IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

24 Pagini V  < 1 2 3 4 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Fara Dumnezeu nu este nimic
Vizitator_7AD7B3.
mesaj Sep 30 2008, 06:50 AM
Mesaj #31

Guests

Citeaza (Ducu @ Sep 30 2008, 06:38 AM) *
Mi se pare mie sau exista un soi de disperare in cele de mai sus!
Adica Omul = dumnezeu!
Ce a facut omul decat sa culeaga din Creatie?

"Bucurati-va de viata" = dupa mine potopul!
"utilizati timpul vostru cu folos" = faceti-va toate placerile, iubiti-va pe voi insiva mai mult decat orice, interesul vostru sa primeze cu orice pret. Ce in seamna "folos" cand ajungi "oale si ulcele". Cum se deosebeste omul de un animal?

Ce va impiedica Iisus Hristos sa faceti din ceea ce vreti sa faceti? Il urati pentru ca exista si pentru ca va cere iubire (si nu SEX!) si sacrificiu fata de cel de alaturi!
Simplul fapt ca exista Cineva care sa va "traga de maneca" pur si simplu va innebuneste.
Ai grija de sufletul tau!

Ia defineste "iubirea", Ducule... la ce te referi cand zici asta? Cine ne trage de maneca? Si de ce ne innebuneste treaba asta?
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_Ateu.
mesaj Sep 30 2008, 06:55 AM
Mesaj #32

Guests

No bine mah si ce vrei sa spui ca tu te simti un fel de animal de casa a lu nenea Dumnezeu?Muah ce te iubeste!Pupa-l mama&tata.

Ce Creatie frate? scrieti si voi ca va e frica ca nu s-au spus destule tampenii depre subiectul asta.

Creatia nu exista in fapt! PUNCT!
Exista insa, o suma de oameni primitivi care sunt frustrati si tin cu tot dinadinsul sa ne arate ca un Creator extrem de complicat a aparut inaintea unor lucruri extrem de simple precum o posibila creatie de a lui!
Halal logica! Alo clasa a 2-a!!!!???
Eu va recomand sa va reveniti in fire!

Cerestinismul este o farsa! Va conduce iubire la suprafata! Cand de fapt esenta problemei este ca pe masura ce inaintati in varsta va este tot mai frica de moarte si tot mai frica ca ajunteti in iad.
Constipatiilor, parerea mea e sa stati linistiti,ca oricum cu o gaura in c*r si cu o moarte toti suntem datori.Cu siguranta nu exista iad decat in imaginatia voastra.
Da ma si pufneste rasul la gandul ca un Creator e atata de valabil incat isi invinovateste creatia ca nu e in stare sa resite la pacat.
Da si sa vezi si sa nu crezi se amuza copios inventandu-le cazne in Iad.

RIDICOL! Cum poti sa crezi astfel de tampenii si sa te suporti dandu-te pe net si sa fii mandru de teoriile tale?

Eu il invit pe Doamne-Doamne sa intre si el in topic sa sa ne spuna ce si cum. wacko.gif
Desi eu am impresia ca Doamne Doamne e plecat, la loc luminat, loc cu verdeata si din pacate fara semnal WiFi , alea toate ...

+Quote Post
Vizitator_Ducu.
mesaj Sep 30 2008, 07:01 AM
Mesaj #33

Guests

Citeaza (Musafir @ Sep 30 2008, 06:07 AM) *
Nu exista tipul asta numit "D-zeu". Vreau sa apara aici pe forum, vreau sa-l vad levitand in fata mea. Vrajeli cu "ah... trebuie sa crezi ca sa-l vezi" sunt pt adormit copiii mici si prosti. De voi nu zic nimic, imi permit insa sa zic de fanaticii religiosi si habotnicii de pe alte meleaguri. Aia sunt chiar foarte ingusti la minte. Incapabili sa inteleaga ca pt toate lucrurile exista un rationament logic, o legii a fizicii sau hazardul matematic... care pe voi va sperie si cand e ceva mai deosebit puneti seama totul pe divinitate.

Exista si pentru tine, insa nu ai facut nimic ca sa il cauti. Cere si efort! No pain - no gain!
Crezi ca exista doar ce apare in reclame, scrie in Bolero, Cosmopolita, Playboy, ......?

Cauta-L si-L vei gasi! Ai citit vreodata Noul testament, ai citit vreodata scrierile Sfintilor Bisericii ortodoxe?
Daca nu, vorbesti degeaba si hotararea ta ca "nu exista Dumnezeu" se bazeaza pe ... nimic!

Macar uite-te in jurul tau la Creatie (aici intra pe langa natura si oamenii cu plusurile si minusurile fiecaruia!!!)!
O vezi! Omul - dumnezeu a facut- o sau Dumnezeu!
E simplu!
Dumezeu sa iti ajute!

+Quote Post
Vizitator_Alin.
mesaj Sep 30 2008, 07:40 AM
Mesaj #34

Guests

Sunt uimit să văd că sunt puţini cei care aduc recomandări bibliografice

+Quote Post
Vizitator_Astor.
mesaj Sep 30 2008, 07:48 AM
Mesaj #35

Guests

Citeaza (Ducu @ Sep 30 2008, 06:38 AM) *
Mi se pare mie sau exista un soi de disperare in cele de mai sus!
Adica Omul = dumnezeu!
Ce a facut omul decat sa culeaga din Creatie?

"Bucurati-va de viata" = dupa mine potopul!
"utilizati timpul vostru cu folos" = faceti-va toate placerile, iubiti-va pe voi insiva mai mult decat orice, interesul vostru sa primeze cu orice pret. Ce in seamna "folos" cand ajungi "oale si ulcele". Cum se deosebeste omul de un animal?

Ce va impiedica Iisus Hristos sa faceti din ceea ce vreti sa faceti? Il urati pentru ca exista si pentru ca va cere iubire (si nu SEX!) si sacrificiu fata de cel de alaturi!
Simplul fapt ca exista Cineva care sa va "traga de maneca" pur si simplu va innebuneste.
Ai grija de sufletul tau!

De unde pana unde toata frica asta bolnavicioasa a credinciosilor fata de Sex? Nu cred ca vreo zeitate pedepseste toate mamiferele din lume pentru ca il practica, de ce ar pedepsi tocmai oamenii?

+Quote Post
Vizitator_Ducu.
mesaj Sep 30 2008, 08:03 AM
Mesaj #36

Guests

Citeaza (Ateu @ Sep 30 2008, 06:55 AM) *
No bine mah si ce vrei sa spui ca tu te simti un fel de animal de casa a lu nenea Dumnezeu?Muah ce te iubeste!Pupa-l mama&tata.

Ce Creatie frate? scrieti si voi ca va e frica ca nu s-au spus destule tampenii depre subiectul asta.

Creatia nu exista in fapt! PUNCT!
Exista insa, o suma de oameni primitivi care sunt frustrati si tin cu tot dinadinsul sa ne arate ca un Creator extrem de complicat a aparut inaintea unor lucruri extrem de simple precum o posibila creatie de a lui!
Halal logica! Alo clasa a 2-a!!!!???
Eu va recomand sa va reveniti in fire!

Cerestinismul este o farsa! Va conduce iubire la suprafata! Cand de fapt esenta problemei este ca pe masura ce inaintati in varsta va este tot mai frica de moarte si tot mai frica ca ajunteti in iad.
Constipatiilor, parerea mea e sa stati linistiti,ca oricum cu o gaura in c*r si cu o moarte toti suntem datori.Cu siguranta nu exista iad decat in imaginatia voastra.
Da ma si pufneste rasul la gandul ca un Creator e atata de valabil incat isi invinovateste creatia ca nu e in stare sa resite la pacat.
Da si sa vezi si sa nu crezi se amuza copios inventandu-le cazne in Iad.

RIDICOL! Cum poti sa crezi astfel de tampenii si sa te suporti dandu-te pe net si sa fii mandru de teoriile tale?

Eu il invit pe Doamne-Doamne sa intre si el in topic sa sa ne spuna ce si cum. wacko.gif
Desi eu am impresia ca Doamne Doamne e plecat, la loc luminat, loc cu verdeata si din pacate fara semnal WiFi , alea toate ...

Multumesc pt. ton apelative (Mah, constipati,

+Quote Post
Vizitator_Ducu.
mesaj Sep 30 2008, 08:12 AM
Mesaj #37

Guests

Citeaza (Astor @ Sep 30 2008, 07:48 AM) *
De unde pana unde toata frica asta bolnavicioasa a credinciosilor fata de Sex? Nu cred ca vreo zeitate pedepseste toate mamiferele din lume pentru ca il practica, de ce ar pedepsi tocmai oamenii?

Ai inteles gresit si poate nu intamplator!
Asta ni s-a si cerut - sa ne inmultim si sa stapanim pamantul.
Adevaratele famili crestine au multi copii! Cum au fost procreati acestia? E clar nu?
Problema care exista este data de faptul ca sexul si tot ce este legat de acesta ne este prezentat pe toate canalele media ca fiind cel mai important lucru din viata noastra! Femeiile isis pot arata nurii pentru cauze nobile precum campaniile anti fumat, nu?
Ni se cere in schimb sa facem un idol din asta!

+Quote Post
Vizitator_Vlad.
mesaj Sep 30 2008, 08:32 AM
Mesaj #38

Guests

Citeaza (Ducu @ Sep 30 2008, 06:48 AM) *
DE unde stii ca nu exista "next level"? "Stii" pentru ca asa iti este comod. Fara complicatii si zbateri interioare!

Foarte ciudat... nu mi se pare deloc comod. Din contra, comod mi se pare sa crezi.

In ceea ce priveste moralitatea, eu sunt de parere ca exista foarte bine si fara religie. Nu mi se pare deloc ok sa faci un bine cuiva, cand de fapt scopul tau e sa primesti o "bila alba" acolo sus.

Ai mai spus si ca adevaratele familii crestine au multi copii! Incredibil!!! Tu chiar nu vezi ca planeta e suprapopulata? Daca toti ar avea copii precum "adevaratele familii crestine" in foarte scurt timp nu cred ca ar mai fi viata pe planeta asta.

Si pentru cel care a afirmat ca stiinta nu va demonstra niciodata faptul ca nu exista Dumnezeu: stiinta nu va demonstra niciodata nici ca nu exista Zeus & co. Asta nu te impiedica totusi sa nu crezi in Zeus, nu?

+Quote Post
Vizitator_Ducu.
mesaj Sep 30 2008, 08:33 AM
Mesaj #39

Guests

Citeaza (Alin @ Sep 30 2008, 07:40 AM) *
Sunt uimit să văd că sunt puţini cei care aduc recomandări bibliografice

Nu credeam ca intr-adevar intereseaza pe cineva!
Cel mai usor vezi, intre altele, pe www.sfaturiortodoxe.ro

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Sep 30 2008, 08:37 AM
Mesaj #40

Guests

Ducule, toate cartile alea bisericesti sunt vrajeli pt prostit copiii. Unele povesti de acolo sunt chiar ok, totusi. Te invata una alta. Insa nu-mi spune tu mie ca a plouat din cer cu paine si nu stiu ce si au mancat aia, astea-s bulshituri cat casa poporului, la fel si cu traversarea canalului si despartirea apei. N-o sa ma convinga nimeni niciodata pe mine ca d-zeu exista, atata timp cat nu-l vad eu cu ochii mei NU EXISTA. Clar. Cum poti sa crezi intr-o chestie imateriala. Sunteti niste naivi si traiti toata viata intr-o minciuna perpetuata in continuu de biserica. Ca persoana cu studii superioare de matematica, fizica si chimie n-o sa accept niciodata creationismul. Mai deschideti tv-ul si urmariti Discovery sau National Geographic, sau alea sunt doar pt eretici?

+Quote Post
Vizitator_Ducu.
mesaj Sep 30 2008, 08:38 AM
Mesaj #41

Guests

[@Ateu

Multumesc pt. ton apelative (Mah, constipati,

+Quote Post
Vizitator_Musafir_Ateu.
mesaj Sep 30 2008, 08:55 AM
Mesaj #42

Guests

@Ducu-le te-ai blocat sau ce e cu tine? ocupi spatiu inutil pe net?
In general ma caracterizeaza un limbaj direct si fara ocolisuri.
Imi pare rau ca am de a face cu adulti care au nevoie de povesti cu cocosu rosu, pentru ca viata lor sa aiba sens si sa fie mai atractiva. Imi are rau ca modul in care ma exprim te ofenseaza. Nu este nevoie sa ma ierti pentru ca oricum e formala iertarea ta.

Daca esti cu adevarat cunoscator incearca sa imi spui o singura diferenta importanta intre vechiul testament si noul testament. Incearca sa gasesti o singura diferenta si nu 100.
Incearca sa raspunzi pertinent, si nu te lega de scamatorii, aberatii precum viata de apoi or minuni bla bla alte chestii gen praf pentru mase si pentru creduli.
Acum sa te vad!
O SINGURA DIFERENTA !!!

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Sep 30 2008, 08:56 AM
Mesaj #43

Guests

Ducule, ce-s cu mesajele astea? Incearca sa nu folosesti diacritice pe forumul asta, pt ca iti trunchiaza mesajele.

+Quote Post
Vizitator_Ducu.
mesaj Sep 30 2008, 08:56 AM
Mesaj #44

Guests

Citeaza (Musafir @ Sep 30 2008, 08:37 AM) *
Ducule, toate cartile alea bisericesti sunt vrajeli pt prostit copiii. Unele povesti de acolo sunt chiar ok, totusi. Te invata una alta. Insa nu-mi spune tu mie ca a plouat din cer cu paine si nu stiu ce si au mancat aia, astea-s bulshituri cat casa poporului, la fel si cu traversarea canalului si despartirea apei. N-o sa ma convinga nimeni niciodata pe mine ca d-zeu exista, atata timp cat nu-l vad eu cu ochii mei NU EXISTA. Clar. Cum poti sa crezi intr-o chestie imateriala. Sunteti niste naivi si traiti toata viata intr-o minciuna perpetuata in continuu de biserica. Ca persoana cu studii superioare de matematica, fizica si chimie n-o sa accept niciodata creationismul. Mai deschideti tv-ul si urmariti Discovery sau National Geographic, sau alea sunt doar pt eretici?

Crede-ma, sunt chiar canalele mele favorite! Aici faci o confuzie clasica deja! Gandesti in clisee!
Eu nu cred ca esti eretic! Poate insuficient informat si documentat.
Poate ca ma insel dar te intreb, gravitatia este materiala?

Ref "nu cred pt. ca nu vad" aici ai inaintasi de marca. Chiar Sf Apostol Toma a fost in acceasi categorie. Stiai?

O intrebare - cine este mai open mided, cine crede si nu vede sau cine nu crede pt. ca nu vede? Faptul ca dpdv al tehnologiei de astazi nu se pot petrece minuni asta nu inseamna nimic. Nu crezi ca gandesti intr-un cadru ingust?
Adica cine a creat o masinarie vie cum este omul si o lume aflata intr-un echilibru dat de ceva nematerial, nu te indreptateste sa crezi ca POATE FACE ORICE?

PS. fyi nu am studii teologice si scoala am facut-o in comunism!

+Quote Post
Vizitator_Vlad.
mesaj Sep 30 2008, 09:02 AM
Mesaj #45

Guests

Citeaza (Ducu @ Sep 30 2008, 08:33 AM) *
Nu credeam ca intr-adevar intereseaza pe cineva!
Cel mai usor vezi, intre altele, pe www.sfaturiortodoxe.ro

Stiu site-ul de mai de mult, pt ca circula la un moment dat partea aia cu muzica rock. Ce sa spun, multe, foarte multe exagerari, dezinformari, chestii luate din context etc.

In rest, mi se pare ca vrea sa bage frica in oameni si musteste a ura. Uite un exemplu:

DESPRE MOARTEA CELOR PĂCĂTOŞI

Să vă spun două cazuri de morţi năpraznice, să vedeţi cum mor cei ce nu se tem de Dumnezeu şi nu vor să se pocăiască.

A venit o biată femeie din Ardeal şi mi-a spus:
- Părinte, bărbatul meu, de c

+Quote Post
Vizitator_Ducu.
mesaj Sep 30 2008, 09:06 AM
Mesaj #46

Guests

Citeaza (Musafir @ Sep 30 2008, 08:56 AM) *
Ducule, ce-s cu mesajele astea? Incearca sa nu folosesti diacritice pe forumul asta, pt ca iti trunchiaza mesajele.

Scuze!
De la puncte - puncte mi se trage!

+Quote Post
Vizitator_Ducu.
mesaj Sep 30 2008, 09:25 AM
Mesaj #47

Guests

Citeaza (Musafir_Ateu @ Sep 30 2008, 08:55 AM) *
Imi pare rau ca am de a face cu adulti care au nevoie de povesti cu cocosu rosu, pentru ca viata lor sa aiba sens si sa fie mai atractiva. Imi are rau ca modul in care ma exprim te ofenseaza. Nu este nevoie sa ma ierti pentru ca oricum e formala iertarea ta.

Daca esti cu adevarat cunoscator incearca sa imi spui o singura diferenta importanta intre vechiul testament si noul testament. Incearca sa gasesti o singura diferenta si nu 100.
Incearca sa raspunzi pertinent, si nu te lega de scamatorii, aberatii precum viata de apoi or minuni bla bla alte chestii gen praf pentru mase si pentru creduli.
Acum sa te vad!
O SINGURA DIFERENTA !!!

Nu sunt un adevarat cunoscator!

+Quote Post
Vizitator_Ducu.
mesaj Sep 30 2008, 09:47 AM
Mesaj #48

Guests

Citeaza (Musafir_Ateu @ Sep 30 2008, 08:55 AM) *

Acum sa te vad!
O SINGURA DIFERENTA !!!

Totusi:
Dinte pentru dinte vs. iubirea si iertarea aproapelui!
adica
Ce facem noi de fapt si ce ne cere Iisus Hristos! Nu-i asa ca e mai usor cu "dinte pentru dinte"?

+Quote Post
Vizitator_antigelu.
mesaj Sep 30 2008, 10:15 AM
Mesaj #49

Guests

Citeaza (Ducu @ Sep 30 2008, 06:48 AM) *
...
Tu esti fanaticul materiei! TE INCHINI LA IDOLUL MATERIEI !
...

macar materia se simte si se vede

poti sa ne spui si noua cum crezi ca se inchina baiatu asta la materie?
se roaga materiei sa-i ierte pacatele? sau cum? lumineaza-ne te rog
biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif

+Quote Post
Vizitator_Ateu.
mesaj Sep 30 2008, 10:26 AM
Mesaj #50

Guests

Ca sa-ti explic tie cum functioneaza legea atractiei gravitationale ar trebuie sa te duc la nivel de atom si chiar mai departe de atat. Insa unul ca tine ma va bloca de fiecare data si-mi va spune ca cea mai mica particula este de fapt este de la D-zeu. In materie de fizica nu am ce discuta cu voi pt ca intotdeauna nu veti reusi sa intelegeti ca aproape totul poate fi descris sub forma matematica pe o foaie, deci cam totul are explicatie. Nu va mai legati de golurile alea nedescrifate inca. Daca D-zeu se ascunde in ele, stiinta le micsoreaza pe zi ce trece. Pana intr-o zi cand totul va fi explicat. Daca ai cunostinte avansate de fizica, am dispozitia sa-ti expun punctul meu de vedere legat de aceasta forta misterioasa, numita gravitatie.

Ce fel de oameni erau aia care ardeau alti oameni pe rug in numele Bisericii doar pt ca unul a indraznit sa spuna ca pamantul e rotund? Biserica va manipuleaza cum vrea ea, si de aici profita anumite personaje,.

Faptul ca nu se mai 'intampla' minune in zilele noastre poate insemna doar un singur lucru: oamenii s-au desteptat, au inceput sa mearga la scoli si sa le creasca nivelul de inteligenta si capacitatea de intelegere.

Explica-mi si mie un lucru. Cum se face ca biblia nu mentioneaza nimic de dinozauri? Hai sa-ti zic eu versiunea mea. Aia care au scris-o erau prea limitati in cunoastere. Deci biblia e doar o inventie a omului, la fel ca oricare alta carte, in care un scriitor isi permite sa fabuleze. Iar voi luati toate chestiile astea de bune.

Unde-i D-zeul asta al vostru? (intrebare retorica) pt ca nimeni nu stie sa-mi raspunda altfel decat "trebuie sa crezi mai intai..."

Cu alte cuvinte, trebuie sa te "speli pe creier" si dupa ce esti dus cu pluta o sa-l vezi pe d-zeu asta, sunt sigur ca merge treaba asta cu o probabilitate de peste 80%... cred ca ar trebui analizate creierul unui ateu/agnostic si al unui religios la RMN, sigur aveti o zona care functioneaza defectuos.

+Quote Post
Vizitator_Dragon.
mesaj Sep 30 2008, 10:31 AM
Mesaj #51

Guests

Citeaza (Vlad @ Sep 30 2008, 08:32 AM) *
Foarte ciudat... nu mi se pare deloc comod. Din contra, comod mi se pare sa crezi.

In ceea ce priveste moralitatea, eu sunt de parere ca exista foarte bine si fara religie. Nu mi se pare deloc ok sa faci un bine cuiva, cand de fapt scopul tau e sa primesti o "bila alba" acolo sus.

Ai mai spus si ca adevaratele familii crestine au multi copii! Incredibil!!! Tu chiar nu vezi ca planeta e suprapopulata? Daca toti ar avea copii precum "adevaratele familii crestine" in foarte scurt timp nu cred ca ar mai fi viata pe planeta asta.

Si pentru cel care a afirmat ca stiinta nu va demonstra niciodata faptul ca nu exista Dumnezeu: stiinta nu va demonstra niciodata nici ca nu exista Zeus & co. Asta nu te impiedica totusi sa nu crezi in Zeus, nu?

In Biblie scrie ca Dumnezeu ne-a poruncit sa ne inmultim si sa populam pamantul. Tu spui ca a fost o porunca deplasata si nelalocul ei, deoarece suprapopularea duce la colaps pe toate planurile. Este adevarat. Dar sa ne gandim din punctul de vedere al lui Dumnezeu, (cu toate ca este o aberatie, nu putem sa gandim cu procesoarele noastre de 286 ce a avut Dumnezeu de gand, dar sa facem un exercitiu de gandire) De ce a facut aceasta recomandare? Cand El stia ca suprapopularea duce la colaps? Pentru ca a tinut cont de (cel putin) urmatoarele lucruri: A tinut la creatia lui (creatie prin evolutie, incepand, pentru noi, cu Big-Bang) si a dorit ca:
1) noi sa ne perpetuam ca specie;
2)libertatea de exprimare a liberului arbitru, o lege fundamentala universala
3) noi sa evoluam prin diversitate;
4)suprapopularea sa creeze probleme psiho-sociale noi, care nu ar fi aparut la un nivel de populatie scazut, cu toate ca un nivel de populatie echilibrat ne-ar fi asigurat perpetuarea speciei, probleme cu care ne confruntam in zilele noastre si care permit dezvaluirea tuturor caracteristicilor psihicului uman, cu bune si cu rele si astfel sa se poata face distinctia intre oameni; (formarea de ispite la scara mare)
5)sa permita formarea unei baze de selectie cat mai mare, avand in vedere probabil faptul ca sunt foarte rare cazurile cand oamenii sa incadreaza in cerinte
6) ...cerinte necesare tot pentru evolutie

Sa ajungi sa crezi este doar primul pas. Nu este suficient insa.
Cum ajunge sa crezi, e o alta poveste. Unii cred dupa ce au citit Biblia sau au ascultat Liturghia, altii au analizat tras concluzii din diverse experimente fizice sau demonstratii matematice, altii au simtit ca exista Dumnezeu, altii au vazut fenomene care i-au facut sa creada in Dumnezeu (sau sa fie constienti de prezenta Lui). De ce nu toti oamenii au ajuns in vreuna din situatiile de mai sus, este pentru ca nu s-a intamplat inca, insa se spune ca toti Il vor vedea insa atunci totul va fi fost hotarat, deci prea tarziu pentru unii. Deci sunt aberatii ideile unora care spun "De ce nu apare aici, acum, ca sa vad ca exista? De ce nu trazneste/tipa/urla/vorbeste ca sa vad ca exista? " Si ce folos, pentru ca atunci cand se va intampla ca sa se arate la toata lumea, va fi prea tarziu. Dumnezeu nu vrea sa ne faca demonstratii de forta ca sa ne convinga ca El exista, vrea sa ne lase "la mana noastra" (liberul arbitru) pentru ca noi sa demonstram de ceea ce suntem in stare, pentru ca hotul nu e pedepsit inainte sa fure, ca in Minority Report, ci este lasat sa isi decida soarta.

+Quote Post
Vizitator_Razvan.
mesaj Sep 30 2008, 11:25 AM
Mesaj #52

Guests

Discutia este mult prea complicata pentru un forum, dar in acelasi timp ma bucura faptul ca oamenii sunt interesati de tema aceasta.
Ce este amuzant este ca adeptii credintei si cei ai stiintei nu incearca sa gaseasca punctele comune! Doar suntem toti in aceeasi barca, si fiecare latura trebuie sa contribuie la cunoastere.
Aici trebuie sa intervin si sa dau dreptate spuselor : 'crede si nu cerceta' , ca fiind cele mai periculoase rostite vre-o data. Daca natura noastra curioasa ar putea fi infranata, unde am fi astazi? Minus punct pentru credintza.
La o privire de ansamblu social, trebuie sa putem imparti paturile in oamenii care pot sa se auto cenzureze si cei care nu pot. Ei bine pentru cei care nu pot, trebuie sa mentimem 'basmul' viu. Nu vi se pare ca cei care se revolta asupra indogmizarilor si a restrictiilor din religia noastra, sunt deobicei oameni peste media de inteligentza si cultura (nu rockeri, satanisti ..ci oameni decenti). Acuma o sa-mi sara adeptii credintei in cap, dar nu pot sa nu zambesc , pentru ca sunt foarte multi oameni extrem de capabili in randul acestora dar care refuza sa se elibereze. Iesi-ti din ce vi s-a spus, cautati, fi-ti obiectivi, si daca il gasiti dinnou pe Isus , D-zeu si Duhul Sfant, asa cum e descris in biblie , tot respectul.
Fara rautate dar e jignitor ceea ce incercati sa sustineti printr-o religie atat de tanara (se stie ca biblia este inspirata din credinte 'pagane' mult mai vechi ), sunteti aproape ingamfati crezand ...ca numai voi stiti adevarul si restul religiilor, credintelor sau necredintelor sunt false. Singura putere care a mai ramas este popularitatea. Din fericire lumea se deschide la minte, pentru o populatie mai inteligenta, e nevoie de o 'religie' mai inteligenta, care sa incorporeze mult mai serios cunostiintzele dobandite pana acuma.

Sincer mi-e greu, pentru ca stiu ca sunt limitat!
CRED in ceva !Si aia nu este o scriptura ! Cred in OAMENI!

Principiile care le-au urmat apostolii si in general oamenii care au scris biblia, au fost foarte bune si bine intentionate, din pacate in timp mesajul s-a alterat si s-a transformat intr-un mecanism de manipulare si divizare sociala, etnica s.a.m.d.
Trezitii-va si cautati, nu va lasati prostiti sa 'nu cercetati',ar fi prea simplu.

Parerea mea smile.gif

+Quote Post
Vizitator_Ducu.
mesaj Sep 30 2008, 11:56 AM
Mesaj #53

Guests

Citeaza (Ateu @ Sep 30 2008, 10:26 AM) *
Ca sa-ti explic tie cum functioneaza legea atractiei gravitationale ar trebuie sa te duc la nivel de atom si chiar mai departe de atat. Insa unul ca tine ma va bloca de fiecare data si-mi va spune ca cea mai mica particula este de fapt este de la D-zeu. In materie de fizica nu am ce discuta cu voi pt ca intotdeauna nu veti reusi sa intelegeti ca aproape totul poate fi descris sub forma matematica pe o foaie, deci cam totul are explicatie. Nu va mai legati de golurile alea nedescrifate inca. Daca D-zeu se ascunde in ele, stiinta le micsoreaza pe zi ce trece. Pana intr-o zi cand totul va fi explicat. Daca ai cunostinte avansate de fizica, am dispozitia sa-ti expun punctul meu de vedere legat de aceasta forta misterioasa, numita gravitatie.

Ce fel de oameni erau aia care ardeau alti oameni pe rug in numele Bisericii doar pt ca unul a indraznit sa spuna ca pamantul e rotund? Biserica va manipuleaza cum vrea ea, si de aici profita anumite personaje,.

Faptul ca nu se mai 'intampla' minune in zilele noastre poate insemna doar un singur lucru: oamenii s-au desteptat, au inceput sa mearga la scoli si sa le creasca nivelul de inteligenta si capacitatea de intelegere.

Explica-mi si mie un lucru. Cum se face ca biblia nu mentioneaza nimic de dinozauri? Hai sa-ti zic eu versiunea
mea. Aia care au scris-o erau prea limitati in cunoastere. Deci biblia e doar o inventie a omului, la fel ca oricare alta carte, in care un scriitor isi permite sa fabuleze. Iar voi luati toate chestiile astea de bune.

Unde-i D-zeul asta al vostru? (intrebare retorica) pt ca nimeni nu stie sa-mi raspunda altfel decat "trebuie sa crezi mai intai..."

Cu alte cuvinte, trebuie sa te "speli pe creier" si dupa ce esti dus cu pluta o sa-l vezi pe d-zeu asta, sunt sigur ca merge treaba asta cu o probabilitate de peste 80%... cred ca ar trebui analizate creierul unui ateu/agnostic si al unui religios la RMN, sigur aveti o zona care functioneaza defectuos.

Este remarcabila si o accept ca un dat, tendinta oamenilor "inteligenti si cu capacitatea de intelegere" de cauta sa-i injosesca ce cei care nu sunt de acord cu ei!

Cine a facut atomul?
Biserica de care vorbeste este Biserica Catolica! Eu sunt ortodox. Te rog sa faci diferenta!
"Pana intr-o zi cand totul va fi explicat." Inseamna ca esti pregatit sa astepti momentul si sa te bucuri de el!

Ref dinozauri: pentru ca nu este important!
Unde-i D-zeul asta al vostru? Uita-te la tine - esti Creatia Sa!

Sunt "spalat pe creier" de un invatamant 100% comunist, unde am invatat exact ce imi spui tu!

"oamenii s-au desteptat, au inceput sa mearga la scoli si sa le creasca nivelul de inteligenta si capacitatea de intelegere." De acord cu tine. Cum iti explici atunci criza din America! Nu sunt acolo cei mai inteligenti si scoliti oameni?

+Quote Post
Vizitator_Razvan.
mesaj Sep 30 2008, 12:04 PM
Mesaj #54

Guests

Citeaza (Ducu @ Sep 30 2008, 11:56 AM) *
Este remarcabila si o accept ca un dat, tendinta oamenilor "inteligenti si cu capacitatea de intelegere" de cauta sa-i injosesca ce cei care nu sunt de acord cu ei!

Cine a facut atomul?
Biserica de care vorbeste este Biserica Catolica! Eu sunt ortodox. Te rog sa faci diferenta!
"Pana intr-o zi cand totul va fi explicat." Inseamna ca esti pregatit sa astepti momentul si sa te bucuri de el!

Ref dinozauri: pentru ca nu este important!
Unde-i D-zeul asta al vostru? Uita-te la tine - esti Creatia Sa!

Sunt "spalat pe creier" de un invatamant 100% comunist, unde am invatat exact ce imi spui tu!

"oamenii s-au desteptat, au inceput sa mearga la scoli si sa le creasca nivelul de inteligenta si capacitatea de intelegere." De acord cu tine. Cum iti explici atunci criza din America! Nu sunt acolo cei mai inteligenti si scoliti oameni?

Frate Ducu,
e prea putin ce spui tu aici si nu are nici o relevantza logica sau edificatoare,
fara suparare iti spun ca te simti umilit nu pentru ca esti umilit de 'tendinta oamenilor inteligenti' ci de refuzul tau de a vedea realitate in care te zbati in bezna si al carei singur punct de reper este 'propria ta umbra'!
Ti-o spun cu oarecare superioritate, dar cu multa caldura!

+Quote Post
Vizitator_Ducu.
mesaj Sep 30 2008, 12:08 PM
Mesaj #55

Guests

Citeaza (Razvan @ Sep 30 2008, 11:25 AM) *
Discutia este mult prea complicata pentru un forum, dar in acelasi timp ma bucura faptul ca oamenii sunt interesati de tema aceasta.
Ce este amuzant este ca adeptii credintei si cei ai stiintei nu incearca sa gaseasca punctele comune! Doar suntem toti in aceeasi barca, si fiecare latura trebuie sa contribuie la cunoastere.
Aici trebuie sa intervin si sa dau dreptate spuselor : 'crede si nu cerceta' , ca fiind cele mai periculoase rostite vre-o data. Daca natura noastra curioasa ar putea fi infranata, unde am fi astazi? Minus punct pentru credintza.
La o privire de ansamblu social, trebuie sa putem imparti paturile in oamenii care pot sa se auto cenzureze si cei care nu pot. Ei bine pentru cei care nu pot, trebuie sa mentimem 'basmul' viu. Nu vi se pare ca cei care se revolta asupra indogmizarilor si a restrictiilor din religia noastra, sunt deobicei oameni peste media de inteligentza si cultura (nu rockeri, satanisti ..ci oameni decenti). Acuma o sa-mi sara adeptii credintei in cap, dar nu pot sa nu zambesc , pentru ca sunt foarte multi oameni extrem de capabili in randul acestora dar care refuza sa se elibereze. Iesi-ti din ce vi s-a spus, cautati, fi-ti obiectivi, si daca il gasiti dinnou pe Isus , D-zeu si Duhul Sfant, asa cum e descris in biblie , tot respectul.
Fara rautate dar e jignitor ceea ce incercati sa sustineti printr-o religie atat de tanara (se stie ca biblia este inspirata din credinte 'pagane' mult mai vechi ), sunteti aproape ingamfati crezand ...ca numai voi stiti adevarul si restul religiilor, credintelor sau necredintelor sunt false. Singura putere care a mai ramas este popularitatea. Din fericire lumea se deschide la minte, pentru o populatie mai inteligenta, e nevoie de o 'religie' mai inteligenta, care sa incorporeze mult mai serios cunostiintzele dobandite pana acuma.

Sincer mi-e greu, pentru ca stiu ca sunt limitat!
CRED in ceva !Si aia nu este o scriptura ! Cred in OAMENI!

Principiile care le-au urmat apostolii si in general oamenii care au scris biblia, au fost foarte bune si bine intentionate, din pacate in timp mesajul s-a alterat si s-a transformat intr-un mecanism de manipulare si divizare sociala, etnica s.a.m.d.
Trezitii-va si cautati, nu va lasati prostiti sa 'nu cercetati',ar fi prea simplu.

Parerea mea smile.gif

"crede si nu cerceta" este o aberatie!
Eu va indemn, sa cercetati ca sa aflati ca de fapt nu stiti nimic altceva decat ceea va este lasat sa aflati. Aici ma refer si la Cartile Sfinte si la scrierile Sfintilor Parinti. Scriind asta ma astept si accept orice reactie.
Cum va explicati descoperirile stiintifice facute din intamplare?

Cum va explicati spusele unor chirurgi care nu isi pot explica de ce un pacient a supravietuit desi toate datele erau impotriva.
Crezi in oamenii care au INTERESE meschine, care se iubeste pe ei insisi mai mult ca orice,

Nu mesajul s-a alterat ci gradul/modul de aplicare al acestuia. E ca si cum ai spune ca Iisus Hristos s-a alterat!!
REf manipulare esti chiar asa de naiv sa crezi ca esti imum la manipularile lumii materiale. Esti chiar ca o stanca fata de stimulii aberanti care vin din exteriori. Nu exista mai mare manipulare decat cea data de comfort si dorinta de a fi in pas cu moda. Adica de a fi o frunza in vant.

+Quote Post
Vizitator_Razvan.
mesaj Sep 30 2008, 12:30 PM
Mesaj #56

Guests

Citeaza (Ducu @ Sep 30 2008, 12:08 PM) *
"crede si nu cerceta" este o aberatie!
Eu va indemn, sa cercetati ca sa aflati ca de fapt nu stiti nimic altceva decat ceea va este lasat sa aflati. Aici ma refer si la Cartile Sfinte si la scrierile Sfintilor Parinti. Scriind asta ma astept si accept orice reactie.
Cum va explicati descoperirile stiintifice facute din intamplare?

Cum va explicati spusele unor chirurgi care nu isi pot explica de ce un pacient a supravietuit desi toate datele erau impotriva.
Crezi in oamenii care au INTERESE meschine, care se iubeste pe ei insisi mai mult ca orice,

Nu mesajul s-a alterat ci gradul/modul de aplicare al acestuia. E ca si cum ai spune ca Iisus Hristos s-a alterat!!
REf manipulare esti chiar asa de naiv sa crezi ca esti imum la manipularile lumii materiale. Esti chiar ca o stanca fata de stimulii aberanti care vin din exteriori. Nu exista mai mare manipulare decat cea data de comfort si dorinta de a fi in pas cu moda. Adica de a fi o frunza in vant.

In primul rand imi cer scuze daca nu m-am exprimat bine dar in fond asta spun si eu, 'crede si nu cerceta' este o aberatie si inca una cu consecinte grave.

Fara atac la persoana vreau sa te intreb daca nu iti este rusine sa ti steagul sus pentru biserica si sa te legi de mine ca 'am inceredere in oameni' fie si in cei meschini. Asta e singura parte in care pot sa fiu de acord cu biblia, ca cel mai bine e sa ai incredere in oameni.

Oameni ca tine isi folosesc toata inteligenta pentru a mentine ideiile bune ale bisericii , dar te pierzi in detalii.
Ce legatura au descoperirile facute la intamplare cu restul evolutiei oemnirii, care devanseaza colpesitor argumentele tale intamplatoare. Conform logicii tale , daca eu demonstrez un singur caz din biblie ca fiind nefondat neadevarat sau neconform cu ceea ce propune de fapt, ar tebuie sa pice toate scripturile ca si neveridice. Atentie la argumentatie ca aluneci in derizoriu.

Si cat despre mesajul bibliei, oamenii care 'interpreteaza', altereaza si folosesc asta in scopul lor (deci devin si ei meschini ) distrug totul, pentru ca nu cauta sa intzeleaga la modul serios, ce s-a dorit cu aceste scrieri, lasand argumentatiile penibile si fricile deoparte.

Cat despre cat de manipulat sunt eu, ei bine ma simt mai bine de cat daca a-si fi manipulat de niste oamenii care nu intzeleg ce predica. If u get what I mean wink.gif

+Quote Post
Vizitator_Ateu.
mesaj Sep 30 2008, 12:34 PM
Mesaj #57

Guests

Cum nu este important referinta la dinozauri? De ce nu scrie in in capitolul ala cu 'Facerea Lumii' si de dinozauri? De ce? Iti zic eu de ce, pt ca indivizii care au nascocit Biblia, nu aveau cunostinte despre existenta dinozaurilor. Ei aveau habar doar de animalele pe care le-au vazut cu ochii lor. E usor sa extrapolam de la acest caz ca Biblia este o minciunica din scoarta in scoarta

+Quote Post
Vizitator_nostradamus.
mesaj Sep 30 2008, 12:48 PM
Mesaj #58

Guests

Citeaza (Musafir @ Sep 30 2008, 06:07 AM) *
Nu exista tipul asta numit "D-zeu". Vreau sa apara aici pe forum, vreau sa-l vad levitand in fata mea. Vrajeli cu "ah... trebuie sa crezi ca sa-l vezi" sunt pt adormit copiii mici si prosti. De voi nu zic nimic, imi permit insa sa zic de fanaticii religiosi si habotnicii de pe alte meleaguri. Aia sunt chiar foarte ingusti la minte. Incapabili sa inteleaga ca pt toate lucrurile exista un rationament logic, o legii a fizicii sau hazardul matematic... care pe voi va sperie si cand e ceva mai deosebit puneti seama totul pe divinitate.

O sa vezi.
Duminica ce vine, intre orele 14 si 16, un obiect din jurul tau va cadea fara sa fi fost atins de nimeni. Obiectul va suferi pagube, dar nu se va distruge complet.

Ce va fi dupa aceea... iti doresc tarie multa!

+Quote Post
Vizitator_Inginer.
mesaj Sep 30 2008, 01:19 PM
Mesaj #59

Guests

Citeaza (Ateu @ Sep 30 2008, 10:26 AM) *

Cu faptul ca unii mai-mari ai bisericii au schilodit crestinismul de-a lungul timpului, dupa propriile lor frustrari si limitari, sint perfect de acord. Crestinismul (in forma lasata de Isus) este (era) insa, o cale veritabila spre D-zeu. Perfect adevarat ca biserica a cam manipulat citeodata si cea mai mare manipulare este aceea ca ne face sa credem ca relatia noastra cu D-zeu are nevoie in mod imperios de ea ca intermediar. Nu vorbesc de faptul ca alte religii sau cai spirituale sint vazute ca fiind gresite (asta este perceptia mea), desi toate (cele veritabile ) duc in acelasi punct.

" Unde este D-zeu?" este o intrebare retorica pentru tine, nu si pentru toti restul. Noi sintem o scinteie din D-zeu, ceea ce inseamna ca El nu poate fi "gasit" in afara noastra. De asemenea se spune ca este omniprezent, numai ca tu nu-l vezi. sau poate ca l-ai cautat prin pod... Nu-i nimic. Toti ajungem acolo, ca vrem, sau nu, credem sau nu. Viata, sau mai bine zis vietile, ne constring oricit ne-am impotrivi noi. Cu cit indirjirea este mai mare, cu atit lectiile devin mai dure.

Si mai este un lucru pe care ar fi bine sa-l retii: D-zeu se reveleaza fiecaruia dupa nivelul sau de constiinta, asa ca unul care este putin mai sus decit un porc - interesanta afirmatia "Esti ceea ce maninci" , sa nu se mire ca nu-l simte, sau vede pe D-zeu. Precizez ca asa cum inteligenta nu merge intotdeauna mina-n mina cu intelepciunea, nici nu-i in mod direct legata de nivelul de constiinta. Sa nu incepi dup-aia sa-mi spui ca uite cit de inteligent esti tu, si totusi...

+Quote Post
Vizitator_Ducu.
mesaj Sep 30 2008, 01:27 PM
Mesaj #60

Guests

Citeaza (Ateu @ Sep 30 2008, 12:34 PM) *
Cum nu este important referinta la dinozauri? De ce nu scrie in in capitolul ala cu 'Facerea Lumii' si de dinozauri? De ce? Iti zic eu de ce, pt ca indivizii care au nascocit Biblia, nu aveau cunostinte despre existenta dinozaurilor. Ei aveau habar doar de animalele pe care le-au vazut cu ochii lor. E usor sa extrapolam de la acest caz ca Biblia este o minciunica din scoarta in scoarta

Nici despre melci nu scrie, dupa cum nu scrie nici despre multe alte lucruri sau fiinte!
Revin! Nu are nicio relevanta!
Aici, in Sf. Scriptura, vorbim despre fiinta creata dupa "chipul si asemanarea".

+Quote Post

24 Pagini V  < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 Utilizatori care citesc acest topic (1 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 15th October 2019 - 11:54 PM