IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

4 Pagini V  < 1 2 3 4 >  
Reply to this topicStart new topic
> Reintoarcerea mea in Romania
Vizitator_Dedalus.
mesaj Apr 22 2010, 06:58 AM
Mesaj #61

Guests

"Daca tot vrei sa stai 3 luni incearca sa-ti faci firma si sa legi o afacere!"

Sa deschizi acum o afacere in Ro!? Doar daca iti fileaza o lampa! Vei plati impozite si contabilul cel putin 2000 EUR pe an, chiar daca nu faci absolut nimic. Te vor costa shpagile si autorizatiile inca cel putin pe atat. In trei luni nu obtii nici inregistrarea, darmite sa mai si faci ceva...

Daca vrei sa ai si angajati, toti amicii si cunoscutii, toate rudele vor dori sa se angajeze la tine pe salarii de "ceva modic, o mie -doua de eur pe luna". Sediul de va costa alta mie de eur pe luna... Daca vrei sa declari sediul social la aparatametnul parintilor de la bloc, administratorul, rpesedintele, vecinii de sus de jos din dreapta din stanga vor trebui "unsi" ca sa fie de acord. Vei plati apa in plus la asocaitie si o "taxa de uzat usa blocului" pentru ca evident la tine vin clienti si deschid usa...

Vei merge la banca sa deschizi cont cu un dosarel de acte, apoi vei plati comisiionul pe cont, apoi vei suporta nshpe mii de telefoane de la tot felul de ciduatai care vor sa te convinga sa-ti iei card de credit...

Ce sa-ti mai spun?

Primul an cu o firma aici separa clar pe cei capabili de inrolare in trupele SEAL (cu sistem nervos beton) de cei nefericiti (adica oamenii normali).

Extraveral se da numai cu reteta, dar cu o shpaga mica iei si fara.

Sa incerci sa nu te apuci de baut, daca poti.

Nu-ti face familie, nu te gandi la copii. Pregateste-ti prietena pentru crizele tale de nervi si parintii sa-ti faca de mancare.

Cu "putin" efort, in doi ani ajungi la o cifra de afaceri de cateva zecii de mii de eur pe an. Dupa ce plateste nenuamrate taxe si impozite, iti vor ramane cateva sute de eur net pe luna, luati cam la un an si jumatate dupa ce i-ai castigat.

Sa stii ca nu am scris in bashcalie- pur si simplu asha vor sta lucrurile, nu te lua dupa inchipuirile tuturor care cred ce se spune la TV sau in ziare. Aia e alta Romanie, nu e cea reala.

Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_Gelu77.
mesaj Apr 22 2010, 11:25 AM
Mesaj #62

Guests

Citeaza (Dedalus @ Apr 22 2010, 06:58 AM) *

Sa deschizi acum o afacere in Ro!? Doar daca iti fileaza o lampa! Vei plati impozite si contabilul cel putin 2000 EUR pe an, chiar daca nu faci absolut nimic. Te vor costa shpagile si autorizatiile inca cel putin pe atat. In trei luni nu obtii nici inregistrarea, darmite sa mai si faci ceva...

Daca vrei sa ai si angajati, toti amicii si cunoscutii, toate rudele vor dori sa se angajeze la tine pe salarii de "ceva modic, o mie -doua de eur pe luna". Sediul de va costa alta mie de eur pe luna... Daca vrei sa declari sediul social la aparatametnul parintilor de la bloc, administratorul, rpesedintele, vecinii de sus de jos din dreapta din stanga vor trebui "unsi" ca sa fie de acord. Vei plati apa in plus la asocaitie si o "taxa de uzat usa blocului" pentru ca evident la tine vin clienti si deschid usa...

Vei merge la banca sa deschizi cont cu un dosarel de acte, apoi vei plati comisiionul pe cont, apoi vei suporta nshpe mii de telefoane de la tot felul de ciduatai care vor sa te convinga sa-ti iei card de credit...

Ce sa-ti mai spun?

Primul an cu o firma aici separa clar pe cei capabili de inrolare in trupele SEAL (cu sistem nervos beton) de cei nefericiti (adica oamenii normali).

Extraveral se da numai cu reteta, dar cu o shpaga mica iei si fara.

Sa incerci sa nu te apuci de baut, daca poti.

Nu-ti face familie, nu te gandi la copii. Pregateste-ti prietena pentru crizele tale de nervi si parintii sa-ti faca de mancare.

Cu "putin" efort, in doi ani ajungi la o cifra de afaceri de cateva zecii de mii de eur pe an. Dupa ce plateste nenuamrate taxe si impozite, iti vor ramane cateva sute de eur net pe luna, luati cam la un an si jumatate dupa ce i-ai castigat.

Sa stii ca nu am scris in bashcalie- pur si simplu asha vor sta lucrurile, nu te lua dupa inchipuirile tuturor care cred ce se spune la TV sau in ziare. Aia e alta Romanie, nu e cea reala.

sunteti cu totii o sleahta de parveniti care ati uitat de unde ati plecat si acuma injurati patria muma!

+Quote Post
Vizitator_Roman din Seattle.
mesaj Apr 22 2010, 03:53 PM
Mesaj #63

Guests

In caz ca postingul este pe bune sfatul meu este sa ramai aici. Si eu locuiesc tot in zona Seattle, sunt putin mai in varsta ca tine dar sunt venit aici tot tanar. Mi-am terminat facultatea aici si pot sa iti spun ca ceea ce gandesti despre Romania este doar o idealizare (o imagine de vis) facuta probabil de parinti sau de prieteni care conform traditiei iarba este totdeauna mai verde pe partea cealalta a gardului. Ca experienta de viata poate este bine sa iti petreci acolo cateva luni si sa vezi cam cum merge treaba. Ai mare grija la gastile de cartier mai ales in zona Sebastian (unde am crescut de altfel), si mai ales, mai ales la tigani care s-au raspandit ca un virus peste tot in Romania. Ai grija ca sunt foarte violenti si nu au nici un Dumnezeu. In mijloacele de transport in comun ai grija sa nu iti fure portofelul din buzunar sau sa iti taie geanta. In locul tau nu as da Nord Vestul pentru nimic in lume dar bineinteles ca este decizia ta.

+Quote Post
Vizitator_Capsunaru.
mesaj Apr 22 2010, 03:58 PM
Mesaj #64

Guests

Citeaza (Dedalus @ Apr 22 2010, 06:58 AM) *

Poate vrea omul sa-si faca un PFA ca asta e simplu. De cealalta parte a baricadei, ai idee cit dureaza si cit de complicat e sa-ti faci un LTD ?
Cit despre cifra de afaceri / profit ce zici tu se aplica la o butica/taraba. La servicii socoteala e diferita.
Un alt scop al unei firme in Ro poate fi sa haleasca un imprumut Eu nerambursabil si pe urma sa dea faliment.

Citeaza (Jazz)
Home is where you are appreciated, safe, protected, creative and ... loved

Mi se pare cam feminist si/sau steril punctul asta de vedere. Lipseste "Adventure", "Fun" , "Challenge"

Daca daca copilul tau apuca sa-si faca gasca si in Ro avea ce compara. Poate exact dupa asta tinjeste deschizatorul threadului. Viata de aici e cam sterila pt multi si asta explica multitudinea de backpackers care o taie prin europa. Am avut un coleg pusti canadez get beget care dupa un an de munca a plecat sa lucreze in Spania la negru.
Din pacate dupa ce iti iei servici cam dispare fun-ul dar asta trebuie sa descopere singur.
Mai exista posibilitatea sa fie si vreo fata la mijloc .. virtuala.. sau vreo deceptie si de fapt omu vrea sa fuga de ceva.

+Quote Post
Vizitator_Gelu77.
mesaj Apr 22 2010, 04:42 PM
Mesaj #65

Guests

Citeaza (Capsunaru @ Apr 22 2010, 03:58 PM) *
Mi se pare cam feminist si/sau steril punctul asta de vedere. Lipseste "Adventure", "Fun" , "Challenge"

Daca daca copilul tau apuca sa-si faca gasca si in Ro avea ce compara. Poate exact dupa asta tinjeste deschizatorul threadului. Viata de aici e cam sterila pt multi si asta explica multitudinea de backpackers care o taie prin europa. Am avut un coleg pusti canadez get beget care dupa un an de munca a plecat sa lucreze in Spania la negru.
Din pacate dupa ce iti iei servici cam dispare fun-ul dar asta trebuie sa descopere singur.
Mai exista posibilitatea sa fie si vreo fata la mijloc .. virtuala.. sau vreo deceptie si de fapt omu vrea sa fuga de ceva.

ca bine le mai zici Capshu. exact de-asta pleaca becpecarshii in europa din cauza ca viata de aici e sterlia (apropo ce inseamna steril in acest context?smile.gif) si vezi ca nu pleaca numai prin iuropa se mai duc si pe alte continente mai bananiere smile.gif
casphule, da cu iuropenii aia care ii vezi tu becpecarshi prin Ca care e treaba cu ei? ei tot din sterilitate au plecat sau crezi c-au venit la vanat de balene pe aici? smile.gif

+Quote Post
Vizitator_gigi.marga.
mesaj Apr 22 2010, 05:28 PM
Mesaj #66

Guests

...
Un alt scop al unei firme in Ro poate fi sa haleasca un imprumut Eu nerambursabil si pe urma sa dea faliment.
...

Correct... uite un alt motiv pentru care daca vii in Romania nici sa nu te gandesti sa faci ceva serios!
Gandeste si actionaza romaneste pana la capat! Fara frica si fara rusine ca's pe cale de disparitie! Cu cat esti mai nesimtit cu atat ai mai multe sanse de REUSITA!

+Quote Post
Vizitator_Gelu77.
mesaj Apr 22 2010, 05:36 PM
Mesaj #67

Guests

Citeaza (gigi.marga @ Apr 22 2010, 05:28 PM) *
Correct... uite un alt motiv pentru care daca vii in Romania nici sa nu te gandesti sa faci ceva serios!
Gandeste si actionaza romaneste pana la capat! Fara frica si fara rusine ca's pe cale de disparitie! Cu cat esti mai nesimtit cu atat ai mai multe sanse de REUSITA!

e stai tu linistit ca acu o sa vina nenea capshu sa-ti explice care e treaba cu mita, nesimtirea tipice Vencuvarului....peste tot e la fel smile.gif acu insa tin sa cred ca se cam termina si cu imprumuturile astea EU smile.gif

+Quote Post
Vizitator_Capsunaru.
mesaj Apr 22 2010, 07:11 PM
Mesaj #68

Guests

Citeaza (Gelu77 @ Apr 22 2010, 04:42 PM) *
casphule, da cu iuropenii aia care ii vezi tu becpecarshi prin Ca care e treaba cu ei? ei tot din sterilitate au plecat sau crezi c-au venit la vanat de balene pe aici? smile.gif

pai ia incearca sa ne luminezi tu.

+Quote Post
Vizitator_Capsunaru.
mesaj Apr 22 2010, 07:14 PM
Mesaj #69

Guests

Citeaza (Gelu77 @ Apr 22 2010, 04:42 PM) *
(apropo ce inseamna steril in acest context?smile.gif) si vezi ca nu pleaca numai prin iuropa se mai duc si pe alte continente mai bananiere smile.gif

steril e cineva care da cu gura doar critica si nu spune nimic.. ca in poezia aia.. e usor a scrie versuri cind nimic nu ai a spune.

Daca o sa ai vreodata vreun argument o sa-ti raspund..

+Quote Post
Vizitator_jazz.
mesaj Apr 22 2010, 07:50 PM
Mesaj #70

Guests

@Capsunaru, textul italic era o definitie a termenului acasa asa cum il intelege, culmea, o feminista si fara a fi adepta feminismului cuvintele sterile de care spui au avut un ecou placut pt mine pt ca asa gandesc si eu. Acasa e acolo unde ma simt bine, acolo unde-i am pe cei dragi, indiferent unde e locul asta pe glob. Ca o paranteza si fara sa vreau sa te vexez, destul de superficial punctul tau de vedere. Zilele trecute am pus un link spre un articol fain, pe un topic napadit de buruieni, articol despre o femeia care ti se pare sterila si ...spectatoare. Google ''Nawal El Saadawi''.

Pentru termenul ''acasa'' fun-ul ar trebui sa fie inclus implicit de vreme ce e locul in care ma simt cel mai bine, nu? Iar aventura nu prea are de-a face cu definitia pe care o am eu in minte smile.gif asta nu exclude felul noastru de a fi

Canada are plusurile si minusurile ei, le-am mai discutat de cateva ori pe forumul asta si pt mine viata aici este departe de a fi plictisitoare. Nu tanjesc dupa Romania, imi lipsesc parintii mei si toti cei dragi care sunt acolo. La vara merg sa-i vad daca-mi permite vulcanul. smile.gif

Cat depre cum se simt copiii nostri aici, nu te contrazic. Baiatul tau are termen de comparatie si a si ales din cate spui, copilul meu nu are ce compara (Ro vs Ca) insa e un copil fericit si pt mine asta e cel mai important. smile.gif

o seara faina sa ai

+Quote Post
Vizitator_Cristi.
mesaj Apr 22 2010, 10:49 PM
Mesaj #71

Guests

Sunt in statele unite de 3 ani, si tin legatura cu fostii colegi de facultate. Am inceput de jos in SUA insa in 3 ani am realizat cat n-au realizat toti colegii mei la un loc. Daca iti doresti satisfactie financiara SUA este locul potrivit, un job decent nu-ti faci griji cat costa benzina sau ca nu-ti ajung banii de mancare.

Iti recomand sa vizitezi romania, sa incerci pe propria piele si sa iti tragi singur concluziile, fiecare vede lucrurile in alt fel si are alte asteptari de la viata. Stiu romani care s-au intors acasa pentru ca le era dor de casa si acum regreta amarnic faptul ca au plecat, sau altii care sunt de 8-10 ani in SUA si n-au nimic nici aici, nici acasa, si le pare rau ca n-au ramas in tara sa-si formeze acolo un viitor.

E un subiect mult prea complex ca sa existe un raspuns universal valabil, cert e ca in romania nu vei fi niciodata apreciat pentru ceea ce faci sau pentru ceea ce ai studiat. Si eu am avut bursa pe Business Management in Cehia, am terminat informatica economica in romania insa prefer sa incerc sa-mi fac un viitor in USA, pana cand imi ies actele definitive sunt chelner dar n-am nici un fel de probleme financiare, ba chiar trimit bani acasa si ma descurc bine, plec de 2 ori pe an in vacanta si am si niste bani pusi deoparte. Fosti colegi de facultate lucreaza in banci, directori de marketing, o colega e PR, altii au ajuns vanzatori in magazin insa din 10-15 colegi cu cat mai tin legatura doar "directorul de marketing" a ajuns in vacanta pe litoralul romanesc cu ocazia unei intalniri platite de firma la care lucreaza, in rest cam toti muncesti pentru a-si asigura traiul de zi cu zi.

Eu zic sa profiti de ocazie si sa ramai in SUA, cu o facultate terminata in SUA poti atinge lejer un salariu de 50-60k/an ceea ce iti ofera un nivel de trai mult superior fata de un salar de 800 euro in romania. Dar daca iti lipseste romania chiar atat de tare merita sa-ti incerci norocul si acolo, niciodata nu sti de unde sare pestele cel mare, dar pastreaza-ti deschisa calea de intoarcere in SUA.

+Quote Post
Vizitator_Goe.
mesaj Apr 22 2010, 11:04 PM
Mesaj #72

Guests

Citeaza (Cristi @ Apr 22 2010, 10:49 PM) *
Sunt in statele unite de 3 ani, si tin legatura cu fostii colegi de facultate. Am inceput de jos in SUA insa in 3 ani am realizat cat n-au realizat toti colegii mei la un loc. Daca iti doresti satisfactie financiara SUA este locul potrivit, un job decent nu-ti faci griji cat costa benzina sau ca nu-ti ajung banii de mancare.

Iti recomand sa vizitezi romania, sa incerci pe propria piele si sa iti tragi singur concluziile, fiecare vede lucrurile in alt fel si are alte asteptari de la viata. Stiu romani care s-au intors acasa pentru ca le era dor de casa si acum regreta amarnic faptul ca au plecat, sau altii care sunt de 8-10 ani in SUA si n-au nimic nici aici, nici acasa, si le pare rau ca n-au ramas in tara sa-si formeze acolo un viitor.

E un subiect mult prea complex ca sa existe un raspuns universal valabil, cert e ca in romania nu vei fi niciodata apreciat pentru ceea ce faci sau pentru ceea ce ai studiat. Si eu am avut bursa pe Business Management in Cehia, am terminat informatica economica in romania insa prefer sa incerc sa-mi fac un viitor in USA, pana cand imi ies actele definitive sunt chelner dar n-am nici un fel de probleme financiare, ba chiar trimit bani acasa si ma descurc bine, plec de 2 ori pe an in vacanta si am si niste bani pusi deoparte. Fosti colegi de facultate lucreaza in banci, directori de marketing, o colega e PR, altii au ajuns vanzatori in magazin insa din 10-15 colegi cu cat mai tin legatura doar "directorul de marketing" a ajuns in vacanta pe litoralul romanesc cu ocazia unei intalniri platite de firma la care lucreaza, in rest cam toti muncesti pentru a-si asigura traiul de zi cu zi.

Eu zic sa profiti de ocazie si sa ramai in SUA, cu o facultate terminata in SUA poti atinge lejer un salariu de 50-60k/an ceea ce iti ofera un nivel de trai mult superior fata de un salar de 800 euro in romania. Dar daca iti lipseste romania chiar atat de tare merita sa-ti incerci norocul si acolo, niciodata nu sti de unde sare pestele cel mare, dar pastreaza-ti deschisa calea de intoarcere in SUA.

Totul se rezuma la bani si salariu?
Cati prieteni ai acolo?Dar ma refer la prieteni adevarati nu colegi si cunostiinte.Si cati dintre ei sunt bastinasi?
Daca dispari maine cati vecini crezi ca baga de seama?
Cand a fost ultima data cand ai avut un chef pe cinste,ceva memorabil?
Iti place sa servesti oameni la masa in loc sa-ti faci meseria ta?

+Quote Post
Vizitator_Cristi.
mesaj Apr 23 2010, 12:24 AM
Mesaj #73

Guests

Nu totul se rezuma la bani si salariu, insa nivelul de trai se masoara in ce iti permiti sa faci.

O sa-ti zic cati prieteni am avut in romania, multi, foarte multi, am avut prieteni cu care am stat 8 ani de zile zi de zi, coleg de liceu, apoi tot el mi-a fost coleg de facultate si de camera de camin, partener de afaceri (aveam o firma impreuna), mai mai sa plangem cu lacrimi cand am plecat din tara - 2 saptamani mai tarziu m-a anuntat ca s-a gandit mai bine si nu mai vrea afacere impreuna o sa faca doar el (desi afacerea era online, puteam lucra amandoi la ea)

Aici am am prieteni americani care s-au trezit la 2 noapte si-au venit dupa mine 30-40 de mile pentru ca mi se stricase masina, am tras si chefuri memorabile (nu cu americani, cu tineri din toate colturile lumii), iar uneori prefer o vacanta in Las Vegas decat sa beau ca porcu si sa dansez pe mese. Da si aici sunt dezavantaje, nu e totul roz, insa nu e dracul chiar atat de negru pe cat sugerezi prin acele intrebari retorice.

Munca nu omoara pe nimeni, si spre deosebire de mentalitatea romanului, un chelner nu e vazut ca sclav/servitor majoritatea americanilor au respect pentru cei ce le ofera servicii. Da, sunt mai respectat ca si chelner in sua decat am fost ca administrator de sala de internet in romania, sunt apreciat de colegii de munca si de clienti pentru ca imi fac bine treaba, si chiar daca e o munca pe care romanii o considera de jos americanii gandesc cu totul altfel. Da, e frustrant uneori sa ai diplomele in buzunar si sa le faci pe plac la toti prostii insa stiu ca ma pot ridica si pot ajunge departe. Putini au avut norocul sa ajunga in sua direct pe functii importante, majoritatea au inceput de jos. La fel de frustrant este sa termini o facultate, un master si sa intri la doctorat si sa lucrezi vanzator la domo, caserita la banca sau secretara pentru un libidinos arogant.

Acum hai sa revenim la sfaturile pentru colegu care se gandeste sa revina in romania, ca altfel intram intr-un subiect mult prea complex in care nu vom avea un numitor comun pentru ca fiecare aspect difera de la persoana la persoana.

+Quote Post
Vizitator_fefe.
mesaj Apr 23 2010, 09:05 AM
Mesaj #74

Guests

Tot citesc despre ce de prieteni au oamenii in Romania... si ce singur esti pe meleaguri straine.
Eu zic sa va analizati mai bine. Daca porcaiala la crashma la o bere e prietenie, sigur aveti multi prieteni.
Uitati-va cati oamani in jurul dumneavoastra ar face ceva dezinteresat pentru voi... Cam putini?!
In Romania este mai greu sa ai prieteni decat intr-o tara din vest, fie si cu toate diferentele culturale si suspiciunile pe care le trezesc acestea. Oamenii , in Romania, se uita unii la altii cu multa suspiciune, sunt turbati in fuga pentru bani, nicio relatie nu se stabileste decat din interes.
Doar la persoane din vest am auzit acel "hai sa fim prieteni!" iar eu cu suspiciunea romaneasca caracteristica am spus,"Bine, dar abia ne cunoastem" iar persoana respectiva mi-a explicat: 'pari un om interesant si de calitate, suntem oameni cu responsabilitati si ocupati, de ce trebuie sa pierdem timpul'

+Quote Post
Vizitator_globetrotter.
mesaj Apr 23 2010, 10:13 AM
Mesaj #75

Guests

Un sfat prietenesc : stai in SUA sau daca vrei sa schimbi ceva Europa de Vest este ok, dar uita de Romania.

Anul trecut am mai postat de citeva ori pe un topic asemenator cu acesta iar acum revin pentru ca in momentul de fata experimentez pe propria piele reintoarcerea in Romania, in Bucuresti, si iti spun sincer ca abia astept sa ajung din nou in Canada.

Am un salariu ok pentru Romania si un job de asemenea ok dar dupa cum a scris cineva inaintea mea ca sa am aceleasi conditii ca si in Sua sau Canada trebuie sa platesti mult mai mult. Doar un ex. sa ai abonament la o sala de sport cu gym, sali de squash etc. te costa mai mult de 1500 euro/an.

Plus dezordinea, haosul etc.

Dar cum zice Capsunarul este usor si ieftin sa ai cite o "pisicuta" si lucrul acesta este singurul in afara de familie care sa te tina in Ro.

Cit despre prietenii cu timpul fiecare isi vede de viata lui asa ca si relatiile se mai racesc si daca lucrezi pe un salariu bun in Buc la privat nu prea ai timp de terase si distractiii.

My advice : stai acolo si vino in vacanta in Ro daca vrei, dar sa te muti aici you should be out of your minds.

+Quote Post
Vizitator_Gelu77.
mesaj Apr 24 2010, 09:56 PM
Mesaj #76

Guests

Citeaza (Capsunaru @ Apr 22 2010, 07:14 PM) *
steril e cineva care da cu gura doar critica si nu spune nimic.. ca in poezia aia.. e usor a scrie versuri cind nimic nu ai a spune.

Daca o sa ai vreodata vreun argument o sa-ti raspund..

Caphsule, termina cu prostiile ca doar stii ca la tine nu merge cu argumente smile.gif nu ti-ai dat seama ca le stii pe toate deja. mai ai putin si-l ajungi pe moto.

+Quote Post
Vizitator_MIHAIC.
mesaj Apr 29 2010, 08:08 AM
Mesaj #77

Guests

Citeaza (Roman din Seattle @ Apr 22 2010, 03:53 PM) *
In caz ca postingul este pe bune sfatul meu este sa ramai aici. Si eu locuiesc tot in zona Seattle, sunt putin mai in varsta ca tine dar sunt venit aici tot tanar. Mi-am terminat facultatea aici si pot sa iti spun ca ceea ce gandesti despre Romania este doar o idealizare (o imagine de vis) facuta probabil de parinti sau de prieteni care conform traditiei iarba este totdeauna mai verde pe partea cealalta a gardului. Ca experienta de viata poate este bine sa iti petreci acolo cateva luni si sa vezi cam cum merge treaba. Ai mare grija la gastile de cartier mai ales in zona Sebastian (unde am crescut de altfel), si mai ales, mai ales la tigani care s-au raspandit ca un virus peste tot in Romania. Ai grija ca sunt foarte violenti si nu au nici un Dumnezeu. In mijloacele de transport in comun ai grija sa nu iti fure portofelul din buzunar sau sa iti taie geanta. In locul tau nu as da Nord Vestul pentru nimic in lume dar bineinteles ca este decizia ta.

Ma scuzati ca nu am mai scris de ceva zile, dar am un set de examene saptamanile acestea si nu prea mai am timp de internet( Abia apuc sa mai citesc ceva despre sport si 1-2stiri pe zi)
Pentru Romanul din Seattle, ma bucur ca iti place aici, este un loc foarte frumos si poate ca este si ceva mai linistit decat o majoritate a mediului urban din alte locatii.

Iar pentru restu lumii,vad ca aproape toata lumea spune sa nu ma stabilesc in Romania pentru ca nu este o solutie viabila, iar eu as avea de pierdut mult mai mult decat de castigat.
O sa iau in considerare toate cele scrise, iar in cele 3luni pe care le voi petrece in Romania o sa ma gandesc serios la ce voi face, iar daca nu vad un plan de atac care pare realizabil, probabil ca voi incerca sa obtin ceva slujba in Europa de vest sau Sua, si sa vin numai in vacanta in Ro.

1Lucru este cert, daca nu se poate sa duc o viata cat de cat OK cu studiile din America, atunci voi incerca sa vin in vizita cat mai des smile.gif

P.S: Este deja enervanta problema cu loginul

+Quote Post
Vizitator_alex.
mesaj May 15 2010, 09:32 AM
Mesaj #78

Guests

stai acolo. sa nu faci greseala sa te intorci in RO. o sa-ti para rau cat vei trai, si tie si familiei tale.

muta-te undeva gen NJ/NY sau cali, fa-ti o specializare de cateva luni pe ceva gen calculatoare / design / marketing / vanzari, foloseste-te de un job part-time sau freelance pentru a sta pe un internship vreun an sau 2, apoi poti sa incepi sa cauti ceva pe la vreo firma mare.

good luck!

+Quote Post
Vizitator_Alex.
mesaj May 15 2010, 08:46 PM
Mesaj #79

Guests

Eu am stat 2 ani in New York si am fugit cat am putut de acolo dupa ce m-am lamurit cu unele lucruri. Nu-i inteleg pe cei care vor sa stea in America cu orice pret.
In Bucuresti m-am angajat la o multinationala (tot americani) m-am casatorit si mi-am cumparat apartament nou, o garsoniera plasata ultracentral pe care o inchiriez si imi fac cel putin un concediu in strainatate pe an (de regula 2-3). Asta in Romania unde castig in jur de 1000 E. Nici macar Bucurestean nu sunt ci din provincie.

Lucrez in IT dar am terminat o facultate cu profil uman. Asadar sfatul meu e sa vii aici ca se poate indiferent ce spun unii sau altii. Fiecare e cu sansa lui si fericirea nu inseamna a fi neaparat in America de unde sa te admire rudele care habar nu au ce e pe acolo. Mie mi-a placut mai mult Europa si acum ma bucur de ea cat pot.

Cineva te sfatuia sa incerci cu cadastrul. Asa cred si eu. E o meserie unde se castiga bine, am o verisoara in domeniu sii ii merge fantastic.

P.S.

Sfatuitorii gen "daca nu ai ce face vino in Romania" reprezinta o categorie pe care o cunosc foarte bine si despre care pot spune ca nu trebuie luata in serios. Nu intru in detalii insa nivelul lor e unul precar. Sunt indivizi pentru care familia, prietenii, istoria, traditia si ambitia de a reusi acasa nu inseamna prea mult. Oricat de amarati, romanii nu-si recunosc esecul ci pozeaza mereu in altceva. Pentru a se convinge pe ei insisi ca au facut o alegere buna emigrantii spun tuturor ca a emigra e cea mai buna solutie. Trebui sa-i intelegem, e parte a mentalitatii lor.

+Quote Post
Vizitator_ex-bucurestean.
mesaj May 16 2010, 10:09 AM
Mesaj #80

Guests

Citeaza (Alex @ May 15 2010, 08:46 PM) *
In Bucuresti m-am angajat la o multinationala (tot americani) m-am casatorit si mi-am cumparat apartament nou, o garsoniera plasata ultracentral pe care o inchiriez si imi fac cel putin un concediu in strainatate pe an (de regula 2-3). Asta in Romania unde castig in jur de 1000 E. Nici macar Bucurestean nu sunt ci din provincie.
Felicitari, dar cam multe necunoscute. N-ai zis:
1. cum ti-ai cumparat apartamentul si garsoniera, cash sau credit? Din salariu de 1000Eu cam greu cu credite si 2-3 concedii in strainatate pe an.
2. cat castiga sotia? Poate ea vine cu purcoiul de bani in casa, ca la mia ta cam greu cu distractiile smile.gif
Cand am plecat din Ro - din Bucuresti - castigam in total, net, vreo 1600Eu si crede-ma ca, avand apartament achitat, nu ne lafaiam.

+Quote Post
Vizitator_s.
mesaj May 16 2010, 03:02 PM
Mesaj #81

Guests

Deci eu nu inteleg ceva..

Multi cer parerea celor din Romania..cum ca vor sa se intoarca inapoi. Intrebarea mea e ...de ce toti cei de aici le zic sa nu se gandeasca la intoarcere? pentru ca totul e f 'negru'aici...de ce zic asa?? ei de ce se complac si raman in tara asta asa complicata?...si de ce nu pleaca toti dincolo? sau...pe fiecare ii leaga ceva in tara??

+Quote Post
Vizitator_din_Canada_ajuns_la_LA.
mesaj May 25 2010, 02:41 PM
Mesaj #82

Guests

Citeaza (amorezu @ Apr 16 2010, 06:44 PM) *
Cineva a spus ca imi rezult cu cetatenia. Am aplicat deja (super scumpa aplicatia...cateva sute de dolari), si astept sa imi dea raspunsul pentru ca cei de la INS(immigration and naturalization services) se misca super incet.

iata dovada ca acest topic e o facatura. daca dupa 8 ani de US 700$ ti se pare super scump in conditiile in care sunt oameni care platesc mii de dolari pentru casatorii de convenienta si nu stii ca INS nu se mai cheama INS ci se cheama CIS nu cred ca mai trebuie adaugat ceva
sfatul meu : da, intoarce-te in romania, iti meriti soarta

+Quote Post
mesaj May 25 2010, 02:46 PM
Mesaj #83

Guests

Citeaza (Teo @ Apr 17 2010, 01:28 PM) *
La fel si cu Romania: e bolnava - in starea in care e nu-ti poate oferi mare lucru -, dar ti-a fost sortita, invatand primele cuvinte in frumosa-i limba, si acum are nevoie de tine...

clar, e scris in stele si in zodiac

+Quote Post
mesaj May 25 2010, 03:06 PM
Mesaj #84

Guests

se vede ca ai gandire de broker de succesuri, capshu. cu teoria stai bine, oare si cu practica ?

+Quote Post
mesaj May 25 2010, 03:08 PM
Mesaj #85

Guests

Citeaza (Cristi @ Apr 23 2010, 12:24 AM) *
Nu totul se rezuma la bani si salariu, insa nivelul de trai se masoara in ce iti permiti sa faci.

O sa-ti zic cati prieteni am avut in romania, multi, foarte multi, am avut prieteni cu care am stat 8 ani de zile zi de zi, coleg de liceu, apoi tot el mi-a fost coleg de facultate si de camera de camin, partener de afaceri (aveam o firma impreuna), mai mai sa plangem cu lacrimi cand am plecat din tara - 2 saptamani mai tarziu m-a anuntat ca s-a gandit mai bine si nu mai vrea afacere impreuna o sa faca doar el (desi afacerea era online, puteam lucra amandoi la ea)

Aici am am prieteni americani care s-au trezit la 2 noapte si-au venit dupa mine 30-40 de mile pentru ca mi se stricase masina, am tras si chefuri memorabile (nu cu americani, cu tineri din toate colturile lumii), iar uneori prefer o vacanta in Las Vegas decat sa beau ca porcu si sa dansez pe mese. Da si aici sunt dezavantaje, nu e totul roz, insa nu e dracul chiar atat de negru pe cat sugerezi prin acele intrebari retorice.

Munca nu omoara pe nimeni, si spre deosebire de mentalitatea romanului, un chelner nu e vazut ca sclav/servitor majoritatea americanilor au respect pentru cei ce le ofera servicii. Da, sunt mai respectat ca si chelner in sua decat am fost ca administrator de sala de internet in romania, sunt apreciat de colegii de munca si de clienti pentru ca imi fac bine treaba, si chiar daca e o munca pe care romanii o considera de jos americanii gandesc cu totul altfel. Da, e frustrant uneori sa ai diplomele in buzunar si sa le faci pe plac la toti prostii insa stiu ca ma pot ridica si pot ajunge departe. Putini au avut norocul sa ajunga in sua direct pe functii importante, majoritatea au inceput de jos. La fel de frustrant este sa termini o facultate, un master si sa intri la doctorat si sa lucrezi vanzator la domo, caserita la banca sau secretara pentru un libidinos arogant.

Acum hai sa revenim la sfaturile pentru colegu care se gandeste sa revina in romania, ca altfel intram intr-un subiect mult prea complex in care nu vom avea un numitor comun pentru ca fiecare aspect difera de la persoana la persoana.

nu te pune cu goitza ca el are lumea lui ... care se invarte doar in jurul bodegilor pline de fum si a meciurilor de fotbal, asa ca nu ma mira ca nici un vecin nu i-ar duce lipsa daca ar disparea maine

+Quote Post
mesaj May 25 2010, 03:14 PM
Mesaj #86

Guests

Citeaza (s @ May 16 2010, 03:02 PM) *
Deci eu nu inteleg ceva..

Multi cer parerea celor din Romania..cum ca vor sa se intoarca inapoi. Intrebarea mea e ...de ce toti cei de aici le zic sa nu se gandeasca la intoarcere? pentru ca totul e f 'negru'aici...de ce zic asa?? ei de ce se complac si raman in tara asta asa complicata?...si de ce nu pleaca toti dincolo? sau...pe fiecare ii leaga ceva in tara??

stii tu ca toti din romania care spun ca e negru acolo nu vor sa plece si nu pot sau ca nu sunt in plin proces de carabanire de acolo ?

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj May 26 2010, 10:29 AM
Mesaj #87

Guests

Merita sa pleci daca esti medic, programator, inginer si esti foarte bine platit.
Daca nu stii sa faci nimic si speri sa te angajezi la pizerie mai bine stai aici altfel viata ta va deveni un cosmar. Cat despre reintoarcerea in Romania...se stie cum e viata aici si care sunt posibilitatile.

+Quote Post
Vizitator_angi.
mesaj May 26 2010, 11:46 AM
Mesaj #88

Guests

Inainte sa ii asculti pe toti cei care se vaieta, tipic romanesc, ca aici nu se poate trai si este the worst place to live..bla bla...intereseaza-te mai insistent.
Si eu impreuna cu familia mea ne-am intors in Rom. acum 2 ani dupa 11ani de trait in America. Toata lumea ne asigura ca ne lipseste o doaga dar noi suntem foarte multumiti de decizia luata. Intr-adevar nu lucram in domeniile in care avem studiile facute, nici unul din familie, dar in schimb am inceput o afacere proprie in plina criza si vreau sa spun ca merge mai bine decat ne facuseram noi socotelile.
Cu toata inima te incurajez sa vi si sa iti spui punctul de vedere. Nu putem sa ne asteptam sa fie mai bine in aceasta tara daca noi, cei care am fost si in tari mai dezvoltate ,nu ne intoarcem si sa punem in aplicare ceea ce am vazut acolo ca face ca lucrurile sa mearga bine.
Iti doresc succes si have a nice flight on your way back home.smile.gif

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj May 28 2010, 04:04 AM
Mesaj #89

Guests

Citeaza (ex-bucurestean @ May 16 2010, 10:09 AM) *
Felicitari, dar cam multe necunoscute. N-ai zis:
1. cum ti-ai cumparat apartamentul si garsoniera, cash sau credit? Din salariu de 1000Eu cam greu cu credite si 2-3 concedii in strainatate pe an.
2. cat castiga sotia? Poate ea vine cu purcoiul de bani in casa, ca la mia ta cam greu cu distractiile smile.gif
Cand am plecat din Ro - din Bucuresti - castigam in total, net, vreo 1600Eu si crede-ma ca, avand apartament achitat, nu ne lafaiam.

E destul de evident. A venit cu ceva bani si a profitat de preturile bune din Buc

+Quote Post
Bioshock
mesaj May 30 2010, 08:49 PM
Mesaj #90

Membru
**

Grup: Membri
Postari: 71
Inscris: 8-March 10
Utilizatorul numarul: 18 991

Am citit printre randuri dar ce iti pot spune este sa nu te intorci,criza in Romania care criza?e ceea ce ne fac acesti nenoriciti pe care unii i-au votat ca acum sa ia din salarii si pensii,asta nu e criza asta e bataue de joc

+Quote Post

4 Pagini V  < 1 2 3 4 >
Reply to this topicStart new topic
6 Utilizatori care citesc acest topic (6 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 20th October 2019 - 07:33 PM