IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

8 Pagini V  < 1 2 3 4 5 > »   
Reply to this topicStart new topic
> De ce ortodoxia e adevarata
Vizitator_adrian.
mesaj Jan 8 2009, 05:09 PM
Mesaj #61

Guests

Citeaza (TLP @ Dec 19 2008, 08:26 AM) *
Ce înseamnă să fii ortodox de fapt?

În primul rând eşti creştin mainstream, deci accepţi următoarele.
- Lumea a fost creată de un zeu supranatural, whatever that means.
- Zeul ăsta a creat omul, s-a supărat pe el, iar în eterna lui iubire şi înţelegere absolută, l-a condamnat la moarte.
- După ceva vreme, zeul se răzgândeşte, merge pe pământ şi se sinucide pentru a oferi oamenilor un apel la procesul final.
- Asta în cazul bun, adica cazul în care nu eşti literalist biblic.

În al 2-lea rând accepţi interpretarea bizantină a creştinismului, deci accepţi următoarele:
- Un anumit grup de oameni care a selectat ce manuscrise prăfuite cu legende din secolul 1 sunt "canon" au avut inspiraţie divină şi au făcut alegerea corectă.
- Faptul că interpretarea respectivilor a câştigat interpretarilor concurente nu se datorează contextului istoric şi luptei pentru putere, ci voinţei divine.
- Acest grup de oameni a păstrat pur de-a lungul mileniilor mesajul creatorului, în ciuda faptului că propria lor existenţă intră în contradicţie cu acest mesaj.

..

Rolul Bisericii:

Politic şi Social
Toate abuzurile împotriva indivizilor de către feudali au fost vegheate cu grijă de către Biserică.
Toate umilinţele prin care au trecut strămoşii noştri (înfometare, muncă silnică, iobăgie, clacă, trimitere la război şi alte sacrificii) au fost acceptate, ba chiar încurajate de Biserică.

Desigur, cineva care va putea spune: aşa era în Europa în vremea aceea.
Corect, însă ortodoxoizii pretind că Biserica lor deţine Adevărul. De ce se comportă atunci la fel de barbar ca şi restul bisericilor care nu beneficiază de Adevărul Mântuitor? Istoria BOR arată fix cum ne-am aştepta dacă ar fi o afacere de iluzii ca oricare alta.

Economic
La 1863, peste un sfert din teritoriul Munteniei era deţinut de cler. În Moldova, suprafaţa era de 22.33%. Aproape jumătate din resursele obţinute se duceau la Muntele Athos, în Grecia.
În acest punct putem fi recunoscători că cifra vehiculată, de 2000 de ani, e falsă. Imaginaţi-vă cum era să se fi scurs anual 10% din averea românilor către o ţară străină, fără niciun motiv şi fără niciun beneficiu, timp de 2 milenii. Peste 90% din suprafaţele deţinute erau muncite de clăcaşi - echivalentul mioritic al sclavilor sau ceva foarte apropiat - oameni fără pământ care muncesc gratis în schimbul tolerării.

Cultural
Biserica Ortodoxă s-a adresat secole la randul în slavonă unui popor latin. De asemenea B.O.R a blocat accesul românilor la spiritul critic şi analitic al Renaşterii, făcându-le astfel un enorm prejudiciu în ceea ce priveşte evoluţia lor intelectuală. Renaşterea n-a pătruns în spatiul unde ortodoxia este majoritară decât sub forma unor insule de imitaţie. În niciun caz în "spaţiul ortodox" n-a pătruns spiritul filosofic al renaşterii. Popoare care nu sunt latine prin origine (cehii, ungurii, polonezii) erau în perioada renaşterii mai latine decat noi.

..

Referirile susţinătorilor BOR la lunga tradiţie creştin-ortodoxă a neamului sunt nule, în cel mai bun caz, dar în general sunt o insultă la adresa bunului simţ.

Adevăratul monument al Mântuirii Neamului ar trebui ridicat:
- Celor care au reformat politica şi au eliberat oamenii de sub jugul feudalist-ortodoxoid (vezi mai sus).
- Bisericii Greco-Catolice. Pentru cunoscători: Şcoala Ardeleană, Supplex Libellus, Iluminismul în România, Avram Iancu, victime reale ale sistemului de închisori comunistoid-ortodoxoid.

În prezent

BOR nu-i altceva decât un clan mafiot, o adunătură de comunişti (vezi: dosare de Securitate închise) şi de infractori (din punct de vedere legal, raţional şi moral).
Credincioşii care declară încredere totală în Biserică habar nu au în cine îşi pun speranţa.

Construiesc biserici peste tot, chiar şi fără autorizaţie de construcţie şi adoră să dărâme bisericile concurenţei.
- La Nicula au aruncat un monstru de beton şi vroiau să dărâme mănăstirea veche, Greco-Catolică.
- În comuna Recea au construit biserica ortodoxă peste cea Greco-Catolică. Adică aia veche a rămas în interior şi urma să fie dărâmată. A fost însă declarată monument, aşa că trebuie dărâmat monstrul de beton. Când au fost jurnaliştii acolo să facă poze au fost alungaţi violent de către popi.
- Astea sunt doar exemplele de care am auzit întâmplător. Sunt sigur că o anchetă în această direcţie ar aduce rezultate interesante.

Acest proces de 'gunoire' morală şi intelectuală răspândeşte dulci miresme în afara graniţelor ţării:

Un exemplu edificant al felului in care Romania, prin reprezentantii sai, contribuie la "progresul" moral al omenirii: incepand din iunie 2008, presedintele consiliului ONU pentru drepturile omului, Dl. Doru Romulus Costea, a interzis orice dezbatere in care s-ar critica religiile pe baza abuzurilor savarsite in numele lor, ca de exemplu mutilarea genitala a fetitelor, persecutarea si executarea homosexualilor, adulterilor, asasinatele din "onoare" samd. Bineinteles, aceasta hotarare este o victorie pentru tarile islamice cele mai retrograde si acestea si-au manifestat de indata satisfactia. E interesant de observat cum reprezentantii unei societati impregnate de oportunism ortodox-nationalist, care respinge valorile umanismului secular si respectul pentru gandirea independenta si critica, ajung sa fie instrumentele celor mai feroci dusmani ai vietii civilizate asa cum o concepem si dorim pentru noi si urmasii nostrii. De pe pozitia de presedinte al supremului organism presupus aparator planetar al drepturilor omului, acest individ lasa fara glas milioane de victime ale bestialitatii justificate pe motive religioase.
© carmen

România e un stat mafiot dominat de un 'capo di tutti i capi' numit BOR. Predomină o atitudine anti-ştiinţă, anti-intelectualism, iar educaţia în şcoli e la pământ. În schimb, icoane peste tot.

Sursa: http://the-lucifer-principle.blogspot.com/...-te-romane.html

'' Iata un "evreu'' in care nu este viclesug.'' Interesant postul tau si ADEVARAT.
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_vlad.
mesaj Jan 8 2009, 05:38 PM
Mesaj #62

Guests

Citeaza (Vizitator_Ducu.)
Aici chiar ca m-ai pierdut!
M-ai citeste inca o data care este viziunea ta asupra crestinismului! Ridici in slavi o biserica crestina!
In plus nu stiam ca membrii ai Scolii Ardelene sa fi murit in "sistemului de închisori comunistoid-ortodoxoid.
Vorbesti si de Supplex Libellus Valachorum (1791, 1792)> E super!
Avram Iancu (1824 -1872), - tot in sistemului de închisori comunistoid-ortodoxoid????

Mai reciteste fraza, era vorba de Biserica Greco-Catolica, victima reale ale sistemului de închisori...

+Quote Post
Vizitator_Ducu.
mesaj Jan 9 2009, 07:37 AM
Mesaj #63

Guests

Citeaza (bix @ Jan 8 2009, 04:22 PM) *
In primul rand ortodoxia nu are nici o intaietate sau privilegiu asupra Bibliei! Nici macar crestinii!
O au evreii! Crestinii la inceput nu au fost (si probabil sunt inca) decat o secta a cultului mozaic.

Vad ca esti bine documentat!
Adica evreii au intaietate asupra Noului Testament! Poti identifica eroarea fundamentala afirmatiei tale?
Totusi fyi Biblia= Vechiul testament + Noul Testament + ......
Lumineaza-ne!

+Quote Post
Vizitator_Ducu.
mesaj Jan 9 2009, 07:46 AM
Mesaj #64

Guests

Citeaza (vlad @ Jan 8 2009, 05:38 PM) *
Mai reciteste fraza, era vorba de Biserica Greco-Catolica, victima reale ale sistemului de închisori...

Doar atat ai remarcat din postarea mea?
Nu vreau sa intru intr-o discutie asupra istoriei greco-catolicilor. Informeaza-te si afla din ce compromis au aparut!
Doar greco-catolicii au murit din cauza regimului ateu?
Ortodocsii au fost victime ireale?

+Quote Post
Vizitator_iul.
mesaj Jan 9 2009, 10:40 AM
Mesaj #65

Guests

Canonul cuprinde marturia unor martori oculari, iar evenimentele istorice descrise nu au fost contrazise de contemporani.

+Quote Post
Vizitator_alex.
mesaj Jan 9 2009, 11:33 AM
Mesaj #66

Guests

Citeaza (iul @ Jan 9 2009, 10:40 AM) *
Canonul cuprinde marturia unor martori oculari, iar evenimentele istorice descrise nu au fost contrazise de contemporani.

Dar nici confirmate.

+Quote Post
Vizitator_iul.
mesaj Jan 9 2009, 11:42 AM
Mesaj #67

Guests

Citeaza (alex @ Jan 9 2009, 11:33 AM) *
Dar nici confirmate.

ihi, nu era CNN sa filmeze
despre ce confirmari vorbesti ? in cotidianele vremii ?

+Quote Post
Vizitator_alex.
mesaj Jan 9 2009, 12:05 PM
Mesaj #68

Guests

Citeaza (iul @ Jan 9 2009, 11:42 AM) *
ihi, nu era CNN sa filmeze
despre ce confirmari vorbesti ? in cotidianele vremii ?

Tu despre ce contraziceri vorbeai?

+Quote Post
Vizitator_pehash.
mesaj Jan 9 2009, 02:25 PM
Mesaj #69

Guests

Crezi intr-un zeu.. dar n-ai nici o dovada.. o poveste se plimba de mii de ani, transmisa prin viu grai, scrisa si rescrisa, tradusa si modificata in zeci de limbi. Povestea ajunge in toate colturile lumii transformata..
Acum va certati care a inteles-o mai bine? cum ramane cu "iubeste-ti aproapele"?!..

+Quote Post
Vizitator_Robert.
mesaj Jan 10 2009, 09:18 PM
Mesaj #70

Guests

Eu nu am înţeles nici până acum de ce ortodocşii susţin că Ortodoxia este adevărata religie. Nimeni nu îmi poate răspunde clar. De ce este ?
Oare nu ea s-a separat de Biserica de dinainte de 1054 ?
Eu ştiu că după ce s-a mutat capitala la Nova Roma (Constantinopol), Papa încă exista la Roma.

Aş dori o idee/părere obiectivă despre Schismă.

+Quote Post
ady 1
mesaj Jan 13 2009, 04:34 PM
Mesaj #71

Membru veteran

Grup: Membri
Postari: 452
Inscris: 1-January 09
Utilizatorul numarul: 5 500

Citeaza (Andrei @ Dec 5 2008, 04:11 PM) *
A hotari de pe o pozitie neutra care religie e cea corecta este un proces lung, greu si plin de capcane. Trebuie totusi plecat de la premiza ca crestinismul este religia spatiului geografic si cultural din care faci si tu parte, si deci mai adecvata mentalului colectiv al acestui spatiu. Dumnezeu alege sa se reveleze fiecaruia in contextul in care poate fi cel mai bine inteles. Este o religie pe care o poti numi a ta, si sunt altele exotice.

Isus Cristos ce religie a practicat? Dar apostoli?..."religia lor" sau poate una exotica? Sau poate Isus era catolic...Ori ortodox ?...

+Quote Post
Vizitator_Andrei.
mesaj Jan 13 2009, 05:18 PM
Mesaj #72

Guests

Citeaza (ady 1 @ Jan 13 2009, 04:34 PM) *
Isus Cristos ce religie a practicat? Dar apostoli?..."religia lor" sau poate una exotica? Sau poate Isus era catolic...Ori ortodox ?...

Isus si apostolii au practicat iudaismul.

+Quote Post
Vizitator_Oarecare rational.
mesaj Jan 13 2009, 05:25 PM
Mesaj #73

Guests

Citeaza (body @ Dec 2 2008, 09:48 AM) *
Scurt si la obiect

Scurt si la obiect.... da.... dar si superficial si pueril.

Chiar daca ar fi asa, nu inteleg cum poate sa nu-i placa cuiva sa fie "controlat" de o carte si de niste reguli cum ar fi: nu mintii, nu fura, iubeste-ti aproapele si ajuta-l, nu abuza de corpul tau sau de natura, fii generos, fii modest etc. In schimb, prefera sa fie controlat de-adevaratelea de alti oameni, care-i inregistreaza convorbirile telefonice, e-mailurile, il filmeaza, il amprenteaza, si IL FORTEAZA SA SE SUPUNA, daca nu o face.

Da' ce sa ne mai miram, daca au clienti si aia de la teleshopping care promoveaza aparate si pilule cu care slabesti si iti cresc muschii chiar daca nu faci nici un pic de efort, si mananci absolut tot ce vrei. Ca sa traduc: zic ei ca poti face orice, ca-ti dau ei un fel de "bula papala" (contra cost, bine inteles) si nu se mai vede efectul "pacatelor" din dieta si sedentarism.

Cat despre ortodoxie... N-am inteles niciodata cum poti fi atat de orb ca sa nu vezi ca 90% din ritualuri sunt de origine pagana, si toate zorzoanele si icoanele incalca principiile Bibliei, adica ale "manualului" crestinului.

Si o observatie generala: e bine sa fii putin mai putin categoric in afirmatii (tine de bun simt), mai ales cand cunostintele tale cvasi sumare despre Biblie si religie (si de cultura) le ai din filme, ziare, si internet.

Cele mai bune lucruri de pe lumea asta nu se obtin asa, intr-un mod superficial, cum s-au obisnuit generatiile care au crescut la televizor. Ca sa dau un exemplu: ca sa inveti sa canti la un instrument trebuie sa-i dedici destul de mult timp, muzicienii exerseaza mai multe ore pe zi. In FIECARE ZI. NU EXISTA ALTA CALE CA SA DEVII UN MUZICIAN BUN. Sportivii exerseaza zilnic, tin un anumit regim alimentar si de viata.

Credeti ca lucruri mai profunde si mai importante decat muzica si sportul, care tin de viata si de moarte, pot fi studiate si intelese cu mai putina seriozitate si timp dedicat?

Eu nu cred.

O seara buna sa aveti.

+Quote Post
ady 1
mesaj Jan 13 2009, 05:48 PM
Mesaj #74

Membru veteran

Postari: 452
Inscris: 1-January 09
Utilizatorul numarul: 5 500

[quote name='Andrei' date='Jan 13 2009, 05:18 PM' post='17757']
Isus si apostolii au practicat iudaismul.
[/quote

Odata cu moartea lui Isus a luat sfarsit ceea ce numiti iudaism.Apostolii dupa Isus au practicat ceea ce a predat si aratat Isus :adevaratul crestinism nu ceea ce exista azi in marile religii asa zis crestine...

+Quote Post
Vizitator_Andrei.
mesaj Jan 13 2009, 05:59 PM
Mesaj #75

Guests

Citeaza (ady 1 @ Jan 13 2009, 05:48 PM) *
Odata cu moartea lui Isus a luat sfarsit ceea ce numiti iudaism.Apostolii dupa Isus au practicat ceea ce a predat si aratat Isus :adevaratul crestinism nu ceea ce exista azi in marile religii asa zis crestine...

Stiu, adevaratul crestinism il reprezinta martorii lui Iehova iar restul sunt sortiti pieirii...

+Quote Post
TLP
mesaj Feb 9 2009, 08:07 AM
Mesaj #76

Membru veteran

Postari: 187
Inscris: 15-June 08
Utilizatorul numarul: 1 233

În contextul în care Ortodoxia începe să fie religie de stat iar România poate urma acelaşi drum ca Iranul unde liderul suprem de facto ar putea fi Ayatollah-ul Daniel, cerem Patriarhiei să ne lămurească cum pot fi rezolvate duhovniceşte următoarele dileme:

1. Levitic 25:44 spune ca pot avea sclavi (robi), si femeie si barbat, ce pot fi cumparati de la natiile vecine. Un prieten sustine ca as putea lua moldoveni de peste Prut dar nu bulgari. Se poate clarifica de ce nu as putea avea 3 sclavi bulgari?
2. Pentru ca sunt vremuri de criza economica, as vrea sa-mi vand fata ca sclava asa cum spune in Exod 21:7. Care ar fi un pret rezonabil avand in vedere circumstantele actuale?
3. Stiu ca nu am voie sa am niciun fel de contact cu o femeie cand este in perioada menstruatiei - Levitic 15: 19-24. Problema este cum stiu cand este in aceasta perioada? Am incercat sa intreb, dar multe femei se simt ofensate.
4. Cand ard un taur pe altar ca sacrificiu, stiu ca mireasma lui creaza placere Domnului - Levitic 1:9. Problema este cu vecinii care spun ca nu le place. S-ai iau la bataie?
5. In aceasta perioada de criza economica, seful m-a pus sa lucrez si sambata. Exod 35:2 spune clar ca el trebuie omorat. Sunt obligat moral sa-l omor cu mana mea, sau ar trebui sa chem politia pentru asta?
6. O prietena sustine ca si mancatul scoicilor si fructelor de mare este o spurcaciune - Levitic 11:10, dar una mai mica decat homosexualitatea. Eu nu sunt de acord. Pot fi lamurit? Sunt mai multe “grade” de spurcaciune?
7. Levitic 21:20 spune clar ca nu pot aduce daruri lui Dumnezeu daca am o problema cu ochii. Trebuie sa admit ca port ochelari. Vederea mea trebuie sa fie 100% naturala sau se poate lasa loc de interpretare?
8. Majoritatea prietenilor mei isi tund si perciunii si barba, chiar daca este explicit interzis in Levitic 19:27. Cum ar trebui ei sa moara?
9. Stiu din Levitic 11:6-8 ca atingerea pieii unui porc mort ma face necurat. Totusi pot sa joc rugby cu o minge clasica daca port manusi?
10. Unchiul meu are o ferma si a incalcat ce spune Levitic 19:19 semanand ogorul cu doua seminte diferite iar sotia lui poarta haine facute din doua tesaturi diferite (lana/poliester). Deasemenea el injura si blasfemiaza mai tot timpul. Este necesar sa ma chinui sa strang tot satul sa-l omoram cu pietre asa cum spune in Levitic 24: 10-16? Nu ar fi mai simplu sa-l ardem pana moare in cadrul familiei asa cum spune in Levitic 20:14?

Sursa: SelfHelp.ro via TLP

+Quote Post
Vizitator_Cristian Ghetau.
mesaj Feb 9 2009, 12:35 PM
Mesaj #77

Guests

Citeaza (Alex S @ Dec 2 2008, 09:38 AM) *
Termina cu prostiile. Nici o religie nu e adevarata! Au fost create de om ca sa controleze mintile prostimii.

O idee simpla a unei minti simple...

+Quote Post
Vizitator_Cristian Ghetau.
mesaj Feb 9 2009, 12:53 PM
Mesaj #78

Guests

Citeaza (Mihai @ Dec 6 2008, 08:13 AM) *
Eu sunt convins ca toate povestile de Fratii Grimm sunt adevarate!
Doar au fost traduse si tiparite in atat de multe exemplare!
Eu cred in Oglinda Fermecata!
Mihai

Si poti sa uzi si canapeaua...

+Quote Post
TLP
mesaj Feb 16 2009, 09:04 AM
Mesaj #79

Membru veteran

Ortodoxie şi inchiziţie

Când non-teiştii admonestează intoleranţa creştinismului adeseori vor îndrepta cu degetul spre Inchiziţie.
Exemplele sunt valide însă nu sunt tocmai valabile şi în spaţiul românesc după cum observă un creştin:
Citeaza
"Tot o dati cu inchizitia, unde a-ti vazut voi inchizitie la noi(Romania)"

HighMage îi explică:
Citeaza
Nu a fost inchizitie dupa modelul apusean, e drept. De ce?
Am auzit diverse explicatii: "Romanul e un om tolerant"; "Ortodoxia reprezinta cuvantul plin de iubire al lui Dumnezeu"
Iubiti crestini ortodocsi, explicatiile astea sunt puerile. Bune pentru fanii lui Cleopa, ai Sfintilor Parinti si pentru babe habotnice.
In Moldova si Tara Romaneasca, (exclud Transilvania, reprezinta un caz aparte din varii motive) nu a existat Renastere. Un complex de factori printre care se numara domnitorii, biserica si turcii au favorizat mentinerea acestui popor intr-un statut de cvasi-sclavie. Nu au existat institutii de invatamant superior pana tarziu. Nu avea cum sa apara o masa critica de invatati care sa dea societatii nume de talia lui Copernic ori Galilei. Oameni care sa puna la indoiala dogma, sa combata obscurantismul, superstitiile si necunoasterea.
Timp de multe secole societatea patriarhala romaneasca a stagnat. Multumita bisericii, multumita domnitorilor care la fiecare "renegociere" a tributului cu Inalta Poarta le ordonau bietilor tarani sa isi parjoleasca ogoarele, sa otraveasca fantanile si sa darame bordeiele in care locuiau.
Dupa ce se intelegeau cu sultanii, situatia isi relua ciclul nefast pentru omul de rand: curata fantana, semana ogorul (din care cea mai mare parte a recoltei o dadea boierului si / sau sfintei biserici) si isi recladea bordeiul.
Peste un an doi, istoria avea toate sansele sa se repete.
Asa ca de unde minti luminate, domnilor? Cand si cine sa isi puna pe aceste meleaguri intrebari cu privire la misterele lumii? Cine sa vada ca dincolo de povestile din Biblie se ascunde un univers mult mai frumos si mai complex decat orice creatie a unui zeu? Ce nevoie ar fi avut biserica de un organism de pedepsire a "ereticilor" daca acestia nu existau?
Acesta este motivul pentru care nu a aparut inchizitia, si nu un ipotetic "duh al blandetii si tolerantei"
Anonim continuă:
Citeaza
Va bateti mereu cu caramida in piept legat de binele pe care l-a facut BOR Romaniei.Haideti sa va dau cateva exemple de "luptatori " ortodocsi pe fronturile afirmarii identitatii nationale si romanismului:

1.meseriasii preoti ortodocsi care i-au tradat pe Horia Closca si Crisan,
2. Miron Cristea:"voi lovi cu toiagul de patriarh pe primul soldat regatean care va pune piciorul in Ardeal,sau Erdely"
3.Magna cum laude IPS Mangra, alt tradator de neam si tara
4. Tradatorii otodocsi ai Ecaterinei Varga, luptatoare pentru drepturile motilor,
5. Mai incoace beneficiul adus natiunii de pleiada de delatori din capul BOR in timpul regimului comunist., etc, etc, etc, etc,...

Si, totusi, care este binele pe care l-ati facut si il clamati mereu? Daca BOR a fost nationala, atunci , luptatorii patrioti tradati au fost antinationali. Logic, nu? Voi, ortodocsistii de astazi, aveti tendinta sa-i adulati pe toti semianalfabetii rusi, greci, sarbi, bulgari si romani care s-au afirmat prin radicalism ortodox,iar pe cei contemporani urmand sa-i bagati, ulterior, de-a valma in calendare.Acestia se vor numi Papaciocie, Parvie, Cleopie, etc.O sugestie:grecii au mai avut celebritati:Arhimedie, Periclie si, mai incoace, Zorbie. Grecul, desigur.

+Quote Post
Vizitator_Petre.
mesaj Feb 16 2009, 07:21 PM
Mesaj #80

Guests

BLESTEM PENTRU ROMANI!

- SA NU MAI AVETI URMASI, IAR DACA TOTUSI VE-TI PROCREA, URMASII VOSTRI SA FIE STERPI!
- SA SE PIARDA PENTRU TOTDEAUNA LIMBA ROMANESCA!
- UTIMII ROMINI CARE VOR VEDEA LUMINA SOARELUI, SA FIE SCLAVII STRAINILOR IN TARA LOR!
- IN NICI UN COLT AL LUMII NIMENI SA-SI AMINTESCA DE NATIA ROMANA!

VA MERITATI ACEST BLESTEM!

+Quote Post
Vizitator_Europeanul.
mesaj Feb 16 2009, 07:33 PM
Mesaj #81

Guests

Citeaza (Petre @ Feb 16 2009, 07:21 PM) *
BLESTEM PENTRU ROMANI!

- SA NU MAI AVETI URMASI, IAR DACA TOTUSI VE-TI PROCREA, URMASII VOSTRI SA FIE STERPI!
- UTIMII ROMINI CARE VOR VEDEA LUMINA SOARELUI, SA FIE SCLAVII STRAINILOR IN TARA LOR!

Asa sa-ti ajute Dumnezeu, Petre, sa fie la capul tau! Dar in alta ordine de idei, Petre, nu vrei sa te declaram "homosexual de onoare"? Si sa mai postezi si tu la Drepturile homosexualilor, la sectiunea Dezbateri pe termen lung? Si asta, tine cont, gratis!

+Quote Post
Vizitator_antigelu.
mesaj Feb 17 2009, 12:07 PM
Mesaj #82

Guests

Citeaza (Petre @ Feb 16 2009, 07:21 PM) *
BLESTEM PENTRU ROMANI!

petre, petre
tu esti gigantic de prost

ui la el...pai cine dracu a mai vazut blestem scris cu litere mari?

laugh.gif laugh.gif laugh.gif

+Quote Post
TLP
mesaj Feb 24 2009, 09:01 AM
Mesaj #83

Membru veteran

BOR gândeşte în locul tău?

Cu privire la tributul plătit mafiei Bisericeşti (vezi: Guvernul îşi plăteşte taxa de protecţie) de către aleşi, purtătorul de cuvânt al Patriarhiei spune că "parlamentarii nu fac decât să respecte dorinţa alegătorilor".

Cam mult tupeu pe bisericosu' ăsta, nu vi se pare?

* Când au fost vreodată consultaţi alegătorii dacă vor biserici în schimbul unui sistem medical eficient?
* Cine i-a întrebat vreodată pe alegători dacă vor slujbe în locul unui învăţământ de calitate?

Absolut nimeni! Cum zice ateologu':
Citeaza
E în continuare tot dogma cu "rezultatele de la recensământ au fost X, deci boborul e de acord să..." şi urmează orice îi convine populetelui sau patriarhuţului să facă în momentul ăla.

Asociaţia Umanistă Română a observat foarte bine în comunicatul lor de presă: "Patriarhia BOR, pentru interese materiale, îi tratează pe credincioşii ortodocşi ca pe o masă de manevră."
În cazul respectiv se făceau presiuni asupra justiţiei excomunicând judecători care au decis că preasfinţiile lor n-au dreptul la sute de hectare de pădure în Moldova.

Codrii noştri aur poartă, noi cerşim din poartă-n poartă.

Purtătorii de cuvânt ai patriarhiei îşi justifică fiecare declaraţie sau acţiune prin eternul apel la "voinţa credincioşilor majoritar ortodocşi". Cetăţenii cică vor icoane-n şcoli, vor Catedrala Bântuirii. Şi ce mai vor cetăţenii? Flori nu vor?

Punem pariu că dacă i-ar întreba cineva cu adevărat pe cetăţeni ce vor, majoritatea ar vrea concediu de odihnă pe viaţă plătit, o luptă între Nikita şi Magda lui Tolea, etc.?

Icoanele sunt pe ultimul loc în priorităţile românilor. Vrabia mălai visează, Patriarhia însă pretinde tone întregi de mălai în numele unor vrăbii pe care le doare fix undeva de tiricarul popesc.

Specific Evului Mediu de unde au mentalităţile astea, popii confundă grav democraţia cu dictatura majorităţii care e de fapt dictatura unei minorităţi - a lor.
Vezi: Libertate versus Dictatura Majorităţii.

Absolut toţi cetăţenii responsabili ai României, de la ateu la catolic la ortodox ar trebui să ia atitudine, să nu mai lase cabalul politico-popesc să transforme spitale şi şcoli în monumente dedicate prostiei prin care "aleşii" atrag voturile majorităţii mediocre care-ascultă doar de popă, face cruci şi se sufocă şi ca efect instaurează de facto teocraţia.

“Da-ne Doamne biserici,
si prescura si clerici.
Biserici da, nu si carti.
Educatie, cultura si sanatate… din parti,
ca doar n-avem nevoie de ele.
Avem, aleluia, manele.
Si doctorii oricum se cara
din spitale de stat si din tara.
Si daca murim, Doamne, e bine,
ca ne iei Tu la Tine.

Restul poeziei: http://elucubratie.wordpress.com/2009/02/2...ea-imbecilului/

+Quote Post
Vizitator_Popa Sapca.
mesaj Apr 20 2009, 07:35 PM
Mesaj #84

Guests

Sunteti nebuni!Romani nebuni! Ce aveti unii cu altii?Fiecare crede ce vrea,atat cat nu face rau la cei din jurul lui e treaba lui ce crede,nu? De ce sunteti asa intoleranti?Va-ti omora unii pe ceilalti ca extremistii gruparii Hamas. Traim in secolul XXI,nu in evul mediu,asa ca ganditi la un nivel mai superior.Lasati pe ortodocsi,pe catolici,pe baptisti,sau alte culte sa aiba crezul ales de ei,sa-L inteleaga peDumnezeu cum stiu ei,dar sa ne impacam bine unii cu altii.Nu ne ajunge cat de rau traim,ca abia o scoatem la capat,trebuie sa ne mai si certam? Cea mai rea religie e POLITICA.

+Quote Post
Vizitator_silviu.
mesaj Apr 24 2009, 08:39 PM
Mesaj #85

Guests

În Vinerea din Săptămâna Luminată, Biserica Ortodoxă sărbătoreşte Izvorul Tămăduirii

Credincioşii ortodocşi au prăznuit astăzi, 24 aprilie, Izvorul Tămăduirii. Utrenia şi Sfânta Liturghie din această a şasea zi a Săptămânii Luminate au fost succedate de slujba de sfinţire a apei. Cei prezenţi în biserici au primit agheasmă mică.

Conform Sinaxarului Vinerii din cadrul Săptămânii Luminate, în această zi, Biserica lui Hristos „prăznuieşte sfinţirea bisericii Preasfintei stăpânei noastre şi Maicii a lui Dumnezeu, a Izvorului celui de Viaţă purtător”. De asemenea, „se face şi pomenirea minunilor celor mai presus de fire, care s-au săvârşit de către Maica lui Dumnezeu în acest sfânt locaş”:

„Biserica aceasta şi-a luat începutul de la împăratul Leon cel Mare, care se mai numea şi Machelie. Căci fiind acela om bun şi preablând, mai înainte de a se sui pe tronul împărăţiei, pe când se număra încă între oamenii obişnuiţi, umblând prin locurile acelea, a dat peste un orb rătăcit şi l-a luat de mână ca să-l călăuzească. Şi ajungând aproape de locul unde s-a ridicat mai târziu biserica, orbul a fost cuprins de o sete arzătoare şi l-a rugat pe Leon să-i dea apă ca să-şi astâmpere setea. Iar Leon, pătrunzând în desişul din apropiere, căuta apă; căci pe atunci locul acela era acoperit cu tot felul de arbori şi desişuri de verdeaţă creşteau pe el. Şi negăsind acolo apă s-a întors întristat. Dar pe când se întorcea, a auzit glas de sus, care i-a zis: «Nu e nevoie să te osteneşti, Leone, căci apa este aproape!» Dar întorcându-se din nou, Leon căuta. Şi ostenindu-se iarăşi mult, din nou a auzit glasul acela, care i-a zis: «Pătrunde, Leone împărate, mai adânc în pădurea aceasta şi luând cu mâinile apă tulbure, potoleşte setea orbului şi apoi unge cu ea ochii lui cei întunecaţi; şi vei cunoaşte de îndată cine sunt Eu, Care sălăşluiesc aici de multă vreme». A făcut deci Leon precum îi spusese glasul şi îndată orbul a început să vadă. Şi ajungând Leon împărat, potrivit proorociei Maicii Domnului, a zidit lângă acel izvor, cu multă cheltuială, biserica ce se vede şi astăzi.
Minuni nenumărate s-au făcut în acea biserică. După oarecare trecere de vreme şi Justinian, marele împărat al romanilor, care suferea de o boală grea, a dobândit aici vindecare; mulţumind pentru aceasta Maicii Cuvântului, a ridicat o biserică şi mai mare, care însă, crăpându-se de cutremure, a fost rezidită în cele din urmă de către împăratul Vasile Macedoneanul şi de fiul său, Leon Înţeleptul. Pe vremea lor, izvorul de aici a săvârşit numeroase minuni: a vindecat multe boli şi a tămăduit nenumărate feluri de răni, molime şi alte suferinţe. A înviat izvorul acesta şi un mort; acesta era din Tesalia şi plecând el cu corabia spre izvor, s-a săvârşit pe cale. Când era să moară şi îşi dădea duhul, a rugat pe corăbieri să-l ducă de acolo la biserica Izvorului şi să-l îngroape, după ce vor turna peste dânsul trei ciuturi de apă. Ei au făcut aşa, iar mortul, fiind stropit cu apă, a înviat.
După multă trecere de vreme, când sta să cadă acea mare biserică, arătându-se Născătoarea de Dumnezeu a sprijinit-o până ce mulţimea dinăuntru a ieşit afară.
Apa aceea, când a fost băută, a alungat mulţi demoni şi a liberat pe cei legaţi din temniţe. Pe împăratul Leon Înţeleptul l-a vindecat de piatră la rinichi şi a potolit frigurile foarte cumplite ale soţiei lui, Teofana; şi pe fratele lui, Ştefan patriarhul, l-a izbăvit de oftică şi pe patriarhul Ioan al Ierusalimului l-a vindecat de surzenie. Pe marele dregător Tarasie l-a vindecat de nişte friguri preacumplite, ca şi pe maica lui, Maghistrisa, iar pe fiul său, Stelian, l-a tămăduit de o boală de rinichi. Pe o femeie cu numele de Schizina a izbăvit-o de o boală de stomac. Iar împăratul Roman Lecapenul s-a tămăduit cu apă de la acest izvor de o boală de stomac; la fel şi soţia lui. În Haldeea, Maica Domnului a vindecat pe călugărul Peperin şi pe ucenicul lui, la rugăciunea lor; la fel şi pe călugărul Matei şi pe Meletie, care fuseseră pârâţi împăratului. A mai vindecat şi pe nişte înalţi dregători şi pe mulţi alţii, pe care cine i-ar mai putea spune?
Ce limbă ar putea istorisi câte minuni a făcut apa aceasta şi câte continuă să facă până astăzi? Mai multe decât picăturile de ploaie şi decât mulţimea stelelor şi a frunzelor sunt minunile care se săvârşesc acolo şi în zilele noastre. Căci a vindecat, mai presus de fire, ulcerul şi cangrena, perforaţiile şi abcesele aducătoare de moarte, cărbunele (buba neagră) şi lepra şi pelagra. A mai vindecat apoi şi alte boli de femei şi boli ale sufletului, lăcrimarea ochilor şi albeaţa şi scăderea vederii. Încă a mai vindecat de boala hidropicei pe Ioan Varanga, iar pe un alt Varanga l-a tămăduit de buba cea rea. Şi pe ieromonahul Marcu l-a scăpat de boala pojarului şi pe călugărul Macarie de sufocarea (astmul) care-l chinuia de cincisprezece ani şi totodată de piatră la rinichi. Şi alte foarte multe, pe care este cu neputinţă să le enumerăm în cuvântul acesta, pe care le-a săvârşit şi le săvârşeşte fără încetare apa izvorului aceluia.
Pentru rugăciunile Maicii Tale, Hristoase Dumnezeule, miluieşte-ne pe noi. Amin.

+Quote Post
Vizitator_antigelu.
mesaj Apr 26 2009, 12:12 PM
Mesaj #86

Guests

Citeaza (silviu @ Apr 24 2009, 08:39 PM) *
În Vinerea din Săptămâna Luminată, Biserica Ortodoxă sărbătoreşte Izvorul Tămăduirii

Credincioşii ortodocşi au prăznuit astăzi, 24 aprilie, Izvorul Tămăduirii. Utrenia şi Sfânta Liturghie din această a şasea zi a Săptămânii Luminate au fost succedate de slujba de sfinţire a apei. Cei prezenţi în biserici au primit agheasmă mică.

Conform Sinaxarului Vinerii din cadrul Săptămânii Luminate, în această zi, Biserica lui Hristos „prăznuieşte sfinţirea bisericii Preasfintei stăpânei noastre şi Maicii a lui Dumnezeu, a Izvorului celui de Viaţă purtător”. De asemenea, „se face şi pomenirea minunilor celor mai presus de fire, care s-au săvârşit de către Maica lui Dumnezeu în acest sfânt locaş”:

„Biserica aceasta şi-a luat începutul de la împăratul Leon cel Mare, care se mai numea şi Machelie. Căci fiind acela om bun şi preablând, mai înainte de a se sui pe tronul împărăţiei, pe când se număra încă între oamenii obişnuiţi, umblând prin locurile acelea, a dat peste un orb rătăcit şi l-a luat de mână ca să-l călăuzească. Şi ajungând aproape de locul unde s-a ridicat mai târziu biserica, orbul a fost cuprins de o sete arzătoare şi l-a rugat pe Leon să-i dea apă ca să-şi astâmpere setea. Iar Leon, pătrunzând în desişul din apropiere, căuta apă; căci pe atunci locul acela era acoperit cu tot felul de arbori şi desişuri de verdeaţă creşteau pe el. Şi negăsind acolo apă s-a întors întristat. Dar pe când se întorcea, a auzit glas de sus, care i-a zis: «Nu e nevoie să te osteneşti, Leone, căci apa este aproape!» Dar întorcându-se din nou, Leon căuta. Şi ostenindu-se iarăşi mult, din nou a auzit glasul acela, care i-a zis: «Pătrunde, Leone împărate, mai adânc în pădurea aceasta şi luând cu mâinile apă tulbure, potoleşte setea orbului şi apoi unge cu ea ochii lui cei întunecaţi; şi vei cunoaşte de îndată cine sunt Eu, Care sălăşluiesc aici de multă vreme». A făcut deci Leon precum îi spusese glasul şi îndată orbul a început să vadă. Şi ajungând Leon împărat, potrivit proorociei Maicii Domnului, a zidit lângă acel izvor, cu multă cheltuială, biserica ce se vede şi astăzi.
Minuni nenumărate s-au făcut în acea biserică. După oarecare trecere de vreme şi Justinian, marele împărat al romanilor, care suferea de o boală grea, a dobândit aici vindecare; mulţumind pentru aceasta Maicii Cuvântului, a ridicat o biserică şi mai mare, care însă, crăpându-se de cutremure, a fost rezidită în cele din urmă de către împăratul Vasile Macedoneanul şi de fiul său, Leon Înţeleptul. Pe vremea lor, izvorul de aici a săvârşit numeroase minuni: a vindecat multe boli şi a tămăduit nenumărate feluri de răni, molime şi alte suferinţe. A înviat izvorul acesta şi un mort; acesta era din Tesalia şi plecând el cu corabia spre izvor, s-a săvârşit pe cale. Când era să moară şi îşi dădea duhul, a rugat pe corăbieri să-l ducă de acolo la biserica Izvorului şi să-l îngroape, după ce vor turna peste dânsul trei ciuturi de apă. Ei au făcut aşa, iar mortul, fiind stropit cu apă, a înviat.
După multă trecere de vreme, când sta să cadă acea mare biserică, arătându-se Născătoarea de Dumnezeu a sprijinit-o până ce mulţimea dinăuntru a ieşit afară.
Apa aceea, când a fost băută, a alungat mulţi demoni şi a liberat pe cei legaţi din temniţe. Pe împăratul Leon Înţeleptul l-a vindecat de piatră la rinichi şi a potolit frigurile foarte cumplite ale soţiei lui, Teofana; şi pe fratele lui, Ştefan patriarhul, l-a izbăvit de oftică şi pe patriarhul Ioan al Ierusalimului l-a vindecat de surzenie. Pe marele dregător Tarasie l-a vindecat de nişte friguri preacumplite, ca şi pe maica lui, Maghistrisa, iar pe fiul său, Stelian, l-a tămăduit de o boală de rinichi. Pe o femeie cu numele de Schizina a izbăvit-o de o boală de stomac. Iar împăratul Roman Lecapenul s-a tămăduit cu apă de la acest izvor de o boală de stomac; la fel şi soţia lui. În Haldeea, Maica Domnului a vindecat pe călugărul Peperin şi pe ucenicul lui, la rugăciunea lor; la fel şi pe călugărul Matei şi pe Meletie, care fuseseră pârâţi împăratului. A mai vindecat şi pe nişte înalţi dregători şi pe mulţi alţii, pe care cine i-ar mai putea spune?
Ce limbă ar putea istorisi câte minuni a făcut apa aceasta şi câte continuă să facă până astăzi? Mai multe decât picăturile de ploaie şi decât mulţimea stelelor şi a frunzelor sunt minunile care se săvârşesc acolo şi în zilele noastre. Căci a vindecat, mai presus de fire, ulcerul şi cangrena, perforaţiile şi abcesele aducătoare de moarte, cărbunele (buba neagră) şi lepra şi pelagra. A mai vindecat apoi şi alte boli de femei şi boli ale sufletului, lăcrimarea ochilor şi albeaţa şi scăderea vederii. Încă a mai vindecat de boala hidropicei pe Ioan Varanga, iar pe un alt Varanga l-a tămăduit de buba cea rea. Şi pe ieromonahul Marcu l-a scăpat de boala pojarului şi pe călugărul Macarie de sufocarea (astmul) care-l chinuia de cincisprezece ani şi totodată de piatră la rinichi. Şi alte foarte multe, pe care este cu neputinţă să le enumerăm în cuvântul acesta, pe care le-a săvârşit şi le săvârşeşte fără încetare apa izvorului aceluia.
Pentru rugăciunile Maicii Tale, Hristoase Dumnezeule, miluieşte-ne pe noi. Amin.

laugh.gif laugh.gif laugh.gif

+Quote Post
Vizitator_silviu.
mesaj Apr 27 2009, 02:13 PM
Mesaj #87

Guests

De ce este Invierea lui Hristos adevarata?

Răspunsul "Adevarat A Inviat" pe care îl dăm salutului creştinesc cu care credincioşii se întâmpină unii pe alţii în perioada dintre Sfintele Paşti şi Înălţare, „Hristos a înviat!“, este deodată o mărturisire de credinţă în Învierea Domnului şi o confirmare a realităţii acesteia. Mărturisire de credinţă, pentru că ne alăturăm celor care vestesc ridicarea din morţi şi zdrobirea porţilor iadului; confirmare a realităţii Învierii, pentru ca afirmăm că aşa este, a înviat în mod real, nu este doar o supoziţie, o formulă teoretică, neverificată în practică.
Învierea lui Hristos nu este doar o noţiune, printre altele, ale învăţăturii creştine, ci esenţa credinţei noastre, după cum spune Sf. Apostol Pavel: „Şi dacă Hristos n-a înviat, zadarnică este atunci propovăduirea noastră, zadarnică este şi credinţa voastră“ (I Cor. 15, 14).
Mântuitorul Iisus Hristos a înviat în mod real, adică cu adevărat, şi, dincolo de mărturisirea de credinţă care exprimă starea noastră de afiliere la învăţătura Bisericii, dincolo de profeţiile mesianice care au anticipat Învierea şi care au fost împlinite prin ea, Scripturile şi Tradiţia Bisericii ne dau mai multe argumente care confirmă realitatea ei.În primul rând, moartea lui Iisus pe Sfânta Cruce a fost constatată de ostaşi (Ioan 19, 33). Paza strictă a soldaţilor romani la mormânt nu a putut lăsa ca ucenicii lui Hristos să vină să-I fure Trupul noaptea, presupunând că aceştia s-ar fi încumetat să încerce aceasta - lucru exclus, căci după răstignire ei stăteau ascunşi de frica iudeilor, cu uşile încuiate (Ioan 20, 19). Şi totuşi, dimineaţa, femeile mironosiţe au găsit mormântul gol, iar un înger le-a vestit: „A înviat! Nu este aici“ (Marcu 16, 6).Apoi, giulgiul în care fusese înfăşurat Trupul lui Iisus stătea alături de mahramă, jos (Ioan 19, 7). Presupunând că ar fi fost furat, ar fi trebuit luat cu tot cu giulgiul care, fiind impregnat cu diferite substanţe parfumate, se lipise de Trupul sângerând, iar desfăşurarea lui de pe acesta ar fi provocat ruperea pielii şi a ţesuturilor, căci sângele deja se coagulase - deci o durere fizică pe care ucenicii de bună seamă că nu ar fi voit să o provoace Celui pe Care ar fi dorit să-L reanimeze (în ipoteza că „nu ar fi murit de tot“ pe Cruce), ca să-L declare înviat.Daca Apostolii nu l-au furat atunci cine s-o fi făcut, că doar toţi ceilalţi din Ierusalim au strigat „Ia-L! Ia-L! Răstigneşte-L!“? Femeile mironosiţe? Dar ele, dimineaţa, s-ar mai fi dus să-L ungă cu miruri pe Cel pe Care deja Îl furaseră? Şi-apoi, cum ar fi putut să mişte noaptea, la furat, lespedea de la gura peşterii, când ele singure, spre dimineaţă, se întrebau: „Cine ne va prăvăli nouă piatra de la uşa mormântului?“ (Marcu 16, 3)?
Învierea Mântuitorului a fost reală. A treia zi, după cum El Însuşi vestise, S-a ridicat din morţi, Trupul lui Iisus Cel înviat a treia zi din morţi este cu totul spiritualizat, îndumnezeit. De aceea, El trece prin giulgiu, care rămâne pe jos, alături de mahramă, trece prin lespedea de la gura mormântului(căci cutremurul care a eliberat intrarea în peşteră a fost provocat de înger doar pentru a lăsa calea deschisă femeilor mironosiţe), trece prin uşile încuiate ale încăperii unde stăteau ascunşi ucenicii, dar păstrează stigmatele Crucii, convingându-l pe Toma şi mănâncă înaintea lor ceea ce ne arată că nu era o fantomă, că nu avea un „trup aparent“.
Entuziasmul propovăduirii apostolilor după Înălţarea lui Iisus la cer şi Pogorârea Duhului Sfânt (ei, înainte, se ascundeau), minunile făcute cu puterea credinţei în Hristos Cel înviat, moartea martirică a celor doisprezece şi a altor sute şi mii de mucenici mărturisitori, formarea Bisericii despre care Însuşi Întemeietorul ei a spus că „porţile iadului nu o vor birui“ (Matei 16, 18) şi lucrarea sfinţitoare, mântuitoare, a acesteia, sutele de milioane de oameni care de atunci înainte şi-au trăit şi îşi vor mai trăi viaţa în sfinţenie,comuniunea de iubire şi bucuria nemăsurată din sufletele celor care îndeplinesc poruncile Lui, toate acestea nu se pot şi nici nu s-ar fi putut vreodată fundamenta pe o minciună, nici nu ar fi putut exista.
Acestea sunt câteva argumente ale realităţii Învierii Mântuitorului nostru Iisus Hristos, care nu au scopul de a convinge pe cineva, ci doar de a întări în credinţă.Dincolo de acestea, rămâne bucuria întâlnirii cu El:in Sfintele Taine ale Bisericii, în rugăciune, în relaţia cu aproapele nostru, în urmarea poruncilor Lui.

+Quote Post
Vizitator_Ana Armanca Ardeleanu.
mesaj May 2 2009, 12:12 PM
Mesaj #88

Guests

Citeaza (Zack @ Dec 1 2008, 11:00 PM) *
...esti un pic extremist cu rugaciunea... Eu zic ca "rugati-va neincetat" se refera la o atitudine a credinciosului, aceea de a vorbi/fi in legatura cu Dumnezeu oricand, nu doar atunci cand merge la biserica. Ca sa te ajut sa intelegi... gandeste-te ca de multe ori cineva face afirmatii de genul "neincetat(totdeauna) am urmarit sa imi ating scopul declarat..." asta nu inseamna ca in fiecare secunda a vietii lui s-a gandit numai la scopul ala. Doar ca nu a trecut vreo perioada in care sa aiba alt obiectiv/ocupatie opusa celei dintai.
Crestinismul nu are trepte!!! Nu sunt crestini mai crestini ca altii. Nu exista o ierarhie asha cum prezinti tu. Viata de crestin nu este o incercare de a urca pe treptele unei religii... aceasta gandire este specifica religiilor orientale dar nu crestinismului. Nu exista un cerc al "initiatilor" la care sa nu aiba acces oricine. Exista doar crestini cu maturitate mai mare sau mai mica in credinta.

Creştinismul nu are trepte, Rugăciunea lui Iisus în inimă are 9 trepte. Este o rugăciune în care iniţierea se primeşte direct. Una din cele 9 trepte este când rugăciunea devine "văzătoare" şi una când rugăciunea se rosteşte singură. Este o rugăciune grea, care se face în puţine mănăstiri.
Nu este vorba dacă există un cerc al "iniţiaţilor", ci că îţi asumi acest drum, al rugăciunii... Ai acces la atâta iniţiere cât lucrezi rugăciunea!
Părintele Arsenie Boca a fost mare rugător/rostitor al acestei rugăciuni...

+Quote Post
Vizitator_Ana Armanca Ardeleanu.
mesaj May 2 2009, 12:23 PM
Mesaj #89

Guests

Citeaza (ady 1 @ Jan 13 2009, 04:34 PM) *

Iisus a fost creştin şi a propovăduit creştinismul. "Să fie o singură turmă şi un singur păstor"...

+Quote Post
Vizitator_silviu.
mesaj May 2 2009, 03:50 PM
Mesaj #90

Guests

Citeaza (Ana Armanca Ardeleanu @ May 2 2009, 12:23 PM) *
Iisus a fost creştin şi a propovăduit creştinismul. "Să fie o singură turmă şi un singur păstor"...

Hristos este deasupra tuturor religiilor si a tuturor neamurilor.El este Imparatul Cerului si al Pamantului si Mantuitorul Lumii.El este Calea ,Adevarul si Viata,dar mai ales este Dumnezeu adevarat si cat timp a fost pe pamant,om adevarat.

+Quote Post

8 Pagini V  < 1 2 3 4 5 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 Utilizatori care citesc acest topic (1 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 21st October 2019 - 02:35 AM