IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

14 Pagini V  « < 2 3 4 5 6 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Schimbarea sistemului politic, Dezbatere asupra unui nou sistem politic
schimbarea sistemului politic
Credeti ca trebuie schimbat actualul sistem politic?
DA [ 6 ] ** [85.71%]
NU [ 1 ] ** [14.29%]
Nu ma intereseaza [ 0 ] ** [0.00%]
Total voturi: 7
Musafirii nu pot vota 
Vizitator_translativus.
mesaj Aug 11 2012, 05:38 AM
Mesaj #91

Guests

Doamnelor si domnilor,

Sistemul politic parlamentar in care se zbate omenirea, ca o insecta captiva intr-o plasa de paianjen, isi arata zilnic si din ce in ce mai pregnant pozitia dusmanoasa la adresa cetatenilor, in numele unei democratii iluzorii.
In mod normal, sistemul politic ar trebui ca prin legislatie si organizare, sa rezolve cerintele pe toate planurile ale societatii, venind astfel in intampinarea cetatenilor pentru a usura viata acestora si ai sanctiona pe cei ce nu respecta legea.
De aceea cetatenii platesc taxe si impozite, nu pentru ca banii respectivi sa fie folositi dupa bunul plac al unor conducatori vremelnici.

Din pacate, sistemul politic parlamentar duce la mafiotizarea aparatelor Statului, incepand cu insusi Parlamentul iar interesele cetatenilor nu mai sunt luate in seama, acestia fiind socotiti drept niste biete furnici lucratoare, usor de manipulat in interesul grupului aflat la putere.
Unul din cele mai perfide instrumente la care apeleaza sistemul pentru a manipula cetatenii este Mass Media. Profitand de slugarnicia, infatuarea sau aviditatea pentru avere a unor escroci intelectuali, sistemul isi minte si dezbina cetatenii pentru a'i putea manipula mai usor in propriul interes.
Partea proasta este ca metoda aceasta nu este o exceptie ci a devenit o regula in mana politicienilor si se folosesc de ea la modul cel mai josnic posibil, inconstienti sau poate doar indiferenti la pratastia morala spre care, in acest fel, indreapta societatea.

Ni se tot vantura fel si fel de noi sau vechi, care promit marea cu sarea dar in cadrul aceluiasi sistem dusmanos. Degeaba ii schimbi haina daca stai tot in mocirla pentru ca oricat de curata va fi ea, te vei manji imediat cu noroiul care te inconjoara.
Deci solutia este iesirea din mocirla, adica schimbarea sistemului politic si abia atunci hainele ne vor ramane curate.
Spre exeemplu, daca judecatorii de la CCR ar fi fost alesi de catre magistratii puterii judecatoresti si nu “numiti” de politicieni, dupa niste criterii idioate, acum nu am fi avut aceasta mascarada iar legea ar fi fost aplicata imediat. Dar cuiva ii este frica de lege si de aceea a inventat sistemul “numirii”.

Fac din nou apel, tuturor celor care citesc aceste randuri si care cu buna credinta doresc sa schimbe ceva in tara asta : LA ALEGERILE LEGISLATIVE VOTATII DOAR PE INDEPENDENTII CARE NU FAC PARTE DIN PARTIDELE POLITICE SI CARE NU AU MAI FOST IN PARLAMENT.
UNUL DIN ACESTI INDEPENDENTI AI PUTEA FI CHIAR TU! DACA VREI SA SCHIMBI CEVA, TREBUIE SA IESI DIN APATIE SI FATALISM, ALTFEL NU SE POATE.

Cu respect N.M.
Go to the top of the page

+Quote Post
Translativus
mesaj Nov 21 2012, 08:30 AM
Mesaj #92

Membru
**

Grup: Membri
Postari: 26
Inscris: 9-February 12
Utilizatorul numarul: 31 587

Doamnelor si domnilor,
Inimaginabilul, halucinantul, de neconceputul, irationalul......etc iata ca isi face loc in viata noastra prin intentia declarata a sefului PSD si Prim Ministru totodata V.V.Ponta ; “ Trebuie sa stabilim in Constitutie ca deciziile luate de CCR, pot fi schimbate de Parlament cu doua treimi”.
Bravos, mai clar de atat nici ca se putea.
Deci Constitutia va deveni o biata cartulie, care va fi puternic invocata sau total ignorata in functie de interesele de moment ale “alesilor” care, nui asa, sunt “reprezentantii poporului”.
Asistam astazi la prima incercare fatise de rasturnare a Statului prin lege, adica exact ceea ce in sistemul propus de mine va fi imposibil. Acum se vede clar de ce in vara, CCR a fost atacata si denigrata cu atata furie. Aceasta institutie, este singurul obstacol care a mai ramas in calea escrocilor de a instaura dictatura parlamentara, indeplinindu-si astfel visul de a obtine puterea totala si discretionara.
Din nefericire, acesta este scopul final, declarat sau nu, al tuturor politicienilor cuibariti sub aripa ocrotitoare a sistemului politic parlamentar, care vor sa fie mai presus de orice lege si nimeni si nimic sa nu le mai stea in calea realizarii intereselor, poftelor si capriciilor lor.
Prin participarea noastra, inclusa fiind si pasivitatea, la mentinearea acestui sistem politic ticalos, ne bagam singuri capul in lat si odata prinsi, vom fi sufocati “legal” si fara posibilitate de iesire.
Nu vreau sa fiu eu o voce de Cassandra dar evenimentele duc spre dezastru si singurii care pot schimba situatia, pana inca nu este prea tarziu, suntem noi prin votul nostru, care trebuie sa impiedice preluarea puterii de catre o majoritate declarat anticonstitutionala si daca vom reusi aceasta, sa incepem serios si imediat sa gandim noul sistem politic ce va trebui sa il inlocuiasca pe acesta.
Alta solutie de scapare nu exista.

Cu respect N.M.

+Quote Post
Vizitator_Pintea.
mesaj Nov 21 2012, 02:30 PM
Mesaj #93

Guests

Citeaza (Translativus @ Nov 21 2012, 08:30 AM) *
Doamnelor si domnilor,
Inimaginabilul, halucinantul, de neconceputul, irationalul......etc iata ca isi face loc in viata noastra prin intentia declarata a sefului PSD si Prim Ministru totodata V.V.Ponta ; “ Trebuie sa stabilim in Constitutie ca deciziile luate de CCR, pot fi schimbate de Parlament cu doua treimi”.
Bravos, mai clar de atat nici ca se putea.
Deci Constitutia va deveni o biata cartulie, care va fi puternic invocata sau total ignorata in functie de interesele de moment ale “alesilor” care, nu-i asa, sunt “reprezentantii poporului”.

Intr-adevar, si tocmai de aceea, pentru ca ei sunt reprezentantii poporului, mafiotizarea Parlamentului este strict imposibila, alegerile epurand periodic aceasta institutie a statului chiar in absenta interventiei organelor judiciare. In timp ce tu sustii exact contrariul, discreditandu-ti intreaga constructie teoretica:

Citeaza
Din pacate, sistemul politic parlamentar duce la mafiotizarea aparatelor Statului, incepand cu insusi Parlamentul iar interesele cetatenilor nu mai sunt luate in seama, acestia fiind socotiti drept niste biete furnici lucratoare, usor de manipulat in interesul grupului aflat la putere.

Nu Parlamentul e in pericol constant de mafiotizare, ci Justitia, deoarece judecatorii -spre deosebire de parlamentari- sunt inamovibili, adica nu pot fi schimbati din functie de cetatenii nemultumiti si nu pot fi indepartati din magistratura decat in urma unei anchete penale. Faptele imi dau dreptate, pentru ca exact la o mafiotizare a Justitiei am asistat in ultimii 8 ani sub regimul basist pe care il aperi cu atata inconstienta. dry.gif

+Quote Post
Translativus
mesaj Nov 21 2012, 03:34 PM
Mesaj #94

Membru
**

Domnule,

Se vede ca sunteti in campanie electorala si se mai vede ca sunteti si inregimentat politic din moment ce ma acuzati pe mine ca as sustine regimul Basescu.
Probabil nu ati citit idea care sta la baza acestei dezbateri. Eu sunt impotriva sistemului politic parlamentar pentru ca este anacronic, parazitat de o multime de escroci care l-au aservit propriilor interese si ca nu mai corespunde cerintelor si schimbarilor rapide din societatea moderna iar criza in care se zbate omenirea este rezultatul concret al acestui sistem politic.
Dvs sustineti ca parlamentarii, fiind "epurati" continuu prin alegeri fac imposibila mafiotizarea parlamentului ceea ce este total eronat. Ceea ce s-a intamplat in Parlament, de cand acest sistem a fost inventat (ma refer in itreaga lume) va contrazice implacabil.
Nu am de gand sa va dau exemple pentru ca oricum, observ ca nu le vedeti dar nu ma pot abtine sa nu fac o referire la ultima "perla" a unui politician (nu conteaza formatiunea politica), care in dispretul sau fata de lege (caracteristic clasei politice), propune nici mai mult nici mai putin decat, ignorarea legii legilor - CONSTITUTIA -
Daca dvs sunteti de acord cu asa ceva inseamna ca, ori sunteti parte la marsevia care ni se pregateste, ori sunteti un naiv raspandac, spalat pe creier de cine stie ce televiziune.
Si intr-un caz si in celalalt, nu voi lua in considerare remarcile dvs si sper sa va desfasurati campania electorala pe alte site-uri.

O seara buna !

+Quote Post
Vizitator_Pintea.
mesaj Nov 21 2012, 04:04 PM
Mesaj #95

Guests

Citeaza (Translativus @ Nov 21 2012, 03:34 PM) *
Domnule,
[...]
Nu am de gand sa va dau exemple pentru ca oricum, observ ca nu le vedeti dar nu ma pot abtine sa nu fac o referire la ultima "perla" a unui politician (nu conteaza formatiunea politica), care in dispretul sau fata de lege (caracteristic clasei politice), propune nici mai mult nici mai putin decat, ignorarea legii legilor - CONSTITUTIA -
Daca dvs sunteti de acord cu asa ceva inseamna ca, ori sunteti parte la marsevia care ni se pregateste, ori sunteti un naiv raspandac, spalat pe creier de cine stie ce televiziune.

Domnule N.M.,

Mai usor cu atacurile la persoana, eu v-am atacat ideile si atitudinea civica la limita penibilului, nu am speculat sarcastic asupra caracterului dumneavoastra. Chiar va cer insistent sa-mi dati exemple concrete cu asa-zisa "mafiotizare" a Parlamentului, deoarece eu consider -pe buna dreptate- ca este un concept absurd. Sau trebuie sa inteleg ca dumneata il crezi pe Basescu a fi Regele Romaniei si consideri ca actul de suspendare a lui din functie de catre Palament este o crima de lez-majestate? dry.gif Ori poate iti inchipui cumva ca intr-o democratie nu sunt permise demersuri politice de revizuire a Constitutiei? Mi se pare ca in mintea dumitale confunzi "democratia romaneasca" cu o dictatura, ceea ce nu ar fi o eroare, de fapt, insa ar fi complet inadmisibil ca pozitie de principiu.

+Quote Post
Translativus
mesaj Nov 22 2012, 06:07 AM
Mesaj #96

Membru
**

Citeaza (Pintea @ Nov 21 2012, 04:04 PM) *
Domnule N.M.,

Mai usor cu atacurile la persoana,

Domnule,

Departe de mine gandul de a va ataca personal, de aceea am si folosit cuvantul "daca" in propozitia respectiva, spre deosebire de dvs care imi catalogati in modul cel mai direct " ideile si atitudinea civica la limita penibilului".
Nu caut sa va conving de justetea ideilor mele pentru ca asa cum spune o vorba din popor, "desteptul informeaza, prostul insista sa convinga" dar a nega evidentele si a rastalmaci vorbele mi se pare echivalent cu furtul propriei caciuli.
Daca (iarasi daca) nu ati observat nicio actiune care sa va trezeasca suspiciuni referitor la mafiotizarea parlamentului, ar trebui sa punctam cateva caracteristici ale acelei organizatii cum ar fi :
1/ Grup organizat pentru savarsirea de ilegalitati. Este de notorietate cazul senatorului Voicu si incercarea acestuia de organizare a grupului transpartinic, apoi cazul Trasculescu, Boldea....etc.
2/ Apararea membrilor organizatiei in fata legii. In aceasta categorie intra cea mai larga paleta de fapte vizibila pentru populatie, inepand cu manifestatiile de solidaritate ale grupurilor din care fac parte inculpatii si pana la refuzul majoritatii plenului (chiar prin abuz de functie), de a permite organelor in drept sa ii cerceteze pe cei banuiti de ilegalitati. Exemple sunt prea numeroase si au fost prea intens mediatizate deci imi permit sa nu le mai reiau.
3/ Obtinerea de foloase prin frauda. Sute si sute de cazuri in care au fost adoptate legi la care nu s-a intrunit cvorum dar s-a votat "la mai multe maini" sau s-a numarat "din doi in doi".
4/ Presiune pe institutiile Statului cum ar fi, atacurile repetate la adresa ANI,DNA, CCR , ICCJ, CSM, Avocatul Poporului....etc, de fiecare data cand interesele de grup erau afectate precum si incercarea permanenta de subordonare a acestora.
5/ Sfidarea hotararilor definitive si irevocabile unde cazul Diaconu este cel mai recent si acestea sunt doar o infima parte doar din ce s-a vazut, ce o fi pe dedesupt doar Dumnezu stie.
De ce cred ca este mult mai mult pe dedesupt ? Pentru ca nu se poate ca o tara intreaga sa saraceasca si doar politicienii si acolitii lor sa se imbogateasca.
Sa nu fiu gresit inteles. Sunt total pentru libera initiativa si economia de piata iar singura egalitate pe care o accept este cea in fata legii.
In ceea ce priveste comentariul dvs despre mine si Basescu, il consider o ineptie si nu imi pierd vremea sa raspund dar cand vine vorba de schimbarea constitutiei trebuie sa va contrazic.
Sunt intrutotul de acord cu schimbarea legii fundamentale pentru ca implantarea noului sistem politic nu se poate face alfel decat printr-o noua Constitutie iar legea fundamentata este obligatorie tuturor si acest fapt trebuie aparat de o CCR puternica si cu adevarat independenta. De aceea propunerea mea este ca membrii CCR sa nu mai fie numiti de catre politicieni ci alesi prin vot secret de catre toti magistratii puterii judecatoresti.
A schimba Constitutia in vederea limitarii puterii de aparare a acesteia de catre CCR se inscrie cu brio in exempele de mafiotizare a sistemului.
Sper ca m-am facut cat de cat inteles si ca nu voi mai fi acuzat de partizanat politic. Pentru mine, clasa politica in marea ei majoritate a adus doar deservicii acestei tari si de aceea trebuie schimbata cat mai curand dar degeaba schimbam clasa politica daca sistemul politic ramane acelasi, pentru ca degeaba ne lustruim pantofii, daca vom merge prin aceiasi mocirla.

Cu respect pentru libertatea de opinie N.M.

+Quote Post
Vizitator_Pintea.
mesaj Nov 22 2012, 08:57 AM
Mesaj #97

Guests

Citeaza (Translativus @ Nov 22 2012, 06:07 AM) *
De aceea propunerea mea este ca membrii CCR sa nu mai fie numiti de catre politicieni ci alesi prin vot secret de catre toti magistratii puterii judecatoresti.

Sunt intru-totul de acord cu propunerea dvs. smile.gif

Citeaza
A schimba Constitutia in vederea limitarii puterii de aparare a acesteia de catre CCR se inscrie cu brio in exempele de mafiotizare a sistemului.

Aici gresiti flagrant, 6 judecatori CCR sunt profund corupti de mafia basista, iar pana cand ei vor fi inlocuiti de altii cinstiti schimbarea Constitutiei este singura sansa a Parlamentului ales de a "de-mafiotiza" sistemul juridic. Nu uitati ca un judecator e inamovibil, nu poate fi dat afara din functie de cetatenii nemultumiti de prestatia lui.

Citeaza
Sper ca m-am facut cat de cat inteles si ca nu voi mai fi acuzat de partizanat politic. Pentru mine, clasa politica in marea ei majoritate a adus doar deservicii acestei tari si de aceea trebuie schimbata cat mai curand dar degeaba schimbam clasa politica daca sistemul politic ramane acelasi, pentru ca degeaba ne lustruim pantofii, daca vom merge prin aceiasi mocirla.

Corect.

Citeaza
Cu respect pentru libertatea de opinie N.M.

Stima mea, domnule.

+Quote Post
Translativus
mesaj Nov 22 2012, 01:30 PM
Mesaj #98

Membru
**

Citeaza (Pintea @ Nov 22 2012, 08:57 AM) *
Aici gresiti flagrant, 6 judecatori CCR sunt profund corupti de mafia basista, iar pana cand ei vor fi inlocuiti de altii cinstiti schimbarea Constitutiei este singura sansa a Parlamentului ales de a "de-mafiotiza" sistemul juridic. Nu uitati ca un judecator e inamovibil, nu poate fi dat afara din functie de cetatenii nemultumiti de prestatia lui.

Domnule,

Imi cer scuze pentru vocabularul fortat pe care l-am folosit mai devreme.
In ceea ce priveste cei 6 judecatori "basisti" situatia s-ar putea rezolva mult mai rapid daca parlamentarii, indiferent de apartenenta politica, ar cadea de acord si ar modifica doar paragraful alegerii membrilor CCR si nu aberatia celor 2/3 care poate rasturna orice decizie a curtii iar demafiotizarea justitiei se poate face la fel de usor prin lege (exista CSM) dar cu siguranta aceasta fapta nu se vrea, tocmai de catre mafia politica.
Ma iertati dar toate relele pleaca de la clasa politica, obsedata de realizarea propriilor interese si care doreste o justitie slaba si aservita precum si o populatie de mici evazionisti in care sa induca sentimentul vinovatiei colective. O astfel de societate este usor de manipulat si de controlat, adica visul oricarui politician, nu doar de la noi ci din toate tarile cu sistem politic parlamentar.
Nu stiu daca ati citit ideea mea de la pag.1 despre administrarea Statului prin contract. Daca aveti timp si interes, va invit la o dezbatere constructiva asupra unui nou sistem politic. Este doar o idee pe marginea careia am putea dezbate onest si fara idei preconcepute, despre cum ne-am dori sa arate lumea in care sa traim in viitor.
Va astept.

Cu respect N.M.

+Quote Post
Vizitator_Pintea.
mesaj Nov 22 2012, 02:23 PM
Mesaj #99

Guests

Domnule N.M., iata o stire de alaltaieri, pe care am comentat-o pe un alt topic:

Citeaza (Pintea @ Nov 20 2012, 01:06 PM) *
Ufff, iată că -după atâta indolență din partea autorităților- lucrurile încep să se pună în sfârşit în mişcare:

http://www.hotnews.ro/stiri-politic-136519...i-justitiei.htm

Citeaza
Senatorii au adoptat cu 64 de voturi pentru si o abtinere un proiect de lege privind statutul judecatorilor si procurorilor, precum si reforma in domeniul proprietatii si justitiei, informeaza Agerpres.

Proiectul a fost adoptat cu un amendament, propus de presedintele Comisiei juridice, Toni Grebla, care prevede ca durata mandatului membrilor alesi ai CSM este de sase ani, fara posibilitatea reinvestirii, iar judecatorii, procurorii si membrii CSM au calitatea de demnitar.

Schimbarea este extrem de importanta: conform noii legi, nu doar membrii CSM ci si judecatorii si procurorii vor avea statutul de demnitar, creandu-se deci posibilitatea ca orice magistrat corupt sa fie urmarit penal, judecat si incarcerat infinit mai lejer decat inainte. Judecatorii si procurorii stateau pana acum sub pulpana CSM-ului corupt, care garanta pentru "integritatea" lor profesionala si le acoperea toate faradelegile, vezi cazul anchetelor abuzive post-referendum.

Cinste ție, domnule Toni Greblă! Cinste Uniunii Social-Liberale!

+Quote Post
Translativus
mesaj Nov 22 2012, 04:53 PM
Mesaj #100

Membru
**

Citeaza (Pintea @ Nov 22 2012, 02:23 PM) *
Domnule N.M., iata o stire de alaltaieri, pe care am comentat-o pe un alt topic:

Domnule Pintea,

Intradevar legea suna bine dar in buna traditie romaneasca, va ramane doar pe hartie. Mai sunt si alte legi bune dar nu sunt respectate tocmai de cei care le-au adoptat (vezi retinerea lui Ion Stan de astazi si mai ales motivele).
In privinta CSM, se pare ca faptele stau altfel in ultima perioada. Institutia chiar a inceput sa functioneze si aceasta se vede clar, in luarile de pozitie in apararea legii pe care le-a luat. Personal nu cunosc fapte de coruptie in acea institutie dar daca dvs aveti dovezi in acest sens ar trebui sa le prezentati organelor in drept sau daca nu aveti incredere in ele, macar prin mass-media caci altfel s-ar putea sa fiti acuzat de favorizarea infractorului.
Cat priveste "cocolosirea" procurorilor se pare ca refuzarea celor doi candidati la sefia DNA si Procuror General de astazi demonstreaza exact contrariul.
De ce credeti ca anchetele asupra referendum-ului sunt abuzive ? Credeti ca politicianul roman s-a cumuntit si nu a "indemnat" in niciun fel alegatorii sa iasa la vot ? Daca intradevar acestea sunt faptele, nu trebuie sa va faceti griji caci adevarul va iesi la lumina. Eu personal, sunt convins ca s-au facut fraude iar cei vinovati trebuie sa plateasca si nu imi imaginez ca dvs ati fi de acord cu astfel de practici, nu'i asa?
Am inteles din aceasta postare ca sunteti sustinator (daca nu chiar parlamentar PSD) si ca sunteti intrutotul de acord cu acest sistem politic, ale carui rezultate ne-au adus in situatia in care ne aflam astazi.
Va intreb ; Sunteti multumit, aveti majoritatea nazuintelor implinite, credeti ca acest sistem politic va rezolva criza pe care tot el a produs-o sau credeti ca politicienii chiar sunt interesati de sorta cetatenilor ?
Va mai intreb daca aveti afinitati cu adevarat socialiste si daca sunteti convins ca Statul social este solutia pentru viitor.
Va astept

Cu respect N.M. PS. Poze cu blonde nu aveti ? Glumesc desigur !

+Quote Post
Vizitator_Pintea.
mesaj Nov 22 2012, 05:08 PM
Mesaj #101

Guests

Citeaza (Translativus @ Nov 22 2012, 04:53 PM) *
Am inteles din aceasta postare ca sunteti sustinator (daca nu chiar parlamentar PSD) si ca sunteti intrutotul de acord cu acest sistem politic, ale carui rezultate ne-au adus in situatia in care ne aflam astazi.
Va intreb ; Sunteti multumit, aveti majoritatea nazuintelor implinite, credeti ca acest sistem politic va rezolva criza pe care tot el a produs-o sau credeti ca politicienii chiar sunt interesati de sorta cetatenilor ?
Va mai intreb daca aveti afinitati cu adevarat socialiste si daca sunteti convins ca Statul social este solutia pentru viitor.
Va astept

Cu respect N.M.

Ah, nu, nu sunt socialist, sunt comunist dar -ca sa nu va confuzionez prea tare- mai bine cititi-mi mai intai comentariul la care face trimitere linkul de mai jos:

http://forum.hotnews.ro/index.php?showtopi...390#entry268182

Cum vedeti, am si eu in minte un sistem politic alternativ, la fel ca Dvs... blush.gif

+Quote Post
Translativus
mesaj Nov 22 2012, 06:31 PM
Mesaj #102

Membru
**

Citeaza (Pintea @ Nov 22 2012, 05:08 PM) *
Ah, nu, nu sunt socialist, sunt comunist

Domnule Pintea,

Am citit comentariul si, daca nu as fi trait in vremea comunismului, poate ca m-ati fi pus pe ganduri dar din fericire pentru mine, inca nu mi-am pierdut memoria si stiu exect cum au stat lucrurile in timpul partidului unic. Daca veti incerca sa dati vina pe impuscatul, nu va cred si apropos de modul cum sugerati dvs ca se faceau schimbarile sefilor in partidul unic daca nu corespundeau, se pare ca doar prin moarte naturala (vezi Brejnev), otrava ( vezi Stalin, Ghe.Ghe. Dej) sau prin impuscare (vezi Ceausestii).
Sunteti un bun soldat al USL (care nici macar nu este partid unic) si va faceti datoria pentru care sunteti platit, poate ca reusiti inca sa mai pacaliti cativa naivi dar se pare ca viitorul nu va apartine. Generatia tanara, in marea ei majoritate obisnuita cu libertatea oferita de "net", nu va accepta niciodata privatiunile la care isi supune cetatenii un partid unic, care in lipsa concurentei duce la aberatii gen Nord Koreea. China, una din tarile care a uimit lumea cu ritmul sau de dezvoltare pe bazele solide si normale ale economiei de piata, are inca un partid unic ce se autiointituleaza comunist dar care nu mai are nicio legatura cu doctrina profund daunatoare a comunismului ci doar cu mentinerea la putere a unora.
Personal, nu va cred ca sunteti comunist si nici nu va doriti a fi ci mai degraba faceti propaganda electorala unui ghem de interese numit USL. Ok, sunt altii care fac aceiasi propaganda electorala celorlalti si aruncati unii in altii cu noroi pe sistemul " ba pe a matii" dar si unii si altii nu sunteti preocupati de soarta tarii ci doar de interesele meschine de grup, pentru care sunteti in stare de orice. Rezultatul guvernarilor din toate partile se vede in dezastrul in care se zbate tara.
Cu mine va pierdeti vremea pentru ca nu mai pot fi pacalit de niciuna din parti caci de aceea am pornit pe drumul desfintarii acestui sistem politic dusmanos la adresa cetatenilor pe a caror spinare se lafaie si de care isi bate joc. Daca voi reusi sa trezec lumea, bine iar daca nu, sunt cu constiinta impacata ca macar am incercat.

In speranta disparitiei escrocilor si a mincinosilor din politica, cu sistemul lor cu tot, o seara buna va doresc N.M.

+Quote Post
Vizitator_Pintea.
mesaj Nov 22 2012, 06:51 PM
Mesaj #103

Guests

Citeaza (Translativus @ Nov 22 2012, 06:31 PM) *
Domnule Pintea,

Personal, nu va cred ca sunteti comunist si nici nu va doriti a fi ci mai degraba faceti propaganda electorala unui ghem de interese numit USL.

Este chiar atat de dificil sa imi acordati prezumtia de buna-credinta? unsure.gif Daca mi-ati fi citit comentariul pana la capat, ati fi vazut ca la acel moment sustineam PPDD, deci puteati trage concluzia (corecta, dealtminteri) ca oscilez intre PPDD si USL, fapt ce infirma categoric supozitia ca as face propaganda vreunui partid anume. Se pare insa ca aveti unele dificultati de intelegere, asa ca nu mai insist... Toate cele bune, n-am sa va mai deranjez cu alte comentarii. sleep.gif

+Quote Post
Translativus
mesaj Nov 23 2012, 06:27 AM
Mesaj #104

Membru
**

Citeaza (Pintea @ Nov 22 2012, 06:51 PM) *
Este chiar atat de dificil sa imi acordati prezumtia de buna-credinta? Toate cele bune, n-am sa va mai deranjez cu alte comentarii.

Domnule Pintea,

Nu fiti suparacios, am citit expunerea dvs si tocmai aceasta oscilare timida care mai degraba (in opinia mea) este a unui USL-ist spre PPDD, m-a facut sa scriu acel raspuns. Repet una din intrebarile la care nu mi-ati raspuns ; Credeti ca actualul sistem politic in care evolueaza USL si PPDD (cei intre care dvs oscilati), pot aduce normalitatea in justitie si un trai bazat pe corectitudine si bunastare a cetatenilor acestei tari ? Daca da, de ce nu au facut-o pana acum, caci cu totii (chiar si o parte din PPDD) s-au perindat pe la putere si daca imi mai permiteti o intrebare, ce anume din programele acestor partide sau aliante va atrage, pentru a va convinge sa ii sustineti si ce anume va respinge la fiecare dintre ele, din moment ce v-a determinat aceasta oscilare ?
In speranta unei impacari si a unei dezbateri serioase, va astept raspunsul.

Cu respect pentru adevar N.M.

+Quote Post
Translativus
mesaj Nov 25 2012, 08:46 AM
Mesaj #105

Membru
**

Doamnelor si domnilor.

Esecul “negocierilor” la ultimul summit european asupra bugetului comunitar dovedeste inca odata anacronismul sistemului politic parlamentar pe care se incearca a se construi noul Stat fedral, care astfel ar deveni prima putere mondiala din punct de vedere economic si militar.
Din nefericire, clasa politica europeana nu este pregatita si nu se ridica la inaltimea unei astfel de constructii, fiind ancorata in aceleasi idei si interese meschine care au dus la declansarea si la neputinta iesirii din criza economica. Oricata bunavointa ai avea, nu poti construi o casa daca arhitectul, constructorul si meseriasii nu sunt competenti si pe deasupra, fiecare cauta sa il pacaleasca pe celalalt din interes material sau din orgoliu idiot.
“La iesirea de la summit, toti liderii au incercat sa minimizeze esecul. "Nu este o drama", au insistat mai multi oficiali, printre care presedintele francez Francois Hollande si cancelarul german Angela Merkel.” Ba este o mare drama pentru ca asta demonstreaza ca desi economia este capabila, politicul este incapabil sa gaseasca solutii, din cauza orgoliilor unui sistem stufos si anacronic in care politicienii si functionarii sunt manati de interese proprii si nu de cele de colectivitate, incalcad flagrant insasi ratiunea lor de a fi.
"Esecul negocierilor privind viitorul buget european pe termen lung al UE este o rusine. Sunt dezamagit pentru ca asta inseamna ca am lasat mitomanii si euroscepticii sa domine negocierile", a declarat Joseph Daul, liderul grupului eurodeputatilor conservatori si democrat-crestini.”
"Sumele in joc sunt derizorii - 0,1% din PIB-ul comunitar. Am asistat la un spectacol penibil in ultimele doua zile", a declarat Catherine Trautmann, lidera socialistilor francezi din Parlamentul European.
"Cateva miliarde in plus sau in minus. Ce discutie ridicola" a afirmat si liderul liberalilor europen, fostul premier belgian Guy Verhofstadt, un federalist convins.”
"Realitatea europeana de astazi este coplesitoare. Egoismul unuia sau altuia dintre state este cel care determina destinul Europei, nu interesul comun european, nici cel al cetatenilor sau al popoarelor Europei. Daca interesele meschine si egoismul sunt cele care conteaza, nu vom iesi din aceasta", a avertizat, inaintea summitului, Verhofstadt si liderul ecologistilor europeni, Daniel Cohn-Bendit.”
Am postat aceste declaratii in sprijinul ideii de a regandi sistemul politic national si european, acest fapt fiind singurul mod de a depasi actuala situatie si a intra intr-o noua era de dezvoltare.
Comentariile de mai sus arata inutilitatea efortului, adica mai pe romaneste “ doi incarca doi descarca, munca in zadar”.
Inca nu s-a pus problema schimbarii sistemului politic parlamentar la nivel de uniune dar dupa asemenea comentarii, cu siguranta va veni si acea vreme. Evident, politicienii se vor opune pentru ca isi vor pierde privilegiile si posibilitatea de fraudare fara griji a banului public dar “bolovanul s-a urnit” si cei ce ii vor sta impotriva vor fi striviti.
Nu pot sa nu incerc un sentiment de satisfactie, vazand ca incet dar sigur realitatile imi dau dreptate.

Cu respect N.M.

+Quote Post
Vizitator_transslativus.
mesaj Dec 3 2012, 06:52 AM
Mesaj #106

Guests

Doamnelor si domnilor.

A mai trecut inca o zi de 1 Decembrie, zi de maxima importanta pentru poporul nostru si care ar trebui sa ne faca sa fim, mai presus de toate, constienti de faptul ca tara este casa noastra si ca asa cum avem grije de ea, asa vom trai.

Din nefericire, la corul rauvoitor al detractorilor interesati in destramarea tarii noastre, s-a afiliat, constient s-au nu, o parte din clasa politica impreuna cu toti meschinii care graviteaza in jurul lor si care sunt in stare de orice pentru o farama de paine sau de faima.
Cum este posibil ca in timpul intonarii imnului national, o sleahta de idioti sa fluiere si sa huiduie, fara a fi impiedicati de autoritati ??? Cu este posibil ca acesti tradatori sa mai aiba cetatenie romana si sa se mai bucure de drepturi in aceasta tara ???? Cum este posibil ca niste crainici de televiziune sa comeneze, zambind curveste in coltul gurii, astfel de evenimente si sa mai aibe dreptul de a profesa in mass-media ??? Cum este posibil ca unele televiziuni, in loc sa prezinte faptele istorice ale unirii neamului, prezentau in bataie de joc imbulzeala unor oligofreni la “fasolica cu ciolan” ???
In ce hal de depravare s-a ajuns !!!

Aceasta este marea realizare a clasei politice actuale,nascuta si crescuta in sistemul politic parlamentar si care are ca unic scop, interesul propriu in dauna cetatenilor si a tarii.
Priveam stupefiat bucuria de hiena din privirile unor pliticieni, care simteau o mare placere la auzul gloatei de idioti paltiti sau manipulati, care prin grohaiturile lor, sfidau insasi notiunea de patrie. Acestor gunoaie umane va trebui sa li se ridice cetatenia romana, sa li se confiste averile imense facute pe spatele acestui popor si sa fie alungati cu pietre din Romania.

Afara din tara, tradatorilor !!!

Cu respect petru tara si cu total dispret pentru clasa politica, N.M.

+Quote Post
Vizitator_translativus.
mesaj Dec 4 2012, 06:10 PM
Mesaj #107

Guests

Doamnelor si domnilor.

In complectarea a ceea ce am spus despre huiduitorii la adresa imnului national din 1 Dec., consider ca ar trebui conceputa si adoptata o noua lege a cetateniei, care sa previna actele de batjocura la imn si la insemnele nationale.
Trebuie sa fim realisti si sa intelegem ca nu toti traitorii pe aceste meleaguri doresc sa fie si cetateni romani iar obtinrea automata prin nastere a cetateniei poate duce la resentimente si manifestari ostile.
De aceea propun ca cetatenia romana sa poata fi obtinuta numai la cererea expresa, dupa implinirea varstei majoratului si numai dupa depunerea juramantului de credinta pentru patrie. Astfel cetatenii vor avea de indeplinit obligatii dar se vor bucura si de drepturile ce decurg din aceasta calitate, cum ar fi dreptul de a alege si de a fi ales.
Cei ce nu doresc, din varii motive cetatenia romana, vor avea statut de azilanti si se vor achita de obligatii dar se vor bucura si de drepturile acestei categorii.

Prin aceste noi reglementari, se vor evita cazurile de incetatenire “fortata” prin nastere caci dragostea cu de-a sila.....se cheama viol dar si manifestarile de genul mai sus amintite, care pot duce la “dezordini in societate” pentru ca daca un cetatean roman isi va incalca juramantul, va fi pedepsit conform legii iar daca un “azilant” are ceva impotriva patriei, poate fi declarat persona nongrata si va suporta consecintele ce decurg de aici.
Nu va grabiti cu presupunerile. Mai intai ganditi bine la consecintele asumarii raspunderii personale prin juramant voluntar si impactul pe care il poate avea asupra cetatenilor si mai ales asupra clasei politice o astfel de fapta dar si asupra tuturor traitorilor pe aceste meleaguri.

Cu respect, N.M.

+Quote Post
Vizitator_translativus.
mesaj Dec 11 2012, 01:26 PM
Mesaj #108

Guests

Doamnelor si domnilor.

Iata ca , in sfarsit, s-a indeplinit “visul de aur” al oricarui escroc si anume, victima escrocheriei sale il alege tot pe el sa aiba grije de bani, chiar daca a fost dovedit si are dosar penal, ba chiar a fost si condamnat.
Nu'i minunat ?

Dar stati putin ca surprizele abia acum vin. Profitand de situatia extrem de favorabila, creeata de votul favorabil masiv, alesii isi vor putea spori si permanentiza privilegiile prin morificarile ce le vor aduce la Constitutie, trecand incredibil de usor la feudalizarea tarii si aceasta , cat se poate de legal. Premisele acestei treceri au fost puse inca de la inceput, prin actuala Constitutie, care a permis crearea baronilor locali si care vor deveni viitorii feudali.

Rolul Presedentiei va fi redus la minimum, Presedintele avand doar un rol figurativ iar toate puterile in stat vor fi trecute functiei de Prim Ministru care nu va fi ales de popor ci de Parlament.
Ce persoana credeti ca va fi aleasa de catre parlamentari pentru functia de Prim Ministru? Ati ghicit, il vor alege pe cel care le va reprezenta cel mai bine intetresele, da interesele lor ! Atunci va incepe conflictul de interese intre parlamentari si.....nu, nu popor pentru ca acesta nu va mai conta ci cu baronii locali, care au si ei gastile lor si evident, interesele lor.

Astfel va incepe marea batalie pentru impartirea prazii....a tarii am vrut sa spun si totodata a actului final spre feudalizare. Sloganul si chemarea prostimii la lupta va fi – Autonomia Locala – si va duce la impartirea tarii, mai intai in “regiuni”, care mai apoi se vor “autoguverna”. Astfel procesul de feudalizate si de destramare a tarii se va desavarsi, prin votul rauvoitorilor, plus cel al idiotilor nestiutori, plus neimplicarea celor “scarbiti” si cu un foarte mare si foarte discret “ajutor de afara”.

Urmatoarea poveste ce le-o vom spune nepotilor, va incepe cu : A fost odata o tara numita ROMANIA.................

Cu respect pentru cei ce inca mai gandesc, N.M.

+Quote Post
Vizitator_plus unu mai putin.
mesaj Dec 11 2012, 04:21 PM
Mesaj #109

Guests

Citeaza (translativus @ Dec 11 2012, 01:26 PM) *
Doamnelor si domnilor.

Iata ca , in sfarsit, s-a indeplinit “visul de aur” al oricarui escroc si anume, victima escrocheriei sale il alege tot pe el sa aiba grije de bani, chiar daca a fost dovedit si are dosar penal, ba chiar a fost si condamnat.
Nu'i minunat ?

Dar stati putin ca surprizele abia acum vin. Profitand de situatia extrem de favorabila, creeata de votul favorabil masiv, alesii isi vor putea spori si permanentiza privilegiile prin morificarile ce le vor aduce la Constitutie, trecand incredibil de usor la feudalizarea tarii si aceasta , cat se poate de legal. Premisele acestei treceri au fost puse inca de la inceput, prin actuala Constitutie, care a permis crearea baronilor locali si care vor deveni viitorii feudali.

Rolul Presedentiei va fi redus la minimum, Presedintele avand doar un rol figurativ iar toate puterile in stat vor fi trecute functiei de Prim Ministru care nu va fi ales de popor ci de Parlament.
Ce persoana credeti ca va fi aleasa de catre parlamentari pentru functia de Prim Ministru? Ati ghicit, il vor alege pe cel care le va reprezenta cel mai bine intetresele, da interesele lor ! Atunci va incepe conflictul de interese intre parlamentari si.....nu, nu popor pentru ca acesta nu va mai conta ci cu baronii locali, care au si ei gastile lor si evident, interesele lor.

Astfel va incepe marea batalie pentru impartirea prazii....a tarii am vrut sa spun si totodata a actului final spre feudalizare. Sloganul si chemarea prostimii la lupta va fi – Autonomia Locala – si va duce la impartirea tarii, mai intai in “regiuni”, care mai apoi se vor “autoguverna”. Astfel procesul de feudalizate si de destramare a tarii se va desavarsi, prin votul rauvoitorilor, plus cel al idiotilor nestiutori, plus neimplicarea celor “scarbiti” si cu un foarte mare si foarte discret “ajutor de afara”.

Urmatoarea poveste ce le-o vom spune nepotilor, va incepe cu : A fost odata o tara numita ROMANIA.................

Cu respect pentru cei ce inca mai gandesc, N.M.

Vor schimba constitutia insa puterea o va avea parlamentul, ca in Mexic. Ne mexicanizam, Translativus, asta ni se intimpla. Vom avea dictatura parlamentara si democratia va fi mimata si propavaduita la tv. Si da, PMul va fi cel impins in fata pentru a 'lucra' la interesele 'alesilor' .

+Quote Post
Vizitator_translativus.
mesaj Dec 11 2012, 05:32 PM
Mesaj #110

Guests

Citeaza (plus unu mai putin @ Dec 11 2012, 04:21 PM) *
Vor schimba constitutia insa puterea o va avea parlamentul, ca in Mexic. Ne mexicanizam

Domnule,

Din nefericire, asa cum s-a vazut, o mare majoritate dintre cetateni nu voteaza pentru o idee sau un program ci voteaza impotriva fostilor, aducand la putrere pe altii si mai rai iar acest fapt se repeta ciclic o data la patru ani.

Daca dupa 22 de ani, noi inca mai orbecaim si inca ii mai alegem pe infractorii dovediti, inseamna ca avem o problema majora de discernamant si efectele nu vor intarzia sa apara.
Partea proasta este ca cei care inca mai gandesc normal, si-au pierdut speranta si ca pe vremea comunismului, incearca sa isi creeze o viata paralela si sa se rupa de realitatea ciudata in care traim, prin absenteism la vot.
Acest comportament este extrem de daunator si creeaza o falsa realitate de care beneficiaza toti escrocii iar efectele le traim cu totii, iniferent daca am participat sau nu la vot.

Se merge precum turma behaitoare la abator, manati de smecheri si condusi de un "berbec", traind zilnic efectele acestui sistem politic parlamentar pervers dar nefacand nimic pentru a'l schimba, ba mai mult ii readucem la putere pe aceiasi mincinosi, din a caror cauza traim in acest hal.
Ciudate vremuri !

Cu respect, N.M.

+Quote Post
Vizitator_translativus.
mesaj Jan 17 2013, 12:26 PM
Mesaj #111

Guests

Doamnelor si domnilor.

Nici nu s-a uscat bine tusul de pe buletinele de vot si “alesii” au inceput deja sa “migreze” spre locuri mai caldute, sub aripa ocrotitoare a unor grupuri mai “avute”. Cu ce scop au candidat acestia ? Ce au promis ei celor ce i-au votat ? Ce se va alege de promisiunile facute dar mai ales, ce vor face alegarorii care le-au dat votul ca sa ii “reprezinte” ?
Intrebari stupide, nu ?
Avem ocazia (pentru a cata oara ?) sa vedem actiunea daunatoare a acestui sistem politic pervers, in care isi gasesc locul tot felul de escroci, de mincinosi, de infractori si papagali asociati mai mult sau mai putin cu primii, acum in numar mult mai mare dar avand aceleasi interese.
Dupa o campanie electorala sforaitoare, in care promisiunile de lapte si miere erau intonate pe ritm de manele, iata ca REVINE momentul adevarului in care saracul va fi si mai sarac iar smecherii politicianisti vor prospera si mai mult si ca sa fie “treaba buna”, s-a inceput si atacul masiv impotriva justitiei, care in ultima perioada incepuse sa “isi cam faca de cap” si sa aplice legea.
De ce se pot petrece astfel de fapte ? De ce ajung la putere doar dusmanii cetateanului ? De ce nu putem avea si noi (cetatenii de rand) o viata normala si un viitor normal pentru copii nostri, care au fost deja indatorati cu 2650 de Euro tot de clasa politica actuala ?
SIMPLU !
Sistemul politic parlamentar nu permite normalitatea pentru ca intr-un sistem politic normal escrocii, smecherii si incompetentii nu pot accede la putere si astfel, nu mai au sursa de venit care sa le permita huzurul actual.
Pentru cei ce mai nutresc sperante de indreptare a sistemului, vestile sunt rele. Sistemul nu mai tine cont nici de propriile'i legi dar nici de Constitutie, in care se spune printre altele ca, poporul isi exercita suveranitatea prin referendum ...... Ce s-a intamplat cu rezultatul referendum-ului validat de CCR, in care cetatenii cereau parlament unicameral si maximum 300 de parlamentari ? NIMIC !! Acum sunt tot doua camere dar 588 de parlamentari.
Conteaza dorinta cetateanului ? NICIDECUM ! Ceea ce conteaza pentru “alesi” este doar dorinta lor iar cetateanul trebuie sa plateasca.
Asa a fost, este si va fi mereu, atata timp cat acest sistem politic ticalos va exista.
Dupa cum am mai spus, urmeaza feudalizarea (regionalizarea), independenta locala si dezmembrarea tarii.
A fost odata, Romania !

Cu respect, N.M.

+Quote Post
Vizitator_translativus.
mesaj Jan 22 2013, 10:07 AM
Mesaj #112

Guests

Doamnelor si domnilor.

Chiar daca, inca, nu participati la dezbaterea noului sistem politic propus de mine, cresterea constanta a numarului de vizitatori imi arata ca cetateanul, satul de atualul sistem politic lipsit de viitor, cauta o noua solutie pentru inlocuirea lui.
Mi se pare normal ca dupa 22 de ani, in care nu a avut decat de pierdut si mai este si dator, cetateanul sa isi doreasca o schimbare pentru ca, in fond, are si el o viata de trait.

Privind la ultimele masuri luate de actuala guvernare si la obezul, costisitorul si inutilul Parlament, nu pot sa nu constat inca odata, marea minciuna a acestui sistem politic, in care cetateanul are doar rolul de finantator al aventurilor unor politicieni iresponsabili si al tuturor escrocilor si hotilor posibili.
Aici nu este vorba de USL, PDL, PNL......etc ci de sistemul politc in care acestea activeaza si care permite accesul la putere prin minciuni electorale. Cate din promisiunile tuturor politicienilor au fost indeplinite ? Ce sanctiuni au primit mincinosii ? Cum de mai pot reveni la putere dupa ce s-au dovedit a fi mincinosi ?
Ei bine, toate acestea sunt posibile din cauza sistemului politic parlamentar, care sub masca unei false democratii, permite accesul la putere al unor personaje dubioase care au ca unic scop, realizarea intereselor personale si de grup.
Cum este posibil ca in campania electorala sa te prezinti fara un plan de guvernare pe care il faci la repezeala abia dupa ce ai castigat alegerile ? Este clar ca scopul ascuns al obtinerii puterii este interesul personal.

Din nefericire, rezultatul concret al acestui sistem politic il traim zilnic in familiile noastre, cu grijile si nevoile stiute doar de noi iar cei ce profita de mai mult de 60% din munca noastra, huzuresc in lux, imuni la legile pe care tot ei le-au promovat si care isi etaleaza obraznic avutiile obtinute dintr-un “biet salariu de bugetar”.

Toate acestea vor fi imposibile in sistemul administrarii Statului prin contract, propus de mine si pe care astept sa il dezbatem aici. Poate ca inca mai sperati in reformarea acestui sistem politic, sau poate ca suntei prea timizi dar stiu ca sunteti aici si cititi aceste randuri si mai stiu ca va veni si ziua in care veti participa la dezbatere.

Cu respect, N.M.

+Quote Post
Vizitator_translativus.
mesaj Feb 6 2013, 07:49 AM
Mesaj #113

Guests

Doamnelor si domnilor.

A inceput marea batalie pentru dezmembrarea si feudalizarea tarii, in care protagonisti sunt politicienii alesi “sa ne reprezinte” si noi, cetatenii acestei tari, imbecilizati in mare parte si incapabili de a intelege ca Statul suntem noi si ca aparatul care asigura functionarea statului este platit tot de noi si are scopul de a proteja interesele noastre.
Din nefericire pentru noi, cei pe care i-am ales in decursul timpului cu scopul de a elabora legi in folosul nostru, nu au inteles menirea lor si au lucrat exact impotriva noastra iar rezultatele se vad in viata pe care o ducem.
Se pare ca dezastrul pe care l-au facut nu este de ajuns si se pregatesc pentru dezmembrarea tarii si impartirea ei in opt regiuni (feude), in care se vor incorona ca regi si isi vor lasa mosteniri dinastice. Aceasta se va face treptat, in timp si prin propaganda parsiva invelita in poleiala nationalista, etnica, economica....etc, astfel incat victimele (adica noi) sa nu vedem capcana si sa ne votam senini sfarsitul.

Nu este nevoie sa se modifice Constitutia pentru a putea face reorganizarea teritoriala. Si prin actualul text al constitutiei se putea face aceasta, renuntand la actualul numar de judete si prin comasare se infintau doar opt. Ar fi fost simplu si ar mai fi eficientizat putin sistemul dar nu se vrea aceasta.

De fapt se vrea impartirea in opt regiuni iar acestea la randul lor sa contina fiecare numarul aferent de judete. Astfel, pe langa baronii locali existenti plus toate aparatele judetene, se va infinta o noua structura deasupra acestora, condusa de un super-baron (viitor rege) impreuna cu tot aparatul sau administrativ si astfel, pe langa birocratia sufocanta, va creste presiunea pe buzunarul cetateanului prin noi taxe si impozite caci noua structura are nevoie de fonduri.
Aceste regiuni vor avea, in prima faza, autonomie regionala, buget regional si politie regionala. Va urma parlamentul regional si “garda regionala” care se va transforma in armata regionala. In acel moment nu lipseste decat – DECLARATIA DE INDEPENDENTA -.

Se vor gasi destui idioti care sa aprobe aceasta impartire fara a banui ca ei, in calitate de cetateni ai unui stat foarte mic (aprox. doua milioane de locuitori) nu vor mai avea niciun cuvant de spus pe plan extern si vor fi la bunul plac al vecinilor mai apropiati sau mai departati, care ne-au demonstrat de-a lungul istoriei de ce sunt in stare.
Bulgaria si Ungaria, cu cate noua milioane de locuitori vor deveni super-state pe langa regiunile fostei romanii iar noii regi ne vor vinde la bucata, catre diverse “ inalte porti”, doar pentru a se mentine la putere.

Asa cum era de asteptat, sistemul politic parlamentar merge spre autodistrugere, tragand dupa el si tara.
De aceea acest sistem politic depravat trebuie inlocuit cu un altul mai suplu si care sa aibe la baza justitia si nu coruptia.
Mai reflectati, inca nu este prea tarziu !
.

Cu respect, N.M.

+Quote Post
Vizitator_TudorSerban.
mesaj Feb 28 2013, 10:04 AM
Mesaj #114

Guests

Imi dau seama ca sunt putin in urma fata de punctul unde a ajuns dezbaterea in acest moment, dar voi incerca sa raspund la premisa acestui thread.

Sunt socat de aceasta propunere. Daca anumite aspecte (cum ar fi cel legat de CCR) sunt binevenite, ideea de baza mi se pare ingrozitoare. Dupa parerea mea trebuie sa tindem catre cresterea relevantei votantilor, nu scaderea lor. Acest sistem propus de dumneavoastra invita abuzul:
Alegerile ar urma sa fie doar cele prezidentiale, ceea ce inseamna ca in ele se va investi tot capitalul de manipulare (prin bani, influenta si control media) disponibil celor care vor sa corupa puterea.
Am avea parte de doua feluri de rezultate: unul - presedintele zeu, si altul - presedintele marioneta. De cele mai multe ori am avea parte de al doilea. Faptul ca intreaga responsabilitate pentru soarta tarii in 4 ani cade pe umerii presedintelui este un mare dezavantaj in aceste doua cazuri. Presedintele zeu se va simti invincibil, si va incerca sa schimbe legile (inclusiv sistemul politic) si chiar daca nu va reusi, faptul ca va fi tras la raspundere nu il va deranja cu nimic. Presedintele marioneta va pleca din start stiind ca va fi tras la raspundere, si, in acest fel, cei care il controleaza, (exista multe mijloace pentru asta), si care vor fi abuzat de puterea presedintelui, vor scapa nepedepsiti, si isi vor alege o noua marioneta. "Mafiotizarea" statului va fi mult mai usoara. In general e mult mai usor sa controlezi un om, decat sa controlezi cateva sute.
Singura problema pe care ar rezolva-o sistemul acesta ar fi eliminarea pierderilor din sistemul administrativ. Sa stiti ca nu aceste pierderi sunt problema noastra. Problema nu este ca sistemul administrativ e ineficient, ci ca este foarte corupt, si coruptibil. Nu salariile parlamentarilor baga tara in faliment, ci tunurile baietilor destepti.
O alta problema foarte evidenta, chiar daca nu luam in seama usurinta cu care un astfel de sistem poate fi corupt, este tirania majoritatii. Se poate ajunge foarte usor la un sistem bazat pe opresiune a minoritatilor, fie ele etnice, religioase, politice sau de orice fel.
Si toate aceste probleme sunt amplificate de disparitia (partiala) a separarii puterilor in stat. Faptul ca legislativul si executivul sunt subservite presedintelui face ca abuzurile sa fie la ordinea zilei. Singura bariera ar fi CCR, care insa confruntata cu un asemenea cumul de putere, ar putea ceda foarte usor in fata acesteia.

In concluzie, nu cred ca abolirea sistemului parlamentar (chiar si bicameral) este solutia. Ratiunea pentru existenta a doua camere ale parlamentului este pentru reprezentarea populatiei in trei categorii de granularizare, pentru a se asigura existenta unei voci a minoritatii in procesul legislativ. Aceste categorii sunt, evident, presedintele (ales pe tara), senatorii (alesi de regiuni mari de populatie - gen orase), si deputatii - alesi de grupuri mai mici de populatie.
Este, insa, bineinteles, nevoie de o schimbare radicala a sistemului politic actual. Dar,de fapt, trebuie o schimbare a sistemului electoral. Eu ma gandeam la doua schimbari majore in sistemul electoral:
1. un sistem electoral de tip vot alternativ ( http://www.youtube.com/watch?v=3Y3jE3B8HsE ). In acest fel se va elimina votul strategic, de care a beneficiat pana acum clasa politica actuala ("imi place de independentul X, dar nu are nici o sansa, asa ca votez cu PDL ca sa nu iasa USL, sau invers").
2. Finantarea exclusiv publica a alegerilor: Fiecare candidat inscris (cu un anumit numar de semnaturi) are la dispozitie anumite mijloace limitate de a-si face campanie electorala, si aducerea de fonduri private in campania electorala este foarte limitata (gen contributia maxima a unei persoane fizice este de X si persoanele juridice nu au voie deloc). La fel si la nivel de partide. Se va face un audit al fondurilor pentru campanie, si incalcarile acestei ar trebui pedepsite sever.

In acest fel poplulatia isi va putea alege candidatul preferat fara sa mai intervina frica si manipularea in ecuatie.

+Quote Post
Translativus
mesaj Feb 28 2013, 03:29 PM
Mesaj #115

Membru
**

Domnule

Observatiile dvs sunt binevenite si cred ca trebuie sa vin cu niste precizari in sprijinul ideii mele, asta nu inseamna ca nu astept contra-argumente care pot intari sistemul de autoaparare impotriva eventualelor tendinte dictatoriale si de aceea consider ca :

- Textul constitutiei trebuie revizuit in asa fel incat sa se elimine toate posibilele ambiguitati sau lipsuri care ar putea duce la interpretari diferite ale textului in functie de varii interese si in acest spirit, trebuie sa cuprinda toate drepturile, obligatiile si mai ales limitele puterii administratorului dar si sanctiunile imediate in cazul depasirii acestora precum si institutia OBLIGATA sa puna in alpicare acele sanctiuni, chiar cu forta.
De asemenea, tot in texul constitutiei trebuiesc prevazute norme asemanatoare pentru CCR iar eventualele blocaje intre institutii de genul "ba tu", vor fi rezolvate prin Referendum iar Constitutia va fi complectata in asa fel incat acea situatie sa nu se mai poata repeta.

- Un alt mijloc de control, care va avea putere decizionala in orice disputa institutionala si care nu poate fi solutionata in justitie este Referendum-ul. Tot prin Referendum se va decide si incetarea sau nu, a contractului administratorului in timpul derularii asestuia, daca un partid, un ONG sau un grup de cetateni de, sa zicem, cincizeci de mii doresc acest fapt.
Referendum-ul se va face electronic iar costurile vor fi suportate de catre cei ce il solicita. Fraudarea sau incercarea de fraudare a votului (in general), va fi aspru pedepsita incluzand si confiscarea averii celor implicati.
Poate vi se pare prea dura pedeapsa dar avand in vedere miza fraudei, cred ca se justifica.

Un administrator zeu este prea mult spus dar cu siguranta acesta va avea putere de decizie, in sensul recompensa/sanctiune asupra aparatului executiv, pentru ca acesta sa realizeze programul contractului si in termenul stabilit. Daca i-am lua aceasta putere administratorului, acesta nu va putea realiza nimic iar pierderea se va rasfrange asupra tuturor si sistemul nu este conceput pentru pedepsire ci, in caz de reusita, pentru castig. Legile pe care administratorul le va cere, daca cele existente deja nu il ajuta in realizarea contractului vor fi elaborate de experti juristi alesi chiar de el si nu vor putea trece de filtrul hotarator al CCR, daca textul lor contravin Constitutiei. Deci posibilitatea de dictatura prin lege este eliminata.

Un administrator marioneta se exclude din start, pentru ca manuitorul marionetei nu are nici o logica sa stea ascuns si sa nu fie el administrator.
Probabil va ganditi la un grup de interese care si-ar alege un reprezentant in functia de administrator. Se poate si aceasta si chiar este de dorit, pentru ca astfel vor fi mai multe forte care vor conlucra la realizarea contractului, adica exact ceea ce isi doreste cetateanul.
Veti spune ca acest grup de interese isi vor imparti toate lucrarile publice. Foarte bine, si vor castiga bani buni daca isi vor indeplini obligatiile contractuale iar la viitoarele alegeri vor fi iarasi alesi pentru ca isi fac treaba pentru care i-am angajat.
Pe cetatean nu il intereseaza cine ii face autostrada ci il intereseaza ca aceasta sa fie gata la termenul promis, de calitatea promisa si sa se inscrie in banii ceruti pentru ea, toate aceste promisiuni fiind facute inca din campania electorala, caci de aceea cetatenii au ales acest program si pe administratorul respectiv.
Cei ramasi pe margine vor trebui sa se zbata pentru a castiga increderea cetatenilor si sa fiti sigur ca doar o banuiala de frauda va scoate din joc orice concurent.

In ceea ce priveste minoritatile si asazisa oprimare a lor.
Prin disparitia Consiliului Judetean atributiile acestuie, doar cele necesare, vor fi preluate o parte de catre Prefect si o parte de catre Primarul fiecarei localitati. Prefectul va reprezenta Statul si va veghea la indeplinirea contractului ia Primarii vor avea toate atributiile necesare gestionarii tuturor problemelor locale, acestia fiind alesi ca si administratorul, in urma prezentarii in campania electorala a unui plan de dezvoltare a localitatii respective. Taxele si impozitele vor ramane in bugetul local iar din suma rezultata se va plati 16% catre Stat, ca orice impozit pe venit. Credeti ca dispunand de primarul, planul de dezvoltare si banul propriu, minoritatile sau oricare localnic se va mai simti oprimat ? Atunci cand din banii proprii isi vor putea cladi scoli, dispensare, drumuri in localitate ...etc, fara sa mai astepte ca altii sa decida pentru ei, se va mai pune problema etniei intre vecini ? Eu nu cred. Atunci cand te poti bucura nestingherit de roadele muncii tale, vrajba dispare si apare conlucrarea spre castig.

Independenta totala a justitiei, in care politicul nu va mai putea avea nicio interferenta pentru ca regululile au fost strict inscrise in Constitutie, va duce la creearea unei societati sanatoase in care escrocii si lichelele se vor autoelimina.
Faptul ca legislativul nu poate sub nicio forma sa treaca o lege neconstitutionala datorita obligativitatii avizului pozitiv al CCR pentru toate legile, va impiedica executivul in frunte cu administratorul, sa comita abuzuri caci acestea vor fi rapid si dur sanctionate de catre independenta justitie iar daca intervine vreun blocaj, acesta va fi rezolvat prin Referendum.

Prpun ca pe viitor, daca intradevar va intereseaza subiectul, sa incepem o dezbatere punctuala caci asa vom putea identifica mai usor lacunele si vom evita textele lungi.
Va multumesc si va astept.

Cu respect N.M.

+Quote Post
Vizitator_translativus.
mesaj Mar 11 2013, 06:59 PM
Mesaj #116

Guests

Doamnelor si domnilor.

Se pare ca lumea, incet dar sigur, se trezeste din abureala minciunilor politicienilor si dupa ce, la ultimele alegeri, a votat masiv impotriva celorlalti, acum vad ca de fapt este si mai rau.
Ce se intampla, de ce politicienii nu sunt in stare sa isi tina promisiunile din campania electorala ? O fac din dusmanie ? Din prostie ? Din indiferenta sau poate ca pur si simplu nu pot ?

Personal, cred ca din toate cate putin. Daca dusmania, prostia sau indiferenta tin de fiecare individ, cu neputinta este altceva.
Sa luam cazul unui candidat la fotoliul de deputat, care cu buna-credinta vrea sa imbunatateasca viata cetatenilor din colegiul sau. Dupa ce constata lipsurile si greutatile alegatorilor, isi face o lista de intentii pentru rezolvarea acestora, se inscrie in cursa electorala si castiga.
Odata ajuns in Parlament, gata de a-si indeplini promisiunile, constata ca programul de guvernare este facut de o majoritate din care, sa zicem, face si el parte dar acea majoritate este compusa din parlamentari care la randul lor, cu aceiasi buna-credinta, incearca sa rezolve problemele alegatorilor din colegiile din care provin si care sunt cu totul diferite de ale sale si totodata contradictorii intre ele.
Ce se va intampla ? Ale cui probleme vor fi rezolvate si in detrimentul cui ? Se va putea tine cont de cerintele cuiva sau se va merge pe calea imposibila de a le rezolva pe toate odata?
Cu siguranta, fiecare parlamentar de buna credinta, se va lupta impotriva tuturor pentru a-si indeplini promisiunile catre electorat si astfel se vor lupta toti intre ei creind o harababura din care nimeni nu poate iesi invingator.
De aici apare neputinta indeplinirii promisiunilor catre electorat iar rezultatul direct este ca nu se poate rezolva niciuna din promisiunile facute.

Acesta este, pe scurt, sistemul politic parlamentar, in varianta ideala in care toti alesii sunt de buna-credinta si chiar vor sa rezolve problemele electoratului, un fel de “doi incarca, doi descarca” unde caruta nu va putea fi niciodata incarcata sau descarcata.
De aici si ineficienta sistemului si imposibilitatea lui de a rezolva problemele cetatenilor.

Spre deosebire, in sistemul propus de mine accentul cade pe planul de dezvoltare al tarii iar electoratul va alege in primul rand planul si apoi pe cel ce se obliga prin contract sa il realizeze. Astfel se vor putea canaliza resursele spre directia de interes majoritar al momentului si se vor realiza necesitatile acelei majoritati.
La urmatoarele alegeri, electoratul va avea posibilitatea de a alege noi si noi planuri de dezvoltare pentru rezolvarea altor necesitati ale unor alte majoritati de moment si astfel, incet dar sigur, toate problemele de moment vor putea fi rezolvate.

In concluzie, chiar in cazul ideal in care toti politicienii ar fi de buna-credinta, tot nu ar putea rezolva problemele cetatenilor dar daca luam in vedere realitatea, unde procentul de buna-credinta este sub-unitar, realizam de ce lucrurile merg prost si de ce in acest sistem politic nu avem nicio sansa la normalitate.
De aici si nevoia de a gasi o alternativa care sa inlocuiasca actualul sistem politic neputincios si daunator vietii cetatenilor si daca nu o facem noi, atunci cine si daca nu acum, atunci cand ?

Cu respect, N.M.

+Quote Post
Vizitator_caracatita.
mesaj Mar 17 2013, 09:21 PM
Mesaj #117

Guests

Citeaza (translativus @ Mar 11 2013, 06:59 PM) *
Doamnelor si domnilor.

Se pare ca lumea, incet dar sigur, se trezeste din abureala minciunilor politicienilor si dupa ce, la ultimele alegeri, a votat masiv impotriva celorlalti, acum vad ca de fapt este si mai rau.
Ce se intampla, de ce politicienii nu sunt in stare sa isi tina promisiunile din campania electorala ? O fac din dusmanie ? Din prostie ? Din indiferenta sau poate ca pur si simplu nu pot ?

BANII

Banii nu au miros.
Culoarea politica este o masca perfecta.
Papusarii din umbra marionetelor politice se sprijina pe demonstratiile de fortza : dosare, servicii, interlopi, Mafia. Dar mai ales coruptia. Intotdeauna cei mai marti corupti, vor trambita lupta impotriva coruptiei, pana ajung la Putere.

Puterea corupe, iar Mafia cultiva si se hraneste din coruptia politica :

http://www.freewebs.com/sefa-mafyey/istoriamafieiromane.htm

+Quote Post
Vizitator_Frăția interlopilor.
mesaj Mar 17 2013, 09:24 PM
Mesaj #118

Guests

CINE AU FOST CEI CARE VOR FI :

http://sareinochi.com/2011/11/06/cum-uita-...terlopilor-iii/

+Quote Post
Vizitator_translativus.
mesaj Mar 18 2013, 07:03 AM
Mesaj #119

Guests

Citeaza (caracatita @ Mar 17 2013, 09:21 PM) *
BANII

Banii nu au miros.
Culoarea politica este o masca perfecta.......
......Puterea corupe, iar Mafia cultiva si se hraneste din coruptia politica :

http://www.freewebs.com/sefa-mafyey/istoriamafieiromane.htm

Donule,

Aveti perfecta dreptate in relatarea dvs si marea noastra majoritate chiar intelegem fenomenul dar aceasta nu este de ajuns.
Adevarata problema este, daca ne resemnam la a trai in acest sistem in care viata noastra devine din ce in ce mai grea sau gandim un nou sistem politic in care astfel de practici sa fie aspru pedepsite, mergand pana la eradicarea fenomenului ?

Foarte multi considera, pe buna dreptate, ca intreaga vina este a politicienilor si ca problemele s-ar rezolva prin simpla inlocuire a acestora. Fals caci asa dupa cum bine spuneati "Puterea corupe, iar Mafia cultiva si se hraneste din coruptia politica", deci politicienii nu sunt alceva decat rodul sistemului politic.
Daca sistemul politic permite si chiar se bazeaza pe coruptie, inselaciune si minciuna, este normal ca toti mincinosii si escrocii sa acceada la putere iar rezultatul il traim zi de zi caci daca pui un hot sa iti pazeasca portofelul, cu siguranta vei ramane sarac.

Din nefericire, escrocii politicianisti au gasit arma perfecta pentru "adormirea prostilor", -Mass-Media- si se folosesc din plin de ea pentru a intra seara de seara in casele noastre si a ne picura otrava minciunilor lor, aducandu-ne in starea de confuzie si non-combat in care popoarele sunt astazi tinute captive.
Ba mai mult, au inradacinat ideea ca sistemul politic parlamentar ar fi singurul in care se poate manifesta democratia si orice incercare de a gasi o alta forma cu adevarat democratica, echivaleaza cu "erezia".

De ce, in ciuda faptului ca stim despre ce este vorba, continuam sa acceptam acest sistem politic ? De ce nu incercam noi, aici pe "net" sa gandim un nou sistem politic in care escrocii sa nu mai aiba loc ? Daca nu noi, atunci cine si daca nu acum, atunci cand ?

Incerc sa aduc in dezbatere o idee despre un nou sistem politic, bazat pe legile stricte ale contractului caci eu consider ca alesii sunt angajatii nostri, pe care i-am ales pentru a-si indeplini promisiunile din campania electorala.
Marturisesc ca ma cam inceadrca dezamagirea caci in ciuda faptului ca postarea este destul de vizitata, foarte putini au curajul de a o comenta si nimeni nu a incercat sa isi aduca un aport cat de mic in dezvoltarea ideii.
Sa fi reusit Mass-Media aservita escrocilor, sa toceasca definitiv speranta in mai bine ? In fond este vorba despre viata noastra si a urmasilor nostri !

Repet, degeaba constatam faptele de genul celor din postarea dvs, daca nu incercam sa gasim si metode de combaterea lor. Simpla lor enumerare nu rezolva prolema.
Oricum, nu ma dau batut caci sunt sigur ca va veni si ziua in care "cutitul va ajunge iar la os" si sper ca pana atunci, noi cei care inca mai ganim si avem curajul opiniilor noastre, sa gandim un nou sistem politic indreptat spre rezolvarea problemelor cetatenilor si nu in crearea de noi probleme, caci noi suntem cei care platim totul, din banii si munca noastra.
Astept comentariile si ideile dvs referitor la acest aspect.

Cu respect N.M.

+Quote Post
Vizitator_translativus.
mesaj Mar 18 2013, 07:25 AM
Mesaj #120

Guests

Citeaza (Frăția interlopilor @ Mar 17 2013, 09:24 PM) *

Domnule,

Escrocii politicianisti nu ar fi putut accede la putere daca sistemul politic parlamentar nu le-ar fi permis si asa cum am spus si in postarea anterioara, simpla enumerare a faptelor lor nu rezolva problema. Sistemul politic parlamentar este cauza iar politicienii actuali nu sunt decat rodul acestui sistem.
Stiind toate acestea, nu ar fi mai bine sa cheltuim timpul pentru a gandi un un nou sistem politic care sa il inlocuiasca pe acesta ?
Cred ca sistemul de administrare a statului prin contract ar fi un posibil inlocuitor al sistemului politic parlamentar, infestat de escroci si pervertit la toate relele. Atata timp cat cei de la putere nu raspund in niciun fel pentru neindeplinirea promisiunilor electorale (adica fals in declaratii), sa nu ne asteptam la nimic bun pentru alegatori.
Va astept la dezbaterea ideii de administrare a statului prin contract.

Cu respect N.M.

+Quote Post

14 Pagini V  « < 2 3 4 5 6 > » 
Reply to this topicStart new topic
6 Utilizatori care citesc acest topic (6 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 14th November 2019 - 12:21 PM