IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

> Credeti in misiunea spirituala de exceptie a Romaniei?
Doamne_Ajuta
mesaj Nov 16 2009, 01:16 PM
Mesaj #1

Nou venit
*

Grup: Membri
Postari: 1
Inscris: 16-November 09
Utilizatorul numarul: 16 412

Inca din secolul al XIX-lea, a inceput sa se contureze notiunea de "misiune spirituala de exceptie a Romaniei", conform careia traitorilor acestei tari li s-a incredintat misiunea sa increstineze si sa re-increstineze neamurile. In sprijinul acestei misiuni, ar pleda cateva profetii. Ce credeti? Avem noi, romanii, un destin spiritual de exceptie?
Go to the top of the page

+Quote Post
8 Pagini V   1 2 3 > »   
Start new topic
Raspunsuri (1 - 29)
Pintea Haiducul
mesaj Nov 16 2009, 11:18 PM
Mesaj #2

În Numele Adevărului

Postari: 10 152
Inscris: 10-June 08
De la: Deva
Utilizatorul numarul: 1 133

Citeaza (Doamne_Ajuta @ Nov 16 2009, 01:16 PM) *
Inca din secolul al XIX-lea, a inceput sa se contureze notiunea de "misiune spirituala de exceptie a Romaniei", conform careia traitorilor acestei tari li s-a incredintat misiunea sa increstineze si sa re-increstineze neamurile. In sprijinul acestei misiuni, ar pleda cateva profetii. Ce credeti? Avem noi, romanii, un destin spiritual de exceptie?

Buey,tu esti popa? huh.gif Ce-are de-a face spiritualitatea cu religia? Adevaratele misiuni spirituale sunt proiectele de cercetare pe termen lung,nu gargariselile bisericesti. Din pacate,voi astia,batutii-n cap de soarta,habar n-aveti cu ce se mananca Cercetarea Stiintifica! dry.gif

--------------------
https://www.scribd.com/collections/3894082/Holosemantica

http://pintea-haiducul.simplesite.com/423681607

+Quote Post
Vizitator_antigelu.
mesaj Nov 17 2009, 09:25 AM
Mesaj #3

Guests

Da domne, avem. Destinul nostru spiritual de exceptie este sa fim buricul universului si sa INcrestinam
toate neamurile de extraterestrii pagani, care habar nu au de beneficiile pupatului de moaste sfinte.

multumit tataie?

laugh.gif laugh.gif laugh.gif

+Quote Post
pcritique
mesaj Nov 17 2009, 12:42 PM
Mesaj #4

Membru
**

Postari: 61
Inscris: 28-August 09
Utilizatorul numarul: 10 664

Citeaza (antigelu @ Nov 17 2009, 09:25 AM) *
Da domne, avem. Destinul nostru spiritual de exceptie este sa fim buricul universului si sa INcrestinam
toate neamurile de extraterestrii pagani, care habar nu au de beneficiile pupatului de moaste sfinte.

multumit tataie?

laugh.gif laugh.gif laugh.gif

nu sunt de acord cu tine. viitorul nostru pare a fi pupatul moastelor altora. este asta un destin de exceptie? ar trebui sa fie daca ajuta-l_doamne nu se inseala. smile.gif

+Quote Post
tzurlogen
mesaj Nov 20 2009, 01:46 AM
Mesaj #5

Membru veteran

Postari: 609
Inscris: 20-November 09
De la: Rock'n Roll Hall of Fame
Utilizatorul numarul: 16 532

sunt convins! cred ca misionarii trimisi prin Italia si Spania isi fac de minune treaba.
All bow before the greatness of Jiji Becali, viitorul patriarh.

--------------------
Vi veri veniversum vivus vici

+Quote Post
Vizitator_kumanul.
mesaj Jan 2 2010, 05:09 PM
Mesaj #6

Guests

Citeaza (pcritique @ Nov 17 2009, 12:42 PM) *
nu sunt de acord cu tine. viitorul nostru pare a fi pupatul moastelor altora. este asta un destin de exceptie? ar trebui sa fie daca ajuta-l_doamne nu se inseala. smile.gif

Domnilor rominii ar trebui sa afle cind si unde s-au crestinat stramosii,ca sa poata vorbi de o misiune de al lor in lume.toate tzarile din prejurul nostru stiu de acest fapt petrecut si faptuitorul este canonizat.La noi explicatzii de genul "rominii s-au nascut crestini"chiar si din partea ierarhilor superiori , este rizibil .

+Quote Post
Vizitator_Teo.
mesaj Jan 3 2010, 02:58 PM
Mesaj #7

Guests

Stiti care e culmea pedagogiei? Sa inveti pe altul ceea ce tu nu stii.

Adica suntem in top la coruptie, avorturi, "capul ce se pleaca sabia nu-l taie", "capra vecinului", ignoranta enorma in cunoasterea Bibliei etc., si vrem sa-i increstinam pe altii?

Stau altii mai rau ca noi? Da, se poate. Am avut o soarta neprivilegiata ca neam in istorie? Da - si ce-i cu asta? Am invatat ceva, sau ne-au marcat in sens pozitiv vicisitudinile istoriei? Ma tem ca raspunsul cel mai simplu ni-l da Caragiale.

+Quote Post
Vizitator_kazarul.
mesaj Jan 4 2010, 06:57 PM
Mesaj #8

Guests

Citeaza (tzurlogen @ Nov 20 2009, 01:46 AM) *
sunt convins! cred ca misionarii trimisi prin Italia si Spania isi fac de minune treaba.
All bow before the greatness of Jiji Becali, viitorul patriarh.

Ce sa-tzi spun cu ai nostri misionar in tzari catolice Vorbe-n vint.Daca intrebi un rominash habar nu are cind s-a crestinat stramosul lui,si unde.

+Quote Post
Vizitator_DA VINCI.
mesaj Mar 6 2010, 10:08 AM
Mesaj #9

Guests

Ce întrebare prostească.În primul rând când trebuie să afirm ceva eu trebuie să fiu sigur pe afirmațiile mele și nu se poate generaliza ceva ce numai așa cred. Dece crezi dragă cititorule că Dumnezeu ar face excepții ca să țină la el pentru că ar avea capul pătrat ? În biblie Cuvântul lui Dumnezeu spune: Prima dată vine iudeul și pe urmă grecul. Hai să=i includem pe români la greci și în acest caz românul nu are întâietate.Doamne să te ajute.

+Quote Post
Crusoe
mesaj Mar 6 2010, 10:30 AM
Mesaj #10

Membru veteran

Postari: 374
Inscris: 23-February 10
Utilizatorul numarul: 18 851

Da, Romania are o misiune spirituala de exceptie !

Trebuie sa raspandeasca luatul de bani, gradele de sub sutana, futaiul in coor intre calugari - si expresia "fa ce SPUNE popa nu ce face popa" IN TOATA LUMEA !

Neamurile pagane si diavolesti din China/Japonia/India/Africa/Amazonia trebuie increstinate ! DE NOI.
Hai Romania.

--------------------
Predarea Religiei in scoli sub forma actuala incalca:

- Constitutia Romaniei - art. 29, art. 32;
- Legislatia internationala privind caracterul neobligatoriu al materiei Religie in scoli (prin inscrierea automata a elevului la cursul de Religie);
- Legislatia europeana care atesta preeminenta Educatiei moral-religioase in fata Religiei;
- Legea 489/2006 privind libertatea religioasa si regimul cultelor - art. 5, art. 6, art. 9;
- Legea 18/1990 pentru ratificarea Convenţiei cu privire la drepturile copilului - art. 14, art. 15, art. 16, art. 24;
- Legea 272/2004 privind protectia si promovarea drepturilor copilului - art. 24, art. 25;
- Codul Muncii;
- Legea privind Statutul Cadrului Didactic;
- dreptul EXCLUSIV al M.E.C.T.S. de a administra programa, curriculumul si modul de predare al disciplinelor scolare;
- BUNUL SIMT, prin caracterul intolerant, agresiv, nociv psihologic si contraproductiv educational al unor tematici/modele morale predate.
...

Apel, pt copiii nostri:

http://www.petitieonline.ro/petitie/stop_abuzurilor_religiei_in_scoala-p17336050.html

+Quote Post
Vizitator_anonim.
mesaj Mar 6 2010, 03:04 PM
Mesaj #11

Guests

"... ar pleda cateva profetii..". Ce profetii? mie-mi suna tare bizar afirmatia, insa nu ma pronunt pana nu imi explici putin profetiile astea...

+Quote Post
Cocolina
mesaj Mar 8 2010, 10:15 AM
Mesaj #12

Membru veteran

Postari: 319
Inscris: 14-November 09
De la: Oradea
Utilizatorul numarul: 15 480

Da...si io vreau sa stiu care profetii? unsure.gif

--------------------
Oameni suntem,ce poarta in ei-ganduri ca pietrele,uneori stele...si totdeauna un dor.

+Quote Post
Vizitator_din_Canada_ajuns_ACASA.
mesaj Mar 8 2010, 11:14 AM
Mesaj #13

Guests

Citeaza
Inca din secolul al XIX-lea, a inceput sa se contureze notiunea de \"misiune spirituala de exceptie a Romaniei\", conform careia traitorilor acestei tari li s-a incredintat misiunea sa increstineze si sa re-increstineze neamurile. In sprijinul acestei misiuni, ar pleda cateva profetii. Ce credeti? Avem noi, romanii, un destin spiritual de exceptie?

indubitabil

+Quote Post
Vizitator_un crestin.
mesaj Apr 2 2010, 04:53 PM
Mesaj #14

Guests

Citeaza (din_Canada_ajuns_ACASA @ Mar 8 2010, 11:14 AM) *
indubitabil

Si eu cred la fel. In momentul de fata, romanii nostri adevarati care sunt imprastiati prin toata lumea cauta in primul rand o biserica de care sa se ataseze pana cand reusesc - o mana de pameni - sa cumpere sau sa construiasca cu mainile lor un locas propriu.

Este un fel de "marea trimitere" in vremea noastra post crestina.

ps. Cel rau nu doarme si nu se bucura de asemenea veste si prin unelte de rusine, batjocura, furt si alte pacate. vrea sa zadarniceasca aceasta misiune a romanilor crestini in lume.

+Quote Post
Pintea Haiducul
mesaj May 13 2010, 04:56 PM
Mesaj #15

În Numele Adevărului

Citeaza (un crestin @ Apr 2 2010, 06:53 PM) *
ps. Cel rau nu doarme si nu se bucura de asemenea veste si prin unelte de rusine, batjocura, furt si alte pacate. vrea sa zadarniceasca aceasta misiune a romanilor crestini in lume.

Cred ca mai intai vrea sa ne scada nivelul de trai. A inceput cu taierea salariilor si pensiilor.

--------------------

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Sep 12 2010, 02:45 PM
Mesaj #16

Guests

http://www.youtube.com/watch?v=Oratqa1Cvcc

+Quote Post
Vizitator_Messer.
mesaj Sep 14 2010, 05:04 AM
Mesaj #17

Guests

Nu cred intr-o misiune spirituala a Romaniei atat timp cat romanul, in general este cu spatele intors la Dumnezeu. Cand exista minciuna, hotie, coruptie, adulter, hulire, injuraturi, necredinta, betie, crima, peste tot, trebuie sa fii nerealist sa sustii asa ceva.

+Quote Post
TLP
mesaj Dec 15 2010, 08:33 PM
Mesaj #18

Membru veteran

Postari: 187
Inscris: 15-June 08
Utilizatorul numarul: 1 233

Bogdan cel Năzdrăvan vorbeşte despre Pericolul nationalismului religios:

Citeaza
nationalismul religios inseamna Jihad. Doar atit! Nu are nici o legatura cu patriotismul, asa cum il vad eu. Inca de la inceput am fost intimpinat de tot felul de cruci si indemnuri care incepeau cu Dumnezeu, continuau cu Patrie si se terminau cu Familie. Pe alocuri rasareau tot felul de ode aduse unor personalitati istorice (neaparat de dreapta) si… cam atit.

Desi am cochetat intotdeauna cu nationalismul (sau patriotismul, sa zicem), ceva m-a facut sa stau deoparte de manifestarile extremei drepte. Cred ca problema ar fi transformarea sentimentului national in sentiment religios. In momentul in care esti credincios (un moment suficient de nasol pentru fiinta umana) si Dumnezeul tau se amesteca in destinul tarii tale prin intermediul tau si al partidului din care faci parte, atunci lucrurile o vor lua razna garantat! Orice fapta, indiferent cit de inumana, isi va gasi justificarea atunci cind va fi dictata de Domnul.

Unde isi baga coada religia, nu mai exista masura si nu mai poate iesi nimic bun! In plus, ce se intimpla atunci cind Dumnezeu „uita” sa porunceasca? Imi amintesc de o discutie avuta cu un amic, mare fan si el al domnitorului Tepes. Fiind la o bere, discutia a degenerat in declaratii pompoase de aparare a patriei, in juraminte solemne culminind cu afirmatia ca Dumnezeu a ales acest popor si niciodata nu-l va abandona.

Religia este motorul ideal pentru nationalismul tembel. I-am explicat amicului ca eu nu cred in Dumnezeu, dar imi iubesc tara si fara El. Din neincrederea si uimirea ivita in ochii lui, mi-am dat seama de un lucru infiorator: daca acestor oameni li-l iei pe Dumnezeu, ramin automat si fara Tara! Tot fundamentul se prabuseste.

+Quote Post
Vizitator_L. G.
mesaj Jan 3 2011, 02:10 PM
Mesaj #19

Guests

Citeaza (pcritique @ Nov 17 2009, 12:42 PM) *

Crestinismul autentic este cel Biblic, aici sunt de acord cu voi , pupatul moastelor si inca multe obiceiuri din Biserica sunt pagane, atunci cum sa crestineze pe pagani ?..

+Quote Post
Onest
mesaj Jan 7 2011, 04:25 PM
Mesaj #20

Membru veteran

Postari: 781
Inscris: 25-November 09
Utilizatorul numarul: 16 759

Deocamdată apar mișcări în misiunea spirituală de excepție a vrăjitoarelor din România. Nici în privința asta nu sîntem primii din lume, dar ne străduim.

Vai de capul nostru. Rîde o lume întreagă de noi.

+Quote Post
mizrahind
mesaj Jan 12 2011, 08:48 PM
Mesaj #21

Membru veteran

Postari: 199
Inscris: 12-January 11
De la: οπου γης πατρης תל אביב יפה
Utilizatorul numarul: 25 407

Citeaza (Teo @ Jan 3 2010, 02:58 PM) *
Stiti care e culmea pedagogiei? Sa inveti pe altul ceea ce tu nu stii.

Adica suntem in top la coruptie, avorturi, "capul ce se pleaca sabia nu-l taie", "capra vecinului", ignoranta enorma in cunoasterea Bibliei etc., si vrem sa-i increstinam pe altii?

Stau altii mai rau ca noi? Da, se poate. Am avut o soarta neprivilegiata ca neam in istorie? Da - si ce-i cu asta? Am invatat ceva, sau ne-au marcat in sens pozitiv vicisitudinile istoriei? Ma tem ca raspunsul cel mai simplu ni-l da Caragiale.

Cine a spus ca religia viitorului este crestinismul ( acesta pe care-l cunoastem astazi ) ? Chiar in Biblie spune : Tigrul si Eufratul ( la caderea Babilonului ) vor seca pentru a deschide calea Regilor de la Rasarit ( in alt context se refera la lumina ce vine de la Rasarit, si se refera la lumina spirituala ). Adevarata spiritualitate nu difera deloc de invatatura lui Isus, dar mintile limitate ale teologilor - si nu numai - au creat religia crestina, cu ritualuri si precepte, cu istoria patata de singe si fanatism, de intoleranta si viziune limitata, care nu e deloc compatibila cu invatatura lui Cristos.
Ar trebui sa ne intereseze mai putin sa dam curs unei discutii pe tema viitorului spiritual al Romaniei, si sa ne dedicam mai mult faptelor si gindurilor noastre, care sint tot mai materialiste, si ne provocam astfel mizeria in care traim. Societatea sintem noi, si daca e bolnava, este din cauza ca noi sintem bolnavi, de materialism, comoditate, sex, cistig rapid. Nimeni dintre noi nu se mai gindeste la valorile umane si respectul fata de ceilalti, fata de Natura, fata de propria familie. sa incercam sa nu aruncam pe altii vina pentru mizeria noastra, ci sa incepem sa schimbam propria persoana, inainte de a incerca sa-i schimbam pe altii. Puterea noastra sta in puritatea inimii noastre si in unitatea noastra. Schimbarea o putem face ACUM, incepind cu propria persoana. Astfel se va schimba in bine si Romania noastra iubita.

+Quote Post
Pintea Haiducul
mesaj Jan 12 2011, 08:52 PM
Mesaj #22

În Numele Adevărului

Citeaza (mizrahind @ Jan 12 2011, 10:48 PM) *
Puterea noastra sta in puritatea inimii noastre si in unitatea noastra. Schimbarea o putem face ACUM, incepind cu propria persoana. Astfel se va schimba in bine si Romania noastra iubita.

Frumoase cuvinte, sunt total de acord cu tine. rolleyes.gif

Aceasta postare a fost editata de Pintea Haiducul: Jan 12 2011, 08:53 PM

--------------------

+Quote Post
Vizitator_Invers.
mesaj Jan 12 2011, 09:02 PM
Mesaj #23

Guests

Citeaza (Pintea Haiducul @ Jan 12 2011, 08:52 PM) *
Frumoase cuvinte, sunt total de acord cu tine. rolleyes.gif

Voi v-ati gandit vreodata sa folositi ce este ? Sau prima data vreti sa schimbati ce este? Dar ma gandesc ca....daca vreti sa schimbati ceva, trebuie sa ....folositi ce este. Deci ?

+Quote Post
Pintea Haiducul
mesaj Jan 12 2011, 09:32 PM
Mesaj #24

În Numele Adevărului

Citeaza (Invers @ Jan 12 2011, 11:02 PM) *
Voi v-ati gandit vreodata sa folositi ce este ? Sau prima data vreti sa schimbati ce este? Dar ma gandesc ca....daca vreti sa schimbati ceva, trebuie sa ....folositi ce este. Deci ?

Logic, iata ca ti-ai oferit singur raspunsul. smile.gif

--------------------

+Quote Post
Vizitator_l L.G.
mesaj Mar 15 2011, 09:16 AM
Mesaj #25

Guests

Eu cred ca e vorba de profeti mincinosi, se vede cat de spirituala este tara......si ce exemple dau liderii bisericesti..

+Quote Post
Vizitator_mizrahind.
mesaj Mar 16 2011, 06:41 PM
Mesaj #26

Guests

Cine a spus ca religia viitorului este crestinismul, sau cel putin in forma cunoscuta astazi? Nu scrie oare in Apocalipsa ca dupa caderea Babilonului, vor fi secate Tigrul si Eufratul pentru a pregati calea regilor de la Rasarit ( in alt context scrie : pentru a deschide calea Luminii de la Rasarit ) ?
Cei ce sustin ca poarta steagul crestinismului, nu au prea mult habar ce inseamna asta si nici care este invatatura lui Isus Hristos. Cum adica Re-increstinare? O alta Era a cruciadelor, Inchizitiei, si a fanatismului religios? Nu exista religie mai presus de Iubire, si asta nu au inteles cei ce se numesc crestini.

+Quote Post
Eucris
mesaj Apr 27 2011, 04:31 PM
Mesaj #27

Nou venit
*

Postari: 1
Inscris: 27-April 11
Utilizatorul numarul: 27 451

Citeaza (mizrahind @ Mar 16 2011, 06:41 PM) *
Cine a spus ca religia viitorului este crestinismul, sau cel putin in forma cunoscuta astazi? Nu scrie oare in Apocalipsa ca dupa caderea Babilonului, vor fi secate Tigrul si Eufratul pentru a pregati calea regilor de la Rasarit ( in alt context scrie : pentru a deschide calea Luminii de la Rasarit ) ?
Cei ce sustin ca poarta steagul crestinismului, nu au prea mult habar ce inseamna asta si nici care este invatatura lui Isus Hristos. Cum adica Re-increstinare? O alta Era a cruciadelor, Inchizitiei, si a fanatismului religios? Nu exista religie mai presus de Iubire, si asta nu au inteles cei ce se numesc crestini.

Doar enumerand cruciadele si inchizitia fara cunoscand neadevarurile agatate si jumatatile de adevar, perceptia este alterata.
Comunistii si nazistii au exterminat, se estimeaza ca cifra minima, in jur de 80 de milioane de oameni ....
Exista cei care cunosc invatatura lui Isus Cristos. Sunt care s-au folosit de religie utilizandu-l ca un cadru de desfasurare a propriilor probleme personale nerezolvate si sunt destui care au probleme grave si nu sunt religiosi.
Ma bucur ca Iubirea o considerati suprema, sper ca sunteti deschis si fata de cei care practica dragostea in cadrul unei religii.

+Quote Post
Pintea Haiducul
mesaj Apr 27 2011, 05:10 PM
Mesaj #28

În Numele Adevărului

Citeaza (Eucris @ Apr 27 2011, 06:31 PM) *
Exista cei care cunosc invatatura lui Isus Cristos.

Zau? Si ea le-a folosit vreodata la altceva in afara de intoxicarea mintilor oamenilor? dry.gif Cat de psihopat trebuie sa fie cineva pentru a accepta pretentiile nesimtite ale acelui personaj sinistru? Tu nu vezi ca se purta mai mult ca un sarlatan decat ca un om Iluminat? Daca tot era asa de Divin si Atotstiutor, de ce nu i-a invatat niste lucruri practice si utile pe oamenii din vremea lui, ceva care sa le imbunatateasca substantial calitatea vietii? Motorul cu aburi, de pilda, ca sa treiere graul mai usor, sau macar niste minime cunostinte despre bacterii, pentru a combate bolile? De ce individul nu s-a purtat ca Rahan, fiul erelor salbatice, ci mai degraba ca un vrajitor itinerant caruia ii sticleau ochii in cap de placere atunci cand vreun barosan al epocii il invita la masa? Bea si benchetuia cu boii care puneau botul la vrajelile lui dar nu a miscat un deget ca sa faca lumea mai buna decat era inainte. DE CE??? De ce ii păsa doar de burta lui si de religia pe care voia s-o infiinteze, ca sa puna oamenii sa se omoare intre ei? Nu spunea oare individul ca el vrea "sa arunce focul in lume"? Nu a blestemat el un smochin, adica o fiinta vie, pentru ca nu avea rod desi nu era anotimpul sa dea rod? Ti se pare aceasta o conduita justa? Plus ca toate asa-zisele lui "minuni" se explica prin hipnoza in masa, in ziua de azi Criss Angel e expertul in domeniu, ii poti admira prestatiile la TV. In concluzie, n-ai decat sa te superi pana la Adevaratul Dumnezeu (care iti va da flit instant, desigur), dar voi crestinii, oricat de minoritari v-ati pretinde, nu faceti decat sa va inchinati unui Vrajitor sinistru, probabil chiar Antihristului in persoana. Era profetit inca din Antichitate ca Antihristul va ajunge sa insele intreaga lume, iata ca asta s-a si intamplat. N-a spus nimeni insa ca inselaciunea lui va dura aproape 2000 de ani...

Aceasta postare a fost editata de Pintea Haiducul: Apr 27 2011, 05:28 PM

--------------------

+Quote Post
Vizitator_alex.
mesaj May 8 2011, 08:11 PM
Mesaj #29

Guests

ce sa faci!asa sunt unii>><au tulbuarai de personalitate,ex:unul spus HAIDUCLU

+Quote Post
Messer
mesaj Jun 27 2011, 05:18 AM
Mesaj #30

Membru
**

Postari: 16
Inscris: 11-April 10
Utilizatorul numarul: 19 512

natiunea romana, popor majoritar crestin ortodox nici pe departe nu se ridica la nivelul crestinismului apostolic ,a crestinismului primilor crestini.
Si atunci ce misiune spirituala sa poata avea?
ca s-o aiba ar trebui ca intreg poporul roman sa traiasca cum a trait Hristos Iisus.
Ceea ce e o utopie daca compari cu ceea ce se vede azi in Romania: hotii, prositutie, crime, minciuni, falsuri, coruptie...
Degeaba ne batem cu pumnul in piept si spunem ca suntem crestini de 2000 de ani, nu se vede deloc acest lucru.
Asa ca, acea "misiune spirituala a Romaniei' e un basm, o prostie...
Haideti sa ne apropiem de Dumnezeu si sa traim cu a trait Iisus , in dragoste, in relatii curate, in slujirea aproapelui, in cinste si pace unii cu altii si vom putea avea acea misune spirituala, altfel e doar o vorba si atat.

+Quote Post

8 Pagini V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 Utilizatori care citesc acest topic (1 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 25th August 2019 - 07:28 AM