IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

9 Pagini V  « < 2 3 4 5 6 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Viata si moartea pentru atei
Vizitator_beni.
mesaj Feb 24 2010, 11:25 PM
Mesaj #91

Guests

Dar asta-i spilul, fa-i sa se simta vinovati, rai si neputinciosi, ca sa vii sa-i "salvezi".
Pe principiul "da foc la casa si vinde apa din apropiere".
Foarte tare.
[/quote]

chiar foarte tare. crestinismul te face sa te simti vinovat. de-aia nu te simti deloc vinovat ca o treime din populatia lumii s-a culcat flamanda in seara asta. ca unii sunt sclavii altora, altii ucid pentru a trai, pentru rwanda si holocaust tot biblia te face sa-ti fie rusine ca esti om. suntem inchisi pe amarata asta de planeta,nici nu se stie cu adevarat daca am ajuns pe luna. crestinismul ne baga in cap ca suntem vinovati si neputinciosi. pai chiar suntem, ca sa observi nu trebuie decat sa arunci o privire langa tine, sau si mai aproape de tine, chiar in interiorul tau, sa vezi ca nu-ti pasa de cei care duc lipsa, ne-am ajuns, dar barfim pe politicieni ca isi urmaresc propriul interes. tot vorbim despre egalitate fraternitate libertate, asa s-a zis la caderea comunismului. astea-s niste valori pe care nu le avem in noi... nu pt ca crestinismul ne-a facut sa zicem asta, ci pentru ca ele nu exista. si vrei sa ma simt mandru ca te calc pe tine in picioare ca sa ajung deasupra ta... vai de noi si de ce putem debita... sincer, imi pare rau pentru unii... fara pic de ironie, ci cu foarte multa mila.

nu degeaba cantecul amazing grace dupa 200 de ani este inca in top 10.

Producătorul Bill Moyers în filmul “Amazing Grace” suprinde o scenă autentică, filmată în 1994 pe celebrul stadion Wembley din Londra, plin cu o mare de tineri strânşi prentru a sărbători schimbarea politică din Africa de Sud. Timp de douăspreze ore, spectacolul maraton etalează tot felul de formaţii rock. Tinerii sunt în delir. Ridicaţi în picioare, se descătuşează în strigăte şi explozii corporale. Şi când frenezia atinge cote maxime,pe estradă păşeşte Jessye Norman,o cântăreaţă afro-americană.
E singură în faţa gloatei, fără chitarişti, fără negativ, fără pian. Mulţimea strigă fără răgaz. Îi vrea înapoi pe rockerii “Guns’s Roses”. Jessye Norman începe să cânte rar, a capella: “Amazing grace, how the sound…”( în română, Măreţul har m-a mântuit ). Deodată, 70.000 de fani agitaţi îngheaţă. Pe Wembley se aşterne liniştea. Jessye începe strofa a doua… şi mulţimea este deja prinsă. La a treia strofă, câteva mii prind cântecul şi încep să cânte cu ea… cântecul aproape pierdut din memorie… Ce s-a întâmplat? Nici Jessye Norman,întrebată de reporteri, n-avea nici o idee ce fel de putere coborâse pe Wembley în seara aceea … au plecat acasa fara scandal, ceea ce nu prea se intampla la concertele rock.

Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_beni.
mesaj Feb 24 2010, 11:31 PM
Mesaj #92

Guests

asta spunea un tovaras de discutie pe pagina 3, despre crestinism:
Dar asta-i spilul, fa-i sa se simta vinovati, rai si neputinciosi, ca sa vii sa-i "salvezi".
Foarte tare.

chiar foarte tare. crestinismul te face sa te simti vinovat. de-aia nu te simti deloc vinovat ca o treime din populatia lumii s-a culcat flamanda in seara asta? ca unii sunt sclavii altora, altii ucid pentru a trai, pentru rwanda si holocaust tot biblia te face sa-ti fie rusine ca esti om? suntem inchisi pe amarata asta de planeta,nici nu se stie cu adevarat daca am ajuns pe luna. crestinismul ne baga in cap ca suntem vinovati si neputinciosi. pai chiar suntem, ca sa observi nu trebuie decat sa arunci o privire langa tine, sau si mai aproape de tine, chiar in interiorul tau, sa vezi ca nu-ti pasa de cei care duc lipsa, ne-am ajuns, dar barfim pe politicieni ca isi urmaresc propriul interes. tot vorbim despre egalitate fraternitate libertate, asa s-a zis la caderea comunismului. astea-s niste valori pe care nu le avem in noi... nu pt ca crestinismul ne-a facut sa zicem asta, ci pentru ca ele nu exista. si vrei sa ma simt mandru ca te calc pe tine in picioare ca sa ajung deasupra ta...? vai de noi si de ce putem debita... sincer, imi pare rau pentru unii... fara pic de ironie, ci cu foarte multa mila.

nu degeaba cantecul amazing grace dupa 200 de ani este inca in top 10.

Producătorul Bill Moyers în filmul “Amazing Grace” suprinde o scenă autentică, filmată în 1994 pe celebrul stadion Wembley din Londra, plin cu o mare de tineri strânşi prentru a sărbători schimbarea politică din Africa de Sud. Timp de douăspreze ore, spectacolul maraton etalează tot felul de formaţii rock. Tinerii sunt în delir. Ridicaţi în picioare, se descătuşează în strigăte şi explozii corporale. Şi când frenezia atinge cote maxime,pe estradă păşeşte Jessye Norman,o cântăreaţă afro-americană.
E singură în faţa gloatei, fără chitarişti, fără negativ, fără pian. Mulţimea strigă fără răgaz. Îi vrea înapoi pe rockerii “Guns’s Roses”. Jessye Norman începe să cânte rar, a capella: “Amazing grace, how the sound…”( în română, Măreţul har m-a mântuit ). Deodată, 70.000 de fani agitaţi îngheaţă. Pe Wembley se aşterne liniştea. Jessye începe strofa a doua… şi mulţimea este deja prinsă. La a treia strofă, câteva mii prind cântecul şi încep să cânte cu ea… cântecul aproape pierdut din memorie… Ce s-a întâmplat? Nici Jessye Norman,întrebată de reporteri, n-avea nici o idee ce fel de putere coborâse pe Wembley în seara aceea … au plecat acasa fara scandal, ceea ce nu prea se intampla la concertele rock.
[/quote]
am facut unele corecturi.

+Quote Post
Vizitator_beni.
mesaj Feb 24 2010, 11:36 PM
Mesaj #93

Guests

as vrea sa va intreb sincer. voi ati citit vreodata biblia de la cap la coada ca sa stiti despre ce vorbiti? sau doar ce ati auzit la mamaia si la tataie la tara? sincer, as vrea sa stiu cati dintre cei ce vorbesc impotriva ei au citit-o ca sa stiu cu cine am de-a face. cu oameni seriosi sau "aruncatori de pareri".

+Quote Post
Vizitator_olandezu.
mesaj Feb 25 2010, 08:49 AM
Mesaj #94

Guests

Citeaza (beni @ Feb 24 2010, 11:36 PM) *
as vrea sa va intreb sincer. voi ati citit vreodata biblia de la cap la coada ca sa stiti despre ce vorbiti? sau doar ce ati auzit la mamaia si la tataie la tara? sincer, as vrea sa stiu cati dintre cei ce vorbesc impotriva ei au citit-o ca sa stiu cu cine am de-a face. cu oameni seriosi sau "aruncatori de pareri".

eu iti raspund la intrebarea ta sincera: da, am inceput sa o citesc de la cap si am ajuns si la coada. Trebuie sa recunosc insa ca a fost greu - sunt atatea contradictii, limbajul este pe alocuri atat de incalcit, alteori atat de pueril iar algteori atat de cifrat incat este foarte greu de citit. Nu se poate lua literal, trebuie interpretata iar interpretarea o da fiecare cum are chef (sper ca nu vrei sa ma convingi ca e pe bune ca lumea a fost facuta in 7 zile, ca a pus dumnezeu luminatorul mare si ala mic pe cer si ca pictat stele pe bolta cerului!). Mi se pare deosebit de improbabil ca fiinta omnipotenta care are ceve de spus noua sa isi transmite mesajul in felul asta ...

Nici nu mai vorbesc de contradictii - una majora este de fond, intre vechiul si noul testament de exemplu. Este hilar sa vezi cum un dumnezeu crud, razbunator si sangeros asa cum e descris in vechiul testament se tranforma intr-un mielusel dulce, bland si iubitor in al doilea ...

Finally, se stie foarte bine ca bilblia (si aia noua si aia veche) este o compilatie de scrieri a unor oameni, multe din ele fiind redactate la zeci sau sute de ani dupa evenimentele relatate. Ce relevanta poate avea?! Mai mult, scrieri stii foarte bine ca sunt mai multe (alea apocrife de exemplu) numai ca iata ca se trezesc unii (biserica) sa spuna care-s alea de citit si care nu. Fii serios beni ...

Ce sa mai zic de faptul ca o religie care este facuta pentru a distruge oponentii "poporului ales" se tranforma intr-o religie "universala"?! Este o aberatie, imi pare rau.

Si finally sunt multe religii pe lumea asta iar multe din ele proclama ca detin calea, aia unica de urmat, si ca daca nu alegei calea lor esti terminat. Islamul nu accepta calea crestina (desi au multe in comun), crestinismul nu vrea sa auda de alte posibilitati, hinduismul este de pe o cu totul alta planeta comparat cu cele doua si, la fel, pretinte ca e singura cale de urmat.

Beni, poti crede fix ce vrei si sunt sigur ca daca crezi cu adevarat in ce oi fi crezand nu exista nici un argument, de nici o natura alta decat o eventuala "relevatie personala" care sa te faca sa-ti schimbi parerea. am o intrebare: iti dai seama ca daca te nasteai in Egipt de exemplu erai foarte probabil musulman, foarte probabil si tot atat de zelos in fervoarea ta religioasa (dac anu si mai si) proclamai ca islamul este calea? Iti dai seama ca ceea ce esti religios e determinat de intamplara de a te naste in RO?

+Quote Post
Vizitator_olandezu.
mesaj Feb 25 2010, 10:01 AM
Mesaj #95

Guests

Citeaza (beni @ Feb 24 2010, 09:27 PM) *
vad ca nimeni nu incearca sa-mi aduca arg stiintifice, rationale in favoarea ateismului. va multumiti doar sa brodati pe cele aduse de teisti. atunci va dau de lucru.
...

beni, pentru a mia oara. NU se pot aduce argumente stiintifice in favoarea ateismului, asa cum nu se pot aduce argumente stiintifice in favoare teismului. Pur si simplu supranaturalul nu este analizabil cu mijloace stiintifice. Stiinta se ocupa de natural. S-a vorbit despre asta pe formului cu teoria darvinista.

Problema existentei divinitatii este in afara posibilitatilor de analiza cu instrumente stiintifice.

+Quote Post
Vizitator_beni.
mesaj Feb 25 2010, 11:54 AM
Mesaj #96

Guests

Citeaza (olandezu @ Feb 25 2010, 10:01 AM) *
beni, pentru a mia oara. NU se pot aduce argumente stiintifice in favoarea ateismului, asa cum nu se pot aduce argumente stiintifice in favoare teismului. Pur si simplu supranaturalul nu este analizabil cu mijloace stiintifice. Stiinta se ocupa de natural. S-a vorbit despre asta pe formului cu teoria darvinista.

Problema existentei divinitatii este in afara posibilitatilor de analiza cu instrumente stiintifice.

deci sa inteleg ca ar exista supranatural, dar noi nu avem posibilitatea sa il analizam si sa oferim toate detaliile despre el? asta cred si eu, ca acest supranatural, paranormal, cum zice cineva, exista. apropo exista si satanisti, deci mai avem o alta religie...

+Quote Post
Vizitator_olandezu.
mesaj Feb 25 2010, 12:14 PM
Mesaj #97

Guests

Citeaza (beni @ Feb 25 2010, 11:54 AM) *
deci sa inteleg ca ar exista supranatural, dar noi nu avem posibilitatea sa il analizam si sa oferim toate detaliile despre el? asta cred si eu, ca acest supranatural, paranormal, cum zice cineva, exista. apropo exista si satanisti, deci mai avem o alta religie...

interesant mod de a vedea lucrurile ... sa inteleg ca daca vorbim de muma padurii, ea exista?
nu orice iti trece prin cap exista in realitate. ma rog, depinde cum definesti realitatea dar nu cred ca e cazul sa deschidem subiectul asta.

+Quote Post
Vizitator_beni.
mesaj Feb 25 2010, 12:32 PM
Mesaj #98

Guests

va respect opiniile voastre. de ce am ales crestinismul? nu pentru ca m-am nascut in romania! la ora actuala exista o cerstere a numarului islamicilor in europa de vest, nu doar datorita imigrantilor, ci si interesului de care se bucura in dreptul unor oameni dezamagiti de ceea ce au gasit printre asa-zisii crestini. deci te poti naste intr-o tara crestina si sa devii musulman, cum sunt nenumarate exemple si invers.
crestinismul are ceva pe care nu-l vom intalni in nici o alta religie, har. in toate celelalte se vorbeste despre un dumnezeu razbunator si pentru a-l imbuna trebuia sa aduci sacrificii, chiar omenesti. nu vei gasi asta nici in noul testament nici in vechiul testament. se aduceu jertfe e adevarat, dar asa cum spune si mircea eliade in istoria religiilor, jertfele la iudei nu aveau intentia sa-l imbuneasca pe dumnezeu, ci erau un act de credinta, prin care aratau ca in curand dumnezeu va veni printre ei si va plati cu moartea greseala lor. pentru mine nu este diferenta intre dumnezeul v.t si cel al n.t. este acelasi dumnezeu plin de iubire. timp de sute de ani ii rabda pe evrei in ciuda razvratirii si neascultarii lor, in ciuda calcarii legamantului facut cu el. la un moment dat le da o lectie, 70 de ani in robia babiloniana, dar apoi asa cum zisesera profetii lor se intorc inapoi (aici as putea sa-ti spun ca partea refritoare la profetiile din daniel 2 si 8 este foarte clara. un studiu asupra vocabularului acestei carti a situat cartea daniel prin anii 500 BC). vine dumnezeu insusi si ei il resping. si cu toate a ceea ce li s-a intamplat, ca urmare a blestemului pe care ei l-au cerut, nu datorita geloziei sau cruzimii lui dumnezeu. astazi inca au o tara. si sunt cei mai bogati, cei mai mari oameni ai lumii, pentru ca ceea ce a binecuvantat dumnezeu ramane binecuvantat. nu vad in asta deloc cruzime, ci mai degraba gelozia unui iubit inselat, care este deranjat de aventurile sotiei lui, dar pentru ca o iubeste, i se face mila de ea cand vede cum isi bat joc de ea amantii si continuua sa o ierte.

referitor la faptul ca unele popoare au fost nimicite. motivul nu a fost pentru a le face loc iudeilor. gen 15, spune ca dumnezeu nu a nimicit la un moment dat aceste popoare, pentru ca nelegiuirea lor nu isi ajunsese limita. da, asa zice bilia ca dumnezeu la un moment dat va distruge pe pacatos, dar nu inainte de a-i oferi toate posibilitatile de a se intoarce de la rau. iar biblia spune ca pedepsirea in final a celor nelegiuti este o lucrarea straina de caracterul lui dumnezeu, care este dragoste, dar este si drept. dumnezeu vrea sa faca o noua lume fara rau, asta este planul sau. a lasat un timp in care fiecare sa aleaga ce vrea sa faca cu viata lui, pentru ca pentru el este foarte importanta alegerea, liberul arbitru. el spne clar, "doresc eu moartea pacatosului? nicidecum." pacatul este un material inflamabil, pe care dumnezeu ne spune sa-l aruncam, ca nu face parte din universul creat de el. si prin urmare materialul acesta explozibil va fi distrus, daca eu nu-l arunc din mana ma v-a distruge si pe mine. (este o ilustratie).

biblia privita prin prisma acestui plan al lui dumnezeu prin care vrea sa inlature egoismul, lacomia, din fiintele omenesti si sa recreeze o noua lume, cu fiinte omenesti pline de dragoste si altruism, capata sens. de fapt planul aceste nu este introdus in biblie de mine ca sa-i dau sens, ci eu in biblie l-am gasit. orice autor trebuie inteles in contextul a ceea ce spune, nu e norma si moral sa scoti vorbele cuiva din context.

apocrifele sunt cea mai mica problema care ma deranjeaza. vechiul testamen a fost format in anul 100 la sinodul de la iamnia, un sinod evreiesc. care au fost criteriile dupa care au fost selectate cartile v.t din alte cateva carti ramase pe dinafara, sa faca parte din biblie, este simplu. probitatea morala a autorilor lor, si veridicitatea, autenticitatea evenimentelor descrise. acestea au fost principalele. referitor la n.t la cata opozitie a marcat prima perioada de dezvoltare a crestinismului e greu de crezut ca cineva avea intentia sa ascunda hibele acestei noi religii, si sa masluiasca cateva scrieri autentice, dar lipsite de popularitate. din contra tot ce se zvonea rau despre crestini era imediat notat. in nt au fost introduse acele carti scrise in special de martorii vietii lui isus si de principalii intemeietori ai crestinismului, pavel, care detine mai mult de jumatate din cartile scrise.

+Quote Post
Vizitator_beni.
mesaj Feb 25 2010, 12:38 PM
Mesaj #99

Guests

Citeaza (olandezu @ Feb 25 2010, 12:14 PM) *
interesant mod de a vedea lucrurile ... sa inteleg ca daca vorbim de muma padurii, ea exista?
nu orice iti trece prin cap exista in realitate. ma rog, depinde cum definesti realitatea dar nu cred ca e cazul sa deschidem subiectul asta.

las-o pe saraca muma. elemente supranaturale au loc la fiecare pas. geonelul stia ce vorbeste. pentru ca e caracteristic politicienilor sa consulte oracole. si nu doar lor, dar si oamenilo bogati. ai vazut ce case au vrajitoarele? de ce crezi, pentru ca unii se imbogatesc de pe urma sfaturilor lor. se spune ca fbi a rezolvat foarte multe crime cu ajutorul clar vazatorilor. nu sunt de acord cu aceste elemente. dar ma fac sa cred ca exista supranatural.

+Quote Post
Vizitator_beni.
mesaj Feb 25 2010, 12:40 PM
Mesaj #100

Guests

astea sunt doar doua elemente mai la ordinea zilei, dar lista poate continua.

+Quote Post
Vizitator_olandezu.
mesaj Feb 25 2010, 12:42 PM
Mesaj #101

Guests

Citeaza (beni @ Feb 25 2010, 12:32 PM) *
va respect opiniile voastre. de ce am ales crestinismul? nu pentru ca m-am nascut in romania! la ora actuala exista o cerstere a numarului islamicilor in europa de vest, nu doar datorita imigrantilor, ci si interesului de care se bucura in dreptul unor oameni dezamagiti de ceea ce au gasit printre asa-zisii crestini. deci te poti naste intr-o tara crestina si sa devii musulman, cum sunt nenumarate exemple si invers.
crestinismul are ceva pe care nu-l vom intalni in nici o alta religie, har. in toate celelalte se vorbeste despre un dumnezeu razbunator si pentru a-l imbuna trebuia sa aduci sacrificii, chiar omenesti. nu vei gasi asta nici in noul testament nici in vechiul testament. se aduceu jertfe e adevarat, dar asa cum spune si mircea eliade in istoria religiilor, jertfele la iudei nu aveau intentia sa-l imbuneasca pe dumnezeu, ci erau un act de credinta, prin care aratau ca in curand dumnezeu va veni printre ei si va plati cu moartea greseala lor. pentru mine nu este diferenta intre dumnezeul v.t si cel al n.t. este acelasi dumnezeu plin de iubire. timp de sute de ani ii rabda pe evrei in ciuda razvratirii si neascultarii lor, in ciuda calcarii legamantului facut cu el. la un moment dat le da o lectie, 70 de ani in robia babiloniana, dar apoi asa cum zisesera profetii lor se intorc inapoi (aici as putea sa-ti spun ca partea refritoare la profetiile din daniel 2 si 8 este foarte clara. un studiu asupra vocabularului acestei carti a situat cartea daniel prin anii 500 BC). vine dumnezeu insusi si ei il resping. si cu toate a ceea ce li s-a intamplat, ca urmare a blestemului pe care ei l-au cerut, nu datorita geloziei sau cruzimii lui dumnezeu. astazi inca au o tara. si sunt cei mai bogati, cei mai mari oameni ai lumii, pentru ca ceea ce a binecuvantat dumnezeu ramane binecuvantat. nu vad in asta deloc cruzime, ci mai degraba gelozia unui iubit inselat, care este deranjat de aventurile sotiei lui, dar pentru ca o iubeste, i se face mila de ea cand vede cum isi bat joc de ea amantii si continuua sa o ierte.

referitor la faptul ca unele popoare au fost nimicite. motivul nu a fost pentru a le face loc iudeilor. gen 15, spune ca dumnezeu nu a nimicit la un moment dat aceste popoare, pentru ca nelegiuirea lor nu isi ajunsese limita. da, asa zice bilia ca dumnezeu la un moment dat va distruge pe pacatos, dar nu inainte de a-i oferi toate posibilitatile de a se intoarce de la rau. iar biblia spune ca pedepsirea in final a celor nelegiuti este o lucrarea straina de caracterul lui dumnezeu, care este dragoste, dar este si drept. dumnezeu vrea sa faca o noua lume fara rau, asta este planul sau. a lasat un timp in care fiecare sa aleaga ce vrea sa faca cu viata lui, pentru ca pentru el este foarte importanta alegerea, liberul arbitru. el spne clar, "doresc eu moartea pacatosului? nicidecum." pacatul este un material inflamabil, pe care dumnezeu ne spune sa-l aruncam, ca nu face parte din universul creat de el. si prin urmare materialul acesta explozibil va fi distrus, daca eu nu-l arunc din mana ma v-a distruge si pe mine. (este o ilustratie).

biblia privita prin prisma acestui plan al lui dumnezeu prin care vrea sa inlature egoismul, lacomia, din fiintele omenesti si sa recreeze o noua lume, cu fiinte omenesti pline de dragoste si altruism, capata sens. de fapt planul aceste nu este introdus in biblie de mine ca sa-i dau sens, ci eu in biblie l-am gasit. orice autor trebuie inteles in contextul a ceea ce spune, nu e norma si moral sa scoti vorbele cuiva din context.

apocrifele sunt cea mai mica problema care ma deranjeaza. vechiul testamen a fost format in anul 100 la sinodul de la iamnia, un sinod evreiesc. care au fost criteriile dupa care au fost selectate cartile v.t din alte cateva carti ramase pe dinafara, sa faca parte din biblie, este simplu. probitatea morala a autorilor lor, si veridicitatea, autenticitatea evenimentelor descrise. acestea au fost principalele. referitor la n.t la cata opozitie a marcat prima perioada de dezvoltare a crestinismului e greu de crezut ca cineva avea intentia sa ascunda hibele acestei noi religii, si sa masluiasca cateva scrieri autentice, dar lipsite de popularitate. din contra tot ce se zvonea rau despre crestini era imediat notat. in nt au fost introduse acele carti scrise in special de martorii vietii lui isus si de principalii intemeietori ai crestinismului, pavel, care detine mai mult de jumatate din cartile scrise.

beni, citeste biblia cu atentie ...

http://www.nobeliefs.com/DarkBible/darkbible3.htm
citatele sunt in engleza dar sunt sigur ca poti regasi versetele si in biblia romaneasca.

iaca un exemplu
"Every one that is found shall be thrust through; and every one that is joined unto them shall fall by the sword. Their children also shall be dashed to pieces before their eyes; their houses shall be spoiled, and their wives ravished." (Isaiah 13:15-16)

+Quote Post
Vizitator_olandezu.
mesaj Feb 25 2010, 12:45 PM
Mesaj #102

Guests

Citeaza (beni @ Feb 25 2010, 12:38 PM) *
las-o pe saraca muma. elemente supranaturale au loc la fiecare pas. geonelul stia ce vorbeste. pentru ca e caracteristic politicienilor sa consulte oracole. si nu doar lor, dar si oamenilo bogati. ai vazut ce case au vrajitoarele? de ce crezi, pentru ca unii se imbogatesc de pe urma sfaturilor lor. se spune ca fbi a rezolvat foarte multe crime cu ajutorul clar vazatorilor. nu sunt de acord cu aceste elemente. dar ma fac sa cred ca exista supranatural.

ce vrei sa zici, ca dracu' sau dumnezeu le-a dar casele alea la vrajitoare?! nu beni, prostia omeneasca le imbogateste!

+Quote Post
Vizitator_cangur 1.
mesaj Feb 25 2010, 05:31 PM
Mesaj #103

Guests

Citeaza (beni @ Feb 25 2010, 12:32 PM) *
crestinismul are ceva pe care nu-l vom intalni in nici o alta religie, har. in toate celelalte se vorbeste despre un dumnezeu razbunator si pentru a-l imbuna trebuia sa aduci sacrificii, chiar omenesti. nu vei gasi asta nici in noul testament nici in vechiul testament.

Pai daca ai ales crestinismul doar pentru har, se pare ca nu ai fost suficient informat: gasesti de un milion de ori mai mult "har" in budism, potrivit caruia nu ai voie sa omori nici macar un tzantzar sau sa calci pe iarba. Mai mult respect pentru viatza nu cred ca mai exista in alte religii.

+Quote Post
Vizitator_gigel de luxembourg.
mesaj Feb 25 2010, 06:23 PM
Mesaj #104

Guests

Citeaza (olandezu @ Feb 24 2010, 02:52 PM) *
gigele, tu chiar nu poti pricepe ca sunt oameni care NU CRED?! De unde indaratnacia asta sa nu accepti ca unii NU CRED CA NU EXISTA ci pur si simplu nu au dovezi ca exista? Ce e greu de priceput? Pentru tine (si beni si altii) nu exista decat 0 si 1? Ganditi binar sau ce?!

Mi se pare foarte improbabil sa existe dumnezeu (nu insens probabilistic, sansa e 50-50) dar asta nu ma face sa cred ca nu exista asa cum crezi tu ca exista. Mai mult, dovezi in afara de eventuale trairi personale (si in ce masura ma pot increde in ele?!) nu vad cum as putea avea. E o dilema in afara posibilitatii mele de analiza si deci nu are sens sa incerc sa o rezolv. Nu am incredere in "rezultatele" venite din ce se numeste stari alterate ale constiintei si crede-ma ca stiu ce sunt (daca nu stiai, delirul/extazul religios e una din ele). Ergo, pentru mine, problematica existentei lui dumenzeu este practic irelevanta, tine doar de un exercitiu de imaginatie, cam ca si problema exitentei zanelor bune si rele sau a mumei padurii, toate la fel de imposibil de analizat cu mijloace rationale.

tu de fapt ce sustii? daca nu sustiii ca n-ar exista dumnezeu de ce mai postezi pe aici? forum inseamna taking sides. eu cred ca exista dumnezeu si incerc sa argumentez. ce vrei tu de fapt de la discutia asta? vrei sa explici celor care cred in dumnezeu ce? mai exact, te rog.

+Quote Post
mesaj Feb 25 2010, 06:28 PM
Mesaj #105

Guests

Citeaza (cangur 1 @ Feb 25 2010, 05:31 PM) *
Pai daca ai ales crestinismul doar pentru har, se pare ca nu ai fost suficient informat: gasesti de un milion de ori mai mult "har" in budism, potrivit caruia nu ai voie sa omori nici macar un tzantzar sau sa calci pe iarba. Mai mult respect pentru viatza nu cred ca mai exista in alte religii.

foarte corect. budism rocks smile.gif

+Quote Post
Vizitator_olandezu.
mesaj Feb 25 2010, 06:53 PM
Mesaj #106

Guests

Citeaza (gigel de luxembourg @ Feb 25 2010, 06:23 PM) *
tu de fapt ce sustii? daca nu sustiii ca n-ar exista dumnezeu de ce mai postezi pe aici? forum inseamna taking sides. eu cred ca exista dumnezeu si incerc sa argumentez. ce vrei tu de fapt de la discutia asta? vrei sa explici celor care cred in dumnezeu ce? mai exact, te rog.

topicul se numeste "Viata si moartea pentru atei". Nu vad de ce nu as putea posta pe un asemenea topic daca nu cred in dumnezeu. De fapt nu vad de ce nu as putea posta pe orice topic. Cat despre motivul de a scrie - e distractiv, relaxant - lucrez 40-70 minute, mai tap o postare si tot asa. Tu de ce mai postezipe forumul asta daca crezi in dumnezeu? smile.gif

+Quote Post
Vizitator_olandezu.
mesaj Feb 25 2010, 07:05 PM
Mesaj #107

Guests

Citeaza (gigel de luxembourg @ Feb 25 2010, 06:28 PM) *

Hm, ai grija cu budismul. Este o filozofie mistica ca sa zic asa, dar nu propavaduieste credinta in vreun dumenezu - cu siguranta nu unul de genul celui crestin sau musulman.

uite, poti incepe sa citesti aici ca sa incepi sa te iluminezi smile.gif
http://en.wikipedia.org/wiki/God_in_Buddhism

Dar tu stiai, nu-i asa?

+Quote Post
Vizitator_beni.
mesaj Feb 25 2010, 08:43 PM
Mesaj #108

Guests

nu stii ce inseamna har. e cu totul altceva decat ai scris tu aici. inseamna sa ti se dea ceva ce nu meriti. mantuirea. in toate celelalte religii mantuirea se da prin chinuirea trupului, si altele. in crestinism mantuirea este un dar, si daca vrei sa te intorci la dumnezeu, el te primeste asa cum esti nu trebuie mai intai sa-l imbunesti. vezi parabola fiului risipitor luca 15

+Quote Post
mesaj Feb 25 2010, 08:44 PM
Mesaj #109

Guests

Citeaza (olandezu @ Feb 25 2010, 07:05 PM) *
Hm, ai grija cu budismul. Este o filozofie mistica ca sa zic asa, dar nu propavaduieste credinta in vreun dumenezu - cu siguranta nu unul de genul celui crestin sau musulman.

uite, poti incepe sa citesti aici ca sa incepi sa te iluminezi smile.gif
http://en.wikipedia.org/wiki/God_in_Buddhism

Dar tu stiai, nu-i asa?

da, stiu ce inseamna budismul, cu toate ca nu sunt budist.

cred ca tu ai o problema cu oamenii care cred in dumnezeu, vrei sa-i faci de kk si nu iti inteleg nevoia asta.

cand spun ca budismul este foarte bun nu am spus 'asta este calea adevarata' ci am vrut sa spun ca este un sistem spiritual foarte bun, care te face un om mai bun si asta rapid. faptul ca budismul nu insista pe ideea creatiei (desi nu o neaga in mod absolut) nu inseamna nimic si nu afecteaza in vreun fel valoarea budismului pt mine.
vezi, de fapt tu esti persoana care te raportezi mai mult decat crezi la dumnezeu, pt ca imparti oamenii, gandirea, in doua tipuri: daca neaga creatia, must be good, daca n-o neaga, tre sa fie ceva naspa cu ea. pe bune, care este motivatia ta de a 'lupta' impotriva celor care cred in dumnezeu? vrei sa-ti arati vreo superioritate intelectuala? ai nevoia de recunoastere publica? care e de fapt motivatia?

+Quote Post
Vizitator_beni.
mesaj Feb 25 2010, 08:48 PM
Mesaj #110

Guests

Citeaza (olandezu @ Feb 25 2010, 12:45 PM) *
ce vrei sa zici, ca dracu' sau dumnezeu le-a dar casele alea la vrajitoare?! nu beni, prostia omeneasca le imbogateste!

da pe vrajitoare, dar pe cei carora le spune ce sa faca si se imbogatesc... le spune ca se vor intampla anumite lucruri si asa se intampla. pentru mine e simplu, te dai pe mana diavolului stie ce va face cu tine, iar realizarile lor sunt de scurta durata. la tara sunt populare descantecele, sau facut de insuratoare, sau neinsuratoare. am vazut un documentar despre hary potter, si se zicea ca la tara, peste 60 la suta cred si practica o forma usoara de magie. asa ca e ceva... inca odata spun, pe mine nu ma impresioneaza si nu sunt de acord, dar ele exista...

+Quote Post
mesaj Feb 25 2010, 08:49 PM
Mesaj #111

Guests

Citeaza (olandezu @ Feb 25 2010, 06:53 PM) *
topicul se numeste "Viata si moartea pentru atei". Nu vad de ce nu as putea posta pe un asemenea topic daca nu cred in dumnezeu. De fapt nu vad de ce nu as putea posta pe orice topic. Cat despre motivul de a scrie - e distractiv, relaxant - lucrez 40-70 minute, mai tap o postare si tot asa. Tu de ce mai postezipe forumul asta daca crezi in dumnezeu? smile.gif

eu postez, din placere. ca si tine, daca e sa ma iau dupa ce spui. problema este ca esti cam inversunat impotriva celor care au alte idei decat tine si pari mai partizan decat zici ca esti.

+Quote Post
Vizitator_beni.
mesaj Feb 25 2010, 08:52 PM
Mesaj #112

Guests

Citeaza (gigel de luxembourg @ Feb 25 2010, 06:28 PM) *

nu-i deloc corect, altul care nu stie ce inseamna har. vezi ca am scris unui camarad aici pe forum. si poate mai cititi si voi biblia inainte de a o comenta. un critic trebuie sa stie ce critica.

+Quote Post
Vizitator_beni.
mesaj Feb 25 2010, 08:55 PM
Mesaj #113

Guests

Citeaza (beni @ Feb 25 2010, 08:48 PM) *
da pe vrajitoare, dar pe cei carora le spune ce sa faca si se imbogatesc... le spune ca se vor intampla anumite lucruri si asa se intampla. pentru mine e simplu, te dai pe mana diavolului stie ce va face cu tine, iar realizarile lor sunt de scurta durata. la tara sunt populare descantecele, sau facut de insuratoare, sau neinsuratoare. am vazut un documentar despre hary potter, si se zicea ca la tara, peste 60 la suta cred si practica o forma usoara de magie. asa ca e ceva... inca odata spun, pe mine nu ma impresioneaza si nu sunt de acord, dar ele exista...

si asta e o forma de supranatural, asa ca trebuie sa-i admit existenta...

+Quote Post
Vizitator_beni.
mesaj Feb 25 2010, 09:13 PM
Mesaj #114

Guests

Citeaza (olandezu @ Feb 25 2010, 12:42 PM) *
beni, citeste biblia cu atentie ...

http://www.nobeliefs.com/DarkBible/darkbible3.htm
citatele sunt in engleza dar sunt sigur ca poti regasi versetele si in biblia romaneasca.

iaca un exemplu
"Every one that is found shall be thrust through; and every one that is joined unto them shall fall by the sword. Their children also shall be dashed to pieces before their eyes; their houses shall be spoiled, and their wives ravished." (Isaiah 13:15-16)

da, pentru mine textele astea nu au nimic greu de inteles. dumnezeu le da timp unor oameni, timp de secole sa se pocaiasca, sa devina ascultatori, iar daca ei sunt convinsi, hotarati sa mearga impotriva lui dumnezeu, pentru ca influenta lor ar conduce si pe altii in neascultare, dumnezeu ii nimiceste. potrivit planului sau de eliberare din pacat, existenta lor este indiferenta. atat pentru ei cat si pentru el. oricum noi in final murim, nu vad ce ar fi atat de rau in ceea ce face dumnezeu, ca se roaga de noi ani in sir, si ne spune de la inceput ce se intampla daca nu alegem binele, iar noi constienti alegem altceva. dumnezeu ne respecta alegerea, dar si noi trebuie sa i-o respectam pe a lui. nu stiu ce ai face tu daca ai avea mai multi copii si la un moment dat unul din copiii tai incepe sa-i omoare pe ceilalti frati ai lui. cred ca nu ai inchide ochii si te-ai face ca nu vezi. cam asta este si alegerea pe care trebuie s-o faca dumnezeu. dar nu-i face deloc placere, asta reiese din textele unde apeleaza la ei sa se intoarca, pentru a indeparta consecintele pacatelor lor de la ei. dar cand omul nu vrea, dumnezeu in final trebuie sa actioneze, sau sa se dea l o parte si sa-i lase sa se autodistruga de ura, rautatea, invidia, mania, lacomia lor.

daca citesit si versetele 19-22. vei intelege ce sriam mai devreme pe scurt despre profetiile bibliei. aici este una dintre ele.
Şi astfel Babilonul, podoaba împăraţilor, falnica mîndrie a Haldeilor, va fi ca Sodoma şi Gomora, pe cari le -a nimicit Dumnezeu.  20El nu va mai fi locuit, nu va mai fi niciodată popor în el. Arabul nu-şi va mai întinde cortul acolo, şi păstorii nu-şi vor mai ţărcui turmele acolo,  21ci fiarele pustiei îşi vor face culcuşul acolo, bufniţele îi vor umplea casele, struţii vor locui acolo, şi stafiile se vor juca acolo.  22Şacalii vor urla în casele lui împărăteşti pustii, şi cînii sălbatici în casele lui de petrecere. Vremea lui este aproape să vină, şi zilele nu i se vor lungi.``

cartea isaia a fost scrisa cu mult inainte de cucerirea ierusalimului de catre babilonieni. apoi la cateva zeci de ani a fost cucerit si babilonul. iar isaia spune ca nu va mi fi locuit babilonul. e ca si cum ai zice azi ca new york-ul ar disparea. au fost multi care au incercat reconstruirea, alexandru macedon, chiar si sadam hussein. pana azi a ramas un loc salbatic. ar mai fi si altele de genul acesta. despre tir se spune ca ruinele vor fi aruncate in mare.... ce prostie cine sa faca asta in mod normal. da. asta a facut-o alexandru macedon, a aruncat ruinele cetatii tir in mare.

+Quote Post
Vizitator_beni.
mesaj Feb 25 2010, 09:19 PM
Mesaj #115

Guests

ce ai face tu daca ai avea mai multi copii si la un moment dat unul din copiii tai incepe sa-i omoare pe ceilalti frati ai lui. cred ca nu ai inchide ochii si te-ai face ca nu vezi. cam asta este si alegerea pe care trebuie s-o faca dumnezeu. dar nu-i face deloc placere, asta reiese din textele unde apeleaza la ei sa se intoarca, pentru a indeparta consecintele pacatelor lor de la ei. dar cand omul nu vrea, dumnezeu in final trebuie sa actioneze, sau sa se dea la o parte si sa-i lase sa se autodistruga de ura, rautatea, invidia, mania, lacomia lor.

daca zici ca ai citit biblia iti recomand o carte. unde este dumnezeu cand sufar, de philip yancey. este o analiza pertinenta a problemei suferintei. de ce sufera oamenii intr-o lume condusa de un dumnezeu iubitor. intrebarea asta era confuza si pentru mine. dar acum in mare parte am inteles. eu am facut un rezumat ppt, daca te intereseaza, asa de curiozitate iti trimit, ca aici e mult de scris.

+Quote Post
Vizitator_beni.
mesaj Feb 25 2010, 09:34 PM
Mesaj #116

Guests

criticul trebuie sa stie ce critica. inca o data cititi si biblia si altele si apoi dati-va cu parerea. nu mai traim pe vremea bunicii... vorbiti de crestinism, budism, islamism, dar nu trebuie sa stii doar cum ii zice unei religii ca sa vorbesti despre filosofia din spatele ei, ci cred ca trebuie sa te interesezi ceva mai mult despre ea. pentru ca, daca chiar alegi sa crezi ceva sau nimic cel putin sa stii de ce crezi asa si nu altfel. pentru mine subiectul acesta este de o valoare coplesitoare, pentru ca de-aici decurge sensul, directia vietii mele, deaceea cred ca nu trebuie zgariata coaja, ci trebuie cercetat in profnzime.

+Quote Post
Vizitator_beni.
mesaj Feb 25 2010, 09:46 PM
Mesaj #117

Guests

Citeaza (Crusoe @ Feb 23 2010, 01:37 PM) *
Ei prostii.

Este LOGIC mai bine sa NU crezi in Dzeu. Iata de ce:

Am un pariu aproximativ invers decat al lui Pascal, dar simetric:
In conditiile in care iti iubesti semenii - si ATAT, fara alte fundamente teologice - e logic infinit mai bine sa afirmi ca NU STII daca exista sau nu.
De ce ?
1. Ai spune adevarul. Lucru apreciat de Dzeu.
2. Daca ar exista (Dzeul crestin) sigur TE VA IERTA pt nestiinta ta. Mai ales ca ti-ai iubit semenii si te-ai straduit sa nu le faci rau.
3. Ai trai o viata eliberata de stresul si dogma parsiva a pacatelor practic infinite, care nu se mai termina, dogma patologica promovata de o religie cretina, care te invinovateste pt orice, de la presupuse "pacate originare" pana la a nu posti vinerea.
Ai fi eliberat de o religie ai carei prelati IPOCRITI storc viata din tine si urmaresc sa te faca un robot spalat pe creier, infricosat, trist, depresiv si frustrat, ingrozit de spaima PERMANENTA a ajungerii in iad.

Aceste avantaje sunt imbatabile, pe cand consecintele pariului lui Pascal pot fi catastrofale. Pt ca:

1. daca Dzeu nu exista, nu va mai conta, macar vei fi trait complet si liber.
2. daca Dzeu e cu totul altul decat cel din Biblie, iti vei da seama ca ai dus o viata de rrahat, seaca, goala, imbibata de frica si inhibitii cretine, supt de energie, incarcat de vini imaginare. Si vei fi frustrat ca viata a trecut pe langa tine pt ca ai fost un foarte mare prost si chiar i-ai crezut pe popii ipocriti care nici eu nu fac ce predica.

-
Pariul meu mi se pare MULT mai logic si mai avantajos. rolleyes.gif

-
Si in incheiere, un lucru pe care nu l-a remarcat nimeni:
Doar o religie parsiva cum e iudeo-crestinismul crede ca fara ea si dumnezeul ei oamenii n-ar putea sa faca binele.
Lucru infirmat in o multitudine de culturi vechi.

Foarte tare.

toate culturile alea vechi credeau in niste divinitati, care le-a oferit morala. citeste mai sus ce zic oamenii mai destepti decat noi despre divinitate si morala. kant a trebuit sa-l bage pe dumnezeu pe usa din dos, expresie folosita in filosofie, in critica ratiunii practice, dupa ce il scosese in critica ratiunii pure.

+Quote Post
mesaj Feb 25 2010, 10:37 PM
Mesaj #118

Guests

Citeaza (beni @ Feb 25 2010, 08:52 PM) *
nu-i deloc corect, altul care nu stie ce inseamna har. vezi ca am scris unui camarad aici pe forum. si poate mai cititi si voi biblia inainte de a o comenta. un critic trebuie sa stie ce critica.

har inseamna putere sacramentala, e ceea ce primeste preotu cand e hirotonisit (teoretic, ca practic putini preoti au har).
budismul este insa mai aproape ca invatatura de ceea ce cred eu ca vrea dumnezeu de la noi. eu cred in karma, in reincarnare etc. nu pot sa cred ca sexul este ceva naspa pt ca este un dar de la dumnezeu. tot ceea ce suntem suntem de la dumnezeu asa ca nu-mi place ideea crestina 'daca-ti place, e pacat'.

+Quote Post
Vizitator_cangur 1.
mesaj Feb 26 2010, 07:41 AM
Mesaj #119

Guests

Citeaza (beni @ Feb 25 2010, 08:43 PM) *
nu stii ce inseamna har. e cu totul altceva decat ai scris tu aici. inseamna sa ti se dea ceva ce nu meriti. mantuirea. in toate celelalte religii mantuirea se da prin chinuirea trupului, si altele. in crestinism mantuirea este un dar, si daca vrei sa te intorci la dumnezeu, el te primeste asa cum esti nu trebuie mai intai sa-l imbunesti. vezi parabola fiului risipitor luca 15

Pai exact asta spune si budismul (ma rog una din scolile acestuia ): iluminarea este instantanee, o primesti si daca nu meritzi, iar chinuirea trupului nu prea exista, cel mult unele percepte despre moderatzie, care sunt OK.
Daca tot vorbim de budism, merita luat in considerare doar si numai pentru un aspect fenomenal al acestuia:
Nu are dogme imuabile, de fapt o "dogma" importanta a budismului spuna ca daca azi ceva a fost "bine rostit" inseamna ca sigur a fost rostit si de Budha (se permite astfel includerea oricaror noi idei, fara nici o cenzura).
Explicatia data de budisti acestei laxitatzi este iarasi de remarcat: Budha trebuia sa rosteasca acum mai bine de 2500 de ani doar ceea ce puteau intelege oamenii de atunci, ar fi trebuit sa-si adapteze limbajul si explicatiile la acel nivel de intelegere, altfel el cunoastea cu sigurantza teoria relativitatii si stie si ce va fi descoperit peste mii de ani . Superb ...
Nu fac promotion pentru acest curent filosofic, in final o ia putin pe aratura cu karma si reincarnarile succesive, insa fata de alte religii a gasit mijloace mai pasnice si mai subtile de exprimare, in asa fel incat evita excesele gen cruciade, jihad, inchizitie, Galilei, Bruno si oricand se poate aseza proaspat peste orice stadiu al unei civilizatii.

+Quote Post
Vizitator_of of.
mesaj Feb 26 2010, 08:18 AM
Mesaj #120

Guests

Citeaza (beni @ Feb 25 2010, 09:46 PM) *
toate culturile alea vechi credeau in niste divinitati, care le-a oferit morala.

beni draga, si la maimute?

+Quote Post

9 Pagini V  « < 2 3 4 5 6 > » 
Reply to this topicStart new topic
2 Utilizatori care citesc acest topic (2 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 8th December 2019 - 11:54 AM