IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

2 Pagini V  < 1 2  
Reply to this topicStart new topic
> Vreau sa plec in SUA, iata ca dupa Canada... urmeaza SUA
Vizitator_musafir.
mesaj Nov 20 2008, 05:54 AM
Mesaj #31

Guests

Raspunzand la intrebarea initiala, la orice fel de internship se vine cu viza J-1, iar de documentele necesare (formularul DS) se ocupa compania care te aduce. Restrictia pentru 2 ani este foarte usor de eliminat, se obtine un waiver pentru anularea acesteia. In ceea ce priveste obtinerea unei vize de student ulterior programului de internship, nu este o situatie deloc imposibila, eu am revenit la studii imediat dupa internship si am obtinut viza fara probleme. Sincer, ma bucur pentru calea aleasa pentru ca internship-ul m-a ajutat sa imi imbunatatesc cunostintele de limba engleza, fapt care se dovedeste extrem de util acum cand sunt la studii si scriu constant diverse lucrari.

Sper sa-ti fie de folos informatiile, succes!
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_guest.
mesaj Jul 14 2010, 12:21 PM
Mesaj #32

Guests

buna,

am si eu o mare intrebare. daca sunt anul 3 la facultate (an terminal, licenta, alea alea) si vreau sa aplic pentru un masterat sau un doctorat in america, cand ar trebui sa fac asta? stie cineva? sad.gif
mi se pare ciudat sa aplic de anul asta, avand in vedere ca nu pot sa le provide toata situatia scolara pe toti anii inca si ca nu am nota la lucrarea de licenta, etc..

please help!

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Oct 22 2010, 02:13 PM
Mesaj #33

Guests

Buna, sunt interesata de Internship SUA - independent. Am mai fost in SUA in 2007 pe o perioada de 3 luni. Mentionez ca am terminat facultatea, si masterul in 2010. Lucrez de 2 ani la o firma, in domeniul economic.
Va rog sa ma ajutati cu urmatoarele:
1. Link-uri care sa ma ajute sa-mi caut un angajator care accepta internship
2. As putea ajunge in SUA - internship - si fara o agentie work and travel?
3. Ce tip de viza imi trebuie - am inteles ca J1-viza e OK, insa vreau sa mai aud pareri
4. Pentru interviul de la ambasada - ce dovezi trebuie sa arat ca nu vreau sa raman in SUA (chiar nu vreau smile.gif )

As vrea sa aud pareri de la cei care au mai fost Internship - SUA sau sunt deja
Multumesc.

+Quote Post
Vizitator_nepala85.
mesaj Nov 29 2010, 01:33 PM
Mesaj #34

Guests

Buna,

As vrea sa stiu daca ai reusit ceva cu Internship. As vrea sa plec si eu, dar caut de ceva timp si nu am reusit nimic.
Daca ma poate ajuta si pe mine cineva cu cateva detalii.

Merci!

+Quote Post
Vizitator_oana.
mesaj Apr 5 2011, 09:18 PM
Mesaj #35

Guests

Citeaza (70E25D @ Sep 20 2008, 10:32 AM) *
Am tot citit despre vize si inca nu mi-e clar daca eu, ca student, trebuie sa aplic la o viza de tip H sau nu... singura pt. pregatire profesionala ar fi H3 (trainee - astea din cate am citit sunt doar 50 in fiecare an sad.gif) iar la H1B inca nu ma incadrez, iar de H2B nici nu cred ca poate fi vorba. Any ideas?

poti sa ne spui cu ce agentie ai plecat acolo? dak ai plecat cu o agentie?.. merci

+Quote Post
Vizitator_Garo.
mesaj Jul 11 2011, 10:39 AM
Mesaj #36

Guests

Buna ziua

Miercuri am fost la ambasada si am avut norocul sa imi dea si viza numai ca e valabila de pe 7 iulie pana pe 5 octombrie. Intrebarea mea este...Pana cand pot plecat din Romania...adica pot sa ies din tara pe 1 octombrie si sa ma intorc pe 1 noiembrie sau pana pe 5 octombrie trebuie sa fiu inapoi in tara? Sau as putea sa mi-o prelungesc cumva inca o luna pana in noiembrie? Multumesc

+Quote Post
tsunami
mesaj Jul 13 2011, 05:57 AM
Mesaj #37

Sir Tsunami

Grup: Membri
Postari: 5 035
Inscris: 25-July 08
De la: Bucuresti, deocamdata
Utilizatorul numarul: 2 011

Citeaza (Garo @ Jul 11 2011, 11:39 AM) *
Buna ziua

Miercuri am fost la ambasada si am avut norocul sa imi dea si viza numai ca e valabila de pe 7 iulie pana pe 5 octombrie. Intrebarea mea este...Pana cand pot plecat din Romania...adica pot sa ies din tara pe 1 octombrie si sa ma intorc pe 1 noiembrie sau pana pe 5 octombrie trebuie sa fiu inapoi in tara? Sau as putea sa mi-o prelungesc cumva inca o luna pana in noiembrie? Multumesc

mai citeste o data ce scrie acolo pe viza.
ar trebui sa ai vo 6 luni si ceea ce scrii tu acolo sa fie perioada in care sa poti intra in state
dupa mine ai putea intra in state si pe 5 octombrie si sa o aburesti p-acolo limita de zile care trebuie trecuta pe viza de ambasada
pan la urma pune mana pe telefon si verifica la ambasada ce zisei io

Aceasta postare a fost editata de tsunami: Jul 13 2011, 05:58 AM

--------------------
Wake up 'n RIDE!

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Jan 5 2015, 02:44 PM
Mesaj #38

Guests

vREAU SA PLEC IN rUSIA CA E MULT LOC.

+Quote Post
Vizitator_Musafirus.
mesaj Jan 5 2015, 02:45 PM
Mesaj #39

Guests

Mosafirus, de ce imi apare alt nick?

+Quote Post
Vizitator_Marius Titulescu.
mesaj Mar 16 2016, 12:58 PM
Mesaj #40

Guests

Citeaza (Musafir @ Jan 5 2015, 02:44 PM) *
vREAU SA PLEC IN rUSIA CA E MULT LOC.

Da, da... acolo-i de noi. Printre tovarasi.

+Quote Post
Vizitator_AlexandraNYC.
mesaj May 26 2017, 03:07 PM
Mesaj #41

Guests

Buna ziua! In cazul in care traiti in NYC si va cautati o locuinta va invit sa vizualizati detalii despre listingurile disponibile in cladirile The Sheffield 57 si The Orion Condo -
www.sheffieldcondonyc.com | www.theorion42condo.com. Succes tuturor celor care isi cauta un apartament! smile.gif

+Quote Post
Vizitator_Alexandra.
mesaj May 26 2017, 03:11 PM
Mesaj #42

Guests

Buna ziua! In cazul in care traiti in NYC si va cautati o locuinta va invit sa vizualizati detalii despre listingurile disponibile in cladirile The Sheffield 57 si The Orion Condo -
www.sheffieldcondonyc.com | www.theorion42condo.com. Succes tuturor celor care isi cauta un apartament! smile.gif

+Quote Post

2 Pagini V  < 1 2
Fast ReplyReply to this topicStart new topic
2 Utilizatori care citesc acest topic (2 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 15th December 2017 - 05:45 PM