IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

9 Pagini V  « < 5 6 7 8 9 >  
Reply to this topicStart new topic
> Viata si moartea pentru atei
Uncle Sam
mesaj Aug 5 2011, 05:27 AM
Mesaj #181

Membru veteran

Grup: Membri
Postari: 517
Inscris: 27-May 08
Utilizatorul numarul: 727

Citeaza (ateu @ Aug 4 2011, 05:26 PM) *
Insasi religia este o idee nociva. Foarte nociva pentru ca nu ofera nimic palpabil decat alinare desartica...
Cum poate fi nociv ceva ce nu face nimic?
Citeaza
accidentatul, mai ne-educat din fire a bagat degete'l priza.!!!
Stii tu vreun caz in care religia ii indeamna pe oameni sa bage fara grija mainile in priza? Cunosti tu vreo religie care le spune sa nu respecte normele de protectia muncii?
Citeaza
In loc sa-i spui omului dupa ce si-a pierdut o mana, ca si-a pierdut mana ptr. ca l-a infuriat pe d-zeu... mai bine-i spui sa scoata circularul din priza cand unge lantul...
Deci asa zici tu, ca la slujbele de duminica trebuie facut instructaj de protectia muncii, despre cum se trece strada, despre cum se exploateaza un fierastrau? Pai astea se invata la scoala, la servici, la orele de instruire.
Citeaza
Si apoi, mai e si partea cealalta:
nu poti sa-i spui unei mame care tocmai si-a pierdut unicul copil intr-un accident stupid , nu poti sa-i spui acesteia ca accidente se intampla (shit happens - viata-i dura)... ii vei spune ca asa a vrut d-zeu: copilul a fost chemat in rai... tot felul de baliverne...
Dar tu ce i-ai spune unei mame care si-a pierdut asa unicul copil. Ia da-mi exemplu de mesaj de consolare pentru femeia aia care iti plange in brate.
Citeaza
Cand vezi asa de multi idioti, pai normal ca o sa vrei sa-i exploatezi, deci nu poti sa-i blamezi nici pe popi.
Singura religie a omului este EDUCATIA.

Iar fraza de mai sus e dovada de educatie, nu?

Aceasta postare a fost editata de Uncle Sam: Aug 5 2011, 05:27 AM
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_popeu.
mesaj Aug 5 2011, 07:33 AM
Mesaj #182

Guests

Citeaza (mizrahind @ Aug 4 2011, 08:28 PM) *
Despre care educatie vorbesti? Daca vrei sa stii, marii oameni de stiinta ( Einstein, Danezis, si multi altii ) erau adinc credinciosi. Mai primeste si inca ceva despre Darwin. Chiar daca a sustinut toata viata ca e ateu, pe patul de moarte a cerut sa-i fie adusa Biblia si a spus : - Aceasta este Cartea Cartilor. Adevarul se afla expus in ea.

Ca sa-l citez pe Caragiale, amice, esti idiot. Einstein n-a fost "adanc ....cios". N-a fost nici macar credincios. Tu te bazezi pe niste texte fluturate de creationisti in care el vorbeste de dumnezeu. Daca insa citesti cartile pe de-a intregul, o sa pricepi ca dumnezeul lui Einstein este dincolo de cel al lui Spinoza. "Dumnezeu nu joaca zaruri cu Universul" nu inseamna ceea ce crezi tu ca inseamna.

Faza cu Darwin pocaindu-se pe patul de moarte e o minciuna. Si chiar daca s-ar fi pocait pe patul de moarte, nu ar fi insemnat nimic. Evolutia are grija sa se transmita acele trasaturi care favorizeaza reproducerea, una din celele mai importante dintre ele fiind spiritul de supravietuire. In fata mortii fiecare face ce poate sa scape. E foarte probabil ca unii sa incerce un fel de targ cu ipotetica fiinta divina. Asta nu o face mai putin ipotetica, doar arata un instinct de supravietuire putin confuz in legatura cu armele la care poate apela pentru a supravietui. N-a fost insa cazul lui Darwin.

Mai mult, ciar daca 99.999% dintre ateii din lume s-ar converti peste noapte in urma unui fenomen fantastic la zoroastrianism, este datoria fiecaruia de a analiza logic ce s-a intamplat, de a lua o decizie nu bazata pe parerea celorlalti, ci pe fapte. Asa ca minciunile tale legate de ateii convertiti si oameni de stiinta "adanc credinciosi" ma lasa rece.

+Quote Post
Vizitator_ateu.
mesaj Aug 5 2011, 08:31 AM
Mesaj #183

Guests

Citeaza (Uncle Sam @ Aug 5 2011, 05:27 AM) *
...

Religia este extrem de nociva. Ea, religia, face ceva care-i cel mai periculos: amana/evita asumarea adevarului, amana intelegerea realitatii. Religia este o metoda de control, foarte necesara insa datorita potentialului sau imens de a aduce comfort si usurare pentru mintile slabe, de unde si zicala:
"Dumnezeu exista doar pentru cei care au nevoie de el!"

In postul tau, ei totul ad-literam. Adica nu esti deschis la nuante/metafore si cititul printre randuri.
Eu ti-am postat niste exemple puerile, tu, fiinte inteligenta si citita poti deduce mesajul postului meu.
Degetele-n priza e un fel de-a exemplifica o situatie in care capul face, capul trage... nu-i nici o divinitate la mijloc.

Referitor la "exemplul cu mama" iti raspund cu o intrebare: tu ce preferi in viata, adevarul sau iluzia??
Nu te chinui sa-mi raspunzi, stiu deja raspunsul!

Educatia implica insusirea anumitor termeni, intamplari si situatii care ne vor distanta de atitudinea de frica fata de necunoscut sau preaslavirea lucrurilor care nu le cunostem/intelegem. Educatia face diferenta intre interpretarea stiintifica si interpretarea mitologica, sa zicem, de dragul exemplului, a unui avion.

Educatia face diferenta intre tratarea unei boli cu antibiotice si nu cu rugaciuni la esecul carora sa da vina pe demoni inchipuiti sau se creeaza starea de vinovatie/supunere intr-o comunitate.
Educatia face diferenta in gasirea unor metode alternative de a vedea viata cu taote bunele si relele intalnite.
Educatia imlica si compasiune si intelegere fata de aproapele tau.

Dumnezeu este inventia mintii umane ca fiind autoritatea suprema fara de care mintea umana nu poate functiona. Frica si incertitudinile viitorului, intrebarile trecutului, auto-invinovatirea si neputintele mintii umane de a intelege (sau a accepta) diverse aspecte si universul inconjurator, si, cel mai important, nevoia obsedanta a umanitatii de a lua parte la ceva special, a creat divinitatea si nevoia de dumnezeu.

Odata cu existenta lui d-zeu, oamenii nu mai sunt nimicurile care sunt, ci fac parte din planul divin, au fost creati dupa chipul divin si au o soarta cu ramnificatii divine. Cu dumnezeu alaturi, oamenii sunt speciali, sunt entitati unice in univers, un univers care a fost creat special pentru ei... de dumnezeul lor.

Adevarul doare, pentru ca mintea umana este slaba si se va agata de orice firipa de optimism si consolare sperand ca asa v-a putea dormi mai bine noaptea!!
Doriti sa va gasiti linistea sufleteasca? Acceptati viata asa cum este si decideti pentru voi ce fel de persoana doriti sa fiti.
Si asta tot educatie inseamna... educatie de sine.
Nu aruncati vina pe himere si copilarisme, ci invatati sa va analizati actiunile, gandurile, sa deveniti constienti de sine. Si, cel mai important... SA VA ASUMATI GRESILELE FARA SA DATI VINA PE INTERVENTII DIVINE SAU NU.

+Quote Post
Uncle Sam
mesaj Aug 5 2011, 09:36 AM
Mesaj #184

Membru veteran

Exact. Ca urmare, Dumnezeu existand doar pentru cei ce au nevoie de el nu inteleg de ce va agitati atat.

Referitor la "exemplul cu mama" iti raspund cu o intrebare: tu ce preferi in viata, adevarul sau iluzia??
Tot nu mi-ai raspuns cum o consolezi tu pe o femeie in situatia aia? Ce cuvinte ateist-stiintifice calde si consolatoare ii adresezi ca sa o incurajezi pana trece momentul greu?

Educatia face diferenta intre tratarea unei boli cu antibiotice si nu cu rugaciuni
Iar te intreb, sunt indrumati oamenii sa nu se duca la doctor? Sa nu isi trateze bolile? Si nu-mi da exemplul celor ce isi tin copiii legati sa le iasa demonii ca aia nu sunt religiosi, aia sunt tampiti.
Aaa, si apropo de antibiotice, vezi ca stiinta a dovedit ca folosirea antibioticelor in exces slabeste organismul si il face vulnerabil.

Dumnezeu este inventia mintii umane ca fiind.....
Asa, si? Te intreb inca odata, ce te deranjeaza pe tine ce inventeaza mintea mea? E problema mea, nu?

Doriti sa va gasiti linistea sufleteasca? Acceptati viata asa cum este si decideti pentru voi ce fel de persoana doriti sa fiti.
Un indemn demn de un misionar pasionat.

Ia spune tu ca o concluzie, care este marele pericol pentru omenire? Faptul ca unul isi face cruce cand trece pe langa o biserica, faptul ca el crede ca lumea a fost facuta in sapte zile sau.... poluare, droguri, boli, foamete, suprapopulare, violenta, coruptie, insecuritate...hai ca pot sa umplu trei pagini dar nu e cazul, ai prins ideea. Sa inteleg ca pentru tine marele pericol e baba aia care isi face sapte cruci sa goneasca diavolul?

Aceasta postare a fost editata de Uncle Sam: Aug 5 2011, 09:38 AM

+Quote Post
mizrahind
mesaj Aug 5 2011, 09:58 AM
Mesaj #185

Membru veteran

Postari: 199
Inscris: 12-January 11
De la: οπου γης πατρης תל אביב יפה
Utilizatorul numarul: 25 407

Citeaza (popeu @ Aug 5 2011, 07:33 AM) *
Ca sa-l citez pe Caragiale, amice, esti idiot. Einstein n-a fost "adanc ....cios". N-a fost nici macar credincios. Tu te bazezi pe niste texte fluturate de creationisti in care el vorbeste de dumnezeu. Daca insa citesti cartile pe de-a intregul, o sa pricepi ca dumnezeul lui Einstein este dincolo de cel al lui Spinoza. "Dumnezeu nu joaca zaruri cu Universul" nu inseamna ceea ce crezi tu ca inseamna.

Faza cu Darwin pocaindu-se pe patul de moarte e o minciuna. Si chiar daca s-ar fi pocait pe patul de moarte, nu ar fi insemnat nimic. Evolutia are grija sa se transmita acele trasaturi care favorizeaza reproducerea, una din celele mai importante dintre ele fiind spiritul de supravietuire. In fata mortii fiecare face ce poate sa scape. E foarte probabil ca unii sa incerce un fel de targ cu ipotetica fiinta divina. Asta nu o face mai putin ipotetica, doar arata un instinct de supravietuire putin confuz in legatura cu armele la care poate apela pentru a supravietui. N-a fost insa cazul lui Darwin.

Mai mult, ciar daca 99.999% dintre ateii din lume s-ar converti peste noapte in urma unui fenomen fantastic la zoroastrianism, este datoria fiecaruia de a analiza logic ce s-a intamplat, de a lua o decizie nu bazata pe parerea celorlalti, ci pe fapte. Asa ca minciunile tale legate de ateii convertiti si oameni de stiinta "adanc credinciosi" ma lasa rece.
Cind mai incepi comentarii cu citate dintr-astea, afla ca eu nu am nevoie sa citez pe cineva. E destul sa vomiti ce timpenii ai de spus ca sa inteleaga altii cit de departe arunca prastia mintii tale. Parca esentiala era educatia. Pai, un ateu asa ca tine, ce educatie sa aiba? Aurolaci prin ''Garuri si metroaie '' - ca sa citez Vacanta Mare - ? Pastreaza parerile pentru tine. E mai rational si mai ateist. Lasa-ne pe noi exaltatii sa credem ce vrem. Nu e treaba ta.

+Quote Post
mizrahind
mesaj Aug 5 2011, 10:03 AM
Mesaj #186

Membru veteran

Citeaza (ateu @ Aug 5 2011, 08:31 AM) *
Religia este extrem de nociva. Ea, religia, face ceva care-i cel mai periculos: amana/evita asumarea adevarului, amana intelegerea realitatii. Religia este o metoda de control, foarte necesara insa datorita potentialului sau imens de a aduce comfort si usurare pentru mintile slabe, de unde si zicala:

In postul tau, ei totul ad-literam. Adica nu esti deschis la nuante/metafore si cititul printre randuri.
Eu ti-am postat niste exemple puerile, tu, fiinte inteligenta si citita poti deduce mesajul postului meu.
Degetele-n priza e un fel de-a exemplifica o situatie in care capul face, capul trage... nu-i nici o divinitate la mijloc.

Nu te chinui sa-mi raspunzi, stiu deja raspunsul!

Educatia implica insusirea anumitor termeni, intamplari si situatii care ne vor distanta de atitudinea de frica fata de necunoscut sau preaslavirea lucrurilor care nu le cunostem/intelegem. Educatia face diferenta intre interpretarea stiintifica si interpretarea mitologica, sa zicem, de dragul exemplului, a unui avion.

Educatia face diferenta intre tratarea unei boli cu antibiotice si nu cu rugaciuni la esecul carora sa da vina pe demoni inchipuiti sau se creeaza starea de vinovatie/supunere intr-o comunitate.
Educatia face diferenta in gasirea unor metode alternative de a vedea viata cu taote bunele si relele intalnite.
Educatia imlica si compasiune si intelegere fata de aproapele tau.

Dumnezeu este inventia mintii umane ca fiind autoritatea suprema fara de care mintea umana nu poate functiona. Frica si incertitudinile viitorului, intrebarile trecutului, auto-invinovatirea si neputintele mintii umane de a intelege (sau a accepta) diverse aspecte si universul inconjurator, si, cel mai important, nevoia obsedanta a umanitatii de a lua parte la ceva special, a creat divinitatea si nevoia de dumnezeu.

Odata cu existenta lui d-zeu, oamenii nu mai sunt nimicurile care sunt, ci fac parte din planul divin, au fost creati dupa chipul divin si au o soarta cu ramnificatii divine. Cu dumnezeu alaturi, oamenii sunt speciali, sunt entitati unice in univers, un univers care a fost creat special pentru ei... de dumnezeul lor.

Adevarul doare, pentru ca mintea umana este slaba si se va agata de orice firipa de optimism si consolare sperand ca asa v-a putea dormi mai bine noaptea!!
Si asta tot educatie inseamna... educatie de sine.
Nu aruncati vina pe himere si copilarisme, ci invatati sa va analizati actiunile, gandurile, sa deveniti constienti de sine. Si, cel mai important... SA VA ASUMATI GRESILELE FARA SA DATI VINA PE INTERVENTII DIVINE SAU NU.
Nu are parte de viata de dincolo, nici de viata asta si nici de fericire, acel ce se indoieste! - Bhagavad Gita.

+Quote Post
Vizitator_ateu.
mesaj Aug 5 2011, 10:21 AM
Mesaj #187

Guests

Citeaza (Uncle Sam @ Aug 5 2011, 09:36 AM) *
Exact. Ca urmare, Dumnezeu existand doar pentru cei ce au nevoie de el nu inteleg de ce va agitati atat.

Tot nu mi-ai raspuns cum o consolezi tu pe o femeie in situatia aia? Ce cuvinte ateist-stiintifice calde si consolatoare ii adresezi ca sa o incurajezi pana trece momentul greu?

Educatia face diferenta intre tratarea unei boli cu antibiotice si nu cu rugaciuni
Iar te intreb, sunt indrumati oamenii sa nu se duca la doctor? Sa nu isi trateze bolile? Si nu-mi da exemplul celor ce isi tin copiii legati sa le iasa demonii ca aia nu sunt religiosi, aia sunt tampiti.
Aaa, si apropo de antibiotice, vezi ca stiinta a dovedit ca folosirea antibioticelor in exces slabeste organismul si il face vulnerabil.

Dumnezeu este inventia mintii umane ca fiind.....
Asa, si? Te intreb inca odata, ce te deranjeaza pe tine ce inventeaza mintea mea? E problema mea, nu?

Un indemn demn de un misionar pasionat.

Ia spune tu ca o concluzie, care este marele pericol pentru omenire? Faptul ca unul isi face cruce cand trece pe langa o biserica, faptul ca el crede ca lumea a fost facuta in sapte zile sau.... poluare, droguri, boli, foamete, suprapopulare, violenta, coruptie, insecuritate...hai ca pot sa umplu trei pagini dar nu e cazul, ai prins ideea. Sa inteleg ca pentru tine marele pericol e baba aia care isi face sapte cruci sa goneasca diavolul?

Nu e vorba despre nici o agitare... insa, oriunde ma duc mi se vara pe gat religia.
Fiecare are dreptul sa creada in ce vrea atat timp cat libertatea ta nu afecteaza liberatea mea.
Mai nou la Unirii se canta isus in sus, isus in jos. Si pot spune ca ma deranjeaza la fel cum m-ar deranga o manea...

Nu exista cuvinte ateist-stiintifice calde pentru stiinta nu mascheaza adevarul real, nu-ti improbodeste realitatea. Realitatea, in exemplul de fata este ca, odrasla este moarta (este statistica). punct. Cum faci fata tu la aceasta pierdere este problema ta, nu a stiintei. Insa daca tu, de durere, pui mana pe o arma si incerci sa te razbuni, sau sa te sinucizi e problema societatii.

Nu mai lua tot ce scriu ad-literam... invata sa citesti printre randuri.
In ceea ce priveste antibioticele...
1. cine le-a descoperit? un sobor de preoti? Categoric nu... Ci o persoana care s-a saturat sa vada moarte peste tot si rugaciuni desarte... si s-a hotarat sa faca ceva. Ceva ce biserica n-a reusit in mii de ani: sa ofere ceva palpabil.
Aici nu e vorba despre folosirea antibioticelor per-say... este actiunea in sine... fapta. ideea de antibiotic.
E ca si cum ai pune in seama inventatorului toate crimele infaptuite cu arma pe care a creat-o.

Agitatia mea vine din faptul ca ne sufocati cu prostie (chiar n-am gasit alt cuvant), prostie adusa la rang de etalon. Multi dintre credinciosi sunt asa de naivi si slab pregatiti incat ne jigniti pur si simplu inteligenta.

Nu vreau sa te jignesc... pe bune... insa multi dintre credinciosi cititi doar carte si scrieti pe forumuri ca voi cunoasteti adevarul absolut... cand voi nu va cunosteti nici istoria propriiei religii.
E chiar penibil... vorbiti despre atomi, subatomi, adn etc... insa sunteti loviti de amnezie si nu mai aveti nici un argument ca vi se prezinta logic o situatie...

Marele pericol este faptul ca, fara religie, pana acum poate colonizam cateva planete... poate chiar avansam enorm de mult, liberi in gandire. Sau poate ne autodistrugeam.
E libertatea noastra, de oameni liberi in gandire.

Voi n-ati vazut ca din momentul in care inchizitia s-a terminat, umanitatea a inceput sa evolueze... faptul asta nu va pune ceva intrebari???

Ce inventeaza mintea ta, este, evident, problema ta...
insa....

- daca drogatu/credinciosu da in cap in numele credintei/drogurilor - devine problema mea.
- O institutie care sustine ca tre' sa dai in cap in numele religiei/drogurilor e problema mea.
- Daca tre' sa-i platesc io drogurile & spitalizarea drogatului sau biserica credinciosului (prin taxe) e problema mea.
- Daca drogatu'/credinciosu s'apuca sa dea mostre si sa le zica ce bine e asa la copii de la varsta de 2 ani - e cam problema mea. mai ales daca mai are si tupeul sa vrea sa faca asta copiilor mei (eg: obligatoriu in scoala)
Asa ca...daca vrei sa fii drogat/credincios fa-o la tine acasa, in coltu' tau si pe banii tai. Sau in clubul/biserica ta particular(a).

Nu vreau legi prin care drogurile/religia sa fie interzise total - dar nici nu le vreau obligatorii in scoli & sau sustinute din banii mei. Ambele variante mi se par incorecte.

+Quote Post
Vizitator_popeu.
mesaj Aug 5 2011, 10:22 AM
Mesaj #188

Guests

Citeaza (mizrahind @ Aug 5 2011, 09:58 AM) *
Cind mai incepi comentarii cu citate dintr-astea, afla ca eu nu am nevoie sa citez pe cineva. E destul sa vomiti ce timpenii ai de spus ca sa inteleaga altii cit de departe arunca prastia mintii tale. Parca esentiala era educatia. Pai, un ateu asa ca tine, ce educatie sa aiba? Aurolaci prin ''Garuri si metroaie '' - ca sa citez Vacanta Mare - ? Pastreaza parerile pentru tine. E mai rational si mai ateist. Lasa-ne pe noi exaltatii sa credem ce vrem. Nu e treaba ta.

Ad hominem. Cand nu mai ataci argumentele, ci ataci persoana care le face inseamna ca ai pierdut batalia. "Cred ce vreau" nu e argument, e truism. "Nu e treaba ta" nu e argument, e argumentum ad verecundiam si, sincer, nu esti in pozitia necesara sa-l faci. "Ce educatie sa aiba" nu e argument e petitio principii. Mai incearca.

+Quote Post
Vizitator_ateu.
mesaj Aug 5 2011, 12:35 PM
Mesaj #189

Guests

Citeaza (mizrahind @ Aug 5 2011, 10:03 AM) *
Nu are parte de viata de dincolo, nici de viata asta si nici de fericire, acel ce se indoieste! - Bhagavad Gita.

Stiu: e misto cand gandeste altul pentru noi, nu??
Care viata de dincolo???
De unde stii tu ca n-am parte de fericire....
Pentru mine, fericirea este viata insasi nu alergarea constanta dupa izbavire si trairea intru frica de represiune in viata de apoi, aces bau-bau pentru minti netede si usor de spalat.

Eu imbratisez moartea ca fiind pasul urmator si evident... nu mie frica, nu o astept ca si cand...
Da' nici nu pot sa am ca singur scop in viata: gandul ce fac dupa moarte... asta nu mai e viata.
Credinciosii isi traiesc deja viata in iadul creat de mintile lor. Argumentul e simplu: daca a comis o chestie grava impotriva dzeului lor, doctrina si convingerea lor le spune ca vor arde in focul iadului ptr. eternitate...
Prin urmare, toata viata lor de atunci incolo nu va fi nimic altceva decat o constanta si sustinuta lupta pentru izbavire in fata propriilor sentimente de invinovatire... adica, iadul home-made.

Ce draq e asa de greu de inteles???
Ce nu inteleg eu... daca credinciosii sunt fermi convinsi ca viata de dincolo e plina de bunataturi si pace, ce mai... flower-power.... de ce draq nu-si iau glanda inca de p'acum??? Ce-au de pierdut??? Adica ce sens are sa mai astepti, daca tot acolo ajungi???

A... stai... conform dogmelor voastre, e posibil sa ajungi in iad in loc de rai.... ooops! Deci pana la urma tot se dovedeste ce-am scris mai sus: credinciosul "trebuie tinut toata viata in sah" intr-o indusa stare de invinovatire auto-impusa si sustinuta de cativa "smecheri" care au reusit sa-i prosteasca ca ei detin adevarul absolut!!!
Asta pentru ca voi nu sunteti in stare sa ganditi pentru voi...

+Quote Post
mifty
mesaj Aug 5 2011, 12:59 PM
Mesaj #190

Membru veteran

Postari: 1 016
Inscris: 3-October 10
De la: Constanţa
Utilizatorul numarul: 23 978

Citeaza (Uncle Sam @ Aug 5 2011, 05:27 AM) *
Cum poate fi nociv ceva ce nu face nimic?
Stii tu vreun caz in care religia ii indeamna pe oameni sa bage fara grija mainile in priza? Cunosti tu vreo religie care le spune sa nu respecte normele de protectia muncii?
Deci asa zici tu, ca la slujbele de duminica trebuie facut instructaj de protectia muncii, despre cum se trece strada, despre cum se exploateaza un fierastrau? Pai astea se invata la scoala, la servici, la orele de instruire.
Dar tu ce i-ai spune unei mame care si-a pierdut asa unicul copil. Ia da-mi exemplu de mesaj de consolare pentru femeia aia care iti plange in brate.

Iar fraza de mai sus e dovada de educatie, nu?

dacă nu face nimic (religia), atunci de ce există??? smile.gif)
și dacă nu face nimic, e benefică, sau cum??? =))
(restul sunt inutilisme, fraza aia mi s-a părut minunată...)

+Quote Post
mizrahind
mesaj Aug 5 2011, 08:25 PM
Mesaj #191

Membru veteran

Citeaza (ateu @ Aug 5 2011, 12:35 PM) *
Stiu: e misto cand gandeste altul pentru noi, nu??
Care viata de dincolo???
De unde stii tu ca n-am parte de fericire....
Pentru mine, fericirea este viata insasi nu alergarea constanta dupa izbavire si trairea intru frica de represiune in viata de apoi, aces bau-bau pentru minti netede si usor de spalat.

Eu imbratisez moartea ca fiind pasul urmator si evident... nu mie frica, nu o astept ca si cand...
Da' nici nu pot sa am ca singur scop in viata: gandul ce fac dupa moarte... asta nu mai e viata.
Credinciosii isi traiesc deja viata in iadul creat de mintile lor. Argumentul e simplu: daca a comis o chestie grava impotriva dzeului lor, doctrina si convingerea lor le spune ca vor arde in focul iadului ptr. eternitate...
Prin urmare, toata viata lor de atunci incolo nu va fi nimic altceva decat o constanta si sustinuta lupta pentru izbavire in fata propriilor sentimente de invinovatire... adica, iadul home-made.

Ce draq e asa de greu de inteles???
Ce nu inteleg eu... daca credinciosii sunt fermi convinsi ca viata de dincolo e plina de bunataturi si pace, ce mai... flower-power.... de ce draq nu-si iau glanda inca de p'acum??? Ce-au de pierdut??? Adica ce sens are sa mai astepti, daca tot acolo ajungi???

A... stai... conform dogmelor voastre, e posibil sa ajungi in iad in loc de rai.... ooops! Deci pana la urma tot se dovedeste ce-am scris mai sus: credinciosul "trebuie tinut toata viata in sah" intr-o indusa stare de invinovatire auto-impusa si sustinuta de cativa "smecheri" care au reusit sa-i prosteasca ca ei detin adevarul absolut!!!
Asta pentru ca voi nu sunteti in stare sa ganditi pentru voi...
Nu stiu daca ai observat, dar era citat din Bhagavad Gita. Textul nu-mi apartine.

+Quote Post
Vizitator_ateu.
mesaj Aug 5 2011, 09:00 PM
Mesaj #192

Guests

Citeaza (mizrahind @ Aug 5 2011, 08:25 PM) *
Nu stiu daca ai observat, dar era citat din Bhagavad Gita. Textul nu-mi apartine.

Eu am observat, insa eu cred ca postarea unui citat nu se face fara asumarea sensului/intelesului acestuia... altfel, care ar mai fi rostul citatelor??

+Quote Post
Uncle Sam
mesaj Aug 6 2011, 05:38 AM
Mesaj #193

Membru veteran

dacă nu face nimic (religia), atunci de ce există??? smile.gif)
Nu face nimic pentru tine. Pentru altii e totul. Dar tare ai vrea ca toti sa traiasca dupa regulile tale, nu? Mi se pare ca asa gandesc cei mai extremisti religiosi. Realizezi cate aveti in comun?

+Quote Post
mizrahind
mesaj Aug 6 2011, 02:52 PM
Mesaj #194

Membru veteran

Citeaza (ateu @ Aug 5 2011, 09:00 PM) *
Eu am observat, insa eu cred ca postarea unui citat nu se face fara asumarea sensului/intelesului acestuia... altfel, care ar mai fi rostul citatelor??
Da, imi asum sensul. Ca sa explic ce inteleg eu din asta, iata :
Cel ce nu are ceva in care sa creaza, un tel, un principiu, sau chiar un Dumnezeu, nu numai ca nu vor avea parte de viata de dincolo de moarte ( ceea ce nu are importanta ce va fi sau daca exista ) dar nici in viata asta nu va sti sa traiasca corect, va cauta din loc in loc satisfactie, dar netinind cont de legi sau principii, va gasi oponenta unui om sau altul care crede diferit sau are interese diferite, va fi intr-un continuu conflict cu toti si cu toate. Deci, prin asta nu va gasi nici fericirea. Cine poate fi mai fericit decit cel ce doarme linistit noptile, cu constiinta impacata, convins ca si-a facut datoria fata de semeni sau societate, ce fericire este mai mare decit dragostea impartasita de sotie sau sot, de catre copii, prieteni, de oamenii din jurul nostru? Ce poate fi mai important decit faptul ca nu sintem datornici fata de altii care au mizat pe buna noastra credinta? Cu alte cuvinte, omul are nevoie de ceva in care sa creada. Si Ceausescu a crezut. A crezut in viitorul de aur al Patriei noastre. Cu putin timp minainte de a fi asasinat a spus: - Va trai Poporul Roman, Liber, fara tradatori ca voi. A murit continuind sa creada in ceva, in cazul lui, in tara sa.

+Quote Post
Vizitator_ateu.
mesaj Aug 6 2011, 05:57 PM
Mesaj #195

Guests

Citeaza (mizrahind @ Aug 6 2011, 02:52 PM) *
...

Prea limitat in gandire... devide deja obositor sa ma tot repet.
Daca mintea ta nu poate functiona fara acea autoritate superioara, asta nu inseamna ca toti trebuie sa fim la fel! Pornesti de la premise extrem de false deoarece nu poti concepe o mentalitate complet diferita fata de a ta.
Asta este limitarea mentala impusa de religie, parte din acea nocivitate despre acre am vorbit.
Una dintre cele mai nocive parti ale religiei este insasi nevoia de religie...

Cat despre traitul corect... corect dupa care reguli??? Daca eu in propria familie imi pun un set de reguli, acestea vor avea efecte numai asupra familiei mele, deoarece am autoritate fata de aceasta... Autoritatea ma face mai mult sau mai putin, un mic dumnezeu in propria casa dar, insasi autoritatea nu o poti avea fara ati fi acordata de catre membrii.
Membrii nu iti vor acorda autoritate decat daca te impui prin iubire, respect sau frica.
Insa daca-mi impun regurile din propria casa asupra unei comunitati... unde apare diferenta intre crearea unei noi religii si crearea unei dictaturi? Ce anume face diferenta intre o religie si o dictatura?? Metodele de impunere sunt acelasi: frica. Cu ce este diferita frica de represalii armate/politienesti, fata de frica de represaliile "divine". La baza sta tot frica de represalii...

Eu prefer sa-mi traiesc viata si sa-mi asum greselile, nu sa dau vina pe cine stie ce divinitate cand se intampla ceva care nu-mi convine... si sa incerc sa fac ceva, in loc sa ma rog la o divinitate pentru ajutor.

Eu, pot spune ca am gasit fericirea deoarece, din punct de vedere spiritual, ma simt mai liber ca niciodata: sunt responsabil pentru propria viata si felul in care sunt perceput de catre apropiati. Nici nu este loc de religie in viata/mintea mea. Numai o minte slaba se roaga la divinitate in loc sa-si ia viata in propriile maini...
Dar, vezi.. e mai usor sa dai vina pe altcineva in caz de esec decat ar fi sa dai vina pe adevaratul vinovat: tu.

Religia, divinitatea, a fost creeata pentru a oferi trecere mai usor asupra lucrurilor de neanteles la acele vremuri si din faptul ca o serie de persoane au o nevoie obsedanta de a lua parte la ceva special, creeat numai pentru ei, si dezvaluibil doar acelora atent selectati...
Anumiti oameni chiar nu pot trai fara a concepe o autoritate divina... unii sunt in stare sa arunce vina pe absolut orice inafara de propria persoana.

Omul are nevoie sa creada in el insusi, in dorinta de auto-perfectionare, in dorinta de a cunoaste si a se educa. Nu in baliverne mistice si atent selectionate cu scopul indobitocirii mintale. Locul omului este intre stele, nu in genunchi in sinagogi.

+Quote Post
mizrahind
mesaj Aug 6 2011, 11:49 PM
Mesaj #196

Membru veteran

Citeaza (ateu @ Aug 6 2011, 05:57 PM) *
Prea limitat in gandire... devide deja obositor sa ma tot repet.
Daca mintea ta nu poate functiona fara acea autoritate superioara, asta nu inseamna ca toti trebuie sa fim la fel! Pornesti de la premise extrem de false deoarece nu poti concepe o mentalitate complet diferita fata de a ta.
Asta este limitarea mentala impusa de religie, parte din acea nocivitate despre acre am vorbit.
Una dintre cele mai nocive parti ale religiei este insasi nevoia de religie...

Cat despre traitul corect... corect dupa care reguli??? Daca eu in propria familie imi pun un set de reguli, acestea vor avea efecte numai asupra familiei mele, deoarece am autoritate fata de aceasta... Autoritatea ma face mai mult sau mai putin, un mic dumnezeu in propria casa dar, insasi autoritatea nu o poti avea fara ati fi acordata de catre membrii.
Membrii nu iti vor acorda autoritate decat daca te impui prin iubire, respect sau frica.
Insa daca-mi impun regurile din propria casa asupra unei comunitati... unde apare diferenta intre crearea unei noi religii si crearea unei dictaturi? Ce anume face diferenta intre o religie si o dictatura?? Metodele de impunere sunt acelasi: frica. Cu ce este diferita frica de represalii armate/politienesti, fata de frica de represaliile "divine". La baza sta tot frica de represalii...

Eu prefer sa-mi traiesc viata si sa-mi asum greselile, nu sa dau vina pe cine stie ce divinitate cand se intampla ceva care nu-mi convine... si sa incerc sa fac ceva, in loc sa ma rog la o divinitate pentru ajutor.

Eu, pot spune ca am gasit fericirea deoarece, din punct de vedere spiritual, ma simt mai liber ca niciodata: sunt responsabil pentru propria viata si felul in care sunt perceput de catre apropiati. Nici nu este loc de religie in viata/mintea mea. Numai o minte slaba se roaga la divinitate in loc sa-si ia viata in propriile maini...
Dar, vezi.. e mai usor sa dai vina pe altcineva in caz de esec decat ar fi sa dai vina pe adevaratul vinovat: tu.

Religia, divinitatea, a fost creeata pentru a oferi trecere mai usor asupra lucrurilor de neanteles la acele vremuri si din faptul ca o serie de persoane au o nevoie obsedanta de a lua parte la ceva special, creeat numai pentru ei, si dezvaluibil doar acelora atent selectati...
Anumiti oameni chiar nu pot trai fara a concepe o autoritate divina... unii sunt in stare sa arunce vina pe absolut orice inafara de propria persoana.

Omul are nevoie sa creada in el insusi, in dorinta de auto-perfectionare, in dorinta de a cunoaste si a se educa. Nu in baliverne mistice si atent selectionate cu scopul indobitocirii mintale. Locul omului este intre stele, nu in genunchi in sinagogi.
Vei putea inceta sa cataloghezi pe religiosi ca fiind limitati in gindire sau inapoiati? De ce nu incerci sa fii obiectiv, fara sa etichetezi in fiecare comentariu pe religiosi ca fiind slabi la minte? In fond nu este important sa impunem altora convingerile noastre, ci doar sa argumentam ceea ce sustinem. Atit cit crezi tu ca eu gresesc considerind ca Dumnezeu exista, tot atit consider si eu ca nici nu ai avut ocazia pina acum sa ii simti prezenta in tot ce vezi in jurul tau. Omul de la sine nu isi impune reguli sau legi. Omul are intr-adevar nevoie sa creada in ceva, fie in Divinitate, fie in idealuri. OMUL ESTE CEEA CE CREDE.
Dumnezeu exista, El sustine toata creatia Sa. Dar in acelasi timp ne-a dat libertatea de a gindi, de a alege sau de a decide. Legea echilibrului ( numita fie Destin, fie Kissmat, fie Karma ) este cea care hotaraste traiectoria noastra. Pentru faptele rele vom avea de platit intr-o zi. Pentru cele bune, vom avea rasplata intr-o zi. Este o lege la fel de exacta ca mecanica quantica. Priveste doar in jurul tau si vei vedea. Eu nu merg nici la biserica, nici la moschee nici la sinagoga, decit poate ocazional. Nu acolo consider ca-l gasesc pe Dumnezeu. Dumnezeul meu este Constiinta mea.
Am spus de multe ori, chiar si pe forumul acesta : il inteleg pe un ateu, atunci cind vrea dovezi concrete ca sa poata crede cu sinceritate, si ca asta e mai bine pentru cineva decit sa fie dintr-un inceput indoctrinat. Dar nu uita ca si ateismul poate fi o forma de indoctrinare, atit timp cit omul abandoneaza cautarile, studiul si meditatia. Dar, daca vrei sa sti ceva, iata, iti spun. Cel ce pune deasupra oricarui scop aflarea Adevarului si o face sincer si obiectiv, intr-o zi il va afla. Vreau sa te intreb, nu crezi in Dumnezeu pentru ca nu ai motive sa o faci, sau ai vrea sa fie asa cum crezi in clipa asta, sa nu existe Dumnezeu? Daca ai avea dovezi pe propria piele, ai crede? Vorbeai de respect si iubire. Pt mine Dumnezeu e iubirea insasi. Dar vezi bine ca iubirea si respectul nu tin deloc de nivelul de cultura si nici de stiinta. Nu pot fi masurate in unitati fizice de masura. Ele tin de ceea ce simtim si nu de ceea ce stim sau vrem.

+Quote Post
huchers
mesaj Aug 7 2011, 06:41 AM
Mesaj #197

Membru
**

Postari: 15
Inscris: 22-October 09
Utilizatorul numarul: 14 162

Citeaza (mizrahind @ Aug 7 2011, 01:49 AM) *
Dumnezeul meu este Constiinta mea.
așa spune și mitraliorul norvegian...

Aceasta postare a fost editata de huchers: Aug 7 2011, 06:42 AM

+Quote Post
Vizitator_ateu.
mesaj Aug 7 2011, 07:35 AM
Mesaj #198

Guests

Citeaza (mizrahind @ Aug 6 2011, 11:49 PM) *
Vei putea inceta sa cataloghezi pe religiosi ca fiind limitati in gindire sau inapoiati? De ce nu incerci sa fii obiectiv, fara sa etichetezi in fiecare comentariu pe religiosi ca fiind slabi la minte? In fond nu este important sa impunem altora convingerile noastre, ci doar sa argumentam ceea ce sustinem. Atit cit crezi tu ca eu gresesc considerind ca Dumnezeu exista, tot atit consider si eu ca nici nu ai avut ocazia pina acum sa ii simti prezenta in tot ce vezi in jurul tau. Omul de la sine nu isi impune reguli sau legi. Omul are intr-adevar nevoie sa creada in ceva, fie in Divinitate, fie in idealuri. OMUL ESTE CEEA CE CREDE.
Dumnezeu exista, El sustine toata creatia Sa. Dar in acelasi timp ne-a dat libertatea de a gindi, de a alege sau de a decide. Legea echilibrului ( numita fie Destin, fie Kissmat, fie Karma ) este cea care hotaraste traiectoria noastra. Pentru faptele rele vom avea de platit intr-o zi. Pentru cele bune, vom avea rasplata intr-o zi. Este o lege la fel de exacta ca mecanica quantica. Priveste doar in jurul tau si vei vedea. Eu nu merg nici la biserica, nici la moschee nici la sinagoga, decit poate ocazional. Nu acolo consider ca-l gasesc pe Dumnezeu. Dumnezeul meu este Constiinta mea.
Am spus de multe ori, chiar si pe forumul acesta : il inteleg pe un ateu, atunci cind vrea dovezi concrete ca sa poata crede cu sinceritate, si ca asta e mai bine pentru cineva decit sa fie dintr-un inceput indoctrinat. Dar nu uita ca si ateismul poate fi o forma de indoctrinare, atit timp cit omul abandoneaza cautarile, studiul si meditatia. Dar, daca vrei sa sti ceva, iata, iti spun. Cel ce pune deasupra oricarui scop aflarea Adevarului si o face sincer si obiectiv, intr-o zi il va afla. Vreau sa te intreb, nu crezi in Dumnezeu pentru ca nu ai motive sa o faci, sau ai vrea sa fie asa cum crezi in clipa asta, sa nu existe Dumnezeu? Daca ai avea dovezi pe propria piele, ai crede? Vorbeai de respect si iubire. Pt mine Dumnezeu e iubirea insasi. Dar vezi bine ca iubirea si respectul nu tin deloc de nivelul de cultura si nici de stiinta. Nu pot fi masurate in unitati fizice de masura. Ele tin de ceea ce simtim si nu de ceea ce stim sau vrem.

Pai ce treaba are respectul si iubirea cu dzeu?? Iubirea este un raspuns chimic o stare de betie sentimentala indusa chimic in urma unor stimului si/sau experiente. Da-mi cateva substante specifice... cativa ani de pregatire in biologie-chimie... si te indragostesc, mai mult sau mai putin de orice.... (ma rog, e tras de par scenariul asta, insa sper ca intelegi ideea.)

Omul este o fiinta sociala... asocierea in grupuri l-a facut sa evolueze... se stie ca odata cu cresterea indivizilor si organizarea acestora pe grupuri cresc si sansele de supravieture.

Fatul ca numesc credinciosii ca fiind limitati in gindire... este o parere de-a mea... Este opinia mea (deductie personala) si am dreptul sa o expun. O sustin sus si tare. Sunt la fel de convins de aceasta deductie precum, la randul tau, esti convins de existenta lui dzeu.

Imi cer scuze daca aceasta opinie creeaza jignire...
Eu nu-mi pot explica comportamentul si ratiunea voastra in alt mod, decat limitare mintala... si o continua si disperata lupta de a va agata de acea firipa de "divinitate".
Unii dinre voi, chiar nu stiti cum sa traiti fara dumnezeul vostru... unii dintre voi va e frica sa va puneti intrebari tocmai din cauza respunsurilor si efectelor acestora... de aici vine limitarea mintala...

Chiar va este asa greu de conceput ca fericirea spirituala se poate atinge si fara existenta unui dumnezeu... oricare ar fi el? Chiar credeti ca linistea sufleteasca este garantata numai de credinta intr-o zeitate???

De aceea v-am numit limitati.... in mintea voastra lumea nu exista decat pentru a va confirma voua paranoia si betia spiritiuala. punct.

Ati scris ca omul de la sine nu isi impune reguli sau legi. Este extrem de fals... si faptul ca nu puteti vedea in ce consta falsitatea in aceasta afirmatie, imi indica mie, din nou... limitare mintala.... si ... emotional...
Stiu, cuvintele sunt dure... termenii la fel. Insa asta-i adevarul... din punctul meu de vedere.
Sunt state a caror populatiei este alcatuita peste 90% din atei... si cu toate acestea, rata criminalitatii nu sare de 10%...
Educatia impune existenta regurilor... tu, cand ai ceva de terminat... nu-ti impui o regula de a nu lua pauza pana cand termini acel ceva???

Chestia cu liberul arbitu este atat de bolnava incat nu poate decat sa sustina insasi inexistenta unui dumnezeu. Ratiune simpla: d-zeu ne-a dat liber arbitru. insa, in acelasi timp a spus... daca faceti iasta,asta,asta si asta... o sa ardeti pe veci in iad.....
Iar cand zic.. "asta,asta,asta" nu ma refer la chstii evidente cum ar fi crime violuri etc... ci la acele "mici scapari" care-ti asigura locul in cazan.

Mi se pare genial cum a intors-o biserica p'aia cu "sa nu-ti faci chip cioplit si sa te rogi acestuia"... E funny rau... vezi tu, defapt tu nu te rogi la icoana in sine.. te rogi la persoana reprezentata de icoana....

Ca, poporu lu' moise cand a construit taurul din aur, se ruga la taurul in sine nu la zeitatea inchipuita si reprezentata printr-un taur...

Este ca preotii sunt geniali? Nevoia de icoane a aparaut tocmai din nevoia de reprezentare a divinitati, nevoia de consolidare a pozitiei, intr-o perioada cand religia pierdea teren...

Asta face religia: intoarce tot in favoarea ei... mai nou... cica insasi conceptul de evolutie indica existenta lui dzeu... cat de tare poate fi asta??
Asta dupa ce papa a zis public ca existenta vietii extraterestre nu contrazice existenta lui dzeu...

Ceea ce voi nu vreti sa intelegeti este ca in lume exista oameni buni si oameni rai... ceea ce nu vreti din nou sa intelegeti este si faptul ca oamenii buni pot face fapte bune si rele, precum pot face si oamenii rai....

Nevoia de religie vine numai ca metoda de intelegere, de a explica mintii voastre de ce oamenii care fac fapte rele nu sunt pedepsiti corespunzator... de aici si justitia divina... daca societatea nu-i pedepseste corespunzator, in mod evident ii va pedepti dzeu ptr. o eternitate... si, cu asta, ai rezolvat problema reducerii criminalitatii (cel putin in mintea ta)...

Intelegi ideea?

+Quote Post
mizrahind
mesaj Aug 7 2011, 08:35 AM
Mesaj #199

Membru veteran

Citeaza (ateu @ Aug 7 2011, 07:35 AM) *

Citeaza
Sunt state a caror populatiei este alcatuita peste 90% din atei... si cu toate acestea, rata criminalitatii nu sare de 10%...

Te-as ruga tare mult sa-mi enumeri 3 state din lume in care sa fie valabila chestia asta.
Citeaza
Pai ce treaba are respectul si iubirea cu dzeu?? Iubirea este un raspuns chimic o stare de betie sentimentala indusa chimic in urma unor stimului si/sau experiente. Da-mi cateva substante specifice... cativa ani de pregatire in biologie-chimie... si te indragostesc, mai mult sau mai putin de orice.... (ma rog, e tras de par scenariul asta, insa sper ca intelegi ideea.)
As fi curios si eu sa aflu ce substante sau ce procese biochimice ar putea crea sentimente? Sentimentele nu sint deloc materiale. Sint mai subtile decit gindurile. O reactie chimica intre 2 substante este intotdeauna aceeasi, dar sentimentele intre oameni difera extrem de mult si nu poate fi facuta nici o predictie in legatura cu rezultatul, ca in cazul substantelor. Cum ar putea fi doar un proces biochimic. Sa-l vad eu pe savantul care reuseste asta si ii dau viata mea.
Citeaza
Ceea ce voi nu vreti sa intelegeti este ca in lume exista oameni buni si oameni rai... ceea ce nu vreti din nou sa intelegeti este si faptul ca oamenii buni pot face fapte bune si rele, precum pot face si oamenii rai....
Pai, care ar fi diferenta in cazul asta? Eu stiu ca toti oamenii sint in adincul sufletului buni, dar faptele lor pot fi rele.
Citeaza
Nevoia de religie vine numai ca metoda de intelegere, de a explica mintii voastre de ce oamenii care fac fapte rele nu sunt pedepsiti corespunzator... de aici si justitia divina... daca societatea nu-i pedepseste corespunzator, in mod evident ii va pedepti dzeu ptr. o eternitate... si, cu asta, ai rezolvat problema reducerii criminalitatii (cel putin in mintea ta)...

Eu am fost in tineretea mea ateu mai convins decit esti tu acum, si mai rasist decit neonazistii. Ceva s-a intimplat si mi-am schimbat total parerea, presat de dovezi indubitabile. Acum mi-e rusine sa ma gindesc cit de prostuts eram cind ma bateam cu pumnul in piept, cautind nod in papura in discutiile duse cu oameni care cunosteau cite ceva si incercind sa-i conving ca Dumnezeu nu este decit o idee aberanta prin care unii oameni exploateaza pe altii. Mi-e rusine sa sustin ca eram cindva ateu infocat si cu dovezi concrete. Toate aceste dovezi nu mai valoreaza doi bani. Stii ceva? Cindva iti vei aduce aminte de conversatia noastra si vei zimbi gindind la fel cum gindesc eu acum. Cindva, cu siguranta vei intelege.

Aceasta postare a fost editata de mizrahind: Aug 7 2011, 08:37 AM

+Quote Post
Vizitator_ilaminatul.
mesaj Aug 7 2011, 03:02 PM
Mesaj #200

Guests

Citeaza (mizrahind @ Aug 7 2011, 08:35 AM) *
Eu am fost in tineretea mea ateu mai convins decit esti tu acum, si mai rasist decit neonazistii.

Un indiciu ca prezinti tendinta de a aluneca usor spre extreme? Pe un asemenea fond orice idee care se potriveste momentului sau de care ai nevoie ca sa-ti creezi confort psihic intr-o situatie grea reprezinta o certitudine, o revelatie, un dat.. de-aici si pana la fanatism nu mai e departe.

Citeaza (mizrahind @ Aug 7 2011, 08:35 AM) *
Ceva s-a intimplat si mi-am schimbat total parerea, presat de dovezi indubitabile.

Ce anume? Sa vedm, nu se poate explica cumva si fara manifestarea unor prieteni imaginari?

Citeaza
Acum mi-e rusine sa ma gindesc cit de prostuts eram cind ma bateam cu pumnul in piept, cautind nod in papura in discutiile duse cu oameni care cunosteau cite ceva si incercind sa-i conving ca Dumnezeu nu este decit o idee aberanta prin care unii oameni exploateaza pe altii. Mi-e rusine sa sustin ca eram cindva ateu infocat si cu dovezi concrete. Toate aceste dovezi nu mai valoreaza doi bani.

Labilitate cumva?
De ce sa-ti fie rusine de o faza in propria-ti dezvoltare.. intelectiala, spirituala, edeatica..?? Nu pricep. Oare nu de-asta ai nevoie sa-ti valideze ceva "de necontestat" faptul ca n-ai luat-o iar pe aratura? E mai cald asa, dar de preferat ar fi sa te dezbari de naravul de a avea certitudini si de a propaga ideile tale ca fiind absolute.

Citeaza
Stii ceva? Cindva iti vei aduce aminte de conversatia noastra si vei zimbi gindind la fel cum gindesc eu acum. Cindva, cu siguranta vei intelege.

Militant ascuns cumva? Cam asta e buba comuna a ta si a majoritatii credinciosilor convinsi. Si nu e vorba nmai de cei care cred in ideologii religioase. E o caracteristica comuna tuturor celor care au nevoie sa li se confirme ca ideile lor sunt bune.. in cazul religiilor si ortodoxilor in special, cai ei sunt cei care au descoperit esenta vietii fara sa cunoasca mare lucru din ce exista real in jurul lor.
Asta explica carecterul conservativ, intolerant, dezaprobator fata de orice nu e dupa chipul si asemanarea lor.
Si, te rog, nu ma acuza ca generalizez si etichetez: pana si cel mai deschis credincios declarat (si asta e valabil cam pentru toate religiile, cu cateva exceptii) nu-si poate stapani indignarea si purcede la mustrari sau la comentarii/rugaciuni/jeluiri legate de soarta omenirii etc., atunci cand vine in contact cu ceva "potrivnic" universului lui. E normal sa fie asa, altfel s-ar descalifica din postura de drept-credincios, acceptand abaterea de la calea cea dreapta ca pe ceva firesc. Un credincios nu e capabil sa faca abstractie de regulile lui cand vine vorba in contact cu oameni diferiti.

Si asta este motivul principal pentru care unii dintre cei care n-au avut parte ca Dumnezeu sa-i ilumineze in bunatatea lui s-au hotarat sa nu mai tolereze privilegiile de care se bucura o gramada de paraziti ai societatii, discriminarea, santajul emotioanal si politic pe baza fricii majoritatii de Doamne-Doamne care poate-poate-o exista si ne-o bate la fundulet daca-ndraznim sa zicem cu voce tare ce gandim.

Uite, unii chiar se pricep sa se exprime si fara sa arunce anatema sau venin.. dar asta tine de structura psihica si de intelectul fiecarui individ: Austrian Pastafarian won his rights

+Quote Post
Vizitator_ilaminatul.
mesaj Aug 7 2011, 03:50 PM
Mesaj #201

Guests

Citeaza (mizrahind @ Aug 6 2011, 11:49 PM) *
Dar vezi bine ca iubirea si respectul nu tin deloc de nivelul de cultura si nici de stiinta. Nu pot fi masurate in unitati fizice de masura. Ele tin de ceea ce simtim si nu de ceea ce stim sau vrem.

Tu stiai ca persoanele care nu au avut parte de afectiune in copilarie sunt incapabile sa iubeasca, in sensul ca nu pot dezvolta sentimentele necesare mentinerii unei relatii dupa ce au trecut de faza "indragostelii", generata de reactiile alea chimice, care au fost pomenite, dar despre care vad ca refuzi sa te documentezi? Ar fi oricum de neacceptat ca starea hormonala si manifestarile simptomatice ale unui indragostit sa fie similare celor ale unui maniac.. un asmenea lucru maret sa nu fie decat o forma de "nebunie" cu scopul de a ne impinge spre procreare.
Ptiu: piei, drace!

Deci capacitatea de a dezvolta sentimente e dependenta si de componenta educativa, sociala, de experienta acumulata in decursul vietii, de starea de sanatate a individului si desigur de ce-o mai da Domnu' sa fie...

Faptul ca "simptomele" astea ne sunt cunoscute tuturor nu interzice cercetarea mecanismelor care duc la aparitia sentimentelor.
Tu vrei sa fie de natura divina, puse acolo de creator si gata.. altii vor sa le inteleaga, indiferent daca asa a vrut Dumnezeul tau sau al altora sa fie sau.. pur-si-simplu au aparut pentru ca au fost necesare propagarii speciei.
Daca nu le intelegem condamnam oameni care au suferit traume sa traiasca iadul pe Pamant, ca asa o vrut Doamne-Doamen sa fie!

+Quote Post
Vizitator_Jean Pericol.
mesaj Aug 9 2011, 01:48 PM
Mesaj #202

Guests

Citeaza (ilaminatul @ Aug 7 2011, 03:50 PM) *
Tu stiai ca persoanele care nu au avut parte de afectiune in copilarie sunt incapabile sa iubeasca, in sensul ca nu pot dezvolta sentimentele necesare mentinerii unei relatii dupa ce au trecut de faza "indragostelii", generata de reactiile alea chimice, care au fost pomenite, dar despre care vad ca refuzi sa te documentezi?

Da' esti sigur ca un asemenea om, devenit adult, nu poate fi "reparat" ?

+Quote Post
mizrahind
mesaj Aug 9 2011, 07:53 PM
Mesaj #203

Membru veteran

Citeaza (Jean Pericol @ Aug 9 2011, 01:48 PM) *
Da' esti sigur ca un asemenea om, devenit adult, nu poate fi "reparat" ?

Am cunoscut oameni ce au crescut la orfelinat. Au terminat scoala, s-au casatorit si ofera copiilor si sotiei toata dragostea lui. Ceea ce nu a cunoscut in copilarie a oferit celor dragi. Deci, principiul de mai sus nu e valabil. Viata are multe lucruri ascunse, ce nu pot fi intelese de atei, sceptici si profani.

+Quote Post
Vizitator_antigelu.
mesaj Aug 10 2011, 10:45 AM
Mesaj #204

Guests

Citeaza (mizrahind @ Aug 9 2011, 07:53 PM) *
Viata are multe lucruri ascunse, ce nu pot fi intelese de atei, sceptici si profani.

Bine bah, daca-s ascunse cum sa le inteleaga?

laugh.gif laugh.gif laugh.gif

+Quote Post
Vizitator_Laur006.
mesaj Aug 10 2011, 11:21 AM
Mesaj #205

Guests

Citeaza (antigelu @ Aug 10 2011, 10:45 AM) *

"Bah", da' restu' cum de le inteleg, si le accepta?
Numai ateii iau "intamplarea", coincidenta, drept explicatie universala...

+Quote Post
mizrahind
mesaj Aug 10 2011, 11:21 AM
Mesaj #206

Membru veteran

Citeaza (antigelu @ Aug 10 2011, 10:45 AM) *

Cine si-ar tine lucrurile de valoare la indemina oricui? Trebuie sa le cauti, sa le dobindesti prin forta si priceperea ta!

+Quote Post
Vizitator_antigelu.
mesaj Aug 10 2011, 12:16 PM
Mesaj #207

Guests

Citeaza (Laur006 @ Aug 10 2011, 11:21 AM) *

Bah, o fi tras ceva etnobotanice cred...

+Quote Post
Vizitator_antigelu.
mesaj Aug 10 2011, 12:22 PM
Mesaj #208

Guests

Citeaza (mizrahind @ Aug 10 2011, 11:21 AM) *
Cine si-ar tine lucrurile de valoare la indemina oricui? Trebuie sa le cauti, sa le dobindesti prin forta si priceperea ta!

Bah, ca-n jocurile de pe pc unde cauti tot felu de chestii prin camere secrete?
Sa-nteleg ca mnezo asta v-a creat un joc? Va ascunde lucruri pe care voi le cautati?
In alta ordine de idei, mnezo are lucruri de valoare?
Si daca da, de ce le-ar ascunde daca el e atotputernic si n-are frica de nimica?
Cine sa i le fure? Porcu ala de satan diavolu'?

+Quote Post
Vizitator_ilaminatul.
mesaj Aug 11 2011, 06:03 PM
Mesaj #209

Guests

Citeaza (Laur006 @ Aug 10 2011, 11:21 AM) *
Numai ateii iau "intamplarea", coincidenta, drept explicatie universala...

Zi-ne si noua ce-ai inteles tu. Nu ne lasa sa bajbaim in bezna!
Uite, eu tot nu gasesc raspuns acceptabil la o intrebare, pe care mi-o pun eu asa cateodata: de ce din alea cateva sute de milioane de spermatozoizi eliberati in timpul actului sexual in urma caruia am aparut eu, s-a gasit tocmai ala unul sa fecundeze ovulul, care a facut sa exist tocmai eu, asa cum sunt? De ce n-o fi lucrand si Dumnezeu asta ceva mai eficient? Ce l-o fi impiedicand sa zica odata: La dracu cu risipa asta! Cine vrea copii sa se roage si-i dau o samanta, dupa ce-l verific si vad ca e-nstare sa-i creasca. Cine nu vrea sau va fi un parinte rau sa spuie si sterp sa ramaie.
Ca stii, el nu ne-o dat nici macar pilulele de la bun-inceput... Ne-a dat bate, pari, sabii si pistoale sa ne razboim pe resurse mai intai si-abia apoi, cand a vazut ce prapad o iesit s-o milostivit sa ne dea minte la cap sa cautam si altceva in afara de mila sa.
Il poti pune tu, te rog, intrebarea asta.. in caz ca reusesti sa-l prinzi la telefon?

+Quote Post
Uncle Sam
mesaj Aug 12 2011, 05:43 AM
Mesaj #210

Membru veteran

Citeaza (ilaminatul @ Aug 11 2011, 09:03 PM) *
Cine vrea copii sa se roage si-i dau o samanta, dupa ce-l verific si vad ca e-nstare sa-i creasca. Cine nu vrea sau va fi un parinte rau sa spuie si sterp sa ramaie.
Sau, cine e cuminte sa se roage si ii dau numerele la loto. Nu mai trebuie sa munceasca.
Ilaminatule, incearca sa-ti scoti din cap , daca poti, imaginea batranelului cu barba care priveste de sus si se joaca dupa cum are chef cu lumea, face bine la cei buni si rau la cei rai. Imagineaza-ti, daca poti, ceva mult, mult mai complex, din care ce ai invatat tu la scoala de spermatozoizi si cromozomi reprezinta doar o picatura. Ia incearca, poate chiar reusesti nu sa intelegi, dar macar sa iti imaginezi cam ce inseamna Dumnezeu.

+Quote Post

9 Pagini V  « < 5 6 7 8 9 >
Reply to this topicStart new topic
2 Utilizatori care citesc acest topic (2 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 14th December 2019 - 11:49 AM