IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

3 Pagini V   1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
> Cat de potrivita ar fi o revolta sociala in Romania?, Daca in primavara am iesi 2 milioane de oameni in strada?
Vizitator_Lucian.
mesaj Jan 19 2009, 10:12 PM
Mesaj #1

Guests

Sa zicem ca ne saturam de ei si de toate... undeva in primavara, am iesi in strada in Bucuresti... Timisoara, Cluj...e tc. Prima data studentii, apoi muncitorii si tot asa, am distruge cateva proprietati am sparge ceva vitrine poate si niste masini... am reusi sa schimbam ceva?
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_Ionescu Latul.
mesaj Jan 20 2009, 08:15 AM
Mesaj #2

Guests

Citeaza (Lucian @ Jan 19 2009, 10:12 PM) *
Sa zicem ca ne saturam de ei si de toate... undeva in primavara, am iesi in strada in Bucuresti... Timisoara, Cluj...e tc. Prima data studentii, apoi muncitorii si tot asa, am distruge cateva proprietati am sparge ceva vitrine poate si niste masini... am reusi sa schimbam ceva?

Sa zicem ca e o idee proasta si ca nu de asta e nevoie acum. Sa zicem ca ar arunca Romania cu 15 ani in urma.
Si pana la urma care e rezultatul dorit? Cu siguranta ar avea de suferit tot oameni ca noi de pe urma unei asemenea revolte. Nu ca ar trebui cineva anume sa sufere, dar... sunt cai mai bune si mai corecte de a-ti arata nemultumirea fata de ceva...

+Quote Post
Vizitator_iul.
mesaj Jan 20 2009, 08:18 AM
Mesaj #3

Guests

Niciodata nu am inteles de ce in timpul protestelor impotriva guvernelor se incendiaza bunuri si proprietati particulare. Pot sa inteleg de ce se bat cu politia, aceasta reprezentand aparatul de stat. Pentru cine are chef de proteste violente, eu propun un teren viran de la marginea orasului, unde protestatarii sa o dea parte in parte cu jandarmii ! Eventual sa se transmita live la TV. Dar macho din astia de 2 bani care sparg vitrine, terorizeaza babele din cartier si arunca cu pietre de la distanta in jandarmi, astia sunt patetici...

+Quote Post
Vizitator_Petre.
mesaj Jan 20 2009, 08:19 AM
Mesaj #4

Guests

Nu, ca dupa ce facem balciul si doamne fereste mai moare si cineva, o luam de la capat cu ,,reforma''. Hotii tot raman, la fel si clasa politica si fripturistii si nesimtitii, oportunistii, lasii, demagogii, adica poporul asta care desi imi vine sa plang, este unul afectat pana in maduva. Noi suntem de vina! Sa facem revolta impotriva noastra? Am fi in stare! Eu zic sa ne impartim in doua tabere si sa ne injuram unii pe altii!

+Quote Post
Vizitator_Lucian.
mesaj Jan 20 2009, 10:52 AM
Mesaj #5

Guests

Pentru Eufrosin si alti "amici": nu sunt eu asta!

In alta ordine de idei: da, am reusi. O gramada de investitori si-ar lua catrafusele si banii si ar pleca in alte zari albastre, ratingul de tara ar ajunge la nivelul Ugandei si ne-am intoarce la nivelul epocii de aur a mineriadelor din '90. Poate am reusi sa obtinem si o excludere din UE, pentru ca nimeni nu are nevoie de anarhie si instabilitate politica in Uniune.

+Quote Post
Vizitator_zoly.
mesaj Jan 20 2009, 11:49 AM
Mesaj #6

Guests

Auzi mah Lucian...cine esti sau cine te-a platit sa arunci astfel de intrebari retorice...? Nu cumva baietii de la "The Guardian" care mai ieri spuneau ca e iminenta o astfel de miscare in Romania ???

+Quote Post
Vizitator_Micu' Observator.
mesaj Jan 20 2009, 12:11 PM
Mesaj #7

Guests

Citeaza (zoly @ Jan 20 2009, 11:49 AM) *
Auzi mah Lucian...cine esti sau cine te-a platit sa arunci astfel de intrebari retorice...? Nu cumva baietii de la "The Guardian" care mai ieri spuneau ca e iminenta o astfel de miscare in Romania ???

Aha....Si asta nu e nimic.Stai sa vezi ce o sa faca multimea platita. ,,Mad Max. I , II, III , etc."

+Quote Post
Vizitator_ghgjg.
mesaj Jan 20 2009, 01:44 PM
Mesaj #8

Guests

Citeaza (zoly @ Jan 20 2009, 11:49 AM) *
Nu cumva baietii de la "The Guardian" care mai ieri spuneau ca e iminenta o astfel de miscare in Romania ???

In Romania si inca in vreo 200 de tari si armata isi va face datoria si va aduce linistea pe Pamant tongue.gif tongue.gif

+Quote Post
Vizitator_Vlad.
mesaj Jan 20 2009, 02:11 PM
Mesaj #9

Guests

Poate ca ar fi benefica intr-o oarecare masura. Stiu ca veti avea destule argumente democratice si pline de iz moral si intelepciune, insa ceea ce se intampla in tara asta nu mai are de-a face nici cu democratia, nici cu moralitatea, cat despre intelepciune.....i-as zice mai degraba smecherie si abuz. Ar fi extrem de benefica intr-o zi in care ar avea loc o sesiune extraordinara a camerelor reunite ale "democraticului" parlament si sa le dam foc, fara sa ii omoram, Doamne fereste, ca n'om fi salbatici, dar mi-as dori sa ii speriem, sa vada ca nu sunt singuri, ca nu fac chiar orice. Voi nu vedeti oameni buni ca sunt intr-o permanenta imunitate care se adapteaza vremilor, precum este imunitatea gandacilor la vechile otravuri? Noi tzipam, ziarele tzipa la comanda, tv la fel......la ce bun sa tacem? Si care ar fi "alte metode" asa cum cineva de pe forum a scris? Sa cerem ajutorul forurilor internationale? Cele care inchid ochii de fiecare data cand sunt inclusi rusi sau evrei-americani? Ma indoiesc. Poate ca nu am rezolva mare lucru, dar cred ca vorbesc in numele multora cand spun ca dupa revolta de la palat fiecare si-ar plati polite personale - vezi politistii corupti, grasii din jeepuri acre incalca orice urma de circulatie, "tuciurii minoritari, amarati si defavorizati, ca sa nu mai spun imputiti, spurcati, reprezentanti de seama a ceea ce inseamna ultima treapta (sau prima, depinde cum privesti) a umanitatii, pedofilii si violatorii si va las sa adaugati daca simtiti nevoia. Sunteti demni si maturi dar atat de departe de ceea ce se intampla. Sunt sigur ca ati putea fi cronicarii unei astfel de revolte, fara sa calcati in mijlocul ei. Cineva a mai scris aici ca ar trebui sa ne impartim in doua tabere si sa ne batem intre noi!? "Intre noi" cine, cine suntem noi? Nu va cunosc dar cred ca am lupta in aceeasi tabara impotriva lor (daca exista anumiti "noi", cu siguranta ar trebui sa existe si niste "ei, corect?).

+Quote Post
Vizitator_eu.
mesaj Jan 20 2009, 02:41 PM
Mesaj #10

Guests

Citeaza (Vlad @ Jan 20 2009, 02:11 PM) *
Poate ca ar fi benefica intr-o oarecare masura. Stiu ca veti avea destule argumente democratice si pline de iz moral si intelepciune, insa ceea ce se intampla in tara asta nu mai are de-a face nici cu democratia, nici cu moralitatea, cat despre intelepciune.....i-as zice mai degraba smecherie si abuz. Ar fi extrem de benefica intr-o zi in care ar avea loc o sesiune extraordinara a camerelor reunite ale "democraticului" parlament si sa le dam foc, fara sa ii omoram, Doamne fereste, ca n'om fi salbatici, dar mi-as dori sa ii speriem, sa vada ca nu sunt singuri, ca nu fac chiar orice. Voi nu vedeti oameni buni ca sunt intr-o permanenta imunitate care se adapteaza vremilor, precum este imunitatea gandacilor la vechile otravuri? Noi tzipam, ziarele tzipa la comanda, tv la fel......la ce bun sa tacem? Si care ar fi "alte metode" asa cum cineva de pe forum a scris? Sa cerem ajutorul forurilor internationale? Cele care inchid ochii de fiecare data cand sunt inclusi rusi sau evrei-americani? Ma indoiesc. Poate ca nu am rezolva mare lucru, dar cred ca vorbesc in numele multora cand spun ca dupa revolta de la palat fiecare si-ar plati polite personale - vezi politistii corupti, grasii din jeepuri acre incalca orice urma de circulatie, "tuciurii minoritari, amarati si defavorizati, ca sa nu mai spun imputiti, spurcati, reprezentanti de seama a ceea ce inseamna ultima treapta (sau prima, depinde cum privesti) a umanitatii, pedofilii si violatorii si va las sa adaugati daca simtiti nevoia. Sunteti demni si maturi dar atat de departe de ceea ce se intampla. Sunt sigur ca ati putea fi cronicarii unei astfel de revolte, fara sa calcati in mijlocul ei. Cineva a mai scris aici ca ar trebui sa ne impartim in doua tabere si sa ne batem intre noi!? "Intre noi" cine, cine suntem noi? Nu va cunosc dar cred ca am lupta in aceeasi tabara impotriva lor (daca exista anumiti "noi", cu siguranta ar trebui sa existe si niste "ei, corect?).

Unde esti tu Tepes Doamne?

+Quote Post
Vizitator_Cu sigurantza, nu tu.
mesaj Jan 20 2009, 03:36 PM
Mesaj #11

Guests

Intreab-o pe mama ta pe unde e Tzepes, simpatic mic si cacacios.

+Quote Post
Vizitator_mircea.
mesaj Jan 20 2009, 03:52 PM
Mesaj #12

Guests

cateva lucruri pt. care ar merita facuta o revolutie (revolta , lovitura de stat , anarhie , razboi civil) :

1. taxa auto
2. stocarea convorbirilor telefonice + email + restu.
3. pasapoarte cu cip.

Evident prima data ar trebui facute proteste pasnice de amploare si daca nu merge asa atunci violente.....depinde cat de mult crede poporul roman in cele de mai sus .
Violenta e un lucru rau dar trebuie folosita ca ultima optiune.

Dece anarhie si violenta ? pt ca nici unul din partidele din parlament nu merita votat . Din cauza lipsei de optiuni: in `89 aveam o singura optiune de vot PCR ....si s`a facut revolutie.

mai multe pe :
muietariceanu.wordpress.com
freejustice.wordpress.com

+Quote Post
Vizitator_mircea.
mesaj Jan 20 2009, 03:54 PM
Mesaj #13

Guests

Citeaza (ghgjg @ Jan 20 2009, 01:44 PM) *
In Romania si inca in vreo 200 de tari si armata isi va face datoria si va aduce linistea pe Pamant tongue.gif tongue.gif

da si in `89 aveam armata

+Quote Post
Vizitator_Capsunaru.
mesaj Jan 20 2009, 04:06 PM
Mesaj #14

Guests

Nu cred ca ar fi o idee buna.
Initiatorii vor fi numiti teroristi si de aici restul. In lumea in care traim definitiile se dau in functie de interesele politicienilor.

+Quote Post
Vizitator_ghgjg.
mesaj Jan 20 2009, 04:45 PM
Mesaj #15

Guests

Citeaza (mircea @ Jan 20 2009, 03:54 PM) *
da si in `89 aveam armata

sper ca intelegi diferenta, acum e democratie.

+Quote Post
Vizitator_dorinteodor.
mesaj Jan 20 2009, 05:19 PM
Mesaj #16

Guests

daca se va intimpla asta atunci "revolta" va fi facuta de cei care au votat cu iresponsabilitate si care se vor simti frustrati ca au fost pacaliti desi era la mintea cocosului ca vor fi pacaliti..... cind tariceanu a refuzat sa mareasca salariile profesorilor iar populistii aflati acum la putere au zis ca ei le maresc, cum au votat oamenii? asa ca, dupa fapta si rasplata..... sper ca politia sa-si faca datoria iar frustratii auto-pacaliti sa mai invete ceva de la viata....

+Quote Post
Vizitator_Maria.
mesaj Jan 20 2009, 07:37 PM
Mesaj #17

Guests

Ar fi o modalitate, foarte democratica, de a ne exprima revolta fata de cee ce se intampla aici, in scumpa RO. Sa mergem la vot, in procent de 99,9%. Abia atunci vor intelege si ”EI” ca nu sunt singuri si ca vor fi taxati daca fac prostii. Din pacate romanii nu sunt cerebrali. As zice ca sunt: lasi, individualisti si usor de manipulat.

+Quote Post
tsunami
mesaj Jan 20 2009, 10:48 PM
Mesaj #18

Sir Tsunami

Grup: Membri
Postari: 5 035
Inscris: 25-July 08
De la: Bucuresti, deocamdata
Utilizatorul numarul: 2 011

Citeaza (Lucian @ Jan 19 2009, 11:12 PM) *

e o idee buna. dar sa iasa intai muncitorii care au votat psd-ul, apoi cei cu pd-ul.
eu ma inrolez in armata

Citeaza (Maria @ Jan 20 2009, 08:37 PM) *
Ar fi o modalitate, foarte democratica, de a ne exprima revolta fata de cee ce se intampla aici, in scumpa RO. Sa mergem la vot, in procent de 99,9%. Abia atunci vor intelege si ”EI” ca nu sunt singuri si ca vor fi taxati daca fac prostii. Din pacate romanii nu sunt cerebrali. As zice ca sunt: lasi, individualisti si usor de manipulat.

asa este. romanul a aratat ca nu-i pasa cine-l conduce. doarme o data la 4 ani, apoi latra.

--------------------
Wake up 'n RIDE!

+Quote Post
Vizitator_Bla bla.
mesaj Jan 20 2009, 10:59 PM
Mesaj #19

Guests

Citeaza (Maria @ Jan 20 2009, 07:37 PM) *

mergem la vot 100% daca ai avea intre CE si CE sa alegi ..asa, indiferent ce am ales, ori stanga, ori drepta, ca la noi la nimeni, toti sunt la putere

+Quote Post
jazz
mesaj Jan 21 2009, 12:53 AM
Mesaj #20

Membru veteran

Postari: 138
Inscris: 19-December 08
Utilizatorul numarul: 5 364

Lasand la o parte faptul ca exista si varianta de manifestare fara vandalism sa presupunem ca va dispare clasa politica actuala si din multimea de ''rebeli'' va iesi la inaintare cine? huh.gif Ca tot ne inspiram din tiparele pe care le avem? De ce ar fi asta o solutie de purificare, de eradicare a coruptiei si-a tot ce e putred in Romania? Antecedentul exista, ar fi trebuit sa lase oaresce invataminte.

Citeaza (Lucian @ Jan 20 2009, 10:52 AM) *
In alta ordine de idei: da, am reusi. O gramada de investitori si-ar lua catrafusele si banii si ar pleca in alte zari albastre, ratingul de tara ar ajunge la nivelul Ugandei si ne-am intoarce la nivelul epocii de aur a mineriadelor din '90. Poate am reusi sa obtinem si o excludere din UE, pentru ca nimeni nu are nevoie de anarhie si instabilitate politica in Uniune.

Gand la gand.

+Quote Post
tsunami
mesaj Jan 21 2009, 07:22 AM
Mesaj #21

Sir Tsunami

Postari: 5 035
Inscris: 25-July 08
De la: Bucuresti, deocamdata
Utilizatorul numarul: 2 011

Citeaza (Bla bla @ Jan 20 2009, 11:59 PM) *
mergem la vot 100% daca ai avea intre CE si CE sa alegi ..asa, indiferent ce am ales, ori stanga, ori drepta, ca la noi la nimeni, toti sunt la putere

laugh.gif

acu 4 ani n-ati mers 100% la vot

alternativa?
URR. Uniunea pentru Reconstrucţia României

partid nou, format din oameni tineri, tehnocrati, un partid care a luat pe undeva pe la 1% de astia ca voi care vreti alternative. a fost o tentativa facuta cu muta munca voluntara a unor tineri care chiar credeau ca se poate schimba ceva in romania, o tentativa esuata de a introduce moralitatea si profesionalitatea in politica.
chestia este ca tinerii astia chiar au crezut ca voi vreti schimbarea si etica in politica.
5%. atat aveau nevoie sa poata oferi alternativa si peste 4 ani. le-ati dat un picior in gura cat ati putut mai bine continuand somnul sub plapuma

neahhh, ziarele de scandal, micii, berea, tablele si suspinele
daca se face un referendum sa fie scoase in afara legii, veti participa 100%. viitorul.. e pentru altii, nu va intereseaza pe voi, e prea complicat. pana si pentru taxa auto ati iesi mai multi la vot laugh.gif

cati ati fost la vot in 2004?
parca 43%.

pana si prm-ul a luat mai multe voturi decat schimbarea pentru care zici ca ar iesii lumea in proportie de 100%.

asa ca nu va mai plangeti. asteptati sa voteze altii pentru voi.
ei bine, au facut-o

--------------------
Wake up 'n RIDE!

+Quote Post
Vizitator_Lucian.
mesaj Jan 21 2009, 08:08 AM
Mesaj #22

Guests

Cand am inceput topicul nu ma gandeam ca va fi publicat, dar vad ca oamenii au raspuns destul, semn ca la un moment dat s-au gandit si ei... ce ar fi daca?
Nu e nevoie sa implicam armata, poate jandarmeria, dar daca am face asa ceva...
Sunt convins ca domnul presedinte si domnul prim ministru nu ar intra panica, ci ar incepe sa promita... (ca in vremurile "bune")
Ma gandeam la "rascoala" asta mai mult ca si o demonstratie de forta... a noastra.
Pentru ca demonstratie de forta a lor... cum zicea cineva pe forum cu politistii si jeep-urile lor...
Ar fi mai mult un strigat... un "wake-up call" sub forma unei pietre aruncat pe geamul unei institutiii publice, pentru ca va aduc amintevotul uninominal asa a fost gandit ca indiferetn ca mergem 1000 sau un milion lor le este de ajuns si daca oamenii dintr-un oras... aleg candidatul X acesta nu va iesi, asa ca votul nu mai e o optiune.

Ganditi-va ca dupa fiecare miscare sociala conducatorii au devenit mai prevazatori, asa si doar asa am ajuns de la feudalism la democratie si capitalism, prin faptul ca poporul a vrut o schimbare in mai bine... dar si mult mai repede. Nu putem sta deoparte lor le convine de minune ca e frig afara sau ca tu nu mai ai bani ei tot in lux se vor trezi a doua zi...

+Quote Post
Vizitator_ucaid.
mesaj Jan 21 2009, 10:01 AM
Mesaj #23

Guests

hai sa fim mai inventivi si sa cautam sa producem ,sa muncim , sa realizam nu numai sa asteptam para malaiata!?

+Quote Post
Vizitator_stoica.
mesaj Jan 21 2009, 10:29 AM
Mesaj #24

Guests

Citeaza (tsunami @ Jan 21 2009, 07:22 AM) *
laugh.gif

acu 4 ani n-ati mers 100% la vot

alternativa?
URR. Uniunea pentru Reconstrucţia României

partid nou, format din oameni tineri, tehnocrati, un partid care a luat pe undeva pe la 1% de astia ca voi care vreti alternative. a fost o tentativa facuta cu muta munca voluntara a unor tineri care chiar credeau ca se poate schimba ceva in romania, o tentativa esuata de a introduce moralitatea si profesionalitatea in politica.
chestia este ca tinerii astia chiar au crezut ca voi vreti schimbarea si etica in politica.
5%. atat aveau nevoie sa poata oferi alternativa si peste 4 ani. le-ati dat un picior in gura cat ati putut mai bine continuand somnul sub plapuma

neahhh, ziarele de scandal, micii, berea, tablele si suspinele
daca se face un referendum sa fie scoase in afara legii, veti participa 100%. viitorul.. e pentru altii, nu va intereseaza pe voi, e prea complicat. pana si pentru taxa auto ati iesi mai multi la vot laugh.gif

cati ati fost la vot in 2004?
parca 43%.

pana si prm-ul a luat mai multe voturi decat schimbarea pentru care zici ca ar iesii lumea in proportie de 100%.

asa ca nu va mai plangeti. asteptati sa voteze altii pentru voi.
ei bine, au facut-o

Frate tsunami, ms ca aduci aminte de URR eu am fost membru acolo, da' sigur n-aveam sanse si asta-mi dau seama acum, ca erau bajetii infiltrati de la inceput, si era o diversiune continua in URR ca nici eu nu mai stiam ce sa cred, s-apoi acolo nu era o doctrina adevarata ci erau multi simpatizanti CDR, multi anti FSN, dar si multi FSN si chiar unii anti CDR dar URR pur sincer nu cred ca era vreunul, cum PNG sincer nu a fost acum decat bossul al mare, dar revenind, sincer URR a pierdut ptr ca nimeni nu a crezut cu adevarat ca se poate, nici din partid, asa ca ce perceptie astepti de la un electorat adormit?

+Quote Post
Vizitator_adi.
mesaj Jan 21 2009, 12:37 PM
Mesaj #25

Guests

73% dintre romani consideră „că ar fi bine ca ţara să aibă un conducător puternic care nu îşi bate capul cu Parlamentul şi cu alegerile”, potrivit unui sondaj efectuat de un institut european. Întrebarea firească ar fi atunci: de ce dracu’ l-am mai împuşcat pe Ceauşescu? Simplu! Nu poporul l-a vrut pe Ceauşescu mort. Ceauşescu a fost o „victimă colaterală” a evoluţiilor globale. Nu mai corespundea... Singurul lucru care scoate gloata în stradă este foamea. Dacă marea majoritate a oamenilor care formează poporul are ce băga sub nas, îl cam doare la bască cine-l conduce şi cine şi cum îl fură. Marile răscoale şi revoluţii din istorie au drept cauză comună foamea gloatei. La fel s-a întâmplat şi în ‘89. Dacă bătrânu’ Ceauşescu nu punea poporul la regim, dacă-i dădea mai mult parizer, mai mult program la televizor şi, eventual şi nişte manele, poate mai trăia şi acum (chiar dacă nu ca şef de stat, că nu permitea evoluţia noii ordini mondiale), cu o pensie frumuşică de la buget, cu gardă de la SPP, şi putea să-şi revendice şi palatele şi vilele risipite prin ţară. Însă s-a întâmplat ca poporul înfometat să iasă în stradă şi, când ai o gloată imensă şi înfuriată că s-a folosit forţa împotriva ei, ca să o „calmezi” trebuie să-i dai un ţap ispăşitor după principiul „Noi capul lui Moţoc vrem!” Nu are importanţă dacă scopul răscoalei este sau nu atins atâta timp cât setea de sânge a gloatei este satisfăcută şi cei consideraţi vinovaţi plătesc. Cei ce n-au fost mulţumiţi de acest „rezultat” al revoltei din ’89 au încercat să-l corecteze iniţiând protestele din Piaţa Universităţii din 1990 înăbuşite, nu de forţele „legale” de ordine, ci de gloate de mineri care au fost convinse că „huliganii” ce protestează în Piaţa Universităţii sunt duşmani ai poporului şi ai ţării. De atunci singurele mari manifestaţii de stradă au fost cele sindicale prin care se cereau guvernelor măriri de salarii şi alte revendicări. N-am auzit de proteste masive de stradă care să denunţe corupţia generalizată crescută ca o tumoare datorită sistemului legislativ haotic şi ineficient întreţinut cu bună ştiinţă de cei care ne conduc de 20 de ani încoace. Şi nici nu cred că o să aibă loc astfel de manifestări în România chiar dacă populaţia o să ajungă vreodată să facă legătura între corupţie şi greutăţile din economie.

+Quote Post
Vizitator_gigi.
mesaj Jan 21 2009, 02:10 PM
Mesaj #26

Guests

Citeaza (Lucian @ Jan 21 2009, 08:08 AM) *
Cand am inceput topicul nu ma gandeam ca va fi publicat, dar vad ca oamenii au raspuns destul, semn ca la un moment dat s-au gandit si ei... ce ar fi daca?
Nu e nevoie sa implicam armata, poate jandarmeria, dar daca am face asa ceva...
Sunt convins ca domnul presedinte si domnul prim ministru nu ar intra panica, ci ar incepe sa promita... (ca in vremurile bune)
Ma gandeam la rascoala asta mai mult ca si o demonstratie de forta... a noastra.
Pentru ca demonstratie de forta a lor... cum zicea cineva pe forum cu politistii si jeep-urile lor...
Ar fi mai mult un strigat... un wake-up call sub forma unei pietre aruncat pe geamul unei institutiii publice, pentru ca va aduc amintevotul uninominal asa a fost gandit ca indiferetn ca mergem 1000 sau un milion lor le este de ajuns si daca oamenii dintr-un oras... aleg candidatul X acesta nu va iesi, asa ca votul nu mai e o optiune.

Baiete, intelectul se pare ca nu te ajuta prea mult:
1) Daca ti-au raspuns 'multi' nu inseamna ca sunt automat si de acord cu tine sau ca s-ar fi gandit si ei la prostia asta cu revolta sociala
2) Chiar daca s-ar ajunge la o astfel de tampenie nu s-ar schimba nimic in bine in tara. Nu va creste nivelul de trai, nu se vor imbunatatii productia si exporturile, dar se va accentua inflatia, va scadea puterea de cumparare, vom pierde miliarde de euro din investitii si poate si fonduri UE, imaginea de tara a Romaniei se va inrautati, nu se va schimba clasa politica si nici mentalitatea acesteia chiar daca, poate, se vor schimba o parte din papagalii din politica. Mai rau e ca in functie de cat de nasol va degenera situatia se poate ajunge si la inchiderea afacerilor care merge bine, deci accentuarea somajului si implicit a tensiunilor sociale.
Gandeste-te ca Africa si Asia de sud-est nu au dus lipsa de astfel de initiative. Au reusit sa faca ceva constructiv cu asta? Nu! Daca vrei un exemplu mai de aproape uita-te si la tensiunile recente de la greci.

Citeaza (Lucian @ Jan 21 2009, 08:08 AM) *
Ganditi-va ca dupa fiecare miscare sociala conducatorii au devenit mai prevazatori, asa si doar asa am ajuns de la feudalism la democratie si capitalism, prin faptul ca poporul a vrut o schimbare in mai bine... dar si mult mai repede. Nu putem sta deoparte lor le convine de minune ca e frig afara sau ca tu nu mai ai bani ei tot in lux se vor trezi a doua zi...

Vorbesti numai tampenii. De la feudalism la capitalism nu s-a ajuns datorita miscarilor sociale cat reformelor unor lideri ceva mai luminati, vezi istoria englezilor spre exemplu. Treptat pe masura ce ei au ajuns tot mai puternici economic, militar, etc au reusit sa-si impuna in fata celor mai slabi propriile modele. Problema e ca reformele si progresul nu prea sunt caracteristice astora mai salbatici. Ce beneficii au adus miscarile sociale in tarile de prin America de Sud de exemplu? si vorbesc de istoria moderna nu de evul mediu. In Cuba au vrut egalitate cu orice pret, dar au obtinut doar unul dintre cele mai inapoiate regimuri din lume. In Columbia tensiunile alea dureaza de zeci de ani, la inceput tensiunile chiar au speriat conducatorii, dar cu timpu aia s-au cam obisnuit cu ele si treptat au inceput sa raspunda cu aceeasi moneda... Adevarul e ca prea putine ori miscarile sociale au reusit sa aduca ceva bun dupa cum sperau naivii care le-au pornit.

...ah si sa nu uit, daca ti-e frig sau ai ramas fara bani, in mare parte tot vina ta este: e vina ta ca esti un ignorant si ca te bagi in lucruri pe care nu le pricepi si pe care nici nu te straduiesti sa le pricepi; e vina ta daca nu muncesti sau nu-ti cauti in job; e vina ta daca nu ai pregatirea necesara; e vina ta ca ai ajuns, poate, sa cheltuiesti mai mult decat produci (daca tu chiar produci ceva) si ai ramas fara bani dupa cum te plangi, etc

+Quote Post
buncrestin
mesaj Jan 21 2009, 02:22 PM
Mesaj #27

Membru
**

Postari: 20
Inscris: 15-January 09
De la: Iasi
Utilizatorul numarul: 5 783

Revolutiile-revoltele nu au loc asa, pe nepusa masa, ci mai degraba sunt procese lungi si anevoiase care culmineaza cu un protest mai mult sau mai putin violent, cu niste conducatori care sunt idealizati si asa mai departe. In cazul nostru, da, premise de a iesi in strada exista oarecum, dar pana a ajunge acolo, e nevoie de o munca titanica, impartita la un numar mare de persoane, care sa se informeze, sa discute, sa se implice, sa propuna solutii, sa se impiedice, sa o ia de la inceput, sa spuna NU atunci cand trebuie, sa comunice, sa se organizeze, sa se emancipeze. Astfel de miscari au dus spre exemplu la eliminarea segregarii rasiale, sau la emanciparea femeii, sau la "revolutia ecologica". La noi eu personal nu vad o asemenea miscare. Mai degraba vad nemultumirea si expresia ei surda, dar mai putina emancipare, mai multa apatie si mult prea multa discordie intre cei care sustin aceleasi scopuri progresiste, dar cu mijloace diferite. Un astfel de proces care sa culmineze cu proteste adevarate, legitime - de care guvernului sa-i fie frica, ar insemna si o incununare a evolutiei noastre ca societate civica, matura. E o cale extrem de grea, dar nu imposibila. Dovada ca unii se intalnesc intr-un loc ca forumul Hotnews si discuta preocupati de diferite subiecte, cand ar putea prea bine sa nu dea doi bani si sa se uite la tv:)

--------------------
De ce sa scrii pe forumul Hotnews? Pentru ca exista unii ca "Mda" care declara fara jena: "Doamne ajuta sa fie vreodata Romania o colonie a americanilor".

+Quote Post
Vizitator_clujean.
mesaj Jan 21 2009, 03:50 PM
Mesaj #28

Guests

in privinta taxei auto, atata vreme cat, noapte de noapte, sunt tinut treaz de putzoi cu BMW-uri SH care fac curse si driftinguri in zona mea, sa NU fie redusa! as fi fericit sa se inzeceasca taxa, iar permis sa capete putzoiu doar dupa 35 de ani, cand i se racesc hormonii.
Citeaza (mircea @ Jan 20 2009, 03:52 PM) *
cateva lucruri pt. care ar merita facuta o revolutie (revolta , lovitura de stat , anarhie , razboi civil) :

1. taxa auto
3. pasapoarte cu cip.

Evident prima data ar trebui facute proteste pasnice de amploare si daca nu merge asa atunci violente.....depinde cat de mult crede poporul roman in cele de mai sus .
Violenta e un lucru rau dar trebuie folosita ca ultima optiune.

Dece anarhie si violenta ? pt ca nici unul din partidele din parlament nu merita votat . Din cauza lipsei de optiuni: in `89 aveam o singura optiune de vot PCR ....si s`a facut revolutie.

mai multe pe :
muietariceanu.wordpress.com
freejustice.wordpress.com

+Quote Post
Vizitator_6BF644.
mesaj Jan 21 2009, 04:52 PM
Mesaj #29

Guests

Citeaza (mircea @ Jan 20 2009, 03:52 PM) *
1. taxa auto
3. pasapoarte cu cip.

1. Nu-ti convine nu-ti lua masina, sau ocoleste taxa ca se poate face asta si legal
2. Alea se stocheaza cam peste tot si esti foarte naiv daca nu stiai asta pana acum
3. La fel, pasapoartele cu cip tind sa devina standard pe afara. Noi nu dezvoltam tehnologia asta, cel mult o preluam de la altii. Daca nu-ti convine esti liber sa nu-ti faci pasaport si sa stai in coliba ta toata viata.

Daca astea is lucruri pentru care tu crezi ca merita facuta o revolutie (care nu-i aceeasi chestie cu razboi civil, anarhie, etc) nu pot concluziona decat ca trebuie sa fi tare batut in cap.

+Quote Post
Vizitator_alex.
mesaj Jan 21 2009, 06:37 PM
Mesaj #30

Guests

salutare oameni buni,

acu vad si eu ca se mai trezesc unii !
o revolta impotriva guvernantzilor astora mizerabili ar fi cat se poate de indicata,
nu spun neaparat ca trebuie ucisi insa cel putzin putzin foc sub fundul lor gras
trebuie pus !
o ideee care imi vine pe zi ce trece cand vad impotentzii astia dpdv politic !

si sa nu creada nimeni ca sunt adeptul politicilor comuniste, cresteri de salarii pt profesori etc,
doresc sa se realizeze naiba o economie sanatoasa fara sa fie implicata spaga si interesele gretzoase
a unor obezi din parlament!!!

asadar daca vor fi miscari de strada voi fi PREZENT!!!!!!!!!!

cu stima,
Alexandru

+Quote Post

3 Pagini V   1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic
2 Utilizatori care citesc acest topic (2 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 22nd October 2019 - 07:40 PM