 2012, 03:04 PM
Mesaj #672

Guests

Citeaza (basecu' @ Aug 24 2012, 02:49 PM) *
Popularitatea marinelului e chiar motivul pentru care s-a invocat frauda: pana acum el are sub 1 milion de sustinatori dovediti (ca restul nu s-au ostenit, aparent) si vrea sa spuna ca nici ailalti nu-s mai breji.

Intr-adevar, putem privi cifrele din multe puncte de vedere. Se ascund multe incertitudini printre cele 11 milioane de absenti. Cert este ca desi vuvuzelele USL strigau disperate ca 90% din romani nu-l mai vor pe Base, s-a dovedit foarte clar ca mai putin de 40% (minus ~0~10% ca nu stim cat s-a fraudat) erau suficient de convinsi ca nu-l mai vor incat sa mearga sa voteze pentru suspendare. Restul sunt presupuneri din toate partile. Procentul e in scadere. Din aia 30-40% sunt probabil destul de multi care nu ar fi votat un USL si/sau un Antonescu, deci pana la alegerile din toamna se pot intampla multe.

Citeaza (basecu' @ Aug 24 2012, 02:49 PM) *
In mod normal nu presedintele deconteaza criza ci guvernul, pentru ca p.m. trebuie sa ia deciziile grele. Si de aia deconteaza chioru' criza, in calitate de p.m. A, si intr-o criza se deconteaza doar deciziile idioate.

Mie mi se pare ca premierul BaseBoc a decontat decizii bune si decizii proaste. Ce urmeaza? Urmeaza ca premierul Ponta sa deconteze doar decizii proaste. Oricat ar incerca sa arunce in spatele unui presedinte suspendat incompetenta 'celui mai cinstit' guvern, sunt convins ca a facut-o prea lata ca sa mai stranga aceleasi procente ca la alegerile locale. Din pacate prostimea care vota traditional aparenta stanga reprezentata de PSD s-ar putea reorienta catre bufonul ala de la PPDD.

Realitatea este ca avem in clipa asta o vaga speranta de candidati adevarati de dreapta, undeva intre NR si MRU, dar nu mai exista nici un partid de stanga. USL e alianta infractorilor. Pacat. Un partid de stanga autentic ar forta de asemenea si alianta de dreapta sa ofere candidati cat mai credibili.

+Quote Post
Vizitator_basecu'.
mesaj Aug 24 2012, 03:16 PM
Mesaj #673

Guests

Citeaza (state @ Aug 24 2012, 02:55 PM) *
Este suficient sa cauti pe gogu, folosesti niste cuvinte cheie de genul: localitati cu prezenta record la referendum si obtii un adevarat listing... Iar jumatatea de milion de voturi plus la inventar vin doar de aici. Poti continua intrebandu-te: oare pana la 100% sau cat o fi fost in fiecare sectie de vot, totul a fost ok?

Potrivit gandul.ro, 50 de localităţi din România au reuşit performanţa de a înregistra o prezenţă la vot de peste 100%. Majoritatea primarilor din aceste localităţi sunt membri ai PSD sau PNL.

În judeţul Olt, 19 localităţi au depăşit pragul de 100% prezenţă. Într-un sat din Vrancea s-a înregistrat la o secţie de vot o prezenţă record de 250%, iar în zeci de comune din Teleorman şi Caraş-Severin rata de prezenţă a trecut de 90%.

Verificări în peste 20 de localităţi din Olt, unde prezenţa la referendum a depăşit sută la sută

Judeţul Olt este de departe campion la numărul de localităţi care au raportat la referendum prezenţe de peste 100%. În 19 comune din Olt, Biroul Electoral Central a calculat o prezenţă la vot de peste 100%. Pe primul loc se clasează localitatea Coloneşti cu o prezenţă de 184%. Aici pe liste au fost înscrise 1508 persoane. Duminică 29 iulie au votat însă 2779 persoane. La secţia de votare din satul Bătăreni din comuna Coloneşti prezenţa de vot a fost de 216%. În alte 21 de localităţi din Olt au fost înregistrate prezenţe la vot de peste 90%.

Cu o prezenta la vot de 73,89%, Oltul s-a clasat pe primul loc la nivel de tara ca participare la referendum. Procente de peste 100% s-au inregistrat in mai multe localitati din judet, recordul fiind stabilit in comuna Colonesti, unde cu putin efort s-ar fi atins probabil pragul de 200%.

Cele mai productive localitati, care au dat pana la 250 la suta plan-participare la referendum, se numara satul Lepsa din comuna cu acelasi nume, judetul Vrancea, precum si buricul judetului Olt, adica satul Colonesti. Primarii localitatilor au dat ca explicatie pentru curiosi si mirati ca afluenta mare la urne – 250%, respectiv 184%, s-a datorat turistilor, atrasi de potentialul zonelor nedescoperit pana acum.

Deci cam ramane cum am remarcat mai sus: aceleasi 20 (de fapt 19 dar hai sa rotunjim) localitati din Olt + Leapsa din Vrancea reluate iar si iar ca sa dea listingul ala mare.

Mai sunt si exemple ridicole:

În Teleorman, 8 localităţi au reuşit duminică să depăşească pragul de 100% prezenţă. Pe primul loc s-a clasat localitatea Dracea, unde prezenţa a fost 118%. Pe listele permanente au fost număraţi 1425 votanţi. La referendum au fost contabilizate 1683 voturi.

Deci al mai bun exemplu din tot judetul e o comuna cu ...tineti-va bine...vreo 260 de voturi in plus. Curat frauda coane Fanica biggrin.gif

In rest eu pot sa ma intreb multe lucruri, daca totul a fost OK sau nu, dar ma intereseaza ce raspunsuri pot primi. Si pana acum de la pedelisti am primit doar alte intrebari.

+Quote Post
Vizitator_Warrington.
mesaj Aug 24 2012, 03:29 PM
Mesaj #674

Guests

1. Tre sa ai de 10 ori mai multe voturi in urna.

Adevarat. Presupun ca de-aia stampilau ca disperatii miile alea de buletine de vot despre care vorbeam.

2. Tre sa ai de 10 ori mai multe nume, cnp-uri si semnaturi pe liste.
Nu merge doar cu ups si 1 zero in plus, crede-ma.

Fals. Semnaturile se trec la foc automat, iar CNP-urile se copie sau se inventeaza pe loc.

Am un exemplu "subversiv" de pe vremea lui Ceausescu, o vanzatoare la Aprozar primise dispozitie pe linie de partid (secretarul B.O.B.) sa nu vanda oua decat cu seria si numarul de buletin al cumparatorului, ca sa demonstreze ca e localnic. Dar seful ei direct, aflat in trecere pe la magazinul respectiv, i-a spus sa termine cu prostiile si sa nu-si bata joc de sutele de oameni aflati la coada cat sta ea sa scrie serii de buletin, sa dea cate doua cofraje la fiecare, iar dupa ce termina n-are decat sa scrie nume si "serii de buletin" luate din cartea de telefon, cate doreste. tongue.gif

Fii convins ca destule CNP-uri s-au scris la fel, la referendum. Numai buletinele din urna erau realmente necesare.

+Quote Post
Vizitator_Warrington.
mesaj Aug 24 2012, 03:35 PM
Mesaj #675

Guests

Citeaza (basecu' @ Aug 24 2012, 03:16 PM) *
Mai sunt si exemple ridicole:

În Teleorman, 8 localităţi au reuşit duminică să depăşească pragul de 100% prezenţă. Pe primul loc s-a clasat localitatea Dracea, unde prezenţa a fost 118%. Pe listele permanente au fost număraţi 1425 votanţi. La referendum au fost contabilizate 1683 voturi.

Deci al mai bun exemplu din tot judetul e o comuna cu ...tineti-va bine...vreo 260 de voturi in plus. Curat frauda coane Fanica biggrin.gif

Curat tupeu, coane [basecu']! angry.gif

Adica prezenta de 100% era perfect normala si "doar" 260 de voturi au fost in plus, zici tu?

+Quote Post
Vizitator_basecu'.
mesaj Aug 24 2012, 03:36 PM
Mesaj #676

Guests

Citeaza (pehash @ Aug 24 2012, 03:04 PM) *
Intr-adevar, putem privi cifrele din multe puncte de vedere. Se ascund multe incertitudini printre cele 11 milioane de absenti. Cert este ca desi vuvuzelele USL strigau disperate ca 90% din romani nu-l mai vor pe Base, s-a dovedit foarte clar ca mai putin de 40% (minus ~0~10% ca nu stim cat s-a fraudat) erau suficient de convinsi ca nu-l mai vor incat sa mearga sa voteze pentru suspendare. Restul sunt presupuneri din toate partile. Procentul e in scadere. Din aia 30-40% sunt probabil destul de multi care nu ar fi votat un USL si/sau un Antonescu, deci pana la alegerile din toamna se pot intampla multe.

Pai se prea poata ca 90% sa nu-l vrea. Eu era cat pe ce sa nu ma duc la vot cand dragnet a anuntat ca da mici si bere votantilor. Eram chitit sa ma duc sa le dau cu micii in fata si sa plec fara sa votez. Dar pe atunci marinelu' zicea ca o sa lupte ptr. voturi ceea ce mi s-a parut corect. Pa urma s-a razgandit mai ceva ca razgandeanu' si a zis ca nu, ca frauda masiva, adica placa lui preferata. Si atunci m-am gandit ca, de data asta deshtul din mijloc o sa i-l arat lui.

Deci n-ai cum sa stii cat de iubit e baselu'. Cel mult poti fi sigur ca aia pe care i-a enervat zicand ca "poporul a condamnat lovitura de stat" in toamna o sa dea cu stampila de o sa rupa buletinul de vot.
In mod sigur printre cei care au "boicotat" sunt unii care nu il inghit nici pe el nici pe adormitu' nici pe copy-paste. Si aia nu se vor contabiliza ca votanti pdl in toamna. Si atunci nu mai e cvorum...Si diferenta ramane mare printre votantii convinsi (adica aia care chiar merg la vot). Hmmm 85% vs 15%. Pentru a castiga alegerile normale e suficient 50%+1.

In plus mai stiu cel putin 2 exemple de oameni care sunt cu baselu' dar sunt anti pedeleu complet. Suna ciudat stiu, dar sunt cativa (cu extrapolarile facute de unii postaci de pe aici ar putea fi milioane biggrin.gif ). Ei aia nu vin degraba ca sa voteze in toamna.

Citeaza
Mie mi se pare ca premierul BaseBoc a decontat decizii bune si decizii proaste. Ce urmeaza? Urmeaza ca premierul Ponta sa deconteze doar decizii proaste. Oricat ar incerca sa arunce in spatele unui presedinte suspendat incompetenta 'celui mai cinstit' guvern, sunt convins ca a facut-o prea lata ca sa mai stranga aceleasi procente ca la alegerile locale. Din pacate prostimea care vota traditional aparenta stanga reprezentata de PSD s-ar putea reorienta catre bufonul ala de la PPDD.

Realitatea este ca avem in clipa asta o vaga speranta de candidati adevarati de dreapta, undeva intre NR si MRU, dar nu mai exista nici un partid de stanga. USL e alianta infractorilor. Pacat. Un partid de stanga autentic ar forta de asemenea si alianta de dreapta sa ofere candidati cat mai credibili.

Dom'le, cert e ca marinelu' ramane la carma inca doi ani (ca eu nu-l mai vad dat jos decat in infernul luxos al lui Dante in 2014).
Cu orice guvern neagreat de basel o sa fie macel in politica. Si din pacate orice guvern agreat de el tot "grup infractional organizat" se cheama - asta ca sa incheiem cu un clasic in viata. biggrin.gif

+Quote Post
Vizitator_state.
mesaj Aug 24 2012, 03:41 PM
Mesaj #677

Guests

Citeaza (basecu' @ Aug 24 2012, 03:16 PM) *
...Deci al mai bun exemplu din tot judetul e o comuna cu ...tineti-va bine...vreo 260 de voturi in plus. Curat frauda coane Fanica biggrin.gif

In rest eu pot sa ma intreb multe lucruri, daca totul a fost OK sau nu, dar ma intereseaza ce raspunsuri pot primi. Si pana acum de la pedelisti am primit doar alte intrebari.

Uite un raspuns posibil. Nu intamplator s-au dus prin sate haitele de procurori fascisti cu biblia in mana si i-au pus pe tarani sa jure pe ea. Au plecat de la supozitia ca oamenii sunt credinciosi si daca se jura la popa ca nu beau in post, poate vor fi sinceri. Ma rog, intre timp au evoluat, taranii adevarati sunt pe cale de disparitie. Nu stiu daca la Dracea, un nume predestinat, au fost procurorii... Ma rog, daca s-ar fi intamplat asta, probabil ca i-a interesat sa afle nu doar cine sunt cei 260 in plus si de ce acolo, interesant ar fi sa stim daca ceilalti 1425 au votat toti, nu conteaza cum. Si daca s-a intamplat minunea, cum de prezenta la referendum a fost mult peste cea de la locale. Probabil ca primarul usl s-a straduit mai mult sa plece tiranul decat sa iasa el tartor peste comuna.

+Quote Post
Vizitator_basecu'.
mesaj Aug 24 2012, 03:46 PM
Mesaj #678

Guests

Citeaza (Warrington @ Aug 24 2012, 03:29 PM) *
Adevarat. Presupun ca de-aia stampilau ca disperatii miile alea de buletine de vot despre care vorbeam.

Fals. Semnaturile se trec la foc automat, iar CNP-urile se copie sau se inventeaza pe loc.

Omul zicea ca s-a fraudat adaugand un zero la un numar. I-am explicat ca nu e posibil, OK?

Citeaza
Am un exemplu "subversiv" de pe vremea lui Ceausescu, o vanzatoare la Aprozar primise dispozitie pe linie de partid (secretarul B.O.B.) sa nu vanda oua decat cu seria si numarul de buletin al cumparatorului, ca sa demonstreze ca e localnic. Dar seful ei direct, aflat in trecere pe la magazinul respectiv, i-a spus sa termine cu prostiile si sa nu-si bata joc de sutele de oameni aflati la coada cat sta ea sa scrie serii de buletin, sa dea cate doua cofraje la fiecare, iar dupa ce termina n-are decat sa scrie nume si "serii de buletin" luate din cartea de telefon, cate doreste. tongue.gif

Fii convins ca destule CNP-uri s-au scris la fel, la referendum. Numai buletinele din urna erau realmente necesare.

Diferentele sunt urmatoarele:

1.care e probabilitatea ca o alta vanzatoare sa scrie aceleasi serii de buletin, astfel ca la o comparatie de liste sa se observe?

2. chiar si asa, oamenii puteau sa stea la mai multe cozi? Ouale se mancau si cojile se aruncau. Omul se jura ca a cumparat el ouale.

3. daca ii dadeai militianului un cofraj cu oua se jura ca toate buletinele erau reale.

In consecinta, tot ce au de facut procurorii e sa compare listele de alegatori, in special alea suplimentare (nu poti adauga CNP-uri din cartea de telefon - mai exista asa ceva? - pe listele permanente). Ce rost are sa umble din casa in casa ca doar frauda s-a facut in sectiile de votare de catre membrii partidelor, nu-i asa?

Sau poate ca asa n-au descoperit mare lucru? biggrin.gif

+Quote Post
Vizitator_Warrington.
mesaj Aug 24 2012, 03:54 PM
Mesaj #679

Guests

Citeaza (basecu' @ Aug 24 2012, 03:46 PM) *
In consecinta, tot ce au de facut procurorii e sa compare listele de alegatori, in special alea suplimentare (nu poti adauga CNP-uri din cartea de telefon - mai exista asa ceva? - pe listele permanente). Ce rost are sa umble din casa in casa ca doar frauda s-a facut in sectiile de votare de catre membrii partidelor, nu-i asa?

Exact asta si fac procurorii, verifica listele suplimentare. Si cand apar voturi multiple, e perfect normal sa inceapa de la a-l intreba pe respectivul daca a votat intr-adevar in sectia respectiva si daca isi recunoaste semnatura. Unde pot sa-l gaseasca pe respectivul? Acolo unde apare pe lista permanenta, nu crezi? Iar daca omul nu-si recunoaste semnatura si zice (declara in scris) ca nu a votat el, atunci trebuie luati la intrebari cei din sectia respectiva de votare.

Mai departe, nu toate voturile "pe naspa" au fost falsificate din pix. Unii chiar au votat de mai multe ori cu manuta proprie. Iar in cazurile respective, nimeni din sectia de votare nu poate fi incriminat, ca doar nu erau sa-i interzica omului sa voteze. Unde trebuie cautat acel om? Tot acolo unde apare pe lista permanenta, nu crezi?

+Quote Post
Vizitator_Portofelul plin și fin.
mesaj Aug 24 2012, 03:55 PM
Mesaj #680

Guests

Citeaza (Nae @ Aug 24 2012, 12:12 PM) *
Eu nu am zis nimic altceva decat ca unele cifre (100%,250%,etc) sunt suspecte ptr orice om care gandeste.Mai luam in calcul si faptul ca s-au scos camerele de acolo,ce a facut Dragnea..altii care au fost prinsi ca au votat de 8 ori..etc.etc..
Asta ma face sa cred ca e nevoie de investigatii si ca e bine ce fac procurorii.De ce sa-ti fie frica daca nu ai facut nimic?

Daca gasesti un portofel la un cetatean te gandesti ca poate a mai furat si inainte.Poate da,poate nu.Dar e nevoie sa aflam.
Poate a furat 3 poate a furat o mie.Cine stie?
Uite diliu' ala care a omorat japoneza.Acum e suspectat de altele.

Lasă-le nenea Nae că le-ai umplut de sânge și habar n-ai despre ce vorbești. Dacă se dorea fraudarea- se frauda, crede-mă, și nu se frauda cu turismul lui pește prăjit. Buletinul de vot e chestia care dispare cel mai rapid- totdeauna- și dacă s-ar fi dorit cu adevărat să se fraudeze se frauda din soft. Ca să ai și matale idee. Deci soft-ul, la o anumită oră- să spunem ora 15.00 ar fi adăugat acolo 3 milioane de votanți dar nu buluc ci treptat- până la ora 20.00. Ai tu cum să verifici 3 milioane de CNP-uri- care apropo, puteau să fie luate exact de la cei care nu s-au mai prezentat la vot de 5 ani să spunem sau despre care ști că nu vin la vot că sunt plecați ilegal ? N-ai. Dacă n-aveam de-a face cu un Rus prost- dar prost, nene- mergea și cu votul prin corespondență, le dădea jucării și PD-Liștilor...iar dl.Rus la viața lui în afară de golitul vidanjelor nu cred că mai are alte competențe. PSD-ul a făcut exact tâmpeniile PD-Lului când și-au închipuit că ardelenii dobitoci pot fi aduși în față. Dacă ai fost slugă la unguri 1000 de ani tot slugă româi și după 3 generații....

+Quote Post
Vizitator_pehash.
mesaj Aug 24 2012, 04:00 PM
Mesaj #681

Guests

Citeaza (basecu' @ Aug 24 2012, 03:36 PM) *
Cu orice guvern neagreat de basel o sa fie macel in politica. Si din pacate orice guvern agreat de el tot "grup infractional organizat" se cheama - asta ca sa incheiem cu un clasic in viata. biggrin.gif

Astea sunt clisee inventate de 'analistii' tembeliziunilor populare.
In realitate politica este arta de a guverna. Avem guvern? Avem! Este sustinut de o majoritate parlamentara? Este! Ce macel sa fie? Vrea guvernul USL sa fie 'cel mai cinstit' si nu-i lasa Basescu? smile.gif

In realitate 'macel' este doar daca stai cu tembelizorul deschis toata ziua pe latrinele tv. Il inchizi si descoperi ca viata merge inainte. In afara de cativa bufoni manevrati de baronii USL, restul politicienilor dau 2-3 declaratii incredibile pe zi si apoi se retrag la racoare in casoaiele de vacanta, daca nu sunt deja pe o plaja, departe, si dau interviuri telefonice.

+Quote Post
mesaj Aug 24 2012, 04:02 PM
Mesaj #682

Guests

Citeaza (Warrington @ Aug 24 2012, 03:54 PM) *
Exact asta si fac procurorii, verifica listele suplimentare. Si cand apar voturi multiple, e perfect normal sa inceapa de la a-l intreba pe respectivul daca a votat intr-adevar in sectia respectiva si daca isi recunoaste semnatura. Unde pot sa-l gaseasca pe respectivul? Acolo unde apare pe lista permanenta, nu crezi? Iar daca omul nu-si recunoaste semnatura si zice (declara in scris) ca nu a votat el, atunci trebuie luati la intrebari cei din sectia respectiva de votare.

Mai departe, nu toate voturile "pe naspa" au fost falsificate din pix. Unii chiar au votat de mai multe ori cu manuta proprie. Iar in cazurile respective, nimeni din sectia de votare nu poate fi incriminat, ca doar nu erau sa-i interzica omului sa voteze. Unde trebuie cautat acel om? Tot acolo unde apare pe lista permanenta, nu crezi?

Păi, dle. Warrington, din ce zici matale, ar fi fost cel mai grozav să le facă pe toate liste electorale permanente- că Gigel Ionescu, căpșunar din Odorheiu Secuiesc, actualmente în Reggio, Calabria, care n-a mai votat de vreo 20 de ani și n-are nici un chef să voteze - și încă vreo 3 milioane plecate pa, pa- puteau să apară bine mersi. Așa cum îi spuneam lui nea Nae- falsificarea nu se face cu voturile din Încălțații de Sus și nici din alte localități ale patriei. Dacă am baza de CNP-uri păot scoate din bază pe toți care n-au votat în 2009 să spunem- îi bag într-o bază separată și îi las să voteze prin soft- între orele 15...20- să spunem- la principiul 10 Da- 1 Nu. Și uite-așa s-ar fi putu câștiga referendumul dacă chiar se dorea fraudarea. .Puteai să fi și mama PD-Lului și tot n-aveai cum să controlezi 3 milioane de voturi. Așa, se oferă vacanțe gratis procurorilor prin satele patriei. Și dacă sunt cuminți le-a promis Kovesi că-i lasă să-i și urmărească pe țerani cu mașinile, așa cm făceau în anii 50 la colectivizare...

+Quote Post
Vizitator_Warrington.
mesaj Aug 24 2012, 04:03 PM
Mesaj #683

Guests

Citeaza (Portofelul plin și fin @ Aug 24 2012, 03:55 PM) *
Buletinul de vot e chestia care dispare cel mai rapid- totdeauna- și dacă s-ar fi dorit cu adevărat să se fraudeze se frauda din soft. Ca să ai și matale idee. Deci soft-ul, la o anumită oră- să spunem ora 15.00 ar fi adăugat acolo 3 milioane de votanți dar nu buluc ci treptat- până la ora 20.00.

Spui prostii cu emfaza. NU se poate frauda din soft, pentru ca la baza numaratorii voturilor se afla procesele verbale din sectia de votare. Acolo se numara fila cu fila buletinele si acolo se raporteaza prezenta la vot.

Nici macar la referendumul din 2003, ala pe care l-a intins Nastase doua zile la rand, nu s-a furat decat in sectie, pentru ca nu se poate altfel, daca vrei sa stea in picioare.

Cum crezi tu ca poate sa-ti apara in procesul verbal din sectie 1678 de voturi, iar in soft sa apara ca acolo au votat 7314 oameni, matale esti cu toate acasa? rolleyes.gif

Procesul ala verbal chiar e un hard document, o foaie scrisa si semnata de toti membrii sectiei.

+Quote Post
Vizitator_gogu.
mesaj Aug 24 2012, 04:05 PM
Mesaj #684

Guests

Citeaza (Portofelul plin și fin @ Aug 24 2012, 03:55 PM) *
Lasă-le nenea Nae că le-ai umplut de sânge și habar n-ai despre ce vorbești. Dacă se dorea fraudarea- se frauda, crede-mă, și nu se frauda cu turismul lui pește prăjit. Buletinul de vot e chestia care dispare cel mai rapid- totdeauna- și dacă s-ar fi dorit cu adevărat să se fraudeze se frauda din soft. Ca să ai și matale idee. Deci soft-ul, la o anumită oră- să spunem ora 15.00 ar fi adăugat acolo 3 milioane de votanți dar nu buluc ci treptat- până la ora 20.00. Ai tu cum să verifici 3 milioane de CNP-uri- care apropo, puteau să fie luate exact de la cei care nu s-au mai prezentat la vot de 5 ani să spunem sau despre care ști că nu vin la vot că sunt plecați ilegal ? N-ai. Dacă n-aveam de-a face cu un Rus prost- dar prost, nene- mergea și cu votul prin corespondență, le dădea jucării și PD-Liștilor...iar dl.Rus la viața lui în afară de golitul vidanjelor nu cred că mai are alte competențe. PSD-ul a făcut exact tâmpeniile PD-Lului când și-au închipuit că ardelenii dobitoci pot fi aduși în față. Dacă ai fost slugă la unguri 1000 de ani tot slugă româi și după 3 generații....

Vulpea... strugurii... wink.gif

+Quote Post
Vizitator_basecu'.
mesaj Aug 24 2012, 04:12 PM
Mesaj #685

Guests

Citeaza (Warrington @ Aug 24 2012, 03:54 PM) *

OK, OK, asta e procesul de lunga durata. Dar acuma hai recunoaste ca o contabilizare a fraudei se poate face inainte fara sa dai buzna peste oameni. Si daca ea ajunge la cateva milioane atunci baselu' poate invoca frauda masiva si sa spuna: "sunt iubit de mase".
In schimb, tot scopul mascaradei asteia cu anchetele a fost tocmai pentru ca oamenii nu pot sa gaseasca milioanele alea si atunci trebuie sa creeze suspiciuni, gen: "ai vazut draga, s-au anchetat, s-au fraudat nici nu mai stiu cati au votat, poate n-a votat nimeni si astia au furat tot, probabil ca tot poporul e cu base". Printre gospodinele care stiu doar sa numere oo (nu ale lui bombo') si legaturi de ceapa numerele mari nu inseamna nimic si suspiciunea se poate induce f. usor.

+Quote Post
Vizitator_basecu'.
mesaj Aug 24 2012, 04:19 PM
Mesaj #686

Guests

Citeaza (Warrington @ Aug 24 2012, 03:35 PM) *
Curat tupeu, coane [basecu']! angry.gif

Adica prezenta de 100% era perfect normala si "doar" 260 de voturi au fost in plus, zici tu?

Da, prezenta de pana in 100% nu e anormala. Poate ar fi intr-un oras mai mare, dar intr-o comuna cu cateva sute de oameni crezi ca nu pot avea toti aceleasi opinii politice?

Pai baselu' poate le-a inchis scoala sau dispensarul pe motiv de strategii intelepte de iesire din criza si toti sunt chititi sa dea cu stampila in el. Poate le-a taiat nus'ce subventie. Poate erau toti handicapati numai in acte si acum si-au pierdut pensia aia.

Sunt comune formate aproape 100% din pensionari care au fost afectati in bloc de criza. Nu poti sa decizi tu pe baze statistice ca nu e posibil. Sunt sigur ca exista comuna unde prezenta e sub 10% dintr-o populatie de cateva sute. De ce e anormal un 95%?

+Quote Post
Vizitator_basecu'.
mesaj Aug 24 2012, 04:20 PM
Mesaj #687

Guests

Citeaza (pehash @ Aug 24 2012, 04:00 PM) *
Astea sunt clisee inventate de 'analistii' tembeliziunilor populare.
In realitate politica este arta de a guverna. Avem guvern? Avem! Este sustinut de o majoritate parlamentara? Este! Ce macel sa fie? Vrea guvernul USL sa fie 'cel mai cinstit' si nu-i lasa Basescu? smile.gif

In realitate 'macel' este doar daca stai cu tembelizorul deschis toata ziua pe latrinele tv. Il inchizi si descoperi ca viata merge inainte. In afara de cativa bufoni manevrati de baronii USL, restul politicienilor dau 2-3 declaratii incredibile pe zi si apoi se retrag la racoare in casoaiele de vacanta, daca nu sunt deja pe o plaja, departe, si dau interviuri telefonice.

Mai stii, vreun dosarel, vreo stenograma, vreun refuz de a numi un ministru, vreun refuz de a numi un guvern pe motiv de plagiat al p.m.?

Hai pa, ca tre sa plec si eu in WE.

+Quote Post
mesaj Aug 24 2012, 04:51 PM
Mesaj #688

Guests

Citeaza (Warrington @ Aug 24 2012, 04:03 PM) *
Spui prostii cu emfaza. NU se poate frauda din soft, pentru ca la baza numaratorii voturilor se afla procesele verbale din sectia de votare. Acolo se numara fila cu fila buletinele si acolo se raporteaza prezenta la vot.

Nici macar la referendumul din 2003, ala pe care l-a intins Nastase doua zile la rand, nu s-a furat decat in sectie, pentru ca nu se poate altfel, daca vrei sa stea in picioare.

Cum crezi tu ca poate sa-ti apara in procesul verbal din sectie 1678 de voturi, iar in soft sa apara ca acolo au votat 7314 oameni, matale esti cu toate acasa? rolleyes.gif

Procesul ala verbal chiar e un hard document, o foaie scrisa si semnata de toti membrii sectiei.

Warringtoane, ești praf, muci, țărână de călcat în picioare. Crezi că nu se pot găsi niște circumscripții- să zicem pentru început în străinezia- unde să nu fie nici un membru PD-L disponibil ? Eu fac de exemplu circumscripție la Trieste- unde bag vreo 200.000 votanți. Așa, pentru început. Și în țară chiar crezi că în Valea Jiului nu se pot face astfel de șmenuri ? Sau în restul țării ? Vine președintele de circumscripție și face procesul verbal- iar restul semnează exact ca dl.Rus. Evident că dacă chiar vreau să falsific n-o să am 200% la Orbeasca de Sus dar o să am un număr extrem de mare de votanți în Pitești. Verifică-mă tu acuma că 400.000 de votanți de la Agionoaiei Abramburică la Xenofont Xenițescu n-au fost în Pitești pe 29. Mai ales că , nimeni nu mă oprește dacă am minunata și magnifica bază de date cu cei care n-au mai votat să zicem la ultimele 2 alegeri. Toată chestiunea stă în știința de a fura- și important e să furi în numere mari- dacă vrei să o faci. Fraierii ăștia de la USL n-aveau nici prin cap așa ceva iar ciudățeniile apărute sunt arhiexplicabile- în primul rând prin comisii electorale tâmpite. Dacă ar fi fraudat acum Băsescu își căuta de lucru ca marinar la Hamburg, prin port. Nu l-ar angaja nici dreaq căpitan după ce n-a mai navigat de 30 de ani- evident- dar un spălat de punte merge.

+Quote Post
Vizitator_Nae.
mesaj Aug 24 2012, 06:17 PM
Mesaj #689

Guests

Citeaza (basecu' @ Aug 24 2012, 02:54 PM) *
Buey, tu te faci ca nu pricepi sau ce?

Capisci?

Poate nu mai inteleg eu.
Eu stiu ca atunci cand sunt umflate listele inseamna ca pe lista sunt mai multi oameni decat exista cu adevarat.
Adica in satul x ai 50.000 de oameni dar pe liste sunt 100.000.
Si daca tu zici ca au fost umflate listele in timp ce prezenta e de 100% inseamna ca au votat nu numai toti cei 50.000 dar si cei 50.000 care nu exista.

Am luat-o razna de tot sau ce?
Intelege cineva,ceva din logica asta? Ca eu ma simt depasit.

+Quote Post
Vizitator_Warrington.
mesaj Aug 24 2012, 06:33 PM
Mesaj #690

Guests

Citeaza (Portofelul plin și fin @ Aug 24 2012, 04:51 PM) *
Verifică-mă tu acuma că 400.000 de votanți de la Agionoaiei Abramburică la Xenofont Xenițescu n-au fost în Pitești pe 29. Mai ales că , nimeni nu mă oprește dacă am minunata și magnifica bază de date cu cei care n-au mai votat să zicem la ultimele 2 alegeri. Toată chestiunea stă în știința de a fura- și important e să furi în numere mari-

Teoria, ca teoria, dar practica va omoara! tongue.gif

+Quote Post

27 Pagini V  « < 21 22 23 24 25 > » 
Reply to this topicStart new topic
2 Utilizatori care citesc acest topic (2 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 11th December 2019 - 10:04 AM