IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

8 Pagini V  « < 2 3 4 5 6 > »   
Reply to this topicStart new topic
> De ce ortodoxia e adevarata
Vizitator_silviu.
mesaj May 9 2009, 02:43 PM
Mesaj #91

Guests

Patriarhia Română a organizat ieri, la Palatul Patriarhiei, manifestarea cu tema „Întâlnire în Lumina Învierii“, dedicată aniversării a zece ani de la vizita Papei Ioan Paul al II-lea în România.

n deschiderea evenimentului evocator al vizitei Papei Ioan Paul al II-lea în România a avut loc vernisarea expoziţiei de fotografie „Bucuria întâlnirii“, organizată în Sala „Europa Christiana“, care include imagini cu cele mai importante şi semnificative momente din timpul vizitei Papei Ioan Paul al II-lea la Bucureşti. În deschiderea vernisajului, Preasfinţitul Vincenţiu Ploieşteanu, Episcop-Vicar Patriarhal, a făcut o scurtă prezentare în care a evocat acele momente memorabile pentru cele două Biserici.În cadrul manifestării cu tema „Întâlnire în Lumina Învierii“, dedicată aniversării a zece ani de la prima vizită a unui episcop al Romei într-o ţară majoritar ortodoxă, în Aula Magna „Teoctist Patriarhul“, Preafericitul Părinte Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, domnul Traian Băsescu, preşedintele României, Excelenţa Sa Arhiepiscopul Dominique François Joseph Mamberti, delegatul Sanctităţii Sale Papa Benedict al XVI-lea, ierarhi ai Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Române, ai Bisericii Romano-catolice din România, înalte autorităţi de stat centrale şi locale, foşti demnitari români, personalităţi ale vieţii academice, culturale şi numeroşi invitaţi au vizionat un film documentar despre vizita Papei Ioan Paul al II-lea în România, realizat de TRINITAS TV, postul de televiziune al Patriarhiei Române, în colaborare cu Televiziunea Română.
Mesaje de evocare a istoricului eveniment
Excelenţa Sa Arhiepiscopul Dominique François Joseph Mamberti, delegatul Sanctităţii Sale Papa Benedict al XVI-lea, a citit mesajul episcopului Romei, în care s-a subliniat faptul că România a fost prima ţară ortodoxă care a primit vizita episcopului Romei, iar Papa „a admirat aceată cultură care s-a format într-o tradiţie de sfinţenie şi care îşi are izvoarele în chiliile nenumăratelor călugări şi călugăriţe, care şi-au dedicat timpul aducând laude Domnului cu braţele întinse asemenea lui Moise, pentru ca lupta credinţei în folosul poporului de pe acest pământ să fie ziditoare“. A urmat mesajul domnului Traian Băsescu, preşedintele României, care a marcat importanţa istorică a evenimentului de acum zece ani, care a lăsat o vie impresie românilor şi întregii lumi. Preşedintele României a evidenţiat că această vizită este unică prin semnificaţia sa în planul dialogului ecumenic şi al istoriei recente a naţiunii noastre. „Prima vizită a unui Suveran Pontif într-o ţară majoritar ortodoxă a avut, pe lângă semnificaţiile sale profunde în spaţiul dialogului şi al reconcilierii dintre Biserici, şi sensul unei confirmări a unei recunoaşteri a vocaţiei europene a României, ţară-punte între Orient şi Occident, cum o numea Ioan Paul al II-lea.“În continuare, evenimentele de acum zece ani au fos rememorate şi de IPS Ioan Robu, Arhiepiscop şi Mitropolit romano-catolic de Bucureşti. Patriarhul Teoctist şi Papa Ioan Paul al II-lea s-au rugat împreună, iar rugăciunea îi apropie pe oameni, fără ca identitatea să dispară, a spus ieri IPS Ioan Robu. „Rugăciunea ne dă aceeaşi statură pe care Dumnezeu vrea să o avem în faţa Lui, de aceea, evocând memoria Patriarhului Teoctist şi a Papei Ioan Paul al II-lea şi văzându-i în rugăciune, să păstrăm nu doar imaginea aceasta, dar şi duhul rugăciunii împreună“, a îndemnat Înalt Preasfinţia Sa.El a menţionat două aspecte prezente în cuvântările Papei: înalta consideraţie pe care a acordat-o Bisericii Ortodoxe Române şi sublinierea valorilor comune pe care le au cele două Biserici. „Cuvintele Papei Ioan Paul al II-lea sunt şi cuvintele noastre, de preţuire a Bisericii Ortodoxe Române, de punere în centrul atenţiei noastre a valorilor comune care ne unesc, sângele martirilor, succesiunea apostolilor, Sfintele Scripturi, aceeaşi preoţie care celebrează unicul sacrificiu al lui Hristos“, a spus IPS Ioan Robu. În încheierea mesajelor transmise cu acest prilej, Preafericitul Părinte Patriarh Daniel a prezentat mesajul intitulat „Recunoştinţă şi speranţă“.
Manifestările dedicate împlinirii a 10 ani de la vizita Papei Ioan Paul al II-lea în România, intitulate „Întâlnire în Lumina Învierii“, s-au încheiat cu ceremonia de dezvelire a plăcii aniversare din Sala „Conventus“ a Palatului Patriarhiei, acolo unde a avut loc întâlnirea Papei Ioan Paul al II-lea cu membrii Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Române.Evenimentele comemorative s-au încheiat astăzi, când, la Catedrala patriarhală ortodoxă şi la Catedrala romano-catolică din Bucureşti, după săvârşirea Sfintei Liturghii, a fost săvârşit un parastas pentru pomenirea vrednicului de pomenire Teoctist Patriarhul şi al Papei Ioan Paul al II-lea.Papa a vizitat Romania intre 7 si 9 mai 1999
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_spataru'.
mesaj Jul 24 2009, 03:28 PM
Mesaj #92

Guests

da,da ziceti de ce e ortodoxia asta asa adevarata?

+Quote Post
ovidiu.cladovean...
mesaj Jul 24 2009, 09:26 PM
Mesaj #93

Membru veteran

Grup: Membri
Postari: 101
Inscris: 1-February 09
Utilizatorul numarul: 6 220

Citeaza (spataru' @ Jul 24 2009, 03:28 PM) *
da,da ziceti de ce e ortodoxia asta asa adevarata?

Biserica primara s-a numit : Biserica Ortodoxa Universala(Catolica). La 1054 a fost schisma si apoi s-au extins ereziile.
Ortodoxia este singura care are succesiunea apostolica.
Cel mai important aspect este ca de Inviere, lumina Duhului Sfant se pogoara la Sfantul Mormant doar la slujba initiata de un Patriarh Ortodox.
Forumul este ultimul mediu de a discuta despre adevar in crestinism, cu toate astea ce am scris mai sus pot fi niste directii de plecare.

+Quote Post
Vizitator_mutu'.
mesaj Jul 26 2009, 10:15 AM
Mesaj #94

Guests

Citeaza (ovidiu.cladoveanu @ Jul 24 2009, 09:26 PM) *
Biserica primara s-a numit : Biserica Ortodoxa Universala(Catolica). La 1054 a fost schisma si apoi s-au extins ereziile.
Ortodoxia este singura care are succesiunea apostolica.
Cel mai important aspect este ca de Inviere, lumina Duhului Sfant se pogoara la Sfantul Mormant doar la slujba initiata de un Patriarh Ortodox.
Forumul este ultimul mediu de a discuta despre adevar in crestinism, cu toate astea ce am scris mai sus pot fi niste directii de plecare.

te rog sa-mi spui unde scrie ca ''biserica primara s-a numit biserica ortodoxa uniersala...''? de unde ai scos asta ? schisma ce a mai facut ? schisma a impartit bisericaa in catolici si ortodoxi . apoi au aparut cultele si altele .

+Quote Post
ovidiu.cladovean...
mesaj Jul 26 2009, 02:09 PM
Mesaj #95

Membru veteran

Citeaza (mutu' @ Jul 26 2009, 10:15 AM) *
te rog sa-mi spui unde scrie ca ''biserica primara s-a numit biserica ortodoxa uniersala...''? de unde ai scos asta ? schisma ce a mai facut ? schisma a impartit bisericaa in catolici si ortodoxi . apoi au aparut cultele si altele .

Daca este nevoie sa-ti spun unde scrie de Biserica Primara, atunci nu mai are niciun sens sa vorbim despre autenticitatea Ortodoxiei in crestinism.
Iti dau un pont "Hronograful lui Gheorghe Chedrinul" - citeste-o sau da-i un search pe Google.

+Quote Post
Vizitator_spataru'.
mesaj Jul 29 2009, 11:19 AM
Mesaj #96

Guests

mergeam azi cu masina , al unsemafor vad o masina cu farul din spate spart ,de fapt era ''decupat '' cumva doar pentru a scoate de acolo becul . m-am dus cu gandul la cei care fura oglinzi retrovizoare si alte lucruri care nu le apartin . apoi m-am gandit la faptul ca romanii se declara foarte mandri de faptul ca sunt crestini de 2000 de ani .-ortodoxi- si stiind ca porunca ''nu fura '' face pate din decalogul pe care preotii il predica prin biserici,m-iam pus intrebarea : de ce nu a dat roade aceasta credinta ortodoxa in schimbarea mentalitatii omului (romanului),ca doar sunt 2000 de ani de traire a acestei ''singure credinte adevarate ''? raspunsul il stiu ,dar as vrea sa vad ce zic altii despre aceasta .

+Quote Post
ovidiu.cladovean...
mesaj Aug 1 2009, 11:35 AM
Mesaj #97

Membru veteran

Citeaza (spataru' @ Jul 29 2009, 11:19 AM) *
mergeam azi cu masina , al unsemafor vad o masina cu farul din spate spart ,de fapt era ''decupat '' cumva doar pentru a scoate de acolo becul . m-am dus cu gandul la cei care fura oglinzi retrovizoare si alte lucruri care nu le apartin . apoi m-am gandit la faptul ca romanii se declara foarte mandri de faptul ca sunt crestini de 2000 de ani .-ortodoxi- si stiind ca porunca ''nu fura '' face pate din decalogul pe care preotii il predica prin biserici,m-iam pus intrebarea : de ce nu a dat roade aceasta credinta ortodoxa in schimbarea mentalitatii omului (romanului),ca doar sunt 2000 de ani de traire a acestei ''singure credinte adevarate ''? raspunsul il stiu ,dar as vrea sa vad ce zic altii despre aceasta .

Nu a dat roade, pentru ca nu functioneaza ca o lege asupra materiei moarte, neinsufletite care sa aiba un efect dupa o cauza.
Iisus Hristos a spus : Toate va sunt ingaduite, dar nu toate va sunt de folos.
Ortodoxia e la prima vedere pentru cei din afara, o credinta foarte permisiva, dar pentru cei care incearca sa o practice este foarte restrictiva(dar si plina de taine), pentru ca trebuie sa te rupi de tot ceea ce apartine acestei lumi. De aceea se si spune : Sa traiti in lume dar sa nu fiti ai lumii.

Numai bine.

+Quote Post
Vizitator_spataru'.
mesaj Aug 4 2009, 12:29 PM
Mesaj #98

Guests

Citeaza (ovidiu.cladoveanu @ Aug 1 2009, 11:35 AM) *
Nu a dat roade, pentru ca nu functioneaza ca o lege asupra materiei moarte, neinsufletite care sa aiba un efect dupa o cauza.
Iisus Hristos a spus : Toate va sunt ingaduite, dar nu toate va sunt de folos.
Ortodoxia e la prima vedere pentru cei din afara, o credinta foarte permisiva, dar pentru cei care incearca sa o practice este foarte restrictiva(dar si plina de taine), pentru ca trebuie sa te rupi de tot ceea ce apartine acestei lumi. De aceea se si spune : Sa traiti in lume dar sa nu fiti ai lumii.

Numai bine.

...''pentru ca nu functioneaza ca o lege asupra materiei moarte....'' ai dreptate .ca sa functioneze cred ca ar trebui sa aplicam urmatoarea fraza ...''trebuie sa va nasteti din nou ...'' .poate ca asa va merge .

+Quote Post
Vizitator_mia.
mesaj Aug 5 2009, 05:45 AM
Mesaj #99

Guests

Citeaza (spataru' @ Aug 4 2009, 12:29 PM) *
...''pentru ca nu functioneaza ca o lege asupra materiei moarte....'' ai dreptate .ca sa functioneze cred ca ar trebui sa aplicam urmatoarea fraza ...''trebuie sa va nasteti din nou ...'' .poate ca asa va merge .

si ce intelegi prin "nastere din nou"?trecerea la una din multele religii neoprotestante?

+Quote Post
Vizitator_spataru'.
mesaj Aug 5 2009, 09:35 AM
Mesaj #100

Guests

Citeaza (mia @ Aug 5 2009, 05:45 AM) *
si ce intelegi prin "nastere din nou"?trecerea la una din multele religii neoprotestante?

cine te pune sa treci dintr-o religie in alta ? de ce sa o faci ? unde scrie ca trebuie sa ne schimbam religia ? nici nu stii ce vorbest draga mia . eu stiu ca dumnezeu e unul singur si doar in fata lui vom da socoteala de ceea ce am facut . ramai in religia ta si implineste ce-ti cere dumnezeu . pentru ca doar el este autoritatea suprema de care trebuie sa asculti .

+Quote Post
Vizitator_mia.
mesaj Aug 5 2009, 05:06 PM
Mesaj #101

Guests

Citeaza (spataru' @ Aug 5 2009, 09:35 AM) *
cine te pune sa treci dintr-o religie in alta ? de ce sa o faci ? unde scrie ca trebuie sa ne schimbam religia ? nici nu stii ce vorbest draga mia . eu stiu ca dumnezeu e unul singur si doar in fata lui vom da socoteala de ceea ce am facut . ramai in religia ta si implineste ce-ti cere dumnezeu . pentru ca doar el este autoritatea suprema de care trebuie sa asculti .

imi cer scuze, am interpretat gresit mesajul tau. nu sunt de acord cu multitudinea de religii neoprotestante, care mai de care mai 'adevarate' si cu atat mai putin, nu sunt de acord cu schimbarea religiei.

+Quote Post
Vizitator_silviu.
mesaj Aug 18 2009, 03:25 PM
Mesaj #102

Guests

Citeaza (ovidiu.cladoveanu @ Jul 26 2009, 02:09 PM) *
Daca este nevoie sa-ti spun unde scrie de Biserica Primara, atunci nu mai are niciun sens sa vorbim despre autenticitatea Ortodoxiei in crestinism.
Iti dau un pont "Hronograful lui Gheorghe Chedrinul" - citeste-o sau da-i un search pe Google.

Am observat ca esti un om cult (am citit postarile tale de pe un alt forum) si tocmai de aceea ti-as pune intrebarea :ce parere ai despre geocentrismul crestin.Iti dau si un link catre un filmulet realizat de TVR pe aceasta tema http://www.youtube.com/watch?v=QACdPX5EvPY

+Quote Post
Vizitator_ady.
mesaj Aug 20 2009, 08:54 AM
Mesaj #103

Guests

"Păziţi-vă de profeţii falşi, care vin la voi în haine de oi, dar care pe dinăuntru sunt lupi prădători! 16 După roadele lor îi veţi recunoaşte. Se culeg vreodată struguri din spini sau smochine din mărăcini?  Tot aşa, orice pom bun dă roade bune, dar orice pom rău dă roade rele;  pomul bun nu poate da roade rele, nici pomul rău nu poate da roade bune. Orice pom care nu dă roade bune este tăiat şi aruncat în foc.  Într-adevăr, după roadele lor îi veţi recunoaşte pe oamenii aceştia."...

Roadele biserici ortodoxe :
-intoleranta
-transformarea ritualurilor in surse de jupuit multimea de bani,
-imoralitate ,
-invataturi si traditii lipsite de suport scriptural,
-nationalism...
-Colaboratori cu regimurile opresive...etc

+Quote Post
ovidiu.cladovean...
mesaj Aug 20 2009, 10:39 AM
Mesaj #104

Membru veteran

Citeaza (ady @ Aug 20 2009, 08:54 AM) *
"Păziţi-vă de profeţii falşi, care vin la voi în haine de oi, dar care pe dinăuntru sunt lupi prădători! 16 După roadele lor îi veţi recunoaşte. Se culeg vreodată struguri din spini sau smochine din mărăcini?  Tot aşa, orice pom bun dă roade bune, dar orice pom rău dă roade rele;  pomul bun nu poate da roade rele, nici pomul rău nu poate da roade bune. Orice pom care nu dă roade bune este tăiat şi aruncat în foc.  Într-adevăr, după roadele lor îi veţi recunoaşte pe oamenii aceştia."...

Roadele biserici ortodoxe :
-intoleranta
-imoralitate ,
-invataturi si traditii lipsite de suport scriptural,
-nationalism...

Dupa modul incult al acestui mesaj, este foarte clar ca tu esti protestant. De aceea orice trimiteri si explicatii referitoare la credinta dreapta ar fi inutile si pierdere de timp.

referitor la :
in bisericile protestante se practica zeciuiala....dar asta nu e jupuire de bani ci merge in folosul comunitatii...mm dada.

-nationalism...
baiete...daca tu te simti apartinand regnului animal, nu ai decat. Noi oamenii avem o istorie, avem un neam, o credinta, bazate pe lucruri concrete. Tu daca ai aderat la niste reverii ale unor asa zisi profeti americani n-ai decat sa nu fii nationalist....

-intoleranta
fata de ce ?

daca stai la televizor mai mult decat stai in biserica este absolut normal sa crezi astfel.

Doamne ajuta.

P.S. : Nu uita, succesiunea apostolica apartine unei singure credinte. (Daca vrei sa stii ce si cum, DOCUMENTEAZA-TE)

+Quote Post
Vizitator_ady.
mesaj Aug 21 2009, 02:09 PM
Mesaj #105

Guests

Citeaza (ovidiu.cladoveanu @ Aug 20 2009, 10:39 AM) *
Dupa modul incult al acestui mesaj, este foarte clar ca tu esti protestant. De aceea orice trimiteri si explicatii referitoare la credinta dreapta ar fi inutile si pierdere de timp.

referitor la :
in bisericile protestante se practica zeciuiala....dar asta nu e jupuire de bani ci merge in folosul comunitatii...mm dada.

-nationalism...
baiete...daca tu te simti apartinand regnului animal, nu ai decat. Noi oamenii avem o istorie, avem un neam, o credinta, bazate pe lucruri concrete. Tu daca ai aderat la niste reverii ale unor asa zisi profeti americani n-ai decat sa nu fii nationalist....

-intoleranta
fata de ce ?

daca stai la televizor mai mult decat stai in biserica este absolut normal sa crezi astfel.

Doamne ajuta.

P.S. : Nu uita, succesiunea apostolica apartine unei singure credinte. (Daca vrei sa stii ce si cum, DOCUMENTEAZA-TE)

Evident, orice scoatere in evidenta a realitatii este catalogata "incult"...
1. Intoleranta biserici ortodoxe a fost evidenta clar....Numai datorita legilor care au permis libertatea religioasa biserica ortodoxa (institutie invechita ) a stavilit atacurile asupra altor religii.(vezi anul 1996 in Bucuresti)...
2.Transformarea ritualurilor in surse de jupuit multimea.
Inmormantare= 200-500 lei
Botez = n lei
. Cununie = x lei
Spovedire inainte de a muri =n lei
Pomana = x lei...
Vizitarea enoriasilor de popa = n lei
Etc....
Totul costa bani....
3.Nationalism. Unde este un om politic hop si un popa.... Natiune....Popor...Exemplul lasat de Isus Cristos este clar...Dar de....Nu mai pica daca nu te dai bine pe langa politicieni....
4.Colaboratori cu regiumurile opresive.Arhivele fostei securitatii sunt pline de popi colaboratori.Rusine....Mii de oameni au fost inchisi datorita lor....

Legat de succcesiune apostolica.....Cred ca nu stiti nici numele apostolilor si sunt sigur ca ei nu ar avea nici o legatura cu dv.

+Quote Post
ovidiu.cladovean...
mesaj Aug 23 2009, 01:48 PM
Mesaj #106

Membru veteran

Eu am vazut pe alte forumuri ca exista categorii speciale pentru fiecare secta aparuta in secolul XX.
Invit pe toti protestantii si mai ales pe cei care nu stiu sa scrie corect din punct de vedere gramatical sa nu se mai faca de ras. Dupa aceea sa se mai bata si cu pumnii in piept.
La cele scrise de mine nici macar nici macar nu ai spus nimic tu care le stii pe toate...mai putin istorie. Stiu ca se tot fac evanghelizari dar macar cititi-va istoria sectelor din care faceti parte. Sa vedeti aberatiile care au dus la formarea cultelor protestante. Dupa tot felul de intalniri de gradul III cu ingeri sau, mai rau, abateri de la credinta adevarata, s-au rascolit niste americani sa formeze ei " CREDINTE " .
Exista un singur botez, o singura credinta.

Topicul se numeste |de ce ortodoxia este adevarata| nu...realitatea sociala a bisericii ortodoxe din anul 2009.
Cu totii stim ca s-au denaturat multe aspecte din viata bisericeasca....insa credinta nu se raporteaza la ceea ce se intampla ....ci la ceea ce reprezinta ea insasi, ca entitate. Sfintele Sinoade au delimitat clar toate ereziile.
Cine vrea sa afle de ce ortodoxia e adevarata, o poate face mergand la un duhovnic bun sau intr-o manastire.
Toate vorbele de pe forum sunt apa de ploaie.

+Quote Post
Vizitator_antigelu.
mesaj Aug 24 2009, 05:00 AM
Mesaj #107

Guests

Citeaza (ovidiu.cladoveanu @ Aug 23 2009, 01:48 PM) *
Cine vrea sa afle de ce ortodoxia e adevarata, o poate face mergand la un duhovnic bun sau intr-o manastire. ...

laugh.gif laugh.gif laugh.gif

+Quote Post
Vizitator_spataru'.
mesaj Aug 24 2009, 08:31 AM
Mesaj #108

Guests

Citeaza (ovidiu.cladoveanu @ Aug 23 2009, 01:48 PM) *
Eu am vazut pe alte forumuri ca exista categorii speciale pentru fiecare secta aparuta in secolul XX.
Invit pe toti protestantii si mai ales pe cei care nu stiu sa scrie corect din punct de vedere gramatical sa nu se mai faca de ras. Dupa aceea sa se mai bata si cu pumnii in piept.
La cele scrise de mine nici macar nici macar nu ai spus nimic tu care le stii pe toate...mai putin istorie. Stiu ca se tot fac evanghelizari dar macar cititi-va istoria sectelor din care faceti parte. Sa vedeti aberatiile care au dus la formarea cultelor protestante. Dupa tot felul de intalniri de gradul III cu ingeri sau, mai rau, abateri de la credinta adevarata, s-au rascolit niste americani sa formeze ei " CREDINTE " .
Exista un singur botez, o singura credinta.

Topicul se numeste |de ce ortodoxia este adevarata| nu...realitatea sociala a bisericii ortodoxe din anul 2009.
Cu totii stim ca s-au denaturat multe aspecte din viata bisericeasca....insa credinta nu se raporteaza la ceea ce se intampla ....ci la ceea ce reprezinta ea insasi, ca entitate. Sfintele Sinoade au delimitat clar toate ereziile.
Cine vrea sa afle de ce ortodoxia e adevarata, o poate face mergand la un duhovnic bun sau intr-o manastire.
Toate vorbele de pe forum sunt apa de ploaie.

nu stiu cat de cult esti dumneata (desi in fata lui dumnezeu nu conteaza deloc daca esti cult sau nu ) ,dar din ceea ce scrii despre protestanti si alte 'secte' se vede clar ca nu stii despre ce e vorba . si la urma urmei nu conteaza in ochii lui dumnezeu decat daca esti sincer in inima ta in cautarea adevarului . si scriptura e foarte clara : '' EU sunt CALEA ,ADEVARUL SI VIATA .nimeni nu vine la tatal decat prin MINE ''
in rest sunt detalii . daca eu sunt un taran analfabet si vreau sa-l gasesc pe dumnezeu sincer . ma pun pe genunchi si ma rog la dumnezeu sa-mi arate ce sa fac . crezi dumneata ca dumnezeu o sa ma invete mai intai limba greaca si o sa-mi spuna mai intai istoria bisericilor ? credinta in dumnezeu este simpla pentru orice om simplu sau nu . si a sustine asa de-a surda ca biserica ortodoxa e cea adevarata este chiar ridicol . cine vrea sa afle CARE este credinta adevarata sa -i ceara lui dumnezeu descoperirea si nu la un duhovnic sau intr-o manastire.

+Quote Post
ovidiu.cladovean...
mesaj Aug 25 2009, 03:49 AM
Mesaj #109

Membru veteran

M-am referit la cei care adera la o religie inventata...nici macar nu se intereseaza despre ortodoxie si imediat se arunca in tot felul de erezii....doar pentru ca acea religie este mai "sociala" mai permisiva.
Domnule Spataru si dumneata mi se pare a fi un pic de protestant....de ce nu recunoasteti......veniti ca lupii imbracati in blana de oi.
Mai intai dai exemplu cu taranul incult apoi dai citate din Biblie....vezi ca nu prea se potriveste....daca tot mergi duminica la "Adunare" ia vezi dumneata ce le zice Domnul nostru Iisus Hristos Apostolilor la Inaltare....."mergeti si iertati oamenilor pacatele...."ce veti lega pe pamant, legat va fi in cer si ce veti dezlega pe pamant, dezlegat va fi si in cer."
Deci, daca tot nu ai inteles....iti sugerez sa cumperi urmatoarea carte "Calauza in credinta ortodoxa - Ilie Cleopa" , acolo tu si altii care tot ponegriti ceea ce nu stiti puteti afla pe sistemul intrebare-raspuns ce inseamna ortodoxia. Cartea este facuta ca un dialog intre un protestant si un preot ortodox. Finalul acesteia, este evident, protestantul pleaca cu coada intre picioare intrucat toate argumentele sale biblice si-au gasit interpretarea. El poate avea succes doar in fata celor care nu cauta informatia adevarata.

+Quote Post
Vizitator_antigelu.
mesaj Aug 25 2009, 06:13 AM
Mesaj #110

Guests

Citeaza (ovidiu.cladoveanu @ Aug 25 2009, 03:49 AM) *
M-am referit la cei care adera la o religie inventata...nici macar nu se intereseaza despre ortodoxie si imediat se arunca in tot felul de erezii....doar pentru ca acea religie este mai "sociala" mai permisiva.
Domnule Spataru si dumneata mi se pare a fi un pic de protestant....de ce nu recunoasteti......veniti ca lupii imbracati in blana de oi.
Mai intai dai exemplu cu taranul incult apoi dai citate din Biblie....vezi ca nu prea se potriveste....daca tot mergi duminica la "Adunare" ia vezi dumneata ce le zice Domnul nostru Iisus Hristos Apostolilor la Inaltare....."mergeti si iertati oamenilor pacatele...."ce veti lega pe pamant, legat va fi in cer si ce veti dezlega pe pamant, dezlegat va fi si in cer."
Deci, daca tot nu ai inteles....iti sugerez sa cumperi urmatoarea carte "Calauza in credinta ortodoxa - Ilie Cleopa" , acolo tu si altii care tot ponegriti ceea ce nu stiti puteti afla pe sistemul intrebare-raspuns ce inseamna ortodoxia. Cartea este facuta ca un dialog intre un protestant si un preot ortodox. Finalul acesteia, este evident, protestantul pleaca cu coada intre picioare intrucat toate argumentele sale biblice si-au gasit interpretarea. El poate avea succes doar in fata celor care nu cauta informatia adevarata.

domnule cladoveanu,

ortodoxia este tot o religie inventata si este varza laugh.gif
fiecare este liber sa adere la ce religia vrea fie ea inventata, fabricata sau descoperita.
eu va recomand, nu o carte, ci sa observati realitatea ortodocsilor, ce fac ei zi de zi, cum se comporta,
de ce merg la biserica, unde parcheaza cand merg la biserica, ce vorbesc dupa ce ies de la biserica, etc.
niste ipocriti huh.gif

+Quote Post
ovidiu.cladovean...
mesaj Aug 25 2009, 07:39 AM
Mesaj #111

Membru veteran

Citeaza (antigelu @ Aug 25 2009, 06:13 AM) *
domnule cladoveanu,

fiecare este liber sa adere la ce religia vrea fie ea inventata, fabricata sau descoperita.
eu va recomand, nu o carte, ci sa observati realitatea ortodocsilor, ce fac ei zi de zi, cum se comporta,
de ce merg la biserica, unde parcheaza cand merg la biserica, ce vorbesc dupa ce ies de la biserica, etc.
niste ipocriti huh.gif

De ce nu vrei tu si nici altii sa intelegeti, este vorba de Ortodoxie nu despre ceea ce fac oamenii spre biserica, ci despre credinta in sine. Eu cred ca ar trebui sa te mai documentezi, biserica primara s-a numit Biserica Ortodoxa Universala si din catolicism au derivat ereziile.
Ortodoxia este o credinta relevata direct de Dumnezeu, nu a fost creata de om, inventata. E simplu de inteles.
Doar ca noi oamenii asa murim de grija altora si vorba aceea romanul stie din toate cate nimic.
Si la showurile astea de la tv tot in aceeasi nota se dezbat nimicurile....ce a facut ala, cum a parcat, a iesit pe acolo, etc.

Citeaza
...si este varza
Dar care religie ti se pare a nu fi "varza" ? Si daca se poate sa si argumentezi.

+Quote Post
Vizitator_spataru'.
mesaj Aug 25 2009, 08:49 AM
Mesaj #112

Guests

in primul rand ,eu consider ca orice om care cauta calea de mantuire ,cu sinceritate ,o va gasi . si stiu ca dumnezeu ,este unul singur pentru toti oamenii . pentru mine personal ,conteaza in primul rand relatia mea cu dumnezeu . nu ma intereseaza cultele ,sectele ,etc . daca ma intrebati ce orientare religioasa am ,o sa va raspund ca sunt ortodox,baptist ,penticostal etc. toti cei ce cred in dumnezeu din toata inima sunt cei care vor vedea fata lui dumnezeu . adevarul este unul singur . l-am cautat mult ,am studiat ,m-am documentat ,am meditat .nu pot spune ca detin raspunsul in totalitate ,dar cred ca sunt pe un drum bun . cat voi trai voi avea de invatat si dumnezeu in bunatatea lui ,imi va arata ce e bine si ce nu . eu nu am indrazneala sa afirm ca biserica ortodoxa nu e buna sau ca alta biserica este buna . este ca o cearta de copii mici pe o jucarie . cat ni s-a dat (biblia ) atat stim si atat traim . daca cineva crede ca stie mai mult de atat se inseala . totusi ,cea mai buna cale de a afla adevarul este contactul direct cu dumnezeu si nu cautarea de intermediari . din ceea ce am observat ,majoritatea ortodoxilor (sunt si exceptii ) ,au o atitudine foarte nepotrivita cu ceea ce declara ei ca sunt -adica crestini in care este duhul lui dumnezeu -. am citit o carte scrisa de preotul cleopa ,si acolo era un capitol despre 'sectari ' .cineva il intreba pe preot ce sa faca cu sectarii care vin la el . raspunsul dat de un slujitor al lui dumnezeu ,a fost :'buneti parul pe ei ,luati-i la bataie ..." dupa indemnul acesta am cautat sa vad ce zice scriptura despre dusmani .am descoperit ca era o contradictie flagranta intre poruncile lui dumnezeu si invatatura preotului . eu am un principiu ,daca spui ca esti ceva ,si nu traiesti ceea ce declari ,atunci nu ai nici o valoare . esti mincinos .si mincinosii au soarta lor binestiuta .

+Quote Post
Vizitator_olandezu.
mesaj Aug 25 2009, 09:10 AM
Mesaj #113

Guests

eu tot nu reusesc sa pricep de ce o fi asa de important sa crezi din toata inima? Presupunand ca exista dumnezeu si ca are "forma" descrisa de crestini, cu ce il incalzeste pe el, atotputernicul, adoratia ta permanenta?

Evident ca adevarul este unul singur. Adevarurile insa, sunt mai multe ;)

Citeaza (spataru' @ Aug 25 2009, 08:49 AM) *
... toti cei ce cred in dumnezeu din toata inima sunt cei care vor vedea fata lui dumnezeu . adevarul este unul singur . l-am cautat mult ,am studiat ,m-am documentat ,am meditat .nu pot spune ca detin raspunsul in totalitate ,dar cred ca sunt pe un drum bun . ...

+Quote Post
Vizitator_antigelu.
mesaj Aug 25 2009, 09:24 AM
Mesaj #114

Guests

Citeaza (ovidiu.cladoveanu @ Aug 25 2009, 07:39 AM) *
De ce nu vrei tu si nici altii sa intelegeti, este vorba de Ortodoxie nu despre ceea ce fac oamenii spre biserica, ci despre credinta in sine.

adicatelea ortodoxia este buna, doar ortodocsii sunt rai laugh.gif

Citeaza
Eu cred ca ar trebui sa te mai documentezi, biserica primara s-a numit Biserica Ortodoxa Universala.

da?
eu zic ca s-a numit Biserica Unica si Adevarata. Daca nu credeti, mai documentati-va. laugh.gif

Citeaza
Ortodoxia este o credinta relevata direct de Dumnezeu, nu a fost creata de om, inventata. E simplu de inteles.

care dumnezeu?

Citeaza
Doar ca noi oamenii asa murim de grija altora si vorba aceea romanul stie din toate cate nimic.
Si la showurile astea de la tv tot in aceeasi nota se dezbat nimicurile....ce a facut ala, cum a parcat, a iesit pe acolo, etc.

nu sunt nimicuri
faptul ca de ex un enorias isi parcheaza masina in mijlocul drumului cand merge la slujba de duminica
spune foarte multe despre el in relatia cu religia/credinta si invers

Citeaza
Dar care religie ti se pare a nu fi "varza" ? Si daca se poate sa si argumentezi.

niciuna laugh.gif
sa argumentez? laugh.gif

+Quote Post
Vizitator_spataru'.
mesaj Aug 25 2009, 09:44 AM
Mesaj #115

Guests

Citeaza (olandezu @ Aug 25 2009, 09:10 AM) *
eu tot nu reusesc sa pricep de ce o fi asa de important sa crezi din toata inima? Presupunand ca exista dumnezeu si ca are "forma" descrisa de crestini, cu ce il incalzeste pe el, atotputernicul, adoratia ta permanenta?

Evident ca adevarul este unul singur. Adevarurile insa, sunt mai multe wink.gif

de ce sa crezi din toata inima ? pentru ca poti sa ai tangenta cu religia si cu oameni religiosi, care vor sustine ca ceea ce cred ei este cel mai bine si ca biserica lor este cea mai buna . tu vei crede ce zic ei ,dar daca vei face un pas mai departe si vei cauta sa afli adevarul ,atunci nu poti decat s-o faci intr=un mod sincer cu tine insuti.este un fel de introspectie .sunt unii care studiaza si ei si cauta ceva dar nu o fac cu intentia de a -si satisface nevoia personala de adevar . este doar o alta preocupare 'intelectuala' .

adevarul e unul singur . restul sunt doar vorbe ,vorbe ,vorbe...

+Quote Post
Vizitator_olandezu.
mesaj Aug 25 2009, 12:23 PM
Mesaj #116

Guests

Cand fac un fel de introspectie, nu-l vad pe dumnezeu. Cand o fac pe bune, ma vad pe mine. Prin mine, vad pe altii.

Stai asa! Doar nu cumva ...

Citeaza (spataru' @ Aug 25 2009, 09:44 AM) *
de ce sa crezi din toata inima ? pentru ca poti sa ai tangenta cu religia si cu oameni religiosi, care vor sustine ca ceea ce cred ei este cel mai bine si ca biserica lor este cea mai buna . tu vei crede ce zic ei ,dar daca vei face un pas mai departe si vei cauta sa afli adevarul ,atunci nu poti decat s-o faci intr=un mod sincer cu tine insuti.este un fel de introspectie .sunt unii care studiaza si ei si cauta ceva dar nu o fac cu intentia de a -si satisface nevoia personala de adevar . este doar o alta preocupare 'intelectuala' .

adevarul e unul singur . restul sunt doar vorbe ,vorbe ,vorbe...

+Quote Post
Vizitator_pcritique.
mesaj Aug 25 2009, 02:45 PM
Mesaj #117

Guests

...

religiile sunt mai degraba construite decat inventate. acesta este termenul care se utilizeaza in stiintele sociale si aceasta este paradigma stiintifica dominanta in momentul de fata. probabil ca asa o sa si ramana dar ideilor academice le ia mult timp sa se raspandeasca in societate. ortodoxia nu face exceptie si daca esti onest si te duce capul o sa vezi ca punctele principale ale viziunii ortodoxe sunt de fapt idei care au apartinut grupurilor castigatoare in lupta pentru putere.

+Quote Post
Vizitator_pcritique.
mesaj Aug 25 2009, 03:08 PM
Mesaj #118

Guests

Citeaza (antigelu @ Aug 25 2009, 06:13 AM) *
domnule cladoveanu,

niste ipocriti huh.gif

De fapt ortodoxia nu este deloc varza, si dintre religiile crestine este probabil cel mai bine construita. este, in opinia mea, o victorie a irationalitatii impotriva spiritului critic. ea a castigat lupta cu rationalitatea greaca prin formule de genul "cred, tocmai pentru ca este absurd". cum poti sa contrazici afirmatia (scuze pentru simplificare) ca daca-ti privesti buricul suficient de mult timp poti sa-l intalnesti pe dumnezeu? - daca el vrea, desigur. catolicii, in schimb, au studiat filozofia in universitati ca sa-l poata demonstra logic pe dumnezeu si au ajuns in cateva generatii (nu fara dificultati, desigur) atei. niste dobitoci, din punctul de vedere al atingerii scopului politic - evanghelizarea -, in comparatie cu ortodocsii.

+Quote Post
ovidiu.cladovean...
mesaj Aug 25 2009, 08:44 PM
Mesaj #119

Membru veteran

Daca vom privi credinta in Dumnezeu prin acest ochi al lumii....manelizat, sictirit, raportat doar la bani, vom vedea doar prin prisma capacitatii vizuale respective.
Comunismul abia acum isi arata efectele. Toata indobitocirea generatiei de atunci, a dus la copii care au crescut fara o educatie crestina.
Pai cum poti sa-i faci tu educatie mitocanului de oras, care are bani si e propriul lui stapan ? Cum sa-l faci sa se raporteze la ceva ce mintea lui nu poate sa cuprinda ? Pentru acesti oameni Dumnezeu exista doar daca apare in vreo revista sau eu stiu ce aspect al vietii sale mondene.
Multi zic ca Biblia si crestinismul sunt invechite si trebuiesc actualizate "la cerinta pietei" ....ei bine...avem new age, scientologie...dar mai ales protestantism...asta da....asta e o religie care e foarte sociala, permisiva...si daca il accepti pe "Isus" ca mantuitor...esti salvat....cata ipocrizie.
Unde ne e istoria noastra ? PE MTV ? Sfantul Andrei e pomenit doar daca la Carrefour se face vreo promotie ? In rest....nimic.
Stie cineva ca se pogoara Sfantul Duh de Pastele Ortodox in Biserica Sfantului Mormant ? Si acolo sunt reprezentanti ai tuturor cultelor ? Mai greu de mediatizat asta ca nu aduce rating.
Dar daca Gigel zice ca ortodoxia e varza pentru ca seamana cu o varza, putem sa ne culcam linistiti...halal tara.
Baaaa....

+Quote Post
ovidiu.cladovean...
mesaj Aug 26 2009, 01:40 PM
Mesaj #120

Membru veteran

Citeaza (silviu @ Aug 18 2009, 03:25 PM) *
ti-as pune intrebarea :ce parere ai despre geocentrismul crestin.Iti dau si un link catre un filmulet realizat de TVR pe aceasta tema http://www.youtube.com/watch?v=QACdPX5EvPY

Salut,
eu am cumparat cartea aceasta

http://www.libertaspublishing.ro/carti/8994/biologia-vazuta-prin-ochii-credintei-in-dumnezeu
Te lamureste de multe lucruri.

Toate bune.

+Quote Post

8 Pagini V  « < 2 3 4 5 6 > » 
Reply to this topicStart new topic
5 Utilizatori care citesc acest topic (5 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 22nd October 2019 - 07:07 PM