IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

12 Pagini V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> 80% dintre motociclisttii autohtoni sunt pericol public si fonic?, politia rutiera e handicapata, adica oarba si surda.
Vizitator_forumul civic.
mesaj May 28 2009, 01:09 AM
Mesaj #1

Guests

Astia fac non stop slalom printre masini (interzis in toate tarile din vest), la semafor se strecoara pe linga ele pina-n fata (deasemena interzis) si in rest fac wheeley pe o roata sau se intrec cu 150 la ora prin oras, intr-un vacarm infernal. Iar politia nu face nimic.
Apoi se pling ca la noi in RO, soferii nu sunt suficienti de atenti cu ei.
Pai dragi motociclisti, ptr voi Romania e raiul pe pamint: la cum circulati voi, oriunde in vest v-ar salta politia in catuse nu doar carnetul !!!
si asta o spun in cunostinta de cauza (am carnet moto obtinut in Germania unde pe linga poligon cu multe teste de frinare brusca, se dau probe de oras si autostrada). In ro se da carnetul moto in gluma, fara multe probe, la toti dementii infantili, care apoi se urca pe motociclete mai puternice de cit o msina. Cuconsecinte tragice ( secera pietoni pe trotuar cu moto scapate de sub control ori se infig in portierele masinilor, la fel de mortal si ptr pasagerii din masina)
Cit despre tobele de esapament galagioase, adica tunate (si Evident neautorizate la decibelii produsi), oriunde in UE v-ar opri si salta pe loc talonul (caci orice modificare neomologata si autorizata la un vehicol produce suspendarea dreptului de a circula pe un drum public) si v-ar sigila motocicleta/ scuterul. Plus amenda si punctele din carnet. Lucru valabil si ptr automobilele "tunate" cu tot felul de esapamente sport. In Germania n-apuca sa faca 2 colturi ca au si fost trase pe dreapta si luate la purecat. Chiar si cele autorizate. S-au saturat de atitea controale si majoritatea proprietarilor renunta la ele.
Repet, la noi politia rutierea e handicapata la capitolul relatia cu moto ori masini tunate (adica galagioase).

Asteptam o schimbare de atitudine din partea politiei rutiere cit si a primarilor si consilierilor nepasatori (macar impotriva vacarmului la care sunt supuse dintr-un foc mii de familii cind trece un motociclist ori sofer "salbatec" pe un bulevard).

Stiind ca se poate altfel, Admir si Iubesc motociclistii civilizati mai mult ca oricind.

SEMNATI O PETITIE catre POLITIA ROMANIA SI PRIMARIE?
ceva de genul: Acum ca a inceput sezonul, FERITI-NE DE SALBATECII PE 2 ROTI ! dar si pe 4 !!
Ptr siguranta si linistea noastra. La propriu !!!

Marius Draghici
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_Hipercorect.
mesaj May 28 2009, 08:27 AM
Mesaj #2

Guests

Citeaza (forumul civic @ May 28 2009, 01:09 AM) *
Astia fac non stop slalom printre masini (interzis in toate tarile din vest), la semafor se strecoara pe linga ele pina-n fata (deasemena interzis) si in rest fac wheeley pe o roata sau se intrec cu 150 la ora prin oras, intr-un vacarm infernal. Iar politia nu face nimic.
Apoi se pling ca la noi in RO, soferii nu sunt suficienti de atenti cu ei.
Pai dragi motociclisti, ptr voi Romania e raiul pe pamint: la cum circulati voi, oriunde in vest v-ar salta politia in catuse nu doar carnetul !!!
si asta o spun in cunostinta de cauza (am carnet moto obtinut in Germania unde pe linga poligon cu multe teste de frinare brusca, se dau probe de oras si autostrada). In ro se da carnetul moto in gluma, fara multe probe, la toti dementii infantili, care apoi se urca pe motociclete mai puternice de cit o msina. Cuconsecinte tragice ( secera pietoni pe trotuar cu moto scapate de sub control ori se infig in portierele masinilor, la fel de mortal si ptr pasagerii din masina)
Cit despre tobele de esapament galagioase, adica tunate (si Evident neautorizate la decibelii produsi), oriunde in UE v-ar opri si salta pe loc talonul (caci orice modificare neomologata si autorizata la un vehicol produce suspendarea dreptului de a circula pe un drum public) si v-ar sigila motocicleta/ scuterul. Plus amenda si punctele din carnet. Lucru valabil si ptr automobilele "tunate" cu tot felul de esapamente sport. In Germania n-apuca sa faca 2 colturi ca au si fost trase pe dreapta si luate la purecat. Chiar si cele autorizate. S-au saturat de atitea controale si majoritatea proprietarilor renunta la ele.
Repet, la noi politia rutierea e handicapata la capitolul relatia cu moto ori masini tunate (adica galagioase).

Asteptam o schimbare de atitudine din partea politiei rutiere cit si a primarilor si consilierilor nepasatori (macar impotriva vacarmului la care sunt supuse dintr-un foc mii de familii cind trece un motociclist ori sofer "salbatec" pe un bulevard).

Stiind ca se poate altfel, Admir si Iubesc motociclistii civilizati mai mult ca oricind.

SEMNATI O PETITIE catre POLITIA ROMANIA SI PRIMARIE?
ceva de genul: Acum ca a inceput sezonul, FERITI-NE DE SALBATECII PE 2 ROTI ! dar si pe 4 !!
Ptr siguranta si linistea noastra. La propriu !!!

Marius Draghici

Sunt absolut de acord cu tine.
Acesti "teribilisti" se plang atata ca nu se respecta drepturile lor in trafic insa ei de respectat drepturile altora nici vorba.
Chiar ieri am vazut cum era un "erou motociclist" sa dea peste un pieton pe trecere.
Pe doua benzi masinile au oprit sa lase pietonul dar eroul, care i-a depasit pe toti pe dreapta, era sa faca varza pe pieton (un pusti). Noroc ca pustiu s-a ferit. Mie personal imi pare foarte rau ca nu am putut sa-i iau numarul inconstientului si sa sun la Politie (eram la vreo 3 masini mai in spate si pedarda de motociclist nici macar nu a oprit) .
Si asta e numai un singur caz. Nu mai zic de cate ori mi-au taiat calea "viteji" d'astia. Daca eram nesimtit si nu ii evitam o rezerva intreaga de spital era plina cu nenorociti d'astia. Ma rog, oricum i-am evitat ca sa nu-mi stric masina, ca n-am chef s-o tin in service, ca pentru destepti d'astia mila prea multa nu am.

P.S.: In cazul in care se va face vreo petitie online sau ceva, va rog postati adresa pe forum ca sa semnez si eu.[color="#FF0000"][/color]

+Quote Post
Vizitator_dragos.
mesaj May 28 2009, 08:42 AM
Mesaj #3

Guests

Citeaza (Hipercorect @ May 28 2009, 08:27 AM) *
Chiar ieri am vazut cum era un "erou motociclist" sa dea peste un pieton pe trecere.

Trebuie sa intelegeti ca de la 200 km/h nu se poate opri pentru orice pieton. Pietonii sunt obligati sa se asigure, pentru ca motociclistii nu pot merge cu viteze mici. Sistemul de racire nu functioneaza corect la vitezele obligatorii in localitati.

+Quote Post
Vizitator_Supraalimentatu'.
mesaj May 28 2009, 08:58 AM
Mesaj #4

Guests

Citeaza (dragos @ May 28 2009, 08:42 AM) *
Trebuie sa intelegeti ca de la 200 km/h nu se poate opri pentru orice pieton. Pietonii sunt obligati sa se asigure, pentru ca motociclistii nu pot merge cu viteze mici. Sistemul de racire nu functioneaza corect la vitezele obligatorii in localitati.

laugh.gif Mi se pare corect. Ai draq pietoni. Auzi nesimtire la ei: sa vrea sa treaca strada pe trecerea de pietoni.
Sa taie calea unui erou? Ar trebui arestati toti. Nenorocitii.... laugh.gif

+Quote Post
Vizitator_forumulcivic.
mesaj May 28 2009, 09:36 AM
Mesaj #5

Guests

plus ca majoritatea motociclistilor i-si murdaresc, indoaie ori posteaza nr de inmatriculare adinc sub aripa din spate, vadit ptr a nu putea fi filmati de politie in trafic.
Ptr asta, oriunde in Europa civilizata te lasa fara talon sau carnet.
POLITIA RUTIERA, TREZIREA !!! CA DORMITI PE BANII NOSTRI...
sau macar de i-ati taxa constant la spaga pe smecherii astia pe 2 roti si tot s-ar mai linisti, dar asa fara sa-i arda la buzunar nimeni, normal ca -si fac de cap la greu...

+Quote Post
Vizitator_Dora.
mesaj May 28 2009, 09:38 AM
Mesaj #6

Guests

Citeaza (dragos @ May 28 2009, 08:42 AM) *

Dragos, da' ai tupeu, frate! Nu puteti opri, nu circulati pe drumurile publice!
Nu va functioneaza corect sistemul de racire? Hmm... pai poate motocicleta respectiva NU E FACUTA sa circulati voi in localitati!!!!!

+Quote Post
Vizitator_Motociclistu'.
mesaj May 28 2009, 10:16 AM
Mesaj #7

Guests

Citeaza (Dora @ May 28 2009, 09:38 AM) *
Nu va functioneaza corect sistemul de racire? Hmm... pai poate motocicleta respectiva NU E FACUTA sa circulati voi in localitati!!!!!

Parerea mea este ca toti nenorocitii astia cu masini ar trebui sa fie amendati de politie pentru ca nu ne respecta in trafic in plus cred ca pietonii ar trebui sa ne evite cand ne vad ca venim cu viteza.

Si de ce nu atunci cand decidem sa mai mergem pe trotuar ar trebui sa ne faca loc. Adica ce eu mi-am luat motocicleta ca sa evit pa totti prostii?

+Quote Post
major_ballsack
mesaj May 28 2009, 10:18 AM
Mesaj #8

Membru
**

Grup: Membri
Postari: 80
Inscris: 20-May 08
Utilizatorul numarul: 288

Citeaza (Dora @ May 28 2009, 09:38 AM) *

Aparent sarcasmul a fost prea fin.

+Quote Post
iul_autentic
mesaj May 28 2009, 10:32 AM
Mesaj #9

Membru veteran

Postari: 304
Inscris: 26-January 09
Utilizatorul numarul: 6 088

Citeaza (major_ballsack @ May 28 2009, 10:18 AM) *
Aparent sarcasmul a fost prea fin.

Da bai, faci glume subtile cu noi smile.gif

On topic, astept sa apara baietii cu casca sa ne injure ca nu intelegem ca ei sunt rasa superioara si au dreptul sa ne survoleze masinile pe sosele laugh.gif

+Quote Post
Vizitator_Motociclist.
mesaj May 28 2009, 10:33 AM
Mesaj #10

Guests

Stau, ma minunez ce citesc si nu stiu ce sa va raspund!

Atata vreme cat nu aveti capacitatea de a rationa ( logic si coerent ! ) orice asi scrie nu ajunge la creierasul vostru. Nu sunteti in stare de discutii ( schimb de idei ! ), aveti chef de barfa ordinara si lamentari penibile.

S-a dus dracului si forumul asta. Pacat.

+Quote Post
corect
mesaj May 28 2009, 10:39 AM
Mesaj #11

Membru veteran

Postari: 413
Inscris: 14-May 08
De la: Bucuresti
Utilizatorul numarul: 7

Citeaza (iul_autentic @ May 28 2009, 10:32 AM) *
Da bai, faci glume subtile cu noi smile.gif

On topic, astept sa apara baietii cu casca sa ne injure ca nu intelegem ca ei sunt rasa superioara si au dreptul sa ne survoleze masinile pe sosele laugh.gif

Sincer ma mir ca nu au aparut pana acum...

On topic, si mie mi s-a intamplat sa traversez corect si un motociclist sa nu tina seama de faptul ca avea rosu... Cum am vazut si un nene pe scuter care a facut stanga in fata mea fara sa se asigure; eu mergeam drept, aveam prioritate iar el a iesit de pe o straduta si avea acel clasic semn sub forma de triunghi cedeaza trecerea. Daca nu franam eu ce facea? Si asa mai departe.

Nu vreau sa spun ca toti motociclistii sunt pericol public si nici ca toti soferii sunt ingerasi, dar regulile de circulatie trebuie respectate. De catre toti participantii la trafic.

+Quote Post
Vizitator_Puc.
mesaj May 28 2009, 12:16 PM
Mesaj #12

Guests

Marius Draghici, esti un pic pe langa. Bagi in aceeasi oala pe toti motociclistii iar citatele tale din 'legislatia vestica' sunt inexacte. In vest motociclistii / scuteristii sunt lasati sa treaca inainte, printre masini, la semafor, cel putin din respect pentru o persoana care a ales sa nu isi supradimensioneze mijloacele de a-si satisface nevoia de deplasare. Sunt convins ca un scuterist care se strecoara printre masini frustreaza un ghiolban care conduce un SUV si e fortat de gabaritul masinii sa astepte in coloana (in general). Scuteristul ala polueaza mai putin si ocupa mai putin loc (in trafic, in parcare, etc).

Vitejii pe doua roti imi sunt si mie antipatici si sunt intr-adevar o pacoste. Pentru ceilalti participanti la trafic dar si pentru restul motociclistilor care-si vad de treaba lor si de mijlocul lor de transport.

Iti urez succes in traficul din Germania si imi pare rau ca prietena ta admira bikerii si astfel iti creeaza tie sentimente de inferioritate.

+Quote Post
Vizitator_Crypto.
mesaj May 28 2009, 01:51 PM
Mesaj #13

Guests

Eu stau la o intersectie iar zgomotul produs de motociclete este infernal.
E atat de mare incat atunci cand vorbesti la telefon trebuie sa faci o pauza pentru ca nu mai auzi nimic.
Treaba asta se intampla in fiecare noapte de multe ori. Sunt pur si simplu niste nesimtiti !
Imi pare rau in general de persoanele care au accidente, insa motociclistii sunt in cazul meu o exceptie, ei in proportie de 90% isi merita soarta !

+Quote Post
Vizitator_madmax.
mesaj May 28 2009, 02:19 PM
Mesaj #14

Guests

Pentru cei care au scris mai sus si care vin cu tot felul de proportii si procente referitor la motociclistii care ar trebui rastigniti, omorati, eviscerati si care isi merita soarta cand au accidente, as vrea sa ii intreb de unde anume scot ei aceste valori pe care le astern cu larghete. Nu de alta, dar altfel imi este si mie usor sa zic ca in proportie de 80-90% cei care au postat pe topicul asta sunt niste tampiti/frustrati/soferi de duminica/impotenti/femei urate parasite de motociclisti/etc

+Quote Post
Vizitator_7A4DCC.
mesaj May 28 2009, 02:31 PM
Mesaj #15

Guests

Citeaza (Crypto @ May 28 2009, 01:51 PM) *
Eu stau la o intersectie iar zgomotul produs de motociclete este infernal.
E atat de mare incat atunci cand vorbesti la telefon trebuie sa faci o pauza pentru ca nu mai auzi nimic.
Treaba asta se intampla in fiecare noapte de multe ori. Sunt pur si simplu niste nesimtiti !
Imi pare rau in general de persoanele care au accidente, insa motociclistii sunt in cazul meu o exceptie, ei in proportie de 90% isi merita soarta !

Pai eu as zice sa aplicam o solutie fix ca la Romanica. Daca politia nu vrea/nu poate, putem sa ajutam niscaiva motociclisti sa aiba niste accidente mai dureroase, asa.

Ma gandesc la fir de lanseta pus in dublura, legat cam pe la 12 a.m. intre doi stalpi de'a curmezisul unui mare bulevard pe care motociclistii il adora, asa, cam la o palma desupra pamantului. O masina n'ar trebui sa aiba probleme, dar un meserias d'asta pe o roata, as vrea sa vad cum scapa.

Dar gandesc prea complicat; daca s'ar intampla sa-mi scape motorul ulei... stiu si eu, sa zic vreo 4 litri de ulei deja ars intr-o singura baltoaca, noaptea cand nu prea e vizibil... Oare s'ar mai calma bravii nostri motoristi dupa cateva decese bine mediatizate, d'alea de la ora 5 cu eroul intins pe vreo suta de metri ? Eu cred ca nu, ca doar "eu sunt meserias, mie nu mi se poate intampla nimica".

Ca altfel nu se poate la Romanica, unde toata lumea crapa de ce smechera e, si numai fraierii au bun simt si respecta legea.

+Quote Post
Vizitator_Motociclist.
mesaj May 28 2009, 02:50 PM
Mesaj #16

Guests

Citeaza (7A4DCC @ May 28 2009, 02:31 PM) *
Pai eu as zice sa aplicam o solutie fix ca la Romanica. Daca politia nu vrea/nu poate, putem sa ajutam niscaiva motociclisti sa aiba niste accidente mai dureroase, asa.

Ma gandesc la fir de lanseta pus in dublura, legat cam pe la 12 a.m. intre doi stalpi de'a curmezisul unui mare bulevard pe care motociclistii il adora, asa, cam la o palma desupra pamantului. O masina n'ar trebui sa aiba probleme, dar un meserias d'asta pe o roata, as vrea sa vad cum scapa.

Dar gandesc prea complicat; daca s'ar intampla sa-mi scape motorul ulei... stiu si eu, sa zic vreo 4 litri de ulei deja ars intr-o singura baltoaca, noaptea cand nu prea e vizibil... Oare s'ar mai calma bravii nostri motoristi dupa cateva decese bine mediatizate, d'alea de la ora 5 cu eroul intins pe vreo suta de metri ? Eu cred ca nu, ca doar "eu sunt meserias, mie nu mi se poate intampla nimica".

Ca altfel nu se poate la Romanica, unde toata lumea crapa de ce smechera e, si numai fraierii au bun simt si respecta legea.

oare cat de bolnav psihic trebuie sa fii sa doresti MOARTEA cuiva ? blink.gif
ba sa mai si faci planuri despre asta...

unii chiar va meritati soarta. 80-90% conform statisticilor.

+Quote Post
Vizitator_Hipercorect.
mesaj May 28 2009, 02:52 PM
Mesaj #17

Guests

Citeaza (Puc @ May 28 2009, 12:16 PM) *
Marius Draghici, esti un pic pe langa. Bagi in aceeasi oala pe toti motociclistii iar citatele tale din 'legislatia vestica' sunt inexacte. In vest motociclistii / scuteristii sunt lasati sa treaca inainte, printre masini, la semafor, cel putin din respect pentru o persoana care a ales sa nu isi supradimensioneze mijloacele de a-si satisface nevoia de deplasare. Sunt convins ca un scuterist care se strecoara printre masini frustreaza un ghiolban care conduce un SUV si e fortat de gabaritul masinii sa astepte in coloana (in general). Scuteristul ala polueaza mai putin si ocupa mai putin loc (in trafic, in parcare, etc).

Vitejii pe doua roti imi sunt si mie antipatici si sunt intr-adevar o pacoste. Pentru ceilalti participanti la trafic dar si pentru restul motociclistilor care-si vad de treaba lor si de mijlocul lor de transport.

Iti urez succes in traficul din Germania si imi pare rau ca prietena ta admira bikerii si astfel iti creeaza tie sentimente de inferioritate.

Deci, sa inteleg ca tu acorzi prioritate de dreapta pentru cineva doar din "respect"? Nu fiindca legea spune asa ceva si pentru a evita accidentele? Ca eu din cate am citit pana acum se vorbea de faptul ca motociclistii nu respecta legea si deci provoaca accidente si probleme in trafic.
Concluzia ta e foooarte buna, a mai exprimat-o cineva mai sus putin. Hai ca noi cei cu masini si eventual si pietonii sa nu mai circule sa faca loc din respect "eroilor motociclisti".
Sa stii ca din respect iti spun ca nu as vrea sa ma intalnesc cu tine in trafic. Cine stie ce manevre vei vrea sa faci si sa lovesti pe altii pentru ca nu-ti acorda "respectul" cuvenit.
Si cred ca singurul frustrat de aici esti tu fiindca nu-ti permiti SUV sau vreo masina de doamne ajuta. A, si sa precizez, eu NU am SUV, am un Fiesta ST. Am mentionat chestia asta ca astept la un comentariu ulterior de genul "Vorbesti de rau motociclistii ca ai SUV si esti frustrat".

+Quote Post
Vizitator_Hipercorect.
mesaj May 28 2009, 02:57 PM
Mesaj #18

Guests

Citeaza (madmax @ May 28 2009, 02:19 PM) *
Pentru cei care au scris mai sus si care vin cu tot felul de proportii si procente referitor la motociclistii care ar trebui rastigniti, omorati, eviscerati si care isi merita soarta cand au accidente, as vrea sa ii intreb de unde anume scot ei aceste valori pe care le astern cu larghete. Nu de alta, dar altfel imi este si mie usor sa zic ca in proportie de 80-90% cei care au postat pe topicul asta sunt niste tampiti/frustrati/soferi de duminica/impotenti/femei urate parasite de motociclisti/etc

Tu esti atat de "inteligent" ca nici macar raspuns nu meriti....
Se vede ca esti erou motociclist sau frustrat care vrea sa devina unul (daca esti in cazul 2 este si mai rau). laugh.gif

+Quote Post
pamfletaru
mesaj May 28 2009, 03:07 PM
Mesaj #19

Membru
**

Postari: 41
Inscris: 8-August 08
Utilizatorul numarul: 2 179

Eu nu zic nici statistici nici nimic.

Ce pot sa spun este ca multi bikeri sunt inconstienti. Am prieteni care sunt bikeri si vad in motoreta o modalitate de transport. Am avut prieteni care vedeau in motoreta o modalitate de a arata cat de mari si tari erau. Lucrurile au sfarsit prost pentru ei, din pacate.

Anul acesta a murit un prieten de al meu din bloc intr-un accident de motor. Permisul il luase recent, nu avea experienta, era baut, avea pasager in spate, si motor puternic. Si NU a fost vina soferului. A intrat atat de tare in masina incat a facut dauna totala masinii. Soferul si pasagerul au avut zile.

Repet sunt foarte multi bikeri inconstienti.
Daca ar merge mai incet si soferii ar fi mai atenti convingerea mea este ca multe accidente nu s-ar termina asa tragic.

+Quote Post
Vizitator_corect.
mesaj May 28 2009, 03:48 PM
Mesaj #20

Guests

Citeaza (pamfletaru @ May 28 2009, 03:07 PM) *
Eu nu zic nici statistici nici nimic.

Ce pot sa spun este ca multi bikeri sunt inconstienti. Am prieteni care sunt bikeri si vad in motoreta o modalitate de transport. Am avut prieteni care vedeau in motoreta o modalitate de a arata cat de mari si tari erau. Lucrurile au sfarsit prost pentru ei, din pacate.

Anul acesta a murit un prieten de al meu din bloc intr-un accident de motor. Permisul il luase recent, nu avea experienta, era baut, avea pasager in spate, si motor puternic. Si NU a fost vina soferului. A intrat atat de tare in masina incat a facut dauna totala masinii. Soferul si pasagerul au avut zile.

Repet sunt foarte multi bikeri inconstienti.
Daca ar merge mai incet si soferii ar fi mai atenti convingerea mea este ca multe accidente nu s-ar termina asa tragic.

Imi pare foarte rau rau pentru prietenul tau. Chiar daca el era de vina.

Cred ca singura concluzie care se poate trage este ca toti trebuie sa respectam regulile de circulatie si sa conducem cu atentie. Valabil si pentru cei pe doua si pentru cei pe patru roti. Si pentru pietoni, minus partea cu condusul.

+Quote Post
Vizitator_C_ris.
mesaj May 28 2009, 03:56 PM
Mesaj #21

Guests

Eu sunt motociclist, merg in fiecare zi la serviciu cu motocicleta din Februarie/Martie pana in Octombrie/Noiembrie. In rest cu masina.

Si eu ma bag in printre coloane la semafor, pentru ca daca nu erai tu cu masina si alti 1000 in urma ta, aveam loc sa merg pe strada normal. Imi risc viata din cauza ta ca ocupi strada intr-un mod nesimtit si ridicol.
Nu sunt nesimtit sa stau in masina si sa fumez meditand la nemurirea sufletului pana imi vine acru in gura in coloana lunga de doua cartiere cu masina de serviciu.

Eu vreau sa ajung la serviciu in 20 de minute NU in 80 de minute pentru ca nu vreau sa imi petrec viata in masina. NU te obliga nimeni sa mergi cu masina si apoi sa vii pe forumuri sa te plangi de trafic, motociclisti si lipsa locurilor de parcare. Masina se foloseste in general numai pentru drumuri inafara orasului si pentru cumparaturi nu sa mearga un om intr-o masina in fiecare dimineata la serviciu.

Concluzia mea dupa 4 ani de astfel de experienta este ca principalii vinovati sunt:

1) in primul rand "cetatenii" care devin din ce in ce mai mult nesimtiti. Din pacate singura metoda este constrangerea. Adica sa pui taxe nesimtite si amenzi la fel de ridicole precum nesimtirea lor de a merge singuri in masina la munca in fiecare dimineata. Altfel doar 1% renunta de buna voie.

2) Politia Romana este vinovata a majoritatea evenimentelor, deoarece:

* Politistii care examineaza soferii/motociclistii sunt exagerat de indulgenti. Testele psihilogice sunt inexistente.
* Politistii de pe strada nu isi fac datoria corect: nu dau amenzi, nu pun radare, nu sanctioneaza. Nu trebuiesc amenzi mari, ci sa se aplice cele existente. Aici includ parcarea, depasirea, prioritatea, claxonare, numere sterse, becuri arse, injurat, blocare intersectie etc.

Masuri:
1. Politia trebuie sa introduca urgent carnet moto pentru scutere si modalitati de sanctionare. Nu se poate sa mergi fara sa cunosti regulile de baza de conducere: semnele si prioritatea. Nu se poate sa mergi fara casca.
2. Construirea a cat mai multor piste de biciclete.
3. Descurajarea mersului cu masina prin taxe locale nesimtit de mari.
4. Politia SA ISI FACA DATORIA CA LA CARTE!

La punctul 3) o sa imi sara toata lumea in cap, dar sa ne uitam la alte tari "civilizate" ca vad ca aici se povesteste frumos de alte tari, dar nimanui nu i-ar conveni conditiile din acele tari:
Concret, Danemarca:
* asa-zisa taxa de inmatriculare este 100% din pretul masinii, dealtfel exista si o gluma proasta: "Cumperi doua masini si conduci una". Din acest motiv nu vezi pe strada mai mult de 20-30 de masini in centrul orasului. Si 5-6 masini la semafor, in rest aproape pustiu.
* amenzile pentru parcare ilegala sunt enorme, in jur de 100E - ia-ti vreo 4 si te-ai potolit
* nu ai far la bicicleta noaptea, 50E
* NU EXISTA SPAGA/'NEGOCIERE' ti-o iei si gata.

Ceea ce nu intelegem noi este ca nu e numai vina sistemului, schimbarea incepe doar de la noi, oamenii de rand ... mai ales in contextul oamenilor care ne conduc...

+Quote Post
Vizitator_corect.
mesaj May 28 2009, 05:59 PM
Mesaj #22

Guests

Citeaza (C_ris @ May 28 2009, 03:56 PM) *
Masina se foloseste in general numai pentru drumuri inafara orasului si pentru cumparaturi nu sa mearga un om intr-o masina in fiecare dimineata la serviciu.

Esti sigur ca cel pe care tu il vezi singur in masina nu are si un copil pe scaun adecvat pe bancheta din spate? Sau poate tu stii cum poti sa duci un copil la gradinita, in parc, la medic etc pe motocicleta sau pe bicileta?

Mai mult, in prima faza spuneai ca esti motociclist din februarie cel mai devreme pana in noiembrie cel mai tarziu. In rest de ce mergi cu masina? De ce nu cu transportul in comun daca esti atat de convins ca mersul cu masina trebuie descurajat?

Si inca o intrebare: ce sa faca cei care au un servici ce presupune munca de teren si au masina de servici? Sa isi schimbe postul sau locul de munca ca sa nu mai mearga cu masina?

+Quote Post
Vizitator_ANTI MOTOCICLISTI.
mesaj May 28 2009, 06:09 PM
Mesaj #23

Guests

Citeaza (C_ris @ May 28 2009, 03:56 PM) *
Eu sunt motociclist, merg in fiecare zi la serviciu cu motocicleta din Februarie/Martie pana in Octombrie/Noiembrie. In rest cu masina.

Si eu ma bag in printre coloane la semafor, pentru ca daca nu erai tu cu masina si alti 1000 in urma ta, aveam loc sa merg pe strada normal. Imi risc viata din cauza ta ca ocupi strada intr-un mod nesimtit si ridicol.
Nu sunt nesimtit sa stau in masina si sa fumez meditand la nemurirea sufletului pana imi vine acru in gura in coloana lunga de doua cartiere cu masina de serviciu.

Eu vreau sa ajung la serviciu in 20 de minute NU in 80 de minute pentru ca nu vreau sa imi petrec viata in masina. NU te obliga nimeni sa mergi cu masina si apoi sa vii pe forumuri sa te plangi de trafic, motociclisti si lipsa locurilor de parcare. Masina se foloseste in general numai pentru drumuri inafara orasului si pentru cumparaturi nu sa mearga un om intr-o masina in fiecare dimineata la serviciu.

Concluzia mea dupa 4 ani de astfel de experienta este ca principalii vinovati sunt:

1) in primul rand "cetatenii" care devin din ce in ce mai mult nesimtiti. Din pacate singura metoda este constrangerea. Adica sa pui taxe nesimtite si amenzi la fel de ridicole precum nesimtirea lor de a merge singuri in masina la munca in fiecare dimineata. Altfel doar 1% renunta de buna voie.

2) Politia Romana este vinovata a majoritatea evenimentelor, deoarece:

* Politistii care examineaza soferii/motociclistii sunt exagerat de indulgenti. Testele psihilogice sunt inexistente.
* Politistii de pe strada nu isi fac datoria corect: nu dau amenzi, nu pun radare, nu sanctioneaza. Nu trebuiesc amenzi mari, ci sa se aplice cele existente. Aici includ parcarea, depasirea, prioritatea, claxonare, numere sterse, becuri arse, injurat, blocare intersectie etc.

Masuri:
1. Politia trebuie sa introduca urgent carnet moto pentru scutere si modalitati de sanctionare. Nu se poate sa mergi fara sa cunosti regulile de baza de conducere: semnele si prioritatea. Nu se poate sa mergi fara casca.
2. Construirea a cat mai multor piste de biciclete.
3. Descurajarea mersului cu masina prin taxe locale nesimtit de mari.
4. Politia SA ISI FACA DATORIA CA LA CARTE!

La punctul 3) o sa imi sara toata lumea in cap, dar sa ne uitam la alte tari "civilizate" ca vad ca aici se povesteste frumos de alte tari, dar nimanui nu i-ar conveni conditiile din acele tari:
Concret, Danemarca:
* asa-zisa taxa de inmatriculare este 100% din pretul masinii, dealtfel exista si o gluma proasta: "Cumperi doua masini si conduci una". Din acest motiv nu vezi pe strada mai mult de 20-30 de masini in centrul orasului. Si 5-6 masini la semafor, in rest aproape pustiu.
* amenzile pentru parcare ilegala sunt enorme, in jur de 100E - ia-ti vreo 4 si te-ai potolit
* nu ai far la bicicleta noaptea, 50E
* NU EXISTA SPAGA/'NEGOCIERE' ti-o iei si gata.

Ceea ce nu intelegem noi este ca nu e numai vina sistemului, schimbarea incepe doar de la noi, oamenii de rand ... mai ales in contextul oamenilor care ne conduc...

Hai sa presupunem ceva in stilul asta (de fapt nu e presupunere e intamplare adevarata).
Pusti, 15 ani (de fapt fratele meu) ora 7.30, asteapta la semafor pe o strada cu 2 benzi.
Masina de pe prima banda opreste si il lasa sa treaca, a doua la fel, cand sa puna piciorul pe trecere un idiot de motociclist depaseste pe dreapta, intra in el. Norocul lui ca doar l-a lovit razant. Noroc oarecum, ca oricum a avut mana rupta si umar dislocat.
Vine politia, suspenda permisul idiotului pe 3 luni plus amenda. L-am dat in judecata si am obtinut cheltuieli de spitalizare plus despagubiri (nu te gandi ca au fost mari).
Eu sincer si din toata inima sper sa crapati toti, dar absolut toti motociclistii(idiotii) care nu sunt in stare sa respecte regulile de circulatie. mad.gif
Si sincer sper sa crapi si tu. Ce daca altul sta 80 de minute in trafic, daca cei din autobuz stau 80 de minute in trafic, ce tu esti mai cu mot sa faci doar 20 de minute si posibil astfel de nenorociri.
Sper sa va adune pe toti cu forasul de pe asfalt. mad.gif

+Quote Post
Varahil
mesaj May 28 2009, 06:35 PM
Mesaj #24

Membru
**

Postari: 16
Inscris: 9-May 09
De la: un computer
Utilizatorul numarul: 7 761

Citeaza (ANTI MOTOCICLISTI @ May 28 2009, 06:09 PM) *
Hai sa presupunem ceva in stilul asta (de fapt nu e presupunere e intamplare adevarata).
Pusti, 15 ani (de fapt fratele meu) ora 7.30, asteapta la semafor pe o strada cu 2 benzi.
Masina de pe prima banda opreste si il lasa sa treaca, a doua la fel, cand sa puna piciorul pe trecere un idiot de motociclist depaseste pe dreapta, intra in el. Norocul lui ca doar l-a lovit razant. Noroc oarecum, ca oricum a avut mana rupta si umar dislocat.
Vine politia, suspenda permisul idiotului pe 3 luni plus amenda. L-am dat in judecata si am obtinut cheltuieli de spitalizare plus despagubiri (nu te gandi ca au fost mari).
Eu sincer si din toata inima sper sa crapati toti, dar absolut toti motociclistii(idiotii) care nu sunt in stare sa respecte regulile de circulatie. mad.gif
Si sincer sper sa crapi si tu. Ce daca altul sta 80 de minute in trafic, daca cei din autobuz stau 80 de minute in trafic, ce tu esti mai cu mot sa faci doar 20 de minute si posibil astfel de nenorociri.
Sper sa va adune pe toti cu forasul de pe asfalt. mad.gif

hai mai ca nu esti chiar atat de rau... ai scris astea la suparare (justificata). realitatea este ca e loc pentru toti, traieste si lasa sa traiasca.

+Quote Post
Vizitator_automoto.
mesaj May 28 2009, 07:57 PM
Mesaj #25

Guests

Din pacate tiganii au mancat lebede in Austria si toti romani au ajuns tigani. Asa sta treaba si cu asa zisi motociclisti, care au in general o vara la dispozitie sa-si arate muschii, pentru ca le canta popa la cap in scurt timp supa ce si-au tras motor. Trist dar adevarat ! Cel putin in orasul meu numarul lor e constant in fiecare an vreo 2-3 se curata sau distrug motorul in totalitate si apoi se lasa!
Sunt cativa printre ei care au bun simt si te respecta nu numai in trafic dar si cand stai in dormitor cu geamul deschis la ora 2300, iar ei iti trec pe sub geam si nu -i auzi decat un zgomot placut de motor.
In rest ceilalti ghiolbani cu pretentii de Rossi nu au cei 7 ani de acasa, iar inteligenta lor e inferioara celei a unei gaini. Sincer de cand a venit caldura noapte visez ca-i urmaresc cu masina si -i pleznesc pentru ca nu-i mai suport sa-i aud in miez de noapte turandu-si motorul prin cartier. Politia nu le poate face nimic pentru ca:
Loganu' nu-i prinde !
Daca au reusit sa-l opreasca nu poate sa demonstreze ca motocicleta polueaza fonic ! Caz real: au prins un erou si au mers la o statie ITP din oras sa-i masoare nivelul de zgomot...Surpriza nu este cu ce si pe deasupra mai trebuie si omologat sa poti sa-l amendezi pe ghiolban. Asa ca daca-l contesta in instanta PV-ul tovarasul motociclist a castigat si da in continuare 12000 rpm prin cartier sa arate ca e surd si prost.
Deci dragilor care va simtiti su musca pe casca (daca o purtati) poate intr-o zi o sa va treziti ca va da unul cu masina care a ajuns la capatul rabdarii, de pamant sau ca intre 2 copaci cineva intinde un cablu de otel si va lasa lati, bagati-va mintile in cap si mai treceti pe la mamica sa va educe!

+Quote Post
Vizitator_Hipercorect.
mesaj May 29 2009, 06:14 AM
Mesaj #26

Guests

Citeaza (Varahil @ May 28 2009, 06:35 PM) *
hai mai ca nu esti chiar atat de rau... ai scris astea la suparare (justificata). realitatea este ca e loc pentru toti, traieste si lasa sa traiasca.

Si daca il lovea pe fratele dansului mortal?
Pe mine asta ma enerveaza ca idiotilor stil C_ris li se pare justificat sa faca tot felul de ilegalitati in trafic.
"Eu trebuie sa ajung in 20 de min la serviciu ca sunt mai smecher". In plus mai sunt si ipocriti nu numai inconstienti. El merge cu masina iarna dar restul lumii care nu are motor nu ar trebui sa mearga cu masina primavara, vara sau toamna ca sa-i faca lui loc. E bine ca nu a cerut ca nici autobuzele sau tramvaiele sa nu mai mearga din acelasi motiv.
De ce nu iei metroul daca te grabesti? Nu-mi imaginez ca ar exista oras din tara care sa nu aiba mijloace de transport in comun.

+Quote Post
Vizitator_Motociclist.
mesaj May 29 2009, 07:14 AM
Mesaj #27

Guests

Am motor.
Nu am tobe galagioase.
Merg cu maxim 60km/h in oras.

Acum 2 ani un pusti cu Audi a intors fara sa se asigure si am ajuns la spital cu mana rupta si totusi nu leg cabluri de stalpi ca sa moara soferii.

Am si masina.

Am si bicicleta.

Mi-am luat alt motor pentru ca-mi place si pentru ca e mai ieftin si polueaza mai putin si pentru ca o parchez mai usor si pentru ca ma misc mai usor din Drumul Taberei pana in centru si pentru ca am vazut ca fac si multi din vest.

Uneori merg cu bicicleta.

Nu sunt de acord cu motociclistii care fac zgomot noaptea. Si pe mine ma deranjeaza.

Totusi, nu cred ca aveti dreptul sa va transformati frustrarile in vorbe grele impotriva motociclistilor.
Nu toti sunt cocalari.

Sunt mult mai multi cocalari la volan.

Motociclistii adevarati formeaza o comunitate si uneori ajuta alti oameni in mod organizat.

Sper sa nu ma intalnesc cu voi pe strada si sa ma striviti cu masinile voastre doar pentru ca sunteti frustrati.

O zi buna.

+Quote Post
Vizitator_Hipercorect.
mesaj May 29 2009, 07:40 AM
Mesaj #28

Guests

Citeaza (Motociclist @ May 29 2009, 07:14 AM) *
Am motor.
Nu am tobe galagioase.

Acum 2 ani un pusti cu Audi a intors fara sa se asigure si am ajuns la spital cu mana rupta si totusi nu leg cabluri de stalpi ca sa moara soferii.

Am si masina.

Am si bicicleta.

Mi-am luat alt motor pentru ca-mi place si pentru ca e mai ieftin si polueaza mai putin si pentru ca o parchez mai usor si pentru ca ma misc mai usor din Drumul Taberei pana in centru si pentru ca am vazut ca fac si multi din vest.

Nu sunt de acord cu motociclistii care fac zgomot noaptea. Si pe mine ma deranjeaza.

Totusi, nu cred ca aveti dreptul sa va transformati frustrarile in vorbe grele impotriva motociclistilor.
Nu toti sunt cocalari.

Motociclistii adevarati formeaza o comunitate si uneori ajuta alti oameni in mod organizat.

Sper sa nu ma intalnesc cu voi pe strada si sa ma striviti cu masinile voastre doar pentru ca sunteti frustrati.

O zi buna.

Sa stii ca nimeni nu te-a injurat pe tine. Injuraturile au fost indreptate catre eroi precum C_ris care se considera (ca majoritatea petardelor cu motoare) neindreptatiti.
In plus, ca si conducator auto trebuie sa spun ca majoritatea motociclistilor sunt cocalari. Conduc de ceva timp si pana acum nu am vazut motociclist care sa respecte regulile de circulatie. Pot sa iti dau n exemple (uita-te la postul meu de mai sus sau eventual la stiri - cazul Deva, si postul lui ANTI MOTOCICLISTI) si vei vedea.
Insa nu pot sa cred ca tu nici macar odata nu te-ai strecurat printre masini sau nu ai depasit coloana pe dreapta.
Daca tu respecti legea numai respect, daca nu, iti urez ce ti-au urat ceilalti mai sus.

+Quote Post
corect
mesaj May 29 2009, 07:49 AM
Mesaj #29

Membru veteran

Postari: 413
Inscris: 14-May 08
De la: Bucuresti
Utilizatorul numarul: 7

Citeaza (Motociclist @ May 29 2009, 07:14 AM) *
Am motor.
Nu am tobe galagioase.

Am si masina.

Am si bicicleta.

Nu toti sunt cocalari.

O zi buna.

Nimeni nu a spus ca toti motociclistii sunt incorecti sau ca toti soferii sunt mereu corecti. Slava Domnului ca am vazut si multi soferi care nu dadeau doi bani pe ceilalti participanti la trafic, ca altfel nu inteleg cum sa lasi masina cu avariile puse pe prima banda cand esti prima masina la un semafor care are verde intermitent pentru dreapta si masina din spatele tau semnalizeaza dreapta (eram in masina din spate, logic), cum poti sa il claxonezi pe cel din fata ta care a oprit la o trecere de pietoni ca sa treaca pietonul etc. Exemple sunt multe de ambele parti.
Daca tu mergi corect si respecti regulile de circulatie tot respectul. Valabil si pentru soferii care fac acelasi lucru.

+Quote Post
Vizitator_Motociclist.
mesaj May 29 2009, 09:06 AM
Mesaj #30

Guests

Citeaza (ANTI MOTOCICLISTI @ May 28 2009, 06:09 PM) *
Si sincer sper sa crapi si tu.

voi, cu mentalitatea voastra
daca o sa gasiti soricei in pivnita o sa va dati foc la casa in loc sa va luati pisica.

cate rautate, dom'le, cata rautate...da' si cata prostie...vai, vai, mai, mai!

constructiv tare, topicul asta. sunt mandru de voi.

+Quote Post

12 Pagini V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic
2 Utilizatori care citesc acest topic (2 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 17th August 2019 - 01:23 PM