IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

32 Pagini V  « < 26 27 28 29 30 > »   
Reply to this topicStart new topic
> "Cu naşul în suflete": mafia băsistă devoalată public, Noul brand al PPE este Şeful de Stat Mafiot!
hotnewsadmin
mesaj Dec 3 2012, 01:59 PM
Mesaj #811

Administrator

Grup: Root Admin
Postari: 1 241
Inscris: 29-March 08
Utilizatorul numarul: 1

Citeaza (Pintea @ Dec 3 2012, 02:50 PM) *
Dar de ce? Mi se pare un abuz inadmisibil si descalificant. Am dreptul la libera exprimare a ideilor, spamerii sunt cei care repeta copy/paste un mesaj, nu cei care revin asupra comentariilor lor si le dau un alt aspect. Nu mai am voie sa ma citez pe mine insumi sau ce?

Ai dreptul sa nu abuzezi. Daca vrei, pot sa-ti adun cele cateva idei pe dcare le repeti la infinit intr-un singur subiect. Pina la urma asta am sa fac. Vrei? O sa se cheme "Sinteza lui Pintea"
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_Pintea.
mesaj Dec 3 2012, 02:08 PM
Mesaj #812

Guests

Citeaza (Pintea @ Dec 3 2012, 09:09 AM) *
Sau poate tu crezi ca el, Basescu, ar fi de laudat pentru exterminarea acelor 8 teroristi periculosi? dry.gif Atunci de ce nu s-a laudat singur, de ce nu s-a erijat cu mare tam-tam mediatic in erou al Revolutiei române? Hm? Iti spun eu de ce: pentru ca de fapt el ii chemase in Romania si s-ar fi incriminat singur. Cand a vazut ca the rescue plan a esuat, i-a chemat pe "baietii" din commando la el la Constanta spunandu-le ca le va aranja plecarea din Romania cu un vapor, i-a dus intr-o safe house si, profitand de relaxarea lor la o cafea fierbinte si o tigara, a intrat brusc in camera cu un Kalashnikov si i-a ciuruit pe toti. Numai asa se poate explica faptul ca profesionistii aceia au putut fi ucisi atat de usor: prin tradare si "efect-surpriza". De ce i-a fost frica jegului? Revolutia invinsese si el se temea ca cineva din echipa de commando va ciripi presei sub anonimat despre rolul lui personal de coordonator al "Octogonului". Asa ca a eliminat orice risc. Culmea e ca, dupa calmarea situatiei din tara, securistii nostalgici au decis sa se organizeze ca societate secreta sub numele acelui grup de commando sacrificat, "Octogonul", deoarece Basescu le spusese ca "octogonarii" au cazut la datorie ca niste eroi, ucisi de Armata, nu ca el insusi i-a ucis!!! Si le-a mai justificat clasarea cazului ca "strict secret de importanta deosebita" pe motiv ca publicul larg nu trebuie sa stie de operatiunile secrete ale spionilor externi.

...au trebuit să treacă 23 de ani pentru ca Răul să fie învins definitiv...

+Quote Post
Vizitator_Pintea.
mesaj Dec 3 2012, 02:12 PM
Mesaj #813

Guests

Citeaza (hotnewsadmin @ Dec 3 2012, 01:59 PM) *
Ai dreptul sa nu abuzezi. Daca vrei, pot sa-ti adun cele cateva idei pe dcare le repeti la infinit intr-un singur subiect. Pina la urma asta am sa fac. Vrei? O sa se cheme "Sinteza lui Pintea"

Bun. Poza de mai sus nu am mai postat-o, nici comentariul la ea iar citatul din mine insumi e corectat pentru ca tu ai banat cuvantul "a.s.i.g.u.r.a" = "asigura". Acum e OK?

+Quote Post
Vizitator_Pintea.
mesaj Dec 3 2012, 04:52 PM
Mesaj #814

Guests

Era de asteptat, dar cu toate astea constituie o surpriza placuta: fideli traditiei boicotului din vara, sceleratii basisti isi indeamna deschis electoratul sa nu mai voteze cu PDL si Securitatea!

http://theophylepoliteia.wordpress.com/201...ti-securitatea/

+Quote Post
Vizitator_baba cloanta.
mesaj Dec 3 2012, 06:40 PM
Mesaj #815

Guests

Citeaza (Pintea @ Dec 2 2012, 09:44 PM) *
Daca ai tu un scenariu mai plauzibil de reconstituire istorica, expune-l fara jena.

As incepe cu neutronicul efect tunel al lui Gamov: prostia exista si pentreaza orice bariera.

Citeaza (Pintea @ Dec 3 2012, 09:09 AM) *
...a intrat brusc in camera cu un Kalashnikov si i-a ciuruit pe toti.

Esti pierdut pentru umanitate, era vorba de un Armalite. Habar nu ai. dry.gif

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Dec 3 2012, 07:03 PM
Mesaj #816

Guests

Citeaza (baba cloanta @ Dec 3 2012, 06:40 PM) *
As incepe cu neutronicul efect tunel al lui Gamov: prostia exista si pentreaza orice bariera.

Se strange latul...Check this out bab(e) dry.gif

http://forum.hotnews.ro/index.php?showtopi...mp;#entry272091

+Quote Post
Vizitator_Pintea.
mesaj Dec 3 2012, 07:11 PM
Mesaj #817

Guests

Citeaza (baba cloanta @ Dec 3 2012, 06:40 PM) *
As incepe cu neutronicul efect tunel al lui Gamov: prostia exista si penetreaza orice bariera.

Daca spui tu, presupun ca vorbesti din experienta personala si nu pot sa te contrazic. unsure.gif

Citeaza

Păi, asta inseamna ca recunosti, deci teoria mea stă in picioare!!! ohmy.gif Wow, nu ma asteptam la confirmari atat de repede... probabil ca stiati ce arma i-a ucis pe asasinii aceia din "Octogon" dar nu aveati idee cine a facut-o. Acum aveti si o ipoteza solidă + un scenariu beton. Succes in investigatie, ce sa zic... Apropo, cum vreti sa-i smulgeti marturisirea lui Basescu, odata arestat? Prin tortură? mellow.gif

+Quote Post
Vizitator_gogu.
mesaj Dec 3 2012, 07:33 PM
Mesaj #818

Guests

Citeaza (Pintea @ Dec 3 2012, 08:28 AM) *
Perfect. Date fiind dezvaluirile mele inedite de mai sus, inteleg ca ai fi intru-totul de acord cu arestarea, judecarea si condamnarea lui Basescu pentru complicitate la genocid, nu?

Io m-as gandi mai intai la I. Iliescu si l-as invita la o sueta si pe G. V. Voiculescu, ce zici? wink.gif

+Quote Post
Vizitator_Pintea.
mesaj Dec 3 2012, 07:46 PM
Mesaj #819

Guests

Citeaza (gogu @ Dec 3 2012, 07:33 PM) *
Io m-as gandi mai intai la I. Iliescu si l-as invita la o sueta si pe G. V. Voiculescu, ce zici? wink.gif

Anyway, ce treaba are sula cu prefectura si Iliescu cu genocidul? dry.gif Exact asta a vrut sa credeti Basescu si clica lui de securisti abjecti printr-o propaganda neintrerupta de doua decenii, ca Iliescu e responsabilul pentru crimele Revolutiei, nu Securitatea. Ai un creier, frateee, asa ca judeca singur si ignora cliseele propagandistice.

+Quote Post
Vizitator_baba cloanta.
mesaj Dec 3 2012, 07:58 PM
Mesaj #820

Guests

Citeaza (Pintea @ Dec 3 2012, 07:11 PM) *
Daca spui tu, presupun ca vorbesti din experienta personala si nu pot sa te contrazic. unsure.gif

Deci, da.

...probabil ca stiati ce arma i-a ucis pe asasinii aceia din "Octogon" dar nu aveati idee cine a facut-o.

Ba stim foarte bine cine a facut-o: o baba satena, cu un vitiligo ce a lasat urme adanci pe testicolele-i brazdate de soare, verisoara primara cu sontorogu' de Iliescu, Gheorghe Cristescu Plapumaru' pre numele ei de fata. Initial, baboiu a vrut sa-i extermine pe cei 8 cu o neutronica de 8 kilotone, 8 kilotone si ceva, dar i s-a defectat, sau defecat?, in fine..., mecanismul de dare a focului, astfel incat baba a trebuit sa foloseasca un Armalite de doborat fazani, imprumutat de la Basescu ceea ce, automat, il face pe ultimul partas la odioasa crima.
Am zis! Si asta este adevarul! laugh.gif

+Quote Post
Vizitator_baba cloanta.
mesaj Dec 3 2012, 08:02 PM
Mesaj #821

Guests

Apropo, cum vreti sa-i smulgeti marturisirea lui Basescu, odata arestat? Prin tortură?

Da. Injectii cu benzina la subrat.

+Quote Post
Vizitator_gogu.
mesaj Dec 3 2012, 08:09 PM
Mesaj #822

Guests

Citeaza (Pintea @ Dec 3 2012, 07:46 PM) *
Anyway, ce treaba are sula cu prefectura si Iliescu cu genocidul? dry.gif Exact asta a vrut sa credeti Basescu si clica lui de securisti abjecti printr-o propaganda neintrerupta de doua decenii, ca Iliescu e responsabilul pentru crimele Revolutiei, nu Securitatea. Ai un creier, frateee, asa ca judeca singur si ignora cliseele propagandistice.

Pai, asta-i necazul, judec singur. sad.gif

+Quote Post
Vizitator_Pintea.
mesaj Dec 3 2012, 08:13 PM
Mesaj #823

Guests

Citeaza (baba cloanta @ Dec 3 2012, 07:58 PM) *
Ba stim foarte bine cine a facut-o: o baba satena, cu un vitiligo ce a lasat urme adanci pe testicolele-i brazdate de soare, verisoara primara cu sontorogu' de Iliescu, Gheorghe Cristescu Plapumaru' pre numele ei de fata. Initial, baboiu a vrut sa-i extermine pe cei 8 cu o neutronica de 8 kilotone, 8 kilotone si ceva, dar i s-a defectat, sau defecat?, in fine..., mecanismul de dare a focului, astfel incat baba a trebuit sa foloseasca un Armalite de doborat fazani, imprumutat de la Basescu ceea ce, automat, il face pe ultimul partas la odioasa crima.
Am zis! Si asta este adevarul! laugh.gif

wacko.gif

Deci, da, sa stii ca inclin sa te cred. Cu exceptia glumei cu Gheorghe Cristescu, care a murit in 29 noiembrie 1973 (omul, nu gluma). Dar, buey, fratilor, daca stiti de atata vreme, de ce nu ati ciripit nimica prin presa? Povestea e antologica, se poate scrie un roman de actiune/spionaj/commando dupa ea., se pot face filme, sketch-uri de stand-up comedy ba chiar si piese de teatru. sad.gif

+Quote Post
Vizitator_gogu.
mesaj Dec 3 2012, 08:14 PM
Mesaj #824

Guests

Citeaza (baba cloanta @ Dec 3 2012, 08:02 PM) *
Da. Injectii cu benzina la subrat.

Vreau si eu da' in rezervor. tongue.gif

+Quote Post
Vizitator_baba cloanta.
mesaj Dec 3 2012, 08:17 PM
Mesaj #825

Guests

Citeaza (Pintea @ Dec 3 2012, 08:13 PM) *
wacko.gif

Deci, da, sa stii ca inclin sa te cred. Cu exceptia glumei cu Gheorghe Cristescu, care a murit in 29 noiembrie 1973 (omul, nu gluma). Dar, buey, fratilor, daca stiti de atata vreme, de ce nu ati ciripit nimica prin presa? Povestea e antologica, se poate scrie un roman de actiune/spionaj/commando dupa ea., se pot face filme, sketch-uri de stand-up comedy ba chiar si piese de teatru. sad.gif

laugh.gif

+Quote Post
Vizitator_viorel elefterescu-adascalitei.
mesaj Dec 3 2012, 08:17 PM
Mesaj #826

Guests

Totusi, daca el este o clona, mai raspunde penal pentru fapte comise acum 23 de ani? unsure.gif
Nu sunt de specialitate, daca ma puteti lamuri care este statutul juridic al clonelor... Plus ca daca a lichidat opt teroristi ce vroiau sa-l elibereze pe ceausescu, a servit cauza, ar trebui decorat si sa beneficieze de certificat de revolutionar, cu toate avantajele aferente: scutire de impozit, intrare la film gratuita in reteaua RADEF, 12 calatorii cu trenul la clasa intai si altele. ohmy.gif

+Quote Post
Vizitator_baba cloanta.
mesaj Dec 3 2012, 08:24 PM
Mesaj #827

Guests

Citeaza (viorel elefterescu-adascalitei @ Dec 3 2012, 08:17 PM) *
Nu sunt de specialitate, daca ma puteti lamuri care este statutul juridic al clonelor...

laugh.gif

+Quote Post
Vizitator_gogu.
mesaj Dec 3 2012, 08:35 PM
Mesaj #828

Guests

Nu sunt de specialitate, daca ma puteti lamuri care este statutul juridic al clonelor...

Intreaba-l pe Pintea. biggrin.gif

+Quote Post
Vizitator_Pintea.
mesaj Dec 4 2012, 07:49 AM
Mesaj #829

Guests

Totusi, daca el este o clona, mai raspunde penal pentru fapte comise acum 23 de ani? unsure.gif

Tare faza. Dar ai dreptate, in principiu. unsure.gif Iar principiul cu pricina poarta numele de "principiul unicitatii fiintei umane" si la noi in tara este ignorat cu avizul competent al Parlamentului. Deci, no problem că e o clonă, frate, are raspunderea legala pentru toate faptele originalului. Altfel spus, daca nu o deferim justitiei si torturii din spirit de dreptate, o putem face din pur sadism. Enjoy the brave new world. tongue.gif

Citeaza
Plus ca daca a lichidat opt teroristi ce vroiau sa-l elibereze pe ceausescu, a servit cauza, ar trebui decorat si sa beneficieze de certificat de revolutionar, cu toate avantajele aferente: scutire de impozit, intrare la film gratuita in reteaua RADEF, 12 calatorii cu trenul la clasa intai si altele. ohmy.gif

Ti-am anticipat deja obiectia, vezi citatul din primul meu comentariu de pe pagina curentă. Daca s-ar fi laudat cu lichidarea unor agenti din DIE, atunci practic s-ar fi incriminat singur: colegii lui securisti din strainatate ar fi turbat de furie si, ca sa-si razbune prietenii tradati, ar fi raportat la Bucuresti faptul ca el a coordonat echipa de commando pe teren, i-ar fi adus astfel anchetatorii la uşă. Era obligat sa actioneze fara a trada Securitatea pe faţă, si trebuie sa recunosc ca a actionat inteligent si extrem de curajos. Pacat de iluziile securistilor gen Pavel Corut care il vedeau ca pe un parinte al "octogonarilor" in timp ce el -in realitate- le fusese călău. sad.gif

+Quote Post
Vizitator_564Z.
mesaj Dec 4 2012, 11:09 AM
Mesaj #830

Guests

Citeaza (Pintea @ Dec 4 2012, 07:49 AM) *
Tare faza. Dar ai dreptate, in principiu. unsure.gif Iar principiul cu pricina poarta numele de "principiul unicitatii fiintei umane" si la noi in tara este ignorat cu avizul competent al Parlamentului. Deci, no problem că e o clonă, frate, are raspunderea legala pentru toate faptele originalului. Altfel spus, daca nu o deferim justitiei si torturii din spirit de dreptate, o putem face din pur sadism. Enjoy the brave new world. tongue.gif

Ti-am anticipat deja obiectia, vezi citatul din primul meu comentariu de pe pagina curentă. Daca s-ar fi laudat cu lichidarea unor agenti din DIE, atunci practic s-ar fi incriminat singur: colegii lui securisti din strainatate ar fi turbat de furie si, ca sa-si razbune prietenii tradati, ar fi raportat la Bucuresti faptul ca el a coordonat echipa de commando pe teren, i-ar fi adus astfel anchetatorii la uşă. Era obligat sa actioneze fara a trada Securitatea pe faţă, si trebuie sa recunosc ca a actionat inteligent si extrem de curajos. Pacat de iluziile securistilor gen Pavel Corut care il vedeau ca pe un parinte al "octogonarilor" in timp ce el -in realitate- le fusese călău. sad.gif

Toate asa zisele tale dovezi, se bazeaza pe exercitiul(i)logicii tale, sunt aberatii, speculatii, nu valoreaza nici cat o ceapa degerata.
Cand vei avea dovezi concrete, martori sub juramant, foto/film/audio, documente inregistrate, atunci sa mai deschizi subiecte pe forumuri.

Pana atunci, nu pot trage decat o concluzie LOGICA:
Esti unnul de-al lor, al ucigasilor si tradatorilor de neam, care vor sa puna din nou mana pe ciolan.
Nu faci decat sa le acoperi mizeria (deja dovedita: iliescu, voiculescu, militaru, brucan, etc), pentru ca esti ori bine motivat (printr-o gogoasa de-menta), ori esti chiar unul dintre cei care au tras !!!
Sper ca esti constient ca nu vei scapa usor!

+Quote Post
Vizitator_Pintea.
mesaj Dec 4 2012, 11:30 AM
Mesaj #831

Guests

Citeaza (564Z @ Dec 4 2012, 11:09 AM) *
Toate asa zisele tale dovezi, se bazeaza pe exercitiul(i)logicii tale, sunt aberatii, speculatii, nu valoreaza nici cat o ceapa degerata.
Cand vei avea dovezi concrete, martori sub juramant, foto/film/audio, documente inregistrate, atunci sa mai deschizi subiecte pe forumuri.

Dovezile concrete au aparut deja, vezi marturia de la mesajul #815.

Citeaza
Pana atunci, nu pot trage decat o concluzie LOGICA:
Esti unnul de-al lor, al ucigasilor si tradatorilor de neam, care vor sa puna din nou mana pe ciolan.
Nu faci decat sa le acoperi mizeria (deja dovedita: iliescu, voiculescu, militaru, brucan, etc), pentru ca esti ori bine motivat (printr-o gogoasa de-menta), ori esti chiar unul dintre cei care au tras !!!

Bun, si toate afirmatiile tale de mai sus se bazeaza pe documente si fapte sau, ca sa te citez, "sunt aberatii, speculatii, nu valoreaza nici cat o ceapa degerata."? huh.gif

Citeaza
Sper ca esti constient ca nu vei scapa usor!

Ba da, sper sa scap destul de usor de comentariile tale inepte dupa ce vei sta sa analizezi atent faptele prezentate de mine si vei face conexiunile logice necesare pentru a vizualiza contextul evenimentului comentat. In final, vei ajunge sa imi dai dreptate 100%, dar asta nu si in cazul in care "conspiratia tacerii" conteaza pe tine, caz in care -din pacate- mereu imi vei putea nega vehement evidentza izbitoare a faptelor pe principiul universal valabil al "pixelului albastru".

+Quote Post
Vizitator_Pintea.
mesaj Dec 4 2012, 12:24 PM
Mesaj #832

Guests

Citeaza (Pintea @ Dec 4 2012, 07:49 AM) *
Daca s-ar fi laudat cu lichidarea unor agenti din DIE, atunci practic s-ar fi incriminat singur: colegii lui securisti din strainatate ar fi turbat de furie si, ca sa-si razbune prietenii tradati, ar fi raportat la Bucuresti faptul ca el a coordonat echipa de commando pe teren, i-ar fi adus astfel anchetatorii la uşă. Era obligat sa actioneze fara a trada Securitatea pe faţă, si trebuie sa recunosc ca a actionat inteligent si extrem de curajos. Pacat de iluziile securistilor gen Pavel Corut care il vedeau ca pe un parinte al "octogonarilor" in timp ce el -in realitate- le fusese călău. sad.gif

Premierul Ponta, invidios pe succesul campaniei mele de devoalare a crimelor băsiste, a confirmat aseară la Realitatea TV că Traian Băsescu a fost ofiţer al DIE:

http://www.cotidianul.ro/ponta-basescu-a-f...ormatii-201274/

+Quote Post
Vizitator_ilogician.
mesaj Dec 4 2012, 12:41 PM
Mesaj #833

Guests

Citeaza (Pintea @ Dec 4 2012, 12:24 PM) *
Premierul Ponta, invidios pe succesul campaniei mele de devoalare a crimelor băsiste, a confirmat aseară la Realitatea TV că Traian Băsescu a fost ofiţer al DIE:

Citatul e asa: "Nu a fost doar colaborator al Securităţii, a fost chiar ofiţer la Contrainformaţii, am înţeles. Mai întâi la Marină şi după aia...", a spus liderul PSD, într-o emisiune TV, citat de Gândul.
Fii atent la expresia neaosha "am inteles". Eu stiu de unde a inteles. Un ziarist a citat o baba surda care vorbea in somn pe tramvaiul 32 dar n-o poate recunoaste. Ca sa citez un clasic in viata: avem marturii despre dovezi certe.

+Quote Post
Vizitator_marean.
mesaj Dec 6 2012, 03:31 PM
Mesaj #834

Guests

Citeaza (Pintea @ Dec 4 2012, 12:24 PM) *

Domnu Pintea, a recunoscut, are gradu de capitan comandor, am si dovada, da nu stiu s-o atasez, cautati comferinta de presa din data de 5 a doispea, anu acesta!

+Quote Post
Vizitator_monica takatoiu.
mesaj Dec 6 2012, 06:17 PM
Mesaj #835

Guests

Citeaza (marean @ Dec 6 2012, 03:31 PM) *
Domnu Pintea, a recunoscut, are gradu de capitan comandor, am si dovada, da nu stiu s-o atasez, cautati comferinta de presa din data de 5 a doispea, anu acesta!

Capitan comandor in rezerva de marina, adica in caz de doamne fereste poate fi ofiter de navigatie pe fregatele Regina Maria sau Regele Ferdinand, sau pe distrugatorul Marasesti, ca in rest avem numai hidrobiciclete de asalt, cele cateva vedete sau corvete nu stiu daca se pot urni din port si daca da, consuma toata productia Petrom pe un an, plus ca-s tinte sigure...
Dumneata ce-ai crezut, ca a fost un fel de comandant peste trupele Seal romanesti si a iesit din mare precum Kraken in decembrie 89, iar apoi a facut prapad prin Constanta? ohmy.gif
Desi am inteles ca-s opt body-uri lipsa la apel, ma refer la corpuri, nu piese de imbracaminte ce nu se gaseau la noi pe acele vremuri si cu care se facea la greu contrabanda. Imi aduc aminte si acum, parca a fost ieri, lenjeria de corp de tip gogosar, poreclita duios "moartea pasiunii", realizata din bumbac amestec, ismenele flausate sau tricotate pentru femei, brenduite in Ardeal cu duiosie "ţiţo nodrag", meseria disparuta de remaioza... Toate libertatile astea sa fi trecut in nefiinta din cauza dictatorului? unsure.gif

+Quote Post
Vizitator_Pintea.
mesaj Dec 10 2012, 01:38 PM
Mesaj #836

Guests

Citeaza (marean @ Dec 6 2012, 03:31 PM) *

Daca a fost ofiter de marina si lucra pentru Securitate, era ca si cum ar fi fost ofiter de Securitate, nu?

http://www.cotidianul.ro/marturia-unui-rom...basescu-194317/

+Quote Post
Vizitator_Nae.
mesaj Dec 10 2012, 01:51 PM
Mesaj #837

Guests

Citeaza (Pintea @ Dec 10 2012, 01:38 PM) *
Daca a fost ofiter de marina si lucra pentru Securitate, era ca si cum ar fi fost ofiter de Securitate, nu?

http://www.cotidianul.ro/marturia-unui-rom...basescu-194317/

Mai Pinteo,te intreb si eu asa ca prostu' ca eu nu inteleg..Cum putea un 'anticomunist' sa ancheteze un 'securist' ca Basescu? Logica ta iti da voie sa crezi ca asa ceva ar fi fost posibil?
Asta e din genul 'e adevarat fiindca am citit pe internet'..
Eu pot zice ca l-am vazut pe Pintea cum tragea cu pusca cu luneta la Universitate.Poti sa dovedesti ca nu e asa?

+Quote Post
Vizitator_Pintea.
mesaj Dec 10 2012, 02:00 PM
Mesaj #838

Guests

Extras din mărturia lui Ştefan Mihuţ:

Citeaza
Am putut să îl cunosc pe Traian Băsescu în toată splendoarea aroganţei sale în 1981, la trei luni după ce acesta, în deplină complicitate cu Securitatea, a incendiat vasul „Argeş” în portul francez Rouen, explozia şi flăcările extinzându-se şi asupra altor 38 de nave. Băsescu venea din Franţa, unde facuse 28 de zile de arest, iar noi l-am anchetat abia după trei luni după incident. După incendiul de la Rouen, marinarii români de pe petrolierul „ Argeş” au primit trei luni de concediu. Împreună cu colegul meu, inginerul naval George Vulpe, am făcut parte din comisia de anchetare a lui Traian Băsescu. [...]

Băsescu, ca şi comandant al petrolierului, era făcut responsabil că blocase inspecţia autorităţilor franceze pe vas timp de trei ore. Cu câteva zile înainte, francezii luaseră decizia de a verifica, pe baza unor informaţii primite de la serviciul intern de informaţii francez DST (Direction de la Surveillance du Territoire), asemenea acuzaţii. Nu au mai apucat pentru că, primind la rândul lui aceeaşi informaţie, pe altă filieră, Băsescu le-a luat-o înainte. În cele trei ore de blocare a autorităţilor franceze, Băsescu a avut timp să şteargă urmele. Incendiul şi seria de deflagraţii care au urmat au fost extrem de puternice, iar partea franceză avea indicii că toate au generate de posibila existenţă a unor lăzi cu muniţie. Incendierea vasului a fost o decizie luată în comun de Băsescu şi direcţia Securităţii. Traficul ilegal de armament, dacă ar fi fost descoperit, ar fi adus un blam internaţional lui Ceauşescu, care în vremea aceea începuse să fie criticat de Occident, o lovitură politică de imagine mult mai mare decât o cerere de daune de 12 milioane de dolari, generată de un aşa-zis „accident”.

Noi începusem să îl luăm la puricat pe Băsescu asupra unor date strict tehnice referitoare la o dublă compartimentare atât a rezervoarelor, cât şi a unor pereţi ai petrolierului. Petrolierul „Argeş” fusese transformat încât să poată transporta marfă clandestină. O astfel de compartimentare încălca normativele de construcţie a navei. Aveam să aflu mai târziu că petrolierul fusese adaptat cu binecuvântarea Securităţii astfel încât, sub acoperirea transportului de carburant, nava să poată face transport clandestin de armament, aur, diamante sau combustibil. Valuta obţinută nu intra numai în bugetul statului, nu doar în buzunarele unor înalţi demnitari din DIE, care îl protejau şi pe Băsescu, ci şi în buzunarul lui propriu. Ţin minte că la un moment dat, când Băsescu l-a jignit pe inginerul Vulpe, cel mai bun specialist în inginerie navală, afirmând că habar nu are de construcţia navelor, m-am răstit la el: „Dacă numai o parte din datele din dosarul ăsta sunt reale, dumneata poţi să înfunzi puşcăria...”. La care răspunsul a venit prompt de la Băsescu: „Nu ştiu care dintre noi doi va face puşcărie mai repede...”. Şi, nu am să uit, râsul acela hăhăit de golan tupeist al tânărului comandant de atunci Băsescu. Am ieşit nervos din birou şi, imediat, m-au abordat Nicuşor Dumitru, şeful Securităţii Portului Constanţa, şi prim secretarul judeţului Constanţa, Vâlcu. Acesta din urmă m-a luat de braţ, m-a tras într-un colţ şi mi-a spus: „Am ordin de sus de tot. Lăsaţi-o moale şi mergeţi pe burtă... Ăsta e ofiţer acoperit şi de caz ştie şi Tovarăşu’...!”. Decizia finală privind rezultatele anchetei noastre a fost luată în comun de inginerul George Vulpe - asupra căruia cred că s-au exercitat cele mai mari presiuni -, de ofiţerul Nicuşor Dumitru şi de prim-secretarul Vâlcu. Totul s-a terminat în coadă de peşte şi, ulterior, dosarul a rămas în suspensie...

+Quote Post
Vizitator_Pintea.
mesaj Dec 10 2012, 02:30 PM
Mesaj #839

Guests

Efectul dezvaluirii mele incendiare despre "călăul Octogonului", Basescu:

*sondaje de acum o saptamana: USL - 56% ; ARD - 22% ; PPDD - 13%
*rezultate partiale ale alegerilor: USL - 60% ; ARD - 17% ; PPDD - 14%

După cum vedeti, ARD a pierdut intr-o singură săptămână 5 procente, 4 dintre ele fiind "absorbite" de USL iar unul de PPDD. Fara cele 4 procente drenate dinspre ARD, USL nu ar fi putut să formeze singură supermajoritatea. Drept "recunostinta" pentru serviciile mele unice, Victor Ponta mi-a blocat contul bancar astfel incat donatorii si eventualii mei sponsori nu imi mai pot vira bani.

+Quote Post
Vizitator_donator anonim.
mesaj Dec 10 2012, 03:25 PM
Mesaj #840

Guests

Citeaza (Pintea @ Dec 10 2012, 02:30 PM) *
.... Drept "recunostinta" pentru serviciile mele unice, Victor Ponta mi-a blocat contul bancar astfel incat donatorii si eventualii mei sponsori nu imi mai pot vira bani.

Nu-i asa grav, fa-ti un PO Box si publica-l pe topicul '' ah valoarea, mea'', sa poti primi mici colete, vreau sa-ti donez o gogoasa.
Cu branza, cu visine, reincazibila, spune tu smile.gif ?

+Quote Post

32 Pagini V  « < 26 27 28 29 30 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 Utilizatori care citesc acest topic (1 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 18th November 2019 - 08:03 PM