IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

2 Pagini V  < 1 2  
Reply to this topicStart new topic
> satanism spiritual
Vizitator_kerbecs.
mesaj Jan 8 2014, 11:10 AM
Mesaj #31

Guests

Citeaza (lerakje @ May 14 2010, 12:46 PM) *
Aud peste tot o grămadă de replici răutăcioase la adresa sataniştilor. Eu personal sunt curios dacă se ştie cu adevărat ce se întâmplă defapt în această comunitate a lor. Sunt curios dacă știe cineva ceva despre ceea ce cred ei sau despre adevăratele dogme pe care le au.

Eu personal am studiat aceasta religie îndeajuns de mult pentru a putea afirma că îi știu adevărata față.
Vă veți întreba poate "atunci de ce mai deschide acest topic" -

- îl deschid pentru că sunt curios dacă:
1) toți de aici cred că ei (sataniștii spirituali sau tradiționali)* fac acele ritualuri sângeroase despre care auzim prin mass-media,
2) dacă s-a interesat cineva despre ei, după ce a auzit diverse știri, sau le-a fost destulă știrea pentru ași face o "părere" despre aceștia,
3) ce credeți/știți despre ei,
4) cum ați reacționa dacă unul din membrii familiei v-ar mărturisi că este ... satanist spiritual,
5) v-ar plăcea sau v-ar fi indiferent [sau din potriva, ați rupe orice legătură cu un amic] dacă aţi afla că este satanist spiritual,
6) a-ţi fi interesat sa cunoști mai multe despre satanismul spiritual,
7) este România pregătita pentru această religie, ETC.

Vă aştept cu comentarii
Aș aprecia dacă va-ți spune părerea fiecare care trece prin acest topic, dar mai mult apreciez dacă se vorbește civilizat.

*sunt mai multe tipuri de satanism, şi anume: Satanism LaVeyan, Satanism Modern, Satanism Rebel şi în fine, Satanism Spiritual sau Tradițional.

Satanismu spiritual nu e despre ritualuri cu sange monstri vampiri fantome etc este despre avansarea spirituala daca chiar vrei sa sti adevaru trebuie decat sa cauti raspunsurile ti se vor arata singure.
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_ateu.
mesaj Jan 13 2014, 09:23 PM
Mesaj #32

Guests

Conform bibliei, Satana este mincinos; mai mult, este descris drept „tatăl minciunii”. ( în Ioan 8:44 ). Ne putem imagina o inteligenţă extraordinară, dar cu scopuri malefice; una care, mai târziu, în cartea Apocalipsei, va reuşi să inducă în eroare o mare parte a planetei.

Deşi în biblie scrie despre şarpe ca animal, creştinii ne asigură că şarpele vorbitor din Geneză era chiar Satana în persoană. În acest caz, după ce dumnezeu a terminat de creat o lume perfectă lucrând din greu vreme de 6 zile, Satana a reuşit să… păi, să „dea dracului” toată perfecţiunea respectivă, şi să strice iremediabil tot ce dumnezeu a creat. Întrega biblie este doar povestea unui zeu care încearcă din răsputeri, dar eşuează de fiecare dată, să cârpească cumva ceea ce Satana a stricat cu un dialog scurt de câteva minute.

În cartea lui Iov, dumnezeu şi Satana fac un pariu pe socoteala lui Iov: dumnezeu se arată sigur că, indiferent ce i-ar permite Satanei să-i facă bietului Iov, acesta va rămâne credincios. Dar în loc să-şi recite în continuare faimosul ”domnul a dat, domnul a luat”, după primele capitole Iov îşi schimbă poziţia, acuzându-l ( pe bună dreptate, de altfel ) pe dumnezeu că ar fi nedrept şi că l-ar fi pedepsit pe el, pe Iov, fără ca acesta să fi fost vinovat. Şi aici, câştigătorul pariului este Satana.

Una peste alta, acest Satana pare a obţine cu uşurinţă victorii în „conflictul” dintre el şi dumnezeu, conflict care, cel puţin în Vechiul Testament, aminteşte mai degrabă de o partidă amicală de şah între cei doi, cu oamenii pe post de pioni, decât de o luptă adevărată.

Spre deosebire de imaginea dracilor din multe poveşti din folclor, draci care amintesc mai degrabă de trollii şi căpcăunii din alte mitologii - namile puternice dar teribil de stupide şi lesne de păcălit de eroi, Satana cel descris în creştinism este un personaj cu-adevărat machiavelic, calculându-şi cu atenţie acţiunile pentru a obţine scopurile urmărite.

Şi totuşi…
Şi totuşi, acest „tată al minciunii”, acest maestru al manipulării, un personaj care, conform legendelor non-biblice ale creştinilor, a reuşit să corupă oameni dar şi îngeri, această şiretenie… diabolică, aş putea spune, e atât de transparentă ! acţiunile lui sunt atât de uşor de „mirosit” de către Creştinii Adevăraţi !

Cel puţin asta este impresia pe care mi-o produc deseori creştinii când discută cu ateii. Viclenia extraordinară care îi este atribuită nu-i e de nici un folos atunci când un Creştin Adevărat e pus în faţa vreunei afirmaţii cu care nu e de acord. El, Creştinul, o va identifica instantaneu: „vicleşug de-al Satanei care vrea să mă ducă-n ispită !”

Ah, cu câtă precizie îi sunt recunoscute faptele ! şi cât de lipsit de orice dubiu e Creştinul nostru ! În momentul în care află, de pildă, despre fosilele şi izotopii radioactivi, el ştie imediat: au fost plantate de Satana pentru a păcăli oamenii de ştiinţă; la fel, în secunda în care e pus în faţa uneia dintre numeroasele contradicţii biblice, va şti iarăşi imediat: e opera Satanei ! Continuarea discuţiei este inutilă: orice alte dovezi suplimentare sunt şi ele lucrări satanice, care doar îi confirmă opinia.

La fel, orice opinie raţională nu este decât „minciună satanică”, pentru că toţi cei ce nu-i împărtăşesc exact setul de convingeri sunt şi ei, la rândul lor, cu minţile rătăcite de acelaşi Satana. Concluzia e simplă, dar defel strălucită pentru creştinii care văd o pereche de corniţe în spatele oricărei discrepanţe a religiei lor: Satana a reuşit a păcăli miliarde de oameni, a corupt, zice-se, o treime dintre îngeri într-o rebeliune împotriva dumnezeului, a fost şi este o problemă majoră pentru creaţia divină, dar e o joacă de copil pentru Creştinul nostru să-i reziste: e mai priceput decât miliarde de oameni, decât îngerii, ba chiar i-ar putea da câteva sfaturi înţelepte dumnezeului.

O asemenea persoană care prezintă combinaţia de opacitate la argumente, naivitate şi credulitate faţă de dogmele oficiale, şi aroganţa auto-indusă că el, doar el deţine Adevărul Suprem… e cel mai uşor de indus în eroare şi de manipulat. Dacă acest personaj malefic supranatural chiar ar exista, tocmai aceşti creştini i-ar fi cele mai facile victime.

Dragi creştini, Satana nu este un „Joker” pe care să-l scoateţi la-naintare de fiecare dată când nu aveţi argumente şi dovezi, deşi probabil că invocarea unei forţe malefice care doreşte să inducă în eroare şi produce dovezi false este o raţionalizare excelentă pentru protejarea de disonanţele cognitive dintre credinţă şi realitate.

Dacă chiar credeţi că Satana vă pândeşte la orice pas, amintiţi-vă că e vorba despre un personaj extraordinar de inteligent, capabil să inducă în eroare pe oricine, şi mai mult decât dispus să folosească psihologia inversă

Altfel spus, când vă mai simţiţi tentaţi să invocaţi scuza „Satana !”, amintiţi-vă că poate asta e ceea ce aştepta Satana să faceţi… cu alte cuvinte, îi faceţi voia !

+Quote Post
Vizitator_Laur006.
mesaj Jan 14 2014, 01:58 PM
Mesaj #33

Guests

Citeaza (ateu @ Jan 13 2014, 09:23 PM) *
Cel puţin asta este impresia pe care mi-o produc deseori creştinii când discută cu ateii.

Aoleu, da' cu cine te-ai luat deunazi' de ti-a produs o asa logoree forumistica?

Citeaza (ateu @ Jan 13 2014, 09:23 PM) *
O asemenea persoană care prezintă … [bla-bla-bla], e cel mai uşor de indus în eroare şi de manipulat.

Manipulat de catre cine? Si pentru ce?

(Aaaa... stai ca mi-am amintit: pentru castiguri materiale, ca numai asta exista pe lumea asta - materie. Suflet, spirit, viata vesnica, ziua judecatii - astea-s instrumentele de manipulare... laugh.gif )

+Quote Post
Vizitator_Khunanup.
mesaj Mar 16 2014, 03:35 PM
Mesaj #34

Guests

Am studiat satanismul, il mancam pe paine. Sunt pagan egiptean.. am studiat filosofiile si religiile de la 6 ani. Iti spun sigur, satanismul e ceva rau pt. omenire, totii il lasa de o aprte, nu fa greseala asta. O viata buna!

+Quote Post
Vizitator_ankh-en-maat.
mesaj Mar 17 2014, 10:22 AM
Mesaj #35

Guests

Citeaza (Khunanup @ Mar 16 2014, 03:35 PM) *
Am studiat satanismul, il mancam pe paine. Sunt pagan egiptean.. am studiat filosofiile si religiile de la 6 ani. Iti spun sigur, satanismul e ceva rau pt. omenire, totii il lasa de o aprte, nu fa greseala asta. O viata buna!

corect, multe drumuri sunt, dar o singura carare, foarte ingusta spre cunoasterea adevarului absolut
(din cate stiu, ''cunoasterea'' livrata Egiptului antic, ignora Creatorul unic, socotind posibilitatea initiatului de a se subtitui in intregime Creatorului, devenind dumnezei prin tehnici de manipulare a fortelor universului - ceea ce este ... incomplet, un fel de ''stapanul cutiei'', care cutie e intr-o cutie mai mare, etc. - Moise a demonstrat ''eficienta'' tehnicilor egiptene, printr-o lupta deschisa castigata fara echivoc)...

multi confunda inca maleficul doar cu informatia opusa creatiei, cu negativul sau cu distrugerea
pozitivul si negativul, creatia si distrugerea, Yin si Yang, fac parte din ordinea lucrurilor, si nu implica maleficul

iubire-manie, creatie-distrugere (nici mania nu e malefica, ci doar negativa si distrugatoare, compensatorie, o contrapondere pe principiul reactie contrareactie pentru mentinerea echilibrului)

maleficul nu este o simpla informatie de ''polaritate'' negativa
maleficul inseamna fals si dezordine

in timp ce pozitiv-negativ, creatie-distrugere, inseamna ordine, echilibru, armonie
negativ nu are sens malefic, nu e ceva ''rau'' in sine, atata timp cat reprezinta o parte a intregului si ordinii, adica adevarul absolut

maleficul este neadevarul care ascunde dezordinea, este impotrivirea si incercarea iluzorie a ''distrugerii'' echilibrului intre pozitiv-negativ, Yin - Yang, alfa si omega.

maleficul nu poate niciodata distruge armonia sau echilibrul decat aparent, ''temporar'' si punctual, ca manifestare a neadevarului si dezordinii, dar nu altereaza adevarul in intregul lui.
maleficul este sortit ''arderii' si inexistentei

cunoasterea binelui si raului ca adevar si intreg, nu cuprinde si cunoasterea maleficului, care e o iluzie permanenta a informatiei primare

imaginatia este vehicolul iluziei si maleficului, pe cand credinta este vehicolul cunoasterii adevarului, ordinii si intregului, a creatiei si distrugerii

marii creatori si inventatori au crezut si vizualizat proiectele lor, ceea ce este deasupra imaginatiei, desi in mod subtil se poate ''confunda'' imaginatia cu vizulizarea creatoare

Lucifer si-a imaginat marirea si ''superioritatea'' fata de intreg, ceea ce instantaneu i-a adus respingerea si caderea din cea mai inalta pozitie energo-informatica a cunoasterii adevarului si intregului

acum intreaga informatie pe care a acumulat-o este distorsionata de iluzie si vesnic (adica in prezentul continuu) falsa, iremediabil contrara adevarului, ''virusata'' de minciuna, ravna prostiei, opusul intelepciunii.
Lucifer sau Satan inca isi imagineaza ca ar putea converti si alte suflete(energo-informatie cu vointa autonoma) si astfel ar mai putea sa-si recapete vibratia si pozitia inalta, luptand cu inversunare impotriva ordinii, echilibrului, adevarului

cei care cocheteaza cu maleficul, introduc constient sau nu informatie distorsionata in sufletul lor

atentie, drumul poate fi uneori fara intoarcere...alaturandu-te unei entitati sortite ''arderii'' si inexistentei
maleficul inseamna moarte, e drumul sigur spre inexistenta

blablabla...multe alte lucruri mai bune sunt de facut, decat studiul satanismului
IUBITI cu rabdare intreaga creatie, daruiti dezinteresat celui in nevoie - e o porunca, e Porunca si datoria oricarui om, si o cale sigura spre cunoastere si adevar

singura

+Quote Post
Vizitator_YHVH.
mesaj Mar 21 2014, 07:11 AM
Mesaj #36

Guests

Citeaza (Khunanup @ Mar 16 2014, 03:35 PM) *

''
Există de dorit numai o singură mare împărăţie pe Pământ:

Împărăţia Dragostei

De aşi grăi în limbile omeneşti şi îngereşti, iar dragoste nu am, făcutu-m-am aramă sunătoare şi chimval răsunător. Şi de aşi avea proorocie şi de aşi şti toate tainele şi toată ştiinţa, şi de aşi avea toată credinţa, cât să mut şi munţii, iar dragoste nu am, nimic nu sânt. Şi de aşi împărţi toată avuţia mea, şi de aşi da trupul meu să-l arză, şi dragoste nu am, nici un folos nu-mi este. Dragostea îndelung rabdă, se milostiveşte; dragostea nu pizmuieşte; dragostea nu se semeţeşte, nu se trufeşte, nu se poartă cu necuviinţă, nu caută ale sale, nu se întărâtă, nu gândeşte răul, nu se bucură de nedreptate, ci se bucură de adevăr; toate le suferă, toate le crede, toate le nădăjduieşte, toate le rabdă. Dragostea nici odinioară nu cade.

Datoria fără Dragoste îl face pre om arţăgos.

Responsabilitatea fără Dragoste îl face pre om obraznic.

Dreptatea fără Dragoste îl face pre om aspru.

Adevărul fără Dragoste îl face pre om criticant.

Educaţia fără Dragoste îl face pre om cu două feţe.

Mintea fără Dragoste îl face pre om viclean.

Amabilitatea fără Dragoste îl face pre om făţarnic.

Respectarea oarbă a ordinii îl face pre om cicălitor.

Priceperea fără Dragoste îl face pre om îndărătnic.

Puterea fără Dragoste îl face pre om asupritor.

Onoarea fără Dragoste îl face pre om trufaş.

Bogăţia fără Dragoste îl face pre om lacom.

Credinţa fără Dragoste îl face pre om fanatic.

Să nu pretinzi dragoste dela aproapele tău, deoarece cel ce o pretinde se tulbură dacă nu o află; ci mai bine singur arată-i dragoste aproapelui şi te vei linişti, şi întru acest fel şi pre aproapele tău îl vei aduce la dragoste. ''

Restul e satanism si apartenenta la imparatia raului.

+Quote Post
Vizitator_lumea clonelor.
mesaj May 14 2015, 10:56 AM
Mesaj #37

Guests

http://www.sciencealert.com/sperm-has-repo...first-time-ever

Lumea nu va mai fi niciodata asa cum este acum.

+Quote Post
Vizitator_Dante90.
mesaj May 26 2015, 02:35 PM
Mesaj #38

Guests

laugh.gif

sufar tare

+Quote Post
Vizitator_karl.
mesaj Mar 12 2017, 02:47 PM
Mesaj #39

Guests

Citeaza (spatiu @ May 19 2010, 06:08 PM) *
Raul,nimicul.pacatul,diavolul,nu sunt subiecte sanatoase de gandire,imbolnavesc mintea prin asociatii de idei.

Esti foarte inchis la minte .... proictul CRESTIN a reusit si in privinta ta. Crcteaza si nu crede!!!

+Quote Post

2 Pagini V  < 1 2
Reply to this topicStart new topic
1 Utilizatori care citesc acest topic (1 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 23rd September 2017 - 03:44 AM