IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

5 Pagini V  « < 2 3 4 5 >  
Reply to this topicStart new topic
> Sex, viata de zi cu zi, religie si canoane
Vizitator_din_Canada_ajuns_ACASA.
mesaj Aug 3 2011, 04:06 PM
Mesaj #91

Guests

Citeaza (bravo, patratel @ Aug 3 2011, 03:51 PM) *
Sa-ti mai zic o propozitie: in tarile alea nu tu ai interzice oamenilor sa propuna ci legea . Faci sau nu diferenta?

corect, nu as interzice sa propuna, insa daca ar propune aberatii de genul celor de mai sus respectivii ar fi bagati la zdup, deci eu zic ca ei nu au dreptul de a propune respectiva chestiune. chestie de semantica, pana la urma ...
Go to the top of the page

+Quote Post
Uncle Sam
mesaj Aug 3 2011, 06:56 PM
Mesaj #92

Membru veteran

Grup: Membri
Postari: 517
Inscris: 27-May 08
Utilizatorul numarul: 727

Citeaza (Alex @ Aug 3 2011, 05:09 PM) *
Uncle, in prima mea postare am pus o intrebare. Simpla din punctul meu de vedere. Asteptam un raspuns de la persoane religioase, si am presupus (bine sau prost, n-am de unde sa stiu exact) ca ai fost lezat de intrebare tocmai din cauza ca te incadrezi in categoria "religios".
Ai pus o intrebare care nu avea legatura cu subiectul. Binele(sau raul)in societatea moderna sunt lamurite prin lege. Ce e rau e sanctionat de lege.
Binele sau raul religiosilor sunt notiuni care ii afecteaza NUMAI pe ei. Daca ei cred ca e rau sa mananci carne de porc atunci sa nu manance si cu asta am incheiat. E treaba lor si numai a lor.
Citeaza
sunt adeptul principiului "fiecare cu patratica lui".
Super. Nici nu stii cat semanam.
Citeaza
Trebuie sa recunosc ca m-am pripit la afirmatia ca suprapopularea planetei se datoreaza religiei, desi ca principiu religiile crestine interzic metodele contraceptive (in afara de abstinenta). Afirm acest lucru deoarece din punctul meu de vedere daca o fapta, un gand sau orice altceva este catalogat drept pacat, tu ca bun crestin ai obligatia sa nu faci acel ceva. Si contraceptia este considerata pacat.
Inca un punct pentru tine. Majoritatea nu recunosc niciodata nimic si o tin numai pe-a lor pana in panzele albe. Totusi, religia nu interzice nimic nimanui. Doar legea poate interzice desi daca stai sa te gandesti nici legea nu interzice ci pedepseste anumite fapte.
Dar de ce te-ai oprit la contraceptie? Si crima e considerata un pacat. Si furtul. Si minciuna. Se complica lucrurile, asa?
Citeaza
cand spui ca esti ateu sau daca pui dub semnul intrebarii existenta unui dumnezeu esti de obicei cam pus la zid si considerat un om de cea mai joasa speta...
Hai lasa. Chiar acest thread e initiat de un ateu care a vizitat un site religios si s-a apucat sa-i puna la zid pe cei ce scriau acolo. Priveste putin mai de departe tabloul daca vrei sa il vezi in intregime.

Aceasta postare a fost editata de Uncle Sam: Aug 3 2011, 07:10 PM

+Quote Post
Uncle Sam
mesaj Aug 3 2011, 06:59 PM
Mesaj #93

Membru veteran

Citeaza (din_Canada_ajuns_ACASA @ Aug 3 2011, 07:06 PM) *
...daca ar propune aberatii de genul celor de mai sus respectivii ar fi bagati la zdup...
Jawohl, mein fuhrer!

+Quote Post
Vizitator_Musafir_Mizrahind.
mesaj Aug 3 2011, 08:27 PM
Mesaj #94

Guests

Citeaza
Presupun ca in exemplul tau te-ai referit la frati gemeni, asa ca te intreb: daca nu stii cum functioneaza reproducerea, de ce iti dai cu parerea? Sansele ca doi gemeni umani sa aibe doi tati diferiti sunt extrem de mici. In schimb, la caini, este ceva normal. Pune mana pe o carte de biologie si studiaza subiectul.
In cazul in care nu te-ai referit la gemeni, esti un rasist. Ca adult, n-as avea nici o problema daca mama s-ar fi despartit de tatal meu si ar fi gasit pe altcineva din alta rasa iar in urma relatiei ar fi rezultat un copil.

Nu m-am referit la gemeni si nici nu sint rasist. Am vrut sa scot in evidenta eventuale situatii neplacute generate de adulter, de libertatea sexuala, de lipsa de control asupra propriilor organe sexuale. Cit despre fratii gemeni, pastreaza cartea de biologie pt tine. Au existat cazuri de gemeni nascuti unul de culoare alba si unul negru, chiar in SUA. S-a dovedit ca mama a avut relatii sexuale cu doi barbati diferiti. Acesta e un caz foarte rar ( mai putin de unul la 1000000 de nasteri, dar exista. De ce nu aduceti argumente concrete si faceti numai comentarii la anumite pasaje, care va convin? Ca sa stii si tu, religiile lumii s-au ocupat de cazuri reale , ce amenintau societatea, cum ar fi adulterul, homosexualitatea, pedofilia, etc. Societatile timpurii au facut legi, MAJORITATEA BAZATE PE FUNDAMENTE RELIGIOASE. Daca astazi in numele Democratiei oameni ca tine nu mai tin cont de legi, te informez ca societatea este amenintata. Religiile au si unele motivatii PRACTICE.

+Quote Post
Vizitator_Un Observator.
mesaj Aug 4 2011, 02:29 PM
Mesaj #95

Guests

Citeaza (Laur006 @ Aug 3 2011, 11:42 AM) *
Pai tocmai aici e faza: ele sunt imposibil de observat doar de catre unii. Altii dintre noi le-au perceput, si nu mai au nevoie de explicatii, dezbateri, etc.
Sunt aproape convins ca tu (sau altul) nu crezi in existenta unor entitati dotate cu inteligenta, in afara de oameni (ma refer la ceea ce numesc religiosii "demoni", "ingeri"). De ce? Pt ca nu fac parte din realitatea observabila, asadar pt tine existanta lor este irelevanta si discutia despre ele este un non-sens. Insa, poate ca eu (sau altul) am avut unele experiente care nici macar nu ma mai fac sa imi pun problema existentei acestor entitati.
In aceasta situatie evident ca eu, neavand posibilitatea sa-ti aduc vreo dovada, iti par un bigot jalnic, un mistic inutil pt lumea ta superioara, eu la fel, ma uit cu condescendenta, imbinata cu compasiune, la modul cum iti exerciti dreptul de a te considera superior mie doar fiindca ma vezi "facandu-mi cruce" cand ma ridic de la masa, astfel incat o comunicare adevarata nu exista intre noi. (Drept e ca asta nu e cea mai mare problema a omenirii, atata timp cat, asa cum zicea Uncle, nu vrea nici unul din noi sa il convinga cu forta pe celalalt ca are dreptate.)

"Aici e problema: exista si alte tipuri de realitati. Daca creierul uman nu poate intelege, explica, un fenomen, nu inseamna ca acel fenomen nu exista in realitate. "

Intai te referi la "creierul uman", adica faci o generalizare, acum spui ca unele creiere umane pot totusi percepe alte realitati. Dar hai sa trecem peste aceasta minora contradictie si sa ne gandim la alte realitati.
Punctul tau de vedere este ca unii oameni le percep, altii nu (o mica paranteza - mi se pare curios ca anumiti oameni sunt speciali si au aceasta abilitate si ma intreb care este motivul acestei situatii).
Nu ma voi axa pe oamenii care nu percep alte realitati. Pentru ei, realitatea este una singura, lucrurile sunt clare.
Restul insa, au o problema. Daca ei au capacitatea de a detecta o alta realitate atunci au capacitatea de a o cerceta si cuantifica. Mai mult decat atat, ei pot observa fenomenele care au loc in aceasta realitate deci pot gasi dovezi care sa confirme existenta acelor fenomene.
Daca ne intoarcem la exemplul meu, cutia indestructibila, si presupunem ca oamenii de care vorbesti tu au vedere similara cu a lui Superman, inseamna ca pentru oamenii speciali continutul cutiei este vizibil. Pot masura deci marimea acelui obiect, pot afla culoarea lui etc. Pot crea teorii care sa explice existenta obiectului, bazate pe aceste observatii.
Intorcandu-ne in lume reala, te intreb: cum iti explici tu ca aceste lucruri nu se intampla? De ce nu analizeaza oamenii speciali observatiile pe care le fac? De ce nu exista teorii, chiar daca sunt intelese numai de speciali, care sa descrie natura realitatii ascunse?
Raspunsul este evident: spre deosebire de realitatea vazuta de toti, realitatea de care vorbesti tu este diferita pentru fiecare persoana in parte. O molecula de oxigen este formata din doi atomi de oxigen - acesta este un fapt, indiferent persoana care face observatia. In contrast, realitatea mistica este diferita pentru fiecare persoana in parte. Acest fapt arata ca realitatea mistica este o realitate personala, cunoscuta si sub numele de imaginatie.

Citeaza
Nu m-am referit la gemeni si nici nu sint rasist. Am vrut sa scot in evidenta eventuale situatii neplacute generate de adulter, de libertatea sexuala, de lipsa de control asupra propriilor organe sexuale. Cit despre fratii gemeni, pastreaza cartea de biologie pt tine. Au existat cazuri de gemeni nascuti unul de culoare alba si unul negru, chiar in SUA. S-a dovedit ca mama a avut relatii sexuale cu doi barbati diferiti. Acesta e un caz foarte rar ( mai putin de unul la 1000000 de nasteri, dar exista. De ce nu aduceti argumente concrete si faceti numai comentarii la anumite pasaje, care va convin? Ca sa stii si tu, religiile lumii s-au ocupat de cazuri reale , ce amenintau societatea, cum ar fi adulterul, homosexualitatea, pedofilia, etc. Societatile timpurii au facut legi, MAJORITATEA BAZATE PE FUNDAMENTE RELIGIOASE. Daca astazi in numele Democratiei oameni ca tine nu mai tin cont de legi, te informez ca societatea este amenintata. Religiile au si unele motivatii PRACTICE.

"Ia spune acum, ti-ar placea sa ai un frate african si unul chinez? Ai merge cu ei la o bere si sa sustii cu tarie : Astia sint fratii mei ! ?"

Daca nu intelegi de ce afirmatia de mai sus este rasista, discutia nu are rost. Eu personal sunt mandru ca am un frate si as sustine-o cu tarie la o bere, chiar daca ar fi fost african sau chinez. Inainte de toate, suntem cu totii oameni iar rasa nu este decat o variatie nesemnificativa cauzata de mediul in care au trait stramosii nostri.

Multumesc ca ai repetat ceea ce am spus despre gemenii cu tati diferiti. Sunt sigur ca, acum, toti cei care aveau neclaritati au inteles... Motivul pentru care am abordat subiectul este exemplul tau stupid, in care ai comparat femeia cu o catea.

Religia a avut un rol important in civilizatie insa acum este o piedica. Toate sistemele in care religia are un cuvant important de spus in organizarea statala sunt inapoiate. Tarile in care amenintarile tale, adulterul sau homosexualitatea, sunt pedepsite prin lege sunt subdezvoltate. Nu stiu insa de ce dai ca exemplu pedofilia, care infloreste in bisericile catolice si ortodoxe.

+Quote Post
Uncle Sam
mesaj Aug 4 2011, 06:35 PM
Mesaj #96

Membru veteran

Citeaza (Un Observator @ Aug 4 2011, 05:29 PM) *
O molecula de oxigen este formata din doi atomi de oxigen - acesta este un fapt, indiferent persoana care face observatia.
Si cand te gandesti ca molecula de oxigen a avut doi atomi pana cand s-a descoperit ca poate avea si trei. Un exemplu care arata clar ca stiinta e departe de a fi gasit toate raspunsurile. Cand le va fi gasit, cine stie, cu ajutorul stiintei poate vom putea demonstra chiar existenta lui Dumnezeu.
Citeaza
In contrast, realitatea mistica este diferita pentru fiecare persoana in parte.
Si realitatea stiintifica cum e? Au ajuns oamenii de stiinta la o concluize comuna privind aparitia universului? Sau macar a pamantului? Sau sunt o multime de teorii?
Citeaza
Religia a avut un rol important in civilizatie insa acum este o piedica.
Eu stiam ca religia a fost candva o piedica dar nu acum.
Citeaza
Tarile in care amenintarile tale, adulterul sau homosexualitatea, sunt pedepsite prin lege sunt subdezvoltate
Ca de exemplu in SUA unde poti face chiar inchisoare pe viata pentru adulter.
Dar tu ce parere ai, o societate evoluata este cea in care adulterul este o virtute?

+Quote Post
mizrahind
mesaj Aug 4 2011, 08:08 PM
Mesaj #97

Membru veteran

Postari: 199
Inscris: 12-January 11
De la: οπου γης πατρης תל אביב יפה
Utilizatorul numarul: 25 407

Citeaza
Si realitatea stiintifica cum e? Au ajuns oamenii de stiinta la o concluize comuna privind aparitia universului? Sau macar a pamantului? Sau sunt o multime de teorii?
Nu sustin ca toate dogmele religioase sint intotdeauna exacte, dar multe idei s-au dovedit a fi adevarate. Un fapt interesant este - asa cum expunea demult Carl Sagan in serialul stiintific Cosmos ( rulat si la noi cu titlul La frontierele cunoasterii ) - ideea de Big Bang sau Marea Explozie a fost prima data expusa in brahmanism, in Cartile Vedelor. Vishnu era Creatorul, Rama sustinatorul si Shiva distrugatorul Universului. Vishnu, Rama si Shiva sint cele trei faze ale existentei.
Intr-adevar, stiinta moderna a ajuns in impas tocmai din cauza neacceptarii naturii Divine a Universului. Dar ce sa explicam unor oameni care sustin libertatile sexuale ca fiind ceva democrat? Cum ar putea un desfrinat sexual sa invete pe altii despre normele si legile fie sociale fie religioase?

+Quote Post
Vizitator_Un Observator.
mesaj Aug 5 2011, 09:08 AM
Mesaj #98

Guests

Citeaza (Uncle Sam @ Aug 4 2011, 06:35 PM) *
Si cand te gandesti ca molecula de oxigen a avut doi atomi pana cand s-a descoperit ca poate avea si trei. Un exemplu care arata clar ca stiinta e departe de a fi gasit toate raspunsurile. Cand le va fi gasit, cine stie, cu ajutorul stiintei poate vom putea demonstra chiar existenta lui Dumnezeu.
Eu stiam ca religia a fost candva o piedica dar nu acum.
Ca de exemplu in SUA unde poti face chiar inchisoare pe viata pentru adulter.
Dar tu ce parere ai, o societate evoluata este cea in care adulterul este o virtute?

Uncle Sam, sunt erori grosolane in informatiile pe care le dai. Te-am mai rugat sa eviti subiecte despre care nu stii dar vad va preferi sa continui si sa te faci de ras.
Cand oxigenul a fost analizat dpdv. al atomilor care formeaza molecula, au fost descrise doua forme: O2 si O3. Prima molecula are 2 atomi si poarta numele de oxigen, a doua 3 atomi si poarta numele de ozon.

Realitatea stiintifica este efectul urmatoarei structuri: observatie -> ipoteza -> teorie -> testare (experimente sau observatii a efectelor prezise) -> confirmare. O structura solida care garanteaza o perspectiva obiectiva pe termen lung si descrie Universul in mod coerent si riguros lumea in care traiam. Asta nu inseamna care toate raspunsurile vin in acelasi moment. Exista concluzii comune privind aparatia universului - de exemplu, momentul in care a aparut. Mecanismul prin care s-a intamplat asta nu este cunoscut insa exista cateva teorii asa ca aflarea raspunsului este numai o problema de timp.

Religia este o piedica in tarile in care este factor decizional in societate. Ce nu intelegi?

Inchisoare pe viata pentru adulter???? Esti incredibil, de unde le scoti? Da-mi un link catre legea respectiva si un exemplu de persoana care a facut inchisoare pentru adulter in SUA.. De mult n-am mai auzit o asemenea prostie.

Nu, o societate avansata nu este cea in care adulterul este o virtute ci cea care are la baza ratiune, stiinta si libertate.

Citeaza
Nu sustin ca toate dogmele religioase sint intotdeauna exacte, dar multe idei s-au dovedit a fi adevarate. Un fapt interesant este - asa cum expunea demult Carl Sagan in serialul stiintific Cosmos ( rulat si la noi cu titlul La frontierele cunoasterii ) - ideea de Big Bang sau Marea Explozie a fost prima data expusa in brahmanism, in Cartile Vedelor. Vishnu era Creatorul, Rama sustinatorul si Shiva distrugatorul Universului. Vishnu, Rama si Shiva sint cele trei faze ale existentei.
Intr-adevar, stiinta moderna a ajuns in impas tocmai din cauza neacceptarii naturii Divine a Universului. Dar ce sa explicam unor oameni care sustin libertatile sexuale ca fiind ceva democrat? Cum ar putea un desfrinat sexual sa invete pe altii despre normele si legile fie sociale fie religioase?

Care a fost sursa ideii respective in brahmanism? Au facut acei oameni vreo observatie? Au creat ipoteze pe baza acestora? Au transformat ipotezele in teorii, ulterior testate? Nu, deci similitudinea este o coincidenta.
Stiinta moderna este in impas? Poftim?! Stiinta a facut progrese incredibile in ultimii 50 de ani, cu rata exponentiala in mai multe domenii! Cum poti face afirmatii atat de aberante?

+Quote Post
mesaj Aug 5 2011, 09:22 AM
Mesaj #99

Guests

Citeaza (mizrahind @ Aug 4 2011, 08:08 PM) *
Vishnu era Creatorul, Rama sustinatorul si Shiva distrugatorul Universului. Vishnu, Rama si Shiva sint cele trei faze ale existentei.

astia ar fi un fel de tatal, fiul si duhul sfant din cartea cartilor ? laugh.gif

+Quote Post
Vizitator_Eperimentu lu Miliken.
mesaj Aug 5 2011, 09:24 AM
Mesaj #100

Guests

Citeaza (Un Observator @ Aug 5 2011, 09:08 AM) *
Realitatea stiintifica este efectul urmatoarei structuri: observatie -> ipoteza -> teorie -> testare (experimente sau observatii a efectelor prezise) -> confirmare.

De acord.

O structura solida care garanteaza o perspectiva obiectiva pe termen lung si descrie Universul in mod coerent si riguros lumea in care traiam.

Ne-ar place noua, da din pacate viatza bate filmu.

Stiinta moderna este in impas? Poftim?! Stiinta a facut progrese incredibile in ultimii 50 de ani, cu rata exponentiala in mai multe domenii! Cum poti face afirmatii atat de aberante?

In ceea ce priveshte cuptoarele cu microunde, frigiderele cu racire cu aier si motoarele supralimentate da, shtiintza a facut progrese remarcabile. In schimb, in domeniul fundamental, ie ca pe vremea lu Bohr.

+Quote Post
mizrahind
mesaj Aug 5 2011, 10:23 AM
Mesaj #101

Membru veteran

Citeaza (din_Canada_ajuns_ACASA @ Aug 5 2011, 09:22 AM) *
astia ar fi un fel de tatal, fiul si duhul sfant din cartea cartilor ? laugh.gif
Nicidecum. Astea sint Nasterea, Evolutia si Moartea.

+Quote Post
mizrahind
mesaj Aug 5 2011, 10:31 AM
Mesaj #102

Membru veteran

Uncle Sam, sunt erori grosolane in informatiile pe care le dai. Te-am mai rugat sa eviti subiecte despre care nu stii dar vad va preferi sa continui si sa te faci de ras.
Cand oxigenul a fost analizat dpdv. al atomilor care formeaza molecula, au fost descrise doua forme: O2 si O3. Prima molecula are 2 atomi si poarta numele de oxigen, a doua 3 atomi si poarta numele de ozon.

Realitatea stiintifica este efectul urmatoarei structuri: observatie -> ipoteza -> teorie -> testare (experimente sau observatii a efectelor prezise) -> confirmare. O structura solida care garanteaza o perspectiva obiectiva pe termen lung si descrie Universul in mod coerent si riguros lumea in care traiam. Asta nu inseamna care toate raspunsurile vin in acelasi moment. Exista concluzii comune privind aparatia universului - de exemplu, momentul in care a aparut. Mecanismul prin care s-a intamplat asta nu este cunoscut insa exista cateva teorii asa ca aflarea raspunsului este numai o problema de timp.

Religia este o piedica in tarile in care este factor decizional in societate. Ce nu intelegi?

Inchisoare pe viata pentru adulter???? Esti incredibil, de unde le scoti? Da-mi un link catre legea respectiva si un exemplu de persoana care a facut inchisoare pentru adulter in SUA.. De mult n-am mai auzit o asemenea prostie.

Nu, o societate avansata nu este cea in care adulterul este o virtute ci cea care are la baza ratiune, stiinta si libertate.

Care a fost sursa ideii respective in brahmanism? Au facut acei oameni vreo observatie? Au creat ipoteze pe baza acestora? Au transformat ipotezele in teorii, ulterior testate? Nu, deci similitudinea este o coincidenta.
Ca este aberanta sau nu afirmatia mea, nu sta in puterea cunoasterii tale sa decizi. Pe de alta parte, te intrebi in ce mod au putut afla filosofii vedici despre Creatia Universului? iti raspund simplu : Exista o stare a Constiintei numita Constiinta pura. In aceasta stare, parvenim intuitiv la Cunoastere. Dincolo de sensul spatiului si al timpului, Starea asta intuitiva este absolut exacta, fara eroare. In mod normal al functionarii creierului, prin logica sau ratiune stim ca 1+2+3=6. In starea intuitiva, ajungem direct la rezultat ( 6 ) fara sa calculam logic 1+2+3. Ti se pare ciudat? poti incerca pe cont propriu. Cum? Asta e deja o alta stiinta.

+Quote Post
Vizitator_Un Observator.
mesaj Aug 5 2011, 10:37 AM
Mesaj #103

Guests

Citeaza (Eperimentu lu Miliken @ Aug 5 2011, 09:24 AM) *
In ceea ce priveshte cuptoarele cu microunde, frigiderele cu racire cu aier si motoarele supralimentate da, shtiintza a facut progrese remarcabile. In schimb, in domeniul fundamental, ie ca pe vremea lu Bohr.

Bohr a murit in '62.

1967 - unificarea a doua dintre fortele fundamentale: forta nucleara slaba si forta electromagnetica.
1970-1975 - Modelul Standard - cea mai exacta teorie din fizica particulelor in momentul de fata. A prezis o serie de particule elementare, dintre care numai unul nu a fost observat pana acum intr-un experiment: bosonul Higgs. Pana in 2013, CERN va confirma experimental existenta sau absenta acestei particule.
1978 - Detectarea materiei intunecate
1998 - Detectarea energiei intunecate

Nu s-a schimbat nimic, zici?

+Quote Post
mesaj Aug 5 2011, 10:40 AM
Mesaj #104

Guests

Citeaza (mizrahind @ Aug 5 2011, 10:23 AM) *
Nicidecum. Astea sint Nasterea, Evolutia si Moartea.

asa, si unde ie marea revelatie ? pana si tzaranii din ultimul sat din fundu muntilor stiu ca omu se naste, traieste si apoi crapa ...

+Quote Post
mesaj Aug 5 2011, 10:41 AM
Mesaj #105

Guests

Citeaza (mizrahind @ Aug 5 2011, 10:31 AM) *
Ca este aberanta sau nu afirmatia mea, nu sta in puterea cunoasterii tale sa decizi. Pe de alta parte, te intrebi in ce mod au putut afla filosofii vedici despre Creatia Universului? iti raspund simplu : Exista o stare a Constiintei numita Constiinta pura. In aceasta stare, parvenim intuitiv la Cunoastere. Dincolo de sensul spatiului si al timpului, Starea asta intuitiva este absolut exacta, fara eroare. In mod normal al functionarii creierului, prin logica sau ratiune stim ca 1+2+3=6. In starea intuitiva, ajungem direct la rezultat ( 6 ) fara sa calculam logic 1+2+3. Ti se pare ciudat? poti incerca pe cont propriu. Cum? Asta e deja o alta stiinta.

e tare iarba, asa-i ?

+Quote Post
Vizitator_popeu.
mesaj Aug 5 2011, 10:45 AM
Mesaj #106

Guests

Ma gandesc la un numar care e semiraportul intre circumferinta unui cerc si raza sa. Intra tu in starea de constiinta pura, parvino tu intuitiv la cunoastere, si spune-mi fara calcul a 320-a zecimala a lui.

+Quote Post
mifty
mesaj Aug 5 2011, 10:45 AM
Mesaj #107

Membru veteran

Postari: 1 016
Inscris: 3-October 10
De la: Constanţa
Utilizatorul numarul: 23 978

Citeaza (Un Observator @ Aug 5 2011, 10:37 AM) *
Bohr a murit in '62.

1967 - unificarea a doua dintre fortele fundamentale: forta nucleara slaba si forta electromagnetica.
1970-1975 - Modelul Standard - cea mai exacta teorie din fizica particulelor in momentul de fata. A prezis o serie de particule elementare, dintre care numai unul nu a fost observat pana acum intr-un experiment: bosonul Higgs. Pana in 2013, CERN va confirma experimental existenta sau absenta acestei particule.

nu s-a schimbat nimic: sunt la fel de teoretice descoperirile alea acum, ca și atunci.

a evoluat știința... pe naiba.
tot ce avem în prezent sunt îmbunătățiri ale vechilor invenții, fără nimic radical nou.

PS vizi, eu zic să te mulțumești cu degustarea conservelor și găsirea de copaci cât mai arătoși prin burnaby!!! rolleyes.gif

+Quote Post
mesaj Aug 5 2011, 10:49 AM
Mesaj #108

Guests

Citeaza (mifty @ Aug 5 2011, 10:45 AM) *
tot ce avem în prezent sunt îmbunătățiri ale vechilor invenții, fără nimic radical nou.

indubitabil ... ia zi maestre, pe care veche inventie se bazeaza faptul ca tu citesti acu ce scriu eu, pe curentul electric, asa-i ? ceea ce face ca internetul, computerul, monitorul etc. sa fie niste bagatele ...

+Quote Post
mesaj Aug 5 2011, 10:50 AM
Mesaj #109

Guests

sper sa nu iei mot a mot ce-am zis despre curentul electric cum ca ar fi "inventie" ...

+Quote Post
Vizitator_Exorcistu de canadieni verzi.
mesaj Aug 5 2011, 10:51 AM
Mesaj #110

Guests

Bohr a murit in '62.

Absolut nimic. In cartea de fizica apare definitzia X, exprimata cu ajutoru lu Y si Z, de exemplu, si a coeficientului de proportzionalitate miu sau niu sau ce dreaq mai ie p-acolo. Coeficientu ala de proportzionalitate reprezinta adevarata masura a cunoashterii bipedului om in domeniu fizicii. Vorbim de fizica ashea zis banala!!! Si cu coeficientzi d-ashtia e plina juma de Fizica. Bleah!
Modelu Standard, dupa cum ai spus, ie cel mai exact in momentu de fatza. Iel, insa, nu este Modelul Exact. Mai avem de sapat. Nici aparatu matematic nu ne prea ajuta, in fine...
Nu-mi mai da exemple de bosoni, CERN si alte caricaturi d-astea, ashtia nu shtiu inca daca lumina ie corpuscul sau unda...

Ai cuvantu meu de om ca io tzin cu tine dar sa shtii ca mai ie mult pana departe. smile.gif

+Quote Post
Vizitator_Un Observator.
mesaj Aug 5 2011, 10:52 AM
Mesaj #111

Guests

Afirmatia este aberanta indiferent de parerea mea pentru ca este o contrazicere a realitatii.

Te inseli, filosofii vedici au aflat despre Creatia Universului din cauza existentei Pantofului Pur care poate fi inteles numai daca urmam Firul Cunoasterii, cunoscut si sub numele de Siret Pur. Mintea umana are capacitatea de a atasa Siretul Pur Pantofului Pur, acest procedeu garantand rezultatul intuitiv al unor probleme mult mai complexe, de exemplu: [(2^3+7^15): (1/2)^6]*42/22. Numai meditand intensiv si legand Siretul Pur in mod corect putem afla, prin starea intuitiva, raspunsul. Dar asta e deja o alta stiinta..

+Quote Post
mesaj Aug 5 2011, 10:57 AM
Mesaj #112

Guests

Citeaza (Exorcistu de canadieni verzi @ Aug 5 2011, 10:51 AM) *
Ai cuvantu meu de om ca io tzin cu tine dar sa shtii ca mai ie mult pana departe. smile.gif

posibil, dar ne zici si cat am mers pana acum ? 1% ? 0.1% ? 0.01% ? 0.00000000000001% ? sau poate 0.00000000000002% ?

ps : imi place cum a divagat discutia, de la libertinaj sexual s-a ajuns la bosoni ... laugh.gif

+Quote Post
mifty
mesaj Aug 5 2011, 11:03 AM
Mesaj #113

Membru veteran

Citeaza (din_Canada_ajuns_ACASA @ Aug 5 2011, 10:49 AM) *
indubitabil ... ia zi maestre, pe care veche inventie se bazeaza faptul ca tu citesti acu ce scriu eu, pe curentul electric, asa-i ? ceea ce face ca internetul, computerul, monitorul etc. sa fie niste bagatele ...

pe mașina lui Turing? smile.gif)))
sau să fiu mai al dracului, și să nu amintesc deloc de americani, asta așa, ca să respect adevărul istoric: pe mașina de calcul a lui Pascal??? biggrin.gif

și ca să fiu 666% diabolic: pe mașina de la antikythera??? tongue.gif

Aceasta postare a fost editata de mifty: Aug 5 2011, 11:04 AM

+Quote Post
Vizitator_Exorcistu de canadieni verzi.
mesaj Aug 5 2011, 11:04 AM
Mesaj #114

Guests

Citeaza (din_Canada_ajuns_ACASA @ Aug 5 2011, 10:57 AM) *
posibil, dar ne zici si cat am mers pana acum ? 1% ? 0.1% ? 0.01% ? 0.00000000000001% ? sau poate 0.00000000000002% ?

ps : imi place cum a divagat discutia, de la libertinaj sexual s-a ajuns la bosoni ... laugh.gif

Bah Vizi, mi-ar place sa cred ca am mers destul de mult. Da viatza ie o bitci si ne mai da peste felinare.

On topic acum, si ie ultimu meu post aci-shea, vocatzia mea fiind threadu despre calitatea vietzii in UE vs Canada: sant de acord cu libertinaju sexual atata timp cat nu ma deranjeaza fizic si psihic, ca am si io drepturi laugh.gif , si sant pentru o religie care prin vudu si mambo-jambo pe care le face poate duce la propashirea speciei, din toate punctele de vedere.

+Quote Post
mesaj Aug 5 2011, 11:12 AM
Mesaj #115

Guests

Citeaza (Exorcistu de canadieni verzi @ Aug 5 2011, 11:04 AM) *
vocatzia mea fiind threadu despre calitatea vietzii in UE vs Canada

lasa-ma sa ghicesc : daca in titlul topicului respectiv scrie "Romania" si Romania e parte din UE hence rezulta ca topicul ie despre calitatea vietzii in UE vs Canada ... corect ?

+Quote Post
mifty
mesaj Aug 5 2011, 11:49 AM
Mesaj #116

Membru veteran

Citeaza (din_Canada_ajuns_ACASA @ Aug 5 2011, 11:12 AM) *
lasa-ma sa ghicesc : daca in titlul topicului respectiv scrie "Romania" si Romania e parte din UE hence rezulta ca topicul ie despre calitatea vietzii in UE vs Canada ... corect ?

shi asta ie bine sau ie rău??? huh.gif

+Quote Post
mizrahind
mesaj Aug 5 2011, 01:10 PM
Mesaj #117

Membru veteran

Citeaza (din_Canada_ajuns_ACASA @ Aug 5 2011, 10:41 AM) *
e tare iarba, asa-i ?
Ce, ti s-au rupt dintii? E normal, mohorul si susaiul nu sint pt dintii tai. Acolo in Canada nu exista prin zapada decit Ice Berry si Ice Tea Foot !

+Quote Post
mizrahind
mesaj Aug 5 2011, 01:12 PM
Mesaj #118

Membru veteran

Citeaza (Un Observator @ Aug 5 2011, 10:52 AM) *
Afirmatia este aberanta indiferent de parerea mea pentru ca este o contrazicere a realitatii.

Te inseli, filosofii vedici au aflat despre Creatia Universului din cauza existentei Pantofului Pur care poate fi inteles numai daca urmam Firul Cunoasterii, cunoscut si sub numele de Siret Pur. Mintea umana are capacitatea de a atasa Siretul Pur Pantofului Pur, acest procedeu garantand rezultatul intuitiv al unor probleme mult mai complexe, de exemplu: [(2^3+7^15): (1/2)^6]*42/22. Numai meditand intensiv si legand Siretul Pur in mod corect putem afla, prin starea intuitiva, raspunsul. Dar asta e deja o alta stiinta..

Mergi asa ca mergi bine : right to the wall !

+Quote Post
mizrahind
mesaj Aug 5 2011, 01:18 PM
Mesaj #119

Membru veteran

Bohr a murit in '62.

S-au schimbat multe, dar putini cunosc. Teoria Rezultantei propusa de Corneliu Wiseman este cea care intruneste Teoria Relativitatii a lui Einstein, cu legile quantice si cu electromagnetismul intr-una generala si esentiala. Dar dupa cum pare , este putin dincolo de capacitatea voastra de intelegere.

+Quote Post
mesaj Aug 5 2011, 05:35 PM
Mesaj #120

Guests

Citeaza (mizrahind @ Aug 5 2011, 01:18 PM) *
S-au schimbat multe, dar putini cunosc. Teoria Rezultantei propusa de Corneliu Wiseman este cea care intruneste Teoria Relativitatii a lui Einstein, cu legile quantice si cu electromagnetismul intr-una generala si esentiala. Dar dupa cum pare , este putin dincolo de capacitatea voastra de intelegere.

asa, si ce legatura are cu revelionu, pardon, cu libertinajul sexual ?

+Quote Post

5 Pagini V  « < 2 3 4 5 >
Reply to this topicStart new topic
1 Utilizatori care citesc acest topic (1 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 17th October 2019 - 04:35 PM