IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

Reply to this topicStart new topic
> Biertan - O Biserica Fortificata Superba
florinbadu125234...
mesaj Apr 6 2010, 10:31 PM
Mesaj #1

Membru
**

Grup: Membri
Postari: 61
Inscris: 7-September 09
Utilizatorul numarul: 10 980

Cu Biertanul a fost o adevarata poveste. Era ultima zi de sedere la Sovata si ne faceam planuri de întoarcere acasa. Unii dintre noi vroiam sa trecem prin Sibiu si sa mancam o pizza sau o înghetata în piata orasului, altii sa mergem la Târgu Mures iar altii la Cetatea de Balta, sa vizitam castelul baroc.
Numai eu vroiam la Biertan. Ei, si tu, cu Biertanul tau, spuneau ceilalti. Ce-i aia, Biertan ? Ce naiba se mai afla si acolo ? In fine, dupa multe parlamentari, fiind si duminica iar copiii începeau scoala a doua zi si trebuiau sa-si faca ghiozdanele, temele si baita de seara, ne-am hotarât s-o tinem lunga catre casa (Târgoviste si Razvad).
Pe la jumatea drumului, dupa vreo 200 de km, Florione, nasul, a ordonat pauza de pipi. Era o curba ciudata, larga, de parca n-ar fi vrut sa se mai termine, dupa o coborâre obositoare, cu serpentine lungi si curbe scurte. Imediat dupa ea urma o ramura spre Sibiu si una spre Brasov (spre care urma sa ne îndreptam noi). Am coborat din masini si nu stiu de ce toti, dar toti, eram foarte tacuti si tristi, un pic stingheriti… Parca ne lipsea ceva, parca excursia noastra nu era completa sau parca ni se parea ca ne îndreptam prea repede spre casa ? Asta o fi fost, oare ?
Asa cum am patit-o la Densus, tot asa aveam s-o patim si aici. Adica, atunci mai întâi ne-am revoltat (ce Densus, dom’le ? Ce mai e si acolo ?) ca mai apoi sa arunc “momeala”:
- Haideti, oameni buni, si la Biertan. Sunt 42 de kilometri pana acolo.
- Of, fiti-ar Biertanul de râs sa-ti fie !, zise nasul cu naduf. Bine, pun GPS-ul pe Biertan !
Ceilalti începusera deja sa vocifereze, dar vrând-nevrând, au urcat în masini.
Am mers noi ce-am mers, cale de poveste, ca înainte mult mai este, însa Biertan ioc ! “Unde e Biertanul asta, fratioare ?”, ma întreba Florione prin statie (comunicam prin doua statii de emisie-receptie, cu o bataie de 3 km). Eu stiam ca pe la jumatatea drumului dintre Sighisoara si Medias se face un drum la stânga, asa vazusem pe o harta comunista, din 1983. In sfârsit, apare indicatorul clasic de “biserica-cetate”, intram pe drumul lateral, plin de gropi si dupa numai cateva sute de metri apare o biserica darapanata, uriasa, neagra, ce sta sa se prabuseasca. Am oprit nedumeriti. “Asta ti-e Biertanul ? Pentru asta ne-ai adus aici ?” îmi reprosara ceilalti. Eu vazusem altceva pe net, asa ca am întrebat câtiva localnici, care ne-au indicat directia si înca vreo 8 kilometri de mers.
Am luat-o în directia indicata de ei, drumul din ce în ce mai prost, cu portiuni de asfalt lipsa, gropi foarte multe. In jurul nostru imagini triste cu oameni saraci, betivii de duminica din fata birturilor, cai rupti de foame, cu coastele dezgolite, case parasite de sasi sau case luate în stapânire de tigani. Aceasta imagine dezolanta parca ne spunea sa ne întoarcem, sa ne impiedice cumva sa ajungem acolo unde doream. Am mers cam 4-5 km, mai-mai sa ne rupem masinile fiind sigur ca ceilalti ma înjurau de mama focului. Am mai intrebat un satean, care ne-a aratat aceeasi directie si ne-a spus ca drumul se va îmbunatati dupa câteva sute de metri. Si a avut dreptate!
La fel ca la Densus, a inceput acel feeling de drum dus-întors, catre o singura tinta, drum întâlnit si la Histria, Sarmizegetusa Regia sau Voineasa, drum de parcurs într-o decapotabila, cu o blonda în dreapta, al carei sal sa fluture în lungul masinii…
Un uliu ne-a însotit tot timpul în stanga noastra iar de-a lungul vaii care luase locul asezarilor omenesti, pustietatea si salbaticia au pus stapânire pe imaginea idilica ce ni se asezase în fata. Drumul serpuia lin prin valea tacuta, era un asfalt foarte bun, nu simteam nicio pietricica, aerul era racoros, copacii înalti, ne venea sa zbieram, sa urlam de atâta placere si uluiala, sa deschidem geamurile, sa punem masinile pe pilot automat si sa ne itim capetele afara, cu limba scoasa, ca pustanii de 4-5 ani.
Apoi, dintr-o data, printre doi brazi semeti, în departare se ivira turlele uriase ale bisericii-cetate. Noi aflându-ne în vale iar cetatea fiind construita pe un deal, ni se parea de dimensiunile castelelor povestilor Fratilor Grimm: maiestuoasa, singura si trista.
Am oprit masinile în mijlocul comunei, la poalele cetatii. Se lasase o liniste…
Am iesit din masini parca timorati, striviti de puterea mistica a locului. Nimeni nu scoatea o vorba si nu mai erau suparati ca i-am pus sa vina pâna aici.
- Eu zic sa ne întoarcem. Nu prea avem ce vedea aici ! le-am spus în gluma.
- Ceeee ? Nici sa nu te gandesti ! au exclamat vocile entuziaste care în urma cu numai o jumatate de ora ma injurau, cu siguranta.

Mai multe aici: http://florinbad.blogspot.com/

Fisiere atasate
Fisier atasat  Biertan1.JPG ( 330.92K ) De cate ori a fost descarcat fisierul: 444

Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_Eulescu.
mesaj Apr 7 2010, 01:35 PM
Mesaj #2

Guests

Aia cu "Am pus GPS-ul pe Biertan" mi-a placut cel mai mult.
Fara GPS, chiar nu-l gaseati.

+Quote Post
Cocolina
mesaj Apr 7 2010, 03:01 PM
Mesaj #3

Membru veteran

Postari: 319
Inscris: 14-November 09
De la: Oradea
Utilizatorul numarul: 15 480

Felicitari pt rezumat...fluid si armonios!Bravos!

--------------------
Oameni suntem,ce poarta in ei-ganduri ca pietrele,uneori stele...si totdeauna un dor.

+Quote Post
Vizitator_Razvan.
mesaj Apr 8 2010, 05:31 AM
Mesaj #4

Guests

Citeaza (florinbadu1252343408216 @ Apr 6 2010, 10:31 PM) *
Cu Biertanul a fost o adevarata poveste. Era ultima zi de sedere la Sovata si ne faceam planuri de întoarcere acasa. Unii dintre noi vroiam sa trecem prin Sibiu si sa mancam o pizza sau o înghetata în piata orasului, altii sa mergem la Târgu Mures iar altii la Cetatea de Balta, sa vizitam castelul baroc.
Numai eu vroiam la Biertan. Ei, si tu, cu Biertanul tau, spuneau ceilalti. Ce-i aia, Biertan ? Ce naiba se mai afla si acolo ? In fine, dupa multe parlamentari, fiind si duminica iar copiii începeau scoala a doua zi si trebuiau sa-si faca ghiozdanele, temele si baita de seara, ne-am hotarât s-o tinem lunga catre casa (Târgoviste si Razvad).
Pe la jumatea drumului, dupa vreo 200 de km, Florione, nasul, a ordonat pauza de pipi. Era o curba ciudata, larga, de parca n-ar fi vrut sa se mai termine, dupa o coborâre obositoare, cu serpentine lungi si curbe scurte. Imediat dupa ea urma o ramura spre Sibiu si una spre Brasov (spre care urma sa ne îndreptam noi). Am coborat din masini si nu stiu de ce toti, dar toti, eram foarte tacuti si tristi, un pic stingheriti… Parca ne lipsea ceva, parca excursia noastra nu era completa sau parca ni se parea ca ne îndreptam prea repede spre casa ? Asta o fi fost, oare ?
Asa cum am patit-o la Densus, tot asa aveam s-o patim si aici. Adica, atunci mai întâi ne-am revoltat (ce Densus, dom’le ? Ce mai e si acolo ?) ca mai apoi sa arunc “momeala”:
- Of, fiti-ar Biertanul de râs sa-ti fie !, zise nasul cu naduf. Bine, pun GPS-ul pe Biertan !
Am mers noi ce-am mers, cale de poveste, ca înainte mult mai este, însa Biertan ioc ! “Unde e Biertanul asta, fratioare ?”, ma întreba Florione prin statie (comunicam prin doua statii de emisie-receptie, cu o bataie de 3 km). Eu stiam ca pe la jumatatea drumului dintre Sighisoara si Medias se face un drum la stânga, asa vazusem pe o harta comunista, din 1983. In sfârsit, apare indicatorul clasic de “biserica-cetate”, intram pe drumul lateral, plin de gropi si dupa numai cateva sute de metri apare o biserica darapanata, uriasa, neagra, ce sta sa se prabuseasca. Am oprit nedumeriti. “Asta ti-e Biertanul ? Pentru asta ne-ai adus aici ?” îmi reprosara ceilalti. Eu vazusem altceva pe net, asa ca am întrebat câtiva localnici, care ne-au indicat directia si înca vreo 8 kilometri de mers.
Am luat-o în directia indicata de ei, drumul din ce în ce mai prost, cu portiuni de asfalt lipsa, gropi foarte multe. In jurul nostru imagini triste cu oameni saraci, betivii de duminica din fata birturilor, cai rupti de foame, cu coastele dezgolite, case parasite de sasi sau case luate în stapânire de tigani. Aceasta imagine dezolanta parca ne spunea sa ne întoarcem, sa ne impiedice cumva sa ajungem acolo unde doream. Am mers cam 4-5 km, mai-mai sa ne rupem masinile fiind sigur ca ceilalti ma înjurau de mama focului. Am mai intrebat un satean, care ne-a aratat aceeasi directie si ne-a spus ca drumul se va îmbunatati dupa câteva sute de metri. Si a avut dreptate!
La fel ca la Densus, a inceput acel feeling de drum dus-întors, catre o singura tinta, drum întâlnit si la Histria, Sarmizegetusa Regia sau Voineasa, drum de parcurs într-o decapotabila, cu o blonda în dreapta, al carei sal sa fluture în lungul masinii…
Un uliu ne-a însotit tot timpul în stanga noastra iar de-a lungul vaii care luase locul asezarilor omenesti, pustietatea si salbaticia au pus stapânire pe imaginea idilica ce ni se asezase în fata. Drumul serpuia lin prin valea tacuta, era un asfalt foarte bun, nu simteam nicio pietricica, aerul era racoros, copacii înalti, ne venea sa zbieram, sa urlam de atâta placere si uluiala, sa deschidem geamurile, sa punem masinile pe pilot automat si sa ne itim capetele afara, cu limba scoasa, ca pustanii de 4-5 ani.
Apoi, dintr-o data, printre doi brazi semeti, în departare se ivira turlele uriase ale bisericii-cetate. Noi aflându-ne în vale iar cetatea fiind construita pe un deal, ni se parea de dimensiunile castelelor povestilor Fratilor Grimm: maiestuoasa, singura si trista.
Am iesit din masini parca timorati, striviti de puterea mistica a locului. Nimeni nu scoatea o vorba si nu mai erau suparati ca i-am pus sa vina pâna aici.
- Ceeee ? Nici sa nu te gandesti ! au exclamat vocile entuziaste care în urma cu numai o jumatate de ora ma injurau, cu siguranta.

ca

Cand am vazut ca s-a facut topic despre Biertan, nu-mi venea sa cred.
Am copilarit acolo, am cunoscut societatea saseasca in toata splendoarea ei, am cunoscut durerea sasilor din Biertan, migratia sasilor spre Germania, apoi am revenit dupa ani si am trait un veritabil soc, vazand repopularea satului cu migratori moldoveni si rromi, care au distrus Karma creata de acesti minunati locuitori sasi. Eu sunt de origine romana dupa tata si de origine germana din partea mamei, si pot spune cu durere in suflet, deoarece am trait-o, ca migrarea in corpore a sasilor in Germania, este una din cele mai mari pierderi culturale ale Romaniei.
Probabil multa lume avand informatii superficiale despre sasi, va folosi cliseul: "Lasa-i domne, ce s-au dus la mai bine, si eu as vrea sa traiesc in Germania!"
O sa va povestesc doua lucruri care sunt inedite, si care cred ca au marcat aceasta comunitate:
Primul: Pe vremea lui Ceausescu, anii 70-80, comuntitatea saseasca din Biertan, era la apogeul dezvoltarii sale, satul era complet gazeificat, apa curenta era in toate gospodariile, pensiunile pentru copiii care invatau limba germana erau nenumarate, armonia si echilibrul tipic german era peste tot. O singura problema avea comunitatea, satul era 99% format din populatie saseasca, dar administratia era 100% de origine romaneasca, (nu comentez calitatea omeneasca a acestor "Manageri"). De cate ori vreun sas mergea la Primarie, CAP , sau in orice alt loc spre a-si rezolva o problema administrativa, era interpelat cu o ferocitate demna de o cauza mai buna: "Ce BA vreti drepturi? Duceti-va BA in Germania sa va dea drepturi". In Germania acum dupa multi ani sasii au fost asimilati, dar atunci si germanii aveau cam aceiasi abordare ca si a managerilor administrativi din Biertan.

Al doilea: Incepand cu anii 70, comunitatea a inceput migratia spre Germania. La inceput oamenii nu stiau "mersul" lucrurilor, si astfel exact ca un neamt, cereau aprobare de emigrare, statul venea le confisca casa, pentru care le platea in schimb sume derizorii,( 60.- 70.000 de lei) adica in jur de 25-30% din valoarea reala, si in afara de asta, evident ca nu puteau scoate banii cu ei. Dar conform evolutionismului oamenii au invatat repede, asa incat, atunci cand cineva se decidea acum sa plece, mai intai vindea casa(tot in pierdere, dar mai aproape de valoarea ei) iar BANII II DONA INTEGRAL BISERICII EVANGHELICE BIERTAN PENTRU RENOVAREA SI INTRETINEREA BISERICII din incinta cetatii. Astfel a fost posibil ca intr-o perioada in care buldozerele isi vedeau de treaba daramand biserici, o biserica dintr-un satuc uitat de lume sa arate asa cum arata atunci.

Cu toata caldura va recomand: Vizitati cetatea Biertan si sufletul vostru va deveni mai bogat.
Cu dragoste.

+Quote Post
Vizitator_eu.
mesaj Apr 8 2010, 07:36 AM
Mesaj #5

Guests

Citeaza (Razvan @ Apr 8 2010, 05:31 AM) *
repopularea satului cu migratori moldoveni si rromi

NU AM VAZUT ATATA DEZBINARE NICAIERI. o tara atat de mica si atat de dezbinata... Auzi migratori moldoveni si rromi!!!! In curand toti romanii vor fi migratori si sasii vor fi "de ai locului". Rusine

+Quote Post
Cocolina
mesaj Apr 8 2010, 08:02 AM
Mesaj #6

Membru veteran

Postari: 319
Inscris: 14-November 09
De la: Oradea
Utilizatorul numarul: 15 480

Hai s a nu fim ipocriti si sa facem afirmatii lipsite de impartialitate.Se stie doar ca moldovenii au emigrat peste tot,in banat,crisana,zona brasovului....adica acolo unde situatia economico sociala era mai elevata!

--------------------
Oameni suntem,ce poarta in ei-ganduri ca pietrele,uneori stele...si totdeauna un dor.

+Quote Post
Vizitator_eu.
mesaj Apr 8 2010, 08:52 AM
Mesaj #7

Guests

Au emigrat de buna voie ? au emigrat dusi de regimul comunist pe unde se faceau uzine. Alaturarea dintre cuvantul moldovean si rrom mi se pare cel putin tendentioasa. Emigrarea din ultima vreme nu se face doar dinspre Moldova spre Bucuresti sau tarile vestice, se face si din Oltenia, Banat sau Transilvania. Pana la urma asta e un lucru care tine de globalizare. Sa afirmi insa ca rromii si moldovenii au distrus un minunat oras facut de sasi e foarte departe de adevar. O sa afirmam in viitor ca minunata Romanie interbelica construita de sasi a fost distrusa de populatiile migratoare de romani. Multa antentie in afirmatii de genul. Romanii au primit langa ei tot felul de popoare. Au fost una din cele mai tolerante natii. Acum aceste popoare de rromii si sasii devin o problema.

+Quote Post
florinbadu125234...
mesaj Apr 8 2010, 09:28 AM
Mesaj #8

Membru
**

Nu va ambalati !
Impresia mea a fost de comuna parasita. Parca erau mai multi turisti (8-9 masini) decat sateni, mai bine zis betivii din carciuma aflata in centru, cocotatati pe scarile din piatra, cu berea vesnica (dintr-o sticla de bere cred ca beau doua-trei ore).
Aproape toate casele erau ocupate de tigani. Spre deosebire de sasi, care-si tin portile inchise, tiganii lasa portile larg deschise, sa le vada lumea carutele, caii cu coastele dezgolite, cortul din curte si rufele puse la uscat.
Documentandu-ma mai bine, am aflat ca tiganii au fost adusi de sasi ca zilieri (pietrari), in partea de sud a comunei, la iesirea spre satul Richis, unde se afla o alta biserica frumoasa, cu ceas, care, din pacate, era inchisa. Probabil ca acesti tigani i-au chemat, la randul lor, pe altii, ca sa ocupe casele parasite.
In ultimii ani, am calatorit prin Transilvania de mai multe ori. M-au impresionat doua lucruri (si m-au marcat, totodata, ca român):
1. Satele parasite ale sasilor si popularea lor cu tigani veniti de aiurea.
2. Ciudata rautate si ciudatul dispret al maghiarilor fara de romani (la Lacul Rosu m-am simtit ca un turist intr-o tara straina; in jurul meu se vorbea numai maghiara si toti intorceau capul dupa grupul de damboviteni, de parca eram ciudatii locului...)

+Quote Post
Vizitator_Razvan.
mesaj Apr 8 2010, 10:54 AM
Mesaj #9

Guests

Citeaza (eu @ Apr 8 2010, 07:36 AM) *
NU AM VAZUT ATATA DEZBINARE NICAIERI. o tara atat de mica si atat de dezbinata... Auzi migratori moldoveni si rromi!!!! In curand toti romanii vor fi migratori si sasii vor fi "de ai locului". Rusine

Prietene, no ofense, te ambalezi cam repidi, reformulez ca sa prishepi si tu: In anii 70-80 Biertanul avea populatie eminamente de etnie germana(sasi), iar viata acolo era superba, in ciuda urii cu care erau condusi, in anii nostrii populatia care a inlocuit vechii sasi, din Biertan este populatia provenita din partile Moldovei si populatia rroma. Interpretarile le-ai facut tu, si nu asta a fost intentia mea. Eu am afirmat doar ca viata tihnita din anii 70-80 nu se mai regaseste astazi in TOATE zonele care au fost locuite de sasi.

E bine asa??

Nu puteti sa luati o mica pauza de la atatea interpretari??

+Quote Post
Vizitator_Cristian.
mesaj Apr 8 2010, 11:40 AM
Mesaj #10

Guests

Sudul Ardealului este plin de astfel de fortificatii sasesti de aparare.
Asta a fost si rolul aducerii acestor sasi de catre conducatorii de atunci ai Ardealului.
Daca veniti dinspre Sebes nu ratati Calnicul.Paznicul e localnic si f.prietenos.
Apoi Cristian.Acolo trebuie programare.
Acum despre disputa dvs.
Sasii s-au autodesiintat ca entitate 'romaneasca' spre diferenta de svabii care au fost mai mult in Banat si care au ramas uniti,si-au recumparat/recerut terenurile,etc.Sasii au plecat in corpore(dupa 8-900 ani pe aici) si s-au 'diluat'in randul nemtilor..
In casele lor au intrat oportunistii,cei mai 'bronzati",etc.
Dar unde nu au intrat astia?
Centrul Timisoarei e ocupat de ei.
in Buc.sunt cateva cartiere unde nu poti intra dupa ora 21,00..
Poate asta e blestemul nostru...pleaca germanii si ne raman indo-pachistanezii...
Insa mergeti si in sate in care nu au fost sasi in Ardeal.
Rromii nu sunt primiti in vatra satului...exemplu...Gura raului/SB,Miraslau/AB..etc..

+Quote Post
Vizitator_eu.
mesaj Apr 8 2010, 01:53 PM
Mesaj #11

Guests

Citeaza (Razvan @ Apr 8 2010, 10:54 AM) *
Prietene, no ofense, te ambalezi cam repidi, reformulez ca sa prishepi si tu:

Fara mistouri nu prea se poate vad. E greu la noi sa discuti civilizat fara ca subtil sau direct sa fii facut prost. Daca formulari genul "repidi" sau "sa prishepi si tu" tie ti se par destepte sau ti se par ca iti fac cinste si te ridica deasupra discutiei asta e. tine de civilizatie.

+Quote Post
Vizitator_dorin.
mesaj Apr 8 2010, 07:13 PM
Mesaj #12

Guests

Biertanul este o zona cum putine gasesti in aceasta tara. Are o particularitate aparte care o face atat de difeita.Relieful este foarte armonios alcatuit, toate formele sunt aranjate de parca ar fi fost de indeplinit un scop. Oamenii au foate multa educatie si tin la eticheta cum nu prea mai exista in partea aceasta a lumii.
Cetatea este mandria locuitorilor si au perfecta dreptate sa aiba aceasta mandrie.
Cine nu stie sa aprecieze acest colt de lume nu merita sa treaca pe acolo.

+Quote Post
florinbadu125234...
mesaj Apr 9 2010, 03:26 PM
Mesaj #13

Membru
**

Citeaza (Eulescu @ Apr 7 2010, 01:35 PM) *
Aia cu "Am pus GPS-ul pe Biertan" mi-a placut cel mai mult.
Fara GPS, chiar nu-l gaseati.

Nu fii rautacios tongue.gif .
Spre rusinea mea, n-am stiut ca biserica este un "must", decat dupa ce m-am interesat pe net. Habar n-am avut ca exista Biertan-ul... (iarasi, spre rusinea mea). La fel era sa ratam si Harman-ul, datorita grabei de a ajunge mai repede la Sovata si sa cuprindem cat mai multe obiective (la Prejmer, paznicul si ghidul cetatii totodata, era bolnav, iar cetatea era inchisa). Cautam pe harta "comunista" un traseu dus-intors (obisnuit fiind cu Histria, Voineasa sau Densus) si ochii mi-au picat pe Biertan. M-am interesat pe net si uite asa m-am culturalizat eu mai bine... tongue.gif
Drumul indicat de GPS, dincolo de Biertan, era asfaltat cam trei sferturi, iar un sfert trecea pur si simplu prin padure, foarte ingust, aproape pe un singur sens, fiind nevoiti sa fim atenti sa nu ne ciocnim cu masinile (foarte rare) care veneau din sens opus. Am iesit in apropierea Agnitei (alta biserica fortificata; am trecut doar pe langa ea) si mai apoi am ajuns la Cincu (alta biserica fortificata; am trecut, la fel, pe langa ea).

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Nov 18 2012, 02:53 PM
Mesaj #14

Guests

Pe la jumatea drumului, dupa vreo 200 de km, Florione, nasul, a ordonat pauza de pipi.
bine ca nu era dan, care senzational fiind, sa fi ordonat lui cioaca acea procedura...

+Quote Post
pal.elena
mesaj Aug 27 2013, 01:22 PM
Mesaj #15

Nou venit
*

Postari: 4
Inscris: 27-August 13
Utilizatorul numarul: 32 351

uite ma bucur de povestirea ta, caci nun stiam ca mai e si altceva de vazut prin preajma Biertanului...

+Quote Post
Vizitator_adrian.
mesaj May 24 2015, 02:53 PM
Mesaj #16

Guests

Am stat la Biertan din15 in 17 MAI 2015. Am luat plosnite. Pensiunea Unglerus este infestata. Feriti-vă.

+Quote Post
florinbadu125234...
mesaj May 25 2015, 06:01 AM
Mesaj #17

Membru
**

Toate articolele au fost mutate pe un blog de travel numit Turism Cultural

Articolele de pe topicul "Pe unde-am mai umblat" redirectioneaza acum spre un site care si-a încetat existenta în urma cu câteva zile (florinbad.com), site care este umplut cu reclame Adsense. Nu este vina mea deci va rog sa ma iertati. Presupun ca peste 30 de zile va fi scos definitiv.

Sa aveti o zi impecabila!

+Quote Post
Vizitator_Amalia3.
mesaj Sep 7 2015, 07:42 AM
Mesaj #18

Guests

Biertanul este un loc de vis! Merita vazut!

+Quote Post
florinbadu125234...
mesaj May 5 2016, 11:50 AM
Mesaj #19

Membru
**

Nu mai exista blogul florinbad.com de multi ani. Toate articolele (actualizate) au fost mutate pe blogul de travel Turism Cultural

+Quote Post

Fast ReplyReply to this topicStart new topic
2 Utilizatori care citesc acest topic (2 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 15th November 2019 - 03:55 AM