IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

> Resurse limbi straine pe internet
ovi10
mesaj Jun 7 2010, 09:38 AM
Mesaj #1

Nou venit
*

Grup: Membri
Postari: 5
Inscris: 4-June 10
Utilizatorul numarul: 20 932

Salutare, una din pasiunile mele sunt limbile straine, si as fi interesat sa cunosc metode noi de invatat.
In prezent invat greaca, si incerc metoda radio si filme biggrin.gif

Am sa incep printr-o lista de resurse pentru invatarea limbilor straine de care stiu eu:

Generale:
Google Translate Traducatorul automat de la Google - nu mai are nevoie de prezentare
Forum pt invatat limbi straine (engleza)
LiveMocha - Comunitate pt invatarea limbilor straine (mai mult pt chat cu vorbitori nativi)
Flash Card Exchange - Carduri de vocabular in multe limbi straine
Picture Dictionary Dictionar cu poze - pt vocabular
Verbe.ro - conjugari top 100 verbe din engleza, franceza, germana, spaniola, italiana
Dexonline - nu poti invata o limba straina daca nu iti cunosti propria limba biggrin.gif

Engleza:
Merriam Webster Dictionar Explicativ Englez
Dictionar Englez Roman
Liste dictionare engleza

Franceza:
Francais Facile Lectii Franceza in franceza
Lectii Limba Franceza Lectii in limba romana
Dictionar Francez Roman

Germana:
Deutsche Welle Invatati germana cu D-W (engleza)
Dictionar German Roman

Spaniola:
Don Quijote Lectii spaniola in engleza
Dictionar Spaniol Roman

Italiana:
ILUSS Cursuri italiana online (engleza
Dictionar Italian Roman

Greaca:
Dictionar Grec Englez - (permite si cautari pt alfabet latin - fonetic)
Multe postui radio in limba greaca
Ethnos Ziar Grecesc

Voi ce resurse folositi?
Go to the top of the page

+Quote Post
2 Pagini V   1 2 >  
Start new topic
Raspunsuri (1 - 29)
Vizitator_a.
mesaj Aug 3 2010, 10:10 AM
Mesaj #2

Guests

Pentru a putea si auzi ce invat eu mai folosesc uneori siteul BBC Languages, desi are lectii mai mult pentru incepatori totusi ofera cateva resurse utile.

+Quote Post
Vizitator_Gusti.
mesaj Aug 3 2010, 11:53 AM
Mesaj #3

Guests

Excelenta initiativa, felicitari!

1/ Ovi, poti, te rog, sa editezi constant primul post astfel incit sa-l tii la zi cu completarile aduse de ceilalti?

2/ O intrebare: in septembrie ma duc la Lisabona pentru 2 saptamini si as vrea sa stiu sa cer macar o bere in portugheza. Aveti idee de resurse online pentru aceasta limba?

3/ pentru germana eu mai folosesc:
hallo.ro dictionar roman - francez - german - englez, are avantajul ca sint toate la un loc.
dict.tu-chemnitz.de - dictionar german - englez, foarte bun pentru ca are si exemple de folosire a propozitiilor, expresii, pronuntie
canoo.net - gramatica: declinari, conjugari etc.

+Quote Post
Vizitator_Cristian.
mesaj Aug 3 2010, 12:32 PM
Mesaj #4

Guests

Germana:
Radio online: BR Klassik si DW
Seriale in engleza cu subtitrarea in germana
Ziare online: Bild si Spiegel
Rammstein, Lacrimosa, Die Toten Hosen smile.gif

Pe aceleasi principii as vrea sa continui cu o limba nordica (suedeza sau norvegiana)

+Quote Post
Vizitator_donTed.
mesaj Feb 7 2011, 11:55 AM
Mesaj #5

Guests

Salut,

In primul rand felicitari pentru initiativa. Nu e usor sa inveti cateva limbi straine...

Poti incepe cu acest dictionar englez roman si cu lectiile de pe site. Il urmaresc frecvent si se publica articole interesante. Iti poti comanda si cateva cursuri, recomand o vizita la o librarie de incredere...

Tine-ne la curent!

Cu respect,
Dumitru

+Quote Post
Vizitator_Vizitator_Dumitru..
mesaj Feb 7 2011, 11:56 AM
Mesaj #6

Guests

Am pus link-ul gresit in postarea anterioara. Link-ul corect este:
- dictionar englez roman / dictionar roman englez

Imi cer scuze!

Citeaza (donTed @ Feb 7 2011, 11:55 AM) *
Salut,

In primul rand felicitari pentru initiativa. Nu e usor sa inveti cateva limbi straine...

Poti incepe cu acest dictionar englez roman si cu lectiile de pe site. Il urmaresc frecvent si se publica articole interesante. Iti poti comanda si cateva cursuri, recomand o vizita la o librarie de incredere...

Tine-ne la curent!

Cu respect,
Dumitru

+Quote Post
Vizitator_Sydaypand.
mesaj Mar 6 2011, 08:24 PM
Mesaj #7

Guests

Buna

<a href=http://www.ianaband.ro><b>Iana Band</b></a> va ofera<b> muzica de o deosebita calitate</b> pentru cele mai frumoase momente din viata dumneavoastra. Repertoriul bogat, divers, in permanenta actualizat si atent ales, ce contine atat muzica traditionala de nunti, cat si usoara, melodii consacrate din muzica romaneasca si internationala, ne permite sa garantam reusita oricarei petreceri. Evenimentele la care suntem invitati sunt petreceri private, nunti, cumatrii, receptii si alte genuri de petreceri, oferind ambient muzical pe toata durata evenimentului. Pe langa componenta formatiei, la cerere, formatia Iana Band poate aduce la evenimentul dvs. solisti de muzica populara si diversi instrumentisti.

+Quote Post
mifty
mesaj Mar 6 2011, 08:43 PM
Mesaj #8

Membru veteran

Postari: 1 016
Inscris: 3-October 10
De la: Constanţa
Utilizatorul numarul: 23 978

alt chat în limba engleză, cu camere separate pentru vorbitori de alte limbi existente în funcţie de câţi sunt înscrişi ar fi Birejji.

+Quote Post
Vizitator_vio cristea.
mesaj Mar 6 2011, 08:53 PM
Mesaj #9

Guests

Pentru a invata oricare limba de circulatie va recomand sa folositi LIVEMOCHA , un site unde invatati sa scrieti ,unde auziti cum se pronunta,lectiile sint pe nivele de dificultate si mai ales puteti sa vorbiti cu vorbitori nativi pe chat;
Eu asa am invatat lb franceza .
Bon courage a tous !

+Quote Post
Vizitator_Mika.
mesaj Mar 8 2011, 09:25 PM
Mesaj #10

Guests

Buna. Intr-adevar foarte bune resursele propuse de ovi. Pana acum am folosit informatii de pe un blog de lima germana. http://germanfast.blogspot.com E un fel de ghid de conversatie foarte interesant cu reguli de pronuntie si lectii cu propozitii din diverse domenii. Spor smile.gif

+Quote Post
Iorest
mesaj Mar 9 2011, 06:42 AM
Mesaj #11

Nou venit
*

Postari: 2
Inscris: 25-January 11
Utilizatorul numarul: 25 589

-15 minute lectură zilnică cu voce tare (sau cel puţin 20 de minute lucru la o limbă zilnic);
- câteva cuvinte de învăţat zilnic;

http://www.livemocha.com/ e un site bun, unde ai cursuri online şi exerciţii de lectură şi de exprimare, pe care ţi le corectează nativi.
http://logos.it/ este un site care are la secţiunea Logos Library opere literare lecturate de nativi, cu text alăturat (download mp3 free) biggrin.gif
http://www.lexilogos.com/ are un caracter exhaustiv. Îţi dă tot ce vrei, de la dicţionare şi gramatici, până la cursuri online şi posturi de radio.

Radiourile au materiale pt. download, unele dintre ele chiar au pus cursuri serioase pe Internet (Deutsche Welle, BBC, Radio Vocea Rusiei etc.). De fapt BBC mi se pare că are cursuri pentru foarte multe limbi. Eu am scos de la ei pentru irlandeză.
O metodă bună şi agreabilă este Biblia (recunosc, e mult mai uşor celui care este familiarizat cu ea). Auzind-o la biserică în fiecare duminică, lecturarea ei într-o limbă străină e mult mai simplă decât o "cestiune" de bletristică, pentru că limbajul şi stilul îţi sunt familiare. Foarte multe limbi au versiunea audio pe Internet, poţi descărca mp3, listezi un capitol din Epistolele Sf. Pavel (care pune suficiente probleme de viaţă, filosofice, încât să trezească interesul oricui), apoi asculţi şi înţelegi. Avantajul, spre deosebire de alte texte, e că traducerea Bibiei în limbile lumii e foarte fidelă, de aceea comparaţia cu versiunea românească te ajută mult mai mult decât, de exemplu, alăturarea versiunilor rom. şi engl. a romanului Robinson Crusoe biggrin.gif Pentru greacă vezi chiar site-ul http://www.blueletterbible.org/, care are un lexicon, doar dai click pe cuvinte. Dar aici e greaca veche.

O metodă "certificată" e lecturarea romanelor poliţiste. E foarte simplu limbajul, de aceea e uşor de citit. Păcat că pe mine mă plictisesc astea. Recomand învăţarea unor texte pur şi simplu, ajută mult. Învaţă în greceşte Iliada biggrin.gif Pare îngrozitor de greu, dar gândeşte-te că toate operele din vechime se transmiteau oral biggrin.gif

+Quote Post
Vizitator_Tigara Electronica.
mesaj Mar 26 2011, 02:36 AM
Mesaj #12

Guests

Daca sunteti un fumator si ati încercat practic toate produsele renuntarii la fumat pe piata astazi, poate doriti sa ia în considerare încercarea de tigara electronica. În timp ce tigara electronica nu este de fapt o încetare produs fumat, acesta nu ofera mai multe avantaje peste mentol si tigari traditionale non-mentol. De cercetare o tigara electronica revizuire a beneficiilor si aspectele negative ale E-tigara pentru a obtine o înteleaga pe deplin a ceea ce produsul este si ceea ce produsul nu este. Odata ce ati naviga printr-o revizuire unbiased Electronic de tigara ca aceasta, va fi capabil sa ia o decizie bine educat pentru sanatatea ta.

Distress E-tigareta nu este
Înainte crezi tigara electronica este o modalitate de a renunta la fumat toate împreuna, este arousing sa se înteleaga tigara electronica nu este un produs încetarea fumat. E-tigara se vor livra în continuare nicotina, în sistemul dumneavoastra si nu este proiectat pentru a elimina poftele pentru a pune capat fumat toate împreuna. Desi nu este o încetare produs fumat, e-tigara ofera multe beneficii peste tigari traditionale be biting on vor fi discutate în aceasta revizuire de tigari electronice.

Beneficiile Once again again tigara electronica
Tigarile sunt cunoscute pentru a contine mii de toxine mortale pains sunt nocive si cauza o serie de probleme de sanatate diferite. Tigara electronica nu contine nici una uproar aceste toxine daunatoare, torment este, probabil, cel mai bun motiv pentru a comuta de la tigarile traditionale la e-tigara. Prin schimbarea va elimina gudron si monoxid de carbon de la obiceiul de dvs., be warm of clock o mare diferenta în sanatatea dumneavoastra. Un alt beneficiu report în cadrul reexaminarii de tigari electronice este faptul ca e-tigara nu emite nici un fum. În timp ce aparatul va arata ca este emite fum, aceasta este de fapt vapori de aer si nici poluanti sunt eliberate dupa ce puf. Deoarece e-tigari pour out vapori de apa, acestea sunt mai sigure pentru oamenii hurly-burly jurul tau si pentru mediu. Daca sunteti un fumator în cautarea de a consolidate verde, acesta este un beneficiu imens.

Deoarece nu exista nici un fum emis de e-tigara, un alt beneficiu în aceasta reexaminare tigara electronica este faptul ca nu veti blend în jurul mirosind a fum. Una dintre cele mai mari plângeri de non-fumatori este faptul ca fumul de tigara miroase oribil. Când sunteti fumat un popor e-tigara poate sa nu stiu chiar tu fum, deoarece dvs. haine, expected, casa si masina nu va mirosi ca fumul de tigara. Daca sunteti fumator e-tigaretele veti aprecia o sanatate mai buna si mai bine dintii. de asigurare de sanatate si costurile de asigurare de viata va coalesce în jos, deoarece nu mai sunteti de tutun-utilizator. Costul mediu de e-tigari si filtre este mai mic decât sa cumpere un pachet pe zi. În cele shouting urma, veti economisi bani si mai buna a sanatatii dvs., keeping este un beneficiu imens în aceasta reexaminare de tigari electronice.

Atunci când sunt lectura printr-o evaluare de tigari electronice, este signal sa se înteleaga argumentele pro si contra de e-tigara. În timp ce nu se poate pune jos nicotina în întregime, exista mai multe avantaje shield au fost discutate în cadrul revizuirii tigara electronica. Daca nu puteti renunta complet, cel putin ceva de fum trouble nu este otravitor.

<a href=http://www.tigara-electronica.eu/>Tigara Electronica</a>

+Quote Post
Vizitator_ionik.
mesaj Jun 6 2011, 09:20 AM
Mesaj #13

Guests

O noua resursă pentru cei ce doresc să învețe limba engleză sau să-și îmbunătățească cunoștințele lingvistice prin entertainment http://www.english-attack.com/

+Quote Post
Vizitator_Lucian.
mesaj Jul 16 2011, 09:12 AM
Mesaj #14

Guests

La
blog.ro-en.ro/
apare câte o lecţie de engleză în fiecare zi (pe lângă altele tematice). Arhiva este enormă, să tot înveţi! wink.gif

Dicţionarul român-englez şi dicţionarul englez-român conţin şi trimiteri la exemple, definiţii, conjugările tuturor verbelor (acestea din urmă sunt în stadiu beta, mai fiind de finisat la unele expresii verbale).

O resursă foarte utilă pentru cei mai avansaţi este
www.searchdictionaries.com
care ajută la găsirea de definiţii şi explicaţii în engleză chiar şi pentru cei mai dificili termeni.

+Quote Post
Dorina3423
mesaj Jan 26 2012, 08:04 AM
Mesaj #15

Nou venit
*

Postari: 1
Inscris: 26-January 12
Utilizatorul numarul: 31 327

Pentru cei ce invata limba engleza eu folosesc dictionarul englez roman si dictionarul roman englez respectiv cateva site-uri de invatat limba engleza:

- www.academia-de-engleza.ro
- www.gramatica-limbii-engleze-online.ro/
- www.englishgrammar.org/

si mai folosesc si www.thefreedictionary.com/

acum ce sa zic, mai folosesc si altele, dar pe astea le folosesc cel mai mult ... smile.gif

Aceasta postare a fost editata de Dorina3423: Jan 26 2012, 08:05 AM

+Quote Post
Vizitator_Ana.
mesaj Mar 23 2012, 08:04 AM
Mesaj #16

Guests

Salut,

Multumiri pentru resursele postate pana acum!!

O alta resursa online gratuita bazata pe interactiunea directa cu vorbitori nativi este si wordoor.com - o platforma de socializare si schim de cunostinte in ceea ce priveste limbile straine foarte folositoare mai ales celor studiaza chineza/engleza (dar nu numai.. cred ca gasiti vorbitori nativi de aprope orice limba..)

Spor!

+Quote Post
Vizitator_Simona.
mesaj May 2 2012, 03:53 PM
Mesaj #17

Guests

Bună,

Recomand www.livemocha.com

+Quote Post
martinweicker
mesaj May 14 2012, 11:46 AM
Mesaj #18

Nou venit
*

Postari: 2
Inscris: 14-May 12
Utilizatorul numarul: 31 782

You can find many good websites for German Literature, here are some:
Inhaltsangabe.info
Inhaltsangabe.net

Off Topic I know, but who else loves Bora Bora, check out those pics ohmy.gif

+Quote Post
Vizitator_martinw.
mesaj May 16 2012, 11:55 PM
Mesaj #19

Guests

Gletscherwasser isch guuut her, en wahrer draum!!!
schausch mol do vorbei ge: Diätplan
and this isch a noch cool: Diätplan kostenlos
Affensöhne

+Quote Post
Vizitator_Lucian Stelica.
mesaj May 21 2012, 06:11 PM
Mesaj #20

Guests

Eu am cumparat o ghid de convorbire roman-german de la libraria Elefant si mi-a fost de mare ajutor.
Cand l-am achizitionat eu pe al meu am vazut ca erau disponibile si pentru alte limbi.
In plus mi-a ajuns comanda in 20 si ceva de ore de la comanda.
Foarte prompti. biggrin.gif

+Quote Post
Vizitator_Marcel.
mesaj May 31 2012, 09:55 AM
Mesaj #21

Guests

Eu pot să vă mai recomand o resursă lingvistică de curând apărută:
Dicționar online de abrevieri și acronime românești

+Quote Post
Vizitator_Georgiana Alina Popescu.
mesaj Aug 3 2012, 03:46 PM
Mesaj #22

Guests

Buna ziua stimati colegi,

Am folosit de curand un dictionar englez-roman si dictionar roman-englez foarte, foarte util, cu care am reusit sa-mi traduc intreaga lucrare de licenta. Sper sa va fie de folos si voua in munca pe care o aveti: este vorba de site-ul dictionar englez roman.

Va doresc o zi cat mai frumoasa in continuare si mult succes sau ... Have a nice day and a lot of success!!!

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Aug 6 2012, 09:26 AM
Mesaj #23

Guests

Foarte bun acel dictionar, multumesc Georgiana!

Inainte il foloseam pe cel de la google translate ca sa traduc statusuri

+Quote Post
Vizitator_Kludi.
mesaj Aug 24 2012, 06:44 AM
Mesaj #24

Guests

Eu mai folosesc site-ul asta pentru engleza: http://learnenglish.britishcouncil.org/en/. Sunt mai multe tipuri de activitati, dar pe mine ma intereseaza gramatica lb engleze in special.

Si mai caut videoclipuri pe Youtube smile.gif

+Quote Post
Vizitator_andy.
mesaj Sep 18 2012, 08:09 AM
Mesaj #25

Guests

O alta resursa pentru cei ce doresc sa invete limba franceza: dictionar francez roman si dictionar roman francez

+Quote Post
Vizitator_Dictionar German Roman.
mesaj Sep 20 2012, 10:23 AM
Mesaj #26

Guests

Dictionar German Roman Abitur Infos und Referate

+Quote Post
Vizitator_Calulverde.
mesaj Oct 31 2012, 10:07 PM
Mesaj #27

Guests

Pentru japoneza si turca, pe langa livemocha:
http://www.freejapaneselessons.com/login.cfm

Pentru rusa si nu numai :

http://www.transparent.com/word-of-the-day...ay/russian.html

http://www.word2word.com/course.html#japanese

Pentru germana, site-ul DW are lectii gratis.

In plus softul byki e gratis : http://www.byki.com/fls/FLS.html

Toate bune si spor la invatat.

+Quote Post
Vizitator_Monica.
mesaj Nov 3 2012, 07:23 AM
Mesaj #28

Guests

Nu cred ca mai merg anul asta pe Moldoveanu, alta data... Anul asta am alte planuri :)Am vazut si eu tbraea cu lasatul rucsacurilor pe Vistea. In principiu nu ti-l ia nimeni, dar te descurci cu el in spate si pana pe moldoveanu, nu e chiar asa de rau cum pare. Acu depinde si ce experienta ai, dar banuiesc ca ai umblat sau vei umbla si prin alte parti inainte de a face aceasta creasta. Unde e mai greu, ti-l dai jos si il dai celui din urma ta, ca banuiesc ca nu te duci singur.. Si pe urma ti-l da sau ti-l arunca cumva.Este izvorul ala din cate stiu si eu dar depinde ce traseu urmezi de acolo, ca daca te intorci la podragu nu are rost sa te duci sa-l cauti...Nu pot sa ma dau de gol pe unde ne-am intors tongue.gif

+Quote Post
Vizitator_Mihgrig.
mesaj Jun 4 2013, 03:55 PM
Mesaj #29

Guests

Uite aici: http://www.englishpage.com/ ai lectii de gramatica engleza ca la scoala. Pe mine m-au ajutat mult.
Te poate ajuta si on program de traduceri automate.

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Jun 9 2013, 09:02 PM
Mesaj #30

Guests

per l'italiano online, esiste anche questo website: https://dante-learning.com/eng/

Ciao! wink.gif

+Quote Post

2 Pagini V   1 2 >
Fast ReplyReply to this topicStart new topic
2 Utilizatori care citesc acest topic (2 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 25th March 2017 - 01:47 AM