IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

Closed TopicStart new topic
> Retragerea din biserica ortodoxa romana
Vizitator_Erik Fabian.
mesaj Apr 15 2009, 11:52 AM
Mesaj #1

Guests

Sunt foarte curios care ar fi pasii pentru a te retrage oficial din biserica ortodoxa romana? Unde trebuie sa merg si ce imi trebuie? Clar....renunt la orice "festivitate" organizata de biserica (de la botez pana la inmormantare).

E posibil dupa retragere sa optez pentru a nu mai plati impozite aferente bisericii (asa cum se intampla in tari vestice)? Intreb...nu stiu daca in cadrul legislativ actual e posibil asa ceva. Dar ar trebui creat cadrul.

poate cineva stie mai mult. Mersi!!
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_IR.
mesaj Apr 16 2009, 08:18 AM
Mesaj #2

Guests

Din cate stiu nu trebuie sa mergi nicaieri. Adica daca nu vrei botez sau inmormantare sau altceva pur si simplu nu mergi la preoti sau nu-i chemi. Biserica te va recunoaste intotdeauna daca ramai botezat in ea (cu exceptia cazului in care, Doamne fereste, te sinucizi, asta anuleaza efectul botezului), daca tu nu consideri ca faci parte din aceasta comunitate e alegerea ta si n-o sa vina nimeni sa te cunune religios daca nu ceri asta. Despre impozite nu stiu nimic.

+Quote Post
Vizitator_DA VINCI.
mesaj Feb 8 2010, 06:55 AM
Mesaj #3

Guests

Ai luat o decizie bună. Biblia condamnă multe religii cum ar fi: penticostalii,sâmbătarii(capitole întregi) dar aceste religii nu sunt condamnate cu moartea a doua ca și catolicii sau ortodoxii. Aceste două nu au nimic în comun cu Biblia. Botezul tău în fața lui Dumnezeu nu este valabil din moment ce ai fost botezat întro religie falsă.

+Quote Post
Vizitator_antigelu.
mesaj Feb 8 2010, 06:43 PM
Mesaj #4

Guests

Citeaza (Erik Fabian @ Apr 15 2009, 11:52 AM) *
Sunt foarte curios care ar fi pasii pentru a te retrage oficial din biserica ortodoxa romana? Unde trebuie sa merg si ce imi trebuie? Clar....renunt la orice "festivitate" organizata de biserica (de la botez pana la inmormantare).

E posibil dupa retragere sa optez pentru a nu mai plati impozite aferente bisericii (asa cum se intampla in tari vestice)? Intreb...nu stiu daca in cadrul legislativ actual e posibil asa ceva. Dar ar trebui creat cadrul.

nu stii ce pierzi...
laugh.gif laugh.gif laugh.gif

+Quote Post
Vizitator_dreapta chibzuinta a lui massaro.
mesaj Feb 25 2010, 11:54 AM
Mesaj #5

Guests

Ca sa fii sigur ca renunti la "orice festivitate", si nici nu mai platesti impozite ("le aferente"), trebuie sa finalizezi cu succes una din urmatoarele actiuni aplicate propriei tale persoane: defenestrare, impuscare, spanzurare, otravire, si/sau altele...

Adica te poti spanzura, te poti otravi, te poti arunca in fata masinii si daca ai esuat te poti arunca si de la fereastra cu conditia ca aceasta fereastra sa fie cel putin la etajul al zecelea al oricarui imobil, etc... Toate acestea si/sau macar una, trebuie finalizate cu succes.....
Trebuie doar "creat cadrul"!
"Dupa retragere", nu mai este nevoie sa "optati".....asa se intampla si in tarile vestice..............Succes!!!

+Quote Post
Vizitator_Ana.
mesaj Mar 29 2010, 08:17 PM
Mesaj #6

Guests

Citeaza (DA VINCI @ Feb 8 2010, 06:55 AM) *
Ai luat o decizie bună. Biblia condamnă multe religii cum ar fi: penticostalii,sâmbătarii(capitole întregi) dar aceste religii nu sunt condamnate cu moartea a doua ca și catolicii sau ortodoxii. Aceste două nu au nimic în comun cu Biblia. Botezul tău în fața lui Dumnezeu nu este valabil din moment ce ai fost botezat întro religie falsă.

Nu sunt penticostala, sambatara,catolica, ortodoxa... sunt protestanta. Dar nu am inteles nimic din "teologia " enuntata mai sus (?!). Nu cred ca una din religiile despre care vorbeai pot fi "condamnate cu moartea a doua". Este o chestie total aiurea, pentru mine cel putin, sa spui tu cine merge in rai si cine nu, bazat doar pe faptul ca cineva are o religie "neoprotestanta" sau "traditionala". Ma rog, asta e deja alt subiect de discutie...

+Quote Post
Cocolina
mesaj Mar 30 2010, 03:10 PM
Mesaj #7

Membru veteran

Grup: Membri
Postari: 319
Inscris: 14-November 09
De la: Oradea
Utilizatorul numarul: 15 480

Citeaza (Ana @ Mar 29 2010, 08:17 PM) *
sa spui tu cine merge in rai si cine nu,

Da inca mai crede cineva ca exista raiu si iadu?
Aloooo,al 9-lea cer???Du-i pe toti cei saraci cu duhul la o vizita ghidata!! blink.gif mad.gif

--------------------
Oameni suntem,ce poarta in ei-ganduri ca pietrele,uneori stele...si totdeauna un dor.

+Quote Post
Vizitator_Ana.
mesaj Mar 30 2010, 06:37 PM
Mesaj #8

Guests

Citeaza (Cocolina @ Mar 30 2010, 03:10 PM) *
Da inca mai crede cineva ca exista raiu si iadu?
Aloooo,al 9-lea cer???Du-i pe toti cei saraci cu duhul la o vizita ghidata!! blink.gif mad.gif

La un asemenea coment nu mai merita sa imi consum timpul sa mai raspund... nu mai merita pentru ca sunt unii inchistati, fixisti si realmente bigoti. Sunt unii care nici macar nu cunosc ce "ataca" , dar ei "ataca"...

+Quote Post
Cocolina
mesaj Mar 31 2010, 03:10 PM
Mesaj #9

Membru veteran

Postari: 319
Inscris: 14-November 09
De la: Oradea
Utilizatorul numarul: 15 480

Citeaza (Ana @ Mar 30 2010, 06:37 PM) *
La un asemenea coment nu mai merita sa imi consum timpul sa mai raspund... nu mai merita pentru ca sunt unii inchistati, fixisti si realmente bigoti. Sunt unii care nici macar nu cunosc ce "ataca" , dar ei "ataca"...

Adica sa intelegem Ana ca in sfarsit ti-ai dat si tu seama de amploarea fenomenului si de gradul de inchidere mentala a bigotilor?DAr sa nu fie cu suparare...tu erai chiar unu dintre acestia.... blink.gif
Sau poate tu ai avut dovada si revelatia existentei unui ipotetic rai sau iad prin oarecare sursa demna de luat in considerare?
Pt ca altminteri trebuie sa ma gandesc la varianta a 2-a;si anume la definitia cuvantului bigot...pe care ai folosit-o in mod eronat. unsure.gif blink.gif

--------------------
Oameni suntem,ce poarta in ei-ganduri ca pietrele,uneori stele...si totdeauna un dor.

+Quote Post
Vizitator_mititelul.
mesaj Apr 1 2010, 11:29 AM
Mesaj #10

Guests

In primul rand nu te poti retrage din biserica odata ce ai fost botezat. Unde sa te duci? Si daca nu mai platesti impozitele unde te duci? Te poti duce undeva? Clar ca nu.
Impozitul pe care il platesti este pentru a da continuitate bisericii, pentru a putea functiona, pentru a-si plati utilitatile, pt....pt. Daca nu vrei sa-l platesti spune-i preotului si el te va intelege.
Tu la vestici vezi pe cineva la Biserica? Sunt goale. Ele sunt tinute mai ales pentru turism decat pentru rugaciune.
Ce crezi ca daca nu vrei sa platesti impozit(normal ar trebui sa se spuna milostenie) nu te va inmormanta preotul? Sa o crezi tu. Te va inmormanta fara probleme. Cum? Cu vecinii. Mana de la mana. Exista destui oameni milostivi. Tu ce zici, poti fi ca ei?

+Quote Post
Vizitator_solonceac.
mesaj Jun 8 2010, 04:09 PM
Mesaj #11

Guests

excomunica-te! exista aceasta posibilitate: du-te la protoierie sau cum s-o numi (adica la secretariatul bisericii de unde locuiesti tu si cere-le frumos sa te elibereze. daca nu vor, explica-le cum stau lucrurile, ce gandesti tu cu privire la biserica mamii lor (fara sa-i insulti, desigur) si te asigur ca te afurisesc ei si gata excomunicarea!

dupa, afla cam ce procent din taxele si impozitele platite de un cetatean statului sunt destinate pe luna, an bisericii!
dupa, faci o cerere (cu certificatul de necredincios de la patriarhie atasat) la fisc sa ti se restituie suma respectiva si pe viitor sa nu ti se mai opreasca deloc!
daca nu vor vrea, da o fuga la un avocat sau la avocatul poporului si se va gasi cu probabilitate de 100% o cale. sentinta va fi valabila in toate cazurile de acest fel!

chiar avem nevoie de un deschizator de drumuri in domeniul asta!
ar fi fain daca ai face pasul asta si ne-ai tine la curent cum decurg lucrurile.

si eu ma gandesc de ceva vreme sa ma excomunic, numai ca eu nu mai platesc de cativa ani taxele in RO.
excomunicarea am s-o incerc curand prin posta!

+Quote Post
Vizitator_redoctober.
mesaj Jun 17 2010, 07:22 AM
Mesaj #12

Guests

pre tare fratilor, buna idee, tipul asta mi-a dat o idee, acu mi-o picat fisa ca fusei crestinat cu japca! cred ca o sa imi dau babacii in judecata...smile.gif)) cu ce drept ma facura "ortodox"? de ce sa ma vare pe mine in clubul ninjalailor cu cruci la gat? serios, oare cum se poate da "divort" oficial de B.O.R-ATANII? pe bune, chiar ma gandesc si eu sa obtin o ruptura oficiala, adica daca ei dau certificat de botez eu de ce sa nu obtin o hartiutza care sa ateste ca am renuntat la magaria asta in care am fost implicat fara acceptul meu...la draq....acu realizez ca am fo abuzat din varsta frageda...cred ca il dau si pe popa in judecata...am fo tinut sub apa, m-au poluat cu tamaie...mai fratilor, pravalia asta particulara subventionata de stat, adica tot noi asatia de platim impozite, are si ea un site? ce ar fi sa le scriem toti si sa facem niscai demersuri in scris eventual, sa vedem ce iese:)

+Quote Post
Vizitator_liber.
mesaj Jun 17 2010, 08:21 AM
Mesaj #13

Guests

Citeaza (redoctober @ Jun 17 2010, 07:22 AM) *
..mai fratilor, pravalia asta particulara subventionata de stat, adica tot noi asatia de platim impozite, are si ea un site? ce ar fi sa le scriem toti si sa facem niscai demersuri in scris eventual, sa vedem ce iese:)

sigur ca are! uite-aici: Situl oficial al Patriarhiei Romane
n-ai sa gasesti nimic legat de "demisie", ca doar nu-s prosti sa puna muran-gura la dispozitia clientilor instrumentul care sa-i duca la faliment.
dar putem face cerere scrisa de excomunicare, clar...
gasesti pe pagina web de mai sus la rubrica "Structura BOR" -> Organizatia Administrativa, adresele si nr. de tel. ale filialelor din tara.
eu am sa dau zilele astea un tel. la episcopia teritoriala. daca aflu ceva concret va tin la curent!

eu nu le-as face reprosuri parintilor.. ai mei de ex. nu-s deloc religiosi, dar s-au cununat si si-au botezat copiii ca sa intre-n randul lumii. nu ei sunt vinovati, ci mentalitatea credinciosilor din tata-n fiu... indirect deci biserica si cei care ne-au crestinat stramosii.. mai cu binisoru, mai cu de-a sila! asta e, dar nu tre sa ne resemnam: mai toate lucrurile pe lumea asta pot fi schimbate!

eu de ex. nu-s deloc atee, dar Dumnezeu nu este cel al unei religii... Dumnezeu sta in capacitatea oamenilor de a descoperi si intelege pas-cu-pas legile Universului.. a tot ce exista si poate fi cercetata, si de a-si putea imagina ceea ce nu cunoastem, dar presupunem pe baza de rationamente logice, observatie, corelatii etc si.. de ce nu, chiar ajutandu-ne de fantezie. asta numesc eu revelatie, si nu constatarile, legile si inchipuirile unor oameni stravechi!
eu traiesc astazi, nu pe vremea lui Moise, nici pe cea a lui Iisus. deci dupa legile si principiile morale actuale.. si incerc sa cunosc lumea in care traiesc pe baza cunostintelor si mijloacelor care-mi stau astazi la dispozitie, inclusiv prin intermediul consemnarilor celor care au trait inaintea mea, chiar si atunci cand aceastea sunt perimate.. asta se numeste istorie si cunoasterea radacinilor si a procesului evolutiv prin care a trecut omenirea pana acum..
gata cu filosofarea, in orice caz, BOR nu ma reprezinta pe mine! nu ma regasesc in "filosofia" acestei religii si, cel mai important lucru: Dumnezeul pe care mi-l propune BOR nu este cel in existenta caruia cred eu. nu le permit sa-mi confiste dreptul la a avea o imagine proprie asupra divinitatii! basta!

+Quote Post
pamant
mesaj Jun 17 2010, 12:08 PM
Mesaj #14

Membru veteran

Postari: 130
Inscris: 1-June 10
Utilizatorul numarul: 20 866

Ideiile tale sunt deja de mult rasuflate si demascate .
Ghiveciul de tip "Pavel Corut "sau VIP-ul Dan Borwn ....sunt scene din filmul "Sa radem cu Stan si Bran "Comici vestiti ai pseudocunostintei globale ".

http://www.youtube.com/watch?v=rZQmg4UvpiA

http://www.youtube.com/watch?v=u1JBtkdL87Q

+Quote Post

Closed TopicStart new topic
1 Utilizatori care citesc acest topic (1 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 22nd November 2019 - 09:19 PM